ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6553. Zaterdag 7 Juli 1917. 57e Taargang. De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTlfiN LandbouwbBrichten. Telefoofi 25. Bit Blad varschijnt Maanflag^, Woensdag- en Vrijdagavond, aitgezcnderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN BE 8ANBE te Ter Nenzen. HEiBBTS BLAD- BINNENLAND. BUITENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. ®i| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65. overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elktn regel meer 0.10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van adverteutien voor 1 UUl* op den dag der uitgave. De Bestevaer getorpedeerd. De Sch. 482, Woc^sdag te Scheveningen binnengekomen, bracht 9 leden der beman- ning van de vrachtboot Bestevaer van de reederij Ph. v. Ommeren te Rotterdam, aan. Dit schip is Dinsdagnacht omstreeks 2 uur, 6 a 7 mijlen Uit den Nieuwen Maasmond, getorpedeerd. Acht der opvarenden worden vermist, waaronder de kapitein. De geredden, waaronder de 2e stuurman, zijn hedenmorgen te 7 uur in zee opgepikt. De „Bestevaer", is zonder waarschuwing getorpedeerd, zelfs werd geen waarschu- wingsschot gelosfr Het schip zonk in 2 minutgm Bij die gelegenheid schijnt de sloep met de vermiste opvarenden mede te zijn gezonken. Een der leden der equipage had zich nog aan te tweede sloep vastgeklemd, doch moest deze, uitgeput, ten slotte weer los- laten. Nader wordt gemeld: De bemanning bestond uit 18 man. Het schip is, volgens de verklaring van de aan- gebrachte schepelingen, in den afgeloopen nacht te 2 uur op weg van Londen naar Rot terdam zijnde, door een Duiitsche duikboot getorpedeerd. Het schip was in twee minuten tijds ge zonken. Daardoor w^as er slechts tijd ge weest om een der sloepen te vieren. In deze sloep hadden de 9 aangebrachte sche pelingen plaats genomen, maar tengevolge van de zuiging door het wegzinkende schip was de sloep omgeslagen. De 9 opvaren den, van wie 2 zoo goed als ongekleed, had den 5 uren hangende aan of zittende op de omgeslagen sloep op zee rondgedreven tot dat zij hedenochtend te 7 uur door de SCH. 482 werden opgepikt. Omtrent het lot van de andere 9 man der bemanning, die vermist worden, waar onder behooren de kapitein, de stuurman en de 2e machinist, wisten de aangebrachte schepelingen niets mede te deelen. Nog wordt gemeld: Te Hoek van Holland is aangebracht door de „Goeree No. 5" nog een der opva renden van het getorpedeerde schip „Beste- vaer", n.l. de matroos Muller. Distributie brandhout. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de volgende circulaire tot de burgemeesters gericht Van verschillende zijden is tot mij de vraag gericht, of het niet wenschelijk zou zijn eene regeling te maken ten opzichte van de distributie van brandhout. Naar aanleiding daarvan heb ik de eer u het volgende mede te deelen. De regeling van de distributie van steen- kolen en turf voor den aan3taanden winter gaat, zooals is bekend gemaakt, uit van het beginsel, dat in de allereerste plaats er voor gezorgd wordt, dat elk gezin eene zoodanige hoeveelheid ontvangt, dat in de minimum- behoefte aan brandstof bij gepaste zuinig- heid behoorlijk voorzien wordt. Het is mijne bedceling, dat de verstrekking van deze hoeveelheid steeds voorgaat. Met het oog hierop is het dus niet noodig, dat de gansche bevolking in staat wordt gesteld andere brandstof dan kolen en turf te ver- krijgen. Eerst na de verstrekking van bovenbedoeld minimum-rantsoen, komen zij, die met het oog op hun levensstandaard meer brand- stoffen behoeven, voor ontvangst van eene grootere hoeveelheid in aanmerking. Die grootere hoeveelheid zal echter in elk geval beperkt zijn en aanmerkelijk blijven be- neden de normale behoefte van zoodauig gezin. Het is dus begrijpeljjk dat de meer- gegoedea zich van hout voorzien en dit is ook niet in strijd met het belang van eene goede brandstoffenvoorziening in het alge- meen, veeleer wordt de taak van de Rijks- kolendistributie daardoor verlicht, Met het oog op het bovenstaande ben ik derhalve niet voornemens het brandhout onder de brandstoffen-distributie te brengen, of daarvoor eenige andere algemeene