pbedxkbiubtehT" Laatste Bericliten. GEMENGDE BERiCHTEN. nationale conference kan leiden tot" een duurzamen vrede. .Trevelyan ondersteunde de motie. Asquith zeide dat z. i. Macdonald en Tre velyan meer belang hechten aan de motie van den Rijksdag dan zij verdient. Zij schij- nen vergeten te hebben want't moet het Huis in herinnering worden gebracht on- der welke omstandigheden die motie is aan- genomen. Na een duisteren strijd in Ber- lijn, die aanvankelijk scheen met een over- winning van de voorstanders eener betrek- kelijk gematigde politiek te zullen eindigen, yerschenen de miiitaire leiders op het too- nee] en bewerkten het ontslag van den rijks- kanselier. De vrede is van het uiterste belang voor ide menschheid geworden, maar een alierge- wichtigste voorwaarde moet toch voorop- Staan, nl. dat het een vrede is, die het doel .waarom groote volken ten oorlog zijn ge- gaan en dien voortzetten, verzekert, opdat de onmetelijke schade en het lijden, die wij alien hebben doorgemaakt, vrucht dragen. Het verheugt spreker dat op uitnoodiging van Rusland de conferentie in het begin van het najaar zal plaats hebben. Er kan niets dan goeds van komen. De herziening van pnze oqrlogsoogmerken is waarschijnlijk omdat zich sedert het begin van dit jaar twee nieuwe feiten hebben voorgedaan. Het cerste is dat Rusland voor goed heeft opge- Iiouden een autokratisch geregelde staat te zijn en het tweede is de deelneming aan den oorlog van de Vereenigde Staten met al hun zedelijke en stoffelijke hulpbronnen. Deze twee feiten zijn van rechtstreeksch zakenrijk gewicht voor het oordeel der we- reld ten aanzien van de oprechtheid onzer oogmerken; zij beteekenen dat de gealli- cerden de groote meerderheid van de vrije volken der wereld omvatten. De geallieer- den vechten voor de vrijheid en zullen al- leen op voorwaarden die volkomen vrijheid waarborgen, vrede sluiten. Bij elke verandering van de kaart dient het leidende beginsel te zijn: de belangen cn wenschen der bevolking, die bij de wijzi- ging betrokken is. Is Duitschland bereid niet alleen Belgie te ontruimen en volledige schadevergoeding te geven voor het reus- achtige onrecht en nadeel, dat zijn verwoe- stende bezetting van het land en het feite- lijk tot slaaf maken van een groot deel der bevolking heeft aangericht? Is het bereid aan Belgie te herstellen niet tot een schijn-vrijheid maar tot volkomen onbelemmerde, absolute onafhankelijkheid? (Toej.) Spreker zou gaarne Duitschland's ant- woord op die vraag weten. Hij kan geen antwoord vinden in de vage, onbepaalde formule van den Rijksdag. Hij wenscht niet te zeggen dat een vrede onmogelijk is, maar hij ziet in hetgeen onlangs te Berlijn is ge- beurd, niet de minste feitelrjke toenadering tot de oorlogsoogmerken der geallieerden. TER NEUZEJi, 27 Juli 1917. Het weerbericht van het meteorolo- -gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand ruim 765.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 759.1 Hernosand. Verwachting tot den avond van 28 Juli Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar tot half bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Gemeenteraadszittlng. In de op Dinsdag 31 Juli a.s., des voor- Tniddags 10 uur, te houden openbare verga- dering van den gemeenteraad alhier, ko men de volgende punten in behandeling: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding gemeenterekening. 4. Onderzoek der geloofsbrieven van 4 gekozen leden van den raad. 5. Verzoek van J. van Luik om schade vergoeding, enz. 6. Verzoek van A. Huineman e.a. om schadevergoeding, enz. 7. Regeling pensioengrondslag van den leeraar W. Estor. .8. Toekenning van een gratificatie aan H. J. Pauw en J. Risseeuw. 