ALGEMEEH NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. 6541 Zaterdag 9 Juni 1917. 57e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN B IN H E nUUUL~' Telefooti 25. Bit BM verscliijnt MaaMap, Woensdag- en Vrijdagavond, nitgezonderd op Feestdagen, Firma P. J. VAN DE 8ANDE to Ter Henzen. Uitbetaling vergoeding wegens kost^ winnerscliap voor landweer herhalingsoefeningen. mm®. Per 3 maanden binnen de stad ft.—. Franco per post voor Nederland 1.10. BIJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65. overig Buitenland 2. i abonneert zich bij da Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij cfliopgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tvveemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tariei Inzending van advertentien voor 1 imr op den dag der uitgave. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de uitbetaling van vergoeding wegens kost- wiDnerschap aan de betrekkingen van land- weerplichtigen die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, en die dit ter Secretarie hebben opgegeven, zal plaats hebben op D i n s d a g 62 June 1867) des namiddags 2 uur op net Gemeentehuis. Ter Neuzen, 8 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HDIZINGA. Gedenkteeken Mr. Goeman Borgesius. Naar het Vad. meldt, heeft het hoofdbe- stuur van de Liberate Unie een commissie uit zijn midden benoemd om de oprichting van een blijvend gedenkteeken voor Mr. H. Goeman Borgesius voor te bereiden. Deze commissie, bestaande uit de heeren W. P. Kops, A. Roodhuijzen en Mr. H. Smeenge, is reeds eenigen tijd aan het werk en binnenkort hoopt zij met hare voorstel- len te komen. De scheepvaart. Reuter seint uit Londen: Naar wij vernemen, zijn de volgende con- cessies dezer dagen aan Nederland gedaan ter vergemakkelijking van het vervoer van gewettigde levensmiddelen voor het ge- bruik in Nederland. Toegestaan werd de vaart voor 28 Neder- landsche schepen in ballast naar de Ver- eenigde Staten, onderzoek te Halifax in plaats van in het Vereenigd Koninkrijk. Aan deze en een aantal andere schepen, op weg naar Nederland, werd een onderzoek in Ha lifax toegestaan, met het resultaat, dat in deze maand aan 41 Nederlandsche schepen is vergund naar Nederland te varen zonder het Vereenigd Koninkrijk aan te doen voor een onderzoek, waardoor dus het zgn. Duit- sche versperde gebied werd vermeden. 31 schepen hadden levensmiddelen en veevoe- der aan boord, 6 meststoffen, 4 geraffineer- de petroleum. In aansluiting hiermee is, tijdelijk han- gende zekere onderhandelingen met de Ne derlandsche regeering, machtiging gegeven Nederlandsche schepen te laten onderzoe- ken, op uit- en thuisreis, in havens buiten Groot-Brittanje. Evenzoo zijn faciliteiten aan Nederland sche schepen gegeven om van Gibraltar dadelijk naar Nederland te gaan. Een andere bijzondere concessie, gege ven bij bijzondere overeenkomst met den vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering, is, dat tien Nederlandsche schepen met gemengde ladingen voor Ne derland, van Groot-Brittanje mogen uitva- ren boven en behalve de schepen uit Brit sche havens vrijgelaten, bij de aankomst van dergelijke schepen uit Nederland. Dinsdagavond vertrokken van IJmuiden de stoomschepen Koningin der Nederlanden en Riouw van de maatschappij Nederland. Beide scjiepen neinen naar Indie de noorde- lijke route. Bij het vertrek van de Koningin der Neder landen was de belangstelling aan de groote sluis enorm groot. Voor de eerste maal deed een muziekkorps de passagiers en beman ning uitgeleide. Het stoomschip Riouw, reeds vroeger van Amsterdam vertrokken, had te Buitenhuizen oponthoud gehad. Ons broodrantsoen. Het Ned. Corr.