Landbouwherichten. GEMENGDE BERICHTEN. tang geprobeerd met wat, naar hun opvat- ting althans, bescheidenheid was. Zij heb- lederen dag moeten de Hollandsche mili- ben daar zoo weinig succes mee gehad, dat ^airen °P e.en meerdere van deze vlieg- ze het voor hetzelfde geld wel weer een's op macb>nesi die men bij tientallen ziet, schie- ten. De nachtrust van velen lijdt gewel— dig bij dat aanhoudend gedaver, dat van de kust tot ons komt. het voorbeeld van hun tegenstanders, die dagelijks de Hohenzollerns afzetten, enz., met een grooten mond kunneh probeererj. Minder succes dan de andere methode kan het onmogelijk hebben. Wanneer het de bedoeling is geweest, zooats sedert vele dagen in verschillende kringen werd beweefd, dat ditmaal het of fensief dp alle fronten tegelijk zou worden ondernomen, dan is er beslist een kink in den kabel der afspraken gekomen, schrijft het Hbl. Want noch de Franschen, noch de Italianen hebben door hunne krachtige actie de Engelsche offensieve beweging in Vlaan- deren gesteund. Van het leger van Sarrail verneemt -men heelemaal niets meer. Na den tienden slag aan de Isonzo, die de Ita- liaansche wapens niet veel succes heeft be- zorgd, is het ook aan den Karst wel stil ge- worden. En aan het Russische front blijft het rustig, ondanks de pogingen van de Russi sche voorloopige regeering en vooral van Kerenski, om de gemoeden op te wekken voor de hervatting van den strijd. Er schijnt in het Russische leger een geest van oor- logsmoeheid of ontmoediging te zijn ont- staan, die ook in de Fransche pers wordt erkend. Pogingen om stemming te maken voor deelneming aan een offensieve beweging, worden, naar de Times -meldt, door den Raad van arbeiders en soldaten beantwoord met de opmerking: „Eerst moeten de geal- lieerden de formule: „geen annexaties en geen schadeloosstelling" aanvaarden, voor- dat de Russische soldaten zullen marchee- ren." Het Russische blad Dielo Naroda zegt: „Het zou gelijk staan met de uitlevering der buitenlandsche politiek aan de gealli- eerden, als wij tot het offensief overgingen, zonder vaste waarborgen voor de aanne- ming van de voorwaarde, dat een vrede ge- sloten zal worden zonder annexaties en zon der schadeloosstellingV' Zoo spreken vele andere bladen. En een telegram uit Petrograd aan den Morning Post zegt nog, dat het orgaan van den Raad voor arbeiders en soldaten, in ver- band met de redevoeringen van Kerenski schrijft: „Het is oriwaar, dat wij een offensief voorbereidem A1 wat wij doen zullen is be- letten, dat de Duitschers troepen van het Oostelijk front naar het Westen zullen zen- den en zorgen, dat bij de vredesonderhan- delingen Duitschland niet tegenover Rus- land zal komen staan als overwinnaar, rnaar als gelijke tegenover gelijke." Dit alles toont niet veel opgewektheid van. Russische zijde, om aan een offensief deel te nemen. Zou het onder die omstandigheden niet beter zijn vb'or de strijdvoerende mogend- heden, vredesonderhandelingen aan te knoo- pen, die aan de moordpartij een einde zul len maken en er toe zullen kunnen bijdra- gen, om de steeds toenemende verwarring, die in Europa heerscht, te doen plaats ma ken voor orde en voor de heerschappij van het Recht? VLIEGERAANVALLEN OP ENGELAND. Naar aanleiding van den grooten aanval van Duitscke vliegtuigen op Dover en Fol kestone werpt de Daily News, rekening houdende met wat er nog meer kan komen, de vraag op of het niet geraden kon zijn den zetel van de regeering van Londen naar elders te verplaatsen. In dit 7erband zij herinnerd, dat de Times erkend heeft, dat de Duitschers niet maar, naar de