GtMENGDE BERICHTEN. Dit aeht de hoofdredacteur van ket fyBerliner Tagebiatt", Tkeod. Wolff, een pracktig idee. Hij koopt, dat ket daar niet bp blijven zal, maar dat door alle regeerin- gen alle schrifturen zallen worden gepubli- ceerd, die op de voorgesehiedenis van den ooriog betrekking hebben. Ook de Duitsche iregeering zal de geheele correspondentie tusschen Berlijn en Weenen, in den zomer van 1914 gevoerd, moeten openbaar makers. Dan eerst zal het duidelijk worden, beter dan door de partieele publicatie van allerlei gevonden correspondenties, hoe deze ooriog is ontstaan, en zich keeft ontwikkeld. Het rapport van Benckendorff, de Russische gezant te Londen, in 1913, tpdens de Balkan- conferentie aan Sasonof gezonden, is immers slechts een klein deel van ket dossier, dat als het eenmaal zal bebend zijn, voor den ernstjgen geschiedschrijver de gelegenkeid zal opr-nen om de vraag naar de schuld en de beweegredenen voor de uitbarsting in 1914 te beantwoorden. Thans is het gedebatteer daarover in de organen van de verschillende oorlogvoerende landen, die wel de bezwarende stukken voor anderen aankalen, doch de bewijzen van eigen schuld zorgvuldig verzwijgen, een peuterig en onmanuelijk gemors, dat geen iadruk meer maakt, doch alleen weer- zin wekt. De strijd aan de fronten is nog steeds in het zelfde stadium. Er wordt gevochteD, duizenaen menschen- levens worden dag aan dag opgeofferd, maar het succes van den strijd is van zoo ge- ringen aard, dat men zich verbaasd blijft afvragen waartoe en hoe lang nog DE DICTATOR VAN KROONSTAD. Uit New-York wordt gemeld, dat de correspondent van de //Ass. Press" te Pe- trograd meldtDe held van de revolutie te Kroonstad is een jeugdig student van de technologische school te Petrograd, Anatole Lamanof geheeten. Hij wist door zijn wel- sprekendheid, vurige geestdrift en onverge- Jijkelijke energie zich aan het hoofd te stellen van den plaatselijken raad van ar- beiders en soldaten en zich feitelpk tot dictator van Kroonstad te maken. Reeds voor de omwenteling maakte hp naam door ssijn voordrachten voor arbeiders tegen de autocratie. Hij wii een Napoleon en Rous seau tegelijk zijn en een krachtig bewinc vereenigen met de bevordering van nieuwe politiek-sociale denkbeelden. Zijn program- ma omvat de verdeeling van Rusland in talrijke kleine gebieden, eik onafkankelijk geregeerd door plaatselpke raden van ar beiders en soldaten, en sleckts op losse wijze vereenigd door een congres van ver- tegenwoordigers dier plaatselijke raden dat te Petrograd zitting zou kouden. Lamanof zeide //Een pan-Russiseh congres van de gedelegeerden der Raden zal op 14 Juni Sjjeenkomen en de kern kunnen vormen van Ruslands toekomstig bekeerstelsel. Tot dat de congres bijeenkomt zullen de Minis ters nauwelpks durven wagen maatregelen tegen ons te nemen. Plaatselijk is ons program een sterke regeering." Lamanof vertoonde eerst daarop een be- sluit, door kemzelf geteekend, en waarin de onniiideilijke gevangenneming en het zenden naar het front wordt gelast, van ieder man, die beschonken wordt aange- troffen. Lamanof voegde kieraan toe, dat zijn broeder slechfs luitenant is te Kroon stad, terwijl tal van voornatne commando's bezet zpn door gewone soldaten, die echter bewonderenswaardige officieren bleken te zijn. Alle teckniscke commando's zjjn in handen van deskundige officieren. De forten waren in beteren staat dan ooit en de Duit- schers zouden een warme ontvangst hebben als ze kwamen. EEN DAPPER SOLDAAT. Een aalmoezenier aan ket front zendt de //Daily Mail" bijzonderbeden over een jongen Canadees, wiens geheele familie in den ooriog