De Oorlog. PRfiDIKBEUBT e"iT~ GEWEHGDt BERICHTEH. Loop der foevolking van Ter Neuzen. Icingen plaats hadden.. Het percentage dat ter beschikking komt, is niet vastgesteld, doch het zal zeer belangrijk zijn. De vast- stelling van het percentage kan zeer spoe dig tegemoet worden gezien. DE RUSSEN VERLIEZEN TERREIN. Reeds dagen achtereen maakt Let Duitsche hoofdkwartier melding van verhoogde ge- vechtsactie bij Riga, Dunaburg en Smorgon. Petersburg spreekt in 't geheel niet van den strijd in difc gebied. Staat de strijd hier in verband met een offensief in de sicbting Petersburg Zeer hevig geschutvuur wordt bericbt uit de Streek van Potutory, dat onmiddellijk ten zuiden van Brzezany ligt, en uit het gebied van Haliez (aan den Dnjestr). In de gevechten tussehen den Dnjestr. en de Karpathen blijft het overwicht aan den Oostenrijksch Duitschen kant. Tus sehen Kalnsz en het dorp Babin, zeggen Berlijn en Weenen, zijn we thans geheel meester van den westelijken oever der rivier, uitgezonderd in het dorp Babin, waar nog een zwakke Russische afdeeling stand houdt. In het zuidelijker en reeds op den oos- telijken oever der Lomnica gelegen ge- vechtsvak Nowica-Lidziany-Krasna moesten de Russen verder achteruit en hoogten ten O. van het eerste dorp aan de opdringende Oostenrijkers afstaan, Wij trokken op de Beresniea-linie terug, zegt Petersburg, waar wg een herhaalden aanval der centralen smet succes afsloegen. Bij Lidziany pro- ibeerden de Russen de Lomnica-linie lucht te verschaffen door herhaalde aanvallen, Jtnaar de Kroatische regimenten vingen den atoot op. Berichten uit de Oostenrijksche hoofdstad aetten uiteen, hoe groote verliezen de Russeu in den strijd in dit gebied geleden hebben «en hoe de revolutie de tucht in het Russische Heger ondermijnd heeft. Ren regiment wei- •gert tot den aanval over te gaan, na her- Raalde bevelen zelfseindelijk komt een nieuwe kolonel en die weet zijn manschappen over te halen, zich in den strijd te werpen. Set resultaat is, dat hij 300 man van zijn iheele regiment over houdt. In de Karpathen hevig geschutvuur aan de Gouden Bistritza en ter weerszijden van Valeputna. Aan de Moldavische grens en Roemeensche grens dezelfde actie van het geschut en patrouilles. TER NEUZEN, 20 Juli 1917, Het weerberieht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt b!s volgt Hoogste barometerstand nabij 765.0 Zuid-Duitschiand. Laagste barometerstand 750.3 Wisby. Verwachting tot den avond van 21 Juli: Aanvankeiijk matige later wellicht toe- nemende Westelijke tot Zuidelijke wind, tialf tot zwaar bewolkt, wellicht eenige ffegen en iets warmer. Christ. Hist, kiesvereeniging. Onder leiding van den heer H. J. van den Duden, voorzitter der Christ. Hist, kiesver eeniging alhier, werd eene vergadering ge houden, die ook werd bijgewoond door geestverwanten uit Zaamslag en Axel. Be- sproken werd de gedragslijn, die men zal hebben aan te nemen bij de invoering van evenredige vertegenwoordiging. Dit stelsel werd uiteengezet en verklaard door Ds. P. J. Steinz, uit Goes. Besloten werd, dat vergaderingen zullen worden belegd te Zaamslag en Axel, om ook .aldaar kiesvereenigingen op te richten, en dat ook alhier eene vergadering zal worden belegd, om de kiesvereeniging uit te breiden en mobiel te maken. Ds. Steinz verklaarde zich bereid in die vergaderingen het woord te voeren. Exarnen hoofdonderwijzersacte. Te Breda slaagde voor de hoofdacte de heer W. Borm, onderwijzer aan de R.