PREDIKBEPBTEN. Loop der hevolking van Ter Neuzen. Zondag 10 Juni 1917. M. J. van Doeselaar, varensgezel, 2e De Kortestraat 1, naar Rotterdam. Ook door Th. B., oud 43 j., laudbouwer te Overslag, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank van 26 Mei 1916, waarbij hi] is veroordeeld ter zake van het aanwezig hebben van 1260 K.G. erwten, is veroordeeld tot 50 boete of 50 dagen hecht. Eveneens werd hooger beroep aange teekend door 0. F. M. C, oud 25 j., cafe houder te Bouchaute, tegen het vonnis van 25 Mei j.l., Waarbij hij ter zake van de bekende benzinesmokkelarij op 8 December 1915 is veroordeeld tot drie maanden ge- vangenisstraf. Rechtsingang metgevangenhoudingen verwijzing werd verleend tegen El. H., oud 28 j., werkman te Sas van Gecit, gedetineerd beklaagd van poging tot uitvoer. Rechtsingang en instructie werd ver leend tegen C. v. d. P., oud 26 j., werk man, W. P. v. d. V., oud 25 j., arbeider, beiden te Schoondijke, beklaagd van poging tot uitvoer. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9J u., Ds. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den II. Doop. Sluiskil. 9J u dhr. L. Dek. Hoek. 9£ u., geen dienst en 2J u., dlir. L. Dek van Sluiskil. Zaamslag. 9j u., Ds. G. van Dis en 2| u., geen dienst. Axel. 9£ u., leeskerk en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9J u., D3. H. Akersloot van Hou- ten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Kloosterzande. 10 u., W. J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9| u. en 2 u., Ds. S. Groeneveld. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. H. v. d. Wall. Chr. Gereformeerde Kerk. Kaamslag. 9J u. en 21 u., (zomertijd), Ds. L, de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., Ds. D. C van Overduin. Gnd-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ u., (ouden tijd) Ds. van der Garde van Opheusden. Lokaal Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. u., Evangelisatie. jft. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. "Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,81 en 10 uur 's Namiddags om half drie Lof. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. Leenhouts, broodbakkersknecht, Lange Kerkstraat 32, uit Hoek. H. Versluis, expediteur, Blokken 7, uit Amsterdam. -if lecturer, zouaer, f xnna, an .axei. J. 1. Meijer, broodbakkersknecht, Donze- Visserstraat 123, uit Middelburg. K. A. Riemens, zonder, Donze-Visser- straat 23, uit Rotterdam. K. Loof, wagenmaker, Nieuwediepstraat "9, utt Hoek. Vertrokken: L. ven Arkel, notarisklerk, Dijkstraat 66, naar Gorinchem. D. Melse, schipperskneeht, Vlooswijk- straat 2, naar Goes. J. Harms, machinist, Oostkant 5, naar Batavia. P. Dees, werkman, Rlaassenstraat 19, naar Rotterdam. L. de Feijter, dienstbode, P 38, naar Zaamslag. C. P. Rouw, zonder, Baandijk 3c, naar Axel. I. M. Wjjhe, ambtenaar ter secretarie, Tholensstraat 84, naar Edam. C. A. Bakker, zonder, Donze-Visserstraat 105, naar Mijnsheerenland. GEMEENTERAAD van TER NEUZEN. Vergadering van Dondcrdng 7 Juni 1917, ties voormididags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegen woordig de leden: A. Visser, D. J. Dees, J. J. de Jager, R. Scheele, M. Eij.ke, E. H. T. van Borssum Waalkes, D. Scheele, R. G. E. Noison, L. T. van Hasselt, L. J. Geelhoedt en G. de Bidder; later ook de heer J. de Feijter. Afwezig de heer J. de Bruijne. De voorzitter ©pent de vergadering en deelt mede dat de heer De Bruijne heeft hericht verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Hij stelt daarna aan de orde: 1. Installatie gekozen lid van den ge- meenteraad J. de Feijter Jacz. De voorzitter noodigt den secretaris uit, den heer De Feijter de vergadering binnen te leiden, aan welk verzoek deze voddoet. De heer De Feijter, ter vergadering ge- Jfiomen, legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De voorzitter wenscht den heer de Feijter geluk. Deze' komt liier niet voor deeerste maal, hij weel bij ondervinding welke taak den raadsleden wacht; hij behoeft hem dus niet op het zwaarwichtige daarvan te wijzen. Hij drukl de hoop uit, dat deze weder naar zijn beste weten de zalcen der gemeente zal helpen belieeren, dat het hem gegeven zal zijn bij voortzetting weder de noodige kracht daarvoor te genielen en het spreker ook zal gegeven zijn weder in goede samenwerking meL hem de zaken der gemeente te behande- len en liaar welzijn daardoor te bevorderen. De heer De Feij ter neeint alsnu zitting. 