schoolbelio-efien /600,;-aanschaffen en on- derhoud schoolmeubelen 285,— kosten van scho-oltoezicht 50,adverlentiekosten be- treffcnde bet M. O. /7?-,—verdere kosten betreffendc hei M. O. 60,-^; bibliothee-k J 100,vergoeding aan den directeur voo r het geven. van les in aardi'ijkskunde J 250r samen 19521,33/g. Rdntejn a 4 o/<j/per jaar van een kapitaal van 60000,— per resto nog groot 590(K), /2360,—reriten a 4/2 van een kapitaal van 10000,— per reslo nog groot /8800,— /390.—aflossing der leening van/60000,—; 600,aflossing der leening van 10000,— 400,—totaal 23277,33/,. Nadeelig verschit 9177,353/2- 2o. Raining van de ontvangslen en uitga- ven van de school vo-gr M. U. L. O. voor 1917: Qntvangsten Schoolgeld en /3300,jsubsidie art. 48 wet L. O, 2250,samen 5550,^. Uitgaven: Jaarwedden 'der onderwijzers pensioenbij- dragen 4300,—vergoeding voor bet gemis van vrije waning 300,—instandhouden van school lokalen j 200,aanschaffen en onderh-ouden schoolmeubelen 125,—aan schaffen en onderhouden van sclioolboeken leermiddelen .en schoolbehoeften 500, verlichting, Ver warming en scho-onho-uden der lokalen 425,— jaarwedde van den amanuensis-concierge 266,66/2; samen 6116,66?/2. Nadeelig verschil f 566,66V2- Burgeiiieester en wettio uders hebben ken- nis genomen van liet buitengewone hoog be- drag, dat de minister vraagt, maar zij zijn toch van meening, dat op grond van dat schrijven Vender behoort te worden o-nder- handeld, -om te trachten den minister te be- wegen een deel van zijn eischen te lalen vallen en op die wijze tot overgave van de school te komen. De heer Nolson verklaart, in principe voor overgave te zijn, maar dan moet dit gebeuren op voorwaarden dat er geen nadeel voor de gemeente uit voortspruit en naar zijne be- rekening zal dit het geval zijn, als op de voorwaarden van den minister woodt ing-e- gaan. .Als hel gebouw wordt .overgedaan moet de gemeente loch dc daarvoor gesloten lee ning aflossen en er de rente voor betalen. Moet de rente betaald worden van liet voor de uitbreiding noodig geachte kapitaal en met de waarde van h-etgeen dan nog aan bouwgrond moet worden afgestaan kunnen de jaarlijksche kosten voor de gemeente op een 15.000 worden geraamd, terwijl de school thans aan de gemeente 10.000. We zouden dus /5000 achteruitgaan. Het is waar, er wordt zeer yeel misere met de hoogere burgerschool ondervonden en de slechle verbouding lusschen de directeur der M. II. L. O. school en de leeraren der II. B. S. die daarvan de oorzaak is, is een der rede- nen dat het -beler is, dat we er van af zijn, maar spreker meent, dat hel offer toch te zwaar is, als dat aan de gemeente nog 5000 's jaars extra zoude moeten kosten. Hij v.il even zijn berekening mededepten; is zij foul, dan zal hij zijn heto-og gaarne lerug- nernen. - Volgens de door burgemeester en wethou- ders (jvcigelegde berekening bedraagt hetna- declig verschil op de exploitatie der hoogere burgerschool over 1917 9177,33/2 en dat van de school voior meer uitgebreid lager onder wijs 566,66/2, laat men dus om een rond cijfer te nemen zeggen f 10.000 te samen. De minister vraagt nu van de gemeente de rente aid 4 0/0 van een kapitaal van 39.000, wat een bedrag is van 1560, dan eene jaarlijksche bijdrage van /5000, vo-orts afstand van een stuk bouwgrond van onge- veer 1000 M2., dat overeenkomstig den vast- gest-eldcu prijs zou verkocbt worden voor 4,50 per M2., of 1500 in totaal, wat dus 00k eene rente veriegemvo-ordigd van 225, dan nog inoet de gemeente een vo-eibalveki van anderbalve Hectare aanleggen, en onder houden en lietzij men dit koopt of huurt, meent spreker dat de jaarlijksche loxsten daar\ an 00k veilig op 600 mogen worden geraamd. Als de gemeente dan de school aan het rijk heeft oveigegeven, is zij verplicht eene nieuwe M. U. L. OYschool te boiuwen. Deze mag zeker op 50.000 geraamd worden. .Het rijk betaalt daarvan een