gedood werd. Hij schrijft //Laat geheel Engeland de geschiedenis hooren van den jongen Canadees die juist in mijn kwartier is geweest en hedenavond naar Engeland vertrekt. Korporaal G. W. Moss trad den achtsten Augustus 1914 in dienst. Hij werd met de eerste troep Canadeezen naar ket front gestuurd en maakte er de geheele eampagne mede. Twee keer werd hij gewond en Rrie keer kwam hij uit Engeland aan het front terug. Hij is de eenig overgeblevene van vijf broeder3. De andere vier hebben hun leven op het veld van eer gelaten zpn neef en zijn schoonvader zijn eveneens gesneuveld en tot overmaat van ramp zpn de vrouw en de twee kleine kinderen van dezen korporaal de slachtoffers geworden van de jongste luchtraid op Folkestone. Zoo heeft hij dan alien, die hem dierbaar waren verloren. _Ioch blijft hij kalm en vindt berusting in het vertrouwen dat de zaak, waarvoor hij strijdt, een recbtvaardige is. Voor den ooriog was korporaal Moss ka- pitein bjj het Canadeesche heilsleger. Zjjn groote wensch is het om aalmoezenier te worden. EEN ALGEMEEN ENTENTE-OFFENSIEF? Zwitsersche bladen bevestigen de uit Duitsche bron afkomstige berichten over een nieuw algemeen offensief der Entente. Gemeld wordt, dat generaal Pau, die op 't oogenbiik de in Zwitserland geinter- neerde Franschen bezoekt, verklaard heeft, dat tot dit offensief nog dezen zomer zal worden overgegaan. Kerensky heeft het Russische leger geheel voor een voortzetting van den ooriog gewonnen,. zoodat ook de Russfn aan den grooten slag zullen deel- inemer. TER NEUZEN, 6 Juui 1917. Het W9erbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand boven 769.7 Gro- ningen. Laagste barometerstand onder 760 Oost- Duitschland. Verwachting tot den avond van 7 Juni. Zwakke tot matige winden uit Oostelijke ricbtingen, meest licht tot half bewo'lkt, droog weer behoudens kans op onweer, vooral in het Zuiden, iets warmer. Aanbesteding remstoel. Te Middelburg weri heden aanbesteei bet maken van een remstoel aan de kanaal- zijde van het binnensluishoofd van deMidden- sluis te Ter Neuzen. Raming f 1020. Inschrijvers de heeren G. A. van der Straaten voor f 1975, P. J. T. Bruggeman voor f 1836 en A. Kaan voor f 1670, alien te Ter Neuzen. Smokkelen, De douane-beambten te Hansweert heb ben ten uitvoer verboden goed (Buk) ver- stopt gevonden aan boord van de sleepboot //Trio". De boot is aangehouden. De geheele bemanning is gevankelpk naar Middelburg gebracht. Vervoer en verkoop van benzine. De toewijzirigscommissie voor benzine te 's Gravenhage geeft kennis, dat zij na overleg met den Minister van Landbouw enz. de voigende regeling heeft getroffen a. voor den verkoop, de aflevering en het vervoer van eene hoeveelheid benzine, benzol of terpentpn-substituut (z.g. kunst- terpentijn) van ICO gram en minder is onthefifing verleend van het verbod genoemd in het ministerieel besluit van 3 Apri 1917, no. 30007 b. voor den verkoop van benzine aan kleine verbruikers (loodgieters, rijwielher- stellers, schilders e. d. g.) wordt in een zoo groot mogelijk aantal gemeenten aan een of meer drogisten (die volgens de ter plaatse geldende gemeenteverordening ge- rechtigd zpn tot bet in voorraad houden van benzine, benzol en/of kunstterpentijn) eene hoeveelheid dier vloeistoffeD in voorraad gegeven. Aan de genoemde kleine verbruikers worden bonboekjes nitgereikt, bevattende 10 Lons a 1 L geldend voor een op den omslag van het boekje aangegeven periode, zoodat zij tegen afgifte van zulk een boo bij een der vorenbedoelde drogisten telkens 1 L. benzine, etc. zulien kunnen bekomen, terwijl de omslag van het boekje dient als geleidebiljet ter dekking van het vervoer. Aau de burgemeesters der verschillende gemeenten is van deze regeling kennis gegeven en aan ieder der vorenbedoelde drogisten is eene machtiging tot verkoop en aflevering uitgereikt. AXEL. Maandag geraakte alhier de kleeren van een meisje van bijna 5 jaar van G. Sdoor te dickt bp de lijmenkachei te komen, in brand, waardoor zij ernstige brandwonden bekwam. Geneeskundige hulp werd verleend. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Zomerzitting. Verschenen zijn de eerste vier voor- stellen van Ged. Staten om te behandelen in de op 3 Juli te openen gewone zomer zitting der Prov. Staten. Het eerste betreft dat om af te wijzen het verzoek van den Raad van Commissarissen der stichting Oranje Nassau's Oord, Sana torium voor lijders aan tuberculose, om sub- sidie van f0,15 per verpleegdag voor iederen patient in de laagste klasse uit de provincie Zeeland. Ged. Staten hebben omtrent dit verzoek het gevoelen ingewonnen van den waarne- menden Hoofdinspecteur der Volksgezond- heid, die in zijn rapport tot de conclusie komt, dat de provincie reeds door de sub- sidieverleening aan de Provinciale vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose, de vraag beantwoord heeft, dat het op den weg ligt van de provinciale besturen, om gelden voor subsidieering van Sanatoria voor lij ders aan tuberculose beschikbaar te stellen. De inspecteur meent daarom, dat indien de staten meenen het voor de bestrijding van de tuberculose als voiksz-iekte uit te geven bedrag te mogen verhoogen met naar schat- ting f 1200 per jaar, inwilliging van het ver zoek aanbeveling verdient. Ged. Staten wijzen er allereerst op, dat f 1200 te laag geschat is, daar ook andere Sanatoria op subsidie aanspraak zouden hebben. Ged. Staten erkennen gaarne, dat de Sanatoria medewerken tot bestrijding der .tuberculose als volksziekte. Maar in dat medewerken ligt opgesloten, dat de bestrij ding door verpleging in een Sanatorium slechts een van de middelen is en dat dus, wanneer de Staten van Zeeland voor dit eene middel f 1200 of f 1800 wilden votee- ren, voor de andere bestrijdingsmiddelen naar verhouding evenveel zou moeten wor den bijgedragen. Hoe langer hoe meer toch, wint bij deskundigen de meening veld, dat in den strijd tegen de tuberculose als vplks- ziekte de prophylaxis hoofdzaak is, in ver- band waarmede men, schoon de waarde eener doeltreffende behandeling in Sanato ria nog steeds erkennende naast de behan deling van volwassen patienten, het oog is gaan richten op voorkoming der ziekte in de gezinnen en op de zorg voor de alle.r- jongste lijders. Oranje Nassau's Oord nu is eene inrichting voor volwassenen. Op grond van het vorenstaande onderschrijven Ged. Staten niet de meening, dat de vraag of aan het verzoek van Oranje Nassau's Oord zal worden volda'an, hierop neerkomt of de Provincie bereid is het bedrag, tot nog toe voor de bestrijding der tuberculose uitge- trokken, te verhoogen. Want het subsidie aan de Provinciale vereeniging strekt, om den strijd tegen de tuberculose in dit gewest in zijn geheelen omvang te helpen organi- seeren. Hier zou men met verwaarloozing van de andere, slechts aan eene zijde der kwestie de aandacht wijden. Ged. Staten meenen dan ook dat alleen die instellingen in aanmerking komen voor subsidie, die zich met alle onderdeelen der tuberculosebestrijding bezighouden; ook achten zij een principieele inperking der subsidieve'rleeningen gewenscht, omdat het aantal aanvragen steeds grooter zal wor den. Er is, naar hen voorkomt, iets voor te zeggen om dan gewestelijke instellingen, waar bij de apneming van