2. Vaststelling notulen. De notulen der vergaderingen van 3 April, 21 April en 30 April 11., worden met alge meene stemmen onveranderd vast gesteld. 3. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 3 April 1917 tot wijziging der begrooling voor 1916, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedepu teerde staten. Aangenoinen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 3 April 1917 tot wijziging dec. begrooling voor 1917, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedepu- teerde slalen. Aangenomen voor kennlsgeving. c. Het raadsbesluit van 24 April 1917 tot wijziging der begrooling voor 1917 voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedepu- teerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit vaxx 3 April 1917 tot verkoop van bouwgrond aan den Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Ter Neuzen, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedepuleerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 3 April 1917 be- treffende het sluiten eener geldteening ter voorziening in kasgeld, voorzien van het be wijs der goedkeuring door gedeputeerde staten, Aangenoinen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 24 April 1917 be- treffende hel sluiten eener geldleening van JL5.000, tot dekking van een gedeelte der kosten voortvloeiende uit de distrinutiewet 1916, voorzien van het bewijs der goedkeu ring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Hel raadsbesluit van 8 Maart 1917 tot verlenging van den termijn van ontruiming der onbewoonbaarverklaarde woning, staande in de Javastraal, no. 18, voorzien van het be wijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbesluit van 8 Maart 1917 tot verlenging van den termijn van ontruiming der onbewoonbaarverklaarde woning, staande in de Javastraat, no. 24, voorzien van het be- wijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een schrijven van gedepuleerde staten van ZeeLand, dd. 18 Mei 1917, waarin dit col lege mededeelt, dat het goedkeurlde bij schrij ven van het gemeentebestuur dd. 9 Mei 11. behandelde raadsbesluiten van 30 April jl. tot verlenging van de ontruimingstermijuen van de peroeeleu sectie C no. 2656 en 2684, of- schoon die termijnen reeds eenigen tijd zijn verstreken, en wel op grond van de over- weging, dat thans geen andere woningen voor de bewomers van genoemde perceelen te verkrijgen zijn. Gedeputeerde staten varzoeken echter, in het vervolg er op te willen letten dat derge- lijke besluiten behooren te worden genomen voor Hel verstrijken van den ontruimings- termijn, indien prijs wordt gesteld op goed keuring daarvan. Aangenomen voot kennisgeving. j. Het raadsbesluit van 3 April 1917, be- treffende de zekerheidsstelling van den hoofd- controleur-boekhoiuder van het levensmiddc- lenbedrijf, voorzien van het bewijs dergoed- keurim? rLoor gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. k, Verslag van de plaatselijke commissie van toezicbt op het middelbaar onderwijs in de gemeente Ter Neuzen over bet jaar 1916. Daaruii blijlct o.m. dat de inrichting voor middelbaar onderwijs op 1 Januari bezocht werd door 11 leerlingen uit andere gemeen-— ten; dit getal was bij den aanvang van den nieuwen cursus op 1 September 9. Voor zooveel noodig, werden in 1916 nog enkele ontbrekende leermiddelen aangeschaft. Het gemeenschappelijk gebruik van leermid delen ten behoeve van M. O. en M. U. L. O. gaf meermalen