ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. No. 6552. Donderdag 5 Juli 1917. 57e Jaargang. advertentiEn De Oorlog. ABONNEMENT: Teiefoon 25. Bit Blarl yersohilnt Maandag', Woensdag- ea Vrpagavsnd, iiltgezonderd op Feesidagen, Bij de Firma P. J. YAH BE SANDE te Ter Neuzen. B1NNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad I.—. Franco per post voor Nederland 1.10. Sif vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika L65 cverig Buitenland 2. Mew abcnneert zich. bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelarens Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.1 (X Bij dil*©«et© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d® prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bi] regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van adverteutien voor S lit!!* op den dag der uitgave.' De bommen op Zierikzee. (Officieel). Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat de Britsche Regeering zich bereid verklaard heeft, een nieuw onderzoek in te stellen naar de vraag, of de op Zierikzee gevallen bommen door een Britsch vliegtuig geworpen konden zijn. De Nederlandsche Regeering heeft aan de Britsche aangeboden om haar de te Zierik zee gevonden bomscherven te doen voor- leggen en haar tevens verzocht aan een Ne- derlandschen deskundige toe te staan bij het onderzoek van die scherven tegenwoordig te zijn. De Britsche Regeering heeft geant- woord, dat zij daartegen geen bezwaar had; derhalve zal luitenant-kolonel van den gene- ralen staf C. van Tuinen zich voor het be- doeld onderzoek naar Engeland begeven. De Beigische en de Fransche Regeeringen hebben in antwoord op de vraag der Neder landsche Regeering, of het mogelijk was, dat het voorval te Zierikzee aan een Bel- gisch of een Fransch vliegtuig te wijten is geweest, medegedeeld, dat blijkens ernstig onderzo.ek die mogelijkheid was uitgeslo- ten. Beloonde flinkheid. De Prins heeft op zijn tocht met het pad- vindersschip „de Lichtstraal" op de Zui derzee een bezoek gebracht aan Urk, en daar aan een negental Urkenaars, die toen in den afgeloopen winter de postboot „Alting von Geusau" zoo geruimen tijd in het ijs beklemd heeft gezeten redding- diensten en andere hulp hebben verleend aan bemanning en passagiers dier postboot, medailles uitgereikt van de Noord- en Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding van drenkelingen. Op den terugtocht heeft de Prins Volen- dam bezocht. Onze scheepvaart opnieuw bedreigd. Wij "zullen niet opnieuw klagen over de schandelijke wijze, waarop door beide oor- logvoerende partijen onze scheepvaart, zon- der schijn zelfs van recht, telkens en tel- kens weer wordt in het nauw gedreven. Wij zijn daaraan langzamerband al bijna gewend geraaktMaar tot dusver wist men het altija nog zoo te plooien en te schikken, dat er voor onze schepen nog een gaatje open bleef, waar ze, althans officieel, eenigs- zins veilig waren. De nienwe maatregelen van Engeland geven echter van niet het minste ontzien van onze scheepvaart blijk Een woord van verontwaardiging en protest mag hier niet ontbreken, schrijft de H. Crt. De officieele bekendmaking van de nieuwe afsluiting door Engeland van de Noordzee heeft een ontstellenden indruk teweegge- bracht in de kringen onzer scheepvaart. Immers door dezen nieuwen, geheel on- verwachten maatregel van Engeland is niet meer of minder dan de geheeie veilige vaart over zee naar het buitenland afgesloten. Tengevolge van de jongste Engelsche maatregelen toch, in verband met de vroe- ger reeds door Engeland en Duitschland genomen besluiten, is van het geheeie Zui- delijk deel van de Noordzee slechts vei lig te bevaren een smalle strook langs de Nederlandsche kust van Zeeuwsch-Vlaan- deren af tot de zuidkust van het eiland Texeiuit den aard der zaak zijn de Ne derlandsche territorial wateren ook be- noorden dit eiland vriigelaten, doch de banken steken daar zoover uit, dat voor zeeschepen een doortocht niet mogelijk is. Men hoopt in onze scheepvaartkringen vurig dat het onze Regeering, die blijkens het officieele communique Engeland op 't hoogst bedenkelijke van den maatregel ge- wezen heeft, moge gelukken door kraehti- gen aandrang op de Britsche regeering wijziging van den maatregel te verkrijgen, 't Zou misschien niet kwaad zijn, als mi nister Loudon in zijn protest 6ok er op wees, dat de geallieerden zelf belang heb ben bjj de voortzettiDg van onze scheep vaart. 