-bureau meldt: Het binnenkomen van verschillende schepen met tarwe en bloem voor de regeering zal bij de bevolking w-aarschijnlijk de verwach- ting opwekken van een grooter rantsoen of we! van brood van uitsluitend tarwemeel gebakken. Aan deze verwachting kan geen gevolg worden gegeven omdat de algemeene posi- tie van den Amerikaanschen uitvoer he steeds mogelijk maakt dat de tarweaanvoer met ongestoord en in de benoodigde hoe- veelheden kan blijven doorgaan. Niettegen- staande dat in de laatste weken belangrijke hoeveelheden tarwe en tarwebloem voor de regeering zijn btnnengekomen, gebiedt dus de voorzichtigheid het rantsoen niet te ver- grooten. Men zal zich herinneren, dat de maatre- j gelen der Duitsche regeering tot meedoo- j genlooze voering van den. duikbootenoor- log het onderzoek van onze schepen in een haven van Groot-Britanie, gelijk tot dusver krachtens overeenkomst tusschen de BrU- sche regeering en de Nederlandsche Reeders geschiedde, onmogelijk hadden gemaakt, omdat die schepen, in het door Duitschland versperde gebied komende, een wissen on- dergang te gemoet zouden gaan. Onze tar weaanvoer en mitsdien onze volksvoeding waren dus door de bedoelde maatregelen van Duitsche zijde in hoogst bedenkelijke mate bedreigd. De daarop tusschen de Britsche regeering en de N. 0. T. gevoerde onderhandelingen leidden er toe, dat genoemde regeering de Nederlandsche scheepvaart aanmerkelijk te- gemoet kwam door te bepalen, dai in het vervolg het onderzoek onzer schepen zou plaats hebben in de overzeesche Britsche haven van Halifax in stede van te Kirkwall of Falmouth, beide gelegen binnen het ge- vaarlijk gebied. Gelijk bekend, werden echter de aldus toegestane faciliteiten eenigen tijd later, om bijkomstige redenen, opgeschort en tal van schepen te Halifax aangehouden. De hier- door ontstane belemmering in de aanvoeren van tarwe en meel, gepaard aan de onze- kerheid omtrent toekomstige aanvoeren maakten inkrimping van het broodrantsoen noodzakelijk. De Britsche regeering heeft inmiddels de zooeven bedoelde faciliteiten voor onze schepen hersteld. Onze graan- aanvoeren hebben thans zonder belemme ring van Britsche zijde plaats. Dit neemt niet weg, dat, gelijk boven gezegd is, ook nu nog op spoedige verhooging van het brood rantsoen niet gerekend mag worden. De crisis aan „Oorlog". Naar de Haagsche correspondent van het Hbl. verneemt, zal de leiding van het Depar- tement van Oorlog binnen niet te langen tijd weder aan een afzonderlijken Minister wor den toevertrouwd. Er zijn zekere teekenen die er op wijzen, dat de Regeering inder- daad niet voornemens is om het interimaat langer te bestendigen dan gewenscht schijnt voor het regelen van sommige interne ver- houdingen. De nieuwe Zegelwet. De Arnhemsche vereeniging voor Handel en Nijverheid heeft besloten, aan den Minis ter van Financien te vragen, of koopbriefjes van koopmansgoederen moeten worden ge- zegeld; zoo, ja, of ook de afschriften moe ten worden gezegeld en met welk zegel, en op welk artikel dit berust. De ambtenaren zijn het hieromtrent niet eens. Indien werke- lijk koopbriefjes met de afschriften moeten gezegeld worden, werd dit een groot na- deel voor den handel geacht. Ook zal worden gevraagd, of cassabons die toch een bewijs van betaling zijn, moeten worden gezegeld, en zoo ja, op welke wijze dit zal moeten geschieden. Lichtbesparing. In verband met de lichtbesparing heeft de Minister van Waterstaat aan de colleges van Ged. Staten verzocht, hun gevoelen te doen kennen omtrent eventueele invoering van bepalingen, dat rijwielen eerst een uur na zonsondergang tot een uur voor zonsop- gang licht moeten voeren en bij heldere maan geen licht behoeven te voeren, en tevens omtrent toepassing van denzelfden maatregel voor melk-, hand-, hondekarren en dergelijke. TER NEUZEN, 8 Juni 1917. Besmettelijke ziekten. Van 30 Mei5 Juni zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad ge- komen Roodvonk 1 geval te Goes, Middelburg, Ylissingen en 2 te Wemeldinge. Diphteritis 8 gevallen te Middelburg. Valsche zilverbons. De Minister van Financien brengt ter kennis, dat opnieuw valsche zilverbons, bijna alle van 2.50, zijn aangetroffen. Deze valsche bons, waarop de handteekening