c. Het raadsbesluit van 21 Juni 1917, tot ■wijziging tier begrooting voor 1916, voorzien van het bewij-s der go-edkeuring door gedepu- teerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een-e missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d-d. 22 Juni 1917, wiagrbij, van het bewijs liunn-er goedkeu ring voorzien wordt teruggezonden het k-ohi-er no. II van het schoolgeld voor het M. U. L. O. en vo-oi het middeibaar -omd-erwijs, over het tijdvak 1 Mei—31 Augustus 1917. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van J. Kielman, vviaarbij deze bericht do benoeming tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim teTer Neuzen, Sluiskil aan te nemen. a". Pro-ces-verbaal van de door hurgemees- ler en wethouders op 27 Juni 1917, gehouden opneming der boeken en kas van den ont- vanger der gemeente Ter Neuzen, waarbij is gebieken, dat is ontvangen over het jaar 1916 186.653.97 en over het jaar 1917 f 35.654.60 samen 222.308.57, en dat is.uit- gegeven "over het jaar 1916 f 162.13i.681/^ en over het jaar 1917 40.101.931/2 samen 202.536.62. zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven J 19.771.95, welk in de kas moest aanvvezig zijn en overeenkwam- met de ver- toonde gel-den en geldswaardige papieren. h. Een .adres van A. Dieleman en 26 anderen, voerlieden en schippers, die daarin te kennen geven, dat zij met belangstelling hebben kennis genomen van het in den raad ter sprake gebrachte in zake het herstei der bruggen over den Oost- en W-estbeer; dat het gemis di-er bruggen zoowel voor schippers als v-oerlieden aanmerkelijk na- deel met zich brengt; dat toch het op de haven brengen van scbepen door middel van paarden geheel is uitgesloten, daar het eind der havendammen slechts is te bereiken tangs een zeer grooten omweg, waardoo-r een vaartuig, dat op de haven inoet kom-en, niet- de noodige trek- kracht op het juiste moment lean bekomen; redenen waarom zij den raad verzoeken, ter bevoegdei" plaatse pogingen te vvillen iaan- wenden, tot het spoedig verkrijgen van voor het verkeer met paarden geschikte bruggen over den Oost- en den W-estbeer teTer Neuzen. De voorzitter stelt voor, dit adres testel- len in, handen van burgemeester en wethou ders en hun college omtrent deze zaak dilli- gent te verldareti. Alle militaire weaken worden bier opgeruimd en daaruit mag wor den afgeleid, dat er -ook geen bezwiaammeer is, hetgeen uit militaire overwegingen werd afgebroken weer te herstellen. De beer Van Hasselt merkt op, dat reeds enkele vergaderingen le voren door den heer Waalkes deze zaak werd ter sprake gebracht en dat de voorzitter toen heeft toegezegd, daarover aan de militaire autorileit tezullen schrijvert. Is dienaangaande nog geen bericht ont vangen De voorzitter antwoordt ontkennend. i. Een adres van A. Huineman en 10 anderen, inw,oners van Ter Nieuzen, die -diaar- in te kennen geven: dat op 18 Juni 1917 's namiddags tijdem een hevige regenbui voor het hemelwater geen voldoende afvoer was, zoodat in minder dan geen tijd de Yl-ooswijkstraat onddr water stond en dat water met stroomen de huizen van de ondergeteekenden binnenliep; dat ondergeteekenden alien daardoor scliade hebben geleden; dat de eerstondergeteekende den volgenden Idag, 19 Juni, zich heeft begeven naar den j Burgemeester van Ter Neuzen omdezenhet gebeurde mede te -deeten, en om le verzoeken, dat toch spoedig maatregelen zouden geno men worden die dergelijke rampen in den vervolge zouden voorkomen; dat de Burgemeester zicli van bet geheele geval at zeer weinig blieek (en heeft gebieken) aan te trekken en op go-edmoedigen loom, lachende ten antwoord gaf, dat hij daar niets aan kon do-en en -bet hier betrof eene questie van force-majeure omdat het tijdens den regenval hoog water was; dat juist op dat oogenblik zich bij den Burgemeester