De Oorlog. toenemende moeiljjkheden onze eigen weg te gaan zonder nationale waardigheid met voeten te laten treden. Maar niet minder moet er op worden aangedrongen, dat onze marine, zij het door indienststelling van allerlei hulpvaartuigen in staat worde gesteld tot afdoende be- waking van ons kustgebied. Het is een zeer ernstig feit dat zich bp onze kust heeft voorgedaan aldus het ^Centrum" AUe nadere berichten omtrent den aan val der Sngelsche oorlogsbodems op de Duitsche kolenschepen stemmen hieriu over- een, dat de aanval binnen onze territoriale wateren plaats had. Dat is een flagrante schending van ons recht en onze neutraliteit. Een feit waartegen een nadrukkelijk pro test onzerzijds niet kan uitblijven en dat te bedenkelijker aanzien krpgt, wijl niet alleen de in onze wateren toevende Duit sche booten werden bestookt, maar ook ernstig gevaar ontstond voor het leven en de have onzer in die kuststreek wonende landgenooten. Het is eigenlpk 3iechts aan een gelukkig toeval te danken, dat ook wp geen verlies aan menschenievens te betreuren hebben. Bovendien, welk een gevaarlijk precedent dreigt uit zulk een krasse overschrijding van onze zeegrens te ontstaan Wanne6r vandaag torpedojagers daar hun doodend werk gaan verrichten, kunnen mor- gen de oorlogsscbepen, of de duikbooten van een andere parti) hetzelfde beproeven, blijft er voor de veiligheid te water zelfs geen kustgebied meer over en raken de kuststrook en haar bevolking zelve in steeds, grooter gevaar. Wij hebben het recht te verwachten, dat de Engelsche regeering aan de onze haar verontschuldiging zal aanbieden en maat- regelen nemen, om een herhaiing van een "dergelijken ongeoorloofden aanval te voor- komen Het ^Nieuws v. d. Dag" kan er niets tra- gisch in zien, behalve dan het doodschieten of verwonden van enkele ongelukkige op- varenden, die nu boeten voor de verbitte- ring, bp den vpand teweeggebracht door de onbeperkt-barbaarsche manier van oor- logvoeren hunner eigen admiraiiteit. De menschen, die op Hollands blonde duin dit bedrijf van oorlogsschepen tegen ongewapende koopvaarders moesten aan zien, balden hun vuisten van ergernis, wij willen 't graag gelooven, het is een afschu- welpk schouwspelzoo kunnen ook de toeschouwers van het torpedeeren der //Lu- sitania" en zooveel andere schepen niet onbewogen zijn gebleven. Het gevecht van Maandag in onze neu- trale kustwateren is geen unicum in dezen oorlogmen herinnert zich bij v. het zeegevecht tusschen Duitsche en Russi- sche oorlogsschepen in de Oostzee, waar bp ook de Zweedsche kust niet ontzien werd. Ook toen vielen de granaten in het onzpdige gebied, juist als nu in Noord-Hol land. Met-dat-al is 't een brutaal stukje, dat de Engelschen nu weer uitgehaald hebben en dat de ontstemming, door hun onver- schilligheid voor onze //vrije geul" opge- wekt, nog zal verergeren. De torpedojager-commandanten wisten natuurlpk zeer goed dat zij hun prooi aeb- tervolgden binnen verboden terrein, en daar zij dicht genoeg naderden om de klasse en nummers van hun booten te laten her- kennen, mag de Nederlanasche Regeering er op aandringen dat zij worden gestraft. Zij hebben niet alleen gehandeld tegen Ret eerste artikel van de Haagsche Con- ventie van 1907 betreffende de Rechten en Verplichtingen der onzpdigen bp een zee- oorlog zij brachten zelfs, door hun slecht schieten het leven van onze kustbewoners in gevaar. De granaten zpn tot op 4 kilometer hinnenslands terechtgekomen Stel u eens voor, dat _een koloniehuis of een boerenwoning getroffen ware hoe zouden de Duitscbers er aanleiding in ge- vonden hebben den scheldnaain //babykillers" ,naar den vpand terug te kaatsen Om een dood kalf zullen wp geen oorlog