patienten de Zeeuwen de voorkeur zouden hebben, even- tueel een subsidie toe te staan. Maar het ligt naar hunne meening in het algemeen minder op den weg der Provincie, buiten haar gebied werkende instellingen, waar b'ovendien de inwoners dezer provincie geene voorkeur genieten, te helpen. En zeker is er o.i. geen aanleiding tot subsidi eering, indien niet in de eerste plaats het algemeen belang door de subsidie aanvra- gende instellingen wordt gediend. Van de 14 Zeeuwsche plaatsen nu, die in de aan- vrage van Oranje Nassau's Oord worden genoemd, omdat daaruit patienten in de stichting worden verpleegd, zijn er 11, waar geene vereeniging tot bestrijding der tuber culose en geen consultatiebureau wordt ge vonden. Er is dus volstrekt geen waarborg, dat in diezelfde plaatsen niet veel gevaar- lijker patienten in hunne omgeving worden gelaten, en zoo kan er alleen van het belang dier lijders of hunne betrekkingen, maar niet van het algemeen belang sprhke zijn. Hiermede wil niet gezegd zijn, dat de lij ders niet moeten worden verpleegd, maar wel dat de Provincie daarvoor moeilijk geld kan geven. Vervolgens stellen Ged. Staten voor over- eenkomstig het verzoek aan J. Leendertse te Wemeldinge eene subsidie te verleenen van 500 voor een omnibusdienst van We meldinge naar het station Vlake. Evenals de hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, meenen Ged. Staten, dat er alle reden is om het bedrijvige Wemeldinge met het spoorwe'gnet te verbinden en de pogin- gen daartoe op Provincialen steun aan spraak hebben. Daar de begrooting van de Ambachts- teekensohool voor Noord-Beveland te Kort- gene, zonder provinciale subsidie sluit en er derhalve aan zulk een subsidie geen be- hoefte bestaat, stellen Ged. Staten voor een verzoek tot het verleenen van subsidie af- wijzend te beantwoorden, terwijl zij er bo- vendien nog op wijzen, dat de school slechts door 8 leerlingen wordt bezocht, waarvan maar 1 van buiten Kortgene, zoodat het provinciaal belang er maar in zeer geringe mate bij betrokken is. Ten slotte wordt jnog voorgesteld om het renteloos voorschot, verleend aan de ge- meente Vrouwenpolder voor de bestrating van den Gapingschen grindweg, te verhoo gen van 14150 op f 20050, daar de klin- kers zeer in prijs zijn gestegen en de minste inschrijving nog f 1748,80 boven de in ver- band met den hoogeren prijs gemaakte ra ining was. Op een tweede verzoek om het voorschot in 30, in plaats van, zooals arpi- vankelijk was bepaald, in 20 jaar af te los- sen, stellen Ged. Staten voor afwijzend te beschikken, daar dit zou zijn afwijken van den regel en scheppen van praecedenten. Granaat ontploft. Zondagmorgen is te Eede (Zeeuwsch- Vlaanderen) iu den tuin van een werkman een granaat ontploft, die de Duitschers op vliegers hadden afgeschoten. De ontploffing veroorzaakte geen noemenswaardige schade. Een groot gedeelte van het projectiel is in beslag genomen. Ooggetuigen verklaren, dat verscheidene shrapnells boven ons land ontbranden. (VI. Crt.) Groentenafval. De politie te Loosduinen hield in de vorige jaren toezjcht dat de tuindersknechts den groetenafval niet in de vaarten wierpen en het veilingsbestuur had een man aan- gesteld, die de koolbladeren verzamelde en op een mesthoop bracht. Thans ziet men geen blaadje meer zwerven. Handelaars wachten de tuindersknechts reeds op om de bloemkoolbladeren te koopen. Heele scheepsladingen worden verzonden naar de drogerijen om vervolgens naar het buitenland te worden uitgevoerd. Om de aardappelen. Te Zaandam, waar al eenige dagen op aardappelen werd gewacht, is Donderdag- namiddag op den Dam een met aardappelen