ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Donderdag 19 Juli 1917. 57e Jaargang. "M. IE Jil, M. De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN BINNENLAND. Telefoon SSS, Bit Biad Yerschynt Maandag-, Woensdag" en Ynjdagayond, uitgezondsrd op Feestdagsn, by de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. aanbesteden I ETJILLS10N. Fsr 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bif vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika f\.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij' de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.1 (X Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d® prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tariei Inzending van advertentien voor 1 liur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethoudjrs van HOEK zullen op Oiissdag 24 Juli 19B7, des nam. ten 4 ure ten raadhuize HET UITVOEREN VAN WERKEN IN VERBAND MET HET OPRICHTEN EENER ELECTRISCHE CENTRALE IN EEN BESTAAND GEBOUW TE HOEK. Het bestek met teekening is tegen ba- taling van 0,50 ter secretarie verkrijgbaar. Aanwijzing zal gegeveB worden op den dag der besteding, 's nam. 2 uur. Hoek, 18 Juli 1917. Burg, en Weth. voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, .Secretaris. Nederlandsche motorschoener In den grond geboord. De logger Eendracht III Kw, 102 heeft Dinsdkgmorgen te IJmuiden aangebracht de 7 opvarenden van den Hollandschen motorschoener Timor, die met pek geladen van Londen naar Rotterdam Maandagmor- gen te 6 uur bij den Noordhinder door een Duitsche duikboot tot zinken is ge- bracht. Tot de zeven geredden behoort ook een Engelsch meisje, dat als stow- reis naar NederJand medemaakte verloofde in Vlaardingen te be- away de om haar zoeken. Omtrenfc de vernietiging van dezen mo torschoener wordt nog gemeld De Timor vertrok in den nacht van 31 Januari op 1 Februari met een lading papier, juist toen den volgenden dag de verscherpte duikbootblokkade in werking traddit vernam men bij aankomst in Londen, waar men voorloopig opgelegd werd. Later heeft men voor het Engelsche gouvernement de vrachtvaart langs de kust uitgeoefend. Reeds gereed om met een lading koffie voor de Belgium Relief over te steken, werd deze koffie op last van het Engeische gouvernement weder uitgeladen en vervan- gen door een lading pek voor de Neder landsche regeering voor de fabricage van eierkolen. Maandagmorgen te half acht zag men een vrij groote duikboot rond den schoener stoomeu en klonk een geweerschot, waar- van de kogel over het schip ging. Men zette den motor af, doch daar deze bleef doorpuffen, was men op de duikboot van meening, dat men niet stopte, waarop een granaatschot volgde, dat aan stuurboord binnendrong en aan bakboord weder het schip uitvloog. Toen haastte men zich in de boot, doch kwam men tot de verrassende ontdekking, dat men een vrouwelijke stow away aan boord had, die zich te Gravesend aan boord verstopt had. De duikbootcom- mandant vroeg naar de herkomst van deze vrouwelijke passagier en naar bloedverwant- schap met een der opvarenden. Toen hem de toedrachfc werd verteld, liet bij het meisje verder ongemoeid. Met 5 brand- DOOR H. RIDER HAGGARD. „Ja, twee dingen. Ten eerste, dat gij, wanneer ik dit huis verlaat, niet meer mijn schuldeischer zult zijn. Ik heb geld mee- gebracht, om u kapitaal en intrest te beta- len. Wat ik zeide van nog meer geld te willen leenen, was slechts een aanleiding om te vernemen wat gij van Mirjam wist. Neen, schrik maar niet; al mag het u vreemd voorkomen, ik kan ook wel listig zijn. Dwaze man, dacht gij, dat ik met mijn voor- uitzichten gebrek zou hebben aan een arm- zalig half talent? In Jeruzalem had ik er tien, of twintig kunnen krijgen, als ik voor intrest mijn bescherming had willen belo- ven. Mijn dienaren wachten buiten met het goud. Roep hen binnen, en neem zelf uw geld, kapitaal en intrest, en nog iets als ge- schenk daarenboven. En ten tweede: Mir jam is een Christin. Maak het haar niet las- tig om haar geloof. Het is niet mijn geloof, maar ik zeg u maak het haar niet las- tig. Haar vader en haar moeder, uw eigen