Landhouwherichten. GEMENGDE BERICHTEN. Provincials Staten van Zeeland. zeer getroffen had, was, dat zooveel door kinderen uit de overzeesche gewesten was bijgedragen voor de ongelukkige kinderen !n Belgie, het andere, de steun door Nieuw- Zeeland verleend, die niet minder dan 10 shilling per hoofd der bevolking bedroeg. Ainerika heeft den steun aan Belgie op zijn schouders genomen en het Britsche co- mite zou daardoor vrijwel overibodig gewor- "den zijn; het blijft echter intact, om, zoo noodig, weer zijn taak te hervatten. Balfour wees er nog op, dat Amerika als oorlogvoe- rende niogendheid Belgie zelf niet meer de behulpzame hand kan bieden en dat thaps een bijzondere commissie het werk ver- richt, die het deed hem genoegen het te kunnen zeggen de hulp der Nederland- sche Regeering heeft verkregen. Daarna keerde Balfour zich tot de Duit- schers en de tactiek, die ze in Belgie volgen. Hij zette de kwestie op deze wijze uiteen: Duitschland erkende, dat de inval in Bel gie een schending van de verdragen was, maar noodzaak had het gedwongen. Maar was het dan niet de dure plicht van Duitsch land geweest, zoodra aan de militaire nood- zakelijkheid was -voldaan, Belgie schade- loos te stellen? En wat zien we in de plaats daarvan? Het schendt op de brutaalste wijze de wetten der internationale moraliteit, men zou bijna zeggen met vermaak in het lijden, dat het veroorzaakt. Uit dit optreden moet de les geput wor- den, dat het strijdvaardige imperialistische Duitschland niet te vertrouw'-n is op het punt van verdragen, evenmin waar het be- treft achting voor de menschelijkheid. Be- wijzen liggen in Belgie vlak voor ons, aldus Balfour. De gruwelen in Armenie liggen wat ver, maar Belgie toont den Duitscher aan't werk volgens zijn eigen^ onvervalsch- te politieke opvattingen. Wij kunnen hem In al zijn gangen nagaan en daarbij con- stateeren, dat de Duitsche pers en nog wel onder toezicht der censuur, dag aan dag spreekt over plannen om het vernederde Belgie voorgoed onder het juk te houden. Maak u, door dit dikwijls te hooren, niet vertrouwd met deze moge'lijkheid, ging Bal four voort, maar put er hardheid uit. Een geneesmiddel is er maar voor het kwaad, Belgie aangedaan, en dat is Duitschland's nederlaag. TER NEUZEN, 20 Juni 1917. Het wee r b er i cht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt ais volgt Hoogste barometerstand boven 760.0 Oost- Duitsckland. Laagste barometerstand 753.6 Haparanda. Verwachting tot den avond van 21 Juni Zwakke tot matige winden uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijniijk nog regen of on- weersbuien, zelfde temperatuur. Hagel en slagregen. Blijkens de berichten die tot ons komen en naar wat we in de omgeving konden waarnemen, heeft de zware regen van j.l. Maandag, maar nog meer de daarmede ge- paard gaande hagelbui in OostelijkZeeuwsch- Ylaanderen onberekenbare schade aan den oogst toegebracht. Yoor veertien dagen was er een algemeene voldoening over den prachtigen stand van hetgeen te velde stond en thans zijn er piaatsen waar alles zoo goed ais vernield is. We vernamen, dat er landbouwers zijn onder de gemeente Zaam- slag, die er over denken alles om te ploegen. Naar men ons mededeelde kunnen getroffen aardappelen en suikerbieten nog wel eeni- germate terecht komen, doch wordt osk die vrucht door den hagelslag en de als gevolg daarvan vernieling van loo Jen bladeren ernstig in bun groei belemmerd. Door gebrek aan petroleum. Yolgens mededeeling van het loodswezen is het licht op de haven van Colijnsplaat, door gebrek aan petroleum gebluscht. De eerste oefentijd. Naar de Avp. meidt, zal de eerste oefen tijd bij de depots, zoowel voor de lichting 1908 landstorm, als voor de militie-iichting 1918, in het vervolg niet 4 maar 6 maanden duren, omdat men den tijd van 4 maanden te kort