vervoegde de gemeentelijke op- zichter Doorenbos, die de reden van de komst van den eerstondei'geteekende aldaar vernemende, op heftigen toon tegen dezen laatste uitviel hoewel ondergeteekende zich streng onthouden had van eenige persoon- lijke schuldaanwijzing van ieder, wien het kon betreffen; dat nu in de eerste plants van force-ma jeure geen sprake kan zijn, en het beroep daarop van gemeentewege ook te dwaas is om aannemelijk te zijn; dat tcch een dergelijk beweren geen steek houdt, 'daar in ide eerste plaats eene gemeen te heeft te zorgen voor voldoende aflei- dir.g van bet hemelwater onder welke om- standigheden dan ook, en een dergelijk ge- beuren in de 35 jaar dat b.v. de eerst ondergeteekende daar ter plaatse woonachtig is, rummer is voorgevallen, zijnde overigens niet voor tegenspraak vatbaar bet feit, dat gedurend-e de gezegde periode wel meer plot selinge en zelfs heviger re;genbuien zijn ge- v ail en, nog niet gesproken van een door loopend vochtig seizoen of van den winter; dat de toestand in de huizen welke over stroomd werd en, een allerdnoevigst aspect opieverde en lie! geheel den indruk gaf van een ware ramp; dat ae ondergeteekenden zich nog alles zouden hebben getnoost en zich het zooge- naamde verweer „foroe-majeure" desnoods nog zouden hebiren laten aanteuiien, ware het niet, dat in den nacht van 28 op 29 Juni 1917 ongeveer een uur (dus thans niet tijdens hoog water) zich een regenbui bo-ven Ter Neuzen ontlastte, -en in minder dan geen tijid liet voorgevallende van 18 Juni zich m-aar thans in heviger mate herhaalde dat toch het water uit de ri-olen op- bruischte en zich vermengde met het niet wegvloeiende, doch steeds« stijgende hemel water op de straat; dat dit water vermengd met de (miodder uit de riolen, wederom in de liuizen binnen- stroomde; dat in minimum tij-d daar waar kelders, regenbakken, en privaten waren, deze teir stond onder liep-en en in enkel-e woonhuizen het water ongeveer 1,5 d,M. rees; in de has ten vlo'eide (bij eerstondergeteekenide in de piano) het behangselpapier doorweekt werd, vloerzeilen, vloerkleeden en kleedjes, matten, gangloopers en viltpapier met rnodder waren v doortroklion, raaklen enz. enz.; dat last not least het water do,or de ven- tilatiegaten onder de huizen is doorgedron- gen, hetgeen afbreuk do-el aan de hechtheid der fondamenten. waardoor waai'devermin- aering van die woningen o-ntstaat; dat wederom schade wordt geleden door de ondergeteekenden dat den ondergeteekenden is ter oore ge- kojnen, dat er ergens in de gemeente Ter Neuzen. een eleetrische pomp m-oet zijn op- gesteld -om in v-oorkomende gevallen met de riolen het overtollige water tevoeren; dat of deze pomp in bei-de vaorn-oeinde ge vallen niet of v-eel te la at in het werk is gesteld, of wel als niet voldoende func- lionneerende inoet geaclit wobden, of wel -er een defect aan riolen of aan dien pomp be- staat; dat de betrokk-en autoi-iteiten en^-amblena- ren vooral thans ieder beroep op force- majeure hebben te laten varen, en ter zijde- te 1 egg-en als waarde- -en ki'achteLoos excuus vo-or de nalatigheid van wie dan o-ok; dat loch, een oogenblik to-egegeven dat op 18 Juni werkelijk het cas van force-majeure (het hoog water en bijko-mstige omstandig- lieden) in het spel was, er na di-en dag Loeli ruimschoots tijd is geweest -o-m de ware o-orzaken van den ramp op te sporen en de eventu-eele gebreken of fouten waar en vvaar- aan dan o-ok, te herstellen, in ieder geval indien di en tijd om de gebreken te verb el pen te kort ware geweest t-erstond en on- m i cl d e 11 ij k na de eerste ramp suppl-etoire hulpmiddelen -en die zijn in i-edere ge meente -steeds voldoende aanwezig ha-ddeu beho-oren te zijn op gesteld om op ieder wille- keurig* oogenblik te kunnen ingrijpen; dat -eigenaardig mag geno-em-d worden dat de