dochter, hebt gij overgeleverd, om door gladiatoren afgemaakt en door leeuwen ver- bommen werd daarop getracht, de Timor tot zinken te brengen, wat niet spoedig ge- lukte, waarop een zware granaat het schip onmiddellijk naar den zeebodem joeg. Het gebeurde had plaats nadat men de Noord hinder gepasseerd was, dus in het Duitsche versperde gebied. Schipper L. Man in't Veld voer het bevel op de Timor. Artsen naar het buitenland. .Naar gemeld wordt zal de Nederlandsche regeering 16 militaire- en burgerartsen binnenkort naar Engeland en Duitschlahd uitzenden, teneinde de krijgsgevangenen, die in Nederland zullen worden opgenomen, aan een geneeskundig onderzoek te onder- werpen. In totaal zullen 16,000 krijgs gevangenen, t. w. 8000 uit Engeland en 8000 uit Duitschland hier komen. De dokters zullen vermoedelijk 2 tot 6 maanden in het buitenland vertoeven. DE VEREENIGDE STATEN EN DE OORLOG. Onder de redenen, die de Vereenigde Sta ten er toe hebben gebracht, na twee en een half jaar wachten, aan den oorlog te gaan meedoen, zijn er natuurlijk vele die niet in de ambtelijke stukken en redevoeringen te vinden zijn. Maar de Amerikaansche pers is van huis uit zoo vrijnioedig, dat er maar weinig zaken zijn, die zij niet vroeg of laat uitbrengt. En zoo trof ons schrijft de N. R. Crt. b.v. de openhartigheid waarmee sommige Amerikaansche persor- ganen het meedoen van de Vereenigde Sta- ten o.m. hiermee motiveeren, dat de Entente het zonder actieve Amerikaansche hulp op het oorlogsterrein zou hebben afgelegd. Waar in de Vereenigde Staten de meerder- heid des volks zoo om gevoels- als om politieke en materieele redenen pro-En tente is, gaf dit nog geen directe noodzaak om mee te vechten, zoolang men in de Unie meende, dat het ook zonder hulp van het Amerikaansche leger, de Amerikaansche vloot en de Amerikaansche vliegers wel zou lukken, de Centralen te verslaan. Toen die zekerheid in de Unie begon te minderen, werd daardoor een nieuwe aanleiding voor de Amerikanen geboren om actief in te grij- pen. Op een-voor de geallieerden pijnlijk- openhartige wijze vinden wij dit b.v. uiteen- gezet in een hoofdartikel van de North American Review een veel gelezen en in- vloedrijk New-Yorksch maandblad. De aan- hef van dat artikel luidt: „Het is een oud- bakken gezegde, maar een, dat niet dik- wijls genoeg kan worden herhaald, dat, in- dien de' Vereenigde Staten een vrije en on- afhankelijke natie willen blijven en indien de menschelijke vrijheid voor de wereld zal behouden blijven, w ij den oorlog moeten winnen. Frankrijk kan het niet doen, het is aan de uiterste grens van zijn vermogen gekomen en voortaan kan het slechts standhouden. Engeland kan het niet doen; binnen het jaar zou indien het genood- zaakt was te drijven op eigen hulpmiddelen hongersnood de gevechtskracht, zoo niet den wil van het volk hebben gebroken; en aan zijn kolonien zou door de zeeschuimers scheurdrte worden, alleen omdat zij niet dachten zooals gij. Als gij de hand tegen Mirjam durft opheffen, dan sleur ik u naar het amphitheater in Rome, om daar zelf een ellendigen dood te sterven. Al ben ik hier niet, ik zal alles weten wat gij doet, want mijn vrienden zijn goed, en mijn spionnen zijn nog beter. Bovendien kom ik hier spoe dig terug. Nu vraag ik u, wilt gij mij uw woord geven, en dit bezweren bij den God dien gij dient, dat gij geen poging zult aan- wenden, om uw kleindochter t'e dwingen yot een huwelijk met Caleb, en dat gij haar in huis zult nemen, en haar behandelen met eerbied, en haar vrijlaten in haar geloof?" Benoni sprong op van zijn divan. „Neen, Romein, dat wil ik niet. Hoe durft gij mij in mijn eigen huis voorschrijven, op welke wijze ik mijn eigen kleinkind moet behandelen? Betaal wat gij schuldig zijt, en maakt dat gij wegkomt, en vertoon u hier niet meer. Ik heb afgedaan met u." „Zoo?" zeide Marcus. „Welnu, misschien is het goed voor u, eens op reis te gaan. Zij, die reizen en vreemde landen en volken zien, worden ruimer van opvatting, en dat zijt gij niet. Lees dit stuk eens." Hij legde een geschrift voor hem neder Benoni nam het op en las het: „Aan Marcus, den