gebruikelijke beweriDg, op kinder- moord uit waren of om schrik te verspreiden, maar dat zij een kenbaar militair doel hadden. Dat ze, volgens de Times, dat doel niet hebben bereibt, maar hun ver- woesting grootendeels in winkels hebben aan- gericht en hun slachtoffers meest vrouwen en kinderen waren, ligt aan het toeval. Het plan om een militair doel te treffen was blijkbaar goed bedacht en zorgvuldig voor- bereid. TEE NEUZEN, II Juni 1917. Het w ee r b er i cht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als Volgt Hoogste barometerstand 771.0 Skagen. Laagste barometerstand onder 760.0 Zuid- Duitschland. Verwachting tot den avond van 12 Juni. Matige1 oostelijke tot noordoostelijke wind, meest licht tot half bewolkt, droog weer behoudens kans op onweer vooral in het zuidenwarm. „Hulp in nood." Uit het jaarverslag van den secretaris, uitgebracht in de j.l. Zaterdag alhier gehou- den vergadering, bleek dat het ledental der vereeniging bedraagt 357, dat der dopa- teurs 50. Uit het jaarverslag van den penning- meester bleek dat was ontvangen aan con- tributie der-leden f 1782.24, aan donateurs- gelden en andere inkomsten 260.47, totaal 2042.71. Uitgegeven werd aan ondersteuning de som van f 1072,29, aan bodeloon en andere uitgaven 384.06, totaal 1456,35. Er is dus een goed slot van f 586,36, waardoor het kapitaal der vereeniging is gestegen tot f 2597,865. Uit dit verslag blijkt dat het verloopen boekjaar voor de vereeniging buitengewoon gunstig is geweest. Vervolgens werd verslag uitgebracht over de afdeeling //Steunkas'", welke afdeeling in het jaar 1909 aan de vereeniging werd toegevoegd. Uit dit verslag bleek dat is ontvangen totaal 168.56. Dat is uitgegeven aan ondersteuning 98.Een goed slot dus van 70,56, waardoor het kapitaal dier afdeeling is gestegen tot 580.95. Vervolgens werd besloten de uitkeeringen te handhaven op f 5.— per week. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. 4 leden werden wegens wanbetaling geroyeerd. Distributie petroleum. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal binnenkort tot de distributie van petro leum worden overgegaan. Industrieele Maatschappij. Wij ontleenen aan het verslag der Indu- Deze kaas zag er niet alleen frisch uit, maar had een heerlijke smaak ook. SAS VAN GENT. In den iaatsten tijd, schrijfc men uit Sas van Gbnt aan de lei., gebeurde het her- haaldelijk, dat een Duitsche vliegmachine van bet achter Selzaete gelegen vliegkamp de Hollandsche grens overvloog en daar allerlei evoluties uitvoerde. Bij die demonstrates ging de brutaliteit zoo ver, dat de vlieger zich niet ontzag zich onaer het bereik van het geweervuur te wagen en zelfs schijnbewegingen van landingen op Hollandsch gebied te maken, om dan weer met kovten zwaai omhooa te gaau over de grenzen. De Hollandsche soldaten, dat spelletje reeds lang moede, namen Vrijdag dezen bravourmaker onder vuur, losten een lOtal schoten, met het gevolg dat een schot zijn benzinereservoir lek schoot. Nauwelijks gelukte het den bestuurder zich nog met zijn machine over den draad in veiligheid te brengen. Sedert dit voorvallefje zijn de demonstra ties afgeloopen. ZUIDDORPE. Brandstoffennood Geen steenkolen, turf, (feeling tot 8 jaar gevangenisstraf met ver- vallenverklaring van den militairen stand (Tel.). Ontsporing van den Koninklijken trein. Verhaal van een ooggetuige. De heer C. A. Redfern, die van het on- geluk getuige is geweest, deelde aan de Tel het volgende mede: Het zal goed half vief zijn geweest, toen we met een 70 K.M.