Ant. van Gijn voorkomt zijn gemakkelijk van de echte te onderscheiden door den slechten onduidelijken, minder scherpen druk. Bovendien zijn ze van eenigszins andere kleur, terwijl het watermerk of geheel ont- breektof zeer gebrekkig op de bons voorkomt - Aangezien valsche zilverbons niet door 1 het rijk worden vergoed, zal het publiek, ter voorkoming van geldelijke schade, goed doen nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en deze, indien zij ken- merken van vervalschiag vertoonen, te weige- renof wel zoo veel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst bjj den agent van bet ministerie van Financien te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3) of bjj een der betaalmeesters aan te bieden. AXEL. Woensdag werd alhier ten huize van den beer J. de Lozanse de gewoae jaarlijkscbe vergadering gehouden van de stembevoegde ingelanden van den polder Beoosten- en Bewestenblij. Van de 63 ingelanden waren er 51 vertegenwoordigd. Na behandeling van tal van ingekomen stukken werd met 44 stemmen herbenoemd tot gezworen de heer Hyp. Verhelst. Op voorstel van een paar ingelanden werden de jaarwedden van den dijkgraaf en de ge zworen verboogd mei 25, van den ont- vanger-griffier met f 50 en van den polder- bode met 25, ZAAMSLAG. In de kom der gemeente liep een meisje tusschen de rails in de richting van den aanstomenden tram zij bield, wegens den wind, haar hoed ver over het hoofd ge- trokken, waardoor zij hem pas merkte, toen hij vlak bij baar was en nog voortreed, ofschoon de machinist zooveel mogelijk remde. De toeschouwers pieenden haar te zien vermorzelen, maar zij had de groote tegen- woordigbeid van geest een staaf der ma chine te grijpen, terwijl zij op zijde sprong, en tegelijkertijd haar beenen op te trekken, zoodat zij nog een eindweegs ongedeerd mede voortreed, en gelukkig met den schrik vrijkwam. BOSCHKAPELLE. Op Koekebakkersboek stortte de gevel van een oabewoond huis onverwachts om- ver een paar kinderen, die vlak bij speelden, waren pas even te voren beangegaan. De werkliedenvereeniging #St. Deus Dedit" heeft voor hare leden eene onderlinge spaarvereeniging opgerichteen dertigtal personen traden reeds toe en deden bunne eerste stortingde gelden worden belegd op onze Boerenleenfeank. Het doel is om voor gezamenlijke reke- ning brandstoffen en levensmiddelen aan te koopen. Er begint hier groot gebrek te komen aan watervan vele woningen is de regen- bak leeg, en van de kerkebak is reeds een gedeelte verbruikteen spoedige flinke regenbui is zeer gewenscht. Woensdag jl. was bet 10 jaar geleden, dat de heer J. Truijman tot burgemeester dezer gemeente werd benoemd. Verschillende nuttige gemeentezaken kwa men onder zijn bestuur tot stand, o.a. werd de school flink en afdoend gerestaureerd, en werd er een gemeentehuis gesticht, welke beide gebouwen ook veel grootere gemeenten tot sieraad zouden strekken. KOEWACHT. Dinsdag werd hier een openbare ver gadering van den gemeenteraad gehouden, waarop alle leden tegenwoordig waren, behalve de beer Aug. de Blieck. Inge komen was een adres van de afdeeling Ter Neuzen van den Bond van Nederlandsche onderwjjzers, verzoekende verhooging der jaarwedden van de openbare onderwijzers in deze gemeente. Algemeen was men van gevoelen, dat bet oogenblik niet aangebroken is om een blijvende definitieve regeling vast te stellen, daar wij in abnormale omstandigheden leven. Hoogstens kan wenschelijk worden geacht een duurtetoeslag te verleenen, die echter niet gevraagd wordt en die bovendien onlangs pas aan alle onderwijzers verleend is, behalve aan den heer J. Naessens, die toen bier nog niet in diemst was. Met algemeene stemmen wordt besloten bet verzoek van de afdeeling Ter Neuzen a: te wijzen, docb aan den beer J. Naessens alsnog een duurtetoeslag te verleenen van 40 gulden. Verder was ingekomen een schrijven van de Gezondbeidscommissie te Hulst, verzoe kende maatregelen te wiilen nemen tegen het