-K. school alhier. Teekenaar bij het kadaster. Naar wij vernemen ontving de heer Joh. Tollenaar, van Ter Neuzen, thans te Goes, bericht, dat hij. bij het examen als teekenaar bij het kadaster geslaagd is. Oefening van het Roode Kruis. Zooals we in ons vorig nummer in het Icort aanstipten, had jl. Woensdag de voor- genomen oefening van het Roode Kruis in Zeeuwsch-Vlaanderen plaats. Hoewel regen de oefening niet veraangenaamde, was dit blijkbaar niet van invloed op den ijver en de toewijding der leden van de transport- kolonnes. Wij achten het niet ondienstig, met een <enkel woord de omstandigheden in het licht te stellen, die tot oprichting der transport- Icoionnes aanleiding gaven. Toen in October en November 1914 met den breeden stroom van over de grens ge- komen militairen, ook een gcoot aantal ge- wonden in Zeeuwsch-Vlaanderen werden aangebracht, bleek, dat een goede trans- portkolonne van het Roode Kruis noodzake- lijk was. Onder leiding Van Dr. Velthuijzen Scwam deze tot stand. Reeds toen bleek, dat, En geval van nood, Zeeuwsch-Vlaanderen meer aangewezen zal zijn op snel evacuee- yen van patienten, dan op het aldaar verple- gen van vele gewonden. Toch zullen de be- zwaarlijk vervoerbaren eene goede verzor- ging behoeven en zal het Roode Kruis nog voortarbeiden. Van veel belang is het, dat men juist al hier zoo spoedig mogelijk weet, welke ge wonden Zeeuwsch-Vlaanderen passeerden sen naar de overzijde der Schelde werden ge- aonden, daar eerstens voor familieleden spoedige inlichting een groote rust is en de menschlievendheid gebiedt, dat alien in deze tijden hun krachten inspannen om de el lende zooveel mogelijk te verzachten, en in de tweede plaats de georganiseerde maat- schappij zulks eischt, in verband met de veie later uit te maken geschillen waarbij het van belang kan zijn nauwkeurig na te gaan den lijdensweg der gewonden. We spreken hier echter de hoop uit, dat het oorlogsgeval, waarbij Zeeuwsch-Vlaan deren zelf eigen gewonden zal hebben te verzorgen, slechts behoeft te worden aan gestipt De oefening die Woensdag gehouden werd, is geheel gebaseerd op het doel: zoo snel mogelijk gewonden te vervoeren en zoo snel mogelijk deze te doen inschrijven. Daartoe werkten de verschillende afdee lingen van het Roode Kruis in Zeeuwsch- Vlaanderen, die te Ter Neuzen, te Schoon- dijke, Breskens en Oostburg, mede. De comite's en de leider, de heer W. J. M van Bijsterveld, res.-officier van gezondheid te Middelburg, mogen zicfi verheugen in de belangstelling van het hoofdbestuur van het Roode Kruis, van welk bestuur ook eene be- iangrijke subsidie ontvangen werd, voor het bestrijden der uitgaven dezer oefening, en verder in de groote medewerking van den stelling-commandant van de stelling waar- toe Zeeuwsch-Vlaanderen behoort, die den chef van den geneeskundigen dienst apge- dragen had, met het beschikbare materieel de transportkolonnes behulpzaam te zijn, voor zoover zij daarover zelf niet kunnen beschikken. Ook van particuliere zijde werd groote medewerking ondervonden. Landbouwers stelden belangeloos paarden en wagens be- schikbaar, zoowel de stoomtram Breskens- Maldeghem ais de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij en de spoorweg- maatschappij GentTer Neuzen stelden of geheel gratis of tegen minimum onkosten hun trams of treinen beschikbaar, de heer Van Melle van Breskens stond zijne motor- boot Gideon af, de Rijkswaterstaat stelde de motorboot Elisabeth beschikbaar, de fir- ma Hendriks Steenbergen, fabrikanten van chirurgische instrumenten, leverde gra tis alle constructies benoodigd bij een een- wiel-baar, welke het dragen bijzonder ver- licht, eene methode toegepast door Dr. Van Bijsterveld, en, om den dag voor de schijn- gewonden aangenaam te doen zijn, ver- strekte de