ALGEMEEN NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6550. Zaterdag 30 Juni 1917. 57e Jaargang. Uitreiking Zeepkaarten De Oorlog:. ABONNEMENT ADVERTENTIEN B.I N N I N L A N B, Telefoon 33. Bit BiaS vsrsohijnt laaMag", WoensSag^ en YrijdagavsM, uitgezoadorS op Feestdagen, luj de Firma P. J. VAN BE SANDE te Ter ftenzen. H3Ba^NHHaMMPBMUmnHmEaM9MMMMneaM srm Per 3 maanden binnen de stad /I.Franco per post voor Nederland 1.10. BIJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65. overig Buitenland 2. Men abcnneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.1 Ot Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt da prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van adverteutien voor 1 Ulir op den dag der uitgave. r D.m. HHiBSTB ELAC. De Hoofdcontroieur-Boekhouder van het Levensmiddelenbureau maakt bekend, dat uitreiking van zeepkaarten voor de Jul! zal plaats hebben in het iokaal Bethel2e Ver bindingsstraat, uit- sSititend tegen tnleveeing den osade kaariess en tegen betaling van I cent per kaart, en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters A— G Maandag 2 Juli ran 9—11 aur r.m. H-K 11-12 I' v> 2 4 Q~ Z 4—6 Ter Neuzen, 29 Juni 1917. De Hoofdcontroieur-Boekhouder voornoemd, L. W. RIJNBERG. Vereenigde zitting van de Staten-Generaal. Donderdagnamiddag is de vereenigde zit ting van de beide Earners der Staten- Generaal door H. M. de Koningin geopend met de volgende TROONREDE. Mjjne Heeren! De ontbonden Earners der Staten-Gene raal hebben bjjua eenstemmig de wensche- lijkheid uitgesproken, dat de voorschriften der Grondwet ten aanzien van het kiesrecht en het onderwijs zullen worden herzien. Het heeft mij bjjzonder verheugd, dat daar- bij blijk is gegeven van zeldzame onderlinge waardeering en vertrouwen. Het is thans de taak van de Staten-Generaal, die heden bijeenkomen, te beslissen of het aangevangen werk zal warden voltooid. Andere politieke wetsontwerpen zullen niet bij u worden ingediend. Gij zult uw voile aandacht kunnen wij- den aan de vragen, die de oorlogstoestand en de voorbereiding voor een krachtige ontwikkeling van ons land na den vrede, ons voorleggen. Indien de door millioenen vurig verbeide vrede ook dit jaar uitbiijft, zullen bij voort- during velerlei offers aan het Nederlandsche volk moeten worden gevraagd. Gedachtig aan hetgeen in deze tijden aan andere vol- ken is opgelegd vertrouw ik, dat zij be- reidwillig zullen worden gebracht. Ofschoon de financieele toestand, dank zg de heffing van nieuwe belastingen, niet zorgwekkend is te noemeD, blijft toch aan- zienlijke versterking der geldmiddelen onver- mijdelijk. Aan onze land- en zeemacht, die reeds zoo lang tgd gereed staan om onze onaf- hankelijkheid te verdedigen, breng ik mgn warmen dank. De banden tusschen moederland en kolo- nien zijn in deze moeilijke tijden hecht gebleken. De treffende uitingen van het gevoel van saamhoorigheid, levende in de bevolking van Nederlandsch-Indie, zijn ons een waarborg, dat onze inspanning om land en volk tot welvaart en ontwikkeling te brengen vrucht zal dragen. Aan de ver- dediging van het grondgebied dier kolonie zal mgn bijzondere zorg zijn gewijd. Onze betrekkingen tot alle buitenlandsche mogendheden blijven gunstig. Is er ook veei dat tot dankbaarheid stemt, wij vergeten niet, dat zoolang de oorlog woedt, gevaren ons land bedreigen en ons volk nog kan geroepen worden om zgn uiterste krachten te geven voor zgn vrijheid en zijn onafhankelijkheid. Dat God het daarvoor behoede, is mijn innige bede. Ik verklaar de buitengewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. De plechtigheid der opening van de- Staten-Generaal bracht een zeer talrijke menigte op de been langs den weg, welke de Eoningin, vergezeld van den Prins, ge- zeten in den gouden galakoets volgde van het paleis Noordeinde naar het BinneDhof. Onderweg werd H. M. levendig toegejuicht. De Eoningin-Moeder sloeg van het bal- con van haar paleis het voorbijtrekken