't Eigenbelang zal vermoedelijk meer gewicht in de schaal leggen dan de z/eerbiediging van de rechten der neutra- len" Het Wolffbureau meldtDe uitbreiding van de gevaarlijke zone door Engeland in de Noordzee ontneemt den Nederlander iederen gevaarloozen uitgang naar de vrije zee, zoowel voor bun eigen schepen als voor die van het Beigische ondersteunings- comite. Ook kunnen nu de visschers niet uitvaren naar het door den Duitschen ad- miralen staf vrij gegeven gebied. Het is de kwestie of het Hollandsche protest ge- volg zal hebben. Engeland laat klaarblijkelijk het laatste masker vallen en schrikt niet meer terug voor elk onmenschelijk middel, ook tegen- over de neutrale zeeen. (Zooals men weet hebben beide partijen elkander niets te verwijten wat betreft de eerbiediging van onze rechten op de //vrije'' zee Red.) De vaargeul op de Noordzee. (0 f f i e i e e 1). Ten vervolge op de be kendmaking van 30 Juni 1.1. betreffende de uitbreiding van de door de Britsche regeering gevaarlijk verklaarde zone in de Noordzee, deelt het ministerie van buiten- landsche zaken mede, dat de Britsche itaats- secretaris voor buitenlandsche zaken aan Hr. Ms. gezant te Londen heeft toegezegd, zich onmiddellijk met de admiraliteit in verbinding te sullen stellen naar aanleiding van de door de Nederlandsche regeering gemaakte opmerkingen. Gistermiddag te 3 uur had er een buiten- gewone ministerraad plaats, waarin, naar het Nederl. Oorrespondentiebureau meent te weten, onder meer de uitbreiding van de gevaarlijke z6ne in de Noordzee een onderwerp van behandeling zou uitmaken. Aardappelen. Reuter seint uit Londen aan de N. R. Crt. Het rooven van voor Engeland bestemde aardappelen is heden in het Lagerhuis ter sprake gekomen. Balfour heeft daarom- trent in antwoord op een vraag gezegd Het is waar dat een Engelsch vaartuig, geladen met aardappelen, is aangevallen en dat een kleine hoeveelheid aardappelen is weggenomen. De beslissing of er aardappelen uit Nederland zullen worden uitgevoerd of niet, ligt geheel bij de Nederlandsehe regeering. Zij heeft het geheel in kanden, de geheeie aardappeloogst in het land te houdeD, om die te bezigen voor eigen gebruik. Wij zouden daar niets tegen kunnen inbrengen. Het eenige wat wij verlangen is het na- komen van de overeenkomst, die inhoudt dat Nederland, indien er aardappelen naar een oorlogvoerend land worden uitgevoerd, aan ons ons deel moet aaubieden. De Duitsch-Engelsclie conferentie op't ge bied der krijgsgevangenenzaken. De Duitsche gedelegeerden van de thans gesloten Duitsch-Engelsche couferentie no- pens krijgsgevangenen-zaken hebben gister middag hun opwachting gemaakt bij Minister Cort van der Linden, tijdeijjk Voorzitter van den Ministerraad. Dinsdagochtend zijn de Duitsche gedele geerden naar hun land teruggekeerd. De Duitsche en Engelsche afgevaardig- den kwamen nopens versehillende ontwer- pen tot overeenstemming. Zij zullen de- zelve aan hun regeeringen voor ratificatie aanbevele*. Met het doel het menschlievend werk der afgevaardigden zooveel mogeljjk te steunen, heeft de Nederlandsche Regeering zich bereid verklaard, in Nederland een bepaald aantal krijgs- en civielgevangenen op te nemen, tot een maximum van 16,000, en in de verhouding door de afgevaardigden bepaald. De afgevaardigden namen met erkentelijkheid het aanbod aan, en zullen het aan hun regeeringen overbrengen. Bij het sluiten der zitting betuigde on ze Minister van Buitenlandsche Zaken den gedelegeerden zijn dank, en wenschte hij hen geluk met het vruchtbaar einde hun- ner besprekingen, die gevoerd waren in een waren geest van tegemoetkomendheid, voortspruitend uit het menschlievend doel dat beide delegaties voor oogen hadden gehouden. Minister Loudon herinnerde er de afge vaardigden aan, dat de oorlogvoerende partijen altijd op den bijstand van Neder land konden rekenen om hen voor soorfc- gelijke doeleinden tot elkaar te brengen. De mijnwerkersstaking geeindigd. Op de Zondagnamiddag en -avond door de besturen van den Ned. Mijnwerkers- bond