ALGEBEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN, "TT¥Fe¥l"aTdT" No. 6544. Zaterdag 16 Juni 1917. 57e Jaargang. w De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIEH 6EMENGDE BERICHTEN. Telefoon ^£5. Bit Blad versciiijnt laandag^, Weensdag- en Vrpagavond, uitgezonderd m Feestdagen, bij de Firma P. J. YAH BE 8ANDE te Ter Neuzen. EISQKiSTJaa BLAD- Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. ®i| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bi] de Uitgeefsfer, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en BrievenbushouderSc Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bi] direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d® prijs slechts tweemaa! berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. mxs&uum Een burger-Minister. Een burger-Minister vail Oorlog: dat is voor Nederland werkelijk een rariteit, schrijft de Haagsche correspondent van de Tel. Kolonel Jhr. L. M. A. von Schmid is lan-. gen tijid genoemd als de aangewezen man om Bosboom op te volgen. Maar in den laatsten tijd daalden zijn papieren. Men scheen hem met aan te durven. Hij is knap genoeg zoo werd er gemompield daar- aan mankeert het niet, maar hij is te zelf- standig, ihij heeft een eigen wil, hij zal niet goed met de Kamer kunnen omgaan. En hij wondit het dus niet. Wie het wel wordt, weet men nu: Jhr. Mr. B. C. de Jonge, een hoofdambtenaar (admi- nistrateur)van het departement van Oorlog. Dat is een verrassing in zeker opzicht laat het ons ro.nduit erkennen een aange- name. Het doet op zichzelf goed aan, dat we nu eens niet een bejaard generaal krij- gen, maar een b u r g e r, een man in de voile kracht van zijn leven (42 jaar). On~ getwijfeld zal deze benoeming in het leger sensatie wekken. De echte militaire sabel- sleepers en goudkragen zullen nu denken, dat Nederland al half verloren is. Een bur ger aan het hoofd van Oorlog, dat is iets verschrikkelijks. En inderdaad is het voor ons land een unicum. Als feit op zichzelf, brekend met een tradi.tiq. die aJLL>"~ sleur was geworden, juichen wij dus deze benoeming toe. Maar Er zijn igeen rozen Bonder doornen, en onze voldoening dat een burger zich tot het ambt geroepen ziet, wordt zeer getemperd door de omstandigheid dat heteen. ambtenaar is. Wij willen geen kwaad van ambtenaren zeggen, maar men wandelt niet ongestraft onder de palrnen en men iblijft gewoonlijk niet vrij van bureaucratische en departe- mentale infectie als men vele jaren hoofd ambtenaar van Oorlog is geweest. Men moet het ons dan ook niet ten kwade duiden als wij vreezen, dat deze benoeming, hoe juist naar principe ook, practised wel eens een tegenvaller kon blijken te zijn. nen Ka- merlid zei ons vanavond: „De premier heeft dus iemand gezocht om den iboel gaande te houden." Zou dat inderdaad juist zijn? Is de basis van deze benoeming: dat de Re geering iemand moest hebben, die geduren- de de crisis het geheele beleid heeft mede- gemaakt? van alles op de hoogte is? ,en heeft zij daarom dezen ihoofd-ambtenaar gekozen? Een man, die naar ons weten, geen enkel antecedent op het terrein, waar hij nu vooraan komt, in zijn voordeel heeft? „De oplossing van de crisis" zoo. sprak Minister Cort van der Linden op 22 Mei „eischt de nauwkeurige overweging van verscheidene gewichtige vragen, zoowel van politieken als van militairen aard, die in een korten tijd o'nmogelijk kan worden ten einde gebracht." Best. Maar zijn die groote vragen voldoende opgelost, nu een ambtenaar van het depar tment tot het -Jnisterschap is geroepen? Bleef de positie van den opperbevelhebber ongewijzigd? Er is vaak wrijving geweest tusschen Snijders en Bosboom, maar bezit de uitverkoren ambtenaar genoeg kracht om zich tegenover den chef van het leger een zelfstandig Minister te toonen, die het par- lement datgene geeft waar het recht op heeft? Is hier werkelijk een regeerder benoemd of slechts en hier hebben we typisch genoeg den rang dien Jhr. De Jonge als ambtenaar behaald had een a d m i- nistrateur? Al deze vragen doen ons eenigszins