Heinekens' Bierbrouwerij gratis eenige kisten met fleschjes bier, terwijl ver schillende particulieren ook nog „bijdragen" tot veraangenaming schonken. Het was dan ook niet te verwonderen, dat het voor besturen en leiders in deze aange naam werken was. De resultaten waren dan ook schitterend te noemen. De heeren generaais Tonnet en Coole- mans Beijnen woonden met den gewestelij- ken Commissaris en den chef van den mili tairen geneeskundigen dienst de geheele oefening bij, welke des morgens te half acht te Schooridijke begonnen was. Aldaar werd de inlading in de verschillende transport- middelen bijgewoond, welke inlading stond onder leiding van den ijverigen secretaris der afdeeling, den heer Bosdijk, wien geen moeite teveel geweest is, om tot in de klein- ste bijzonderheden alles voor te bereiden. Een woord van hulde dient hem gebracht, dat hij te midden zijner dagelijksche drukke bezigheden steeds tijd en opgewektheid be- zeten heeft, om bij het uitgebreide plan in alles te voorzien. Het groote aantal schijngewonden was dan ook in ongelooflijk korten tijd ingela- den en reeds te 9 uur kwamen de verschil lende leiders berichten, dat zij tot vertrek gereed waren. Daarna volgden de auto's van den mili tairen geneeskundigen dienst en van hef Roode Kruis-comite en werden verschillende plaatsen bezocht, waar het overladen in an- dere vervoermiddeien zou plaats hebben. Overal ging alles even rustig en ordelijk toe, dank zij de keurige medewerking van het personeel, dat, den ernst van hun ar beid beseffend, zich vaak met terzijde stel ling van overal aanwezige persoonlijke be- langen, -met goed begrepen discipline onder de hen aangewezen leiders stelde, en dezen de omvangrijke taak zeer vergemakkelijkte. Deze leiders hebben alien aan de voorberei- ding ook groot aandeel gehad en het was voor den hoofdleider, Dr. Van Bijsterveld, dan ook een waren triomftocht, om langs de verschillende in- en overlaadplaatsen steeds te laat te komen, daar alles binnen de door hem ruim geraamde tijden gepas- seerd was. Reeds zeer vroeg kwam te Ter Neuzen de trein met schijngewonden aan. Daar werd allereerst een bezoek gebracht. Door de heeren Van Fraaijenhoven en Moggre werd op het emplacement een demonstrate ge geven met de eenwiel-baar, waarmede alle gewonden naar de Hoogere Burgerschool, die voor evacueeringslokaal was ingericht, en door den heer Jochem een uitleg gege- ven van de door hem vervaardigde inrich- ting voor massavervoer, een inrichting welke op knappe wijze in elkaar gezet is. Daarna werd de uitlaadplaats aan de haven, waar de gewonden met het motorschip Gideon waren aangevoerd, bezocht en toen de hongerigen en dorstigen naar de H.B.S. gereden, alwaar een zeer guile ontvangst was voorbereid. Later in den namiddag arriveerden ook de boerenwagens met gewonden. Die wa gens waren op praktische wijze voor het vervoer ingericht. Zij voerden aan de ge wonden, die van uit de haven aan den Pau- linapolder met het motorjacht Elisabeth aan den zeedijk van den Koudenpolder waren aafi wal gebracht. Naar we vernamen, waren de autoriteiten alien ten voile tevreden over den gang van de gehouden oefening. In de gymnastiekzaal van de H. B. S., waar de deelnemers ten slotte waren saam- gekom'en, werd van dien dank in de eerste plaats blijk gegeven door generaal Tonnet, waarna meer in het bijzonder generaal Coo- iemans Beijnen namens het hoofdbestuur van het Roode Kruis zoowel den hoofdlei der, Dr. Bijsterveld, als alien die hem ter zijde stonden, en ook hen die aan de uitvoe- ring hadden medegewerkt, hartelijk geluk- wenschte met de door hen verkregen resul taten, daar deze