acht. De Provinciale stoombootdiensten enz. in 1916. Met de stoombooten der iijn Vlissingen- Breskens-Ter Neuzen werden in 1916 71881/2 reizen gemaakt, waarop vervoerd werden 105782 eerste en 299120 tweede klasse passa- giers, met 55.160,97^2 en 106.021,57 Ya opbrengst. De totaalontvangsten bedroegen 297.088,07 en deuitgaven 257.172,40^2, aizoo een goed slot van f 39.915,66a/2. Yoor 1918 zijn de ontvangsten geraamd op 233.775 en de uitgaven op 260.775, alzoo een geraamd kwaad slot van 27.000. Met de boot van de lijn Walzoorden Hansweert werden 3628 reizen gemaakt met een vervoer van 21416 eerste en 94915 tweede klasse passagiers, met 12.500,55 en 40.558,65 opbrengst. De tram maakte 4272 ritten en vervoerde 94792 personen in doorgaan en 7072 in lokaal verkeer met f 9479,20 en 1060,80 aan ontvangsten. De totaal ontvangsten bedroegen van de atoombootdienst 71.520,27 en van de tramdienst 15.436,291/2, de uitgaven 50.906,65i/g ea 15.119,47, het goed slot re3pectievelijk 20.613,611/2 en f 316.821/2 of samen 20.930,44. Voor 1918 is voor deze dienst geraamd aan ont vangsten 58.594 en aan uitgaven 71.094, of een kwaad slot van 12,500. Met de boot der Iijn Ter Neuzen Hansweert werden in het tijdvak van 4 September 1916 tot 31 December vervoerd 6251 passagiers eerste klasse en 14336 tweede klasse met 3881,90 en 7223,871/2 opbrengst. De totaalontvangsten bedroegen 12.991,57y3 en deuitgaven 22,301,28, zoodat er een kwaad slot op deze nieuwe lijn was van 9.309,lO1^. Voor 1918 wordt geraamd ontvangsten 38.630 en uitgaven f 63.680, alzoo een kwaad slot van 25.000. De booten van den- dienst op de Ooster- Schelde maakten 1410 reizen en vervoerden 11737 eerste eL 23103 tweede klasse passa giers met 12.265,22x/2 en 14.212,14!/2 opbrengst. De totaal ontvangsten bedroe gen 42.555,071/s en de uitgaven 81,770, alzoo een kwaad slot van 39.214 92i/2. Geraamd is voor 1918 42.162 en uit gaven f 88.162, alzoo een kwaad slot van 40.000. Ten slotte leverde bet veer tnsschen Kortgene en Wolphaartsdijk voor de pro- vincie een netto goed slot op van 1.149,53V2._ De provincie heeft van deze exploitatie dus een overschot te samen van 13.471.01. AXEL. Door den Minister van Waterstaat is W. H. J. van der Hooft te Axel benoemd tot buitengewoon opzichter bij het aanbrengen en inwalsen van een deklaag van steen- slag op de wegen op den westelijken en op den oostelijken dijk van het kanaal naar Ter Neuzen, op den noordelijken dijk van het zijkanaal naar de Axelsche Sassing en op den verbindingsweg tusschen beide laatst- genoemde dijken. ZOMERZITTING. Verschenen is thans de volledige lijst van de te behandelen zaken in de Zomerzitting der Provinciale Staten van Zeeland, welke 3 Juli a.s. wordt geopend. Behandeld zullen worden de volgende voorstellen van Gedep. Staten. Tot aanhouding van het verzoek om sub- sidie voor de ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstreken" en van een adres van J. en K. Smit's scheepswerven te Kin- derdijk om gedeeltelijke vergoeding van schade, door de tijdsomstandigheden gele- den ibij den bouw van twee stoomschepen, voor de Provincie. Bezoldiging personeel Provinciale Stoom bootdiensten, Bij besluit der Staten van 17 Juli 1914 werd vastgesteld eene regeling der bezol diging van het personeel, verbonden aan de door de Provincie geexploiteerde stoom bootdiensten en tramlijn. Daarbij werd aangenomen, dat het personeel aan boord der booten op de Wester-Schelde zou wor den verdeeld in drie klassen: dat het per soneel der eerste klasse zou dienst doen op de lijnen Vlissingen-Breskens en Vlissingen Ter Neuzen, dat der tweede klasse op de lijn Ter NeuzenHansweert en dat der der- de klas>e op de lijn HansweertWalzoor den. Reeds spoedig na de opening van de lijn Ter NeuzenHansweert rees de vraag, of het personeel van deze lijn wel terecht