Vastgesteld werd de rekening der Provincie over 1915, in ontvang op jf 1.054.257,491/2, in uitgaaf /971.094,60 en dus een voordeelig slot van 83.162,89%. Goedgekeurd werden de wijzigingen der begrootingen voor 1916 en 1917. Bij de behandeling van dit voorstel kon namens Ged. Staten op een desbetreffende vraag worden geantwoord, dat de Regeering ver- zocht heeft de. kosten van 'de Provinciale sub-commissie in zake de voeding van menscli en dier voorloopig te voldoen en daf zij later zullen worden gerestitueerd. Begrooting 1918. Bij de algemeene beschauwingen vraagt een lid, hoe het staat met de electriciteits- voorziening en de invoering van den keu- ringsdienst en een ander lid vraagt het- zelfde omtrent de drinkwatervoorziening op Walcheren. _7en opzichte van de electriciteitsvoorzie- ning zegt een lid van Gedeputeerde Staten, dat dit vraagstuk nog bij Gedeputeerde Staten in studie is. Professor Feldmann heeft een uitvoerig rapport uitgebracht. Dit gaf aanleiding tot vele vragen, die in een nader rapport zijn beantwoord. Het ligt in het voornemen van Ged. Staten, met Sep tember aanstaande de zaak te behandelen, waarvan mogelijk een of ander voorstel in de Najaarszitting het gevolg zal zijn. Ten opzichte van de invoering van den keuringsdienst en de drinkwatervoorzie ning op Walcheren zeggen de leden van Gedeputeerde Staten, dat zij werkzaam zijn maar dat het thans zeer moeilijk gaat om lets te kunnen uitvoeren. Bij hoofdstuk I afdeeling 1 artikel 3 der uitgaven drukt een lid zijne teleurstelling nit, dat, waar wel verhooging der jaarwed- den van de ambtenaren van den Provin- cialen waterstaat wordt voorgesteld, zulks voor ambtenaren ter Provinciale griffie ach- terwege is gebleven. Een ander lid wenscht de bijzondere aan dacht van Ged. Staten te vestigen op het feit dat oude ambtenaren ter Provinciale griffie alsnog in rang en tractement worden verhoogd; hij betwijfelt zeer, of dit het juiste systeem is om de verordening ter regeling van de ambtenaren en bedienden ter griffie toe te passen, terwijl het 00k aan hem is opgevallen, dat tegenwoordig blijk- baar geene klerken meer noodig zijn; alles wordt bevorderd tot hoogere rangen. Bij hoofdstuk II afdeeling I artikel 3 merkt een lid op, dat het hem geschikt voorkomt, cm op den weg van Schoondijke naar de Belgische grens beplantingen aan te bren gen. Een ander lid acht het thans met het oog op de hooge prijzen van het hout geschikt, om de zware boomen nabij IJzendijke te verkoopen, welk denkbeeld door eerstge- noemd lid zeer zoude betreurd worden, daar dan het lommerrijke van den weg ver- valt. Bij hoofdstuk II afdeeling I artikel 15 wordt door een lid gevraagd, of er reeds uitvoering is gegeven aan het besluit der Staten van 14 Juli 1916, om.een aanleg- plaats voor veerschuiten te Camperland te doen maken aan den verbindingsdam tus» schen de raaien 8 en 10 van den Onrust- polder. Een der leden van Ged. Staten deelt mede, dat met het oog op de tijdsomstan- digheden nog geen gelegenheid is geweest om dit werk te kunnen uitvoeren. Bij hoofdstuk III art. 3 doet een lid de vraag, of het niet gewenscht is om de brandverzekeringssommen in verband met de dure prijzen te verhoogen. Bij hoofdstuk III artikel 8 der uitgaven wordt door een lid aangedrongen op schei- ding der iijnen BreskensVlissingen en VlissingenTe'r Neuzen, ten einde betere aansluiting op de spoortreinen te verkrijgen. Een lid van Ged. Staten merkt op, dat de niet-aansluiting een gevolg is van de v/ijziging van den spoordienst; splitsing in de bootdiensten zou hier weinig baten. Een ander lid vraagt: is er voldoende kolenvoorraad en is het niet te voorzien, dat er kolennood zal komen? Mocht djt laatste het geval zijn, dan vestigt hij de aan- daciit van Gedeputeerde Staten hierop en geeft 00k hij in overweging, om alsdan een afzonderlijken dienst VlissingenBreskens in. het Seven te roepen en zoo noodig tie boot Vlissingen—Ter Neuzen te doen vervallen. Deze boot is voor Breskens het eenige vervoermiddel,. terwijl Ter Neuzen nog andere vervoermiddelen heeft. Dat- zelfde lid herinnert nog aan de indertijd gedane toezegging, dat er een waarschu- wingsdienst voor de booten Zoude ingesteld worden op het station Vlissingen, te meer nu men weder door de militaire machten belet v/ordt direct op de.ponton te mogen .gaan. Een lid van Ged. Staten zegt, dat het Col lege zooveel mogelijk voor kolenvoorraad zorgf en drukt er zijne groote bevreemding over uit, te vernemen, dat er thans weder een schildwacht op de ponton staat, daar de militaire autoriteiten hebben gezegd dezen post te zullen intrekken. Aan een 00k in eene andere afdeeling ge- daan verzoek, om in de wachtkamer te waarschuwen, zal door Ged. Staten worden voldaan. Bij hoofdstuk III artikel 9 wordt verzocht, gedaan te krijgen, dat, wanneer de boot Hansweert—-Walsoorden door het wachten op den trein te laat wegvaart, de tram Walsoorden—Hulst 00k zal wachten tot aankomst van de boot. Bij hoofdstuk III-artikel 11 wordt door een der leden gewezen op de wenschelijk- heid van een nieuwe los- en ladingstrap bij de aanlegplaats der booten te Zierikzee. Door een ander lid wordt in overweging gegeven, de afvaart der booten te Zierikzee te regelen in overeenstemming met het'getii en niet steeds, zooals te doen gebruikelijk is, op vasten tijd af te varen, waarvan het gevolg meermalen is, dat de aankomst te Goes en te Middelburg aanmerkelijk ver- fraagd wordt. Ook wordt gewezen op de wenschelijkheid, om maandlijstjes, vermel- tiende de afvaart der booten, uit te geven. Mocht het blijken, dat het niet mogelijk is, voor de afvaart der booten rekeninc te houden met het getij, dan wordt in over weging gegeven, bij laag water de kapi- tems met de boot tot het havenhoofd te laten varen en daar eerst passagiers op te nemen. Bij de behandeling der inkomsten (hoofd stuk II afdeeling I) doet een lid de vraag, of het noodig is, dat er zooveel belasting moet worden betaald, daar uit de cijfers blijkt, dat er jaarlijks 40.000,meer wordt ontvangen dan noodig is voor de ge- wone uitgaven; hij zoude daarom in over weging geven een lager belastingpercentage te rekdnen. Een ander lid zoude, ingeval Van even- tueele belastingverlaging, dit alleen willen vinden hi de personeele belasting, omdat dit dan aan iedereen ten goede komt. Nog een ander lid waarschuwt om niet zoo spoedig tot belastingverlaging over te gaan; in 1918 zal men het misschien wel kunnen doen, doch in 1919, in verband met de meerdere bedragen, benoodigd voor de Zeeuvvsch-Vlaamsche tram, en verder met den aanleg van den spoorweg in Zuid- Beveland, zal men het weder niet meer kun nen doen. Het lid, dat de belastingvermindering ter sprake bracht, zegt, dat er in de volgende jaren ook minder uitgaven zijn te doen, om dat er groote leeningen afloopen en subsi dies eindigen. Een der aanwezige leden van Ged. Staten zegt, dat zij gaarne deze zaak zullen over- wegen. Alsnog vraagt een lid, hoeveel een opcent zal bedragen op de Rijksinkomstenbelas- ting. Overigens vereenigen zich alle leden met het voorstel van Ged. Staten. Bij het desbetreffend artikel bepleitten de heeren Gerlach en De Veer eene herziening der jaarwedden van het griffiepersonee'l, hetgeen de heer Fruijtier toezegde. Het laatste voorstel, dat tot het heffen van 41 opcenten op de ongebouwde, 33 op de gebouwde en 28 op de personeele be lasting, werd aangenomen. Na afhandeling der voorstellen werd de vergadering door den Voorzitter, in naam der Koningin gesloten. GEMEENTERAAD van TER NEUZEN. Vergadering van Maandag 9 Juli 1917, des namiddags 5 uur. (V er vol g). 