belangstelling van g-em^entewege zbo-groot is gebieken te zijn, dat nocli tijdens, noch na de ramp van 18 Juni, noch tijdens,. noch na die van 28 op 29 Juni -een -ambtcnaar, n-och ho-oger, noch lager geplaatst, zich van den aard van -de ramp of van den omvang der geleden schade is k-om-en o-vertuigen; dat onderg-eteekeniden het we-nschelijk ach- ten, het Irecbt hebben, -en eerbi-edig verzoeken to. dat ,0 n m i d -d e 11 ij k van gemeente wege afdoende maatregelen worden genomen daar iedere lierhaling van het voorgevallene de schade nogomvangrijk-er zal doen worden; IIo. dat pnmiddellijk eene o-npartij- dige commissie w-orde benoemd om de respec- tieve schaden op te nemen; III-o. dat na vaststelling van dat scha-de- bedrag, helzelve.van gemeentewege zal wor den vergoed. vloerteg-els in den gang los- Afschrift van dit request zal worden in handen gesteld van G-eieputeerde Staten van Zeeland. Ter Neuzen, 29 Juni 1917. Aan dit a-dres is toeg-evoegd eene verlda- ring van J. J. de Leeuw en 43 anderen dat zij kennis hebben genomen van vorenstaand request -en beluigen het te belreuren, dat in den tijd van minder dan 1-4 idiagen tweemaal het in het verzoekschrift omschrevene he-eft mo-eten plaats grijp-en. De voor kilter stelt voor, dit adres om be richt en raad te slellen in lian-den van bfir- gemeester en welhoud-ers. De heer De Jager heeft daarlegen geen bezwaar, maar zou liet toch gewenscht ach- ten, dat d-e voorzitter cenige mededeelingen -deed, omtrent hetgeen bij liet omderzoek naar den toestand van de rioleering en de moge- lijke o or zaak van het voorgevallene is ge bieken. De voorzitter is volgaarne bereid, inlieh- tingen te geven, indien de raad liet verlan- gen daart-o-e te kennen geeft. De heer N-ols-on zou het beter achten, dat eerst de agenda werd afgehandeld en dan hij de omvraag -deze kwestie t-er sprake kwam. De v-oorzitter geeft te kennen, dat het o-ok in zijn vo-ornemen lag, aldus te han- delen. Het vo-orstel van den voorzitter wordt aangenomen met olgemeene stemmen. j. Een adres van J. van Luik, stager, wo- nend-e t-e Ter Neuzen, die daarin te kennen geeft, dat h-em. bij brief van burgemeester en welhoudprs d.d. 18 U-ecemb-er 1916, de mede- deeling werd gedaan, dat hij „v-olgens inge- komen rapport, wegens ■ftandelingeu in strijd met de voorschriften voor liet verstrekken van varkensvieesch, gedurende vier weken geene varkens meer zouden worden ver- strekt", welk besluit in de locale bladen is belcend gem'aakt; dat liet adressant ten zeerste heeft ver- baasd, dat hem in zijne zaak op e-eneenvou- dig rapport, finantieel nadeel is berokkend, z-onder dat hij vo-oraf in de gelegenheid wend gesteld, de z.i. zeer no-odzakelijke toelichting te geven; dat hij vertrouwt, dat de raad, in het al- gemeen belang b-evorderen zalr dat bij tiet opleggen van straf in zake distributie, de hetrokken -eene duidelijk omschrevene ken nisgeving krijgt, van het feit waarvoor dit geschiedt; dat adressant, in de week, volgende -op di; waarin hem geen varkens meer warden ver- strekt, -op zijn verzock is to-eg-elaten in de vergadei'ing van heeren burgemeester en wet houders -en hij zoodo-ende hekend werd ge- nlaakt met de f-eitelijke o-or?aak van de hem opgelegde straf, ill. dat hij ha-d verkocllt ham; dat adressant toen heeft aangetoond, dat het verkoopen van ham voigens de distri- butieregelinggeene overtreding k -on zijn, omdat igeen maximumprijs was vastgesteld nqch minder -een verbod tot verlcoop was uitgevaardigd; dat hij daai-na bij de eerstv-olgende distri butie van varkens direct zijn aandeel lieeft -ontvangen dat, aangezi-en dit plaats had in de derde week van zijne z.g. schorsing, dil de er- kenning in zich sloot, van de zijde van burgemeester en wethouders, dat hij ten on- rechte is geslraft; dat adressant de bewering, dat het ver koopen