vierde der kos ten, zoodat er f 38.500 voor rekening der ge meente blijft. Daarvoor zal eene leening moeten worden gesloten ad 5 wat een jaarlijksche uitgaaf vordert van 1925. Daariiij dient dan nog 1000 voor aflossing te worden gerekend, wat diaarop uitkomt, dat dan de leening- na 40 jaar is afgelost. Dan moet ook in het oog worden gehou- den, dat thans het nadeelig slot op de- ex ploitatie der school voor meer uitgebreid lager onderwijs thans 566 bedraagt. Is er echler een hoogere burgerschool met 5jari- gen cursus, dan zullen vele leerlingen, die nu de lias sen dier school vullexi, naar de feoogere burgerschool gaan, zoodat de ge meente het schoolgeld dier leerlingen moet idler een en het tekort grooter zal worden. Voorts zullen er, als de leeraren der H. B. S. geen les meer geven aan de M. U. L. O. school en dat wordt natuurlijk het geval als de laatste in ©en nieuwe inrichting wordt ondergebracht wel minstens 3 onderwij zers meer moesten aangesteld worden. Het rijk Ver good daarvoor wel is waar het mini- mum-salaris,i niaSr men weet ook, dat men daarvoor geen onderwijzers krijgt en dat er zeker wel een 300 per oiulerwijzer bij anoet, zoodat het tekort van 566 daardoor alleen al zou stijgen tot 1500. A1 die door hem opgesomde uitgaven vor- men een jaarlijlcsch totaal van 11.810. Dan echter hieeft de gemeente toch ook nog te betalen de rente van de voor stich- tihg der school gesloten leening van 60.000, zijnde voor het loopende jaar 2360 en die der leening van 10.000 zijnde f 396, waar- bij dan nog komen de aflossingen, waarvoor nu ook 1000 is uitgetrokken, zoodat men konit op een rond bedrag van 15.000 *s jaars. Dit vindt spreker veel te veel en het maakt op hem den indruk, dat dit voor- stel gedaan wordt om het niet aan te nemen. Het voorstel dat de minister doet, is voor de gefneente te nadeelig. Hij zou dit onder de aandaeht van den minister willen brengeu en er op aandrlngen dat deze zijne eischen veel lager slelt. Als bijvoorbeeld de elsch tot betaling der rente van het uitbreidings- kapitaal vcirdel zou het der gemeente nog op een jaarlijksche uitgaaf van f 13.000 ko men te staan. De heer Waalkes geeft te kennen, dat de kennisneniing van de door den Minister ge- slelde eischen hem wel wat hebben doen te- rugschrikken. Hij is daarop te ride gegaan met de eischen, die in gelijke gevallen aan andere e 1 ©entail zijn e leld. Zoo wordt v,,or gesteld, met ingang van 1919 te Smallinger- land ©ene rijks hoogere burgerschool testich- len. Deze zou verrijzen te Drachten. Er wordt daarvoor van wege het departement van binnenlandsche zaken gevorderl het be- schikbaar stellen vail een terrein vooropen- luchtspeelplaats ter grootle, van 2 hectaren, dat is dus" een halve hectare meer danhier gevraagd wordt. Voorts wordt gevraagd liet storlen van een kapitaal van 60.000, nadat met bouv.en zal zijn aangevangen. Hier heb ben we nu- een gebouw over te geven, dat "meer waard is dan 60.000, en waarbij dan de grond ook nog niet is inbegrepen. In dat geval wordt dus Drachten veel tegemoet- komender behandeld. Vender Is daar de be- paling, dat jaarlijksch eene subsidie van f 1000 per klasse moet worden betaald. Dat komt dus overeen met de f 5000 subsidie die ook van ons worden gevraagd. Als de minister de voorwaarde tot het betalen der rente van liet kapitaal noodig voor uitbreiding en het bouwen eener wo- nmg voor den concierge wild© la ten ver- vallen, zouden de voorwaarden ongeveer ge- lijk zijn aan die van Smallingerland. Op het laten vervallen dier voorwaarde zoude kun nen worden aangedroiigen, door aanvoering van het zeker gegronde motief, dat wij bo- vendien ook nog genoodzaakt zullen zijn tot liet bouwen eener nieuwe school voor meer uitgebreid lager onderwijs, al gelooft spreker dat we daarvoor wel lets goedkooper zullen terecht kunnen als door den heer Nolson is berekend. Er kan Voorts ook