-vaart Culemborg ach ter ons lieten. Ik zat in den restauratie wagen, die slechts door een postrijtuig van de lokomotief gescheiden was; achter den restauratiewagen volgden een rijtuig le en 2e klasse, vervolgens drie waggons 3e klas se en daarachter de twee koninklijke rijtui Even voorbij de halte Schalkwijk werd de trein hevig door elkaar geschud en voel- den we sterk remmen. Het schor, knarsend gekraak kan hoogstens een minuut geduurd hebben. We stonden stil. Ik stak mijn hoofd uit een raampje, maar schaarsch en duur Het hout stijgt met zware stofwolken nauwelijks den dag in waarde.? Geen takje geen twijeie ontiware" wat er gebeurd was. Toen ik den mag verloren gaan en vooral in de dennen- 1 tstauratiewagen verlaten had, drongen uit bosschen wordt er ijverig naar dennenappels gezocht. Dat men tegelijk elk donker plekja in het bosch verkent en nakijkt of er mogelijk grensbeambten verstopt zijn, is bijzaak, sommigen beweren hoofdzaak. Maandagmiddag zocht een viertal vrouwen in een dennenbosch in'den Oudenpolder. o zoo ijyerig dennenappels met mand en Ujf gewapend. Ze bespeurden geen onraad, gingen even naar huis en keerden spoedig terug met een aardig vrachtje, waarmee ze schijnbaar appels zoekeDde in de richtinc der grens gingen. den chaos van ijzer en hout hulpkreten tot mij door. „Water! Water!" Rechts van de spoorbaan zag ik een wachthuisje met een pomp staan. Onder lien indruk van het oogenblik scheen ik ge- lieel over mijn zenuwen heen te zijn. Bij de pomp stonden vier emmers, twee niet vuil water, een met waschgoed en een leege. De laatste was echter lek. Ik gooide het waschgoed in dezen emmer, spoelde den an- deren emmer om, pompte hem- vol en begaf me met een beker, die aan de pomp hing, Een en ander was evenwel nauwkeurig d® -f Ee" vrouw staPte juist aa§e8aan 6oor den militairen kommies De Snoe alhier, die zieh in een korenveld, dicht bij het bosch verstopt had. Tot schrik en ontsteltenis van de brandstoffen- zoekende vrouwen, kwam De Snoo te voor- schpn en versperde haar den weg. En wat bleek nu Een booze Fee had de dennenappels veranderd in kaas, boter, zeep, koffie, chocolade, stijfsel en gedroogde viscb, samen ruim 25 K.G., welke artikelen niet enkel in haar mandje, maar ook in groote lange zakken onder de rokken ver- borgen waren. Twee vrouwen zijn gevankelijk naar rijtuigen. Werktuigelijk bood ik haar den beker water aan. De Koningin helpt de gewonden. „Eerst de gewonden," luidde het kalm en beslist. Toen herkende ik haar plotse- ling: Het was uw Koningin! En Mr. Redfern vervolgde vol bewon- dering: Zij gedroeg zich als een „lady" in den meest verheven zin van het woord. Wij Engelschen zijn een flegmatiek volk, maar als zij de Koningin van Engeland ware ge weest, zouden wij haar in een jubel van nauonalen trots op de schouders hebben strieele maatschppij over 1916 het volgende Sas van Gent en vandaar naar Middelburg gedra8'en! Uit haar houding sprak vertrou- (wij vermelden daarbg alle exploitaties der gebracbt 1 wpn trnnt!+ maatschappij, ter vergelijking met de uit- kom-t die werden verkregen van de elec trise'. centrale alhier) i iectrische verlichting Ter Neuzen. De onfvangsten waren in 1916 1574 meer an in 1915, en btdroegen de exploitatie- k eten 1072 meer. Waterleinipg Roermond. De ontvangsten waren in 1916 507 meer dan in 1915, terwijl de exploitatiekosten 1337 meer bedroegen. Waterleiding Yelp. De ontvangsten waren in 1916 614 meer dan in 1915. De exploitatiekosten waren in 1916 348 meer dan in 1915. Electrische verlichting Baarn. De ont- vangsteu waren in 1916 134 minder dan in 1915 en de exploitatiekosten f 2669 hooger. Electrische verlichting Driebergen-Doorn. De