dis- tributie-regeling te treffen. Ik ben er nl. van overtuigd, dat de toepassing van eene dergelijke regeling practisch geen voldoende resultaten zou opleveren. Het is echter wel mijn voornemen, zoo veel zulks uitvoerbaar is, misstanden, die zich ten gevolge van de sterk toegenomen vraag naar hout voordoen, tegen te gaan. Daartoe ben ik bereid burgemeesters, in welker gemeenten bosschen zijn gelegen, tot kapping waarvan wordt overgegaan, te machtigen, daarvan bet voor hunne ge- meente noodige brandhout ingevolge de onteigeningswet in bezit te nemen en in overleg met de betrokken Brandstoffencom- missie te distribueeren. Ik verzoek u iferhalve, wanneer zoodanig geval zich voordoet, mij machtiging te vra- gen onder mededeeling van de noodige bijzonderheden en van de zienswijze der Brandstoffencommissie. Voor zooveel overigens gemeentebesturen het nuttig acbten houtvoorraden op te doen ter distributie van mindergegoeden, deel ik u mede, dat zulks met tnijne bedoeling niet in strijd is, mits dit gescbiedt in overleg met de betrokken Brandstoffencommissie. (Corr.- bureau). De AmsteHand en de Schepenuitvoerwet. Met eenige verbazing zullen onze lezers vanmorgen hebben kennis genomen, schrijft de N. R. Crt., van het ons door het Haagsche Correspondentie-bureau verstrekte bericht, volgens hetwelk de Amstelland is getorpedeerd, op weg naar Belfast, en in dienst, in strijd met de voorschriften der Schepeeuitvoerwet, van de Engelsche regee- ring. Wij kunnen die verwondering begrijpen. De Amstelland was een schip niet van den eersten den besten beunhaas op scheepvaart- gebied, doch van geen minder dan de Konink lijke Hollandsche Lloyd. Deze maatschappij het praedicaat koninklijke duidt het reeds aan wordt onder de eerste klas scheep- vaart-maatschappjjen geteld. Het is de welbekende Zuid-Amerika-lijn, de lijn van de Tubantia, die indertijd opgericbt is met staatssteun. Alleen reeds wegens haar standing (di- recteuren zijn de heeren Wilmink en Meurs commissarissen zjjn alien mannen met namen, die klinken als een klok, waaronder, om er maar een te noemen, de heer van Aalst, die president-commissaris is), zou men ver- wacbt hebben, dat zoo een, deze maatschappij zich angstvallig aan de Nederlandscbe wettelijke verordeningen zou hebben ge- houden. Daarenboven had deze maatschappij groote verplichtingen aan den staat, die haar, in de kinderjaren, ruime voorschotten verleend heeft (in 1916 is de overeenkomst daaromtrent nog herzien), welke verleden jaar nog niet gebeel afbetaald waren. Indien overtreding gepleegd ware door eene noodiijdende maatschappij zou dit geen verontscbuldiging zijn geweest wii leven in een tijd, dat bet //servi legis sumus, ut liberi esse possimus" sterker geldt, dan ooit te voren maar men had dan toch kunnen begrijpen, dat de verleiding groot was geweest, om een schip, zjj het in strijd met de wet, elders te verhuren, waar hooger vracbten te bedingen waren, dan de Neder- landsche Regeering bereid was te geven. Doch dit is het geval niet. De Koninklijke Hollandsche Lloyd moge moeilijke jaren gekend hebben, met den oorlog is ook voor haar hierin verandering gekomen. Zij heeft in de laatste jaren haar positie aanmerkelijk kunnen versterken, en staat er op het oogenblik zoo goed voor, dat zij onder de krachtige maatschappijen kan worden gerekend. Welke reden kan zij dan hebben gehad, om eene met de Nederlandscbe Regeering gesloten overeen komst te niet te doen, zich aan de ver plichtingen, die de wet aan de Nederlandsche reederijen heeft opgelegd, te onttrekken, en zonder eenige noodzaak een schip aan onder- gang bloot te stellen Wij vertrouwen, dat hieromtrent ophel- dering zal worden verschaft. Wij vertrou wen dit te meer, omdat de zaak nog een kant heeft, die haar te bedenkelijker maakt. De band, die tusscben den staat en deze maatschappij is gevestigd, komt n.l. ook hierin uit, dat bij haar een Regeerings- commissaris is aangesteld, om toezicht te houden. Ten tijde, dat de maatschappij zich aan haar verplichtingen onttrokken heeft, was dit Mr. Treub, den tegenwoor- digen Minister van Financien. Misschien ook was hij juist (20 Maart) door Mr. Van Ggn vervangen. Men magfaannemen, dat de Regeerings- commissaris