gewezen op de waarde van het over te geven geijoiuw, en tbebeliooren, die zeker bij schatting aan- zienlijkea hooger zoude zijn dan de van Smallingerland gevraagde 60.000, vooral als men in aanmerking neemt de thans zeer dure bouwkosten. Zooals het aanhod daar ligt, zou spreker er niet voor zijn, het aan te nemen. Hij aclit hel gewenscht eene commissie uit den raad aan te wijzen, teneinde met den minis ter nader overleg te plegen en er bij hem op aan te dringen, voor het overnemen der hoogere burgerschool niet zoO'n zwaren last op de schouders der gemeente te leggen. De heer Van Hasselt bespreekt de door den heer Nolson gertiaakte berekening. Hij rekent voor het bouwen eener nieuwe M. U. L. O. school 50.000 en rekent, dan 5 rente. Spreker meent, dat die Wel zooveel goedkooper kan geraamd worden, dat de post voor aflossing kan vervallen. Dat maakt het bezwaar al eenigszins kleiner. Dan het bezwaar tegen liet beschikbaarstel 1 en van een terrein voor openluchtspelen. Die uitdruk- king is ook voor verschillende uitlegging vat- baar en er valt thans nog moeilijk te zeggen, of dit van de gemeente beduidende uitgaven zal vorderen. Hij is dus omtrent bet aanbod. van den Mhiister niet zoo somber gestemd, al vindt hij den eisch ook lioog. Wat de onder punt lo. bedoelde rente van het kapi taal van 39.000 betreft zou hij willen vra- gen hoe lang da gemeente dat bedrag moet belalen, of de betaling dier rente b.v. ein- digt na 20 jaren, als het bed rag is afgelost. Hij stenit in met het denkbeeld van den heer Waalkes, om eens met Zijne Excellen- lie te gaan praten en te trachten van hem te verkrijgen dat hij er niet een ldeinbeetje, maar een heele boel afdbet. Juist is het, wat door den heer Nolson werd hetoogd, dat we ook met de M. U. L. O. school zitten, die behoorlijk onder dak moet worden gebracht. Over die inrichting spre- kende, maakt spreker aanmerking op de door burgemeester en well)ouders overgelegde be rekening van kosten, daar zij de rente der leening voor het. gebouw en de posten voor alfossing, gebeel ten laste van de H. B. S. brengen. Billijk zoude het zijn, dat een deel daarvan bij de exploilatiekosten der M. U. L. O. werd gerekend. De voorzitter merkt op, dat de gemeente toch hel geheele gebouw aan het Rijk moet af staan. De heer Van Hasselt erkent dat, maar geeft hierop alleen willen wijzen, omdat nu eigen- lijk het nadeelige verscliil van de exploi- tatiekosten der M. U. L. O. school teklein is, daar er ook nog de halve uitgaven voor de lokalen er bij zouden moeten gqrekend wor den. Nu worden de voile /3800 die daar voor worden uiigegeven bij de. exploitatie- koslen der II. B. S. gerekend, terwijl het in werkelijk maar 1900 en het nadeelig saldo der M. U. L. O. daannede zou moeten worden verhoogd. Daaruit valt, te berekenen, dat de kosten van eene te stichten nieuwe M.- U. L. O. school niet zooveel hooger zullen wor den als de heer Nolson voorspiegelde, wan t deze brachL liet stichtingskapitaal in reke ning en dat behoort dan ook bij de kosten der tegenwoo rdige inrichting te worden ge rekend. Dil maakt de overgave der H. B. S. nog aannemelijker. Spreker zou er vQorzijn nader overleg te plegen en den Minister voorloopig dank te zeggen voor zijne geble- ken bereidwilligheid. De heer Waalkes meent, dat het gebouw en de grond waarop het staat, benevens die welke nog moet worden afgestaan, veilig kan geschat worden op eene waarde van honderd duizend gulden. Telt men daar- bij dari de rente van het kapitaalj van 39.000 die hier gevraagd wordt, dan zal Smallingerland 80,000 votordeeliger geliol- peh worden, dan zulks met Ter Neuzeii het geval zal zijn. De neer Van Hasselt merkt op, dat men ook gemakkelijker eene nieuwe school kan stichten dan eene reeds bestaande over nemen. De lieer Waalkes wil dat toegeven, maar moet er toch tegenover stellen, dat hier ook bovendien nog een M. U. L. O. school