was geplaatst in de tweede klasse, waardoor het in salaris werd gelijk gesteld met dat van den dienst op de Ooster-Schelde, welke veel minder omvattend en vermoeiend werk vor- dert, terwijl de wegens de waarde van het schip ophet personeel rustende verant- woordeiijkheid gelijk te stellen is. Even- zeer ontstond twijfel, of de billijkheid werd betracht, wanneer het personeel van de lijn HansweertWalzoorden, lager werd be- zoldigd, dan dat van den dienst op de Ooster-Schelde; wel heeft het op eerstge- noemde iijn varende schip minder waarde dan de booten, welke tusschen Zierikzee en Middelburg varen, maar ontegenzeggelijk is de dienst HansweertWalsoorden zwaarder dan die op de Ooster-Schelde. Het komt Ged. Staten voor, dat er reden bestaat, om de belooningen van het perso neel op de lijn Ter NeuzenHansweert ge lijk te stellen met die van het personeel op de lijn VlissingenBreskensTer Neuzen en die van het personeel op de lijn Hans weertWalsoorden met die van het perso neel op de Ooster-Schelde. Alieen wenschen Ged. Staten voor den conducteur op de lijn HansweertWalsoorden, wegens de op hem rustende grootere verantwoordelijk- heid, het maximum hooger te stellen, na- melijk op f 1000. De vaste bemanning van de reserveboot heeft minder werk dan die van de schepen op de lijn Vlissingen-BreskensTer Neu zen; zij doet ook dienst op de lijnen welke tot dusver in de tweede en de derde klasse waren gerangschikt. Wanneer de reserve- boot dienst doet, ontvangt die bemanning in de meeste gevallen een toelage. .Ged. Staten meenen, dat zij gelijk gesteld kan worden met die van de schepen, welke thans in de tweede klasse zijn geplaatst; alieen wenschen zij den stuurman, aan wiens zorgen het schip is toevertrouwd, daarvoor iets hooger te bezoldigen, name- lijk van (900J 1050. Verder stellen Ged. Staten voor de verdeeling in klassen te doen vervallen, welke aanleiding heeft gegeven tot de opvatting, dat het personeel recht zou hebben, bij vacature in een hoogere klasse over te gaan, eene opvatting, welke aller- minst in de bedoeling van Ged. Staten heeft gelegen, al bestaat er uit den aard der zaak geen bezwaar tegen, geschikt perso neel van de eene lijn op de andere over te piaatsen. Ook stellen Ged. Staten voor de bedragen der periodieke verhoogingen hooger te stel len, kapiteins, stuurlieden, dekknechten, stokers en conducteurs in 4 jaar in plaats van in 8 jaar het maximum zullen bereiken en de machinisten in 4 jaar in plaats van in 6 jaar. Een amendement in dezen geest werd in de vergadering van 17 Juli 1914 verworpen met 19 stemmen voor en 20 tegen. Ged. Staten meenen nu echter eene wijziging te mogen aanbevelen. De toeneming van de werkzaamheden van den pontonknecht, tevens besteller en kolenwerker, te Hansweert, geeft aanleiding om een kleine verhooging "van zijn jaar- wedde voor te stellen en wel met 70 per jaar, zoodat het salaris wordt van (520 f 570, terwijl een tweede op hetzelfde sala ris zal moeten worden aangesteld, tenge- volge van de opening van den dienst Hans weertTer Neuzen. Nog worden de volgende verhoogingen voorgesteld: voor den bankwerker te Vlis singen, thans* J 800, van J 900f 1000; voor den draaier, thans (800, (800(900; den werkman, thans (650, van (750(800; en voor den werkman op uurloon, thans een minimum van /450 per jaar, een minimum van f 520 per jaar. Vervolgens nog voor den chef-machinist van de tram Hansweert-Vlake, thans f 840936, voortaan 1000f 1200; voor den machinist, thans 732/840, voortaan J 840J936; voor den conducteur, thans f 468f 528, voortaan f 520f 600. Ten slotte voor den adsistent-conducteur te Vlissingen eene verhooging van /800 op f 900. Jaarwedden opzichters bij den Provincialen Waterstaat. Naar aanleiding van een adres van de op zichters bij den Provincialen Waterstaat en in verband met het