gaan voeren. Maar deze onhebbelpke rechts- verkrachting had 't leven kunnen kosten aan Nederlanders, mannen, vrouwen en kinderen. Er is geen reden waarom een volgende maal zulk een beschieting niet eenige kilo meters zuidelpker plaats heefteen granaat kan raar vliegen en de ffRuige Hoek" waar de Koningin en de Prinses zomerrust houdeu te midden van het Scheveningsche duin, kan evengoed getroffen worden als een boeren- stulp of een buitentje te Bergen... Nikkelen stulvers, De Minister van Financien betreurt het dat gebrek aan grondstof de mogelijkheid uitsluit in de behoefte van het verkeer aan stuiverstukken te voorzien. In antwoord op de vraag of wel vol- doende wordt gewaakt tegen frauduleuzen uitvoer kan worden medegedeeld, dat bij herhaiing aan de betrokken ambtenaren met nadruk is opgedragen nauwlettend tegen uitvoer te waken. Van uitvoer op eenigszins beteekenende schaal is niet gebleken, hoewel uit den aard der zaak niet valt te ontkennen, dat het tegengaan van elken uitvoer van zoo gemakkelijk te verbergen munten niet wel anogelijk is. De Minister zal niet nalaten te bevorderen, dat zoo spoedig als de omstandigheden dit foelaten de aanmaak van stuivers worde hervat. Het zangkoor „De Wognummers". De heer W. Staal, dirigent van het ver- snaarde zangkoor »De Wognummers" is Vrijdag in de Boerhave-kliniek te Amster dam overleden. DE ALGEMEENE TOESTAND. De rede van den nieuwen rijkskanselier heeft aan de Duitsche oorlogs- en vredes- politiek geen nieuwe banen gewezen, schrijft de N. R. Crt. Ook in het constitu- tioneele vraagstuk der binnenlandsche poli tick, de machtsverhouding tusschen Kroon en Bondsraad aan den eenen en den Rijks- dag aan den anderen kant, blijft het zooals het was. Dit zijn de twee hoofdzaken, wel- ke wij uit de regeeringsverklaring van Dr. Michaelis meenen te moeten afleiden. In zoover is slechts de erfenis van Bethmann Hollweg aanvaard. Wat in de rede tot voorzichtigheid stemt is niet zoozeer het doel, dat Duitschland zich met de voortzetting van den oorfog voor oogen heeft gesteld. Daarin is onge- twijfeld veel te waardeeren. Maar het zijn de middelen to't verwezenlijking van dat doel, welke in het midden worden gelaten en welke juist daardoor hun voor de tegen- partij ernstigen kant behouden. Duidelijk is b.v. een woord als van Schei- demann: „dat wij bereid zijn tot een recht- vaardigen, door internationale rechtswaar- borgen verzekerden vrede". Bethmann Holl weg heeft reeds eens verklaard, aan een dergelijken vrede geen geloof te kunnen hechten, al was hij bereid aan pogingen in die richting mede te werken. Dr. Michaelis is wellicht van dezelfde meening. Maar om duidelijk te zijn en tegelijk de verzoenende hand uit te steken, behoeft men nog niet aan de kracht van internationale rechtswaar- borgen te gelooven. Men heeft zich dan slechts te plaatsen op een grondslag, waar- op men van den tegenstander in beginsel niet meer eischt dan men zelf geneigd is toe te staan. Dit nu is in de rede van den nieuwen rijkskanselier niet gebeurd. Wij zijn allerminst van oordeel, dat de Entente met haar eischen zulks wel gedaan heeft. Verre van dien. Maar van een kri- tische houding tegenover de nieuwe formu- leering van Duitschland's opyattingen mag dit ons niet weerhouden. Duitschland zal aldus Dr. Michaelis „alleen om gewelddadige veroveringen te maken, den oorlog geen dag langer voeren, wanneer een eervolle vrede te verkrijgen is. Plicht is in de eerste plaats, dat wij een vrede sluiten, die gunstig doorwerkt." Het zal niet te veel gezegd zijn, als men door die woorden een annexatie of politieke voogdij ook al worden die verkregen door „overleg en vergelijk", wat bij het slui ten van een vrede