blijk geven van eene har- telijke toewijding en goede voorbereiding, waaraan hij evenwel den wensch vast- knoopte, dat zij het werk, dat heden als oefening geschied was, nimmer in werke- lijkheid zouden behoeven uit te voeren, al is het ook, dat het vaderland ons in deze zorgelijke tijden volkomen toegerust moet vinden, als de nood aan den man komt. Ten slotte verkreeg het woord Dr. v. Bij sterveld, die het zoo jammer vond, dat hij het meest gebrek heeft aan woorden om zich juist uit te drukken, op tijdstippen, dat hij daaraan het meest behoefte heeft. Hij is over voldaan over het werk, dat heden onder zijne leiding is verricht, waaruit blijkt, dat de verschillende voorbereidingen een goed resultaat hebben opgeleverd. Hij dankte in het algemeen alle dames en hee ren die zich vo,ox het welslagen van dezen ■dag opofferingen^ hadden getroost, zelfs versc-hillende gemobilrseerden hadden hier- voor veriof gevraagd, en in het bijzonder betuigde hij dank aan den voorzitter en den secretaris van de afdeeling Ter Neuzen, de heeren J. Huizinga en H. J. van den Ouden, en voorts aan den heer Bosdijk, secretaris der afdeeling Schoondijke, voor al hetgeen zij aan de voorbereiding van dezen dag hadden verricht, en aan de verschillende autoriteiten, die mede hun steun hacjden verleend, om het werk mogelijk te maken. Alsnu werden voor de H. B. S. nog eenige kiekjes gemaakt van de deelnemers, waar na de militaire autoriteiten vertrokken met de Prov. boot. De motorboot „Gideon" vertrok eenigen tijd later en bracht des avonds 8 uur de dragers en gewonden van de overzijde van den Brakman ongeveer 8 uur t'e Breskens aan. Uitslag aanbesteding. Donderdag werd te Middelburg aanbe- steed het uitvoeren van herstellingswerken aan de middensehutsluis te Ter Neuzen. Raming f 12.100. Inschrijvers de heeren G. J. Balkenstein en G. A. van der Straa ten te Ter Neuzen voor 13.805 en H. J. ten Siepe te Winterswijk voor 12.905. Oogsten in bezit genomen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend dat hij in bezit genomen heeft ot zal nemen op het tijdstip, waarop het oogsten is aangevangen of zal aanvangen, de totale opbrengst van de navolgende gewassen van den oogst 1917 wintertarwe, zomertarwe, spelt, winterrogge, zomerrogge, wintergerst, zomergerst, haver, evene, boekweit, veld- boonen (wier-, paarden-, duiven-, schapen- en Waalsche-), groene, gele en grauwe erwten (alle soorteu), alle andere boonen en kanariezaad dat in elke provincie een regeeringscommissaris voor de Rijksgraan verzameling belast is met de inbezitneming en inzameling van genoemde producten dat hij belanghebbenden met nadruk er op wijst, dat het verbruik of de afleve- ring van deze producten aan andere personen dan bedoelden regeerings-eommissaris voor ben de meest ernstige gevolgen na zich zou kunnen sleepen en zij zich blootstellen aan strafrecbterlijke vervolging. Aardappelen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald Art. 1. De aflevermg en het daarmee verband houdend vervoer, van alle aard appelen is verboden. Art. 2. Het verbod, in het voorgaande artikel gesteld, is niet van toepassing op de aflevering en het daarmede verband houdende vervoer van a. die soorten aardappelen, welke uit- sluitend aD vroege aardappelen in den handel komen b. aardappelen, gedekt door een ver- voerbewijs, afgegeven door de Rijkscom- missie van Toezicht op de Aardappel- vereeniging. Vergunning tot terugkeer. Aan de voigende personen is toestem- ming verleend in Zeeland terug te keeren L. J. L. L. de Bakker teHulst; Stoffer Post te HansweertG. L. Mattens te Sint Jansteen