ontvangsten waren in 1916 108 minder dan in 1915, terwijl de exploitatie kosten f 7 meer bedroegen. De exploitatie dezer vijf ondernemingen leverde een gezamenlijke winst op van 70.677 tegenover 73.659 in 1915. De tjjdsomstandigheden hadden op de exploitatie der ondernemingen een ongun- stigen invloed, zoomede de ingevoerde zomer- tijd op onze electrische eentralen. Wat de electrische centrale Baarn be- treft, werkt men op het oogenblik niet voordeelig, nu een deel van de benoodigde af te geven stroom betrokken wordt van de electrische centrale te Naarden der Vooreerst worden er geen dennenappels geraapt(Zel.) IJZENDIJKE. De voordracht voor onderwijzer aan school I luidtV. Gilson, Sas van Gent, J. L. van Dijke, Wilhelminadorp, M. 1. Hoste, Oostburg. Paardenfokkerij voor het leger. In de Staatsct. wordt medegedeeld, dat ten behoeve van de fokkerij in het belang van het leger door den Minister van Oorlog aan een commissie voor het registreeren van fokpaarden is opgedragen uit de in ons land aanwezige paarden die hengsten en merrien uit te zoeken, die zij geschikt acht voor bovengenoemde fokkerij. Deze paarden zullen na goedgekeurd te zijn daarvoor een bewijs of militair certificaat kunnen ontvangen. Het militair certificaat is telkenmale niet I uE de baan waren gedrukt en rechthoekig wen, troost en zelfbeheersching. Zij knieide neer bij een Duitsche vrouw, die het be- wustzijn had verloren, liet het hoofd op haar arm rusten en verzocht mij den beker aan de witte lippen te brengen. Ginds zat een oude man; het bloed droop uit zijn manchetten en de Koningin sprak hem woorden van troost en moed toe Boven alien lof verheven was ook de houding van den inspecteur van het vervoer- wezen, die H. M. vergezelde. Hoewel zelf zwaar bloedend uit een hoofdwond, wensch- te hij niet geholpen te worden, aivorens anderen liulp te hebben verleend. Waren er veel gewonden? Gelukkig niet en 't mag een wonder heeten, dat er zelfs geen dooden te betreu- ren zijn. De locomotief, de post- en res- tauratie-wagen zijn in de ralis blijven staan, de le en 2e klasse-wagon waren uit de rails gesprongen, het eerste 3e klasse rijtuig stond dwars over de baan, de beide volgen de 3e klasse wagens waren geheel omver geworpen, terwijl de koninklijke rijtuigen langer dan een jaar geldig. De Staatsct. bevat verdere bepalingen omtrent de voorwaarden ter verkrijging van het militair certificaat, de verrichtings- proeven, de voordeelen verbonden aan het militair certificaat, de keuringen voor het militair certificaat en de toe te kennen premien en bijdragen. RECHTSZAKEN. Een smokkeldrama. Een van de landweersoldaten van het detachement te Ter Apel, zekere L. G., had den 12den Maart met eenige kameraden af- gesproken dien nacht smokkelwaar over de egrens te brengen. Dientengevolge begaven en daartoe zich vooral op vliegtuigen ver- getuige in strafzaken optredende, vergoeding z9 zich dien nacht met hun drieen op°weg. lafen. I voor reiskosten zal worden toegeschat op 1 De Times voorziet ook de mogelijkbeid, n dat dergelijke aanvallen met nog meer vlieg- I blollandsche Electriciteits-Maatschappg tuigen, op ruimer schaal en veelvuldig Vergoeding getuigengeld. worden herhaald, zoodat het op een invasie J Bij Ministerieele beschikking is bepaald, zal beginnen te lijken. Engeland moet zich, dat voortaan ook aan militairen-buitenge- zegt het blad, er nog beter legen verweren, woon kommies bij 's Rijks belastingen als GEEN VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN VOOR BELGIE. Men schrijft uit Siuis dd. 6 Juni aan het Hbl.: Hedenmorgen werd