altijd plaats vindt niet uitgesloten acht. „Het gebied van het vaderland is onaan- tastbaar". De afstand van eigen land wordt niet in beginsel afgewezen, maar de spre- ker gaat hier zoover mogelijk. Dat daartegenover ook het gebied van den vijand zal worden geeerbiedigd, zoekt men in de rede tevergeefs. Wanneer wij vrede maken, moeten wij in de eerste plaats bereiken, dat de grenzen van het Duitsche rijk voor altijd beveiligd zijn." Ook hier mist men het toegeven van dien eisch ook voor den tegenstander. De „duurzame verzoening der volken" wordt verder alleen gepredikt met het oog op de economischen oorlog, waarmede de Entente na den vrede heeft gedreigd. De rijkskanselier aanvaardt de vredes- motie van de meerderheid van den Rijksdag dan ook alleen, „zooals ik (hij) haar opvat." Het standpunt blijft: tot dezen oorlog is Duitschland door geen veroveringszucht ge- dreven; Duitschland heeft niet aangevallen; de vrede kan daarom in de toekomst alleen verzeke.rd worde'n, als Duitschland zijn grenzen beveiligt. Hoe het dat doen wil, door annexaties, politieken invloed, buffer- staten of (en) zachtere voorwaarden, daar- over wenscht het zich nog niet uit te laten. Duitschland blijft echter genegen om eerlijk en vredelievend te praten, indien zoo heet het verder de vijand van verove- ringslust en van het plan om den tegen stander neer te werpen afziet. Alleen in deze bereidwilligheid zou men een basis van wederzijdsche gelijkheid en verzoe- ningsgezindheid, een lichtpunt kunnen vin- den. In het constitutioneele vraagstuk is het, zooals wij zeiden, bij het oude gebleven. Voorts is natuurlijk de kiesrechthervorming in Pruisen aanvaard en ook wordt een ,,nau- were voeling" tusschen de groote partijen (niet tusschen den Rijksdag of zijn meer derheid) en de reggering noodig acht. Het bondsstaatskarakter en de grondwettelijke grondslagen van het rijk mogen niet worden geschaad. Bij dit laatste bed-enke men, dat de staats- secretarissen niet verantwoordelijk zijn aan den Rijksdag, maar aan den rijkskanselier, terwijl met betrekking tot de verantwoorde- lijkheid van den rijkskanselier aan den Rijks dag de constitutioneele middelen ontbre- ken om, evenals dat in landen met het par- lementaire stelsel geschiedt, d& politieke ge- volgen van die verantwoordelijkheid tot hun recht te laten komen. De rijkskanselier is niet van zins, zich de leiding uit handen te laten nemen. Noch de sociaal-democraten, noch de vrij- zinnigen hebben het hem in dit opzicht bij het debat moeilijk gemaakt. Het aanvan- kelijke parool „afwachten"- van het Cen trum is ook hier overgenomen. Men kan de stemming links op andere wijze weergeven door de woorden van den afgevaardigde Von Payer, die zeide, dat de vrijzinnigen vertrouwen, dat de rijkskanselier „voor een verstandige verdere (politieke) ontwikke- ling in het binnenland zal zorgen." Ook over het oorlogsdoel waren legerbe- stuur, regeering en meerderheid het „in hoofdzaak" eens, heeft deze afgevaardigde gezegd. Dit alleen reeds moet aan de aanneming van de vredesmotie met een meerderheid van ongeveer 100 stemmen geen voor de regeering scherp karakter gegeven hebben. Scheidemann zou „in den geest van de mo- tie" voor het oorlogscrediet stemmen. NIEUWE WAPENEN. The World's Work schrijft: De krach- tige uitwerking onzer nieuwe wapenen en strijdmiddelen in het algemeen blijkt uit het feit, dat de vijand bij de laatste groote ge- vechten zoodanig verpulverd was, dat het soms 36 uur duurt voor de vijand tot het uitvoeren van tegenaanvallen kan overgaan. Zulk uitstel is dikwijls zeer noodlottig voor hem. Wij hebben niet alleen nieuwe tanks en nieuwe gassen, maar wij hebben ook vlam- menwerpers gemaakt, die