ge- reserveerd staan tegenover deze benoe ming, hoezeer we in beginsel toejuichen, dat met den sleur om een militair te benoemen, gebroken is. Maar het kon wel eens zijn, dat hier met de sleur van het principe is gebroken om de sleur van het depar tement te handhaven. Laat ons afwachten. Het zou ombillijk zijn tegenover den nieu- wen Minister om ree^s nu zijn benoeming volledig at te keuren. Maar zij zegt ons weinig en daarom moeten wij zien, wat er in de practijk van tereoht komt. Moge het meevallen! Rijwielvervoer per trein. Naar de Tijd meedeelt zullen met ingang van 1 Juli bij de S. S. de treinen, genum- merd tot en met 199, on bij de H. S. M. de treinen, genummerd tot en met 299 (dat zijn in het algemeen de sneltreinen) geen rijwielen vervoeren, anders dan tegen be- taling van een gulden per rijwiel, ongeacht 'den afstand. Koffiedistrlbutie. De N. O. T. heeft het volgende schrijven aan de koffiehandelaren gericht: Met het oog op den beperkten koffie- voorraad dient althans zoolang deze niet door nieuwe aanvoeren is aangevuld het verbruik van koffie-'te worden verminderd. Wij zullen derhalve bij het verleenen van goedkeuringen tot aflevering van ruwe kof- fie voorloopig de hoeveelheid op de helft moeten brengen van het gemiddelde ge- bruik gedurende de tweede helft van 1916. Ten einde dus te voorkomen, dat u ge durende zekeren tijd zonder koffievoorraad zoudt kunnen zijn, zult u, naar wij meenen, onmiddellijk na ontvangst van deze circu late tot dienovereenkomstige beperking van de afleveringen aan uw afnemers moe ten overgaan. Zoodra de voorraad weder een ruimer verbruik zai toestaan, zullen wij u daarvan onverwijld mededeeling doen. Binnengekomen schepen. De volgende schepen zijn Dinsdag en Woensdag hier te lande aangekomen: te Amsterdam op 12 Juni de Hollandia van den Kb# Holl. Lloyd van Buenos Aires (Vigo), geladen met wol, vet, koffie en cacao, de Vesius van de Kon.^Neil Stoom- iiinkoeken voor de Regeering, de Hector, ■van dezelfde maatschappij, van New-York, met 158813 bushels tarwe en op 13 Juni de Oluf Maersk, een Deensche boot van New- York via Halifax met 1923 ton mout en de Saturnus, van de K. N. S. M. via dezelfde route, met. 21128 zakken lijnkoeken voor de Regeering. Te Rotterdam zijn aangekomen: de Al- genib van de Nievelt Goudriaan, van New- York met 25000 quarters tarwe voor de Re geering, de Westerdijk, van Solleveldt, Van der Meer en Van Hattem's Stoomvaart- maatschappij van Philadelphia, met 4767 ton tarwe voor de Regeering, de Poeldijk, van de Holland—Amerika-lijn, van New- York, met stukgoederen, en Sloterdijk van dezelfde maatschappij, van New-Orleans, met 36000 bushels tarwe, 64894 balen meel en voorts geladen met katoen, ijzer, duigen, sigaren en sigaretten. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Koning van Griekenland heeft afstand gedaan. Wie zal er zich over verbazen? schrijft de N. R. Crt. Van vrijwilligheid is bij dezen afstand geen sprake. Het komt er niets op aan, of men den Koning al dan niet heeft gezegd: „Doe afstand, anders zullen wij u afzetten." Als men iemands huis in brand steekt, dan is het niet vrijwillig als hij het verlaat, onverschillig of men hem nog een afzonderlijke bedreiging toevoegt. De „beschermende" mogendheden ,,her- stellen de eenheid van Griekenland." Er is geen eenheid, omdat een deel des volks de partij van de Entente heeft gekozen, de an- dere helft (vermoedelijk meer dan de helft) den Koning trouw heeft willen blijv-en, die niet meer dan een voor de Entente welwil- lende onizijdigheid met het belang van zijn volk vindt stroken. Nu herstellen de beschermende mogend heden de eenheid op een even radicale als eenvoudige wijze: Koning Konstantijn moet heengaan, zijn aanhang wordt met buiten- landsch militair geweld onder den duim ge- houden en de zaak is gereed. Het is niets anders dan de verdere vol- trekking va-n het vonnis, dat al lang geleden over Griekenland was gestreken, gedeelte- lijk ten uitvoer gebracht ook al. Het Grieksche leger was reeds naar den Peloponnesus