ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Dinsdag 12 Juni 1917. I TL <JM± M- De Oorlog. buitenland. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN BIHNENLAND. Telefoon *33. Uithetaling vergoeding wegens kost- winnerschap voor landweer herhalingsoefeningen. FEUIILETON. BiaJ verschUnt Maandag-. Woensdag- en VrUdagavcnfl," nltgezonieri op Feestiagen. bij ie Firma P. J. YAH DE SANDF. te Ter Nenm nkUUIllkk n«cDTPMTlfIJ. Per 3 maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland 1.10. Sij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-ind.e en Amerika 1.65. overig Buitenland 2. mm abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook b,j alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meet 0.10. Bij c!il-ecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Ulir op den dag der uitgave. De Bargemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de uitbetaling van vergoeding wegens kost- winnerschap aan de betrekkingen van land- weerplichtigen die voor herhalingsoefeningen ouder de wapenen zijn geweest, en die dit ter Secretarie hebben opgegeven, zal plaats bebben op Dinsdag 12 Juni 1317} des namiddags 2 iiuv op het Cremeentehuis. Ter Neuzen, 8 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HU1Z1NGA. De zeevisscherij. Men meldt dat de concessies door de Duitscbe regeering aan de lJmuider Reeders- vereeniging gedaan, in hoofdzaak hierop neerkomen, dat de lJmuider visscbers viije viscbvangst krijgen in bet gebied tusschen 54 graden 45 min. Noorderbreedte en 58 gr. Noorderbreedte tot aan 8 gr. Oosterlengte, en dat de prijzen van de visch, die aan Duitscbland geleverd wordt, dezelfde blijven, uitgezonderd die voor eenige beiangrjjke vischsoorten, die eenigszins verhoogd worden. De Eemdijk getorpedeerd. Te Rotterdam is Zaterdagavond berieht ontvangen, dat bet stoomscbip Eemdijk van Solleveld, v. d. Meer en Van Hattum's stoomvaartmaatschappij alhier, getorpedeerd en gezonken is. Een boot met den kapitein en 11 man is geland op de Shetlands- eilanden de andere boot was bij het af- zenden van het berieht nog niet terecht. Gered zjjn met kapitein Swart de volgende leden van de bemanning Hensen, Lage- veen, Kat, Bruinsma, Smit, Rienks,^ Vink, Edenburg, Johnson, Dor en- v. d. Wal. De Eemdijk, een schip van 3048 bruto registerton, is ongeveer een jaar geleden, tegelijk met de Rgndijk getorpedeerd, maar toen drijvende gebleven. Het stoomscbip was ditmaal op de thuis- reis van Amerikade lading bestond uit ongeveer 5000 ton rogge, haver en mais, alles bestemd voor de Nederlandsche re geering. Regeeringsvarkens. De Inkoopcombinatie deelt het volgende mede: De prijzen der Regeeringsvarkens begin- nen in de laatste weken weder sterk op te loopen. Zij zijn reeds in verschillende stre- ken genaderd tot den limietprijs van f 1,28 per K.G. slachtgewichU Het zou en voor de Nederlandsche bevol- king, die zeer zeker niet gaarne van Regee ringsvarkens zou verstoken zijn, en voor den varkensmester, die toch gaarne een regel- matigen afzet van zijn varkens wil blijven behouden, zeer te betreuren zijn, indien de distributie van Regeeringsvarkens door te hooge prijzen eventueel stopgezet zou moe ten worden. Wei behoeft geen vrees te zijn bij de bevolking, dat de Regeering geen varkensvleeschdistributie zal doen geschie- DOOR H. RIDER HAGGARD. \,Dat wil ik graag gelooven", zeide Mir- jam glimlachend. „lk denk dat de groote Glaucus razend zou worden, als hij het zag. I*_ U T4NKHOOO K.O. I kok» t. Wp«n om "W not bWMiIlM den, imrners is momenteel 7.000.000 K.G. gezouten vieesch voorradig, een voorraad, die voor verscheiden maanden voldoende zal zijn om in de behoefte te voorzien. Even- wel zal iedereen de voorkeur geven in de zomermaanden aan versch vieesch boven gezouten vieesch. Toeh zal de Regeering niet aarzelen, wan- neer de distributie door te hooge vraagprij- zen van de varkens, te veel geld gaat kos- ten, over te gaan tot distribueering van ge zouten vieesch, in plaats van versche var- 1 kens. Het ligt in dezen geheel aan de var- kensmesters, of de