6. Omvraag. a. De lieer De Ridde*- vestigt er de aan- daciit pjl, dat nu ji. Zondag wear gebieken is dat bij een betrekkeiij k Klein en regenval een grant deel van de s lad lersloiud onder water staal, een verschijnsel dat zicii vroe ger jiiet in deze mate voiordeed. Hij vraagt, pi het nieL gewenscht is, door een deskun- dige een onderzoek te laten instellen naar de oorzaak en middelen te beramen om daarin verbetering Le verkrijgen. Er waren huizen waarin het water 30 c.M. hoog stond en dat is toch een treurige toesLand. De heer Waalkes ineent, dat de riolen vol inodder staan. De iieer De Jager kan dat tegenspreken hij is er van middag bij geweest en daar is niets van te zien. De voorzitter geeft te kennen, dat de om- sLandigheid, dat binnen korten tijd meer dere malen bij regenval de Laaggelegen stads- gedeJten door een grooten watervloed zijn getraffen, terwijl dat vroegere jaren niet, of althans jiiet in zoo uilgebraiden ziu het ge val was, lot het denkbeeld heeft geleid, dat de riolen niet in orde zijn of althans ver- vuild. Oo,k in de vergaderingen van burgemeester en wethouders zijn daarover belangrijke be- sprekingen gehouden, omdat dit college, als goed bestuur, heeft gelrachl datgene te doen wat gedaan moet worden om verbetering in den toestand te brengen. In de allereerste plaats js toen order gegeven de verscliillen- de putten uit le scheppen en voorts een on derzoek in Le stellen om 11a te gaan waar de schoen wringt. Voorts moet ook in aamnerking worden gen,omen, dat (de regenval builengewoon groot was en dat, als wegens den stand van het water jn de builenhaven het water niet uit de riolen kan wegloopen, men eene op'een- hooping van water krijgt, dat dan uit de riolen op de straat komt. Dal dit moeilijk anders kan, blijkt uit de volgende cijfers. De riolen in de stad heb ben eene lengte van 2500 meter, bij. een diameter van 0,50 meter. In die ruimte kan dus gehorgen worden eene iioeveelheid van ongeveer 470 kubieke meter water. De op pervlakte van het stadsgedeeite dat voor deze berekening in aanmerking komt. bedraagt 22 H.A. In den naclit van den hoogen water- stand in een regenval \vaarganomen van wel 20 c.M. Daaruit vloeit voort, daL er op die oppervlakte gevallen is eene hoeveelheid van 44.OOO M3. Als men nu aanneemt, dat de helft of zeg zelfs drie vierden van die hoe veelheid een anderen uitweg vindt, bijvoor- beeld in de regenbakken en door in den grond te zakken, dan rest er nog eene Iioe veelheid van 1100 M3. die een uitweg moet vinden door de riolen. Hi era it blijkt, dat de bergruimle in die riolen bij lange na niet voldoende is, terwijl het water bij hoogen walersland niet kan wegvloeien. De pomp aan de haven verwerkt wel 300 M3. per uur, maar er is dan toch, zooals uit de genoemde cijfers blijkt een geraimen tijd noodig, om die hoeveelheid water weg te werken. Op gisleren, Zondagnamiddag, was de regenval aanmerkelijk minder en toen is het ook net zoo erg geweest met het water. Als oorzaak dat het water niet zoo vlug weg kan, kan ook genoemd worden de 0111- slamlig'heid dat huizen van het uitlaalriool aan de haven 50 c.M. hooger liggen dan de uitmonding van het loevoeri-iool. Hieruit vloeit