bestuurd, welk schiereiland alleen door de landengte van Korinthe met het overig Griekenland is verbonden. Een bedreiging voor de troepen van Sarrail was dus al uitgesloten. Ook had de Entente reeds aan Griekenland te kennen gegeven,, dat zij van plan was in de golf van Korinthe troepen te ontschepen. Met andere woor- den, heel Middel- en Noord-Griekenland was als etappeterrein voor de troepen te Saloniki bestemd. Voor alle veiligheid moesten de Grieksche troepen naai den Peloponnesus geamoveerd. Nu is Jonnart als een geVolmachtigde be noemd, om deze militaire maatregelen ten uitvoer te leggen. De landengte van Ko rinthe is met troepen der geallieerden be- legd. De flesch, waar de Grieksche troepen in zijn opgesloten, is dus stevig toegekurkt. Jonnart heeft verder troepen tot zijn be- schikking om zoo noodig „de orde" te Athene te handhaven. Uit militair oogpunt uitnemend te moti- veeren maatregelen. De aanvoer van troe pen en alle benoodigdheden voor het leger van Sarrail moesten een langen weg over zee maken. Behalve lang, was die weg door duikbooten onveilig. Door een landings- haven in de golf van Korinthe te kiezen, zou het gevaarlijke gedeelte van den weg aanzienlijk worden bekort. Nog gemakke- lijker en nog veiliger is het echter om de voorraden, die Sarrail's troepen noodig hebben, uit Griekenland zelf weg te halen. De Entente heeft Griekenland eerst door een blokkade helpen uithongeren en neemt nu zijn oogst onder console. Thessalie wordt militair bezet en de „beschermende mogendheden hebben besloten den oogst te koopen", bij welken koop naar den wil van den verkooper natuurlijk niet wordt ge- vraagd. Deze maatregelen zijn uit militair oog punt misschien goed te keuren. Uit alle andere oogpunten zijn het horribele uitin- gen van het beginsel „macht boven recht" tegenover een klein volk. En het is tegen dat beginsel, tegen het motiveeren van on- recht door militaire noodzakelijkheid", dat daa-r alleen tegen, in zdm iM-nacu"iegeti- partij zich er aan te buiten gaat. Het is goed, dat ditmaal weer deze mili taire maatregelen, waarmee een klein volk onder den voet gaat, niet eens met „mili- taire noodzakelijkheid" (die leus is niet meer»populair) worden gemotiveerd. Zoover gaat de eerlijkheid in het derde jaar van den oorlog niet meer. Het is zui- ver altruisme, de „beschermende" mogend heden wiilen „alleen dat Griekenland sterk en onafhankelijk blijft." Alleen! De reden, -waarom Italie Janina heeft be zet en Zuiidelijk Albanie tot Italiaansch pro- iectoraat heeft verklaard (Leve het zelfbe- stemmingsrecht der volken! Zouden de Epi- roten ook mogen stemmen?) schijnt nu dui-' delijk. Italie rook, of wist, wat de ,,bescnei- mers" in het schild voerden en wilde bij de verdeeling van den buit, waarvoor beschei- ming niet anders dan een euphemisme is, niet°achteraan komen; zeer tot ontstem- ming van Engeland, dat eenvoudig ver klaard heeft, dat de maatregel van Italie nietig was. Men heeft hier met een intmcs- sante mededinging van de Ententemogend- heden onderling te doen, die voorloopig nog in de kelderverdieping verborgen blijft. De vergelijking van de theorie en de praktijk van dit geval is een goede voor- school voor de lectuur van de indeidaad als zoodanig zeer geslaagde stijloefeningen, die de Vereeriigde Staten, Engeland en Frank- rijk dezer dagen aan de Russen hebben toe- gestuurd. Als zij den tijd hebben om ze te fezen (de correspondent van de Daily News meldt, dat de verklaringen ongetwijfeld meer indruk zouden maken, indien de Rus sen het op het moment niet zoo druk met hun eigen' zaken hadden) zullen zij er zich ongetwijfeld in verheugen, dat Wilson eerst een poosje geheim gehouden heeft, waarom het hem eigenlijk met zijn oorlogsverklaring te doen was. Indertijd meende men, dat het geval in verband stond met den ver- scherpten duikbootoorlog. Nu hooren wij, dat het gaat om de vernietiging van de autocratie. Toen Amerika den oorlog ver- klaarde, zetelde de Tsaar nog op zijn troon, en het was ten eenenmale onbekend, dat idat nog maar voor