moet gesticht worden. De heer Nolson houdt tegenover den heer Van Hasselt vol, dat zijne cijfers juist zijn. Het komt er niet op aan, bij welke school de lieer Van Hasselt de 3756 wegens rente eri aflossing rangschikken wil. Een feit is het, dat de gemeente die jaarlijksch moet blijven betalen en dat daarbij dan komen de verschillende bedragen die aan subsidie aan de gemeente moeten worden uitgekeerd, be nevens de kosten voor eene nieuwe M. U. L. O. school. Men moet toch het geheele spulletje te samen tellen. Waarbij men de uitgaven wil indeelen doet minder terzake, daar het tolaalcijfer er niet door verandert. Er is door den heer Van. Hasselt aanmer king gemaakt, dat spreker voor de 38000 stichlingskosten eene rente berekende van 5 0/0. Goed, hij wil toegeven dat er mogelijk zal kunrf&n geleend worden voor 4/> o/o, maar goedkooper komt men toch niet terecht, voor 4 0/0, zooals voor den oorlog bet geval was, zal de gemeente nu niet kunnen Leonen. Die /200 die dit minder aan rente zou uit- maken doeu aan de eindrekening weinig af of foe. De beer Van Hasselt blijft van meening, dat eene leening op aninuiieit goedkonper zou uitkomen als thans door den heer Nolson wordt berekend. De heer Nolson houdt zijn standpunt staande, dat er niet goedkooper kan geleend worden. Hij wil- editor nog wat toegeven en enkele door hem genoenide bedragen in to taal met /1000 vermindenen, dan blijven de hoogere uitgaven toch nog 11.000, dus f 4000 ineer dan thans hel geval is, in plaats dat ze zouden verminderen. De heer D. Scheele geeft te kennen, dat ook hij tot de conclusre gekomen is, dat de gemeente er, gezien de verstrekte cijfeis, nog een f 5000 ineer dan thans het geval is zal moeten hijleggen. In den eersten indruk meende hij, dat het aanbod werkelijk niet ernslig gemeend Was. Maar als mennagaat de eischen die aan andere gemeenlen worden gesteld, voor liet stichten eener H. B. S. waarvan enkele correspondeeren met wat hier gevraagd wordt, dan moet men tot de conelusie komen dat het wel zoo is. Hij is echter van meening, dat ze alleen op het denkbeeld van overgave kunnen ingaan, als liet de gemeente niet meer kost dan thans. Als het echter zooveel meer moet gaan kos- ten als volgens de berekening van iden'minis- ter noodig is, kan de gemeente het ook zelf wel blijven wagen. Hij begrijpt echter niet, waarom nil juist een arm© gemeente als Ter Neuzen, in deze zoo duur uit moet zijn. Als de gemeente de zaak zelve blijft exploi- leeren, kan ze ook, als het in het geheel niet meer gaat, tot sluiting komen, al zou dit voor de leerlingen te bejammeren zijn. Als het nu Json gevonden worden, dat liet vooir de gemeente wat goedkooper komt, is hij voor overname en hij zou daai-over eens met den minister willen spreken. De heer Dees betoogl, dat het geval zich voiordoet, dat de' leden van den gemeente- raad reikhalzend uitzien, dat de /loogere burgerschool door de gemeente zoo spoedig mogelijk zal worden overgedaan. De rede- nen voor dat verlangen zijn al gem een be- kend, namelijk,- dat de verhouding van de leeraren en den directeur der M. U. L!. O. school niet zoo is als de gemeenteraad dat graag zou zien. In den beg'inne was dit wel het geval, doch na eenigen tijd was dit niet meer het geval. Het spreekt vanzeTr, dat dit nadeelig werkt op het onderwijs. Inge- volge den door den raad uitgedrukten wensch, hebben burgemeester en wethouders pogin- gen aangewend, om de H. B. S. aan liet rijk over te geven. De thans daarvoor ontvangen berekening js niet bepaald gunstig, terwijl, zooals jii "de vergadering reeds is. bpgemerlgt, bij de verslrekle cijfers ook nog die komen nioodig voior het stichten eener nieuwe' M. U. L. O. school. Tocli acht spreker het noodig, dat tot het overgeven der H. B. S. aan het rijk wordt overgegaan, en wel o-p de voordeeligste voorwaarden. Eene commissie, die daarover met den minister zou