van den stoet gade. De vergaderzaal bood een geheel anderen aanblik dan de laatste jaren door dat de troon werd geplaatst van voor de schouw naar de Z. W. lengtemuur. De voorlezing vaD de troonrede duurde drie minuten. De Eoningin legde bijzonderen uadruk op de zinsneden betreffende den dank aan. het leger en de vloot en de defensie van Indie. Op de voorlezing volgde een ,/Leve de Eoningin" en een driewerf herhaald. hoera. TWEEDE KAMER. De zitting van hedenmiddag drie uur werd geopend door den tijdelijken Voor- zitter, den heer- De Savornin Lohman, met een rede waarin spr. wees op het nimmer voorgekomen feit, dat bij een algemeene verkiezing alle leden bijna zonder slag of stoot zijn herkozen. De Eamerzitting zal niet zonder beteekenis zijn voor de staat- kundige geschiedenis, daar zij, indien zij het werk van haar voorgangster be- zegelt, zal. meegewerkt hebben tot het plaatsen van een belangrijken mijlpaal op het pad onzer politieke ontwikkeling. De geschiedenis zal moeten oordeelen of de ontwikkeling ten goede of ten kwade zal zijn. De regeering en de Staten- Generaal, de herziening der Grondwet vast- stellende en aanvaardend, geven daarmede blijk van buitengewoon vertrouwen in de goede gezindheid en het gezond verstand van de geheele bevolking van wie tenslotte zal afhangen of de ontwikkeling al of niet ten goede van 't land zal komen. EERSTE KAMER. Prof. Strujcken schrijft in ffVan onzen Tgd"j //Ook omtrent het lot der thans geko- zen Eerste Earner schijnt hier en daar eenig verkeerd begrip te heerschen, in zoover men meent, dat deze evenals de Tweede Earner slechts hoogstens een jaar zal bijeen blgven. Hierin vergist men zich. Binnen een jaar na de afkondiging van de veranderingen in de Grondwet moet wel de Tweede Earner worden vernieuwd, niet de Eerste. Deze is thans voor haar vollen levensduur van 9 jaren gekozen, met dien verstande, dat de eerste periodieke aftreding van een derde plaats vindt met den derden Dinsdag in September 1919. Deinvloedvan het nieuwe kiesstelsel, dat de samen- stelling der Tweede Earner reeds in 1918 voor het geheel zal beheerschen en in 1919 de Provinciale Staten en de gemeente- raden, zal zich dus voor de Eerste Earner pas van September 1919 af geleidelijk doen gevoelen en pas in 1925 voor het geheel, tenzij de regeering intusschen om eenige reden die Earner mocht ontbinden. Een diplomatiek succes! Inderdaadhet is een diplomatiek suc ces van beteekenis, deze overeenstemming tusschen de Nederlandsche Regeering en de Duitsche inzake de bekende torpedeering van zeven onzer schepen schrijft de H. Crt. Minister Loudon mag er trotsch op zijn, en ons volk zal het een gevoel van blijd- schap en voldoening geven, dat deze voor ons zoo pijnlijke en schadelijke kwestie aldus tot een goede oplossing is gebracht. Men zal zich herinneren, dat onze Re geering tot twee maal toe een zoogenaam- de schadeloosstelling, welke door Duitsch- land was aangeboden, heeft afgewezen om- dat die aanbieding onder zoodanige voor- waarden geschiedde, dat men wel van een z/wassen neus" mocht spreken en zij dus beneden onze waardigbeid was. De ree derijen, niet minder fier, sloten zich voor hun deel bij die weigering aan. Maar onze Regeering zat hierna, zooals nu blijkt, volstrekt niet stilnu van Duit sche zijde eenmaal, althans metterdaad, tenminste een gedeeltelgke, zij het ook slechts moreele, verantwoordelijkheid voor de ramp was erkend ('men zal zich daar- over niet al te zeer verbazen als men op een andere plaats in deze courant leest hoe de duikbootkommandanten destijds zijn opgetreden stond onze Regeering sterk op haar standpunt, en waar men aan Duitsche zijde blijkbaar niet onwelwillend stond tegen over dit standpunt ep ook tegen- over ons land in 't algemeen, kon door flink diplomatiek beleid en doelbewuste vol- harding ten slotte overeenstemming worden bereikt. De getroffen overeenkomst kent men de verloren gegane scheepsruimte wordt ver- goed door den afstand van