P. D. Briquet, V. Kalle, G. J. Govaert, J. Rottbier, A. Celis en H. Gee- raert alien te Westdorpe. HULST. Bij de Donderdag gehouden herstemming voor 2 leden van den gemeenteraad werden uitgebracht 434 stemmen. Van onwaarde 7. Geidige stemmen 427. Hiervan verkregen de heeren J. H. Baert 190, F. C.. O. M. Hombach (aftr.) 209, E. F. Schiffer 225 en Sj. W. Wegener Sleeswijk 202 stemmen. Alzoo gekozen de heeren F. C. O. M Hombach en E. F. Schiffer. BOSCHKAPELLE. zulke ergerlijkheden zouden bebben voor- gedaan, als onze Mariavereeniging nog had bestaan, en of drankbestrijding wel zulke belacbelijke zaak is, als sommigen meenen. HENGSTDIJK. Alhier overleed op 53jarigen leeftijd de heer L. van Kroonenburg. Na het behalen der onderwijzersacte werd de beer Van Kroopenburg alhier tot onderwijzer benoemd, en is er steeds werk- zaam geweeet tot voile tevredenheid zijner superieuren. De overledene, die bij zijne leerlingen zeer bernind was, was ook op ander gebied nuttig werkzaam voor zijne mede-inge- zetenen. ST. JANSTEEN. Woensdag werd J. Jottier, alhier, terug in het bezit gesteld van zijn verloren zak- boekje met den inhoud van ruim /250. De eerlijke vinder kreeg als belooning een bedrag van f 25. Deze week keerden des namiddags een paar meisjes van circa 18 jaar stomdronken van haar werk huiswaarts naar men zegt, waar zij bij het zaaddorsehen een flesch jenever weten macbtig te worden, en bad- den ze geheel leeggedronken. Als waanzinnigen zongen en sprongen ze over de straat, sloegen met bare kappers wild in het rond, tuimelden tegen den grond en rolden in de hagen langs den weg en drongen de werkplaats van een ambachts- man binnen, waaruit zij hardhandig moesten worden verjaagd. Ziedaar slechts eenige der ongure too- neeltjes, die door haar op klaariichten dag aan jong en oud werden vsrtoond. Weldenkenden vragen zich af, of zich RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtb. te Middelburg. Door Tb. F. S., 22 j.,. H. S!, 18 j., A. S., 21 j., alien werklieden te Koewaeht, is booger beroep aangeteekend tegen bet vonnis der Rechtbank te Middelburg van 3 Juli j 1.waarbij zij ter zake van misban- deling zijn veroordeeld tot 15 boet of 15 dagen hecht. Door D. E. B., 17 j., A. S., 23 j., H. S., 18 j., F. S., 24 j., alien werklieden te Ivoewacbt, is hooger beroep aangeteekend tegen bunne veroordeeling d.d. 3 Juli jl,, ter zake van vernietiging tot 20 boete. Buiten vervolgirg werd gesteld met last tot invrijheidstelling P. C., automobielbe- stuurder te Sas van Gent, beklaagd geweest van poging tot uitvoer. Zondag 22 Juli 1917. Gere for meer de Bier ken. (Vlooswjjkatraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., (ouden tijd) Ds. Hubrechtse van 's Gravenpolder. Lokaal „Sethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal ,,JSben-Haeser" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J u., Evangelisatie. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. M. L. de Vree, dienstbode, Dijkstr. 12/14, uit Hontenisse. R. Martens, dienstbode, Noordstr. 28, uit Stoppeldijk. A. P. den Hamer, landbouwersknecht, P 35, uit Hoek. E. Dekker, zonder, O 202, uit Wage- ningen. A. A. Geilliet, zonder, Lange Kerkstr. 30, uit Philippine. P. Hamelink, dienstbode, Dijkstr. 22, uit Rotterdam. A. L. J. van der Hooft, zonder, De Feijterstr. 43, uit Amsterdam, J. L. A. van der Molen, bakkerskneeht, Vlooswijkstr. 71, uit Vlissingen. J. A. H. Hendrickx, meubelmaker, Klaassenstr. 9, uit Roermond. Vertrokken: A. Mechielle, werkman, Donze-Visserstr. 103, naar Fnkhuizen. J. Jansen, werkman, Donze-Visserstr. 44, naar Enkhuizen. O. A. van de Klippe, adspirant lijn- wacbter b/d Telegrafie, Korte Kerkstr. 