onder- handelen, zou in dit opzielil waarschijnlijk nog wel wat gedaan kunnen krijgen. -De heer 'Waalkds wijst er op, dat door periodieke verhooging der jaarwedden de koslen in de tofekouist ook hooger worden. Hij zou willen trachten te verkrijgen, dat dezelfde voorwaarden worden bedongen, die aan andere gemeenlen worden gesteld. De heer De J age r is het eens met den heer Nolson, dal de toestand voor de gemeente schadelijker zou worden dan lhans het geval is. Ook bij zou gaarne willen weten, of die rente van de 39.000 voor zekeren tijd geldt, dan wel dat deze eeuwigdurend moet be taald worden. Wordt op het aanbod van dieri minister ingegaan, dan is het juist, dat voor een waarde van j 100.000 wordt geschonken, plus de rente van J 39,000 en voorts de ver- plichting eene nieuwe M. U. L. O. school te bouwen, waarvan de "kosten eerder tegen dan mee zullen vallen. Hij meent, dat de raad in deze zeer yoorzichtig moet zijn met hel te nemen besluit. De heer Nolson geeft te kennen, dat hij bij het maken zijiier berekening, ook reke ning heeft gehouden met verhooging van de jaarwedden der fteranen, hij heeft daarvoor echter geen hooger bedrag geraamd, omdat. bij terugkeer tot normale tijden, verschillen de thans beduidend gestegen uitgaven, als (daar zijn voor verwarming, leermiddelen ehz. weer zullen dalen, terwijl door een meervol- tallig worden der klassen van de H. B. S. bij hat bevorderd worden der leerlingen, de op- brengst wegens schoolgeld ook hooger wor den zal. In principe is spreker vbor over- gave aart hel yijk, maar om dit te doen in de omstandigbedien die de zaak voor de ge meente nog duurder maakt, daar is hij tegen. De voorzitter stelt' in het licht, dat bur gemeester en \vethouders den 'raad thans naar aanleiding van het ontvangen schrij ven van den Minisser hebben bijeeng-eroepen om te beslissen over de vraag: zullen we omtrent de overgave der H. B. S. voortyaren of niet. Als we die vraag bevestigend beantwoor- den, moeten We dat niet doen, uit overwe- glng dat dat het hoofd der school en die leeraren lastige menschen zijn. Dat mag geen motief wezen. Lastige menschen oritmoet iedereen al eens op zijn weg. De vraag moet zijn: zullen we 011s er al dan niet kunnen uitslaan, wat de finan- cieele zijde der zaak betreft. Wat gevraagd wordt, koml der gemeente op een financieel offer te staan, doch daar staat tegenovej;, dat oolc gevraagd moet worden: kunnen we zoo spoedig mogelijk verbetering brengen in den toestand, in het belang der kinderen van de ingezetenen. En dan moet er, op gewezen worden, dat het voorzeker eene verbetering zou zijn, als zoodra mogelijk uitbreiding werd gegeven aan het meer uitgebreid lager onderwijs, door daaraan toe te voegen eene liandels- cursus, dat vele ouders daardoor zouden gebaat worden, Cvenals weer anderen dat zouden zijn door de overname der H. B. S. door het rijk, aangezien ,het schoolgeld dan lager zal worden dan thans voor de meesten het geval is. In de tweede plaats moeten we ons af- vragen: zijn we met het bedrag dat we nu voor de inrichting uitgeven aan.de grens van liet bedrag dat daarvoor ook in de toekomst zal noodig zijn? Die vraag zal zeker ontken- nend moeten heantwoord, en -als we dit dan overwegen, zullen we gaan bedenken, uit overweging van de kosten die de gemeente zich toch voor de inrichting zal moeteY- ge- troosten, dat we ook zoover kunnen gaan, ,dat we het aanbod van den minister voor de overname aannemen. Nu de vraag, gaan we duurdep of goed kooper? In de eerste plaats moet daarbij in aanmerking genomen worden, dat de ge meente toch de rente en aflossing van het gebouw moet betalen, dat blijft dus gelijk, en kunnen we dat dus uitscliakelen. Voor de jaarwedden van de leeraren, de luilpmiddclpn enz. wordt 19,600 uii gegeven, waarlegenover aan ontvangslen Staat eene subsidie van 12.000 (die mis- schien zou verhoogd - woirden met 