van ham niet verboden is, mede kan staven m-el d-e beslissing der rechtbank te Middelburg, idd. 22 Juni 1917, die hem, toen hij beklaagd werd wegens liet verkoopen van ham boven den maximumprijs, ontsloeg van rechtsvervolging, -op grond dat het ar- tikel „ham" niet is geno-emd indedistribulie- regeling en alzoo ongehinderd kan worden verliocht; dat adressant gedurende de beide weken dat nem geene varkens werden geleverd van regeeringswege voor zijne zaak heeft moelen aankoopen hetzelfde kwantum als hem zou zijn verstrekt, n.l. 3; j J .LJ dat deze varkens wogen resp. 86, 98 en 95 kilo's te zamen 297 kilo s en door hem zijn gek-ocht a f 1,05 per kil-o, zijnde 292,95; dat, -indien hern, zo-oals in gewo-ne omstan- diglieden zou zijn geschiad, dit aantal kilo s zou zijn verstrekt, d.w.z. in de alsdan aan hem geleverd-e regeeringsvarkens, hij zou hebben betaald 225,99, zoodat hij een na deel leed van 66,96; reden waarom hij zicli tot den raad wendt met liet beleefd verzo-ek hem billijkerwijze deze schade te vdlleii vergoed-en. De voorzitter -ste.lt v-oor, dit adres te -steliten om bericht -en raad in handen van burge meester en welhouders; liet zal dan leg-elijk ook komen in lianden der commissie van bijsland voor de distribulieregeling. Met algemeene stemmen wordt aldus b-e- sloten. k. De b-egro-oting der Kamer van Ko-op- liandel en Fabrieken voor het di-enstjaar 1918 op een -eindcijfer van 190,50. Desub- sidie van de gemeente is uilgetrokken op 161.50. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter wordt b-eslo ten dez-e begro-oting te be- liandelen liij de vaststelling der gemeente- begrootlng. 1. De begrooting vo-or het Burg-erlijk Arm- bestuur vo-or het diensljaar 1918 op een eind cijfer van 7462,981/2- De subsidie van de gemeente is uitgetrokk-en op een b-edrag van 7300, (vo-or liet lo-opende jaar is dit be- drag /7100). Overeenkomstig hot voorstel van den voor zitter wordt besloten deze begrooting te be- liandelen bij de vaststelling der gemeente- begrooting. 3. Verzekering van gemeente eigendom- men tegen molest. De voorzitter deelt mede, dat vo-or het verz-ek-eren van d-e gemeente-eigendoiiiiiien tegen molest verschillend-e aanbieding-en zijn ingekomen, die bij het college in -o-verweging zijn geweest. Toch is er Van de zijde van burgemeester en wethouders n-og geen be- paald voorstel. T-o-en d-e eerste rriaal -de zaak ter sprake kwam, heeft de raad te kennen gegeven, dat hij-in de uitvoering dezer zaak een woord w-enschte mede te spreken. In verband daarmede leek h'et burgemeester en wethouders goed, zicli -over deze zaak door eene commissie uit den Raad te -doen bij- staan. Het was sprekers vo-ornemen geweest, in de vorige vei'gaderi rg namens burgemees ter en wethouders -een Tiesbetreff-enid voor stel te doen, doch hij heeft dit h-elaas ver- zuimd. Het sluiteii der verzekering vereisclit ecli- ter -met h-et oog op de tijdsomstandigh-eden e-enigen spoed en toen hebben burgemeester en wethouders gedacht liet best te handelen, door te doen alsof de raad had goedgevon- den dat eene commissie uit zijn midden burgemeester en wethouders in deze van raad. en vborlichting zoude -dien-en, daar in die gevallen veelal het benoeni-en eener com missie aan den voorzitter w-ordt overg-elaten en in v-erband daarmede zijn de heeren D-e .Jager, Nolson en Geelho-edt uitgen-o-odig-d, om met burg-em-eesler en wethouders deze zaak te besludeeren 'en spreker meent, dat de genoemde li-eeren mogen geaclit worden over verzekering met eenige ervaring '.en ken nis van zaken te kunnen spreken. De t-er zake ingekomen stukken zijn daar op in hunne handen gesteld. Men is liet er over eens gew-ord-en, dat de gezamenlijke gemeente-eigendomnien liehoo- ren getaxeeixi te worden op e-en-e waar die van 275.000. Daarop hebben burgemeester en welhouders