9. Wijziging der begrooting voor 1917. 10. Vaststelling instructie voor het perso- neel van het levensmiddelenbedrijf. 11. Adres van 0. de Kleijn, houdende verzoek tot aanstelling als makelaar. 12. Ontheffing belastingen. 13. Vaststelling schoolgeldkohieren. 14. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den leeraar F. Hopman. Kind verdronken. Jl. Woensdagavond werd een 8jarig ijongetje van den kleic-landbouwer A. den Hlxter wonende langs het kanaal, vermist. Er waren geenerlei aanwijzingen, waar het kind kon gebleven zijD. Men begon in de nabijheid der woning in het kanaal te dreg- gen en dit dreggen werd tot na middernacht voortgezet. Omstreeks 1 uur haalde de politieagent Witte het ljjkje boven water. Men kan nagaan, dat dit bjjzondene ge- waarwordingen bjj dezen man verwekte, daar hij zooals onze lezers zich zullen harinneren onlangs onder gelijke omstandig- Sieden een zoontje van ongeveer denzelfden leeftqd verloor. Kolenvoorziening. Bjj de ingezetenen alhier circuleert een adres ter onderteekening voor de Brand- stoffencommissie en aan den bnrgemeester van Axel, in zijn kwaliteit als distributeur der kolen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin werzocht wordt, om voor den naderenden winter meer en betere en goedkoopere brand- stof te verkrijgen, dan tot nu toe het geval was. Ook te Sluiskil circuleert deze lrjst. Geen kermis. Naar wij vernemen is, na de mededeeling van het onlangs genomen raadsbesluit, waar- bjj een voorstel tot schorsing der kermis werd verworpeD, aan de miiitaire autoriteit, bp het gemeentebestuur een schrijven in gekomen vaa den commandant van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, dat deze het houden der kermis niet toestaat. Een Duitsche viiegmachine boven onze streek. Gisteren werd gedurende geruimen tijd eene Duitsche viiegmachine boven onze streek waargenomen, die zich ten slotte zuidwaarts, boven Belgie verwijderde. Bij Sas van Gent werd de viiegmachine hevig beschoten. Geen vee-uitvoer Een onzer correspondenten schrijft ons, van goed ingeliehte zijde vernomen te hebben, dat geen verlof tot uitvoer van vee zal worden gegeven. Benoeming. Bjj Kon. besluit is met het hoogste rangnummer benoemd tot tweede luitenant bij het wapen der infanterie, de cadet M. R.. de Bruijne, van Ter Neuzen. Staats-examen. Woensdag slaagde te Utrecht voor het Staats-examen tot toelating aan de univer- siteit voor diploma A, de heer A. P. Benjaminse te's Gravenhage, vroeger alhier. Leeraar staathuishoudkunde. Tot leeraar in de staatsinrichting en staat huishoudkunde aan de hoogere burgerschool en hoogere handelsschool te Vlissingen is benoemd de heer W. S. Unger, te Middel- burg, leeraar aan de gemeente H. B. S. alhier. Examen-hoofdakte. Te Breda slaagde bij het examen voor de hoofdacte o. m. de heer C. Koelmans van Ter Neuzen. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdakte is o.m. geslaagd de heer A. D. E. Ijauret van Oostburg. Zondag 29 Juli 1987. Hervormde Eerk. Ter Neuzen. 9£ u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Woensdag 1 Aug. 23/4u., Huwelijksinzegening. Sluiskil. 9£ u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9£ u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9£ u., Ds. G. van Dis en 2£u., Ds. G. van Dis, Bediening van der. H. Doop. Axel. 9£ u. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot vaD Hou- ten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Kloosterzande. 10 u.( W. J. van Lindonk. Axel (Kijkuit), 6 u. (nieuwen tijd), dhr. L. Dek van Sluiskil. Gereformeerde Eerken. Ter Neuzen. 