2000) en f 2000 schoolgeld, samen 14.000. Het na deelig verschil is dus f 5600. Nu is 'het ontegenzeggelijk, dat we staan aan den voonavomd van salarisverhoogii% van het personeel; niet alleen dat ze pei'io- dieke verlvoogingen krijgen, maar liet zal ook hiet lang meer duj-en of het maximum moet worden verhoogd en daarmede zal allicht een 2000 gemoeid zijn. Dan is er, sedert de inrichting geopend is, nog-,zeer weinig' aan lOnderhoud uitgegeven. Het kan niet ui(blij ven, dat er binmenkort uitgaven voor ond.er- lioud zullen komen, er< zal wel eens geverfd moeten worden en dat nagaanide meent spreker niet te ,veel te zeggen, als hij' liet onderhoud van het gebouw op 1500's jaars raaml, zoodat men met het nadeelig-verschil dat er nu Vecds is zou konnen op een bedrag van /8100. Nu vraagl de Minister jaarlijks 5000, be nevens ©en bedrag van ongeveer /2000 als' rente eener leening van 39.000 (spreker neemt maar een rond getal) want dat bedrag zal, als men aan het bouwen en inrichten gaat wel tot 50.000 klunmen en rekent men dan nog 225 als rente van het bouwter- rein dat de gemeente nog fnoet afstaan, dan komt nien tot -een bedrag van /7225, wat dus al minder is, dan het bedrag dat de school in de 'toekomst jaarlijks aan de ge meente^ z:d kosten, dan lioudt men al lets over. Dap liet s peel ter fein, dat we moeten aan- wijzen. Daarin ziet spreker geen bezwaar. Daar staat alleen, dat de gemeente dit moet aanwijzen, maar niet, dat we het moeten koo- pen, huren -of in orde brengen. De gemeen te is niet in het bezit van zoodanig terrein en de minister zal toch niet het oninogelijke van de gemeente ver gen. De heer Nolson wijst er op, dat> er staat, dat de gemeente -dat speelterrein moet b e- s c h i k b a a r stellen. D-e voorzitter meent, dat deze voorwaarde wgl zal tosjoopen. Voorts de M. U. L. O. Het tekort dat deze thans -oplevert bedraagt /566. Er is uitgerekend, dat met de uit gaven voor de onderwijzers en de rente en af lossing van het kapitaal daarvoor pl.m. 3000 'sjaai-s meer zal noodig zijn; dat wordt dus /3566. Spreker denkt, dat die raming van 50.000 voor de stichting zeker voldoende zal zijn. Het wijst er op, dat erg-ens door hel rijk een H. B. S. werd gebo-uwd die 225.000 kostte. Wij hebben er hier maar 80.000 voor uitgegeven en daarnaar ziende, meent hij, dat we hier wel een M. U. L. O. sch-o-ol zo-udeu kunnen bouwen voor minder dan 50.000. Ook behoeft deze niet aan- stonds te zijn ingericht voor 6 klass-eil. Burgemeester en weth-oud-ers zouden, op den basis van de overgelegde cijfers, met den minister wenschen te onderhandelen. Wensclit de raad -dat niet te doen, dan kunnen we om een mililair voorbeeld te gebruiken evengoed zeggen: baj-onet af! en stoppen er mede. Wel acliten burgemeester en. wethouders het ook noodig, te trachten den Minister te hewegeu de gevraagde rente van ongeveer 2000 's jaars te laten vallen en de kwestie van het terrein voor de gemeente uit te schakelen, k-ortom, al het mo-gelijke tedoen, om voo-r de gemeente voordeeliger uit te komen. Wat de verwijzing naar andere plaatsen meer bepaald liet aanhalen van Smallinger land betreft, mo«t spreker opmerken,dathel gemakkelijker is een nieuwe school te stich ten, "dan -een -oude over te- nemen. Men ziet, het, het rijk staat dadelijk voor onkosten, daar terstond 2 lokalen en een congierge- woning jnoeteii wo-rden bijgebouwd. Wat de omrastering van het terrein betreft, dit zou de gemeente mettertijd toch zelf o-ok moeten. doen. want zooals het nu ligt kan het niet blijven. Als de gemeente die werken zelf moesl uitv-oeren, zou dat o-ok al spoedig ko-men op een uitgaaf van een duizend of lien guldens. Spreker is van meening, dat de gemeente raad deze gelegenlield moet aangrijpen, om te trachten de school over te geven en d-e door den mhiister aangeg-even basis biadt goede grondslagen voor een-e onderliand-e- - ling. Zelfs