kort zou zijn! Men stelle -zich voor, dat die eens geweten had, dat de oorlog, waar hij zoo krachtig deel aan nam, eigenlijk vooral tegen hem zelf igericht y^as! ceerenin Australie echter dacht men er anders over. Den 8en Maart deelde de Minister van Marine, de heer Cook, in het Australische Huis van Afgevaardigden mede, dat inder daad op 27 Februari een Duitschen raider op de route Colombo-Aden heeft geopereerd. Het was een groote koopvaarder met een inhoud van ongeveer 4000 tons, bewapend met kanonnen en torpedo-lanceerbuizen, terwijl het schip ook een watervliegtuig aan boovd had. De Minister wees op de mogelijkheid, dat de raider zich na een paar dagen op een andere route zou vertoonen, misschien wel op die, welke de Australische schepen, die op Europa varen, gewoonlijk volgen. Oppassen was dus de boodschap. Waar de raider onschadelijk is gemaakt, weten wij niet. Misschien vinden wij het over een paar weken in de Australische bladen vermeld. Men is daar te lande minder geheimzinnig dan in de Straits en te Colombo. DE LAATSTE STUIPTREKKINGEN VAN HET ITALIAANSCHE OFFENSIEF. Volgens het Italiaansche stafberifeht is de actie op het Zuidelijk front afgezakt tot wat geschutsstrijd en enkele patrouiilege- vechten. Weenen maakt nog melding van de laatste stuiptrekkingen van het offensief van Cadorna op het plateau der Sette Com- muni's avonds liepen de Italianen nog eens storm in het gebied van den Monte Zebio, van den Monte Forno en van de veriiezen teruggeslagen. Het Oostenrijkscbe legerhericht maakt een toespeling op den ongunstigen weers- toestand, waarachter de Italianen zich weer verschuilen, nu hun offensief geen enkel succes meer oplevert. Woensdag was t weer 't heiiige weer, dat zijn kanonnen het rich ten belette. ALLE ENGELSCHE SCHEPEN GEWAPEND. De Minister van munitie in Engeland heeft medegedeeld, dat de regeering voor- nemens is alle koopvaarders met een of twee kanonnen te bewapenen. Indien dit juist is, zullen geen Eugelsche schepen de Nederlandsche wateren meer kunnen be- varen. NIEUWE TERUGTOQHT DER DUITSCHERS De Matin verneemt van de Zwitsersche »rens, dat de Duitschers de musea der overweldigde steden in Noord-Frankrijk van hun kunstschatten berooven, hetgeen schijnt aan te toonen, dat een nieuwe terugtocht wordt voorbereid. Van 1 tot 15 Juli zullen 100.000 perso- nen over Zwitserland worden teruggezonden naar Frankrijk. Hieruit blijkt, dat de Duitschers zich willen ontdoen van de on- nutte monden. De veenbrand in Drente. EEN DUITSCHE RAIDER IN DEN INDISCHEN OCEAAN. We lezen in de N. Soer. Ct," Men weet, dat er einde Februari en begin Maart geruchten liepen omtrent de aan- wezigheid van een Duitschen raider in den lndischen Oceaaneen paar koopvaardij- schepen zouden door hem in den grond zijn geboord. Lang heeft de raider zijn op vernieling gericht bedrijf niet kunnen uit- oefenen, want medio Maart kwam het be- richt, dat hij onschadelijk was gemaakt. De bladen te Singapore en Colombo hebben niets over deze zaak mogen publi- Herhaaldelijk is ernstig geklaagd over de ergerlijke houding, bp den grooten veen brand in Drente door een groot deel der bevolking aangenomen tegenover de ijverige blusschers, die van elders waren toegesneld om te helpen. Een vaandrig, die tot deze laatsten behoort, schrijft in het //N. v. h. N. o. m. Terwijl onze jongens aan de brandspuiten stonden, kwamen er meerdere veenarbeiders een kijkje nemenmet de handen in de zakken stonden ze daar de soldaten uit te lachen- en hun opmerkingen toe te voegen als: //Ik zou 'tverd. (vergeef dit onparlementaire woord, ik citeer) om voor 23 centen per dag me lam te pompen en //Jelui moesten er vunr inspuiten in plaats van water Medelijden met de slachtoffers van den brand hadden zij niet, neen, als hun doel maar bereikt werd. (De schrijver doelt hier op de werkstaking van veenarbeiders). En dan die grenzelooze onvoorzichtigheid van die lui, meer dan ergerlijk. Terwijl wij met alle macht den brand in zijn vooit- gang trachten te stuiten, rookten lustig de koffie-vuurtjes