J GESViENGDE BERiCHTEN. Laatste Bersofiten. af tot nadere besehikking, uitsluitend voor auiver buishoudelijke Iicht- en kookdoel- einden petroleum teschikbaar zal worden gesteld door tussehenkomst van wederver- koopers. In totaal zal beschikbaar kunnen worden gesteld een hoeveeiheid, ongeveer gelijk- staande met 50 pet. van die, welke bet vorige jaar,.in denzelfden tijd voor dezelfde doeleinden werd afgeleverd. Wederverkoopers mogen in verband hier- mede aan bun kianten, die zij ook reeds het. vorige jaar bedienden, met meer ver- koopen dan 50 .pCt. van hetgeen in de overeenkomstige kalendermaand van bet vorige jaar werd verkochi. Verkoopers zoowel als koopers, die zich aan overtreding van dit verbod scbuldig maken, stelien zich bloot aan de strenge straffen, welke de Distributiewet 1916 daar- tegen bedreigd. Petroleum, benoodigd voor alle andere dan buishoudelijke doeleinden, moet, evenals thans, schriftelyk bij de Toewijzingscom- missie worden aangevraagd. Benzine. Van zeer betrouwbare zijde meldt aan de N. R. Crt., uit Den Haag, dat er ver- nioedplijk in begin Juli een belarigrijke distributie van benzine zal plaats hebben, waarbij aan banaelaren. ongeveer een geliike hoeveeiheid zal worden toegewezen als bet vorige jaar. Het is dus te verwachten, ook particu- lieien dezen zomer nog van hun auto's zullen kunnen profiteeren. Regeeringsvarkens. De ,/Inkoopcombinatie" deelt in het Nederl. Landbouwbl. het volgende mee. »Onze maatregel om voor de leveringen van regeeringsvarkens in de week van 25 tot 80 Juni ook varkens te accepteeren van een gewicht van 70 tot 90 K.S., heeft geen a-esultaat gegeven. De piijzen zijn tot een dergelijke hoogte gestegen dat distributie op deze wijze de kosten voor de scbatkist in te booge mate zou doen stijgen. Onze waarschuwing aan varkensmesters om bun varkens voor distributie af te geven, heeft niet mogen baten. De distributie wordt dus stop gezet tot nadere aankondigmg". Van de grens. Vrijdagmorgen is bp Maagd van Gent (IJzendijke) een Duitsch militair aan den draad gebleven. Naar we vernemen is, onvoorzichtigheid de oorzaak van zjjn dood. De man, die binnenkort met verlof zou gaan, raakte den draad aan om te weten of er nog stroom opstond. En er stond nog stroom op'(M. Ct.) De Duitschers verschalkt. Nu kunnen we openlijk vertelien, schrijft men van de grens aan de Tel., hoe de Duitschers verschalkt werden. 't Is een anecdote, die op de eigenaardige toestanden aan de grens wijst. Een bengst, hp moge 8000, 9000 of 10.000 gulden waard zijn, is een paard. En een ,/pferd" is voor de nimmer ver- moeide rekwireerende Duitschers ongeveer 2000 frane waard. Vandaar dat bengsten van groote waarde in Belgie eenvoudig voor een bagaiel van 2000 mark aangeslagen worden. Zoo kreeg de heer Van D. te Overslag eveneens bevel zijn prijsheugst in te leveren. Ook moest hi] zijn kosfbaar vlas afstaan. AlDrlei plagerijen waren hieraan voorsf- gegaan en de heer Van D. wilde gaarne met hebben en houden naar Nederland trekken. Overslag heeft nu een eigenaardige lig- ging. Door .een gewone, ofschoon hooge versperring is het van Nederland geschei- den, en achter 't dorp loopt de bewaakte electrische versperring. De bosve van v. D. ligt tussehen die heide deaden, maar toch vlak bp de elec- trische versperringen en een wachtpost, zoo- dat 't een roekeioos plan was, dat delaud- bouwer koesterde, toen bp in een nacht in 't gebeim wilde verhuizen. Hp buurde dertig Belgen, die in Nederland verblpven. leder zou 50 franc krpgen. Op Belgisch Overslag mocht men nets vau het plan weten. Eindelpk brak de bepaalde nacht aan. 