brengen van de jaar- wedde van de opzichters van den Rijks- Waterstaat op een maximum van /2600, met een- vergoeding voor het gemis van vrije woning" van f 300, wijzen Ged. Staten er op, dat de opzichters. in dienst der Pro vincie thans f 2000 ontvangen en zij geene vrije woning of vergoeding voor het gemis daarvan genieten. Het verschil met de Rijksregeling is dus groot en ook de ver- gelijking met andere provincies is voor Zee- land niet gunstig. Mede om het verloop van bekwame opzichters naar beter bezol- digde betrekkingen zooveel mogelijk te voorkomen, steilen Ged. Staten voor de jaarwedden te brengen op f 1500 als minN mum en /2400 als maximum. Verder stel len zij voor eene Vergoeding voor kantoor- huur toe te kennen van f 125 per jaar. Een herziening van de pensioenregeling van weduwen en weezen, zoodat deze in over- eenstemming kome met de regeling welke voor opzichters van den Rijks-Waterstaaf geldt, en zooals adressanten verzoeken achten Ged. Staten thans nog niet noodig, het is een regeling die geldt voor alle Pro vinciale ambtenaren en een wijziging alieen voor de opzichters is niet wel mogelijk, ter- wiji voor een geheele herziening de tijd nog niet gekomen is. Drinkwaterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ged. Staten stellen voor eene bijdrage van ten hoogste f 8000 te verleenen in de kosten van voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van een drinkwaterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ambachtsschool te Goes. Ged. Staten stellen voor afwijzend te be- sohikken op een verzoek van de vereeni- ging ,,de Ambachtsschool" te Goes om de subsidie te verhoogen tot f 35 per leerling eh een maximum van /3500. Ged. Staten achten geen reden aanwezig om voor Goes eene afwijk-ende regeling te treffen, waar voor alle ambachtsscholen f 25 per leerling bepaald is en toen voor Goes het maximum op f 2000 werd bepaald. Industrie- en Huishoudschool te Middelburg. Ged. Staten stellen voor aan de vereeni- ging tot oprichting en instandhouding van eene Industrie- en Huishoudschool voor Zee- land te Middelburg, met ingang van den dag, waarop die school wordt geopend, en tot en met 1920, eene subsidie toe te kennen van 15 der gewone uitgaven tot een ma ximum van j 1500 per jaar. Vervolgens stellen Ged. Staten voor aan de vereeniging „de Ambachtsschool" te Goes subsidie te geven voor een vakschool voor meisjes. Thans volgen op de agenda de voorstel len inzake wegsverbetering onder Vrouwe- polder, tot het verleenen van een renteloos voorschot voor den wagendienst Wemel- dinge-Vlake en tot afwijzing van het ver zoek om subsidie voor de stichting Oranje- -Nassau Oord. Provinciale rekening 1915. Voorgesteld wordt de rekening over 1915 vast te stellen in ontvang op Jl.054.257,49'/2 en in uitgaaf op 971.094,60, alzoo met een voordeelig slot van 83.162,89^. Wijzigingen begrootingen. Ged. Staten stellen voor wijzigingen aan te brengen in de begrootingen voor 1916 en 1917. Begrooting 1918. Bij het overleggen van de begrooting voor 1918 deelen Ged. Staten mede, dat de dienst 1916 vermoedelijk met een goed saldo van ruirn j 108.000 zal sluiten en er dus geen bezwaar is f 100.000 als vermoedelijk goed slot in de begrooting op te nemen. Daar in de jaren 1912 tot 1916 voor buitengewone werken is uitgegeven J 275.166,18 en voor 1916 en 1917'geraamd is J 65.325 en voor deze uitgaven nog niet is geleend, bestaat er volgens Ged. Staten geen enkel bezwaar tegen, in plaats van ontbrekende saldo's in°de begrooting vo'or 1918 een bedrag van 60.000 voor geldleening te brengen, waar- mede de begrooting sluitend kan worden gemaakt met een voldoend ibedrag voor onvoorziene uitgaven. Het eindcijfer is f 1.245.845,39, met een post voor onvoor- zien ad f 17.724,80y2- Opcenten. Ten slotte steilen Ged. State ^yoor 41 