distributie van versch vieesch op de oude wijze zal worden voort- gezet, ja dan neen. Sedert 4 Juni zijn van Regeeringswege geen varkens meer geslacht. Er gaan geruchten, dat binnenkort met het inzouten van rundvleesch zal warden begonnen. Sedert 1 Juni zijn ook geen nuchtere kal- veren meer geslacht voor den export, en ook de verstrekking van nuchter kalfsvleesch voor het binnenland heeft toen opgehouden. Verduurzamen van groenten en fruit. De toeneming van het aantal inrichtingen voor het verduurzamen van groenten en fruit, begint in den laatsten tijd zulke af- metingen aan te nemen, dat de vooiziening in de binnenlandsche behoefte van versche producten er door wordt bemoeilijkt. Met name het aantal inzouterijen en in- makerijen van kool en boonen neemt meer toe dan wenschelijk is. In verband hiermee wordt ter algemeene kennis gebracht, dat de Rijkscommissie van Toezicht op de Ver- eeniging Groenten Centraie van den Mi nister van Landbouw een opdracht heeft ontvangen, in het vervolg inrichtingen voor het verduurzamen niet meer dan bij hooge uitzondering als zoodanig in te schrijven. „Ja van nijd. Hij zou zeggen, dat het werk was van een der beroemde oude Grie- ken, niet van iemand uit dezen tijd. „Heer," zeide nu Ithiel berispend. „Spot niet met het meisje; zij doet haar best, en uw spot krenkt haar en komt ook niet te pas." ,,Vriend Ithiel", antwoordde Marcus ter wijl hij rood werd, „gij moet wel gebrek aan goede manieren bij mij veronderstellen, als gij meent, dat ik bij een kunstenaar aan huis zou komen, en zijn werk bespotten. Indien dit borstbeeld in Rome werd ten- toongesteld, tegelijk met u, naar wien het gemaakt is, was vrouwe Mirjam binnen een week beroemd." Zijn blik viel op verschillende beeldjes, gebakken of van ruwe klei, meestal ka- Onze neutrale positie. De Echo de Paris bevat een artikel van den afgevaardigde Fernand Eugerland over de steenkool-voorziening, voornamelijk der neutrale,n, in verband met de Entente-blok- kade. Het blad zet uiteen, dat Duitschland te alien tijde voor den oorlog een grooten af zet van kolen en ijzererts heeft gehad, en dat het tijdens den oorlog daarmee is voort- ^egaan, teneinde zichzelf door tegenpraes- taties van neutrale zijde, voedsel te veize- keren, terwijl de neutralen niet anders kon- den, omdat zij nu eenmaal ijzer en kolen noodig hebben als brood. Tegenover hun machtigen buuiman Duitschland is de positie der neutralen zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, zegt het blad. Een land is afhankelijk van wie het doet leven, en de economische afhankelijkheid sluit politieke afhankelijkheid in, want deze neutralen kunnen niet op zichzelf leven; de «eallieerden moeten hun voedsel verschaf- fen. Duitschland voorziet ze van ijzer en van steenkool. Men moet er zich wel reken- schap van geven, dat men geen oorlog kan voeren, noch ook maar leven kan zonder kolen, dat er in Europa slechts twee leve- ranciers van kolen zijn, nl. Engeland en Duitschland, en dat Engeland reeds genoeg te doen heeft met zijn bondgenooten aan meelen, vogels en andere dieren voorstel- lend. „En al die modellen zijn even goed zei de "hij, „het is het werk van een genie, niets minder." - Bij deze woorden, die hun zoo overdreven voorkwamen, barstten Mirjam, Ithiel en Ne'nushta in lachen uit, ofschoon de eerste "het toch "wel aardig vond om te hooren. Nu werd Marcus bleek van toorn. „Mij dunkt", zeide hij op stroeven toon, „dat ik nu niet de spotter ben. Wat doet gij met die dingen, vrouwe?" vroeg hij, op de beeldjes wijzend. „Die verkoop ik, heer. Of liever, dat doen mijn oorns." „Het geld wordt aan de armen gegeven verklaarde Ithiel. „Mag ik zoo vrij zijn te vragen wat zij kosteft?" „Soms geven de reizigers er wel eens .een zilveren sikkel*) voor," vertelde Ithiel vol trots". Eens kreeg ik voor een groep ka- meelen met hun Arabische drijvers vier sik- kels; maar daar had mijn nicht ook drie maanden aan gewerkt." „Een sikkel! Vier sikkels!" zeide Marcus op wanhopigen toon; „ik koop ze allemaal kolen te helpen om niet nog bovendien de