ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Uitreiking Zeepkaartsn De Oorlog-. No, 6538, Zaterdag 2 Juni 1917, 67e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN: EiXUllITllA A3. Aanwijzing Yerkrijgbaarstelling LevensmiddeieD- Landbouwbenchten. Telefoon 25. Bit Blad verschjjnt Maandag-, Woensdag- en VrijdagaYond, uitgezonderct op Feestdagen, by de Firma P. J. YAK BE 8ANDE te Ter Neuzen. BERSTS BLAD- I Maximumprijzen brood. BINNENLAND~ PRBDIKBEURTEH, Loop der bevolking van Ter Nenzsn. mmammmammtmmBmmmmmmmmmmm pgr 3 maanden binnen de slad I.Franco per post voor Nederland 1.10. BIJ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Iridie en Amerika /1.65, overig Btritenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook *bij alle Boekhandelarens Postdirecteuren eh Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10o Bi] dlrecte opgaaf van driem^ll plaatsing derzelfde advertentie wordt d$ prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regefabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. De Burgemeester van TER NEUZEN, vestigfc er nogmaals de aandacht op, dat ingevolge Circulaire No. 56238/36, dato 23 Maart j.l. de vastgestelde maximumprijzen gelden voor <aSi@ soorten brood, dus ook voor het zoogenaamde luxe brood. Verder wordt er nog op gewezen, dat het verkoopen van brood 208ides« bans verboden is (art. 25 Brooddistributieregeling)* en overtreding hiervan strafbaar is volgens de Distributiewet 1916. Ter Neuzen, 2 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 4 S Juni geldig zullen zijn voor Aardappelen bon no. 16, 17 en 18 2e serie. Bak- en Braadvet bon no. 10 le u Varkensvleesch 10 le Groene Erwten n 7 le Rijst u 6 le Ter Neuzen, 2 Juni 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. N.1I. Op bon no. 10 voor Was*lk®n®» vSeesch mag0,300K.G. worden afgegeven. Op bon no. 6 voor Kijjst magslechts 0,300 K.G. warden afgegeven. De Hoofdcontroleur-Boekhouder van het Levensmiddelenbureau maakt bekend, dat uitreiking van zeepkaarten voor de mautad Juni zal plaats hebben in het lokaal Bethel, 2e Yerbindingsstraat, uit» siuitend tegen inlevering der» oude en wel voor hen, wier geslachtsnaam begint met de letters A—DMaandag4 Juni van 2—4 uur n.m. EK 4 6 1—P Dinsdag 5 Juni van 9—12 uur v.m. Q—Z y, J 6 n.m. Ter Neuzen, 2 Juni 1917. De Hoofdeontroleur-Boekhouder voornoemd, L. W. RIJN BERG. TJitgeweken Belgen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Knobel, heeft den 15den Mei de volgende vraag ingezonden Is de Minister bereid te verstrekken een nader, zoo mogelijk in bijzonderheden tredend, overzicht van hetgeen de regeering, sedert het begin van den oorlog tot dusver, ten bate der naar hier uitgeweken en op andere wijze hier te lande aangekomen, Belgen heeft verricht en bekostigd De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft daarop den 29sten dezer een bevesti- gend antwoord ingezonden. Een gnoot, algemeen entente- offensief Uit Berlin wordt aan de N. R. Crt. geseind: Van goed ingelichte Duitsche zijde wordt mij medegedeeld In de entente heeft de wensch van Engeland om den oorlog voort te zetten, zoolang er ook maar eenig uit- j zicht op succes is, gezegevierd. Een groot algemeen offensief dat niet de voortzetting is van de offensieven, die dit voorjaar heb ben plaats gevonden, staat voor de dear. Men verwacht dat het in de eerstkomende weken op alle fronten tegelijk zal losbreken. Het is Engeland niet alleen gelukt, Frank- rijk daarvoor te winnen, maar ook Rusland zal de proef op de discipline van zijn leger wagen en dit aan den algemeenen aanval laten deelnemen. Het veusachtig offensief zal zich niet alleen tot het Westelijk en Oostelijk front tot Macedonie en Palestina bepalen, maar men meent te Berlijn de zekerheid te hebben dat ook groote ope- raties ter zee ermede zullen gepaard gaan. Men vermoedt hier verschillende oorzaken voor de haast waarmede dit offensief op touw is gezet,. ofschoon het onder normale omstandigbeden toch zeker in het belang der Entente zou geweest zijn de voorbe- reiding tot den herfst uit te stellen. Ten eerste, zoo meent men hier, zal Engeland bij het toenemend verlies van tonnenmaat, niet laug meer de ontzagiijke hoeveelheid scbeepsruimte voor een dergelijk offensief ter bescbikking hebben. Dan wii het stellig door een snelle beslissing trachten het al gemeen dreigende gebrek aan levensmid- delen te voorkomen. Ten derde vermoedt men dat in Enge land de overweging van