't Was stikdonker. Op 't dorp lagiederin de rust. De schildwachten stonden temij- mereu. De draadversperring aan de Hollandsche grens werd op een geschikt punt doorge- knipt. En nu liepen onophoudelpkde der tig mannen been en weer. Niemand maak- te gerucht. En toen bet licbt werd, zag men op Hollandsch gebied een eigenaardig tooneel. Daar stonden koeien, de prijshengst, ston den meubelen tot zelfs een brandkast en piano, lag beddegoed, linnen, een reusacb- tigw stapel vlaskortom de gansche hoeve was ontruimd en Duitschers noch Belgen te Overdag hadden iets van die verhuizing bemeikt. Veraazing in 't dorp, verbazing en woede bij de Duitscheis. Twee officieren kwamen kijken. Een der oversten zag den slimmen landbouwer en riep nijdig //Dort steht er is onmogelijk, dat hp dat alleen gedaan heeft. 't Heele dorp moet meegeholpen hebben1 Maar. de burger jj bad rustig geslapen, wist van niets, en de Duitschers moesten't elkaar toegeven, dat ze deerlijk verschalkt waren geworden. Ze plaatsten een bord op de leege hoeve, met de waarscbuwing, dat ieder burger welke op 't erf komt, neergeschoten mag worden. Ze plunderden wat v. D. niet bad willeu meenemen. PHILIPPINE. Op 22 Juni slaagde voor het eindexamen Hooge Handelsschool te Rolduc, de heer Jerome Rammeloo. SAS VAN GENT. In de j.l. Woensdag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werd bij herstemming benoemd tot secretaris de beer L. A. Stolfels, met 4 stem men, tegen 2 stem men die waren uit- gebracht op den heer J. de Smidt Jacz. Bij eerste stemming waren uitgebracht op de heeren De Smidt 3, Stolfels 2 en J. A. Wehrens 1 stem. Vastgesteld werd een reglement van orde. Aan den heer J. Adriaaose, leeraar M. O. in boekhouden te Lamswaarde, werd, naar aanleiding van zijn schrijven betreffeude het oprichten van een cursus voor het ver- krijgen van het Mercurius-examen, in over- weging gegeven, gewijzigde voorstellen bier- omtrent in te zenden. OSSENISSE. Een werkman alhier hoorde des nachts om 2 uur een verdacht gekraak. Om de oorzaak te ocderzoeken begaf bij zich uit bed, doch nauwelpks had hi) een been er uitgezet of een binnenmuur van het buis stortte in. Gelukkig had hij de tegen- woordigheid van geest een stuk van den muur, door er tegen te duwen, voor oogen- blikkelijk vallen te behoeden, anders was een achter den muur slapend kind er onder begraven, en had het waarschijnlijk met den dood moeten bekoopen. Nu bepaalde het ongeval zich tot materieele schade, daar alles wat aan dea muur bing daaronder verbrijzeld werd. (Ze-1.) Op school. Meester vraagt, hoe de ex-keizer van het Russische rijk genoemd wordt. Een vinger: de czar. Goed. En zijn vrouw? Antwoord: de czarina. Goed. En hoe heeten zijn kinderen? Een vinger: „Czardines" (Tel Kruimels zijn ook brood. Een arme, oude vrouw moest te Londen voor den politierechter verschijnen, omdat zij broodkruimels voor de vogeltjes had ge- strooid. De Daily News van 11 Juni meldt, dat zij zich verdedigde met de woorden: „De \ogels zijn mijn kinderen. Ik heb niets anders om van te houden sinds mijn arme jongen in Mesopotamia is gesneuveld" Het vrouwtje kreeg 24 gulden boete! Een taaie. Te Best bij Boxtel kreeg een