Duitsche sche pen, die nu werkeloos in Ned Indie liggen. Daarom vooral ging hetde vergoeding van de scbeepsruimie, tegenwoordig van veel meer belang dan de eigenlijke waarde der schepen. Dat daartegenover aan Duitschland wordt betaald de som, welke de reederijen ont- vangen uit hoofde van de verzekering der verloren schepen (grootendeels Duitsch kapitaal naar het schijnt) dunkt ons niet onbillijkgeschiedde' dit niet, dan zouden de reederijen feiteiijk iubbel schadeloos ge- steld worden zij ontvingen dan een cadeau, hetgeen natuurlijk niet de bedoeling kan zijn. Gedeelteiijk worden de over te nemen schepen nu betaald-chter niet door ons, maar door de assuradeurs. Men verlieze echter niet uit het oog, dat de Duitsche regeering veel meer geeft dan de verzeke ring geven kan, n.l. scheepsruimte, waarbij dan nog komt de schadevergoeding aan de bemanningen. Dat de afgestane .aartuigen gedurende den oorlog uitsluitend in het trans-oceani- sche verkeer zullen gebezigd worden, zal wel door Duitschland als eisch zgn gesteld om te voorkomen, dat zgn vijanden, in 't bijzonder Engeland, van deze (vroeger Duitsche) schepen profijt zullen hebben. Van Duitsch standpunt is die eisch alles- zins bbgrijpelijk en van Nederlandsche zijde heeft men er blijkbaar geen overwegend bezwaar in gezien. 't Is nu maar te hopen, dat Duitschlands vijanden, Engeland voor- aan, er geen aanleiding in zullen vinden om de overdracht der schepen niet te er- kennen en vrij verkeer te weigeren, want anders zouden wij nog niets hebben bereikt, behalve dan het v„:heugend succes van onze dipiomatie en de voldoening van het Duitsche aanbod. En dat alleen is al niet weinig Minister Cort van der Linden hersteld. De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. Cort van der Linden, heeft Woensdag, geheel hersteld, zijn ambtsbezigheden hervat en is aan zgn departement teruggekeerd. Amerika's uitvoermaatregelen. Uit Washington wordt gemeldPresi dent Wilson zei in een uiteenzetting van de redenen, die hem genoopt hebben tot de instelling van den Embargo Council" (Raad voor den uitvoer) welk lichaam de bepalingen van de spionnagewet ten uit voer zal leggen, dat deze Raad hem van advies dienen en den normalen handel zoo weinig mogelijk belemmeren moet. c/Het is onze eerste plicht te zorgen, dat onze bondgenooten zooveel mogelijk van ons overschot aan levensmiddelen en andere benoodigdheden krijgen en dat de neutralen, voor zoover mogelijk, voorzien worden overeenkomstig hun behoefte. Deze poli- tiek beoogt slechts een verstandige organi- satie en niet een belemmering van het han- delsverkeer. De regeering onderzoekt thans bijv. hoe groot de voorraden tar we en hoe groot de behoeften van alle landen aan dit artikel zijn, teneinde een regeling te treffen ten opzichte van onze eigen behoeften en voorraden. Wg kunnen onzen handel met voordeel en succes drijven, terwijl wg tevens den oorlog tot het overwinnend eiude bren gen en door stelselmatige indeeling in de behoeften van ons eigen en van andere lan den op doeltreffende wijze voorzien." De Uitvoer-Centrale. Als bglage van de memorie van antwoord nopens het wetsontwerp betreffende bij zondere maatregelen ten aanzien van het goederenverkeer met het buitenland zgn aan de Tweede Earner ingezonden de sta- tuten van de Nederlandsche Uitvoermaat- schappij gevestigd te 's Gravenhage. Big kens artikel 2 heeft de vennootschap ten doel, zoolang het goederenverkeer met het buitenland als gevolg van den oorlogs toestand zal zijn belemmerd te voorzien in en tusschenkomst te verleenen bij den uit voer van goederen uit Nederland, en te bevorderen, dat tegen over dien uitvoer goederen worden ingevoerd, waaraan hier te lande behoefte bestaat, alsmede alles wat met een en ander verband houdt. Volgens art. 3 zal de vennootschap van geen artikel den uitvoer ter hand nemen dan voor de hoeveelheden en de tjjdvakken waarvoor door de Minister van L., N. en H. zijn machtiging heeft verleend. De vennootschap doet aan den Minister te dien opzichte de noodige voorstelien door middel van de gedelegeerde commissie. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 5.000.000, verdeeld in 200 aandeelen van f 25.000. Vergrooting van het kapitaal kan ge- schieden op voorstel van den raad van commissarissen, behoudens Eoninklijke be- williging op de daarvoor vereischte wijziging der statuten. Bij de oprichtiug van de vennootschap zgn 100 aandeelen geplaatst en volgestort. Rijksgraanbedrijf. Verschenen is het verslag van de com missie van onderzoek naar de gestie van het Rijksgraanbedrijf, aan den Minister van Landbouw uitgebracht. De commissie bestond uit de heeren S. P. v. Eeghen, voorzitter van de Earner van Koophandel te Amsterdam (voorzitter) E. P. de Monchy Rzn., voorzitter van de Earner te Rotterdam, Dr. F. G. Waller, di- recteur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, en Mr. F. Del Campo gen. Camp (se- cretaris). Dank zij de van vele zijden verkregen in- liohtingen, heeft de commissie zich al die gegevens kunnen verschaffen, noodig om zich een volledigen indruk te kunnen vor- men van de wijze, wa-arop de aankoop en de distribute hebben plaats gehad. Zij werd bijgestaan door den accountant J. W. Lukas. De commissie werd bovendien bij haar onderzoek voorgelicht door een aantal des- kundigen op het gebied van den graanhan- del en heeft zij ook een onderzoek ingesteld bij de afladers van tarwe in Amerika. Einde Augustus 1914 werd opgericht het Rijksbureau voor de distribute van Graan en Meel, kortweg Rijksgraanbureau ge- noemd, aan welk Bureau werd opgedragen de aankoop van tarwe in Amerika te orga- niseeren en het vervoer daarvan naar Ne derland te regelen. De heeren C. A. P. v. Stolk, gedelegeerd commissaris van Van Stolk's Commissie- handel en A. G. Eroller, lid der firma Wm. Muller en Co., werden bereid bevonden als adviseurs op te treden voor de graanzaken der Regeering, terwijl aan Van Stolk's Com- missiehandel te Rotterdam en de firma Wm. H. Muller en Co., te's Gravenhage -de aan koop van tarwe in Amerika werd opge dragen. Deze treden bij den aankoop van tarwe op als uitsluitende lasthebbers van de Re geering en ontvingen aanvankelijk voor hun bemoeiingen gezamenlijk een commissie van 1 van de c. i. f. waarde der goederen, aangevoerd in Nederland. De commissie werd met ingang van 1 Ja- nuari 1915 teruggebracht tot pCt. De heer Van Stolk had aanvankelijk aan geboden zijn medewerking geheel belange- loos te verleenen, doch de Minister meende van dit aanbod geen gebruik te mogen maken. De lasthebbers der Regeering hebben voor deze zaken een vertegenwoordiger in New- York opgericht, aan het hoofd waarvan door hen de heeren Schilperoort, vertegen woordiger van Van Stolk's Commissiehan- del te Amsterdam en Folkers, directeur van Wm. H. Muller en Co. Ltd. te Londen, ge plaatst werden. Voor zooveel Noord-Amerika betreft, wordt alle tarwe door middel van dit bu reau gekooht. Ui'tvoerig wordt medegedeeld, de rege ling van de tarwevoorziening en die voor den invoer van meel, mais, rogge en andere granen en daarna een groot deel van het rapport gewijd aan de beschuldigingen ten laste van de adviseurs der Regeering mede in liun qualiteff van lasthebbers voor den aankoop van tarwe als zouden zij ook van de afladers in Amerika provisie geno- ten hebben. De commissie is na een grondig onder zoek tot de conclusie gekomen, dat van geen der afladende firma's een provisie is gevraagd noch door haar uitgekeerd. Een zeer ernstige beschuldiging betrof de niet verantwoording van eenige millioe nen, met betrekking tot de graan-rekening. De commissie komt, na breede uiteenzet ting, tot de conclusie, dat zij bij haar onder zoek geen spoor van kwade trouw of op- zettelijke bevoorrechting heeft kunnen vin den, zoodat er voor de ernstige beschuldi gingen die hieromtrent zijn uitgebracht en die hebben medegewerkt tot het verwekken van wantrouwen in de gestie van het graan- bedrijf, niet