zorg voor de neutrale- zich te nemen. Voor den oorlog heb -en de geallieerden niet begrepen welk een politieke kracht in die kolenleveranties gelcgen was; dat be grepen de Duitschers wel. Onze delfstoffen-ontginning. In- en Uitvoer wijst op de toenemende be- langstelling voor de ontginning van delf- stoffen hier te lande als gevolg van de door den oorlog ontstane moeielijkheden. Hoewel onze steenkolenontginning de oudste in Europa is (de dominiale mijn dagteekent reeds van 1113) breidt deze in- dustrie zich hier eerst in de laatste jaren sterk uit. Het werk van den Rijksopspo- ringsdienst begint echter thans ook ten aan- zien van andere delfstoffen vruchten te dra- gen. Bij Koninklijk besluit van 23 Februari 1917 is concessie verleend voor exploitatie van bruinkolen in Zuid-1 imburg op een ter- rein ter grootte van 500 H.A. De exploitatie zal, naar men verwachten mag, spoedig ter hand worden genomen, daar de ontginnin- gen wegens de geringe diepte, waarop de delfstof.er wordt aangetro-ffen, niet hoog be- hoeven te zijn., De ontginning van mergelgroeven in Zuid-Limburg is in den laatsten tijd sterk toegenomen. Er heeft zich een groote vraag ontwikkeld naar kalkb;.vattende terreinen. Bij de gro'even verrijzen meestal kalkovens. De gronden, waarin ka klagen voorkomen, stijgen snel in waarde, zoodat men in Lim- burg van een mergelkoorts spreekt. De wijze van exploitatie draagt eveneens dit koortsachtig karakter, en laat zeer veel te wenschen. Er v/ordt =oodanig roofbouw gepleegd, dat twijfel bestaat, of het bedrijf op deze basis ook in normalen tijd den strijd oni het bestaan zal kunnen volhouden. In- grijpen van hooger hand zal niet gemakke- lijk zijn, daar deze groeven aangelegd kun nen worden zonder dat concessie behoeft te worden aangevraagd. Zoutexploitatie^in ons land staat thans eveneens spoedig te wachten. Verwacht wordt, dat in het ontginningsgebied bij Lonneker voldoende zout aanwezig zal zijn, om in de behoefte van Nederland te voor zien. Worden ook de lagen bij Winterswijk geexploiteerd, waarin een tienmaal grootere hoeveelheid aanwezig is, dan zal Nederland zelfs wellicht een uitvoerland van zout wor den. De Minister van Justitie heeft groot- vorstin Maria Pavlona verlof gegeven den Kaukasus, waar zij zes weken kuis-arrest had, te verlaten en naar Finland te gaan. DE BE WAKING VAN DEN EX-TSAAR. De //Times"-correspondent te Petrograd meldt: Wegens het groote bezoek van zomergasten op Tsarkoje Selo zijni er uit- gebreider maatregelen genomen om Nikolaas II te bewaken. Bij mag slechts twee uur per dag, 's morgens en's avonds, wandelen. Een militair geleide volgt hem overal op hoogstens 25 pas afstand. De kinderen mogen slechts afzonderlijk van de buiten- lucht genieten. De ex-Tsaar en zijn eeht- genoote moeten dagelijks tweemaal aan het venster verschijnen, opdat de officier van de wacht hen kan zien. Een drievoudig troepen-cordon omgeeft het paleis. DE ALGEMEENE TOESTAND. „Later", dat is het eene woord, waarop het in het Duitsche communique van Vrij- dag op aankomt, schrijft de N. R. Crt. „Later", zoo luidt het, „werden onze regi- 'menten uit de vooruitspringende bocht op een vooraf ingerichte stelling tusschen den Kanaalhoek ten Noorden van Hollebeeke, en het Douve-terrein, 2 kilometer ten Wes- ten van Warneton, teruggetrokken." Dat was het resultaat. Wat er voor dien tijd is gebeurd, staat vermeld in de woor den, die aan het „later" voorafgaan, en komt er minder op aan. De Duitschers zijn dus, nadat de Engelschen met name in het mid'den van hun aanvalsfront terrein hadden gewonnen, (zooals al uit de Engelsche be- richten was gebleken, schoot het aan de vleugels minder op) teruggetrokken, en wel op de koorde van de boog, die hun front aanvankelijk innam. Het gevolg daarvan is, dat de Duitsche linie van het Ploegsteertbosch af Noord- waarts, in plaats van met een Westwaart- sche bocht, nu rechtstreeks naar Hooge (ten Oosten van Yperen) loopt. Daaruit volgt dan meteen, dat het heuvel- complex, waar Messines (Meessen), Wyt- schaete enz. op gelegen zijn, tot op eenige