voort, dat de riolen nimmer geheel leeg slroomen. De mogelijkheid is ook niet uitgesloten, dat er een riool ergens is ingezakt. De mogelijkheid is des te minder, indien men nagaat, dat in "de Vlooswijkstraat de rio- leering gedeellelijk onder de voorgevels der huizen ioopt. In elk geval zal getracht wor sen tot een beteren toestand te komen. Spreker geeft nu verder het woord aan den heer De Jager, die als ltd der commissi© van bijstand een onderzoek der rioleering heeft medegemaakt, om aangaande de resul- Iaten cen en ander mede te deelen. De heer De Jager geeft te kennen. dat zijn eerste overtuiging was, dat er modder in de riolen zat en deze met den ketel behoonden te worden doorgetrokken. Hij heeft nu met den bouwmeester een onderzoek ingesteld, en daarij leek hem, dat in de riolen geen modder stond. Wel stond er in de putten van de Vlooswijkstraat, Dooze-Visserstraat en Kone slraat ongeveer 20 cAL water, waar geen trek in was, watei' dat dus niet weg- loopt, omdat de riool die lvet water moet uitlaten iels hooger ligt dan de riool die het water daarheen voiert. Om die uitloozing ie krijgen, zou men dus de rioleering aan de uihnonding moeten laten zakken of wel het Wooswijk opdraaien, welk laatste natuurlijk heelemaal buitengeshken is. Hij heeft den bouwmeester ook gevraagd, wat naar zijn oordeel het afdoend inidiel zoude kunnen zijn, om te voorkomon dat het water op de straat blijfl staan. Deze meen- d«, dat iiei dan noodig zoude zijn een greet reservoir te maken, van een 300 M3. inhoud, waar het water zou kunnen been slroomen als het door de riolen niet kan wegloopen. Wat de omstandigheden betreft, die nu ondervonden zijn. moet in het oog worden gehouden, dat de regenval zeer groot was en dat er vroeger naast de Do.nze-N'isseir- straal en de Grenulaan sloten lagan, waarin ook heel wat water kon gehorgen worden. Dan is daar aan de Grenulaan voor de Lram- werken de dijk omgehaalJ, waardoor een laag gedeelte, waar vroeger ook water been shioomde, thans is opgeraimd. Het water van de Nieuwstraat slroomt ook nog allemaal naar de rioleering. in de Dijkstraal, waardoor de aandrang van water bij de uitmonding vergroot wordt. Door de lhans uitgevoerde rioleeringswerken op de Markt en omgeving. leideude naar den Smids- wal en door den Arsenaalweg, zou het moge lijk zijn het water van de Nieuwstraat in plaats van naar de westzijde naar de oost- zijde te leiden en dit zou. naar hij meenl, ook al verbetering in den toestand brengen. De voorzitter wijst er op, dat de heeren nu een en ander van de bevindingem hebben gehoord. Het spreekt van zelf, dat er stag nate is bij de uitmonding, er overstrooming komen moet. Wat nu de middelen betreft ter verbetering, daaromtreut wil hij enkele pun'ten aangeven. ^In de eerste plaats wordt dikwijls opge- merkt. dat er veel van het vuil dat op de straten zwerft, in de putten en vervolgens in de riolen terecht komt. Er wordt ;Soros waar- genomen dat |de menschen hum best jdoen, om het straatvuil door de roosters op de putten te bezemen. Geraakt de liocl verstopt, dan kpijgt de bouwnieester de schuld. Om nu daarin verbetering te brengen, zal het noo dig zijn een man aan te stellen die dagelijks in de gemeente op de straten het vuil bij- eenveegt en opgaart, om te voorkomen dat het in de riolen terecht komt. In de tweede plaats zou de rioleering hij Brevet in de Nieuwstraat kunnen verbeterd worden, door reeds op eenigen afstand daar- voor een put te maken met een deksel met gaten, waardoor zal worden voorkomen, dat liet water wordt tegengehouden doorhel vuil dat zich nu op een