houtbreker dezer dagen een ongeluk. Hij zou een zwa- ren boom onder een anderen aanhaken, juist toen het paard onverwachts aantrok. De wijsvinger werd daardoor geheel afge- kneld. De man was een half uur van de dichtstbijzijnde huizen af. Hij spoedde zich daarheen, doch sfak zijn vinger eerst in zijn vestzak. Vervolgens nam hij de fiets en peddelde naar den dokter te Best om zich te laten behandelen. Toen de dokter naar den afgeknelden vinger vroeg, antwoordde de man, terwijl hij iets uit zijn vestzak haal- de: „Hier heb ik hem, dokter; ik heb hem 49 jaar gedragen en wilde hem daarom niet laten liggen." (Geld.) Kerkelijk gestraft. De kerkeraad der Geref. gemeente te Aalten heeft een lidmaat wegens smokke- iarij de deelneming aan het Avondmaal ver- dtr verboden. (Vad.) Een smokkclkruiwagen. Door de hulpkommiezen onder Groes- beek zijn drie personen aamgehouden, die een ledigen kruiwagen met zich voerden. Bij onderzoek bleek de wagen geheel hoi te zijn en zoo kunstig gemaakt, dat opper- vlakkig niets van het vreemde samenstel in't oog viel. Alle onderdeeleft waren tot bergplaatsen van kwatta ingericht! Nog een aantal stuk- jes waren er in verborge'n. De rest was zeker reeds over de grens. Bliksem ingeslagen. Te Farmsum, in de gemeente Delfzijl, is Vrijdagmiddag de bliksem geslagen in den kerktoren. Door de spoedig toegeschoten hulp was men den brand, die zich eerst ernstig liet aanzien, spoedig meester. Parapluies. Aan het station te Venlo zijn een paar kisten met parapluies, bestemd voor Duitschland, in beslag genomen. De zwaarte der kisten trok de aandacht der beambten. Tusschen de parapluies werd 105 kilo chocolade gevonden! De afzender is in voorloopige hechtenis gesteld. Eigenaardige bliksemafleiders. Bij onweer ziet men hier en daar aan de electrische draadversperring zonderlinge toestellen in de lucht, schrijft men aan de Tel. Ze gelijken op de bekende vliegers, be- staande uit een balkvormig raam met lin nen beplakt. Door een staaldraad zijn ze aan den grond bevestigd, een 50tal meters van de versperring. 't Zijn bliksemafleiders. Bij onweer sneed men vroeger den stroom af en Duitsche soldaten maakten gebruik van die gelegenheid om fe vluchten. Nu kan men den stroom op de draden laten. Slaat de bliksem, dan treft hij doorgaa-ns die bal- lons en draden en wordt hij dus afgeleid. Nu en dan knapt een draad af en eenige malen dreef zoo'n ballon naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Te Oostburg werd er Maan- dag een door den bliksem in brand gesla gen. Te Sluis ihaalde men er een uit een boom. Bij Eede viel er een zoo, dat het stuk draad, dat er nog aan hing, op de versper ring viel. Een kind, dat den ballon wilde opnemen, werd tegen den groftd geslagen en liep ernstige brandwonden op. Een teruggevonden schat. ~Uil het Groepsstafkwartier te Halfweg werd 30 Augustus 1916 een brandkastje waarin een 1300 ontvreemd, zonder dat het gelukte den dader op te sporen. In de laatste dagen wist men evenwel eenige ge- gevens omtrent deze diefstal te verkrijgen en op aanwijzing van een Amsterdamsch rechercheur is gisteravond uit de Rg nlandsche Kom, onmiddellijk achter genoemd kwartier, de nog ongeopende kast opgedregd, waarin de geheele inhoud. (Hbl.) Een Koning, die gaat boeren. Extrabladet te Kopenhagen zegt uit zeer goede bron vernomeu te hebben dat Koning Konstantijn van Griekenlsnd besloten heeft, zich tot