rcolcen door kinderen. Besloten wordt in een volgende vergadering daaromtrent voorscbriften vast te stellen. Met het oog I op de nieuwe tijdregeling was door de loofden van scbolen een wijziging voorge- steld in het leerplan. Deze wijziging wordt goedgekeurd. Tot leden van bet stembureau voor eventueele stemming voor lid van de Tweede Earner en leden van den gemeen teraad werden benoemd de heeren A. Dierick, Th. Persjjn, C. van Dorsselaer en E. de Vleeschouwer. Schietoefeningen, Roompot, Oostgat, reede Vlissingen. Schietoefeningen zullen worden gehou den a. in den Roompot op een of meer- der dagen volgende op den lOen Juni a.s. Onveilig is het gebied iDgesloten door de lijnen toren V-rouwepolder Zuid Z.W. wrak Baidir Oost Z.W., steenen toren Westka- pelle Zuid Z.W. en de kust van Walcheren. Een uur voor den aanvang der schietoefe ningen zullen op den kerktoren te Vrouwe- polder, Oostkapelle en Domburg roode vlag- gen balfstok worden geheschen, welke bij den aanvang der oefening worden voorge- bescben en na afloop neergehaald. b. in het Oostgat nabij Westkapelle op een der dagen volgende op den lien Juni a.s. Onveilig is bet watergebied langs de kust van Walcheren vanaf Domburg tot Zoutelande tot op een afstand van 3 zm. uit de kust. Een uur voos, den aanvang der oefeningen zal op den kerktoren te Westkapelle een roode vlag halfstok wor den geheschen, welke bij den aanvang ge heel wordt voorgebesehen en na afloop' neergehaald. c. ter reede van Vlissingen op een der dagen volgende op den 12den Juni a. s. Onveilig is het gebied "ingesloten door de lijn Westelijk havenhoofd buitenhaven Vlissingen-booge licht Nieuwesluis, de lijn kaapduinen kruishoofd en de kustlijnen van Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Een uur voor den aanvang der schiet oefeningen zal aan den toren van Vlissingen een roode vlag halfstok worden geheschen, welke bij het begin der oefening geheel wordc voorgebesehen en na afloop neer gehaald. d. in het Oostgat op den I3en Juni a.s. of eren der volgende dagen. Onveilig is het gebied ingesloten door de lijnen toren Zoutelande Oost Z.W., lichtopstand Zuider- boofd Noord Z.W., fort de Nolle Oost Z.W. en de kust van Walcheren. Een uur v6or den aanvang zullen op den kerktoren van Zoutelande en op fort de Nolle roode vlaggen halfstuk worden geheschen, welke bij den aanvang zullen worden voorgehe- schen en n* afloop neergehaald. e. ter reede van Vlissingen op den 13den Juni a.s. of een der volgende dagen. On veilig is bet watergebied iDgesloten door de lijnen toren Middelburg en toren Rittbem, booge licht Nieuwesluis West Z.W., de lijn, welke het Oostelijk havenhoofd der buitenhaven van Vlissingen verbindt met den toren van Breskens en de kust van »Walcheren. Een uur voor den aanvang der schietoefeningen zal aan een der W. mijlpalen een roode vlag halfstok worden geheschen welke bij bet begin wordt voor gebesehen en na afloop neergehaald. Het is verboden gedurende de schiet oefeningen in de hierbovengenoemde on- veilige gebieden te varen, te ankeren of te visscben. BIERVLIET. Men schrijft ons: Ter voldoening aan de door het bestuur van het waterschap voor de uitwatering der polders te Biervliet verstrekte opdracht, lui dende: „een onderzoek in te stellen naar de mid- delen, welke kunnen strekken tot verbete- ring van de afwatering van het water schap", heeft de heer J. J. van Leeuwen, civiel-in genieur, vroeger te Ter Neuzen, thans te Goes, een zeer uitvoerig en doorwrocht rap port ingediend. Aan dit rapport wiilen wij de voornaam- ste punten ontleenen: lo. In de inleiding, aanvangende met 1874, worden de oprichting van het water schap, de reglementen en andere historische gegevens besproken. 2o. De Zuidwaartsche verplaatsing van de ten Nobrd-Oosten en Oosten der zee- sluis gelegen zandplaat heeft ten slotte ge- leid tot den toestand van den voor de uit- wateringssluis gelegen vooroever, zooals wij- deze thans kennen. 