aanleiding tot oneenigheden tusschen bet personeel der H.B.S. en de school voor M. U. L. O., wat zeer zeker niet in het belang van het onderwijs kan zijn. Op 1 Januari 1916 was het aantal leer lingen: in klasse III 10 jongens en 4 meisjes, totaal 14, n n V 3 - 3 ft ft p w v n totaal dus 21 leerlingen. Bij den aanvang van den nieuwen cursus in September was bet aantal leerlingen: in klasse III 5 jongens en 7 meisjes, totaal 12, IV 6 4 10, V 2 1 3, totaal dus 25 leerlingen. Voor de toelating tot de school hadden zich voor den aanvang van den nieuwen cursus 22 leerlingen aangemeldbiervan wer den zonder examen toegeliaten 8 leerlingen, terwiji na afgenomen examen (in enkele vakken) in den loop van den cursus nog 2 leerlingen werden toegelaten. Aan het overgangsexamen van klasse III naar klasse IV hebben deelgenonien 15 leer lingen, t. w. 10 jongens en 5 meisjes.. Hier- van zijn bevordebd 11 leerlingen, t. \yi. 7 jon gens en 4 meisjes. Aan het examen voor overgang van klasse IV naar ldasse V is deelgenomen door 4 leer lingen, t. w. 3 jongens en 1 meisje, waar- van zijn bevorderd 2 leerlingen, nl. 1 jongen en 1 meisje. Het eindexamen is afgdlegd door 3 leer lingen, waarvan 1 zjch tijdens het mondeling gedeelte heeft teruggetrokkenvan hen heb ben 2 het getuigschrift gekregen en wel 1 mannelijke en 1 vrouwelijke leerling. De resu'llaten van bet schoolbezoek waren zeer gunstig; schoolverzuim had nicl noe- menswaard plaats. De school werd in den loop van het jaar herhaalde keeren van wege de commissie bezocht; de indrukken bij die bezoeken ver- kregen waren over het algemeen niet ongun- stig te noemen. Dit verslag wordt ter lezing gelegd. 1. Verslag van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in de gemeente Ter Neuzen over het jaar 1916. Hieruit blijlct, dat uit andere gemeenlen de scholen werden bezocht door 33 jongens en 29 meisjes, totaal 62 leerlingen, terwiji uit deze gemeente elders school gingen 8 jongens en 13 meisjes, totaal 21 leerlingen. De schoollokalen en meubelen, zoowel der openbare als bijzondere scholen, bevonden zich over het algemeen jn goeden staat, ter wiji de leermiddelen naar hehooren aanwezig zijn. De 3 lokalen der openbart: lagcre school B, welke sedert de mobilisatie als Boode Kruisinrichting bij de militairen in gebruik waren, werden in den loop van het jaar ont- ruimd, zoodal het onderwijs aan die school weder geregeld voortgang kan hebben. De openbare scholen werden bezocht door 491 joxigens en 459 meisjes, totaal 960, de bijzondere door 365 jongens on 291 meisjes, totaal 659 leerlingen. Er gingen dus te school 856 jongens en 753 meisjes. Het percentage van de jongens bedroeg tot de mannelijke bevolking 18,13 en dat van de schoolgaande meisjes tot de vrouwelijke bevolking 15,49, het aantal schoolgaande kindex-en bedroeg 16,79 van de geheele bevolking. Het aantal leerlingexx der school voor M. U. L. O., dat op 1 Januari 1916 de school bezocht bedroeg 65 jongens en 28 meisjes. Alle lagere sclxoten, zoowel ppenbare als bijzondere. werden in den loop van het jaar vanwege de commissie bezocht. De indruk, bij deze bezoeken verkregen, was over het algemeen genoxnen, gunstig. Het gemiddeid schoolverzuinx bedroeg pp de openbare scholen: geoorloofd 8,75 0/0, ongeoorlooM 1,02 0/0, voor de bijzondere scholen waren deze cijfers resp. 5,98 ,o/0 en 1,03 0/0. De schoolbibliothekeii aan de opexxbare scholen bevinden zich in goeden staat. Ten- gevolge van liet zeer veel voorkomen van roodvonk werd, onx verspreiding der be- smelling tegen te- gaan, door het gemeente bestuur bepaald, dat een tijdlang geenc boe- ken uit de sclioolbibliolheken met de leer lingen mede naar lxuis lxxochten worden ge geven. Tengevolge van de tijdsomstandig- lxeden weiden de gewone schooC'reisj'esi niet gemaakt. Door de leerlingen der school voor M." U. L. O. en school B werd een fiets- en tramtochtje door Oostelijk Zeexxwsch-Vlaan- deren gemaakt. Dit verslag