het einde van den oorlog op het eiland Fiinen te vestigen, waar hij een land- goed bezit. De vorst wenscht, volgensbe- richten uit Deensche bladen, de geheele netto winst, die hij als landeigenaar zal maken, beschikbaar te stelien voor weidadig- heidsinstellingen in Griekerlaod. Herbenoeming en benoeming. Bp Kon. Besluit is herbeDoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in bet Kanton Ter Neuzen de heer J. Huizinga, burge- meester, en benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger de heer L. Th. van Hasselt, betaalmeester, beiden alhier. Nieuwe aardappelen. Naar we vernemen heeft de Groenten- centrale besloten, zoolang Engeland (over- zeej zijn percentage van vroege aardappelen niet afneemt en de prijzen van de aardappe len zoo zijn, dat de telers onmogelijk uit kunnen komen, voor de eerste 3 dagen 2 cent per Kilogram bij te passen. Dit kost de Groentencentrale een aanmerkelijk be- drag, dat tienduizenden guldens zal be- loopen, doch het verlangen om het oogsten der aardappels te bespoedigen, gaf in deze den doorslag. TJitwisseling krijgsgevangenen. Te 's Gravenbage zijn aangekomen 3 Duitsche en 3 Engelsche autoriteiten op het gebied van het krijgsgevangenwezen, met het doel, de besprekingen over de be- trekkeljjke kwesties te bespoedigen en tot een bevredigende oplossing te brengen. De besprekingen zijn heden door den Mi nister van Buitenlandsche zaken ingeleid, in een samenkomst aan het departement van Buitenlandsche zaken, die ook werd bijgewoond door Jhr. Van Vredenburch, buitengewoon gezant, laatstelrjk werkzaam bij het gezantschap te Berlijn, in verband met de „bescherming van de Britsche be- langen in Duitschland. Stoomschip tot mnJcen gebracht, Gisteravond zijn te Scheveningen aange- bracht 13 schipbreukelingen vormende de geheele bemanning van het stoomschip ffTelegraaf 18", &mdagavond op 10 mijlen afstand uit de kust opgepikt, nadat het stoomschip Zondagochtend op 26 mijlen ten westen van den Hoek van Holland door een Duitsche duikboot in den grond gescho- ten was. Er waren geen gewonden'. GEMEENTERAAD van TER NEUZEN. Vergadering van DonderAag 21 Juni 1917, des vcoVffliddags 10 uur. (Vervo I.g.) 8. Beslissing omtrent voorste! inzake bekleeden bijbetrekkingen door J. P. Trijsburg en J. J. Doorenbos. De voorzitter stelt alsuu aan de orde de behandeling van de voorstellen van burge- meester en wethoudcrs, naar aanleiding van de verzoeken van J. .1. Doorenbos, gemeenle- bouwmeesler en j. P. Trijsburg, anib'.enaar ter secretaris, betreffeude bet vervullen eeaer bij be rekkin'g, welke voor.slellcn zijn opgenonien in de liolulen der vergadering yaiv 7 Juni 1917. Die voorstellen slrekken, oin: a. met het oog op het verzoek van den lieer Doorenbos uit de betrokken verorde- ning te liclden de woorden „of bij eenig lichaam gesubsidieerd door de gemeente", waardoor adressant als leeraar in teekenen bij den vak-cursus van de vei-eeniging ,.De Vereenigde Handwerkslieden" werkzaam kan blijven, en 1>. met het oog op de omstandiglieid, dat de heer Trijsburg tevens is aangewezen als ambtenaar belast met de vervolging van na- latige betalers der gemeentebeliastingen en liet gewenscht moet geacht worden, dat idiefunc- tie vervuld wordt door een gescboold amb tenaar, ter secretarie werkzaam, terwijl bur- gemeester en wetliouders voor het aanwijzen van een deurwaarder der plaatselijke zijn aangewezen