invloed is geweest, dat het steeds moeilijker zal worden de oorlogs-stemming levendig te houden, zoowel in bet eigen land als bij de bondgenooten. In het bizonder zou men haast hebben gehacf, om van de tegenwoordige strooming te St. Petersburg partij te trekken. Daar- om, zoo meent men hier, zal thans deze geforceerde poging worden gewaagd. TEE NEUZEN, 1 Juni 1917. Het weerberieht van het meteorolo- gisch instituufc te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogstebarometerstand 766.0 Kopenhagen. Laagste barometerstand 759.8 Haparanda. Verwachting tot den avond van 2 Juni. Zwakke tot matige winden uit zuidelijke tot westelijke richtingen, meest licht tot half bewolkt, droog weer behoudens geringe kans op onweer, aanvankelijk warm. Gemeenteraadszitting. In de op Donderdag 7 Juni a.s., des voor- middags 10 ure, te houden openbare verga dering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Installatie gekozen lid van den ge meenteraad J. de Feijter Jacz. 2. Vaststelling notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Dechargeering van A. P. de Vos als tijdelijk gemeente-ontvanger. i 5. Toekenning van eene gratificatie aan de tejegrambestelster te Sluiskil. 6. Voorstel tot wijziging van de in- structie van den gemeente-ontvan- ger. 7. Voorstel inzake verzoek van de lee- raren aan de H. B. S. om eene tijde- lijke extra-bezoldiging. 8. Benoeming van een lid van de com- missie van toezicht op het middel- baar onderwijs. 9. Benoeming van een lid van de coin- missie van toezicht op het lager onderwijs. 10. Voorstel tot wijziging van de veror- dening op het onderzoek van vee, vleesch en visch. 11. Voorstel inzake sluiting eener pen- sioenverzekering voor W. H. van Doeselaar. 12. Adres, houdende verzoek tot toe kenning van een subsidie aan de vereeniging „de Ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstreken". 13. Voorstel tot verkoop van het politie- bureau. 14. Goedkeuring rekening van het bur- gerlijk armbestuur over 1916. 15. Voorstel tot verzekering der ge- meente-eigendommen tegen molest. 16. Ontheffingen diverse belastingen. 17. Vaststelling schoolgeldkohier M. O. He tijdvak 1917. 18. Vaststelling schoolgeldkohier M. U. L. O. lie tijdvak 1917. 19. Voorstel inzake bekleeden bijbe- trekkingen door J. J. Doorenbos en J. P. Trijsburg. Vlieguiigen. Omstreeks middernacht werd alhier het geronk van vliegmachines waargenomen. Te zien waren ze niet, doeh te oordeelen naar de sterkte van het geluid, zouden de vliegtuigen bij dag wel te zien zijn ge weest en zullen ze zich wel boven Neder- landsch grondgebied bewogen hebben. Na eenigen tijd werden zware slagen waarge nomen en hevig schieten gehoord. Hedenmorgen vemamen we, dat bommen zijn geworpen op Moerbeke (waar, zooals onlangs werd gemeld, een vliegkamp is gevestigd). Er zijn branden waargenomen, doch de schade schijni niet ernstig te zijn. A mbach tsschool. In de vergadering van de vereeniging ,/De ambachtsschool voor Ter Neuzen en en Omstreken" werd medegedeeld, dat de koninklijke goedkeuring op de statuten is verkreg^n. Voorts werd mededeeling ge- daan van hetgeen door het bestuur tot be- vordering der zaak is verricht. Op de uit- gezonden circulaire waren reeds een be- vredigend aantal insehrijvingen voor het lidmaatscbap ingekomen. Ter voorziening in de vacature in het bestuur, ontstaan door het vertrek van den heer J. J. van Leeuwen werd benoemd de heer F. de Meijer. Naar Zuiddorpe. De jongens van de Patronaten van Ter Neuzen, Sluiskil, Sas van Gent en Westdorpe maakten Zondag 1.1. per rijtuig een uitstapje naar Zuiddorpe. Na het Lof werden zg onthaald op limonade en koeken. Verkiezing voor de Tweede Kamer. Voor de op a.s. Dinsdag te houden ver- kiezing voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door de liberale kiesvereeniging //De Vrgheid" in de jl. Woensd.ag gehouden vergadering met alge- meene stem men candidaat gesteld het af- tredend lid de heer Jhr. De Muralt. Otidcrwijzers-examen. Dezer dagen slaagde te Rotterdam voor akte L. 0. o. m. mej. J. A. van Dis te Zaamslag. Inlijving militielichting 1918. In het tijdvak van 16 tot 20 Juli zullen van de militielichting 1918 worden inge- lijfd 1. de dienstplichtigen, toegewezen aan de eerste compagnie van het eerste ba- taljon van elk der regimenten grenadiers en jagers en der overige regimenten in- fanterie, met uitzondering van hen die in het bezit zijn van het in art. 70 der Miiitie- wet bedoelde bewijs van voorgeoefendheid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd. 2. een derde gedeelte van de getallen der dienstplichtigen, toegewezen aan het eerste bataljon van elk dier regimenten, doch die bestemd zijn voor den dienst bij de administratietroepen. Voor den^ verderen duur van de tegen- woordige tijdsomstandigheden zal uitstel of verlenging van uitstel van eerste oefening slechts in zeer beperkte mate worden ver- leend, en alleen om zeer gewichtige studie- of andere redenen. Om studieredenen kan wel uitstel van eerste-oefening worden verleend aan dienst plichtigen, die b.v.lo. eindexamen Hbogere Burgerschool of gymnasium moetenafleggen; 2o. 