helangh-ebbende reflectanten la ten inschrijven. Er zijn verschillend-e aan- biedingen ingekomen, van verschillen-de maat- sbliappijen en ook van verscliillende agenlen an dezelfde maatschappij. Na beoord-eeling bleken er tw-ee bepaald teg-enover elkaar in aanmerking beho-oren te wio-rden gen-omen, nl. eene onderling-e verzekering en eene ver zekering op beurspolis. Bij de eerste m-oet als premie, voor de dvic eerste javen geldende, worden betaald 247,50, welk b'edrag dient voor administra- tie eri poliskosten tot betaling van schade en, deels tot het vormen eener reserve, terwijl dd eigenlijke bijdrage pas moet worden be taald, wanneer er door verzekerd-en schade geleden wordt. wat dan ook liet karakler eener pnderlinge verzekering is, terwijl de verplichting slechts geldt tot -een bedrag van ho-ogstens drie prooent van het verzekerde bedrag. Die maatschappij vergoedt de schade ver- oorzaakt floor brand, het worpen van bom- men, plat-, stnkschi-eten -en het geheel of ge deeltelijk jnstorten van het verzekerde in begrepen de schade ontstaan door requisi- ties, v-erni-eling, di-efstal en plundering, een en ander als gev-olg van: -oorlog. vijandelijken inval, of wel van daden verricht op last van eenige militaire macht; b. volksoproer, ?,o-o nb voor dat oproer, overeenkomstig de bepalingen van de g-e- meenlew-et, de hulp van krijgsvolk is opge- vorderd of wel het gronidg-ebied, waarop het plaats vond, in staat van beleg of oorlog is verklaard. Zoowel in vredes- als in piorlogs-tijd zal o-ok vergoed worden: c. de scliade ontstaan door het werpen van Iiomnien -en het vallen van vliegtuigen, alsmede die, v-eroorzaakt wegens het vo-eren van oorlog door vreemde mogendheden op Nederlandsch grondg-ebied. d. als gev-olg van aardbeving; e. als gev-olg van liet niet-uitbetalen van schadev-ergQ-eding hij brand do-o-r de brand verzekering maatschappij, doo-rdat -d-eze fail- leerdc in liet tijdperk tusschen -den brand en het oogenblik waarop zij de vergoeding moest iietalen, of wel in h-et lijdperk van uiterlijk A maanden voorafgaande aan den dag waarop liet -onlieil (brand) plaats von-d en de verzekerde van het faillissement geen kennis dr-oeg. Bij de verzekering volg-ens beurspolis moet betaald worden eene premie van 4112,25 per jaar. Er is in de vergadering met de commissie uit den raad, zoowel als in de vergadering van burgemeester en wethouders v-eel over deze zaak gesprok-en en het resultaat is, dat burgemeester en wethouders na rijpe -over- jveging meenen te moeten aanraden, eene verzekering te sluiten bij de' -onderlinge ver zekering, Bij deze bel-oopt men wel de k a n s, eene premie te moeten b-etalen van jniim J 8000, als er veel schade tn-ocht koni-en, doch bij de verzekering met vaste premie heeft men d-e wetenscliap direct een hoog bedrag te moeten betalen, dat dus terstond moet gevond-en wo-rd-en. Hij vraagt, wie d,er led-en van -de commis sie hieromtrent ook nog wat in het midden wensclit le brengen. De beer Nolson geeft te kennen, dat de commissie heeft -overwogen, dat de onder linge verzekering veel go-edkooper uilkomt. Men betaall vopir 3 jaar een direct^ premie van 247,59 en beloopt v-oorts de kans,- dat men hoogstens /8000 aan premie zdi moeten betalen, nl als er veel schade k-omt, wat alleen zou te verwachlen zijn als er oorlog kwam. In dat geval zou er ook gevaar kun nen pntstaan, dat de schad-e niet V-olledig kon worden vergoed, maar -daarLegenover mag -o-ok de verwachting worden gekoesterd, dat in geval van oorlog beschadigde gemeente- gebouwen w-el zouden kunnen herst-eld of pp- geb-ouwd worden met hulp van den staat. De premie vo-or de verzekering v.olgens beurspolis beloopt 4112,25, dat is in 3 jaar liet tijdvak waarover de onderlinge verze kering jo-opt 12.336,75, of 4000 iqeer, dan waarvoor de gemeente in het uit-erste