daarvoor een „ambtenaar" aan te wijzen, goed te vinden, dat de beer Trijs burg in die functie door burgemeester en wethouders blijft gehandhaafd, onder voor- waarde, dat jaarlijks de eerste f 100 die hij voor het uitreiken van vervolgingsstuk- ken ontvangt, in de geineentekas moeten worden geslort. De beer Nolson verklaart, dat hij omtrent deze zaken nog op helzelfde standpunt staat en dus zal tegen stemmen. De heer D. Scheele, verklaart in ver band met hetgeen in de vorige vergadering is gepasseerd, ziende op de moeilijkbeid, die pntstaan kan, wanneer liet verbod voor het bekleeden eener bijbetrekking ten opziclite van deze ambtemaren niet wordt opgebeven, te zullen voorstemmen, de veranlwoordelijk- heid latende aan burgemeester en wetliou ders en er bijvoegende, dat bij er in de toe- komst niet veel goeds van verwacht. De voorzitter raadt aan, het voorstel van burgemeester en wethouders aan te nemen. Er is wel besloten, liet bekleeden van bijbe trekkingen te verbieden en daaraan lag eene goede bedoeling ten grondslag, maar de prak- tijk lieeft toch ten slolte ook ieLs te vertelien. Er blijkt nu, dat doorvoering van bet verbod tot de uilerste consequenlie niet gaat en zoo iets zal zich bij elken nieuwen toestand voor- doen. Er is een moeilijkbeid en die moeten we nu Iracliteu te ontgaan. De raad kan dan niets anders doen, dan het voorstel van bur gemeester en wethouders aannemen. Er doet zich bier een omstandiglieid voor, die niet voorzien is, dat men bij de aanwij zing van een deurwaarder van de belastingen gebonden is daarvoor een ambtenaar aan te wijzen. Voor dit feit staan we nu eenmaal. Sprelcer verzoekt den secretaris, dit punt na- der toe te lichten. De secretaris, bet woord vcrkrijgende, deelt mede, dat Mr. J. Oppenheim, de ontwerper van de gemeentewet, in bet door hem ge- sclireven werk „Het Nederlandsch Gemccnte- recht" oom. zegt: „Nu onttrekt de gemeentewet aan den raad „de benoeming van den ambtenaar belast „mel de beteekening van stukken betreffeude „vervo]ging ter invordering van plaatselijke „belastingen. Artikel 261 der gemeentewet „Iegt baar in lianden van burgemeester en „wetbouders. De wetgever stelde zich voor, „dat deze arbeid die volgens artikel 2 der, „bij artikel 283 der gemeentewet ingetrokken, „wet van 29 April 1819 (Staatsblad no. 15) „houdende bepalingen ter verzekering van de „richtige invordering der plaatselijke belas- „tingen, moest geschicden „door eenen bode „of bediende van bet plaatselijk bestuur, le „dien einde door lielzeive speciaal gekwalifi- „ceerd", door dergelijken beambte zoude blij- „ven verricht. In dezen gedachtengang werd „aanvankelijk zelfs in het artikel gespror „ken van gemeenteambtenaar" en niet van „ambtenaai-". De lieer Nolson merkt naar aanleiding hiervan op, dat daar uit toch niet blijkt, dat (juist een gemeenleambtenaar deurwaarder der belastingen behoeft te zijn. De voorzitter acht dat toch de nicest prac- tisclie oplossing. Wat den lieer Doorenbos betreft, meenen burgemeester en wethouders juist de meest practische oplossing te hebben gevonden, door de woorden, of bij eenig licbaain door de gemeente gesubsidieerd, te laten verval- len. Dan is die zaak ineens uit de wereLd en kan de lieer Doorenbos verbonden blijven aan de school der Handswerkslieden, wat naar te verwachten is, toch geen eeuw meer duren zal. Thans wordt tot stemming overgegaan over het