wordt ter lezing gelegd. ni. Beredeuecrd verslag van hetgeen xnet be- trekkxng tot vex-beler-ing der volkshuisves- ting in de gemeente Ter Neuzen, gedurende bet tijdvak,' 1 Jaxiuari .tat idn met 31 December 1916 is verricht, ppgiemaakt door burgemee- stex- en wethouders dier genxeenle, dit ge- volge artikel 52 der woningwet. Hieruit blijlct o.m. dat op advies van de gezondheidscommissie wier zetel gevestigd 'is te Ter Neuzen, en van den gemeentebouw- meester, door burgemeester en wethomders tot het aanbrengen van verbeteringen aan lxunne woningeix zijn aangeschreven de eige- naars van 28 perceelen. Staking der bewoning had tengevolge de aanschrijving niet plaats. Op advies der gezondheidscommissie wier zetai gevestigd is te Ter Neuzen, en op vooi'- stal van burgemeester en wethouders, na voorafgaand ondex-zoek in loco, werden 10 woningen onbewoonbaar verklaard. Voor al deze perceelen cindigde de termij 11 van ontruiming 28 Februari 1917. Door den eigenaar van dp onbewoonbaar is ©mtrent de onbewoonbaarverkiLaring voor- verkh.arde perceelen Nieuwediep 69 en 71 ziening gevraagd bij gedepxxtecixle staten welk college de besluilen van den raad lxeeft ge- handhaafd. Het perceel Lange Kerkstraat 25 werd in afwijking^ van het adres "der Gezondheids- -o^Qxniiasie nloL oixh«iVQ.Qnhaai' verldaard. Boor burgemeester en wethouders werden 23 schriftelijke vergnnningen verleend tot het in gebruik nemen van nieuwe of vernieuwde gebouwen. Dit verslag wordt ler lezing gelegd. n. Een adres van het provinciaal salaris- comite in Zeeland, betreffende jaarwedden- regeling.van het onderwijzend personeel. Dit adres wordt, als ongeregeld, ter zijde geliegd. 4. Dechargeering van A. P. de Vos als tijdelijk gemeente-ontvanger. Burgemeester en wethouders, overwegende dat de rekening van de iixkomstan en uit- gaven dezer gexxieente over 1915 door gedepu teerde staten van Zeeland is vastgesteld, voor, de door den heer A. P. de Vos als waarnemend gemeen te-on Ivaneer gesteldc zekerheid ten behoeve der gemeente Ter Neuzen, bij aide van den 13 Augustus 1914, geregistreerd te Hulst den 13 Augustus 1911, verieden voor den alhier resideerenden nota- ris C. le Nobel, op te heffen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten, onder danklxeluiging voor de bewezen diensten. 5. Toekenning van eene gratificatie aan de telegrambestelster te Sluiskil. Naar aanleiding van ©en desbetx-effend ver- zoekschrift, stellen bui-gemeester en wethou ders voor, aan mej. Goossen, hx hare hoe- daniglxeid van telegrambestelster le Sluiskil over 1916 eene gralificalie toe te kennen van 26,50. Met algemeene stemmen wordt aldus be- besloten. 6. Voorstel tot wijziging van de in structie van den gemeente-ontvan ger. Bui'gemeester en wethouders, pverwegende, dat de gemeente-ontvanger volgens artikel 1 zijner instructie verplicht is kantoor te hou- den te Sluiskil op den eei'sten exx derden Woensdag van iedere maand; dat uil een door burgemeester en welhou- ders ingesteld ondierzoe'k is, gebleken, dat op de zitdagen te Sluiskil op 19 Januari, 15 Maart, 7 Juni en 21 Juni 1916 niets is ont- vangen dat gedureiule het eerste hailfjaar 1916 zijn ge'ind: dpi 5 Januari 15 posten to t een bed rag van f 56,19, 2 Februari 3 posten tot een be- drag van 6,171/2, 16 Februari 4 posten tot een bedrag van f 10,30, 1 Maart 1 post tot een bedrag van 5,— 5 April 14 posten tot een bedrag van 53,26, 19 April 4 posten tot een bedrag van f 5,33%, 3 Mej 7 posten lot een bedrag van J 18,18, en 17 Mei 4 pos ten tot een bedrag van 5,52. stelxen voor de woorden„bovendien houdt de ontvanger kantoor op den eersten en derden Woensdag van iedere maand, des namiddajgs van 4 floit 5 uur te Sluiskil, even eens in een door burgemeester en wethouders aan te wijzen lokaal", voorkomende in art. 1, le lid der instructie van den gemeente- ontvanger, zo'oails deze is vastgesteld den 29 December 1914 te lezen als volgt: „Boven- dien houdt de