wanneer de minister bij zijn eisch bleof, zo-u hij nog zeggen, neem met het aan bod genoegen, letten.de op de toekomst. IIjj stell daarom voor: ten eerstte in te gaan op het vo-orstel van den minister; ten tweede te benoemen eene commissie uit den raad, om met -den minister te onder handelen, -en ten derde idle commissie maclitiging te ver- leenen om te onderhandelen op den basis van het door den Minister gedaan aanbod, met opdracht -evenwel om te trachten van de aan lie geme-ente gestelde eischen zooveel mogelijk er af te krijgen. D-e heer Waalkes merkt op, dat hij de op- gegeven koslen voo;' de M. U. L. O. school niet berekend is het bedrag ad f 2500 dat deze na de aangenomen reorganisatie meer zal k-o'sten dan vro-eg-er. Dal koant dus later ook 111 liet v-o-ordeel. D-e heer Nolson verklaart, dat liet hem spijt, dat hij het nog eens mo-et zeggen, maar hij kan zch met het aangevo-erde niet h-eele- riiaal vereenigen. Er wordt gez-egd, in de voor de H. B. S. o-pgegeven uitgaven zit een g-edeelte van de M. U. L. O. school. Dat d-oet ten slotte niets ter zake. Men (m-oet liet to-laal bedrag tocli missen. Om met den ,lninis-ter te onderiian-delen ,op den basis van zijn voor stel, wat bedoelt de voorzitter daarmede? Ten slotte, als de minister niet wil, alles toe geven? Hij is van meening dat het niet meer kosten mag dan thans, en is- -dus tegen dus- danig vo-orstel. Wat de school -ons in de toekomst kosten zal? Dat zal moeten blijkien. Als dat nu eens een /500 was, zou hij er zoo geen be zwaar tegen hebben, maar als het erger is, zou hij zeggen, laat ons de zaak dan nog maar zelf aanli-ouden en daar mede voo-rt- gaan en verheteren w-at we kunnen.^ De Peer Van Hasselt merkt op, dat de cijfers. door nieinand betwist zijn. Wel wil hij -opmerken, het do-or den heer Nolson gen-o-einde bedrag vaii 50.000 voor een nieuwe M. U. L. O. scluo-ol wel wat ho-og te vind-en en hij acht dal men voor 40.000 wel klaar zou zijn. Hij erkent, dat men teg-en 5,50 .0/0 eene annuiteitsleenhig .sluitende, zoo als die welke thans nog lo-opeiide is^ daar voor jaarlijks zoude moeten betalen onge veer J 2200, vo-egt men daariuj het tekort dat de -exploitatie van de M. U. L. O. school thans oplevert, ad /600, dan komt men op een bedrag van f 2800. Tegenwo-ordig ko-st ons de expl-oiiatie van de gezamenlijke in richting 10.000, Irekt men daarvan de2800 vo-or de M. U. L. O. school af, dan schiet er f 7200 -over, die ten las te der H. B. S. zou den blijven en als men nu de verschillende eischen van den Minister nagaat, de f 5000 subsidie, de rente -der 39.000 zijnde 1960, benevens 210 als kosten voor liet speel terrein, dap komt men ook op J 7200. Al dus gegroepeerd, zouden de kosten der II.B.S. dus piet hooger komen. Het een-e weegt tegen het andere op. Spreker is het dus eens met deik^vo-or- zilter, dat het aanbod van den minister aan- nemelijk is en de raad, -als hij niet anders wil, w-el g-edwongen zal zijn er op in te gaan. Het is dan -o-ok maar beter dit offer te brengen en te zeggenik trek mij van de zaak af. Hij zal dus vo-or liet vo-orstel van den voor zitter stemm-en, al zou hij het natuurlijk prettig vinden, indien de te benoemen comr missie minder onvoordeelige voorwaaixlen kan bed in gen. De heer N-olson noemt de groepeering der cijfers door -den heer yan Hasselt on juist. Ijjij! vraagt, of onder de tegenwo-ordige om- standigheden niet mag gezegd worden, dat de prijs van alle bouwmaterialen ongeveer verdubbeld .is. En wanneer men -dat toe- stemt, zal men niet meer kunnen volhou- d-en, dat het door hem vo-or het bouwen eener M. U. L. O. school geno-emde bedrag van 50.000 te hoog is. Zo-u iemand voor minder dan f 25.000 in den normalen.. tijd een volledige M. U. L. O. school hebben willen bouwen? Voorls zal de gemeente nog ondervindan het tekort aan schoolgeld, daar toch zeker wel pen derde der leerlingen, die