van hetgeen de directie aan het uitbroeien was, niets heeft geweten, en dat ook de raad van commissarissen, wier vergaderingen de regeeringscommissaris bij- woont, buiten de transactie met het En gelsche gouvernement is gelaten. Maar de vraag rijst, of dan och niet iets aan het toezicht op de directie ontbroken heeft, waardoor het haar mogelijk werd, de wet te negeeren. Ook hieromtrent schijnt eenige opheldering niet ongewenscht. Er is nog een punt, waaromtrent enkele nadere inlichtingen, dunkt ons, tegemoet kunnen worden gezien. Volgens artikel 8 van de Schepenuitvoprwet wordt overtreding van de voorschriften dier wet gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 1 of 2 jaren. Als wij het, blijkbaar officieuse, communique van het Haagsche correspon- dentiebureau wel begrijpen, dan is de Re geering reeds eenige maanden van de over treding het misdrijf, volgens de bewoor- dingen der wet waarvoor de Koninklijke Hollandsche Lloyd het risico op zich ge nomen heeft, op de hoogte welke maat- regelen heeft zij daartegen genomen Er lijkt ons velerlei bslang aan verbon- den, dat deze zaakj die gerechtvaardigde ergernis verwekt, tot meerder klaarheid gebracht wordt. Benzine. Aangezien het wenschelijk wordt geacht, de benzine voor legergebruik te kunnen onderscheiden van die welke in den handel voorkomt, zal de benzine, welke uit den legervoorraad wordt verstrekt, licht rood gekleurd zijn. Mijnen leggen? Men meldt uit Vlieland Vijftien uit het Westen komende, waar- schijnljjk Engelsche norlogssehepen, waren Woensdag den geheefen morgen benoorden het eiland bezig, vermoedelijk met mijnen leggen. Zjj verdwenen langzaam in Noord- oostelijke richting. TER NEUZEN, 6 Juli 1917. Groenten van de schorren. Men schrijft aan de M. Crt.: Op de veilingen te Tholen, Krabbendijke en Ter Neuzen wordt druk „zeespinazie" geveild tegen f8 per 100 K.G.; deze zee- groente is bestenrd voor Duitschland en zou daar goeden aftrek hebben. Goed, voor der Zeeuwen kieschen smaak is de „zee- spinazie" reeds eeuwen her een welkome voorjaarsgroente geweest, waarvan echter om dezen tijd geen gebruik meer werd ge maakt, omdat men alleen van het jonge goedje gediend was; bij sommigen smaakt het niet, maar anderen hebben altijd den indruk gekregen spinazie te eten en van- daar zeker de naam „zeespinazie". Deze groente heeft toch met spinazie niets uit- •staans en is de hekende lam'soor, overal op de schorren voorkomende. Door de Zeeu wen wordt evenwel als groente veel meer gewaardeerd de zeekraal. Bekend is, dat op tal van plaatsen langs onze eilanden en langs Zeeuwsch-Vlaande- ren, wanneer deze daarvoor gunstig gele gen zijn, aanslibbingen plaats hebben. Wan neer die gronden circa half vloed liggen, dan ontwikkelt zich in het voorjaar een soort van brondraad, conferva, die het zoo- genaamde bloeien van het slijk of slib in het leven roept. Eenigen tijd daarna, wan neer de gronden tot ongeveer 0,20H. W. aangeslibd zijn, vertoont zich de straks ge- noemde zeekraal, krabbekwaad of zee- grappe, ook nog wel hanepoot genoemd, of met haar Zondagschen naam Salicornia her- bacea, behoorende tot de familie der Che- nopodiaceae of melden; veel smakelijker wordt deze door de Zeeuwen als groente bevonden en zoowel versch als ingemaakt bij enorme hoeveelheden gebruikt. Het heeft ons dan ook sterk verwonderd, dat ook deze niet of in elk geval niet meer wordt ingemaakt voor export. Naast deze zeekraal vindt men op de slikken ook nog de vertakte zeekraal of Salicornia procum- beus. Komen de gronden nog wat hooger, dan vertoont zich de door de Duitschers voor de eerste maal gevraagde Lamsoor of limoenkruid. Statice elongata waar naast men aantreft de voor randversiering van tuinbedden welbekende schorbloempjes of Statice limonium, beide behoorende tot de Plumbajineae. Hoewel niet als groente ge- bezigd, moeten nog voor den plantengroei op de schorren genoemd worden de aster tripolium of zulte, weleens door de spraak- makende gemeente beschouwd als lams oor in het tweede jaar van groei. Spoedig ontwikkelt zich ook nog het schorgras in Zeeland haargras geheeten, terwijl ook zou- tenelle en zeeweegbree: Hiermede zijn de voornaamste schorplanten