9£ u., Ds. S. Groeneveld, H.Avond- maal en 2£ u., Ds. S. Groeneveld, voortz. H. Avondmaal. Hoek. 10 u. en 3 u., leesdienst. Ghr. Gereformeerde Eerk. Zaamslag. 9£ u. en 2£ u., (zomertijd), Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., Ds. D. C. van Overduin. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., (ouden tijd) leeskerk. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., leeskerk. Eokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. It. E. Eerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,8£ en 10 uur 'sNamiddags om half drie Lof. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtb. te Middelburg. Rechtsingang is verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen L. V., oud 25 jaar, A. V., oud 22 jaar, beiden werklieden te St. Jansteen en 0. J. v. D., ond 33 jaar te Sas van Gent, alien gedetineerd, beklaagd van poging tot verbcden uitvoer. Rechtsingang werd verleend met last tot instructie en gevangenhouding tegen H. d. M., oud 35 jaar, vlasbewerker te St. Jan steen, beklaagd van mishandeling. Eveneens tegen P. F. d. S., ond 27 jaar, wonende te Graauw, gedetineerd, beklaagd van poging tot doodslag. Yerwezen naar de terechtzitting met ge vangenhouding tegen A. V., oud 27 jaar en A. d. R., oud 18 jaar, beiden werklieden te Koewacht, gedetineerd, beklaagd van poging tot uitvoer. De kantonrechter te Middelburg heeft J. v. d. G. uit Ter Neuzen, wegens het wettelijk als getuige opgeroepen wederrechte- lijk weg blijven, veroordeeld tot 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. Verder werd nog wegens dronkenschap tot 1 boete subsidiair 1 dag hechtenis veroordeeld, J. R. uit Zaamslag. Ernstig vliegongeluk. Gisteren viel luitenant Schimmel van 70 meter hoogte op het vliegterrein ,/Soester- berg." Hij brak 3 ribben, had een groote kniewond en vleeschwonden in het aangezicht bekomen. Luitenant Schimmel zou weldra naar Indie vertrekken. De korporaal- waarnemer is licht gekwetst. Een ongeval. Te Enkhuizen is Woensdag het 7jarig knaapje S. B. onder een cementmolen geraakt, waarop hij aan het spelen was. Met ingedrukte borstkas werd het kind opgenomen. Verdronken. Woensdag is te Nieuw-Lekkerland een 7jarig jongetje van A. v. d. H. verdronken. Het dochtertje van den veenarbeider M. in den polder bij Oosterzee is Woensdag te water geraakt en verdronken. Onweer. Woensdagavond heeft boven Oisterwijk een kort maar zeer hevig onweer gewoed, gepaard met een wolkbreuk van regen en hage!, waardoor vele huizen aanzienlijke waterschade beliepen. De bliksem sloeg de geheele centrale seinbediening van het station stuk, deed op versehillende plaatsen het aan schooven staan rogge in viammen opgaan en trof ten slotte in het huisgezin van de familie v. I. twee zoons en een dochter, welke laatste bewusteloos werd gevonden. Te Haaksbergen is WoeDsdag de blik sem in den toren der Ned. Herv. kerk ge stagen. De viammen sloegen weldra naar buiten. De brandweer, geholpen door de grenswachtsoldaten, trachtte den brand meester te worden, wat eindelijk gelukte. Doodgeschoten. Zondagmiddag werdte Bleyerheide zekere H. Wassenberg, bakker aldaar, aan de grens door een kommies-soldaat aangeschoten met het noodlottig gevolg, dat W. bjjna on- middellijk daarna overleed. Naar verteld wordt, ging W. uit een weide nabij de grens zijn paard halen. Een.soldaat- kommies riep hem aan halt te houden, doch W. zou daaraan geen gevolg gegeven hebben. Toen was de soldaat genoodzaakt, van zijn vuurwapen gebruik te makeD. Een schot viel en W. stortte doodelijk getroffen neer. De kommies heeft misschien in de meening verkeerd, dat W. een zeer achtenswaardig man die zijn weide nabij de grens heeft en een paardje wilde opvangen, dat aldaar