zoon van Emilius, den kapitein, onze groeten. Hierbij bevelen wij u, indien het naar uw oordeel noodig mocht worden belet hulp te brengen. Rusland kan het niet doen. Zelfs indien het er in zou slagen zichzelf te redden, is zijn vermogen om besliste hulp te bieden, gebroken. Al de geallieerden samen, met inbegrip van Italie, Japan, China en de kleine.staten, die als be- slissende factoren te verwaarioozen zijn, kunnen het niet doen. Dat weten wij thans, .op den dag, waarop God zij dank de Vereenigde Staten huh rechtmatige plaats hebben ingenomen als de kampioenen van de beschaving. Het is niet, dat Duitschland deze honderd(en) miliioen(en) vrije man- nen zou hebben kunnen overwinnen! Nooit! Maar evenmin is het in het licht van de hui- dige ontwikkeling der dingen aan te nemen, dat die van hun kant er in zouden zijn ge- slaagd een overwinning tot stand te bren gen, die een blijvenden „vrede zou hebben gewaarborgd. Daarom moeten de Vereenigde Staten den oorlog winnen." Op een andere plaats in ditzelfde tijd- schrift wordt verslag gedaan van het bezoek in de Vereenigde Staten der beide missies, die van Joffre en die ttan Balfour. Uit dat verslag blijkt, dat de mededeelingen van de technische leden dier delegaties ook geen opwekkend beeld hadden gegeven van den staat van zaken in Europa, bezien van het standpunt der Entente: „Maarschalk Joffre was bijzonder -drin- gend in zijn pleidooi voor de zoo spoedig mogelijke uitzending van een Amerikaan sche strijdmacht. Hij deed daaromtrent openhartige mededeelingen in een vergade- ring van dagblad-correspondenten te Washington. Ataar iemanu wrrt het aepar- tement van Staat had de driestheid om een deel van wat Joffre had gezegd weg te wer- ken uit het verslag aan de pers ter publi- eatie verstrekt. Generaal Bridges, van de Britsche com- missie, vroeg openlijk om Amerikaansche troepen, zoo spoedig zij konden worden gestuurd. Maarschalk Joffre sprak vele Congres- leden aan diners en bij andere gelegenheden van feestelijken aard, en hij aarzelde niet om den nadruk te leggen op de belangrijk- heid, die het z. i. had, onmiddellijk Ameri kanen naar het. front te sturen. Terzelfder tijd werden met sobej-en na druk mededeelingen van den ernstigsten aard gepubliceerd over de actie der Duit sche duikbooten; en regeeringsambtenaren in het bijzonder Minister Lane be- tuigden ernstige bezorgdheid over den uit- slag." Nu wij toch de North American Review citeeren, mag ook wel vermeld, dat dit maandblad op meer dan een plaats met de meeste stelligheid betoogt, dat uit de ver- klaringen van president Wilson volkomen duideiijk blijkt, dat de oorlog niet kan ein- digen zonder dat de Hohenzollern van den troon zijn verdreven. Men meldt van Duitsche zijde aan de N. R. Crt.: Het in Zwitserland verschijnende Vater- land bespreekt de rol der Vereenigde Staten in den wereldoorlog en geeft daarbij als zijn, in hechtenis te nemen den persoon van Benoni, den Joodschen koopman, die in Tyrus woont, en hem als gevangene naar Rome over te brengen, waar hij zich te ver- dedigen zal hebben tegen aanklachten, met welke bijzonderheden gij bekend zijt, en die aanduiden, dat hij met andere Joden heeft samengespannen, om Cesar's gezag in de provincie Judea omver te werpen. „(Geteekend) GESSIUS FLORUS, Procurator." Toen Benoni deze woorden had gelezen, viel hij weer op zijn divan terug, hijgend en doodsbleek van vrees. Toen viel hem iets in. Hij greep het papier en scheurde het aan stukken. „We1nu, Romein, waar is nu uw bevel- schrift?" vroeg hij. „In mijn zak," antwoordde Marcus, „wat ik u liet zien, was slechts een afschrift. Neen, bel maar niet. Kijk eens," en hij haalde een zilveren fluitje te voorschijn. Buiten voor uw huis staan vijftig solda- ten. Zal ik fluiten?" „Neen", zeide Benoni. „Ik zal den eed afleggen, ofschoon het onnoodig is. Waar- om zou ik het meisje dwingen tot een hu welijk, of haar lastig vallen wegens haar geloof?" „Omdat gij een Jood en een dweper zijt. Haar vader en haar moeder hebt gij een wreeden dood doen sterven; waarom zoudt zijn meening te kennen, dat Amerika zich thans tegen Duitschland