aangeduid. ST. JANSTEEN. Twee Belgische vluchtelingen, verblij- vende in de Ellestraat onder deze gemeente, haalden een stout stukje uit. Vertrouwende op het gerucht, dat in den laatsten tijd de Duitsche grenswachten niet zeer waakzaam zijn men denke aan den landbouwer uit Belgisch Oversiag, die des nachts zijn inboedel en een deel van zijn inspan ongemerkt naar Hollandsch Oversiag kon laten overbrengen pro- beerden zij, ook des nachts, aan gene zijde van den draad te komen, wat hun gelukte zij wisten verder tot hunne aacgrenzende woonplaats Stekene door te dringen, en denzelfden nacht terug te keeren, daarenboven nog twee familieleden medebrengende, die in de tegenwoordigs tijdsomstandighjBden liever te St. Jansteen dan te Stekene waren. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Veroordeeld zijn ter zake van: Grensovertreding. Overtreding arbeidswet. Overtreding Leerplichtwet. Overtreding der Boterwet. Rijden met een voertuig zonder licht. Fietsen zonder licht. Rijwielen met een gekleurde lantaarn. Binnenvisscherij reglement. Overtreding Trekhondenwet Voertuig overtreding. Onbeheerd laten staan van een trekdier. Vee laten loopen over eens anders grond. Loopen over eens anders grond. Openbare dronkenschap. Teruggave bevolen aan de ouders zonder straf in de zaak van: Door de buitengewone weersgesteldheid zal men in Oostelijk Zeeuwscb-Vlaanderen spoedig met het vlastrekken kuDnen be- gincen. In 't algemeen zal de oogst zeer mee- vallen, het gewas heeft, vooral wat de wifc- bloem betreft, eene meerdan gewone lengte, terwijl de zaadvorming niets te wenschen overlaat. Alleen is de langdurige droogte bij het opschieten minder gunstig geweest voor de blauwbloem, dat bij spoediger regenva! zeker langer zou geweest zijn, terwijl door den tweeden bevigen regen vers hil da perceelen, die alles beloofden, zoo doo en en neer zijn„geslagen, dat zij belangrijk in waarde hebben verloren. De handel begint levendig te wordeb9 naar kwaliteit wordt f 450 tot 550 per gemet betaald. In het land van Hulst is den laatsten tijd zeer veel vraag naar veulens, vooral als de ouders stamboekdieren zijn, wordeg zeer hoogen prijzen geboden. Dat in bet laatste geval men voor beest- jes van 3 a 4 weken oud tot 1100 kan krijgen, is geen zeldzaamheid. De Staatsgreep in China. Omtrent de staatsgreep in China, die den lljarigen ex-keizer Hsoean Toeng weer op den troon heeft geholpen vertelt Reuter, dat deze kwam als-een donderslag bij helderen hemel. Befrouwbare berichten uit Peking zeggen dat het herstel van de Mantsjoe- dynastie op touw is gezet door Sjangsoen, den monarchist Kangjoewei en Sjang-sjoe- Sjoeng, voormalig eerste Minister die ook de gendarmerie te Peking onder zijn bevelen heeft. Het keizerlijk bevelschrift werd Zon- dagochtend uitgegeven, toen Sjangsoens's troepen het paleis hadden afgezet; de gen darmerie nam daarop bez^ van alle belang- rijke punten in de hoofdstad, blijkbaar zon der tegenstand te ondervinden. De monarchisten hadden vervolgens een onderhoud met Lijoean Hoeng, den presi dent, wien zij aanspoorden om af te treden. Hij weigerde echter en verklaarde liever te zullen sterven. Hij vond dat de monarchis- tische zet van thans de monarchisten 't grootste nadeel zou berokkenen. De gezanten der geallieerden kwamen Zondagochtend bijeenj naar verluidt hebben zij besloten een afwachtende houding aan te nemen. Ongetwijfeld zijn de lagere volksklasseir en ook de groote meerderhgid der ambte- naren zeer ingenomen met het flerstel der dynastie. Soenjatsen heeft verklaard, dat hij de monarchie nog verkiest boven een tweeslachtige republiek, daar nu de gele genheid open staat om het ware republika- nisme nieuw leven in te blazen. De vice-president heeft zich bij den nieu wen toestand neergelegd. Hij is benoemd tot onderkoning van Kwangsi en Kiangsi en tot keizerlijk commissaris van Zuid- China, dat is het deel van het rijk, waar de republiek geboren is en zijn meeste aanhan- gers telde. Er zijn dan ook al luide protes- ten vernomen uit het Zuid-Westen. Men verwacht echter, dat de orde gehandhaafd zal blijven, zoodat deze tegen-omwenteling zou zijn geschied zonder bloedvergieten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Voortzetting