opcenten te heffen op de hoot jom der grondbelasting voor de ongebouwop eigen- dommen, 33 op die voor de gebouwde eigendommen en 28 op de hoofdsom der personeele belasting. RECHTSZAKEN. De zaak Schroder. De Hooge Raaci heeft Maandagmorgen uitspraak gedaan in zake het cassatiebe- roep van den heer J. C. Schroder tegen het vonnis van het Haagsch Gerechtshor van 14 Maart 1917, waarbij hij tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld werd op grond van het bekende stukje in //De Telegraaf, waarin voorkomt de uitdrukking ffDe schurken van Europa". De advocaat-generaal, Mr. R. B. Lede- boer, had op 21 Mei geconcludeerd tot ver- nietiging van 's Hofs arrest en verwijzing van de zaak naar een aangrenzend ge- rechtshof. De Hooge Raad vereenigde zich in zijn uitspraak van bedenmorgen met de con- clusie van den advocaat-generaal, vcrnietigde het arrest van het Haagsche Hof, als niet voldoende aanleiding bevattende voor het bewijs van het ten laste geiegde (het in gevaar brengen van de neutraliteit van den staat) en verwees de zaak voor een nieuwe behandebng naar het gerechtshof te 's Efev- togenbosch. Kunstmest. De Kunstmestcommissie maakt bekend, dat, ten behoeve van de bemesting voor den oogst 19171918 binnenkort gelegen- heid zal worden gegeven tot het bestellen van superfosfaat, zwavelzure ammoniak, chilisalpeter, ammeniak, super en groente- mest. Aan elken besteller, die een bestelkaart voor 1916 1917 heeft ingediend met uitzondering der bestellers by den klein- verkoop zal thans rechtstieeks een be stelkaart voor 19171918 worden toege- zonden, dus ook aan ben, wier aanvragen destijds werden afgewezen voor belanghebbenden, welke tot dusver geen besteilingen bij de commissie indien- den, zullen bestelkaarten worden verkrijg- baar gesteld bij de daartoe aangewezen bandelaren. Deze zijn in Zeeland o.m. J. F. AdriaansensPolvliet, Groenendyk (Hontenisse)W. Adriaansens—v. Gassen aldaar W. Bedet, Ter Neuzen; C. J. de Beer, BiervlietJoh. v. d. Berge, Brui- nisse; G. H. Blondeel, Aardenburg; H. en A. Busscbaert freres, Sas van GentE. en H. Groosman, UzendijkeJan 1. Misilje, CadzandJ. F. de MoorVlaeminck, Hulst D. J. Oggel, AxelB. O. Puylaert, Zuid- dorpeAbr, Risseeuw, RetranchementP. J. Scheele, Ter Neuzen; G. B. Termont Mouton, IJzendijke; G. U. Verwilghen, HulstM. Vroon, Breskens Cam. en P. van Waes, beiden Westdorpe; Ch. L. Wauters, Sas van Gent; Weykman Sebippers, Breskens; A. Wieland, Ter Neuzen. Tegelijkertijd zal de gelegenheid worden opengesteld, voor gebruikers van minder dan 2 H.A. land, tot bet bestellen van Superfosfaat, Zwavelzure Ammoniak en Chi lisalpeter, door bemiddeling van de afdee- lingssecretarissen der provinciale landbouw- maatschappijen en bonden. De door deze iaatste categorie van bestel lers benoodigde kaarten zullen worden toegezouden aan de bekende kleinhandelaren, bij wie tevens nadere inlichtingeD omtrent deze besteilingen verkrijgbaar zullen zijn. Indien van een besteller meerdere bestel kaarten moehten inkomen, zullen deze worden vernietigd en die besteller zal alsdan niets ontvangen. Eveneens zullen we het ontvangen van meststoffen worden uitgesloten alle per sonen, die chilisalpeter of andere van die commissie ontvangen meststoffen aan der- den verkoopen of bebben verkocbt, of dezelve zonder hare uitdrukkelijke toestem- stemming vervreemden of bebben vervreemd. De pryzen der meststoffen voor bet sei- zoen 1917/1918 zullen vrij zeker niet minder bedragen dan voor superfosfaat 12,— zwavelzure ammo niak 40,chilisalpeter 35,ammo niak super 7X9/ 25,— groentemest 5X6X8 22,alles per 100 E.G., met inbegrip van de provisie voor den handed, doch zonder boot-, spoor- en andere vracbten van de bekende piaatsen van le vering. Aardappelloof als veevoeder. Door den drang der omstandigheden is men er in 1915 en 1916 