wapent, om in de toekomst tegen Engeland en Japan gereed te zijn. De kosten dezer bewapening. al- dus vervolgt het biad worden door de geallieerden, in het bizonder door Engeland, gedragen. Een daadwerkelijke deelneming van Amerika aan den Europeeschen oorlog, althans een deelneming op uitgebreide schaal, schijnt bijna een onmogelijkheid. In dien Amerika de geallieerden werkelijk wil helpen, dan zijn de 20,000 a 25,000 man, die naar Europa gezonden worden, heusch niet toereikend. In dit geval zouden tenminste 500,000 of tweemaal 500,000 man noodig zijn. Een dergelijke troepenmacht is welis- waar in uitzicht gesteld, doch afgezien van het feit, dat de troepen eerst uitgerust en opgeleid moeten worden, wat langen tijd in beslag zal nemen. Zooals de toestand thans dan ook is, schijnt het vrijwel onmo- gelijk dergelijke troepenmassa's van Ame rika naar Frankrijk over te brengen, hen daar te verzorgen en van munitie en wa- penen te blijven voorzien. Daartoe ont- breekt het te zeer aan scheepsruimte. Eu ropa wordt door den hongersnood bedreigd en derhalve moet Amerika zijn legers, die het naar Europa zou zenden, zelf van voed- sel voorzien. Voor zijn troepen in Saloniki heeft Engeland zes ton scheepsruimte per man noodig, terwijl Amerika voor een leger van een millioen man over een scheeps ruimte van zes millioen ton zou moeten heb ben te beschikken. Amerika heeft echter zijn plan om drie millioen ton nieuwe scheeps ruimte te bouwen, bereid als onuitvoerbaar opgegeven. Indien Amerika zich niet in staat ziet, drie miiieen ton graanschepen tc bou wen, dan is het zeker een onmogelijkheid, dat het zes millioen ton schepen voor oor- logsdoeleinden bouwt. Het laat zich dus niet afanzien, dat Amerika op groote schaal aan den oorlog zal kunnen deelnemen. De deelneming van Amerika aan den oorlog zal naar alle waarschijnlijkheid slechts tot ge- volg hebben, dat het als een sterke militaire en economische mogendheid uit dien strijd komt, terwijl de andere volken verzwakt en uitgeput den vrede moeten sluiten. ENGELSCH SLAGSCHIP IN DE LUCHT GEVLOGEN. De admiraliteit bericht: De „Vanguard" is in den nacht van 9 Juli, terwijbzij voor anker lag, door een ontploffing aan boord uiteengesfagen en onmiddellijk gezonken. Er waren drie overlevenden, twee man en een officier. Laatstgenoemde is echter later ook gestorven. Vijf-en-negentig man van de equipage waren afwezig tijdens de ontploffing. Er is een onderzoek gelast. De „Vanguard" liep in 1909 van stapel, mat 19,600 ton, bemanning 870 koppen. Bewapening tien 30y2 c.M.-kanonnen, acht- tien van 10.2 c.M. en vier van 4.7 c.M. De ramp heeft aan ongeveer 770 man het leven gekost. DE VLIEGER WRIGHT WIL IN TIEN WEKEN DEN OORLOG UIT MAKEN. De New-York Times bevat een interview met Orville Wright, den beroemden uitvin der, die gezamenlijk met zijn broeder Will gij haar sparen? Gij haat mij en mijn ge- heel volk; waarom zoudt gij dus mijn mede- minnaar niet begunstigen, ofschoon hij een moordenaar is, wiens leven ik tweemaal op Mirjam's verzoek gespaard heb? Gij moet zweren." Benoni hief dus de hand op en zwoer plechtig, dat hij zijn kleindochter Mirjam niet zou dwingen, te huwen met Caleb of met iemand anders; en dat hij het geheim van haar geloof niet zou verraden, of haar daarom zou lastig vallen. ,,-Dat is nog niet genoeg," zeide Marcus. „Schrijf het op en onderteeken het." Ook dit deed Benoni en Marcus onder- teekende mede als getuige. „En nu, Benoni," zeide hij, terwijl hij het papier wegnam, „luister naar mij. Volgens dat bevelschrift kan ik u gevangen nemen, wanneer ik verkies. Ik heb de zaak onder- zocht en het komt mij voor, dat niet alles in den haak is. Denk eraan, dat het bevel schrift bestaat en elk oogenblik ten uitvoer kan gebracht worden. Vergeet niet, dat gij in het oog wordt gehouden en dat ik ge- bruik maak van mijn macht, zoodra gij het meisje ook maar eenigszins kwelt. En ver ier als gij wenscht, dat de profetie van den Esseeer niet bewaarheid wordt, volg dan mijn raad, en meng u niet meer in sa- menzweringen tegen Cesar. Laat nu uw dienaar den man roepen die in de voorzaal bur