voorstel betreffende het verzoek van den lieer Doorenbos. Dit wordt aange- nomen met 7 tegan 6 stemmen. Voor stemmen de heeren D. Scheele, De Didder, Visser, Dees. De Jager, R. Scheele en De Bruijne; tegen stemmen de heeren Nolson, Van Hassell, Geelhoe'dt, De Feijter, Eijke en Waalkes. Vervolgens komt in stemming liet voorstel betreffende bet verzoek van den heer Trijs burg. Dit wordt eveneens aangenomen met 7 tegen 6 stemmen, Voor stemmen de heeren D. Scheele, De Ridder,Visser, Dees., De Jager, R. Scheele en De Bruijne; tegen stemmen de heeren Nolson, Van Hasselt, Geellioedt, De Feijter, Eijke en Waalkes. 9. Benoeming stembureau voor de ver- kiezing van leden voor den gemeente- raad. De voorzitter noodigt dp leden uit, over te gaan tot bet benoemen van de slembureaux voor de a.s. stemming voor leden van den gemeenteraad. Hij noodigt de lieercn Eijke en Waalkes uit, met hem liet slcfnbureau te vonnen. De uitslag der stemming is, dat de stem- bureaux met algemeene stemmen worden sa- mengesteld als volgt: Slemdistrict I (raadzaal): ambtslialve voor zitter de burgemeester; leden R. G. E. Nol son, G. de Ridder vierde lid L, Ch. Wabeke; plaatsverviangende leden J. J. de-Jager, L. J. Geellioedt en L. Th. van Hasselt. Slemdistrict II (Sluiskil): voorzitter D. Scheele; leden A. Kooman en A. P. de Vos; vierde lid A. de Koeijer; plaatsvcrvangende leden J. Risseeuw, Th. M. Ferment en K. Uit den Boogaard. Stemdistrict III .(Java): voorzitter .T. de Feijter; leden S. van Recs en J. P. Trijsburg; vierde lid 1. de Groot; plaatsvervaiigeude leden J. de Bruijne, A. J. Tazelaar en O. F. C. Hamerlinck. 10. Benoemen van een lid der commis- sie tot wering van schoolverzuini te Sluiskil. Ingekomen is een schrijven van de eom- missie tot wering van schoolverzuiin te Ter Neuzen, Sluiskil, die, in verband met het a fired en als lid der commissie, van den lieer J. Kielman, ter benoeming aanbeveelt de lieeren J. Kielman en A. Dieleman. De voorzitter noodigt de leden uit, tot stemming over te gaan (en verzoekt de heeren Eijke en Waalkes weder met lieni het stem- bureau te willed vonnen. De uilslag der stemming is, dat de heer Kielman met algemeene stemmen wordt her- benoemd. 11. Uitvoer van vlas. De voorziller deelt mede dat is ingekomen een aan alle belangbebbende gemeente- besluren vei-zonden adres van het "besluur der afdeeling Axel van „Pairimonium", waar in dit te kennen geeft: dat door baar afdeeling dezer dagen aan Zijne Excellence den Minister van landbouw, nijverheid en liandel een request is gezo.n- den, waarin wordt verzocht vergunning te verleenen vcor den uitvoer van vlas, zooals uit bet hierbijgaand afschrift kan blijken; vertrouwende dat dit verzoek de voile in- sttinming van den gemeenteraad zal kunnen wegdragen, verzoekt adressante daaraan ad- liaesie te willen betuigen en dit ter kennis van den genoemden minister te brtyigcn. Het adres aan den minister voornoemd, luidt als volgt: „Geeft eerbiedig te kennen het besluur van „Patrimonium" lafdeeling Axel; dat Sri deze en omliggendie gemeenten, vol gens trouwe opgave, een hoeveeiheid van on geveer 2.000.009 kilogram bewerkt vlas in de magazijnen van vlassers opgeborgen ligt; zulks als gevolg van het niet kunnen uit- voeren dat door dit niet kunnen uitvoeren nood- zakelijk moet volgen, een schadelijke stag- natie in de vlasbedrijven met at den aan- kleve van 'di-en, als werkeloosheid