in Duitschlanc reeds toegekomen om aardappelloof, dat vroeger meestal op de akkers achterblee:; en ondergeploegd of verbrand werd, tot veevoeder te bestemmen en daar de resul- taten gunstig waren, mits de aanwending op doelmatige wijze plaats vond, is het thans, nu bier te iande een steeds grooter tekort aan veevoeder ontstaat, en de hooioogst in 't algemeen niet boven bet middelmatige belooft te worden, de juiste tijd voor onze veehouders om te overwegen of voor ben het door de Duitschers gegeven voorbeeld geen navolging verdient. Volgens een analyse, voorkomende in het Ned. Landbouwweekblad, bevat verscb loof omstreeks 22 °/0 droge stof, 2.3 °/0 eiwit, 1 vet, 9.7 stikstofvrije extractstoffen, 9 °/0 ruwe celstof en 3 asch, zoodat bet in voederwaarde ongeveer met bietenloof overeenkomt. Alieen is het door zijn hooger gehalte aan ruwe celstof zwaarder te ver- teren, terwijl het gehalte aan kalk en pbos- phorzuur tamelijk hoog is, waarom men met bet toedienen voorzichtig moat te werk gaan, daar er in geval van een te ruim gebruik by 't vee kans bestaat voor bet optreden van darmkatarrh. Bovendien moet men tevens zorgen geen te jong loof en ook geen bloesems tot veevoeder te bestem men, omdat daarin een tamelijk groote hoeveelheid van een vergiftige stof, solanine gebeeten, aanwezig is. De kans om bet vee schade te doen op- ioopen kan men echter ten zeerste beperken, door bet loof in te kuilen. Door ensilage worden al de minder goede eigenscbappen, zoo al niet opgeheven, dan toch getemperd, terwijl de voedingswaarde toeneemt en de verteerbaarbeid grooter wordt. Volgens een analyse bevat het, na geruimen .tijd inge- kuild te zijn geweest ongeveer 23 0/0 droge stof, 2.9 o/0 eiwit, 2.6 °/0 vet, 7.5 stikstof vrije extractstoffen en slechts 4.7 °/0 ruwe celstof, terwjjl men bij ensileering boven dien het voordeel beeft dat men het tot voeder kan bestemmen, wanneer men'toog op den verderen voedselvoorraad de tijd daarvoor het meest geschikt wordt geacht. Ongeluk in een zwembassin. Zaterdagmiddag gebeurde te Viaardingen een ongeluk dat gelukkig goed is afgeloopen. Terwijl een vijftiental meisjes een bac naruen in een der bassins der bad- en zwem- inrichting, zakte opeens de bouten vloer, die aan kettingen is opgehangen schuin naar beneden. De kinderen verdwenen onder water doch werden spoedig door den bad- meester en toegesehoten bulp op bet droge gebracht, zonder dat ze eenig letsel hadden bekomen. Een kindermeisje, dat ook in bet water was gesprongen, om te helpen, werd zelf bewusteloos opgehaald, doch kon weer bijgebracht worden. Er werden maat- regelen genomen om verdere ongelukken te voorkomen. De goedhartigheid van een arm vrouwtje ruim beloond. Een der groote Amsterdamsche geld- magnaten werd in een der Amsterdamsche ziekenhuizen verpleegd. Herstellend kreeg hij van den genees- heer verlof zich eens naar z'n buis te begeven, maar de dokter verbood hem daar heen te loopen. Hij ging met de tram. Als bet zyn beurt is te betalen tast bij in alle zakken, maar bevindt, dat hij geen geld bij zich beeft, zoodat hij geen tramkaartje betalen kan. En zijn crediet in de tram blijkt niet groot. Hij vraagt'den conducteur hem bet geld voor te schieten, maar deze is wei- geracktig. Hij zegt den beer, dat by aan de volgende halte moet uitstappen. Deze vertelt, dat hij uit bet ziekenhuis komt, maar bet belpt niets. In de tram zit ook een vrouwtje, schraal- tjes net, maar heel armoedig gekleed. Zij vraagt aan den man zonder geld of zij hem een dubbeltje mag voorschieten. De conducteur meent haar te moeten waarscbuwen, ze zal bet nooit terugzien. Maar bet het vrouwtje geeft het dubbeltje, de zieke koopt zich een retour en vraagt bet vrouwtje haar adres om het geld te kunnen teruggeven. De bekende geldmagnaat liet onderzoek doen en nu bleek, dat het mensebje, van wie bij een dubbeltje geleend had, in zeer behoeftige omstandigheden leefde. Zij ont- ving een paar dagen later een wissel van f 1000 en 10 cent. 