van het offensief der Russen „Vele wegen leiden naar Rome", zegt het spreekwoord. Maar kan men al langs ver schillende wegen hetzelfde doel bereiken; men kan even goed met een gansch ver- schillend doel denzelfden weg opgaan, schrijft de N. R. Crt. De weg naar Lemberg bijv. Tweemaal reeds in dezen oorlog zijn de Russers dezen weg op geweest: in 1914, toen zij het innamen, (in 1915 moesten ze weer terug) en in 1916 tijdens het offensief van Broessi- lof. Toen was het om veroveringen te ma ken voor het Tsarisme nu gaan zij voor de derde maal naar Lemberg nu is het „alleen voor de vrijheid", zooals het nu de aansporing van het Congres van Arbeiders- raden heet. Want het gaat weer naar Lemberg. Dat begint zich nu duidelijk af te teekenen. „Ons offensief in de richting van Zloezou TER NEUZENSCHE COURANT MUM* Zitting van 29 Juni 1917. A. P., zonder beroep te Wachtebeke en G. R., fabrieksarbeider te Sas van Gent, ieder tot eene boete van 30, subs. 15 dagen heeht. L. de P., fabrieksarbeider te Sas van Gent, tot eene boete van f 30, subs. 2 weken tuchtschool. H. H. en E. S., werklieden te Sas van Gent, ieder tot eene boete van f 10, subs. 10 dagen hecht. R. V. en H. II., werklieden te Sas van Gent, ieder tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. M. C. J. M. V., drukker te Sas van Gent, tot 4 X 5 boete subs. 4X5 dagen hecht. P. N., veldarbeider te Axel, tot eene boete van 5, subs. 5 dagen hecht. L. v. C., veldarbeider te Hoek, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. V., veldarbeider te Axel, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. M. lb, veldarbeider te Ter Neuzen, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. F. J. K., winkelier te Ter Neuzen, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. v. d. K., koopman te Hoek, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. L. C., zonder beroep te Philippine, tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. P. d. M., koopmanD. K., landbouwer D. A. B., werkmanA. D., mach. snijder, alien te Hoek; F. v. d. B., koopman; J. P. D., landbouwer, beiden te ZaamslagP. K., werk man M. d. B., bootwerkerM. F., voerman, alien te Ter NeuzenM. v. F., landbouwer te AxelL. D., werkmanJ. 't G., knecht, beiden te Westdorpe; F. S., fabrieksarbeider te Sas van Gent en C. S., koopman te Boschkapelle, alien tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. D., landbouwer te Zaamslag, tot eene boete van 2, subs. 1 week tuchtschool. F. d. B., knecht te Hoek, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. S. L. d. K., landbouwster; I. V., landbouwer, beiden te ZaamslagH. Z., klompenmaker R. B., voerman te Clinge J. D., landbouwer F. K., landbouwer, beiden te Axel, alien tot eene boete van J 0.50, subs. 1 dag hecht. voor ieder. C. d. K., zonder beroep te Ter Neuzen, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 week tuchtschool. P. K., werkman te Ter Neuzen, tot eene boete van 3 X 0,50, subs. 3x1 week tuchtschool. K. d. K., arbeider te Axel, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht., met verbeurdv. van den hengel. A. H.P. L„ werklieden; G. S., leurder, alien te Ter Neuzen en C. A. v. d. If., werkman te Zaamslag, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. J. B. d. C., werkman te St. Jansteen, tot eene boete van f 1, subs. 4 dag hecht. A. B., voermansknecht te Hoek, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. K., voerman te Ter Neuzen, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. M. d. C., landbouwer te Philippine, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. P. J. S., koopman te Sluiskil, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. E. O., arbeider te Ter Neuzen, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. N. d. K., zonder beroep te Hock, tot eene boete van 1, subs. 10 dagen hecht. (herhaling.) P. V., werkman te Axel en J. v. A., werkman te Koewacht en F. J. B., werkman te Sas van Gent, alien tot eene boete van 4, subs. 4 dagen hecht. A. D., landbouwer te Zaamslag, tot eene boete van 4, subs. 2 weken tuchtschool. P. d, C., werkman te-St. Jansteen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1