gehouden conferentie is besloten de staking op te heffen. De motie, waarbij dit besluit werd genomen, luidt als volgt: „De besturenconferentie van den Neder- landschen Mijnwerkersbond, op Zondag 1 Juli 1917, te Heerlen gehouden; constateerende, dat het schrijven van de directies der mijnen aan den Ned. Mijn werkersbond niet weergeeft, tot welke con- cessies de Minister van Landbouw ten aan- zien van de wenschen der mijnwerkers be reid was en dat bedoeld schrijven kon strekken om de bestaande verbittering on der de mijnwerkers te vergrooten; constateerende, dat de Minister van Landbouw blijkens de met de bestuurders van het N. V. V. gewisselde telegrammen heeft toegezegd; a. dat een commissie zal worden inge- steld, bestaande uit vertegenwoordigers der mijndirecties en van de vakorganisa- ties; b. dat deze commissie tot taak zal heb ben het loonvraagstuk in zijn geheelen om- vang en dus mede het vraagstuk van het minimumloon te bespreken en te trachten op bevredigende "wijze op te lossen; c. dat de Minister, mocht de commissie niet tot een bevredigende regeling van het minimumloon-vraagstuk geraken, zich uit- drukkelijk het recht voorbehoudt zelfstan- dig een proef te gelasten, en dat hij voorts verklaard heeft, dat het ernstige streven van de directie der Staatsmijnen is, door afsluiting van een collectieve arbeidsover- eenkojnst met de vakorganisaties de ar- beidsvoorwaarden in de mijnstreek afdoen- de te regelen; de besturenconferentie, overtuigd, dat na opheffing van de staking de directies der particuliere mijnen genoodzaakt 'zullen zijn dienovereenkomstig te handelen, overwegende, dat verder is toegezegd: a. dat de verhooging van het doorsnee- loon op 5 gulden op den In Juli zal ingaan, b. dat ook de overige in uitzicht gestelde verbeteringen zullen worden ingevoerd, c. dat geen rancune-maatregelen zullen worden genomen; van oordeel dat thans dient te worden af- gewacht het resultaat der besprekingen, welke krachtens toezegging van den Minis ter met de vakorganisaties zullen worden gevoerd, besluit tot opheffing der staking op Maan- dag 2 Juli 1917, en roept de mijnwerkers op, zich krachtig te organiseeren in den Nederlandschen Mijnwerkersbond, om te komen tot een afdoende verbetering der ar- beidsvoorwaarden in het mijnbedrijf." Aan de directies der versehillende mijnen is door het hoofdbestuur van den Ned. Mijnwerkersbond gisternacht een telegram verzonden, waarin mededeeling gedaati wordt van de opheffing van de staking, met ingang van heden(Maandag)-ochtend en waarin gezegd wordt, dat het hoofdbestuur rekent op handhaving van de voor de sta king gedane toezeggingen en op het achter- wege blijven van rancunemaatregelen. Hef werk hervat. Men seint nader uit Heerlen: Hedenmor- gen zijn alle arbeiders weer aan het werk gegaan, zoowel in de Staats- als in de par ticuliere mijnen. De meeste militairen en marechausseeS vertrekken. De voorzitter van den Alg. Ned. Mijn werkersbond zal deze week naar Den Haag vertrekken om met den Minister van Land bouw omtrent den verderen loop van zaken overleg te plegen. Over het weder aan het werk zetten van de Beigische geinterneerden, die naar de kampen zijn teruggevoerd, wordt overleg gepleegd. Van de zijde van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond worden pogingen in het werk gesteld om alien weer naar de mijn streek te doen terugkeeren. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een Russische opmarsch! Wie had het tot voor kort kunnen voorspellen schrijft de H. Crt. dat de revolutionaire, gedemora- liseerde en tuchtelooze Russen het zouden klaarspelen om op een dag meer dan tien- duizend gevangenen te maken. De nieuwe opmarsch is het duidelijkste bewijs, dat de omwenteling in Rusland heeft gezegevierd, ook.in het leger, dat zich wondersnel van zijn innerlijke schokken heeft weten te her- stellen. Vrijdag en Zaterdag bombardeerden de Russen de Duitsch-Oostenrijksche stel- lingen van Konioechy ten Westen van Tar- nopol in Galicie en zij namen drie vijande- lijke loopgraaflinies. Ook zuidelijker bij Brzezany drongen de Russen in de vijande- lijke stellingen door. De gevechten duurden Dinsdag nog voort en volgens 't Duitsche avondbericht breidde de strijd zich naar het