en daar- mede gepaard gaande dating van den loon- standaard redenen waaro-m adressanten Uwe Excel lence beleefd, doch dringend vei'zoeken, liet daarheen te willen leiden, diat alsnog vergun ning worde verleend voor den uitvoer van den aanwezigen voorraad bewerkt vlas, te meer, waar nog millioenen kilogrammen vlas van den oogst 1916 op afwerking wachten, waarmede eerst dan kan worden voortge- gaan, .als Hwe Excellentie den vorenbedoel- den uitvoer toestaat. OvereenkomsCg bet voorstel van den voor zitter wordt met algemeene stemmen beslo ten de gevraagde adliaesie te verleenen. 12. Omvraag. a. De lieer De Jager vraagt, of al eene rege- ling.getroffen is, omtrent den afgebroken op- stal van het erf achter het poliliebureau aan den Smidswal. De voorzitter geeft te kennen, dat burge meester en wethouders voornemens zijn, daaromtrent te besliss.en bij het vaststelleu der erfpaclitsvoorwaarden, die heden nog niet ter tafel konden komen. 1). De lieer De Ridder geefl le kerinen, vernome'ri te liebben, dat de overstrooming in dc Vloioswijkstraat, ter gelegenheid van de stortbui op jl. Maandag een gevolg was van liet vers top t zijn van riolen. Kan. de voorzitter daaromtrent iets mededeelen? De beer Eijke verklaart, dat van vcrslopt zijn geen sprake kan zijn. De reden van de loverslrooniing was gelegen in het feit, dat de bui losbarstte juist op het oogenblik, van hoogwater en het water dus in de riool bleef staan. Dc gemeentewerkman Hangoor heeft zicli lerstond naar de pomp, aan de middenhaven begeven, en deze in werking gesteld. Lie oorzaak der overstrooming is, dat het water niet zoo spoedig kon verwerkt worden. De beer De Ridder verklaart, dan mets ge- zegd te hebben, De lieer Eijke geeft nog te kennen, overal een kijkje genomen te liebben en daarbij te hebben waargenomen, dat alleen de zware waterval bij onvoldoende gelegenheid tot waterloozing de oorzaak lean zijn. De voorzitter kan niets anders dan de mededeelingen van den lieer Eijke lieves- Cgen. Tegen een waterval als die van jl. Maandag zijn de riolen niet bestand, vooral als door bet hoogwater de uitmonding ge- sloten is, zullen de lage gedeelten daardoor steeds getrof ten worden. Zoodra Hango.or de bui heeft bemerkt, is liij naar het pompge- bouwtje igegaan /en heeft de pomp (in werldng gesteld. Nu was het te 1,55 uur hoogwater. De bui kwam dus op het ongunstigste oogen blik voor wat- betreft de natuurlijke afvoer van bet water. De pomp kan 300 M3. per minuut verwerkeri, maar-als men nagaat de hoeveeiheid water (die alleen in die Vlooswijk- straat slond en dan bedienkt dat het zoo was van af liet Nieuwediep tot indeNieuwstraat, dan kan men wet beseffen dat de capaciteit der pomp op veiTe ria niet toereikend is, oin die waiermassa's op zoo'n korten tijd weg te werken. Des ,avond's 8 uur, was ial liet water weggeloopen, althans toen hadden we den gewonen rioolstand. Daaruit blijkt, dat er van verstopping geen sprake is. De riolen kunnen eenigermaie vcrzand zijn, doch van verstopping is geen sprake. De heer I). Scheele merkt op, dat liet dus niet waar is, wat verteld wordt, dat en 'de burgemeester, en Me gemeentebouwmeester er van op de hoogte waren, dat idie riolen op enkele punten verslopt waren, en dat er zoo goed als niets aan het schoonmaken der riolen wordt gedaan, dat er niet naar omge- <zien wordt, want dat de gemeentebouwmees ter zich wel wat teveel en