graasde, wilde smokkelen. De ongelukkige laat een vrouw met twee kinderen achter. Belangrijke opgravingen. De Arnh. Ct. meldt, dat in de buuitschap Haarle, gemeente Tubbergen, door Dr. J. H. Holwerda opgravingen zijn gedaan om te onderzoeken of de groote grafheuvels, die zich daar in de hei bevinden, zijn op- geworpen boven z.g. koepelgraven. Dit zijn van houten balken opgebouwde koepel- vormige graven zooals die ook op de Ve- luwe worden gevonden waaronder de vroegere bewouers gewoon waren hun dooden te begraven, voor in deze streken nog de lijkverbranding in gebruik was. Het onderzoek bevestigde het vermoeden. In bijna alle onderzochte heuvels vond men den veelhoek van balken, met een middeliijn hier en daar van 30 Meter als een ver- kleurde strook grond en in het midden van dien veelhoek den ijjkenkuil. In een der heuvels was het lijk in den kuil dui- delijk te herkennen, liggende in een met houten balken afgezette ruimtein andere was het lichaam vergaan en teekende zich alleen duidelijk de kuil zelf in het zand at'. Een steenen hamer en scherven van een kiokkenbeker, een gebakken pot in den vorm van een klok, die gewoonljjk in deze graven voorkomen, werden in een der graf heuvels gevonden. Ofschoon moeilijk precies de tijd is aan te geven, waarin deze k»epelgraven zijn opgebouwd, mag worden verondersteld, dat ze dateeren uit den tjjd van 1000 jaren voor Christus. Eenige graven uit den tjjd der lijkver- brandiug werden eveneens blootgelegd, waaruit een tiental urnen met asch en beenderen te voorschijn kwamen. Deze urnengraven dateeren uit de 3e of 4e eeuw na Christus. Ook werden er nog grootere begraaf- plaatsen aangetroffen, omringd door een omheining of wal, voorzien van een ingang. Urnen werden in deze afgesloten ruimte niet gevonden, wel de ptaats, waar ze aanwezig zijn geweest. Vele zjjn verdwenen, daar er reeds jaren tang in dit urnenveld ia gegraven. De opgegraven. voorwerpen zjjn gedeel- telijk aan de Oadheidkamer Twente af- gestaan. Moord. Eergistermiddag heeft in perceel lste Sweelinckstraat 14 te Amsterdam een Neder- landsch deserteur eenige revolversehoten ge- lost op een 22jarige vrouw, nadat hij eerst een korte woordenwisseling met haar had gehad. Het meisje was onmiddelljjk dood. De man trachtte daarop zichzelf te door den, hij bracht zich eenige ernstige verwondingen toe. Hij heeft een schot in het hoofd en een in de hartstreek. Het lijk van de vrouw werd naar het Wilhelminagasthuisovergebracht. De zwaar gewonde deserteur werd in het Binnengast- huis opgenomen. Onveiligheid in Duitschland. De onveiligheid op het platteland van Duitschland neemt hand over hand toe en de strooptochten, waarbij vooral tuin- en veldvruchten worden geroofd, zijn legio. Daarom hebben de landbouwers van Wes- telijk Duitschland thans, naar het Hbl. meldt, alien een geweer met bajonet en munitie thuis ontvangen met een bevel, dat zij zich onder leiding van daartoeaan- gewezen militairen moeten stellen, om zich in den ^wapenhandel" te oefenen. Groeps- gewijze moeten zij vervolgens 's nachts waken over de veld- en tuingewassen en daarbij zoo noodig een //behoorlijk" gebruik maken van hun wapenen. Wie hierin te kort schieten, gaan naar het front. Voorwaar tang geen gemakkelijke taak en een zware straf voor deze, meest alien bejaarde landlieden. Het horloge als kompas en de zomertijd. Wie geen kompas bij zich heeft, kan, ge- lijk men weet, zijn horloge gebruiken om zich te orienteeren en de richting Noord- Zuid te bepalen. Men brengt daartoe den kleinen wijzer in de richting van de scha- duw, die de zon van een of ander voorwerp geeft, en deelt dan den hoek, dien deze richting met de lijn 612 