toestellen waar mede de Duitschers, toen zij ze de eerste maal toepasten, zoo groote ontzetting bij onze en de Franscffe troepen teweeg brach ten. Bovendien wordt elke veldslag thans in het klein gerepeteerd, voor hij in werkelijk- heid wordt geleverd. Er worden bij dit werk modellen gebruikt, met behulp waarvan de aanvoerders der verschillende legerafdeelin- gen kan getoond worden, welke taak zij te verrichten hebben. De batterijen worden haar doelen aangewezen en hierbij verlee- nen kanonniers, vliegers en inlichtingen- dienst hun medewerking. De sterkte van de vijandelijke bezetting en de rangschikking der daarin aanwezige troepen wordt vast- gesteld door raid-patrouilles, die tevens het prikkeldraad uit den weg helpen ruimen. Bij de voorbereiding van den aanval op de Messines-hoogte werd een sterkere mijn- werpers-afdeeling aan het werk gezet dan ooit te voren aan het front werd gebruikt. De ontploffingen, die er plaats grepen, kon- den tot in de Zuidelijke graafschappen van Engeland worden gehoord. Ook voor den strijd ter zee zijn nieuwe gevechtsmiddelen gereed gemaakt, twee nieuwe typen van schepen, drijvende mon sters, familie van de tanks, en respectieve- lijk „Hush" en „Hush Hush" genoemd. Zoo ten minste noemen de zeelieden hen. Een bijzondere correspondent van de Manchester Guardian zegt hieromtrent in een beschijving van het jongste bezoek van Koning George aan de groote vloot: De journalisten mochten den Koning vol- gen naar de overzijde, waar de „Hush" lag. De honderden matrozen, die de bemanning uitmaken, stonden in lange rijen op het ge- weldig breede achterdek en hieven een da- verend gejuich aan toen de Koning aan boord kwam. Ik kreeg den indruk, dat ik een fabriek bezichtigde. Het is een zeer za- kelijk uitziend schip. De oude bekoring, die de sche(pen van meer conventioneelen vorm eigen is, ontbreekt hier geheel. De lijnen van het schip zijn ruw en treffend vreemd. De „Hush" maakt wel een diepen indruk, maar zij bekoort niet. Deze mysterieuse-schepen zijn een schep- ping van het een of andere stoutmoedige bouwgenie. Zij gelijken in het geheel niet op de gewone, bekende zeekasteelen. De „Hush Hush" doet nog vreemder aan. Ik mag misschien wel zeggen, dat in deze beide schepen alle lessen uit den slag bij Jutland belichaamd zijn, in praktijk ge- bracht door de knapste constructeurs van de marine. HET DUITSCHE OFFENSIEF IN GALICIE. Uit Berlijn wordt gemeldDen uitda- genden aanval der Russen tusschen den Dnjestr en de Karpathen hebben de Duit sche troepen den 19 Juli beantwoord door een tegenaanval ten Zuiden van de boven- Seretb. Deze is volkomen gelukt. Na een ook door de Oostenrijk-Hongaarsche artil- lerie flink gesteunde voorbereiding, die met het krieken van den dag begon en in de Russische stellingen zware verwoestingen aanrichtte, vielen de Duitsche stormtroepen te 10 uur 's voormiddags een drievoudig complex van Russische stellingen tusschen de boven-Sereth en de Strypa aan en door- braken dit. Reeds te half 10 was de hooge Zlota Gora in handen der Duitschers ge- vallen. De aanval werd begunstig door holder, zonnig weder. De uiteengeslagen Russische afdeelingen trokken terug als in paniek. Hun verliezen waren buitenge- woon bloedig. Reeds 6000 gevangenen en 10 kanonnen vielen in handen der Duitschers. De Russi sche tegenaanvallen aan beide zijden van de Malastrypa en bij Zalvose, die het door- dringen van het Russische front tot staan moesten brengen, werden met zware ver liezen voor de Russen afgeslagen. De Duit sche linkervleugel drong voort langs den moerassigen bovenloop van de Sereth, terwijl de rechtervleugel voorwaarts trok aan beide zpden van de spoorlijn ZborofTarnopol. De