oogenblik voor dat rooster verzamelt, en dan de sti-aat over- stroomt. Voorts zal men zich met den rijlcs- walerstaat moeten verslaan, om de uitmon ding van bet riool 50 c.M. lager te leggen. In de derde plaats kan een deel van het water uit de Nieuwstraat worden afgevoerd door de rioleering van den Arsenaalweg, waardoor de rioleering aan de westzijde eenigei* mate wordt ontlast. In de vierde plaats" meant spreker, dat het noodig zal zijn, voor eene afdoende ver zijn, dat dc riolen geheel een duiker aan le leggen onder beiermg, door het kanaal, opdat men het water uit de stad zoude kunnen laten wegvloeien naar het lage land aan de westzijde. Daar kan het dan under aile omstandigheden in greote massa wegvloeien. Dit zou dienen ter ver- vanging van het geopperde denkbeeld tot het maken van een bassin, aangezien dit laatste toch niet afdoende zou zijn voor het bergen van de noodige hoeveelheid water. Om zoodanig werk uit te voeren is echler zoo'n grool kapitaal noodig, dal daarover zeker voor het oogenblik niet aan gedacht kan worden, evenmin als dat er voor het oogen blik aan gedacht kan worden om eene groo- lere pompmachine taan te koopen. Met eenige mogelijk zou nu wellicht zijn, de duiker te laten zakken. De heer Waalkes wijst er op, dal er nu door den Smidswal ook een riool loopi. De rioleering van de Nieuwstraat zou daarop wellicht tangs den Arsenaalweg reclilstreeks kunnen worden aangesloten. De heer D. Scheele merkt op, dat het hem toch wonderlijk voorkomt, dat nu tel- kens en telkens de Vlooswijkstraat onder water loopt, terwijl dat vroeger niet voor- lcwam. De heer De Jagefe heefl nu wel ver- klaard, dat bij de putten niet te zien is dat er inodder in de riolen staat, maar dat bewijsl nog niet, dat er aan riolen zelf niels liaperl, dat er hier of daar geen verzakking heeft plaats geliad of wel dat zich ergens een zandbank heeft gevorind. Hij acht een nader onderzoek noodig. Een man om het vuil van de straten op te vegen, ter voor- koming dat het in de riolen komt, acht hij nog niet noodig. De heer Nolson denkt er ook zoo over. De toestand is niet veranderd en ofsclio'on men jaren en jaren geen overlast had van het water, komt dit nu kort achier elkaar driemaal voor. En wat de bui van jl. Zon dag betreft, zulke buien komen er minstens wel een keer of 10 per jaar voor. Hij zou willen beginnen met de riolen heelemaal te laten sehoonmaken. Al is uit het medege- deelde wel gebieken, dat het stelsel van rioleering niet in orde is, zoo moet er toch voor liet gebeurde der laatste weken een andere oorzaak zijn, daar dit in vorigc jaren niet voorkwam. De heer De Ridder wijst er op, dat liet rooster aan den zinkput bij Brevet in de Nieuwstraal' nog al eens verstopt geraakt door fle blaren die er voor komen Hij vraagt ook, of het niet mogelijk is, dat aim de politie last wordt gegeven om er op toe te zien, dat er geen vuil in de putten wTordt geveegd. Be voorzitter meent, dat dit niet geman- kelijk zal zijn. In elk geval, hij zou het kun nen zeggen, dal ze er naar moeten kijken. De he-er Waalkes vraagt, of hot ook niet mogelijk is, dat de riolen eens heelemaal worden nagezien. De voorzitter ant woord t, dat dit in de bedoeling ligt. Er bestaat dezerzijds wel eene overtuiging, dat het envel niet is tewij ten aan een toevallig gebrek in de riolee ring, maar or bestaat nil eenmaal bij velen eene opinie dal de rioleering vuil zoude zijn en daar valt niet tegen te praten. Ter ge- rustslielling van de menscli en zal het dus worden nagezien. Be "heer Nolson: E11 begonnen wordt met ze sclioon te maken. De voorzitter: Dat is