't Is te hopen, dat de conducteur het leest. Het geval is beslist historisch. Aanmoedigend!? Een sergeant van het fort Rijnauwen (bij Utrecht) die zich zeer actief had gedragen bij een eenvoudig zaakje, moest als getuige optreden bij het kantongerecht te Utrecht. Daar hij juist te Breda met verlof was, moest hij extra overkomen. Hij gebruikte daarvoor zijn militair vervoerbewijs. Nu stond den sergeant de keuze open om een paar dagen te Utrecht te blijven rondzwer- ven of op eigen kosten naar Breda terug te keeren. Er werd hem althans ddor den kan- tonrechter verzekerd, dat in dit geval geen getuigengeld zal worden vCrstrekt. De ser geant wees er op, dat hij ongeveer j 10 on- kosten heeft. Het gaat, meende hij, niet aan, deze door hem te doen betalen. De kantonrechter herhaalde echter, dat geen getuigengeld mag worden uitbetaald. Daarop verzekerde de sergeant: Al wordt er voortaan vlak voor mij geroofd of ge- moord, dan laat ik het begaan. Kantonrechter: Dan doet u uw plicht niet. Sergeant: Dien heb ik nu gedaan en daar voor mag ik nog tien gulden toe betalen! (Nijdig at!) T ij d. Het spoorwegongeluk bij Houten. De heer M. Hoffman, oud-opzichter-ma- chinist der voormalige Zuid-Afrikaansche Spoorweg Maatschappij, thans technisch ambtenaar in gemeentedienst te Amster dam, heeft aan de commissie van onder zoek in zake het spoorwegongeluk bij Schalkwijk een schrijven gezonden, waarin hij zegt, de oorzaak van het ongeluk te zoeken in de samenstelling van den trein. Plaats nimmer licht materiaal tusschen zwaar materiaal in, doch steeds het zwaar- ste materiaal onmiddellijk achter de loco- motief, schrijft de heer Hoffman. Volgens berichten in diverse bladen was de trein, waarmee op 7 dezer het onge luk plaats had, samengesteld als volgt: een locomotief; daar direct achter twee zware doorgaande rijtuigen, daarna eenige lichie rijtuigen en als iaatste gedeelte van den trein de,salonrijtuigen van H. M. de Ko- ningin. "Deze salonrijtuigen zijn ook als zwaar materiaal te rekenen. „De trein had een snelheid van pl.m. 90 K.M. en kwam van het rechte gedeelten van den weg in den boog. Ik weet niet of de machinist even voor het ingaan van den boog stoom had afgesloten, maar ook al zou hij dit niet heb ben gedaan, dan heeft er toch bij het inrij- den van een boog altijd eenige tegenstand plaats en dan zou dus de locomotief een ge deelte van haar snelheid hebben verloren. Daar het achterste gedeelte van den trein zwaar materiaal was, stuwde dit door de daarin opgehoopte kracht het lichte materi aal tegen de locomotief op. Nu zal daar door in een bijna ondeelbaar oogenblik de radstand van het lichte materiaal vergroot zijn; heeft dit plaats op het oogenblik, dat het eerste lichte rijtuig de bocht Ingaat, dan is het mogelijk dat de flens van dit rijwiel tegen den binnenkant van den kop van de rail oploopt en de ontsporing is onvermij- delijk:" Ook een naam. Een familie te B. Borbeck heeft bun jongsten zoon den voornaam gegeven van ,/Steckrube" (koolraap) ter berinnering aan den tegenwoordigen tijd, waarin de kool raap 's winters den hoofdsc'notel van alle veedsel uitmaakt. Door eigen onvoorzichtigheid. De militair W. uit Muiden, die met verlof te Amsterdam was, zat Zondag in de 2e Constantijn Huygensstraat met een mes aan een scberpe patroon te peuteren. Eensklaps vloog het projectiel uit elkaar en verbrijzelde de band van W., die naar bet Wilhelminagasthuis vervoerd moest worden. Zonnesteek. Het 2J/s kind van den glasblazer Basti- aanse in het Philipsdorp te Eindhoven werd door een zonnesteek getroffen en ©verleed gisteren aan de gevolgen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2