18, naar Vlissingen. C. van IJk, werkman, Baandijk 28, naar Enkhuizen. J. 't Gilde, werkman, Baandijk 28, naar Enkhuizen. P. J. Buijze, zonder, Vlooswjjkstr. 60, naar 's Gravenhage. L. J. den Hollander, burgemeester, Heerengracht 8, naar Axel. A. Jansen, dienstbode, Van Bovenstr. 3.0, naar Hoek. A. A. L. Bontinck, zonder, Nieuwe Stationsweg 14, naar Amsterdam. D. E. Bugsse, landbouwersknecht, P 72, naar Westdorpe. C. Buijze, dienstbode, O 35, naar Hoek. A. A. Tb. Stockman, dienstbode, Baan dijk 40, naar Vlissingen. J. A. van Hove, stuurman, 2e Kortestr. 7, naar Rotterdam. Die kende zichzelf. Door een der Herv. predikanten te Gro- ningen werd een gecangeue in zijn eel be zocht, om hem mededeeliug te doen, dat van zijn nog te ondergane straf hem 4 maanden werd kwijtgescholden, onder een voorwaarde, dat hij dan voor den tijd van een jaar geen cafe mocht bezoekeu Doch sterken drank gebruiken. Men stelle zich de verwondering van den predi'kant voor de man durfde hierop niet ingaan en zat maar liev.jr zijn geheele straf uit! (N. Prov. Gr. Ct.) Den dans ontsprongen. De steenkolenhandelaar M. te Winters wijk wiide zich voor zaken naar de Duit sche grenspiaat.s Bochoit begeven, doch zonder pas. Even over de grens werd hi) aangehouden en bem naar zijn pas gevraagd. Daar bij deze niet kon tooren, werd bij f/eingesperrt" en. in Bocbolt onder bewaking gesteld. Hij vroeg echter den cipier veriof zich te laten scberen en die gelegenheid maakte hij ge'oruik, om zich langs een achterdeur te verwijdeien en weer naar zijn woonplaats terug te keeren. N. Ct.) Populaire voorstelling. De vraag, waarom de Regeering geen meerdere publiciteit geeft aan al wat er op voedingsgebied plaats heeft, houdt aan en wij vinden nu in een der bladen nog den eisch, dat zij het doen zal in goeden, popu- lairen vdrm. Wij weten niet, of het voigende aan dezen eisch voldoet, maar wagen het er op: lo. Te Amsterdam zijn nu al ongeveer 50 varkensslachters slachter-af. Van andere plaatsen is het getal naar evenredigheid. 2o. Te Amsterdam zijn dezer dagen van een partij van 260 gezouten varkens, die door de Haagsche keuring waren goedge- keurd, 230 door de afnemers op grond van eigen keurmeesters-advies, als onverkoop- baar afgewezen. De varkens zijn daarna vermoedelijk ergens anders opgegeten. De inzouting was blijkbaar door ondeskundi- gen geschied. 3o. Verscheidene slachters, die om hun klanten te behouden, desnoods ernstige tij- delijke verliezen wilden lijden, hebben, bui- ten de Regeeringslevera'ntie om, dure var kens gekocht. Zij leden de schade, die de Regeering niet langer dragen wiide. Er wordt nu overwogen, om ze als „onder- kruipers uit de organisatie te verwijderen! 4o. Er worden thans, bij gebrek aan voeder, varkens geslacht van 50 en 60 kilo zwaar. Dit lijkt erg, maar is nog zoo erg niet als in Duitschland, waar men varkens ziet, die veel gelijken op hazewindhonden. 5o. Een burgemeester uit een naburige gemeente zou, als hij de distributiewet uit- voerde, al zijn boeren gevangen moeten zetten of zijn geheele gemeente zien ver- loopen. Ons dunkt, dat lijkt toch op een goeden, populairen vorm van voorstelling. (De Tijd.) Be eerste fuchia's in Europa. In een oud werkje vinden wij over de eerste verschijning Van de fuchsia in Europa, dat in de laatste jaren der 18e eeuw een be kend bloemist buiten Louden aan een zijner vrienden zijn bloemenschat liet zien. De vriend. die alles bewonderd had, zeide djat er zeer veel mo-ois onder was; maar loch niet een zoo aardig, als hij toevallig dien m.orgen bad opgemerkt: een plant met bloemen, zoo als hij nog nimmer