ons voornemen. De Jieer De Jager geeft le kennen. dal hem, voor wat de Vlooswijkstraat betreft, gebieken is, dat het water van die straat langs 3 kainden weg" kan. De beer Dees merkt op, dat dit weinig zoude lielpen, als b.v. het eerste kanaal ver stopt bleek te zijn. Men zal toch in elk geval moeten toeg§ven, dat er zich hier iels ab- normaaJs voordoet. De heer Dc Jager geeft dat toe.t Hij vraagt, wat er nu zal gebeuren. Dc voorzitter zegt toe, dat de riolen ieder afzonderlijk zullen worden nagezien en schoongemaakt. Hij vraagt, of de lieer De Bidder zijn voorstel tot het instellen van een deskundig onderzoek nog "handhaaft. De heer De Ridder ineent, dat, na de toe- zegging door den voorzitter gedaan, de zaak wel kan worden afgewiacht. De discussie over deze zaak wondt gesloten. b, De heer De Ridder wijst op den trap tu'sschien de woniugen van de heeren L. J. de Vries en W. Reinlioud. Die trap is steil en liet zoude volgens hem aanbeveling ver- dienen. daar, evenals langs de trap in de Pelmolengang pen Leuning" te nfaken. De Voorzitter zal dit punt ter sprake brengen bij burgemeester en wethouders. e. De heer Waalkes merkt op, dat, als het nu kermis wordt, er toch een markt- meester zal moeten benoemd worden. Is daaraan al aandacht gewijid. De voorzitter zegt toe, in de eerslvolgen de vergadering van 'burgemeester en 'wet houders het doen eener oproeping ter sprake te zullen brengen. 7. Afsehrljving school ;eld. Overeenkomstig het voorstel van burge meester en wethouders wordt besloten "a. L. Rouw af te voeren ^un het kohier' der schoolgelden voor het lager onderwijs. De vergadering wordt gesloten. eener parlementaire regeering der nationale verdediging. Die zal ons den vrede brengen, dien wij noodig hebben, om als vrij volk onder vrije volken te kunnen leven. ,,Is dit doel eenmaal als juist erkend, dan moet daarop worden aangesteund, met alle kracht, zonder aarzelen, en zonder senti- mcrifeele overwegingen. ,,De Rijksdag moet overwegen, dat op den thans ingeslagen weg geen terugkeer mogelijk is, slechts vooruitgang. Hij moet overtuigd zijn, dat het gemakkelijker is iets groots te bereiken, als iets kleins. Hij moet het Duitsche volk den omweg besparen, waarvan niemand weet, waarheen hij leidt." BELGISCHE VLIEGERS. Onder laatste eervolle vermeldingen in het Belgische leger verleend, waren niet minder dan vier vliegers. Daaronder is na tuurlijk Jan Olieslagers, De andere drie zijn: Edrnond Thieffry, Andreas de Meulemeester en Joris Kervin de Lettenhoven. Allen zijn jachtvliegers en de Belgische soldaten noemen hen erg waardig „Azen", zooiets dus als wij zouden zeggen: aasvogels. Olieslagers schoot twee vliegtuigen neer op 14 en 15 Juni 11. TER NEXJZEN, 13 Juli 1917. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van b.eden luidt ais yolgt Hoogste barometerstand 770,0 N.-West- Duitsehland. Laagste barometerstand 763,2 Haparanda. VerwachtiDg tot den avond van 14 Juli Zwakke tot matige winden uit zuidelijke ricbtingen, gedeeiteiijk bewolkt, waarschjjn- lijk droog behoudens kans op onweer vooral in het zuiden, aaDvankeijjk warm. Onze riolen. Gisternanaiddag werd door den gemeente- bouwmeester in tegenwoordigbeid van meer dere raadsledeu een proef genomen voor bet controleeren van het doorspuiiDgsvermogen der verschillende riolen. Ook de pers was uitgenoodigd, om zich op de boogte te stellen. Bp verschillende riolen en putten is waargenomen de werking van bet water, VREEDZAME OMWENTELING. Onder dezen titel be,v.at de Vorwarts een artikel over de gebeurtenissen der jongste I na"Si,; ^00r apuiing is ingelaten