geval van d-e onderlinge verze'^eringsm aat- scihappij kan worden aangesproken. Alhoewel de laatste niet dezelfde ziekerheid biedt als eene, verzekering -op beurspolis-, meent de compiissic te moeten aanbevelen zich daarbij te verzekeren, omdat het veel voordeeliger uitkomt, en te v-erwachten is, dal bij algeheele vernieling der eigend-om- men, in geval van oorlog, het rijk wel zou bijspringen. De voorzitter ver Ida art, dat, het hem ge- noegen doet, dat d-e, commissie tot dezelfde eonclusle komt als burgemees-ter en wet houders. Het voorstel tot aansluiting bij de onder linge verzekering van uitgesloten risic-o's w-ordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer De Jager vraagt, of nu oo-k niet besloten moet worden met wie de verzeke ring zal worden gesl-oten. De voorzitter meent, dat men dit deel der zaak nu wel kan overlaten aan d-e uitvoering van burgemeester -en wethouders. Er zal ook rekening m-ed-e worden gehouden, dat er niet- Ter Neuzenaren onder de g-egadjgden zijn. 4. A1 dan niet schorsing tier kermis. De voorzitter wenscht thans de vraag te stellen of de k-ermis, die d-e vorige jaren tij dens den o-orlo-g niet gehouden wei'd. ook dit jaar zal worden geschorst, -daai", als de raad -die vraag ontkennend beantwoo-rd, bur gemeester en wethouders tijd noodig hebben voor het verpachten van staanplaatsen enz. Overigens meent hij, dat el* wel aanleiding is de kermis weder le" s-chorsen, daar de omstandigheden -dje -er aanleiding tot gaven, sedert niet zijn veranderd. De heer Van Borssum Waalkes- stelt vo-o-r, de k-ermis niet te schorsen. Ook het vorig jaar heeft de raad een voorstel tent schor sing ver worpen; er is sinds niets veranderd en hij meent, dat thans een g-elijk besluit dient te word-en gen-omen. De.k-ermis is t-o-en- maals toch niet doorgegaan, omdai de mili taire commandant van Zeeland -daarvoor geen toestemming wilde verleen-en, maar dat kan de raad niet helpen. Be- heer De Jager wit even opmerken, dal de voorzitter le kennen gaf, dat d-e toestand sinds lieL,.ontstaan van den -o-oriog nog met is gewijzigd; spreker zou zeggen, dat d-e toe stand van -ons land eigenlijk nog achteruit is gegaan, dat de toestand nog zorgvoller is gew-orden. Dat die toestand nog steeds tot gr-oote zoi'g aanleiding geeft is onlangs ook in de Tweede Kamer gezegd en Irouwens in beperkt-e -omgeving kunnen w-e dit waarne- men. D-oor distributie moet gezorgd w-or-den vo-or eene go-ede v-erdeeling van i-ev-ensniid- delen -en door bijslag w-ordt tevens gezorgd voor goedko-ope levensmid-d-elen, *vat alles -no-odig is, en nu zou men, door het laten houden van kermis de menschen in verlei- ding brengen tot het doen van o-nnoodige uitgaven. Naar het o-ordeel van spreker vlo-ekt het een tegen het ander. De heer De Bidder wijst er op, dat de kermis talrijke vreemd-elingen naar de ge meente trekt, die hier verieringen maken en aankoopen doen, wat van groot voordeel is vo-or den middenstand. Hij zo-u er sterk vo-or zijn, dat de kermis -doorging. De heer Van Hasselt acht deze discussie eigenlijk overbo-dig, evenals een vo-orstel om de kermis te laten do-orgaan. Er is geen voorstel lot schorsing. Wordt daan toe nie't besloten, dan spreekt het toch van z-elf dat de kermis -doorgaat? De beer Nolson Stelt in bet flicht, dat inde gro-ote steden alles den gewonen gang gaat; zoowel sch-ouwburgen en andere theaters als ainema's geven g-ereg-eld verto-oningen, terwijl daar ook allerlei vermakelijkheden plaats hebben. Men heeft dat hier niet en nu ziet hij niet in, waarom de tij-ds-omstandigheden o-orzaak moeten zijn, dat hier waar men al die gelegenhed-en v-oor o-ntspanning niet heeft, geen kermis lean worden g-ehouden. Waarom bel-etten die Lijdsoibstan-digheden dan -o-ok niet dat in -de gro-ote plaatsen die gelegen- hed-eri tot vermaak worden belet? Daar ,-ordt voor onderst-euning van werkeloozen enz. nog meer betaald dan hier. Hij meent, dat de tijdsomstandigheden nu geen o-o-rzaak meer mogen zijn, dat men de kermis alhier b el em inert; laat men -aan hen, die dit wenschen ook e-ens eene o-ntspanning gun- nen en de neringdoenden de inkomsten -die daarmede gepaard gaan,1 zij hebben deze nu al lang genoeg moeten d-erven. De beer U. Scheele merkt op, dat, weer ruimschoots blijkt, dat, als men aan de ker mis k-omt, men aan liet heilig huisj-e der heeren ko-mt. Hij acht het nu jgeen itij-d, om te gaan zeggen: laat de m-enschen maar verie ringen maken. Er wordt gew-ezen op de v-o-ordeelen die de vertering-en der builen- menschen vo-or de neringdoenden opleveren en -daar versto-ord men gedurende een week het huiselijk leven v-oor, daarvoor wil men iets toelaten, jdat ons vp-Ik ten verderve voert. Hij zal er tegen stemmen. De beer Waalkes ziet niet in, dat eene week van kermisvier-en ©en verderf is voor ons volk. De heer Dees kan zich aansluiten bij het geen door den heer De Jager is g-ezegd. Er wordt voor distributie van levensmi-ddelen vCel geld besleed -en nu wil men bevorderen eene gelegenheid, -die aanleiding geeft, dat de massa een hoop geld zou weggooien Hij aelit de kermis het leg-ended van voor- deelig voor de winkeliers; in plaats van die te" betalen, wordt het g-eld -dan b-esteed -om kermis te houden. Dit geschiedt voo-l een grool deej do-or person-en -die in de eerste plaats in aanmerking komen voor bedceling. Die zullen nu geld verkwisten en wij zullen in den winter weer in hunne behoeften moe ten voorzien. Er is nu in twee jaren geen kermis gehouden, z-onder -dat dit aanleiding gaf tot bezwaren. Er werd toen niet over gesproken, de Schrik zat er in. De toestand van ons land eischt ook nu nog steeds de grooisle z-org, en spreker kan dus aan het vo-orslel -om de kermis te houden zijne stem niet geven. De voorzitter meent, dat de legensland-ers van de -kermis sterker zouden staan, wanneer ze nu juist niet de distributie van levensmi-d delen, ohdersteuning enz. aanh-aalden als m-o- lief leg-en het laten doorgaan van de kermis. Hij acht onjuisl de bewering, dat nu juist -de menschen die op een o-f andere wijze onder- sleund worden, aan -de kermisviering deel- nemen. Wanneer hij in deze iets zou zeggen, ware het dit, dat de kermis nu al -enkele j-aren niet geh-oud-en is, -en dat het aanheveling verdient zich thans nog bij den bestaanden toestand aan te sluiten: hij zou willen adviseeren, zich hij den bestaanden 'toestand n-eer te leg- gen. Nu er echter,met, uitzondering van de stemmen van -enkele heeren, een streven bij bij den raad blijkl te bestaan, om -de kermis te doen doorgaan,' acht spreker" het T best, stemming te houden. De heer Waalkes wijst er op, d-atbet vorig jaar alhier"do-or de militaire autoriteit niet werd toegestaan kermis te houden, maar dat er toch in Sas van" Gent gedurende -eenige dagen gelegenheid w-erd gegeven voor daar mede gelijkstaande feestelijkheTen. Waarom kon dat aldaar en hier niet? De heer Geelhoedt wijst er -op, dat het dezer dagen ook in Braskens kefmis was. De heer De Rid-der zou, naar aanleiding van hetgeen de heer Waalkes in herinnering brengt, gewenscht achten, dat eene commis sie uit den raad bij de militairen komman- dant a-andringt op het laten doorgaan der kermis. Welk bezwaar" van militairen aard kan daar tegen zijn? De voorzitter meent, dat dit m-eer op den weg van particulieren zou liggen, hij gelooft niet, dat het gewenscht zoude zijn, dat de raad als zoodanig zich daarmede inli-et. De heer Nols-on wil nog even zeggen, dat er in de gemeente o-ok andere menschen wonen dan degenen, die misschien in som- mige omstandigheden bedeeliug noodig heb ben. Er mag gezegd worden -d-al de r-aa-d hier vertegenw-oiordigt d-e mcera-erheid van de