vormt, midden- door; deze deellijn geeft dan de richting Noord-Zuid aan. Om 12 uur 's middags valt de richting van de schaduw samen met de lijn 612 en is dan juist Noord-Zuid. Deze schaduw doorloopt nu steeds een cirkelboog, die half zoo groot is als die welke de uurwijzer doorloopt, daar voor het afleggen van den geheelen cirkel de zon 24 uur en de kleine wijzer slechts 12 uur noodig heeft. Daar- om moet men den hoek middendoor deelen. Door het invoeren van den zomertijd in de meeste ianden echter is het bovenstaan- de niet meer waar. Het is echter gemakke- lijk den regel zoo te wijzigen, dat hij weder van kracht wordt. Daar de eenige verande ring hierin bestaat, dat onze horloges op den waren tijd een uur voor loopen, komt de lijn, die de getallen 7 en 1 verbindt, een- voudig op de plaats van de lijn 612, en blijft overigens de wijzen van handelen de- zelfde. Ook 's zomers kan dus het horloge als kompas gebruikt worden. Zigeuners. Zondag ondervond de gemeente Noord- wijk den geheelen dag grooten overiast van Zigeuners, die in een zevental woonwagens huisden bij den Noordwijkerhoek. Veld vruchten werden geroofd, damhekken ge bruikt als stookmateriaal, wandelaars en fietsers, tot zelfs auto's aangehouden, ter- wijl de door anderen gehuurde grasbermen door hun paarden werden afgegraasd. Ook het strand werd onveilig gemaakt door be- delarij en opgedrongen waarzeggerij. Ten slotte werden door de politie, onder hevig verzet, waarbij van de blanke sabel gebruik moest worden gemaakt en de agenten van uit de wagens met revolvers werden be- dreigd, een drietal paarden in beslag geno men en veilig opgeborgen. Ondanks het late uur, werden met onderwijl ingeroepen miiitaire hulp alle wagens uit de gemeente verwijderd en door Voorhout op grondge- bied van de gemeente Warmond gebracht. Het was toen onderwijl een uur in den nacht geworden. J.l. Maandag zijn de in beslag genomen paarden, na betaling van veroorzaakte schade, aan de eigenaars teruggegeven. Ileefl de oorlog invloed op lie! weer? De weerkundige medewerker van „Het Vaderland' schrijft: Een van de lezers zonld mij onlangs een briefje jnet de vraag of.de buitengewone weersgesteidheid ook verband zou kunnen houden met de ontzaglijke hoeveelheden stikstof, die de Duitsehers Uit de lucht halen voor de ammunilie-fabrieage. Die vraag is wel waard in het openbaar behandeld te worden. Het volgende geeft het antwoord weer, dal naar zijn meening daarop gegeven moet worden. Vooreerst is het de vraag of de hoeveel heden stikstof, die de Duitsehers uit de lucht halen, heel groot is in verhouding tot den tolalen stikstof-inhoud van den damp- kring. Daar de oppervlakte van de geheele aarde rond 510 millioen vierkante meter bedraagt en de dampkringsdrukking 10.333 K.G. per vierkanten meter bedraagt, volgt hieruit, dat het totale gewicht van den dampkring rond 5270 millioen milliard kilogrammen be draagt. Het stikstofgehalte bedraagt 79 en weegt dus vierduizend millioen milliard kilogrammen. Gesleld, dat de Duitsehers nu eens een tienduizendsle percent stikstof aan die geheele hoeveelheid van den dampkring onttrokken, dan zou dat nojg 4 milliard K.G. bedragen. Het lijkt mij twijfelachtig of de Duitsehers wel zoo ontzaglijk machtig zijn om dit te kunnen. Misschien wil wel iemand, die de methode kent, volgens welke de Duit sehers bij die stikstofonttrekking te werk gaan, pens uitrekenen hoeveel menschen en steenkolen daarvoor (noodig zouden zijn. Mis schien beschikt men niet eens over die hulp- middelen. Maar gesteld eejis dat zij het konden, dan nog zou de hoeveelheid stikstof, die zij uit lucht afzonderen, te gering zijn otm ide samen- slelling van den dampkring