de minste grond bestaat. Wat de boekhouderij van het graanbedrijf aangaat, meent de commissie den Minister ernstigin overweging te moeten geven, daarvoor alsnog in plaats van de thans be- staande voorraad boekhouderij, een gecen- traliseerde, commercieele boekhouderij te doen inrichten. DE NOOD TE ANTWERPEN. Ik kan niet nalaten den volgenden nood- kreet van een ernstig, bezadigd Antwerpsch burger, die vroeger welstand genoot, te laten weerklinken, schrijft men van de grens aan de Tel. Den 20en Juni schrijft hij Men laat ons verhongeren. Terwijl de groote massa van het volk verkwijnt en uit3terft, blijven hier in de winkels ten- toongesteld broodtaarten en allerlei gebak5 conserven, kaas, chocolade, suikergoed, even als in vredestijd, maar met een prijsver- hooging van duizend percent. Een brood kost tien franc, een stukje chocolade een franc. Dat alles ligt alleen binnen 't.bereik van rgke menschen. Ook het vleesch kost tien franc j mgn vrouw en vier kinderen zgn nu reeds als uitgeputte borstiijders opgenomen in den geneesdienst van't comite. Ik zelf ben twintig kilo in gewicht ver minderd. Ge zoudt me nog ternauwernood herkennen. Ik ga op de straat bevende op de beenen van honger en ik mag nog niet klagen, want duizenden personen zijn er nog veel erger aan toe. Tegen een geboorte hebben we vijf sterfgevallen. Hoe- velen zullen nog de overwinning vieren Vandaag weigerden al de landbouwers groen- ten on fruit naar de stad te voeren, omdat maximnmprgzen zgn vastgesteld. „DE DOODSTRIJD DER NEUTRALEN." Benito Mussolini schrgft in de Popolo d' Italia een artikel getiteld :r, de doodstrgd der neutraien". Daarin luidt het woorde- lijk als volgt: ,/Het ontslag van Hoffman is niet het eind, maar het begin van het geval. Yoor onze belangen en voor onze waardigheid is het dus noodig, dat wg het tot oplossing brengen. In afwachting, dat de entente in beweging komt, volgen wij met groote belangstelling den loop van de gebeurte- nissen in Zwitserland. z/Het kanongebulder op de slagvelden kondigt het stervensuur van de neutralen aan. De eene neutrale staat na den anderen moet beslissen. Het dilemma was in Augustus 1914 reeds duidelijk: of meestrijden om te leven, of zich schikken en een ongewisse toekomst tegemoet gaan. UIT GENT. Commandant //Von Wick" maakte te Gent bekend, dat de stedelijke gashouder door een bom getroffen is en er veel gas ver-= loren is gegaaD. Nu is een strenge be-. perking van gas ingevoerd. Verlichting door gas is in Gent verboden, tenzij in door Duitschers bezette gebouwen. De burgerij mag alleen in zeer kleine mate over kook- gas beschikken. OLIESLAGERS IN ACTIE. De Antwerpsche aviateur Jan Oliestagers is op de dagorder vermeld, omdat hij twee vijandelijke vliegtuigen in twee dagen heeft neergescboten. Hij is reeds ridder van de Leopoldsorde, heeft ook het oorlogskruis en is verscheidene malen eervol vermeld. DE VEREENIGDE STATEN EN DE ANDERE GEALLIEERDEN. Het totaal bedrag der leeningen van de Vereenigde Staten aan de overige gealli- eerden heeft, met 15.000.000 dl. voorge- schoten aan Engeland en 10.000.000 dl. voor- geschoten aan Frankrijk, de 1000.000.000 dl. overschreden. PETERSBURG NAAR DEN LOMMERD. Het Fransche Journal des Debats ver- neemt uit Petersburg, dat de gemeenteraad van de Russische hoofdstad met het oog op den ernstigen financieelen toestand de inventarisatie der stedelijke roerende en onroerende goederen heeft gelast, ten einde die, om aan geld te komen, te kunnen verpanden. DE SLACHTOFFERS VAN DEN LUCHT- AANVAL OP LONDEN. Volgens een officieel bericht uit Londen zgn bij den lucht-aanval van 13 dezer op Londen, 157 menschen gedood en 432 ge- wond. Het aantal dooden is sterk toegenomen. doordat een aantal gekwetsten zgn bezweken en een aantal lijken later onder de puin- hoopen vandaan zgn gehaald. Onder de dooden zgn 24 vrouwen en 42 kinderen, onder de gekwetsten 110 vrouwen en 100 kinderen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1