linie ZaloczeGlejow is overschreden en het Russische front tot op een diepte van 15 K.M. doorstooten. Verscheidene sterke Duitsche afdeeiingen hadden belacgrpke successen bp Byszki en Konjochy, in de buurt van Brzezany en ten zuid-westen van Brody. Zij drongen door in de vpandelijke stellingen en brach ten van alle punten een groot aantal ge vangenen mede terug. Aolgens de //Pest. Lloyd" is de doorbraak bp Zloczow over een front van ongeveer 24 KM. breedte geschied. De aanval geschiedde ongeveer tegen hetzelfde terrein waar Broessiloff zijn krach- ten inspande en wel tegen diens noordelpken vleugel. Dit is om twee redenen opmer- kelpk In de eerste plaats blpkt daaruit dat onze legerleiding het toevallig succes der Russen bp Stanislaw op de juiste waarde heeft geschat en de reserves niet naar Kalusz, maar naar Zloczow heeft ge- dirigeerd en in de tweede plaats blpkt daaruit, dat wp den aanval daar hebben begonnen, waar wp de hoofdstrijdmacht der Russen hoopten te vinden. Wij zoeken een beslissing en niet goedkoope plaatselijke successen. Zonder al te groote fantasie kunnen wp wel zeggen, dat wp staan aan den vooravond van zeer belangrijke ge- beurtenissen. FINLAND EN RUSLAND. Naar de //Petit- Paris" uit Petersburg verneemt, heeft de Finsche Landdag een resolutie goedgekeurd, waarbp de Finsche bank wordt gemachtigd de Russische regee ring een voorschot van 100 millipen ter be- schikking te stellen. Men hoopt dat de breuk tusschen Rusland en Finland, die juist tengevolge van de leeningskwestie zeer dreigend was geworden, door dit compromis op het laatste oogenblik kan worden ver- meden. Anderzijds komen in Petersburg dagelpks berichten binnen van nieuwe verregaande eischen der Finnen. Men ver- wacht veel van den invloed der Vereenigde Staten, die naar bekend is, hebben gedreigd met het stop zetten van alien toevoer van levensmiddelen naar Finland in geval de Finsche regeering zich niet eindelijk willig toont voor de wenschen van de regeering te Petersburg. Zooals gemeld, heeft de Finsche Land dag een besluit genomen, waarbp de onaf- hankeipkheid van Finland spoed-eischend werd verklaard. RUSSISCH COMMUNIQUE. Vrijdag is er den geheelen dag in de buurt van Wilna levendig geschutvuur ge- weest. Na een sterke artilleristische voorberei ding viel de vijand herhaaldelpk onze stel lingen aan het front van Peniaki Garboe- sof, 30 KM. ten zuiden van Brody, aan. Aanvankelijk werden alleen aanvallen afge slagen. Om 10 uur verliet het 607e regi ment Mlynof, op eigen hand zpn sehansen en trok terug. Dit bracht de naburige troepen er toe, ook terug te trekken en gaf den vijand gelegenheid zpn succes uit te breiden. Onze nederlaag wordt hierdoor verklaard, dat, onder den invloed van de maximalis- tische beweging, vele troepen, die bevel hadden gekregen, de aangevallen troepen te helpen, vergaderingen belegden en de'oatteer- den, in plaats van het bevel uit te voeren. Verscheiden regimenten weigerden debeve- len der officieren uit te voeren en verlieten zonder den druk van den vpand, hun stel lingen. Vergeefs spoorden de aanvoerders alsook de comita's hen aan, de bevelen op te volgen. Ten oosten van Brzezany en ten zuiden van Sjibalin maakten de Oostenrpkers en Duitschers, zich, na herhaalde aanvallen, meester van een deel van onze eerste iinie- schansen. De poging van den vpand om ons ten zuiden van Brzezany aan te valien, werd verijdeld. Ten weaten van Halicz ontruimen onze troepen het dorp Bludwki, waarvan de vp and gebruik maakte om het te bezetten, Een poging om het dorp te heroveren, mislukte. DE ONLUSTEN TE PETERSBURG ONDERDRUKT. De Russische regeering is den toestand in de hoofdstad weer volkomen meester. Donderdagavond