beladen wagen door een aantal vrouwen bestormd. In een oogenbiik waren een paar zak van den wagen getrokken en over de straat uitgestortde aardappelen werden door de vrouwen heel spoedig opgeraapt en in mandjes en emmers gedaan. De politie kwam tusschenbeiden, waarna de vrouwen in optocht naar het emplacement van het station der H. S. M. trokken om daar de wagens van de groentehandelaren op te wachten. Hier kwam het spoedig tot een botsing. Zoodra de tweede wagen de eerste kwam er door een list ongemoeid door buiten let hek kwam, vielen de vrouwen er op aan. Ten einde meester van het terrein te blijven zag de politie zich genoodzaakt, omdat ook mannen zich -met de zaak be- moeiden, van de wapens gebruik te maken, waarbij eenige harde klappen vielen. Smokkelaars. Yrpdagnacht is in de Meerwijk bp Nij- megen een miiitaire troep aangehouden, die bestond uit mannen van den Vrijwilli- gen Landstorm, van de Landweer en burgers, gekleed in miiitaire uniform. Zij deden zich voor als een miiitaire patrouille doch waren niet anders dan brutale smokkelaars, die hun ransel en broodzak gevuld hadden met Kwatta-chocolade, welke ze op deze wijze ongemerkt naar de grens brachten. Reeds lang was bij het commando van den Vrijwilligen Landstorm en bp de Kon. Marechaussee deze true bekend, welke reeds meermalen moet zijn uitgevoerd, doch het mocht nu eerst gelukken deze rooversbende, die onder commando stond van een adjudant- onderofficier, te vatten. Op enkelen na, die ontvlucht zijn, werd het heele troepje, ongeveer 40 man, gevaDgen genomen en door de marechaussees achter slot gezet. Nader vernemen wij nog, dat 50 kistjes Kwatta, elk van 100 reepen, in beslag genomen zijn. Ongeluk. Een kind van W. v. d. V., te Harder- wijk, dat in een tobbe kokend zeepwater vie!, bekwam zoo ernstige braedwonden, dat het aan de gevolgen overleed. Het kind is een zusje van het 7jarig meisje, dat onlangs door een Belgisch ge- interneerde vermoord werd. Twee kinderen verbrand. Tijdens de afwezigheid der ouders ver- maakten zich de kinderen van den land- bouwer A. L. te Atferden met vuurtje spelen. Hun kleertjes vatten vlam en deelden zich verder aan den inboedel mede waardoor het geheele huis in vlammen op- ging. Ondanks spoedig toegeschoten hulp mocht men er niet in slagen de kinderen te redden, zoodat ze jammeriijk omkwameu. Het oudste was 4 en het andere 21/s jaar. Dood gevonden. Te Nuis (Gron.) is naar aan de Prov. Gr. Ct. wordt gemeld, Zondagavond de hulpbode Berend Hof dood bij den weg gevonden. Behalve een wonde aan't hoofd, had hij er een in de borst. Naar men vermoedt, moeten deze hem bij een ruzie met een paar jongelui toegebracht zijn. De vermoedelijke dader is door de mare chaussees naar cle eel te Marum opgebracht. IJdeltuit voor den Spiegel. Op de heide tusschen Laren en Eemnes speelde zich een koddig voorval af. Een boerenvrouwtje, dat aan de schoon- maak was, had haar geheelen inventaris naar buiten gebracht. Ook de spiegel stond op het erf. Plotseiing hoorde zij een groot spektakel. Het vrouwtje snelde naar buiten en terstond viel haar blik op den spiegel, die aan scherven lag. De haan stond erbij met bebloede kam. Het dier had in den spiegel een anderen haan mee nen te zien en was daarmede aan't vechten gegaan met het begrijpelijko gevolg. Een voedend woord. Door den voorganger der Herv. Gem. te Maarsbergen werd Zondag 11. van den kan- sel afgekondigd, dater den volgenden dag weer regeeringsaardappelen verkrijg- baar waren, (Ned.) Meikevers als veevoeder. Meikevers zijn naar wij in het N. v. d. D. iezen, een zeer geschikt varkensvoer. Be halve in hun geheel, worden