Ter Neuzensche ingezetenen en wanneer de raad nu in zijn meerderheid er voor is, de kermis t-e laten. doorgaan, dan begrijpl hij niet, welk motief -er kan worden aang-evoerd om daartegen "bezwaar te maken. Er wordt gezegd, de militaire kommanidant van Zee- land heeft het vorig j-a-ar verboden jde kermis le houden, goed, maar wie bewijst dat dit goed gezen was en dan, een mensch kan falen, wat een vorig jaar werd verboden •blijkt misschien thans toelaatbaar. Wellicht heerschen er nu mildere begrippen, en hij aclit het U-o-o-dig, dat de m-eening van den raad onder de aandacht van deii militairen bevelbebber wordt geirracht. De vo-orzitter stemt toe, dat de meening zoowel van de meerderheid als van de min- derheid onder d-e aandacht van den milit- tairen conjrnandant beho-ort te worden ge- bracht; hij behoort daarmede in kennis te zijn. Overigens wijst hij er op, dat heL vorig jaar, in strijd met het besluit, va$, den ge- meenteraad, het laten doorgaan -der kermis werd verboden en dat er vermoeden bestaat, dat de militaire autoriteit in dez-e zal be- slissen in den geest van zijn voorgan-ger. De h-eer Waalkes -acht liet maar 't best, over zijn voorstel, om de kermis te doen doorgaan, te stemmen. De heer Van Hasselt ko-mt hiertegen op; voigens hestaande besluiten wordt er ieder jaar kermis gehouden. Een voorstel om de kermis te doen do-orgaan is dus niet noodig. Is er geen ander voorstel, dan gaat (die kermis van zelf door. Als er een vo-orstel komt, behoort dal -er een te zijn waarin schorsing wordt v-oorgesteld, dan moet de raad een uitspraak doen. De vo-orzitt-er belo-ogt, dat burgemeester en wethouders het noodig achtten, -dat een uit spraak gedaan w-erd. Het is nu in jaren geen kermis geweest en het was no-odig de meening van den raad te weten. opdat, als -de kermis moet doorgaan, verschillende vo-or- ber-eid-ende maatregelen moeten worden ge nomen, zo-oals het v-erpachlen van staan plaatsen en wat dies meer zij. Op eene gestelde vraag antwoordt spreker nog, dat de schorsing d-er kermis telkehs slechts vo-or 1 jaar werd uitg-espr-o-ken. De heer Waalkes acht het secuurder, als de raad zich beslist uitspreekt ten vo-ordeele van het houden van de kermis. Be heer Van Hasselt heeft er wel bezwaar in, te besluiten om de k-ermis te doen door gaan, wanneer in het verleden geblekn is, dat de militaire overheid daartegen bepaald bezwaar heeft. De voorzitter doet, om een vorm te heb ben voor de behandeling -der zaak, het vo-or stel de kermis ook dit jaar te schorsen. Dit vo-orstel wordt verworpen m-eft 6 leg-en 5 stemmen. Vo-or stemmen 'd-e heeren R. Scheele, D. Scheele, (Van Hasselt, Bees en De Jager; tegen stemmen de heeren Waalkes, Nols-on, Geelho-edt, D-e -Ridder, De Feijter en Visser. De heer Waalkes vraagt, naar aanleiding van het genomen besluit, nu het noodig zal worden dat d-e Marklmeester -oplreedt, wan neer d-e benoeming van een nieuwen markt- meest-er zal. plaats hebben. De voorzitter zegt toe, dat in de eerstvol- gende vergadering van burgemeester en wet houders een vo-orstel lot -oprceping van solli- citanten naar die funclie zal besproken wor den. To-t nu toe was de behoefte aan het hebben van een Marktm-eester nog niet ge- voeld. v (Wordt vervolgd.) SCHKKP V A AKTBEWEGIN (J. Van 9 Juli tot en met 10 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 4 binnen- vaartuigen op- en 13 afgeschut, langs de Middensluizen op- 3 en 6 afgeschut en langs de Westsluizen 6 op- en 4 afgeschut. Positie der Stoomschepen, ex WTTSARETH van Rotterdam naar Sandy Hook voor orders passeerde 19 dezer DoggersbanE Noord. MAGDALENA van Rotterdam naar Sandy Hook s's" voor orders passeerde 19 dezer Doggersbank Noord. CORNELIS van Rotterdam naar Sandy Hook s.s. com voor orders arriveerde te Halifax.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 3