bracht de menigte op het Nevski-Propect geestdriftige- ovaties aan de detachementen van het leger, die het gar- nizoen kwamen versterken, voor het her- stel van de orde. De //Isvestia", het offieieele orgaan van den Raad van arbeiders en soldaten, be- groet in bewogen woorden de revolution- naire troepen, die doordrongen zpn van den geest van plicht jegens de revolutie. Sedert Woensdagavond was het te voor zien, dat de ordeljjke elementen de zege zouden behalen op de door de maximalis- tisehe propaganda bewerkte regimenten. Het een na het ander deden de regimen ten, die aan de betooging deelnamen, amen de honorable en betuigden ze hun leedwezen. Gedelegeerden van het eerste regiment mitrailleurs hebben rneedeeling gedaan dat ze zich willen onderwerpen aan den Raad en verklaren dat ze tot bun afdwaling kwa men door de actie van onverantwoordelijke elementen. Zelfs onder de grenadier-batal- jons,- in het bpzonder opgewonden over de maatregelen ter verplaatsing van hun re giment naar het front, had de propaganda der matrozen van Kroonstad sedert Woens- dag geen succes meer. Generaal Polovtsef had het geheele garnizoen van Petrograd in de hand en deze handelde in voortdurend overleg met de voorloopige regeering door bemiddeling van een bijzondere commissie, die bestaat uit een gelijk aantal vertegen- woordigers van het uitvoerend comite en den Raad van arbeiders en soldaten. Woensdag en Donderdag gingen betrek- kelijk kalm voorbij. De stad was militair bezet en werd doorkruist door patrouilles en afdeelingen, die stelselmatig de ont- wapening van gewapende groepen en van met mitrailleurs bewapende auto's uitvoerden. Gepantserde auto's surveilleeren dag en nacht. Op het plein voor het Winterpaleis en in de naburige gebouwen werd een groot aantal troepen in reserve gehouden. De maximalistische nederlaag was uit militair oogpunt volkomen. Vrpdag ontruimden de laatste afdeelingen van aanhangers van Lenin hun citadels, het huis van de danseres Kressinskaja en de Peter-en-Paul-vesting, waarin afdeelingen uit Kroonstadt waren binnengedrongen. De aanhangers van Lenin moesten het circus, waar ze toevlucht zochten, ontruimen. Een officieel commu nique bevestigde Donderdag, dat de rust is hersteld. Yolgens de laatste berichten zpn de Le- ninisten ontwaperid. De troepen zetten de arrestatie der belhamels voort. De geheele pers eischt een streng onder- zoek naar de oorzaken van de oalusten en de aanstokers van het maximalistisch kom- plot. De volgende bijzonderheden worden nog van het oproer in Petersburg gemeldLe nin, een der hoofdleiders, is, ais matrons vermomd, naar Kroonstadt gevlucht. Dertig uren lang verkeerde de hoofdstad in den uitersten doodsangst. Maandagavond be gon het oproep, waarvan 't eerste teeken was het verschijoen van gewapende auto's omstuwd door soldaten met roode vlaggen. De betoogers waren vooral gebeten op Kerenski, den Minister van Oorlog. Men wilde hem met een gewapende auto ge- vangen nemen, maar men kwam te laat, want Kerenski was juist naar het front ver- trokken. 's Avonds laat klonk op het Newski- Prospekt machine-geweervuur. Overal knet- terden geweerschoten en blpkbaar schieten de Russen slecht, anders waren er vele slachtoffers gevallen. Het schieten moest de paniek vergrooten. Dinsdag kwamen de Kroonstadters, onder wie gewapende arbeiders, 'n handje helpen om de regeering omver te werpen. Op het Newsky-Prospekt werd 's middags tusschen oproerlingen en regeeringstroepen hard gevochten en er vielen tal van slacht offers. 