van de nog werkende arbei ders in't kurkdroge veen. Een wervelwj die 3aar blpkbaar veelvuldig voorkomeil zou in staat zijn om een herhaling van aen ramp te veroorzaken. Was het wonder, dat we meermalen onze woede iuchtten Wij hebben geen medelijden met die dwars- drijvers, ook al ware hun have en goed verbrand. Wel moet men dat hebben met de kleine boeren, wier weilanden, koren- of aardap- pelvelden werden verwoest, en met de onschuldige slachtoffers. Er zijn evenwel, wat de antipathieke houding van de bevolking betreft, uitzon- deringen, erkent de schrijver. KMeerdere arbeiders, die onverdroten medewerkten om het vernielend element te keeren. Voile medewerking hadden we van den rijksveld- wachter Tjjssen van Odoorn, die ons steeds met vaad en daad terzijde stond." De Groningsche politie-geit. Aan de Nw. Groninger Crt. ontleenen we het volgende verhaal van een Groningsch burger, die een geit met een politiehond verwarde. Het beest liep deze week op een avond laat, heelemaal alleen te kuieren in de Poelestraat. Een agent van politie kreeg meelij met het dier, nam het mee, om het in verzekerde bewaring te stellen. Bokkie moest mee naar den schutstal. Vol belangstelling had een eerbaar stad- genoot „de arrestatie" in het donker gade- geslagen, en daaruit een wijze conclusie ge- trokken. De man trok de stoute schoenen aan en ging op den agent at, sprekende in het onvervalscht Groningsch dialect. ,,'n Mooi baist!" „Jao 'n mooi baist!" ,,'n Hail mooi baist!" „Jao 'n Hail mooi baist!" Dmir zon'n nelifde hnnd?" ten! „ZooIs ie goud ofleert? „Nee dat nait!" „Maor, kiek ik wait nait, of 'tibaist bai is, maor aanders, kiek nou't moezen is mit Patterwolde, nou ze de moordenaor nait kennen vinnen, nou 'n guije pelisie-hond an 't waark zett'n, jong ie kennen nooit wait'n ,,Nee, ie kent nooit wait'n Maar onderwijl -waren en politie-agent met burger, en „bokkie" de Oosterpoqrten- brug genaderd, en daar begon de geit haar eigen °lof te verkondigen, blerde 't uit van beh, beh Wezenloos en verpletterd staarde de eei- bare Groninger den agent'en „bokkie" aan. Toen klonk uit z'n mond als vnendehjke atscheidsgroet: MWel verdikkeme! 't Is maor n bokkie!" Entreevijf dollar en een aardappel. Het is vreemd maar de aardappel- sohaarschte schijnt een ibacil te te zijn, die nog harder voortwoekert dan het ordinair- ste onkruid. Nu h^eft men waarachtig ook al in de Vereenigde Staten gebrek aan aard- appelen! Te Brooklyn schijnt in ieder geval onder de arme bevolking groote nood te heerschen. De upper-ten te Brooklyn, wier papa krantenjongen is gewpest, of schoe- nenpoetser, bulken van dollars en hebben daarom een fancy fair opgericht waar con- certen door de voornaamste artisten wor den gegeven enz., en kleine snuiterijen voor minstens tien dollars verkocht \voiden. Doch wijl er aardappelengebrek is, heeft men de entree-prijs gesteld op vijf dollars en een aardappel. Aangehouden. De rivierpolitie heeft op de W aal bij Tiel de sleepboot CarlSchroers aangehouden, met 20 kisten van 50 kilo zeep, tot uitvoer bestemd. Smokkelend treinpersoneel. Ter beschikking van de justitie werden te Roermond aangebracht een machinist en een leerlingmachinist van de o.o. Zig werden door ambtenaren te Venlo aange houden wegens vervoer op hun machine van bloedworst en varkens, terwyl laatst- genoemde, behalve wegens smokkelanj ook terecht zal moeten staan wegens het doen van pogingen tot het toebrengen van licba- melijk letsel aan ambtenaren in de recht- matige uitoefening hunner functie. Toen u.L de ambtenaren zich op de locomotiei bevonden, voor het verrichten hunner visitatie, hield hij op hen de stoomslang, waaruit stoom ontsnapte, gericht,- zoodat ze zich alleen door gebruik van hun vuurwapens te maken, tegen het oploopen van ernstige brandwonden hebben kunnen vrij waren. Kinderzeep voor Serenissimus. De landgraaf van Hessen had kinderzeep noodig, 20 stukken tegelijk. Serenissimus zond zgn lijfjager naar Ber.lijn om daar jacht ■SMHHMKli

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1