ontvanger kantoor op den derden Woensdag van de maanden Januari, Maart en Mei en op den eersten en derden Woensdag van ieder der maaxxden Juli tot en met December, des namiddags van 4 tot p uur le Sluiskil, eveneens in een door burge meester en wethouders aan te wijzen lokaal". De voorzitter, dit verzoek toelichtende geeft te kennen dat dit voorstel niet gedaan wordt op iniliatief van den ontvanger, doclx dat zij hel eigener beweging do,en, uitover- weging dat gebleken is, dat zonder hezwaar eenige zittingsdagen kunneu vervallen, aange- zien op sommige zittingsdagen de ontvangst zooi gering was, dat de ontvaxxgen hate de voor zoo'n zitting noodige uitgaven nog niet goed maakte. De lieer D, Scheele wit toestemmen, dat dit thans zoo is, maar vraagt, of, warmed- over enkele j a ren de omstandighedien het noodig zouden maken dat tie Ontvangiei' ex- op meer dagen komt, men dan geexx lxxoeilijk- lieden zal ondervinidien. De vioiorzittei- acht, (dat daarvoor geen vrees behoeft te bestaan, dan kan de instructie in omgekeerden zin even gemakkeSijk gewijzigd worden als dii thans geschiedt. Het voorstel wordt aangenoxxien met alge meene stemmen. 7. Voorstel inzake verzoek van de lee- raren aan de H. B. S. om eene tijde- lijke extra-bezoldiging. Ingekomen is een adres van W. H. J. Bongers, W. Estor, L. G. vaxx der Eijk, F. J. Hopfliatl, W. Middelberg, Temperman en W. Uiiger, leex-ares en leeraren aan de II. Ti. S., die daarin vei-zoeken, in bet vervolg^ nu opk andere gemeenlen, met het oog pp den steeds bezwaarlijker wordenden eoonomi- scben toesland de limiet vaxx deix zoioge- naamden „iduur4e-toesiag" aanzienlijk hebben verhoogd, een tijldelijke extra-bezoldiging te mogen ontvangen. De commissie van toeziclit op liet middel baar onderwijs, in wier handen dit verzoek om hericht en raad werd gesteld, deelt mode, dat zij geene termen gevonden heeft, om daai-op gnnsiig te adviseeren. De voorzitter geeft te kennen, dat pok burgemeester en wethouders geen "vrijheid kunnen vinden op lxet verzoek in te gaan en dat zij daarom adviseeren bet verzoek af te wijzen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- slotexx. 8. Benoeming van een lid van de com missie van toezicht op het middel baar onderwijs. De voorzitter noodigt den raad uit, over te gaan tot liet henioemen van pen lid der commissie van toeziclit op het middelbaar onderwijs, ter voorziening in de vacalure ontstaan door het vertrek van den heer J. J. van Leeuwen. Door de commissie worden (alfabetisch) ter henoeming aanbevolen de -lieeren L. J. F. van Balen en G. J. H. Zimmerman. De uitslag der stemming is, dat met 11 stemmen wordt benoemd de lieer Zimmer man. De heer Van Dalen verkrijgt 1 stem. 9. Benoeming van een lid van de com missie van toezicht op het lager onderwijs. De voorziller noodigt den raad uit, over te gaan tot lxet henoemen van een lid der commissie van toezicht op hel lager onder wijs ter voorziening in de vacaturre ontstaan doior het vertrek van den heer J. J. van Leeuwen. Door de commissie worden (alfabetisch) )(ter benoeming aanbevolen de lieeren L. J. F. van Dalen en G. J. H. Zimmerman. De utslag der stemming is, dat met 11 stemmen wordt benoiemd de lieer Zimmer man. De heer Van Dalen krijgt 1 stem. 10. Voorstel tot wijziging van de veror- dening op het onderzoek van vee, vleesch en visch. Verwijzende naar een adres van J. F. Koevoets, keurmeester van visch, afgedrukt Jn' de notulen der vergadering van 28 Septem ber 1916, waai-in deze zich o.m. beklaagl, dat in strijd met de verordening visch ten vei-- koop wordt aangeboden zonder 'dat deze ge- keurd is, en dat de politic daarop blijkens de hem gedane uitlatingen van venters niet toeziet, Waardoor hem, naar zijne berekening in de laalste 10 jaren eene schade is be- rokkend van f 100, welk bedx-ag liij verzoekt hem van wege de gemeente te vergoeden, stellen burgemeester en wethouders, voor, te besluiten, liet eerste lid van artikel 19 