gedeelten van de Oostelijke helling na, door de Duitschers is prijsgegeven. Deze berichten van Duitsche zijde klop- pen in alle opzichten met hetgeen de En gelsche berichten reeds hadden gemeld. Het nieuwe officieele Engelsche berieht behoeft men niei eens te lezen, om dadelijk te begrijpen, dat het geen gebeurtemssen van belang meer heeft mee te deelen. Daar- voor is het veel te lang, en die lengte is noo dig, zooals bij lezing blijkt, om het belang van het vorig' succes te betoogen. Zooals een Engelsch correspondent in herinnering brengt, hadden de Engelschen het voor- naamste gedeelte van hetgeen zij nu hebben heroverd, in November 1914 veiloren. De strijd, waarin die stellingen destijds voor de Engelschen verloren gingen, werd destijds in de Engelsche berichten „een van de tref- fendste episoden uit de geschiedenis van het Engelsche leger" genoemd, terwijl de inspanning van de Duitschers, ook toen reeds voor de zooveelste maal, ,,een laatste wanhopige poging" werd genoemd, voor dat zij uit Belgie en Frankrijk zouden wor den teruggeworpen. Het was toen in den tijd, dat men nog illusies over de oorlog- voering koesterde. De Duitschers hadden het op Yperen gemunt, welke stad de En gelschen zegevierend verdedigden. Men meende niet zoo ver meer van de beslissing te zijn en hoopte dat de mislukking van den aanval op Yperen voor de Duitschers, die toen in het Oosten tamelijk in den knel zaten, het sein zou wezen om het op te ge ven. Van Duitsche zijde had men weer an dere illusies. Yperen was bedoeld als slechts een schakel in den keten van ver- overingen, die een doorbraak in de richting van Calais moesten uitwerken. Of er bij het lieen en weer golven van den strijd een paar heuvels bij Wytschaete in de eene hand of de andere bleven, scheen toen, bij wat er van beide zijden op het spel stond, van zoo miniem belang, dat men er nauwelijks over sprak. En toch is .spoedig na den strijd, waarvan wij zooeven de herinnering op- haalden, de groote stilstand ingetreden, en de zoogenaamde bocht van Wytschaete, die de Duitschers nu hebben moeten ontruimen, was inderdaad niet anders dan een ver- steening van hetgeen ons twee-en-een-half jaar geleden een weinig beteekenende epi sode in den strijd in het Westen scheen te zijn. Zooals al gezegd, de berichten melden geen verandering in den toestand. „Met de gisteren ten aanval ingezette str'ijdkrachten heeft de vijand heden den strijd in Vlaanderen niet kunnen voortzet- ten", zoo zeide het Duitsche hoofdkwartier dan 'ook. De nadruk moet in deze mededee- ling vallen op de woorden ,,met de gisteren ten aanval ingezette strijdkrachten". De Engelschen hebben nog wel andere, en ze zullen ze nog gebruiken ook. Dat er zoo dadelijk een rustpoos intreedt, is misschien voor de Engelschen niet onvoordeelig. Bij den eersten aanval voordeelen te behalen als prijs van de voorbereidende werkzaam- heid van de artillerie, is een werk, dat naar de ondervinding van den laatsten tijd heeft geleerd, bij de tegenwoordige verhouding van de wederzijdsohe artilleristische krach- ten altijd niogelijk. Dien eersten aanval rechtstreeks in de richting van een beslis sing door te zetten, schijnt evenwel voorals- nog onmogelijk en is ook ditmaal niet ge- lukt of veeleer niet eens geprobeerd. Bij Atrec'nt werden de Engelsche aanvalicn zeer spoedig en zeer veelvuldig dadelijk her- haald.maar het succes werd bij iederen aan val minder en de slag verliep ten slotte on- beslist. Wellicht willen nu de Engelschen er op uit zijn, ook hun tweeden aanval, die het succes van den eersten moet voortzetten, met alle mogelijke zorg voorbereiden. ^Zij zijn daar thans stellig mee doende. Dat de Duitschers ook bij Yperen een heele reeks stellingen achter elkander heb ben, is hoogst waarschijnlijk. Terwijl wij dus afwachten moeten, of de overwinning van de Engelschen bij Yperen tot iets zal leiden, dat den algemeenen toe- stand zal kunnen veranderen, zetten de .Duitschers in den laatsten tijd (in tegenstel- ling tot van den winter) een hoe langer hoe grooteren mond op. Niet alleen