ze ook tot meel gemalen onder het varkensvoer ge- rnengd, wat het voordeel geeft, dat ze niet direct of althans kort nadat ze gevangen zijn, tot gebruik bestemd behoeven te worden. Om Meikevermeel te bereiden, doodt men de dieren met behulp van kokend water, vervolgens droogt men ze op een eerst, waarna ze gemalen worden in een oudep koffiemoleu of fijngestampt in een vjjzel. Met het toedienen van Meikeversmeei aan varkens kan men best tot het derde ge deelte van het gewoee quantum voedsel gaan, terwijl dan de rest van het rantsoen gerust eiwitarm mag zijn. Meikevermeel toch is zeer eitwitrijk. Een indirect voordeel in het opruimen van Meikevers bestaat nog hierin, dat men niet alleen veel bladgroen spaart, waaraan de veelvraten zich anders zouden hebben te goed gedaan, maar tevens aan de wpfjes de geiegenheid ont.neemt om haar gebrui- kelijke 30 eitjes te leggen. Ter bewaring. Het voigende is volgens //Het Yolk" z/heusch" te Amsterdam gebeurd Twee Belgische dames gaan uit, gewapend ieder met een parapluie. Het weer klaart op en zij willen graag de vervelende para- pluies kwijfc. Bp het Leidscheplein worden zij plotseiing verrukt door den uitnemenden Hollandschen organisatiegeest, want zp ont- dekken het //Huis-van Bewaring". Onmiddellijk schellen zij aan eerste schrikhet overgaan van een zware bei. Een man verschijnt met een rare pet op het hoofd. Beleefd worden twee parapluies overgereikt. Tweede schrik de man met de pet gromt nijdighet is hier de gevan- genis Dames onthutst af met de parapluies. Een nuttige uitvinding. De heer C. v. d. Leun, werktuigkundige te 's Gravenhage, heeft een toestel uitge- dacht dat van groot nut kan zijn voor wielrijders. Het betreft nl. een toestel om te beletten dat bij het breken van de voor- vork de fietser komt te vallen. De heer v. d. Leun heeft een dezer dagen zijn vinding gedemonstreerd voor Prins Hendrik, die zijn rijwiel onmiddellijk van zulk een toe stel heeft laten voorzien. De vinding is in Nederland gepatenteerd onder No. 1605, terwijl in verschillende landen patent is aangevraagd. Het toestel is in enkele minuten in elk rijwiel aan te brengen en wordt door firma J. Hoogeveen Co., alhier, in den handel gebracht. -» Een vogelverstoorder. Een jongen van K. te Weert, wilde een eksternest uithalen. Toen hij naar beneden kwam, brak plotseiing een tak, waarop hp stond, met het gevolg, dat hp naar beneden tuimelde. Dr. Vrancken achtte het nood- zakelijk, dat K. in het gasthuis opgenomen werd. Bp onderzoek aldaar bleek, dat K., be halve een hoofdverwonding, 4 ribben ge- broken had. Over de grens gekomen. Maandagmorgen kwamen te Echterbosch (L.) in een troepje twaalf uit Duitsche krijgsgevangenschap ontvluchte Russische soldaten aan. Volgens de verklaring van enkelen onder hen, die Duitsch spraken, wordt het toezicht zoowel in het binnen- land als langs de grens hoe langer hoe slapper zoodat ze dagen lang bijeen hadden kunnen blijven, terwijl ze ook gezamenlijk de grens hadden kunnen passeeren, zonder door een grenswacht te worden lastig ge- vallen. Te Maastricht kwamen Zondagnamiddag aan vijf ontvluchte Russen. Ook is een Duitsch deserteur gearriveerd. Maandag is te Winterswijk een 19jarige Duitsche deserteur in uniform en voorzien van wapens aangekomen. Dienzelfden dag kwamen daar aan een Franache krpgs- en een Belgisch burgergevangene. Te Gendt kwamen aan een Duitsch deser teur en twee Russische krijgsgevangenen. Voorts ftrriveerdeu te Didam en te Zevenaar twee Duitsche deserteurs in burgerkleeding. Nekkramp. Te Gouda is een 21/2 jarig kind van D. aan nekkramp overleden. Geen tijd om te trouwen! Te