zoo te wijzigen, dat ,er eenige invloed op het weer van zou kunnen worden verwacht. Om dat nader aan te toonen is het wen- schelijk dal wij die kwestie nog eenigszins anders bekijken. Namen wij nl. aan, dat die stlkstof-ontlrekking werkelijk het bedrag be- reikl, flat hierboven genoemd is, maar dat, omdat zij alleen In Duitschland gebeurt, den dampkring daar alleen zou wijzigen, dan zou het stikstofgehalte van den damp kring nog slechts met een tiende percent verminderen. Maar dit bedrag zou nog op verre na niet bereikt worden, omdat de Duitsche Jucht voortdurend wordt uit- gewisseld 'tegen andere. Wij mogen dus wel als een stellig feit aannemen, dat het stikstofgehalte van den dampkring jn Europa niet zoodanig gewij- zigd wordt, dat er eenige invloed pp den weerstoestand van te verwachten zou zijn. Wij moeten daarbij niet over het lioofd zien, dal die onttrokken stikstof weer in den dampkring terugkeert in den vorm van zui- vere stikstof of van stikstofverbindingen. De chemici moeten nu maar uitmaken of deze laatste op den duur niet uiteenvallen en de stikstof jn den dampkring achterlaten. De geheele geschiedenis zou dus daarop neer- komen, dat de samenstelling van den damp kring niet gewijzigd werd. Gesteld dat de Duitsche industrie /er in geslaagd was de samenstelling van den dampkring zoodanig te wijzigen, dat het metereologische gevolgen zou hebben, dan zou het vraagsluk, hoe men zich dien in vloed zou rhoeten denken, niet zoo eejivou- dig zijn: Wij weten niet wat de rechtsreeksche plaatselijke gevolgen voor het weer zijn, als de stikstof in den dampkring vcrrnin- derd werd. Het ligt voor de hand om aan te nemen, dat 't doorlatingsvermogen van den dampkring voor warmteslralen zcru kun nen veranderen; (van koolzuurgas is dit b.v. wel bekend). Als dat doorlatingsver mogen werkelijk belangrijk zou veranderen, zouden daaruit belangrijke invloed en op den algemeenen weerstoestand kunnen voort- vloeien. Bijvoorbeeld de algemeene lucht- drukverdeeling in Europa zou er door ver- anderd kunnen worden, wat dan weer dade- lijk groote plaatselijke wijzigingen in liet weer mede zou brengen. M. a. w. het weer zou overal in de war gestuurd warden, niet alleen in Duitschland, maar ook in Europa en niet alleen in Europa, maar.ook over de geheele wereld, want door de wissel- werking van weersverschijnselen in ver sehillende gebieden, pntstaan de doorloo- pende veranderingen in het weer. De hierboven gegeven cijfers toonen ech ter wel aan, dat het onttrekken van stikstof aan den dampkring niet de oorzaak van het abnormale -verloop der jaargelijden is ge weest; flat de Duitsehers inderdaad niet in staat zijn, op die manier de natuurorde te versloren. Ik geloof, dat wij dat niet behoe- v»n le betreuren, want indien de Duitsche oorlogsindustrie werkelijk in- staat was dat le doen, denk ik dal we er hier in Europa slecht voor zouden staan, al zou natuurlijk zidk een bederven van het weer allereerst ten nadeele der Duitsehers zelf komen. Tegen het slingeren van zeeschepen. In De Ingenieur vestigt ir. J. C. Arkenbout Schokker de aandacht op de tanks van Frahm om het-slingeren van zeeschepen te verminderen. Al sedert eenige jaren is in het buitenland, hoafdzakelijk in Duitschland, een middel be- proefd, vvaarvan het systeem door den uit- vinder H. Frahm werd uiteengezet in het „Jahrbuch der Schiffbautechnischen Gesell- schaft, 1911". Blijkens de beschrijving komt de werking van het middel op het volgende neer: Links en rechts is een ruimte in het schip gevuld met water, dat door een versmald kanaal dwars door het schip heen van de eene ruimte naar de andere kan stroornen, wanneer het schip links of