had opgemerkt. Op de vraag, hoe dat juweel er dan wel uitzag, was het antwoord, dat de plantt sierlijk en de bloemen er in trossen bij hingen, helder roode kelken, met danker roode liar ten. Na gelnformeerd te hebben, waar zijn vriend dan de plant had opgemerkt, ging de man er heen, en vond, dal het werkelijk een ge heel nieuwe bloem was, d-ok hem totaal onhekend. Hij trad de woning binnen, waar de plant voor liet raam stond en vroeg of deze te koop was. Maar de vrouw des liuizes gaf te kennen, dat ze voor geen geld te koop was, want dat haar man die uit de West had meegebracht, en dat ze haar man, nu weter naar zee zijnde, beloofd had er goed voor te zorgen. De bloemist wierp al het geld, dat hij in den zak had op tafel en zeide, dat hij de pot mee zou nemen, maar vast heloofde een van de eerste steken aan haar te brengen, zoodat de man bij de thuis- komst niets zou aan te merlcen hebben. De koop werd gesloten en de bloemist ging met zijn nieuwe plant naar Iiuis. Hij sneed er alle bloemen en lcnoppen af, nam er zooveel stekken van als maar mogelijk was, en zette die in zijn broeikassen. tedere nieuwe. plant werd weder in gen aantal andere verdeeld, met dit gevolg, dat hij het voigende jaar drie honderd fuchsia's had, die alle bloem beloofden. De eerste twee, die in bloei kwamen, stelde hij ten toon, en het duurde niet tang (of zij vielen leen bezoek- ster In het oog, die voor de plant een guinje betaalde. Een vriendin benijdde liet bezit van deze uiterst mooie bloem en toen zij hoorde, dat er een tweede bij den bloemist stond, ging zij er onmiddelijk heen, om ook, voor denzelfden prijs, zoo'n mooi exemplaar macbtig te worden. De bloemist, blijkbaar een slimmerd, die goed wist hoe geld gemaakt moest worden van zijn uilerst gelukkig koopje, zorgde steeds, dal niet meer dan twee plan ten on der het oog van bezoeksters en bezoekers kwamen; en dat dus niet vermoed werd, dat hij er zooveel bezat. In korten tijd waren al zijn planten voor een guinje aan den man gebracht en verdiende hij er een flinke som aan. Hij hield evenwel woord tegenover de vrouw van den zeeman, die hij een van zijn stekken gaf en die dus haar man bij zijn terugkomst niet alleen de plant, maar nog een som van honderd gulden als geschenk kon toonen. Hiermede had de fuchsia haar iiitrede in Engeland gedaan. Ponit'lf* (fw Stoovnsohepe-** Hervormde Kerk. Ter Heuzen. 9£ u., Dg. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bedieninff van den H. Doop. Slu'skil. 9| u., dhr. L. Dek. Hoek. 9J u., Ds. E. Raamg en 2 u., seen dienst. Zaamslag. 9£ u.,geen diensten 2£ u., Ds. E. Raams. Axel. 9£ u., geen dienst en 2 u., dkr. L. Dek. Philippine. 2 p., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Sas van Gent. 9£ u., Ds. H. Akersloot van Hou ten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Kioosterzande. 10 u., W. J." van Lindonk. Ter Neuzen. 9} u., Ds. S. Groeneveld en 2£ u., Ds. S. Groeneveld, Voorb. H. Avond- maal. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. H. v. d. Wall. dir. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9J u. en 2J u., (zomertiid), Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Ylooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5} u., Ds. D. C. van Overduin. Oud-Gereformeerde Gemeente. JR. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 81 en lb uur 's Namiddags om half drie Lof. s.s. ELISABETH tot vertrek gereed te New-York voo r Rotterdam, s.s. MAGDALENA tot vertrek gereed te New-York voor Rotterdam. s.s.OORNELIS tot vertrek gereed te New-York voor Rotterdam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6