anders naar de M. U. L. O. scho-ol ko-men, alsdan lerstond naar de H. B. S. zullen gaan. Met h-etgeen zal moeten worden toegelegd op de onderwijzersjaarwedden zal het na deelig saldo zeker stijgen tot 1500. Wat het sluiten eener annul teisleenin-g aangaat tegen 5,65 0/0, spreker gel'o-o-ft niet dat de gemeente daar thans voor in de ge- legenheid zal komen. Eene renteberekening van 5 0/0 is thans niet mispl-aatst. Eene berekening van 1000 vo-or aflossing van het kapitaal is ev-enmin te ho-og; bij o-verweging van dit alles vallen de cijfers van den heer Van Hasselt in het niet. De heer D. Scheele merkt op, dat bij ex ploitatie der H. B. S. door het rijk het school geld heel wat zal verminderen. D-at komt o-o-k ten bate der buitengemeenlen. Zqu daar in geen aanleiding kunnen gevond-eri worden, om die builengemeenten te vragen of ze er misschien ook wat vo-or over hebben. De Peer Waalkes: Die geven toch niets! De voorzitter merkt o-p, dat de ervaring in andere omstandighed-en Iefert,, dat daar van weinig te wachten is. De .gezichtskring gaat daar niet zoover, dat men geneigdheid gevoelt, om vo-or zo-o iets subsidie te ver- leenen. De heer Van Hasselt merkt op, dat de af te vaardigen commissie wel eenige mate zou dienen te weten, in ho-everre de raa-d op het denkbeeld van den Minister wenscht in te gaan. Zij dient eenige machtiging te hebben. Hij zou haar willen machtigen de overeen- komst te accepteeren, wanneer haar blijkt, -dat het aan de gemeente niets meer zal kosten. De heer Waalkes is van meening, dat aan de commissie geen volmacht kan worden gegeven. Eigenlijk is liet moeilijk nu te be slissen, daar er -omtrent enkele punten nog oplieldering noodig is. Daarentegen vraagt de minister om liaast te maken met de be- slissing. De voorzitter beto-ogt, dal men toch ook de commissi© niet kan bin-den aan eene be- puliiig /dat de school hij overgave niet meer zou mogen koslen dan ze nu kost. Wanneer slraks zoude blijken, dat er een f 500 ver schil was, zouden we dan daaro-p de omder- liandelingen moeten lalen af broken? De heer N-olson verklaart, dat hij o-p /500 niet zou zien, maar wel <op de 5000 die het volgens zijne herekeniiig m-eer zal kosten. De beer Dees merkt op, dat de .commissi© toch po-k niet kan beslissen, de eindbe- slissing koml toch bij den gemeenteraad. De heer Van Hasselt steinl dat toe, maar wijst er op, dat de commissie toch eeniger mate den geest van den raad dient te kennen en weten m-oeL, hoever ze gaan mag. Zij moet z.i. volmacht to-t- handelen hebben. De heer Dees is van meening, dat aan de commissie geen volmacht to-t handelen kan gegeven worden. D-e vo-orzitter merkt op, dat men c-en zek-er-e grens zoud-e kunnen aangeven, op grond van hel schrijven van den minister. Als men b.v. zou zeggen het mag desn-oods een 1500 m-eer kosten, dan v-erviel de aan- gegeven grens weer, zo-o-dra men rnaar eenigszins daar/ov-eh few,am. De heer Nolson blijft er bij, dat het in de toekomst 15.000 zal kosten. Hij zou aan de commistsie de o-pdacht willen verstrekken, te trachten het van den minister op een vo-ordeeliger basis gedaan de krijgen, om daarna van de poging-en bericht te doen aan den gemeenteraad. Eene volm-aclit verstrek ken, daarteg-en heeft hij bezwaar, -dat zou hij nooit willen do-en. De lieer Dees geeft in overweging, geen cijfers te no-emen, maar aan de commissie op te drag-en, te trachten zo-o- voordeelig mogelijk uit te zijn. Daarna k-omt de com missie bij den raad voor -d-e eindbeslissing. De "heer Van Hasselt blijft van gevoelen, dat de commissie ook moet kunnen hande len. Het gaat toch niet aan, dat, wanneer de minister hij de onderhanid-elingen vraagt: „wat denkt u daarvan", men bij i-eder punt z-oude moeten zeggen „daarover moet ik eerst met d-en raad spreken? De commissie moet z.i. o-ok de volmacht hebben lets af te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2