uitsluitend be- paald tot het zich bemoeien met de zand- woestijn achter de hoogere burgerschool. De voorzitter acht het misschien niet on- verklaarbaar waar dat ge -egde vandaan komt. Hij betwist echler, dat hiervan iets zou zijn. Hij wijst nogmaals op den put der pomp op de Markt. In den aanvang van bet onider- zoek leek het ook, dat er een ernstige ver stopping was, maar bij nader onderzoek bleek. dat de put vervuild was door te wei- nig doorspoeling, wat in nonnate tijden ver- kregeri werd, door het op den put laten wer ken van de brandspuilen, ook de motorspuit, maar dat de beproevingen daarvan worden nagelaten wegens liet gebrek aan lienzine, daar de voorlianden benzine moet bewaard blijven, voor bet geval er brand zou komen Nu kan er ook voor wat de riolen betreft wel sprake zijn van eenige verzanding, maar uit de omstandiglieid dat het water tot bet laatste toe w-egliep, blijkt, dat de riolen niet verslopt zijn. De lieer Waalkes vraagt, lioe het met het spuien door de riolen gaat. De voorzitter deelt mode, dat de riolen nog steeds op gezetle tijden worden doorge- spuid. De voorzitter schorst alsnu de openbare vergadering, die overgaat in eene zilting met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der ver gadering wordt deze door den voorzitter ge sloten. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. In de Dinsdag gehouden vergadering waren aanwezig de heeren Pauwels, De Vleeschhauwer, Verschaffel, Buijsse en Ha- melynck, afwezig de heeren Wauters en Malotaux. Voorzitter de heer Hoefnagels, burge meester. Voor kennisgeving werd aangenomen een adres van de afd. Ter Neuzen en O., ver- zoekende verbetering der onderwijzerssala- rissen. De Voorzitter achtte verbetering on- noodig, daar onlangs de jaarwedden tot genoegen van het onderwijzerspersoneel zijn geregeld. Verzoek om subsidle voor stichting eener ambachtsschool te Ter Neuzen. Dit verzoek is, naar de Voorzitter mede- deelde, door Burg, en Weth. ernstig over- wogen. Zij stemmen toe, dat zoodanige in- richting veel nut zal kunnen afwerpen, doch stelien daartegenover, dat de gemeente Sas van Gent, als zijnde een industrie-centrum van beteekenis, zelf voor de stichting van zoodanige school-in aanmerking kan komen. Als de tijd daarvoor is aangebroken, kan men in Sas van Gent zelf die zaak ter hand nemen. Op grond daarvan wordt voorge- steld, op het verzoek afwijzend te be- schikken. Op een vraag van den heer Hamelynck, of er kans zoude bestaan, dat te Sas van Gent eene ambachtsschool zoude kunnen worden gesticht, geeft de Voorzitter als zijne mee- ning te kennen, dat het niet zijne bedoeling is, dat hiermede terstond zoude moeten worden begonnen, maar de gemeente is in de toekomst daarvoor aangewezen, door hare industrieen, handelsinrichtingen en krachtigen middenstand. De heer Buijsse is van meening, dat het voor Sas van Gent even goed is, als er eene school te Ter Neuzen staat, de afstand is niet groot en er bestaat dus voor de leer- lingen van hier geen bezwaar aldaar het onderwijs te volgen. Als men de bij het verzoek gevoegde begrooting nagaat blijkt daaruit, dat eene ambachtsschool toch nog al wat kost aan instandhouding. De Voorzitter voert hiertegen aan, dat die kosten niet alle komen ten laste der ge meente. Zulke scholen worden door ver- eenigingen gesticht, die hunne plannen vol-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2