's Avonds wa3 het echter rustig. Dank zij het krasse optreden der regeering, die snel een aanzienlpke macht betrouw- bare troepen liet aanrukken, die meedooge- loos op de oproelingen schoot, werd het verzet verbrpzeld. Dat de oproerlingen blpkbaar geen vast plan hadden, bleek hieruit, dat zij na het eerste krachtdadig optreden der regeering weggevaagd werden. Opmerkeipk was dat duizenden nieuws- gierigen zich op straat waagden, om wat van de «chieterij te zien. Als er schoten kloBken wierp men zich plat op den grond. Maar er zullen zooals gewoonlpk, wel velen hun nieuwsgierigheid duur hebben moeten betalen. De mislukking heeft na tuurlpk de zaak der extremisten, de uiterste socialistische partp, enorme schade gedaan. De gematigden hebben wonderlpk snel ge- triomfeerd en zullen zich ongetwijfeld aan het bewind weten te handhaven. TER NEUZEN, 23 Juli 1917. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 769.5 Maastricht. Laagste barometerstand nabij 757.5Zuid- oosteljjk deel van de Oostzee. Verwachting tot den avond van 24 Juli Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wjnd, half tot zwaar bewolkt, waarschpnlijk droog weer, vooral des nachts warmer. Ongevallenverzekering. Bij Kon. besluit van 13 dezer is, met ingang van dien datum, benoemd tot plaats- vervangend voorzitter der plaatselijke com missie voor de ongevallenverzekering te Ter Neuzen, de heer L. C. Wabeke, alhier. Spionnage. Vrijdagavond werd alhier door den Inspec- teur van politie in hechtenis genomen zekere A. H. V., Belgisch loods, wonende te Vlis- singen, die in het bezit bleek te zijn van een uitgebreid verslag betreffende troepen- bewegingen, draadversperringen, verster- kingen en andere militatre inlichtingen in het bezet deel van Belgie. In verband met deze aanhouding hadden dien avond ook te Axel nog enkele arres- taties plaats. (Reeds in een gedeelte van ons vorig nummer vermeld). Engelsch vliegtuig gedaald. Gisteren voormiddag is nabij de Axelsche vlakte onder de gemeente Westdorpe in eene weide een Engelsche tweedekker ge daald. De machine kwam terecht in den drinkwaterput voor het vee. Inzittenden EEN KONING IN DE „TANK". Koning George van Engeland heeft on- langs een bezoek gebracht aan het terrein van het voorja^rsoffensief zijner troepen, waar hp de historische plekken uit die gevechten bezocht en tevens troepenschouw hield. De koning heeft op zpn tocht ook kennis gemaakt met de befaamda //tanks". Op een bepaald punt, zoo vertelt ons een van Reuters correspondenten, bleef de auto van den koning staan. Plotseling begon een jonge boom, die niet ver van daar stond, te kraken, om tenslotte omver ge- smeten te worden. Uit het struikgewas kwam een snorkend, brommend geluid, nog een paar boomen schokten vreemd heen en weer en ten slotte kwamen twee tanks te voorschpn, drukten de draadversperringen in den grond en reden naar den koning en den Prins van Wales toe, die beiden instapten en in dit merkwaardige voertuig een rit, die tien minuten duurde, over on- effen terrein maakten. Een paar dagen later hield de koning een revue over de afdeelingen Zuid-Afri- kaansche inboorlingen, bestaande uit Zoeloe-, Basoeto- en Kongokaffers, die achter het front behulpzaam zijn voor den aanvoer van munitie en proviand. In een toespraak wees de koning hen op het belangrijke werk dat zij verrichten en dat bijna kan vergeieken worden met dat der soldaten en zeelieden. HET PRIJSMAKEN VAN NEUTRALE SCHEPEN. Bp Keizerlijke verordening is de Duit sche Prisnordnung" vau 30 September aldus gewpzigd //Een neutraal schip is te be- handelen als een vpandeljjk schip, wanneer het geheel of grootendeels eigendom van vijandelijke onderdanen is, en wanneer het door eten vpandelijke regeering gecharterd of in het belang van de vijandelijke oor- logvoering in de vaart is gebracht".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2