een belangrijke par- tij visch, bestemd voor de bevolking van Brugge, aan de grens door de Duitsche militairen geweigerdevenzoo tabak en sigaretten. Alleen het brood werd doorge- laten. Deze weigering staat in verband met de geweldige aanvallen op Zeebrugge in de laatste dagen. Iederen nacht wordt deze haven door vliegers gebomhardeerd en dezen morgen den voet zooals zulks voor burgergetuieen geschiedt. Lijk aangespoeld. Te Cadsand is Vrijdagavond op het strand het lijk aangedreven van een onbe- kenden man. Onder de borst en aan den arm waren wonden. Een trui en een puttie Bij een winkelier haalden ze twee zakke°n met smokkelwaar, die ze tegen vergoeding van 8 over de grens zouden brengen. G. droeg den zak, zijn beide kameraden deden dienst als voorloopers. Om zoo min mogelijk in het oog te loopen hadden zij hun geweren medegenomen, met de bedoe ling, om, zoodra er onraad was het te laten was alles, wat aan het lijk gevonden werd. voorkomen, dat zij een patrouille vormden werd er uit^ zee ook geweldig geschoten. I van dezer worden bestendigd. Er schijnt een 3tal torpedojagers der SLUISKIL'. Duitschers In den grond geboord te zijn. De door deze aanvallen geleden schade en verliezen zijn de oorzaak, dat genoemde partgen, voedings- en genotmiddelen, de grens niet overmogen. Wanneer de bondgenooten der Belgen de Duitschers op Belgisch grondgebied komen bestoken dan moeten de Belgen dit dan ook voelen in vermindering van levens- middelen zoo luidt het oordeel der Duit sche militairen. 3 |Bij genoemde vliegeraanvallen gebeurt het thans dagelijks, dat vreemde vliegtui gen boven Hollandschen bodem vliecen. Aanvankeljjk ging alles goed, zonder eenige moeilijkheid werd de smokkelwaar over de grens gebracht en op dezelfde wijze werd toen de terugreis aanvaard. Even voorbjj het douane-kantoor werden ze aangeroepen door een schildwacht. Ze riepen terug //Kommiezen'", langzaam hun weg vervolgende. Onmiddellgk daarop vielen twee schoten. n I Door het tweede schot werd de schildwacht, De geitenvereeniging //Eendracht maakt de landweer-soldaat S. doodelijk getroffen macht", alhier, hield Zaterdag jl. tentoon- 1 - stelling van geiten der leden. Van de 48 Aardappelen en rijst. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel heeft telegrafisch den burge- meesters medegedeeld, dat de rantsoenen aardappelen en rijst, ais in zijn circulaire van 2 dezer werden vastgesteld voor de week van 4—11 dezer, ook voor de week alhier, hield Zaterdag jl. tentoon- I Op het vallen van de schoten snelden eenige van geiten der leden. Van de 48 andere soldaten toe, die den getrofifene in leden waaruit deze vereeniging bestaat, het wachthuis brachten, waar hij spoedig nadden 44 leden met minder dan 40 geiten I den geest gaf. tentoongesteld. Voor't grootst aantal geiten L. G., stond thans voor den krijgsraad g P- Obrie een prgs, terwgl er onder de te Arnhem terecht. Hg bekende, dat hij exposanmn 4 prgzen werden uitgeloot, n.l. toen hg het haltgeroep gehoord had, ana.' aan 1 Vereecke, P. Yerstraeten, Th. Notte stig was geworden, plat op den grond was aLvnnJpr^ i ^'?ven^J©n /erd gaaa Hgg^n en geschoten had, tweemaal g xposeerd dooi A. Lgbaart, boter, zoowel achtereen, zonder evenwel de bedoelina te met ah zoDder kleursel, zijner geiten. Die hebben gehad iemand te dooden. boter zag er smakelgk uit. Ook door De Ter zake doodslag eischte de auditeur- Koeger was kaas van geiten iugezonden. militair, mr. W. F. van Meura, veroor- op elkaar stonden, zonder nochthans om te vallen. Kunt u ook iets over de vermoede- lijke oorzaak van het ongeluk mededeelen? Het