Noorden uit. Met spanning zal men de ont- wikkeling van den nieuwen slag in Noord- Oost Galicie volgen en blijkbaar hechten de Russen veel waarde aan hun nieuwe door- braakpoging, want in een legerorder van den opperbevelhebber heette het, dat een beslissende strijd aan den gang was. Ke- i renski, de Russische Minister van Oorlog, gaf met een vlammenden oproep aan het leger het sein tot den opmarsch. Het front waarover de Russen aanvallen bedroeg Maandag 50 K.M., maar het breidt zich geleidelijk naar het Noorden uit. Er nemen, volgens Oostenrijksche schattingen, twintig divisies aan den aanval deel, dat is ongeveer een half millioen man. In de officieele berichten der Centralen wordt de voorstelling gegeven dat de Russische aan vallen worden afgeslagen met buitenge- woon zware verliezen. De Russen erkennen zelf hooge verliezen te hebben, vooral onder de officieren. Maar in geen enkel hoofd- kwartier-bericht wordt zooals steeds in het Russische, openhartig mededeeling gedaan van de eigen verliezen.- In dit opzicht on- derscheiden zich de Russen van de andere vechtersbazen, die steeds betuigen, dat hun eigen Verliezen bijzonder gering en die des vijands enorm zwaar zijn. Overigens kan men op den vingers narekenen, dat waar in Galicie hevige gevechten van man tegen man plaats hebben, de verliezen van de aan gevallen partij, die zijn terrein hardnekkig verdedigt, stellig groot zullen zijn. De Oostenrijkers verwachten het voort- duren van den slag, die in hun legerberich- ten kenmerkend een verdedigingsslag wordt genoemd. Evenals vorige malen is weer een en- kele der geallieerden in voile actie, de overigen staan op halve kracht in hun loop- graven. De tijd van het algemeene offen- sief schijnt nog verre. In het Westen spreiden de Duitschers in de laatste dagen een nieuwe krachtsontwik- keling ten toon, die Maandag de Engelschen noopte bij Lens terug te wijken. Het bezoek van veldmaarschalk Hinden- burg en zijn medewerker Ludendorff aan Oostenrijk heeft natuurlijk politieke betee- kenis, daar de twee bekwaamste Duitsche generaals langdurige besprekingen voerden met Minister Czernin, bekend om zijn vre- desaanbod aan Rusland. Het militaire be zoek zal ongetwijfeld dienen om de Oosten rijkers van hun vredesdroomen te genezen. Officieel heet het dat Hindenburg naar Oos tenrijk is gekomen voor de vaststelling van nieuwe militaire plannen. Overal waar de beroemde Duitsche maarschalk zich te Wee- nen vertoOnde werd hij geestdriftig gehul- digd en hij zat aan de keizerlijke tafel aan. Men moet zijn vrienden in waarde houden. LLOYD GEORGE'S VERTROUWEN IN DE TOEKOMST. Glasgow heeft aan Lloyd George het eere- burgerschap der stad met groote plechtig- 'heid aangeboden. Beeld van onzen tijd: honderden munitie-arbeidsters, in khaki ge- kleed, trokken in optocht door de versierde straten der stad, toen de premier aankwam. Met het noodige ceremonieel had de ont- vangst ten stadhuize plaats. Op al de tot hem gehouden redevoeringen antwoordde Lloyd George met een rede, waarin hij eerst Glasgow gelukkig prees als de vaderstad van vele groote mannen. Daarna vertelde hij in zijn beeldrijtfe, pakkende taal van de moeilijkheden, dien de Engelsche regeering thans het hoofd heeft te bieden. De oude beschuldiging, dat Engeland den oorlog ont- ketend heeft, verwierp hij als een dwaze verdraaiing van de feiten om dan te con- stateeren, dat volhouden Engeland tot de overwinning zal brengen. Over de gebeurtenissen in Rusland was Lloyd George zeer uitvoerig. Hij consta- teerde, dat de Russische revolutie die een Russisch offensief 'Had belet, feitelijk de overwinning der Entente in den loop van dit jaar verhinderd heeft. Maar hij heeft hoop op de toekomst. De toestand in Rusland consolideert zich. Of, zooals het in 's pre mier's direct tot het gemoed sprekende taal heet: De revolutie is 'n koorts, veroorzaakt door voortdurende verontachtzaming van de gezondheidswetten der gemeenschap. Een patient, die lijdt zooals Rusland, heeft tijd noodig voor herstel. Indien het gestel goed is (en 't gestel van 't Russische volk is voortreffelijk), dan zal zulk een volk plotseling weer op krachten komen en machtiger en geduchter worden dan ooit. Dat is het geval met Rusland." De