3o. De bestaande toestand, bij persoon lijke waarneming in het najaar van 1916, wees aan, dat het zeewater niet lager afliep dan 1,75 M. boven den sluisvloer aan de zeezijde, zoodat toen ongeveer 1,6 M. op den slagdrempel bleef staan. Tot de middelen ter verbetering van den bestaanden toestand worden door den des- kundige genoemd: a. Bemaling. Een kunstmatige loozing door een stoom- gemagl is te beschouwen als een uiterste redmiadel, waartoe men hier zijn toevlucht niet mag nemen. b. Nieuwe uitwateringssluis in den zee- dijk van den Koninginnenpolder. Een loozing, andermaal in den Braakman, verdient z. i. met oog op mogelijke verzan- ding, volstrekt uitgesloten te zijn. c. Nieuwe uitwateringssluis nabij Nol no. 7. (Hoofdplaatpolder). Dit middel, n.l. rechtstreeksche verbinding met de Westerschelde, zal voor onbepaal- den tijd in de afwatering van het waterschap deugdelijk voorzien, doch is buitengewoon kostbaar. d. Verbetering der uitwatering door de bestaande zeesluis. De afwatering avn deze zou dan geleid worden naar de stroomgeul in de Wester schelde. Dit vierde punt, bij d. genoemd, wordt dan ook met.opgave der redenen, door den heer Van Leeuwen in overweging gegeven aan de algemeene vergadering van het Wa terschap voor te stellen, daartoe te beslui- ten. De hooge sommen, die deskundige bere- kening geraamd heeft, t. w. a. 152000, b. 158000; c. f 284000 en d. f 150000, heb ben de leden van het Waterschap uitermate doen afschrikken, wat, gevoegd bij de ab normale tijdsomstandigheden, ongetwijfeld tot uitstel zal leiden. De nood dringt echter tot verbetering. De verzanding buitendijksch heeft in het af- geloopen winterseizoen de sluisdeuren be- leikt, van waterloozing is derhalve geen sprake meer. Hierin wil men verbetering brengen door vergraving of uitbaggering,*en al zijn hier- voor ook eenige duizenden guldens benoo- digd, er worden daardoor tienduizenden guldens bewaard, die anders door water- schade verloren zouden gaan, en tijd ge- wonnen is veel gewonnen bij de tegenwoor- dige duurte der materialen, zoo deze al vol- doende te verkrijgen zijn. Schrijver dezes is geen deskundige, ja heeft nimmer een uitwatering van nabij in. werking gezien. Met mijn leekenkennis zou ik aan een stoomgemaal de voorkeur geven, wijl dat mij het goedkoopst toelijkt in normale tijds omstandigheden en dat een raming van f 152000 later met circa honderd duizend gulden verminderd kon worden. De stichting van gemalen in Duiveland, Tholen en Zuid-Beveland o.a. is men bezig aan een bemalingsinrichting voor het Waterschap „De Piet" bij den Schengepol- der ter afvloeiing ook van zeven polders deed mij- vragen, of die stichting ook hier niet voldoende zou kunnen zijn. De beste stuurlui staan aan wal, wordt dikwijls gezegd. Maar volgens mijn idee moeten die op het schip. Zoo denken de heeren K. Lippens, civiel- ingenieur, en de heer A. Hendrikse, burge meester van Waterlandkerkje, er ook over. Deze beide heeren hebben in een brochure aan de Ingelanden (waarom niet aan het Bestuur van het Waterschap?) het meest grootsche, het meest kostbare plan aanbe- volen met de bewering, dat de uitvoering minstens ton goedkooper kan, en het ander aanbevolen plan gewaagd moet heeten. Een half jaar en langer geleden heb ile aan belanghebbenden 'reeds gezegd, of ne ver gevraagd, waarom zij onzen deskun- digen afgevaardigde niet eens polsten. Men was bang een politieke tint aan de zaak te# geven, heette het. Alsof hij door zijn steun aan rechtschen en linkschen niet voldoende getoond had, dat hij een vertegenwoordiger van het gansehe district wilde zijn. Overigens weet ik niets af te dingen of aan te merken op den inhoud van het rap port en de daarin gegeven adviezen, en of schoon leek zijnde, heb ik het rapport met groot genoegen doorlezen. De heer Van Leeuwen mag zich, al komt het werk eerst jaren later tot stand, de ver- dienste toerekenen, dat hij de belangheb-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1