dagen, waarin het blad zegt: Tr Wie de laatste dagen met open oogen de gebeurtenissen heeft aangezien kan er niet meer aan twijfelen, dat het Rijk op den weg eener vr'eedzame omwenteling is. Nog is dit onfwikkelingsproces niet afgesloten, dreigen er storingen en moeilijkheden, die het voor korten tijd tot staan zullen bren gen, ja het uit de kalme baan kunnen bren- g.en ,wat "iemand wenscht, wat ieder op ztjn wijze moet trachten te voorkomen. Maar tegen te houden is de omwenteling niet meer. „Wat noodzakelijk geworden is kan in dagen, weken of maanden worden tot stand gebracht, in eens, of stuk voor stuk. Maar het geheel zal een omwenteling zijn, die tot u 1 r de grootste historische gebeurtenissen telt, sthaal SlS later 1S waargenomen. en het beeld van den wereldtoestand volko- Voor een aantal riolen rees de meening, dat, wanneer die steeds aldus worden ge- spuid, er van verwyderen van het vuil geen sprake kan zyn, doordat er te weinig schot in zit; Toen ecbter ten laatste de atroom door die riolen werd geleid, stroomde bet water er ook Sink door. De algemeene indruk is, dat van eene ver- stopping in elk geval geen sprake kan zyn. Waar de fout van het in den laatsten tijd gebeurde zit, is niet gemakkelpk uit te raaken. Oogenscbynlijk is alles in orde. Daar tegenover staat de berinnering van velen, dat tot voor enkele weken de over- stroomingen zien met voordeden op eene men zal veranderen. ,,Wie echter inziet, dat deze binnenland' sche omwenteling onvermijdelijk is gewor den, handelt misdadig tegenover de belan- gen des lands, als bij haar poogt tegen te houden in plaats van haar krachtig te steu- nen. Tijd is thans niet alleen geld, tijd is" bloed; offers die thuis niet worden ge bracht moeten buiten met menschenlevens worden betaald. „Een meerderheid heeft zich in den Duit- schen Rijksdag gevonden, die de grootste poging ondernemen wil het Duitsche volk de vrijheid en de wereld den vrede te ge ven. De sociaal-democratische partij heeft deze poging voorbereid, en zij werkt thans daaraan mede. Maar zoo zij wordt onaer- nomen, moet een geheele arbeid worden ver- richt, mag die Rijksdag zich niet schuldig maken aan dezelfde fouten, die hij terecht in de Regeering heeft veroordeeld. "Het gaat niet aan voor noodzakelijke beshssingen aarzelend te blijven staan, hal ve verklaringen af te leggen, hinkende over- eenkomsten te sluiten, en overigens op de toekomst te blijven hopen. „Spoedige en geheele arbeid is noodig. Na zooveel fouten en ontgoochelingen is het zeker moeilijk hoopvol te blijven. De par- tijen, op wie de verantwoording voor het welslagen of mislukken van de geheele ac- tie steunt, moeten het zich duidelijk maken, welke noodlottige uitwerking het hebben moet op het buitenland en op het eigen volk als het ten slotte wederom was: „Veel leven om niets of „tant de bruit pour une omelette!" "De oorlogszuchtigen in de vijandelijke landen zouden daaruit het voor hem duide- lijke besluit trekken, dat het arme Duitsche volk nog niet in staat is zich zelf te be- vrijden, en dat het geen andere keus heeft dan het van buiten met granaten en gas- bommen te hulp te komen. ,,Maar hoe zal men die wijziging in de stemming verantwoorden tegenover de volksmassa's die in de laatste dagen weer een beetje hoop hadden gekregen en dan eerst recht aan de bitterste teleurstelling zouden worden onderworpen? Dan ware het beter geweest, niet begonnen te zijn! Wie bij de tegenwoordige' stemming van het volk verwachtingen wekt om het later teleurstellingen te brengen, handelt als ie mand, die niet in staat is de gevolgen van zijn