overwinning is dus zeker en daarom hebben Engeland, dat weer de vrijheid in Europa redde, Frankrijk en Italie dit jaar zooveel grooter lasten op de schouders ge nomen. Met Rusland's en Amerika's hulp is geen twijfel aan de zege meer mogelijk. De duikbootoorlog passeerde vervolgens de revue. Zware verliezen der Engelsche- vloot gaf Lloyd George toe, maar toch hon- derd duizenden tonnen minder dan de ad-< miraliteit gerekend had. En dan: „We bei ginnen ze te pakken te krijgen, evenals de Zeppelins!" riep de premier triomfantelijk uit. Hij drong met klem aan op zuinigheid om hongersnood te voorkomen en op in- spanning van alle krachten des lands, waar- toe de Koning reeds het voonbeeld geeft. Met een uiteenzetting over den vrede be- sloot de Minister zijn oratie. Een uur voor- dat het doel der Entente is bereikt, vrede te sluiten, zou zijn een uur te vroeg vrede slui ten. We kunnen thans een vrede krijgen, al- dus Lloyd George, want Duitschland heeft den vrede noodig, maar dit is een vrede, die Duitschland meester laat over de landen, die het is binnengevallen. Over Mesopota- mie, Armenie, de Duitsche kolonien, zal het vredescongres beschikken. Wat de laatste aangaat, die zullen waarschijnlijk aan zach- ter handen dan aan de Duitsche moeten worden toevertrouwd. Als algemeenen grondslag voor een duur- zamen vrede noemde spreker nog het zelf- beschikkingsrecht der volken, al heeft de Oostenrijksche Minister van Buitenlandsche Zaken ook nog deze week nog dat beginsel gewraakt. Vernietiging vaajiet Pruisische militairis— me zou de beste waarborg voor een duur- zamen vrede zijn en daarnaast een gedemo- cratiseerd Duitschland. De groote opoffe- ringen, die Engeland zich getroost heeft, oordeelde spreker noodig om te komen tot de ontvoogding van het menschdom. Hij besloot met een oproep aan de bewoners van Engeland en daarbuiten om door te vechten tot het groote doel is bereikt, en opdat ruw geweld nooit meer zal zitten op den troon van het recht, noch barbaarsche kracht den schepter der vrijheid zal zwaaien. EGELS ALS VOEDSEL IN ENGELAND. De Daily News heeft van versehillende zijden ibrieven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat egels zeer goed eetbaar zijn. Het recept is erbij: men rolt de dieren in klei en braadt ze boven een houtvuur; de stekels vallen dan uit en het vleesch smaakt uitstekencb Het menu van de Daily News wordt steeds grooter: eekhoorntjes, jonge ratten, egels Het doet denken aan het beleg van Leiden! TEE NEUZEN, L Juli 1917. Het weerberiekt van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luid.t als volgt Hoogste barometerstand 767.0 Groningen, Laagste barometerstand 759.1 Haparanda. Verwachting tot den avond van 5 Juli Zwakke tot matige noordelijke tot'noord- oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk droog in bet westen, in het oosten weinig of geen regen, iets koeler. Concert van het mnzsekgezelschap. Naar we vernemen is het muziekgezel- schap „De Vereenigde Werklieden" voor- nemens hedenavond op de muziektent op de Markt, het volgende programma uit te- voeren: 1. Afscheid van het Zesde. Marche mili taire. (P. A. Stenz.) 2. Bellatrix. Ouverture. (M. Caldero.) 3. Pinson d'Ardenne. Polka voor bugle. (G. Polaster.)- 4. Valse Caline. (V. Turine.) 5. Songe d'Amour. Ouverture fantastique. (Jos. Bauwens.) P a u z e. 6. In dulci Jubilo. Feestmarsch. (Jan Morks.) 7. Meiklokjes. Polka met carillon. (M. J. H. Gessels.) 8. Une nuit d'ete. Fantaisie. (G. Tack.) 9. Comines-Marche. (G. Gadenne.) Een ongeval. Zooals te verwachten was liep het j.l. Maandag de eerste dag dat voor het publiek petroleum verkrijgbaar was, storm bij de handelaars. We namen waar, dat de po litic tusschenbeiden moest komen om eenigszins orde te krijgen in de fille van petroleumhaalders. Dit voorkwam niet, dat in het gedrang aan den winkel van den heer D. E. Wolfert een meisje van Andr. H. zoo bekneld geraakte, dat zij een pols brak en dus geneeskundige hulp moest worden in- geroepen. Examen voor radio telegrafist. Gisteren is te Rotterdam mtt gunstig ge- volg afgelegd het examen voor radio-tele grafist le klasse door onzen voorrualigen JW|1IIIIII«IW IIIMHWIII ■milmlIlll

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1