is wel merkwaardig, dat de eerste drie wagens niet ontspoord zijn en de daar op volgende wel. Brengt men daarmede het feit in verband, dat de dwarsliggers over grooten afstand van de rails hebben losge- laten, ontzet en versplinterd zijn, dan moet het ongeluk waarschijnlijk worden toegeschreven aan onvoldoende zorg aan de baan. Ik hoorde, dat men dan ook inder- daad bezig is de dwarsleggers op dit tra- ject na te kijken en dit komt mij niet over- bodig voor! De machinist heeft geremd. Nogmaals, men mag van geluk spreken, dat het ongeluk geen ernstige gevolgen heeft gehad, en dit is m. i. in de eerste plaats te danken aan de tegenwoordigheid van geest van den man op de locomotief, die de eerste onregelmatige schokken voe- lende, den trein in den kortst mogelijken tijd tot stilstand heeft gebracht. U wilt mij zeker wel veroorloven namens de reizigers dezen onbekenden held een woord van warmen dank en bewondering voor zijn koen gedrag over te brengen, aan welk verzoek wij gaarne voldoen. Hoe hebt u de plaats des onheils ver laten? Na een uurtje kwamen uit Houten een paar reserve-wagens, waarin alle reizi gers' plaats konden nemen. De Koningin wilde van geen gereserveerde coupe hoo- ren; zij nam plaats te midden van haar lot- genooten, met wie zij aan den dood was ontsnapt. Op het terrein van het ongeluk. De aanblik, dien het terrein van het on geluk bood, nadat men van de eerste ont steltenis was bekomen, getuigde van een ernstige gebeurtenis, waarvan het een won der mag heeten, dat zij zonder dooden of zwaar gewonden is afgeloopen. Het ongeluk geschiedde ongeveer een kwartier gaans van het station Schalkwijk, vlak bij den spoorwegovergang daar ter plaatse. Over een paar honderd meters lijkt de spoorweg als omgeploegd. Blijkbaar zijn toen de trein uit de rails is geraakt, de koninklijke wagens en nog eenige andere wagens van het voorste treingedeelte iosge- raakt en op zijde geworpen, terwijl het voorste gedeelte met de locomotief nog een honderdtal meters buiten de rails is door- gereden en tot staan is gekomen. De machinist van den trein moet het on geluk onmiddellijk bespeurd hebben en di rect uit alle macht gestopt hebben. Aan de eene zijde van den spoorweg in de nchting Utrecht stond het voorste ge deelte buiten de rails, terwijl een honderd meters achteruit het achterste gedeelte aan den kant van den spoordijk is geworpen. De koninklijke wagen is in schuinen stand buiten de rails terecht gekomen, maar niet omgeworpen. De keuken- en personeelwagen van den koninklijken trein ligt iets meer op zijde, terwijl een daarop volgend tweede-klas-rij- tuig totaal onderstboven in de sloot naast den spoordijk ligt. De daaraan vastgekop- Pe'de personenwagen 3e klas'en het post- rijtuig zijn eveneens in schuinen stand langs den spoordijk komen te staan. De materieele schade is zeer groot en het zal eenige dagen duuren voor de spoorbaan hersteld is. Een zestigtal arbeiders waren al dadelijk bezig een enkel spoor vrij te maken, zoodat te 10 uur de eerste personentrein in de richting Utrecht langzaam passeerde. De toegangswegen tot de spoorbaan wa ren door infanteristen afgezet, terwijl ook militairen be'hulpzaam waren bij het over laden der bagage. Omtrent de gewonden wordt nog gemeld, dat een reizigster, die in gezegende om standigheden verkeerde, zoo hevig ge- schrokken was, dat onmiddellijk opname noodig was. Zij wordt te Houten verpleegd. Een lakei schijnt zich ernstig aan een der handen bezeerd te hebben, terwijl een vrouw eenige vingers verloren schijnt te hebben. In den loop van den avond- arriveerde het parket