de ,;Wright's" vliegmachine heeft uitge-* vonden de eerste die werkelijk een vlucht deed. Hij verklaarde de overtuiging te heb ben, dat het mogelijk zou zijn met 10.000 vliegmachines in 10 weken den oorlog uit te maken. Men zou met dit aantal de Duitsche vliegers geheel uit de lucht kunnen verjagen en dus de Duitsche artOlerie „blind" kun nen maken. De Vereenigde Staten behooren naar Wright's meening een groote vloot van klei-* ne gevechtsmachines voor een man, bewa- pend met een machinegeweer te bouwen en die nog voor het einde van het jaar naar het front te zenden. EDISON HEEFT WEER EEN ONTDEK-! KING GEDAAN. Men meldt uit Washington, dat Edison de groote uitvinder, bezig is een fabriek te bouwen, die door hooge muren omringd zal worden. In die fabriek zullen duizend ar-> beiders te werk worden gesteld, die zich' moeten verplichten gedurende tien maanden in de fabriek te wonen en geenerlei gemeen- schap met de buitenwereld te onderhouden. Het gaat hier om een nieuwe geheime uit- vinding, die, naar men zegt, het krachtig- ste strijdmiddel zal blijken, dat tot dusver uitgevonden werd. EEN AFDEELING BRITSCHE GEPANTSERDE AUTO'S. De //Morning Post" meldt uit Petrograd De verschijning van de machtige afdeeling gepantserde auto's aan het Galicische front was een dramatische verrassing voor vriend en vijand. Toen deze strijdmacht het laatsfe werd vermeld, deed zjj bewonderenswaardig werk op honderden mqlen afstand van het Roemenische front, waaroij er tweemalen in de berichten eervol werd vermeld. Het geheim van het transport naar dat deel van het front waar het meest geducht moest worden toegeslagen, werd goed bewaard. Toen de Russische autoriteiten uitzagen naar een betronwbare aanvalsmacht, die leiding zou moeten geven aan de soldaten, die men besmet achtte met een ongelukkige misvatting omtrent de beteekenis van po litieke vrpheid, viel natuurlijk het oog op deze afdeeling Britsche gepantserde auto's die in Armenie, Perzie en Roemenie was beproefd en welker tocht kon worden ver- trouwd. In de eerste vier-en-twintig uren van den Russischen opmarsch, tien dagen ge- leden, bleken de diensten der Britsche auto's onschatbaar. Zij hielpen aan de vernieling van de draadversperringen van de vijande- lijke stellingen en zij konden langs twee wegen oprukkend een stelling bezetten^ van waar ze de vijandelijke Ioopgraven onder enfileervuur konden nemen waardoor ze de Oostenrijksch-Duitsche troepen demo- raliseerden, tegen welke de aanval der Russische troepen, die achter hen oprukten, was gericht. Twee auto's moesten tijdelijk in den steek worden geiaten. De beman ning nam eckter de lichte kanonnen mede en voegde zich bij de aanvallende infanterie. De afdeeling verloor tijdens den slag vijf dooden en vijf gewonden, terwijl een officier lijdende was aan zenuwschok ten. gevolge van een granaatontploffing. wacht, dan kan hij mijn schuld afbetalen. En nu vaarwel. Ik weet niet, wanneer en waar wij elkander weer zullen ontmoeten, doch ik ben er zeker van, dat het zal ge- beuren." Marcus verliet de veranda. Benoni keek hem na en er kwam een boosaardige uit- drukking op zijn gelaat. „Bedreigd. In het stof getreden. In sluw- heid overtroffen door den Romeinschen knaap," mompelde hij. „Den beker der schande tot den laatsten druppel geledigd! Wie is de verrader, en hoeveel weet hij? lets, maar niet alles, want dan zou het niet aan de keus van dien patricier overgelaten zijn, om mij al of niet gevangen te nemen. Ja, heer Marcus, ook ik ben overtuigd, dat wij elkander weer zullen ontmoeten, maar die ontmoeting zal misschien niet naar uw genoegen zijn. Gij hebt uw beurt gehad, de mijne moet nog komen. Mijn eed moet ik houden, het zou te gevaarlijk zijn, dien te breken. En waarom zou ik het meisje leed willen doen, of haar uithuwelijken aan dien schurkachtigen Caleb? De Romein is nog beter dan hij! Hij liegt en bedriegt tenminste niet. Ik ga dadelijk naar den Jordaan." Hij beide, en beval dat de dienaar van heer Marcus zou binnengelaten worden. (Wordt vervolgd.) TER UZENSCHE COU RANT (VSSsSiG

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1