van de verordening op bet ondei-zoek en de be- handeliug van vee, vleesch en visch, be- stemd om te dienen als voedingsniiddel, in dier voege te wijzigen, dat het iuidit als volgt: „Bebalve de piersonen, daartoe bij de wet „aangewezen, zijn ook de keurmeesters van4 „vee, vleesclx en visch met het opsporen „van overli-edingen dezer verordeningen be- „last." „Van de door -hen geconstateerde overtre- „dingen geven zij ten spoedigste schriftelijk „kennis aan den inspecteur van politie en „den burgemeester." Overeenkomslig het voorstel van den Voor zitter wordt dit voorstel, dat nog eerstmoet gesteld worden in hamden der gezondheids commissie aangehouden. 11. Voorstel inzake sluiting eener pen- sioenverzekering voor W. H. van Doeselaar. Naar aanleiding van een ad res van W. H. van Doeselaar, gemeentewerkman, die, lioe- wel zijne verhouding tot de gemeente sedert de invoering van de pensionneering van ge- meente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen, is gewijzigd niet meer in dat pen- sioenfonds kan worden opgenomen, en daar om eene bijdrage van wege de gemeente ver- zocht voor het sluiten eener levensverzeke- ring ien behoeve van zich en zijn gezin, on- geveer gelijkstaande aan het bedrag dat Hij eventueel als pensioen zou genieten, stellen burgemeester en wethouders voor, te be- slui ten lo. in een door adressant te sluiten pen- sioenverzekering jaariijks bij te dragen tot een bedrag van 7 van zijne jaarwedde; 2o:. in een door adressant te sluiten ver- zekering voor Weduwen en weezenpensioen jaariijksv bij te dragen een som gelijk aan 1 0/0 van zijne jaarwedde; onder voorwaarde, diat: a. de verzekering lo en 2o worden aan- gegaan onder goedkeuring van burgemeester exi wethouders dezer gemeente; b. de (juitantien voor betaalde px-exnien binnen veertien dagen na hunne dagteeke- ningen aaxx genoemd College worden vex-- toond c. de ixijdragen niet worden uitgekeerd van af het oogenblik dat adressant pphoudt gemeen leamb leixaar te zijn. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 12. Adres, houdende verzoek tot toe kenning van een subsidie aan de vereeniging „de Ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstreken". Ingekomen is een adx-es van het hestuur der vereeniging „De Ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstx-eken", gevestigd te Tex- Neuzen, goedgekeux-d bij koninklijk besluit van den 7 Mei 1917, no. 27, waarin dit be- leefd verzoekt, dat van wege deze gemeente aan de vereeniging eene jaariijkschc subsidie zal worden verleend van jninstens 1650. De vereeniging heeft besloten aaix den raad deze subsidie te vragen, aangezien het 01x0x11- stioiotelijk vaststaat, dat de opi'ichting dezex- school beslist in het belang der gemeente is. Bij dit verzoek is ingezoiiden de volgende begrooling: Inkomsten. Subsidie van bet rijk 6025, id. van de provincie J1700, id. van de ge meente Ter Neuzen f 1650, id. van de 0111- liggende gemeenten /500, bijdragen van pax-- ticulieren, vereenigingen enz. J 500, iiuur woning directeur 300. opbrengst school- geld 600, verloting of publieke vei-kooping vervaardigde voorwerpen 1200, afval van inatenaal ,/50, andere inkomsten 125, samen 12.650. Uitgaven. Een directeur-leeraar 2250, een leeraar timmeren-teeketien f 1500, een leeraar smeden-teekenen 1500, een leeraar seliilde- ren-handteekenen -/ 1500, een leeraar v'oor thcoretisch onderwijs f 450, een concierge 500, rente en aflossingen van liet kapilaal van gebouwen eninrichtingen der school 45.000 a 6 o/0 annuiteit /2700, leer- en lmlpmiddelen en gereedschappen 100, mate- rialen 1600, schoolbehoef ten f 100, Jicht en vnur 200, assurantie 30, druk- en adver- teniiekosten 150, onvoorziene uitgaven en orxderhoud 70, samen 12.650. De voorzitter deelt mede, dat het voor stel van burgemeester en wethoxxdei-s slrekt, om liet verzoek van het bestuur toe te staan. De lieer Van Hasselt vraagt, de voorwaar- den te mogen vernemen, waaronder de