van Utrecht ter plaatse, ten ein de een onderzoek in te stellen. Ook waren, met den 'Minister van Wa- terstaat, verschillende spoorweg-autoritei- ten spoedig op de plaats van het ongeluk. Men verdiept zich in allerlei gissingen omtrent de oorzaak van het ongeval. Eeni ge" bjd geleden is de spoorbaan ter plaatse opgehoogd, terwijl op het gedeelte waar de ontsporing plaats had, dit nog niet was ge- schied. Een ander hypothese is, dat door de hitte de spoorstaven zijn geweken. Het onderzoek heeft echter nog geenerlei beves- tiging opgeleverd. Onderzoek in het openbaar. Naar gemeld wordt heeft de Minister van \V aterstaat ten aanzien van de voor- gevallen ontsporing bij Houten, gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid 0111 te beve- len, dat een onderzoek in het openbaar zal geschieden. Deze bevoegdheid is, zooals men zich wellicht herinnert, in het leven geroepen naar aanleiding van het ernstige spoorwegongeluk, dat op 24 December 1913 tusschen Hooghalen en Beilen nabij het Oranjekanaal plaats had. Het bevel .van den Minister brengt mee het instellen van een. commissie van on derzoek, voor welke een ieder, die als ge tuige of als c)eskundige wordt opgeroepen, verplicht is te verschijnen en getuigenis van de waarheid af te leggen of voorlich- ting te geven. De zitting is openbaar, voor zoover de commissie niet in het algemeen belang het tegendeel noodig vindt. Zij brengt verslag uit aan den Minister, die omtrent de wijze van openbaarmaking van het verslag beslist. De commissie van onderzoek. De thans ingestelde commissie bestaat uit drie leden, en wel de heeren Dr. J. Kraus c.i., lid van de Eerste Kamer, oud- Minister van Waterstaat en voorzitter van den Raad van Beheer der Ned.-Indische Spoorwegmaatschappij/S. G. Everts c.i., hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft, en J. A. Roessingh van Iterson c.i., vroeger lid van den Raad van Administrate der H. IJ. S. M. en hoofd van den dienst der fractie dier maatschap pij, alhier. Alle drie heeren hebben zich bereid verklaard een benoeming te aan vaarden. Veldwachter doodgeschoten. Vrijdagavond is op de uitspanning Wolf- heze een ontbezoldigd rijksveldwachter door een onbekende doodgeschoten. Omstreeks halfnegen verscheen op het terrein van de uitspanning een man gekleed in jagerscos- tuum, dragende een groenen hoed en spre- kende met Duitsch accent. Hij had een buks bij zich. De onbezoldigde rijksveldwachter M. van Beek waarschuwde den man, dat hij heen moest gaan en maakte hem, toen hij wei- gerde, zijn buks afhandig. Oogenblikkelijk daarop trok de man een revolver en schoot ten aanzien van de talrijke vreemdelingen, die op Wolfheze vertoeven, Van Beek een kogel in de borst. Deze zakte doodelijk ge-- troffen ineen en overleed binnen enkele mi- nuten. De dader nam zijn geweer terug en maakte zich uit de voeten. Een groote" ontsteltenis maakte zich meester van de aanwezigen. Onmiddellijk werden de marechaussee te Arnhem en de gemeentepolitie te Ooster- beek gewaarschuwd. De waarnemend bur- gemeester van Renkum, de oud-kolonel der marechaussee Prins, begaf zich per auto naar de plaats van het misdrijf. Inmiddels kwam daar ook de marechaussee uit Arn hem en de gemeentepolitie uit Oosterbeek om nasporingen te doen. De marechaussee Bitter, die met verlof was, ontmoette den aangeduiden man op den Utrechtschen Weg nadat het misdfijf was gepleegd. Hoewel Bitter ongewapend was, had hij den man willen aanhouden, doch deze haalde een re- a™- .3m .vl "rtuwaeurig Ult een der n|tm„en Werktuio-PliiL-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2