Bovenkarspel zou Donderdag eeu paartje in den echt verbonden worden. Bruid en familie stonden klaar, doch de bruidegom verscheen niet. Toen men hem opzocht, gaf hp te kennen, dat hp nu geen tijd had om te trouwen, morgen maar En dat is gebeurd Waarneming en gevolgtrekking. Zooals men weet verdenkt de politie er den postbeambte van den //aanslag" op de Bioemgracht, gefingeerd te hebben. De man schijnt zich zelf beroofd te hebben en men gelooft, dat hp den inhoud der trom mel met zijn eveneens gearresteerden makker G. Dekker heeft gedeeld. Op een aardige manier heeft men deze z/comedieberooving" ontdekt. De postbe ambte verklaarde na zijn berooving, dat men hem zoo ruw had beetgepakt, dat de knoopen van zijn jas waren gesprongen. Een aandachtige beschouwing van het garen der knoopen deed het vermoeden rijzen, dat deze knoopen niet afgerukt maar afge- knipt waren. En nog wel door iemand, die links is. De postbeambte bleek links te zijn en tot oyermaat van ramp vond men een schaar bp hem, die zwarte garen- pluisjes vertoonde. Een scherp verhoor deed den verdachte door de maud vallen. G. Dekker ontkent. (Tel.) Dooden van een ooievaar. Wij hebben onlangs melding gemaakt van het doodschieten van den mannetjes- obievaar, die tezamen met zijn gade een nest had gebouwd op een der schoorsteenen van het huis van dr. Bijnen te Breda. Wp Iezen nu in de //Maasbode", dat de dader van dezen vogelmoord ontdekt en tegen hem procesverbaal opgemaakt is. Alles is nog beproefd om het wijfje, dat reeds was begotinen te broeden, te verzor- gen zelfs is er vlak bij het nest een bak water aangebracht met kikkers er in en verdere hors d'oeuvre's, maar tevergeefs het dier is heengevlogen zeker naar veiliger oorden om daar hulp en troost te vinden. En Breda staat vooreerst bij de ooievaars op de zwarte lijst Een verstrooide beroemdheid. De teerlijnsche kerkhistoricus Neander (1789-1850) was tot ver buiten de grenzen van zijn stad en zelfs van het land bekend om zijn verstrooidheid.. Die verstrooidheid was spreekwoordelijk geworden. Men ver- telt van Neander, dat hij eens, op weg naar de universiteit, met een voet op het trottoir en de andere op den weg terecht kwam, en uit pure verstrooidheid den heelen dag verder zoo bleef liinken en strompelen. Thuis gekomen klaagde hij zijn nood aan zijn zuster en vertelde haar, dat hij bang was, mank te zullen worden, omdat hij zoo begon te ihinken. Een anderen keer klom hij in zijn bibliotheek op een ladder om een boek te halen. Die ladder stond naast de vrij hooge kachel. Neander nam het boek, stapte van de ladder op de hooge ouder- wetsche Duitsche kachel en verdiepte er zich in. Zoo bleef hij zitten, terwijl zijn zuster, denkende dat hij was uitgegaan, de ladder wegnam. Toen ze eindelijk in doode- lijke ongerustheid raakte over zijn lange uitblijven, hoorde ze haar verstrooiden broeder van zijn hooge zitplaats af om hulp roepen. Eens sloot hij, in verstrooidheid, de studeerlamp, waarbij hij gewerkt had, in zijn schrijfbureau. Toen alles plotseiing donker werd, begon hij angstig om zijn zuster te schreeuwen: „Hannchen, Hann- chen, kom toch; wat is er toch met mijn oogen gebeurd, ik kan niets meer zien. Het is heelemaal donker geworden." Hannchen kwam met licht en loste het probleem op. Een complot van bakker, barbier en schoenmaker. Dat er ten aanzien van de Distributiewet in allerlei ministerieele bepaiingen, die op grond dezer wet zijn gemaakt, nog heel wat ongerechtigheden plaats hebben is schrijft het Hbl. bekend. Dan wordt dit en dan weder dat voorschrift overtreden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2