sub sidie zal worden verleend. Er zou o.m. be paald kunnen worden dat de gemeenteraad een zijner leden in het bestuur benoemt. De heer Dees merkt op, dat hij in de ver gadering vaa burgemeester en wethouders heeft te kennen gegeven, zich omtrent dit voorstel zijne stem voor te behouden. Hij stemt toe, dat de meerderheid van dit col lege, besloot, een aldus tuidend voorstel te doen. De heer D. Scheele acht het wel van in- vioed, onder welke voorwaarden de subsidie wordt verleend. Er wordt 1650 gevraagd, en gezegd kan wel worden, dat dit bedrag zal kunnen worden venninderd met de sub sidies die nu worden verleend aan de school te Hulst en de vakteekenschool alhier, waar door de vermeerderng die. voor het vak- ionderwijs word) bestead 1250 zou bedragen. Hij acht eenige bedachtziaamheid wel noodig, al is het ook, dat men de oogen niet moet sluiten voor het belang dat bij eene am- bachtsschool hetrokken is, en zij zou voor zien in de behoaften van den kleinen mid- denstand. Zij zou voor dien stand een mooi ter rem openen, dat nu nog braalc ligt. Spreker zou echter wenschen, dat de ver eeniging eventueel zelf voor het stichtings- kapitaal zorgt en de gemeente daarmede niet belast wordt, wat aanleiding zou kunnen geven tot hoogere uitgaven in de toekomst. Zorgt de vereeniging er zelf voor, dan zal dit liaar des te meer aansporen tot bedacht- zaamlxeid. Hij stemt toe, dat de praktijk leert, dat de ambachtsscholen wel rendeeren, maar nu moet men in aanmerking nemen, dat er over liet algemeen in elke streek maar 1 staat. De vraag zal nu zijn, of, nu er reeds een school in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen staat, nl. te Hulst, of de streek voldoende leerlingen zal kunnen ileveren vonjr 2 scholen. Ook in Westeli.ik Zeeuv.'sch-Vlaanderen heeft men z'11 school te Oostburg. Ilij heeft ge- meend, deze vraag in deze vergadering onder de oogen te moeten hrengen. De liccr Dees merkt op, dat liet den voor zitter niet onbekend is, dat bij hem het be- zwaar bestaat, dat hij in hooge mate be- twijfelt, of het thans gevraagde bedrag van 1650 in de toekomst wel voldoende zal blijken. Hij is evenals elk ander over- tuigd van het nut eener ambachtsschool. Dat kan dus buiten bespreking hlijven. We hebben echter reeds eene ambachtsschool te Hulst en hij vreest, dat de steun dien men van de naburige gemeenten zal krijgen, ge ring zal zijn. Men heeft er al een voorbeeld van gezien. De bijdrage van deze gemeente zal dan moeten worden verhoogd en we weten alien, hoe de toestand der gemeente is. Er moet nu reeds 18.000 geleend worden voor dekking van de distributieuitgaven en als de melkgeschiedenis dan nog eens niet terecht komt, zullen we ook daarvoor nog een f 7000 moeten leenen, zoodat er zeker wel mag worden af gevraagd: waar haien we het geld vandaan? Spreker schat, dat er in de toekomst bij die thans gevraagde f 1650 nog wel 1000 zullen bijkomen, want het bedrag dat men als bijdragen van particulieren raamt, die f 500, zal ook wel verminderen. Dat gaat in den aanvang goed maar van lieverlede vermindert het en men gaat ten slotte zeggen: nu, maar waarom bekostigt de gemeente dat niet heetemaal. Dan zal de gemeente hebben uit te keeren de subsidie die toegestaan is aan de tram en wie weet wat er nog komt, als de oorlog blijft voort' duren, wat er dan nog meer zal moeten ge- rantsoeneerd worden. Als gevraagd wordt waar het geld van daan moet komen, zegt de voorzitter: uit de belasting, maar, als die nog hooger moet worden, weet spreker niet hoe het gaan moet, en daarom zal hij aan dit voorstel zijn stem niet durven geven, hoe nuttig hij overi- gens die school ook acht. De heer Waalkes meent, dat voorwaarden zouden kxinnen gesteld worden omtrent de heffing van schoolgeld, dat dit voor kinde- ren uit gemeenten die geen subsidie ver- leenen hooger zouden moeten zijn, dan voor gemeenten die wel subsidieeren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6