rechts gaat hel- ■len. Een hooger aangebrachte luchtpijp voert de lucht uit de ruimte, die tijdelijk sterker door het water gevuld wordt naar de ruimte, waaruit ten gevolge van de hel ling van het schip het water wegvloeit. De waterstrooming wordt dus niet belemmerd door grooter luchtspanning in de eene bij luchtverdunning in de andere ruimte. Zorgt men nu, dat de slingerperiode van het water in deze verbonden ruimten gelijk is aan de slingerperiode van het schip, dan zal het water ten gevolge van de versehil lende hellingen van het schip een regelma- tige slingerende beweging aannemen. Het water zal periode bij de beweging van het schip ten achter blijven; het gewicht van het water oefent dientengevolge juist aan de omhooggaande zijde van het schomme- lende schip een benedenwaartschen druk uit. Om ©en konijiilje! Een Duitsch soldaat, die op keizerlijk bevel van hei front naar de grenswacht onder Gronau was overgeplaatst, omdat zijn zeven Jmoers reeds in den oorlog waren ge- sneuveld, pieende in zijn vrijeh tijd wel een konijntje te kunnen verschalken in de bos- schen nabij onze grens, Maarhij had buiten den waard, d.w.z. buiten den For- sler gerekend, aan wien de zorg over de bosschen en ianderijen was toeverlrouwd. Toen 9e soldaat dan ook op heeterdaad bij zijn wilddieverij (cic.) betrapt werd, joeg jiOieg de kranige (1!) o-ppasser hem een kogel door zijn eene been, waardoor dit lichaams- deel verbrijzeld werd en moest worden al- gezet. Eenige we ken werd dit voorval zoo- veel mogelijk geheim gehouden, maar toen kwam het tragische geval aan 't licht. Er werd een londerzoek ten huize van den kranigen held ingesteld en... met het geheel onverwachte resultant, dat de vol- ijverlge speurder zelf een laandssmokkelaar Was. In zijn huis bleken namelijk verborgen groote hoeveelheden allerhande smokkel- waar: twee wagenvrachten, die nu in beslag werden genomen. Thans bevindt bedoelde Forster zich in arrest en" al zijn geld en geldswaardige papieren, enz. zijn maar vast in beslag' genomen in afwachting van het zeker Jang niet malsche vonnis, dat hem wacht. Want ook uit zijn boeken bleek, dat hij reeds heel wat smokkelwaar had verhan- deid met een winst van zooveel honderden procent. Dal konijntje zal nu voor hem nog wel een staartje hebben. Brandnetels voor een zangeres. Mary Cavan, een in het Nationaal theater le Praag dikwijls optredende zangeres, is niet populair in de Bobeemsche hoofdstad. Een der oorzaken daarvan is dat ze geen Tsjechische Jiederen wil zingen, hoewel ze, naar ze zelf verklaard heeft, de taal wel machtig Js. Toen de zangeres onlangs het laatste lied uit een opera-bedrijf gezongen had, viel op het tooneel in wit papier ge- liuld, pen bouquet, die een der medespe- lers der kunslenares overliandigde. Met haar liefslen tooneellach drukte deze ide bloernen aan' haar borst en wilde reeds een buiging maken voor het publiek, toien ze plotseling een kreet uitstiet en de bouquet wegwierp. In het papier bevonden zich niets (dap brand netels, die de zangeres aan handen en borst ernstig branden. De gever dezer _gevaarlijke bloemenhulde was nergens meer te ontdek- ken. Eervol ontslag. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen, met dankbetuiging voor de be- wezen diensten, als burgemeester van Over- slag, de heer D. Matteie. Onze zeevaart. Van wege het Ministerie van Marine wordt medegedeeld, dat de Britsche Regee- ring heeft bericht, dat de grenzen van het gevaarlijk verklaarde zeegebied voorloopig tot 1 September of tot vroeger, nader be kend te maken tijdstip, zijn verlegd. In verband hiermede zijn verlegd de licht-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2