daden te overzien. „Wat zouden de gevolgen zijn? Wij zul len die niet in de donkere kleuren schilde- ren. Maar een ding is zeker: Voert de crisis thans niet tot besliste, positieve re- sultaten, dan zal zij zich spoedig in ver- scherpten vorm heriialen. In verscherpten vorm en met onaangename verschijnselen gepaard gaande. Dit aan het Duitsche volk te besparen is de plicht van alien, die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn. ,,Wat noodig is is eene verandering van stelsel in de binnenlandsche en buitenland- sche politiek. Of beter gezegd: de vervan- ging van de bestaande stelselloosheid door een stelsel. En dit stelsel kan niet anders zijn, dan het demokratisch-parl'ementaire stelsel naar binnen, verbonden met een staatkunde van vaste en omvangrijke geneigdheid tot vrede 'naar buiten. ,De ontwikkeling wijst op de vorming Centrale keuken. Sedert geruimen tijd was de aandacht van besturende en belangstellende kringen al- hier reeds gevestigd op de elders ingerichte centrale keukens, waar tegen geringen prijs een smakelijk en goed miadagmaal ver- krijgbaar werd gesteld. De commissie van bijstand in zake distributie van le'vensmid- delen, de heeren De Jager en Nolson, na- men destijds reeds elders een kijkje. De daaromtrent bestaande voornemens hebben thans meer vasten vorm gekregen. Gisteravond vergaderden op uitnoodiging van den burgemeester op het raadhuis eenige dames en heeren om over deze zaak te beraadslagen. Daarbij werd in aanmer king genomen, dat de centrale keuken niet alleen een voordeeliger middagmaal kan verschaffen, dan wanneer ieder voor zich z'n potje kookt, doch dat het in den aan- staanden winter wel eens zou kunnen noo dig zijn, dat voor een aantal gezinnen tege- 1'jk eten wordt gekookt, uit gebrek aan brandstof om het elk voor zich klaar te maken. We waren niet in de gelegenheid bijzon dere inlichtingen te verkrijgen, doch verna- men als ,resultaat der vergadering, dat een comite ik gesticht, dat de zaak tot uitvoe ring zal trachten te brengen. Bevorderd. Bevorderd van de ie naar de lie klasse Marnix Gymnasium te Rotterdam dejonge- heer P. van Strien alhier. Een bezoek. Naar wy vernemen is het fanfare gezel- schap jffScheldegalm" van Hanweert voor nemens a.s. Zondag een bezoek te brengen aan Ter Neuzen. Het fcal des namiddags met den trein uit Hulst arriveeren. Het Roode Kruis. Aanstaanden Woensdag zal in Zeeuwsch- Vlaanderen eene uitgebreide oefening worden gehouden van Het Roode Kruis, waaraan o.m. door de afdeeJiugen van Ter Neuzen en Schoondijke zal worden deeigenomen, benevens door een groot aantal militaireiK De oefening zal aanvangen des morgens ure, te Breskens. Extra trammen zuilen rpden, terwyi voorts, zoo mogelijk gebruik zal worden gemaakt van schepen en ook voor andere vervoermiddelen is gezorgd. Het vervoer van de daarvoor in aanmerking komende personen zal geschieden over Schoondyke verder over Hoofdplaat en Biervliet naar den Braakman, waar gumtig gety van transport te water zal worden gebruik gemaakt en indien dit niet mogelyk is, zal het vervoer verder plaats hebben over Philippine en Sas van Gent en zoo verder naar Ter Neuzen, waar in de lokalen der hoogere burgersebool het eind- punt der oefening gelegen is. De oefening zal staan onder leiding van Dr. Bjjsterveld, terwyi zij zal worden byge- woond door den admiraal, kommandant der stelling van de monden der Scbelde en verschillende hoofdofficieren. Vermoedelyk zal de terugreis van hier naar Vlissingen worden gemaakt met een der marinevaartuigen. ook

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6