de kianten doen dat, maar ook de min of meer officieele vertegenwoordigers van de regeering. Mag men misschien aan een toespraak van den Keizer tot zijn soldaten, waarin hij voor- spelt, dat Duitschland den vrede zal dictee- ren, niet al te ernstig opnemen, zulke rede- voeringen als die van Dr. Solff, den staats- secretaris van kolonien, staan~ niet alleen. En waar komt de heele rede van Solff eigen- lijk anders op neer dan dit: Duitschland wil de Kongo hebben"? Wat dit beduidt, laten wij aan het com- binatievermogen van onze lezers over. In alle geval hebben de Duitschers het een tijd Ongeveer f 1,50 naar onze munt. zijn. En dit borstbeeld?" neen, dat doe ik niet, het zou diefstal „Dat is niet te koop, heer; het is een geschenk voor mijn oom, of liever, voor mijn ooms, om in hun zaal van bijeenkomst te zetten." Daar kreeg Marcus een inval. „Ik blijf hier een paar .weken," zeide hij. „Vrouwe, indien uw oom Ithiel het wil ver- oorloven, tot welken prijs zoudt gij dan een borstbeeld van dezelfde grootte en stof van mij kunnen maken?" „Dat zou duur worden," meende Mir jam, glimlachend bij de gedachte, „want het marmer en de slijtage van de gereed- schappen moeten erbij berekend worden. O, het zou heel duur zijn!" In haar lief- dadige gretigheid dacht zij na, hoeveel zij zou kunnen vragen. „Het zou ja, zij zou het er maar op wagen „vijftig sikkels kosten!" „lk ben tamelijk arm," antwoordde Mar cus bedaard, „maar ik zal u tweehonderd sikkels betalen." Tweehonderd!" bracht Mirjam uit. „Dat is al te dwaas. Ik zou onmogelijk tweehon derd sikkels kunnen aannemen voor een stuk bewerkten steen. Dan zoudt gij werke- lijk kunnen beweren, dat gij aan de oevers van den Jordaan in handen van roovers waart gevallen. Neen, als mijn oom het goedvindt, zal ik zoo goed niogelijk mijn best doen voor vijftig maar ik waarschuw u vooruit, heer, om zulk een slechte afbeel- ding van uzelf te krijgen, zult gij vele^ver- velende uren als model moeten zitten." „Nu goed," zeide Marcus. „Zoodra ik weer onder beschaafde menschen kom, zal ik u zooveel bestellingen sturen, dat de bedelaars in deze streken voor hun geheele leven bezorgd zijn. Laat ons maar dadelijk beginnen." „Heer, ik heb nog geen toestemming. „De zaak moet in de vergadering der cu'ratoren behandeld worden, die morgen hun beslissing zullen geven. Intusschen zie ik er geen bezwaar in, dat mijn nicht, ter wijl wij" hier zitten praten, een brok klei verwerkt, dat later aan stukken gestagen kan worden, wanneer de vergadering in haar wijsheid uw verzoek afslaat." „TerwIlle van de vergadering zelf hoop ik. "dat zij in haar wijsheid niet zoo dwaas zal zijn," mompelde Marcus. „Vrouwe, waar zal ik plaats nemen?" ging hij over- luid voort. „Gij zult eens zien, welk een goed model ik ben. De groote Glaucus is immers mijn vriend totdat ik hem uw werk laat zien." „Wees zoo goed, hier plaats te nemen, heer, en mij aan te zien." „Ik ben tot uw dienst," zeide Marcus op geruimd, en de zitting begon. Den volgenden morgen bracht Ithiel, zoo als hij beloofd had, aan de curatoren der Esseeers het verzoek over, of Mirjam een borstbeeld van den centurion Marcus mocht maken. De meeningen waren verdeeld. De uitslag scheen twijfelachtig, totdat een der breeders, meer berekenend dan de anderen, hun onder het oog bracht, dat het niet ver- standig zou zijn, het verzoek van den kapi tein af te slaan, daar een weigering mis schien invloed zou hebben op zijn rapport aan de overheid. Er werd dus bepaald, dat Mirjam verlof zou krijgen tot het verrich- ten van het werk, mits in het bijzijn van Ithiel, haar leermeester en een derden bree der. Toen Marcus dus den volgenden dag kwam op het door Ithiel bepaalde uur, vond hij drie oude heeren met witten baard en wit gewaad, op een rij in de werkplaats o-ezeten, en achter hen Nehushta, met een glimlach op haar donker gelaat. Bij zijn binnenkomen stonden zij op en maakten een buiging, die hij beantwoordde. Nu ver- scheen Mirjam, die hij eveneens groette. (Wordt vervolgd.) NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1