'examen moeten afleggen voor onder- wgzer 3o. leeriingen zijn van de hoogste klasse eener middelbare technische school of soortgelijke inrichting 4o. leeriingen zijn van de Middelbare Koloniale Land- bouwschool. Uitstel van eerste-oefening wordt niet verleend aan dienstplichtigen die b.v. lo. als student zijn ingeschreven voor het eerste studiejaar aan een universiteit 2o. reeds een betrekking bekleeden en door studeeren, teneinde hun positie te ver- beteren, zooals a. onderwijzers, die zich bekwamen voor de hoofdakte of voor andere aktenb. personen, die werkzaam zijn op kantoreD, in bedrijven e. d. en les nemen in boekhouden of andere vakken 3o. leer- ling zijn van een school of andere inrichting, alwaar slechts enkele uren in de week les wordt genomen 4o. zich wijden aan een studie, die in het algemeen niet van over- wegenden invloed is op hun maatschappelijke betrekking. Bierrantsoeneering. De brouwerijen hebben aan haar afnemers medegedeeld, dat de Bond van Nederland- sche Brouwergen met het oog op de zeer beperkte voorraden en grondstolfen c-n de onmogelijkheid binnen afzienbaren lijd nieuwe hoeveelheden aan te voeren, maat- regelen heeft genomen om den bierafzet te regelen. Deze maatregelen hebben de strekking om zoolang mogelijk met de aanwezige voor raden toe te komen en voor de brouwerijen, wier voorraden uitgeput mochten raken, benevens vbor de afnemers van zulke brouwe rgen, de daaruit voortspruitende nadeelige gevolgen zooveel mogelijk te beperken. Ter bereiking hiervan zijn de brouwerijen overeengekomen noeh direct, noch indirect, noch door haar agenten, vertegenwoordigers, wederverkoopers, e.d. onder welk voor- wendsel ook bier te leveren aan klanten van andere brouwergen dan na daartoe de schriftelijke toestemming te hebben ver- kregen van de leverende brouwerij(en) er zijn bovendien speciale maatregelen getrof- fen met het oog op de verplaatsing van bestaande zaken, vestiging van nieuwe zaken en dergelijke gevallen. Naar de Maasbode verneemt, bestaat de kans dat binnenkort nog maar 2/3 gedeelte van de vroegere hoeveelheid bier zal worden geleverd. HOEK. Onder den naam van //Crescendo" is al hier opgericht een gemengd zangkoor met aanvankelijk 30 leden. Als directeur zal optreden de heer Van de Linde, onder- wijzer alhier. In de op Dinsdag alhier gehouden raadsvergadering werd in beginsel beiloten tot het aanbrengen van electnsehe veriich- ting voor de gemeente. Een verzoek om subsidie voor de Am bachtsschool te Ter Neuzen werd afge- wezen. Toegestaan werd het verzoek van de nieuwe -zangvereeniging om gebruik te mogen maken voor de repetities van het gymnastieklokaal van de openbare school. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid den heer De Feijter werden in orde bevonden en werd tot toelating gead- viseerd. ZAAMSLAG. In de jaarlgk'sche algemeene vergadering van den Margarethapolder werd als ge- zworen herkozen de heer W. de Klerk en als vertegenwoordiger in den dijkraad van de ealamiteuze polder Margaretha c.a., de heer W. Dieleman^ AXEL. Donderdag hield de vereeniging „Am- bachtsbelang" alhier, onder voorzitterschap van den heer D. A. van Houte, hare jaar- vergadering, welke matig was bezocht. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de cursus den afgeloopen winter ge- volgd werd door 26 leeriingen, waaronder 19 oud-leerlingen. Het ledenaantal der ver eeniging bedraagt 70. De inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen 925,61, waaronder batig saldo over 1915(1916 J 19,41; contribute van de leden 100; schoolgeld der leeriingen f 106,20; subsidie van de gemeente f 125; idem van de pro- vincie 125; idem van het Rijk J450. De uitgaven bedroegen J 908,78, waaronder: leeraars J 622,04; drukwerken f 47,3114 leermiddelen J80,72^; tentoonstelling 29,19. Het batig slot was J 16,83. De be- grooting voor het volgend jaar werd vast- gesteld op f 906,83 in ontvang en uitgaaf. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Ph. J. van Dixhoorn en J. de Krak'er Rz. In plaats van den heer J. A. Dregmans, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer A. Essel- brugge. Voor het nazien der rekening van het volgend jaar werden aangewezen de heeren Joh. Smies en J. K. Vink. Medege deeld werd, dat alle voorgestelde wijzigin- gen van het reglement door den Minister waren goedgekeurd, met uitzondering van dat van art. 28, waarbij werd vastgesteld, dat de onderwijzers geen recht op uitbe- taling hebben, indien zij geen les geven. Door de vergadering werd besloten hierin te berusten. Op de vergadering werd de wenschelijkheid uitgesproken, dat de leer iingen, voor zij tot de lessen van de vak- teekenschool worden toegelaten, minstens een cursus van de herhalingschool bezoch- ten. Op voorstel van het bestuur werd be sloten zich aan te sluiten bij den bond van vereenigingen van vakonderwijs. In de Donderdag alhier gehouden ver gadering van stembevoegde ingeianden van den polder „Coegors", werd als ge- zworene herkozen de heer A. A. Ra- mondt te Ter Neuzen. - Het dijkgeschot werd vastgesteld op f3 per H. A. ST. JANSTEEN. 30 Mei. Ter raadszitting van heden waren alle leden present. Voor kennisgeving werden aangenomen a. Brief van Ged. Staten, houdende goed keuring van het kohier der belasting op de honden 1917 b. een verzoekschrift van de afdeeling Ter Neuzen en Omstreken tot herzieDing der salarieering der onder wijzers en onderwijzeressen. Gewijzigd vastgesteld werd eene veror- dening betreffende drankmisbruik van jeug- dige personen. Afgewezen is een verzoek om eene bijdrage van het comite betreffende den aanleg eener waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan den heer H. P. J. Rottier werd ingevolge zijn verzoek met ingang van 15 Juni 1917 eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burg, stand, onder dankbetuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten en benoemd tot ambtenaar van den burgelijken stand de heer C. L. Colman. Ten slotte werd overgegaan tot eene ver gadering met gesloten deuren, tot vast stelling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1917. Zondag 3 Juni !@I7. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., Evangelisatie. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: S. F. M. Stoffijn, zonder, Dijkstraat 51, uit Antwerpen. F. L. Hamelink, kok, Lange Kerkstraat 38a, uit Haarlem. T. N. Millenaar, dienstbode, De Jonge- straat 2, uit Hulst. A. Van Disseldorf, capucijner, Q 183, uit Riliand-Bath. L. Toilenaar, dienstbode, P 78, uit Hoek. Vertrokken: P. C. de Maat, dienstbode, Markt 6, naar Hontenisse. J. F. Millenaar, dienstbode, De Jonge- straat 2, naar 's Graven hage. J. B. van de Velde, broodbakkersknecht, Noordstraat 79, naar Axel. G. van der Weerdt, zonder, Noordstraat 45, naar Doom. J, C. de Regt, zonder, P 102, naar Hontenisse. M. L. Mel, dienstbode, Korte Kerkstraat 18, naar Boschkapelle. P. J. Fagel, verpleegster, Westkolkstraat 8/10, naar Goes. A. Dierickx, Rijksarbeider, O 199, naar Sas van Gent. Reorganisatie „Zeeuwsch Landbouwblad". Het hoofdbestuur der Z. L. M. heeft in overleg met de provinciale commissie der Zeeuwsche veilingen besloten dit blad van- af Woensdag 6 Juni a.s. te doen verschij- 13SHESSE! De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maaktbekend,dateeneOpenbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op Bniiderdai; den 7 Juni S59SS. des voor- middags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 1 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9£ en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9i u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9£ u. en 2i u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9J u. en 2| u., Ds. G. van Dis. Axel. 9| u., leeskerk en 2 u., Ds. W. J. Lindonk. Sas van Gent. ,9i u., Ds. H. Akersloot van Hou- ten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Geveformeerde KerJceti. Ter Neuzen. 9£ u. en 2 u., Ds. S. Groeneveld. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. H. v. d. Wall. dir. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9| u. en 2£ u., (zomertijd), Ds. L, de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 5J u., Ds. D. G. van Overduin. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5| o., (ouden tijd) Ds. van der Garde van Opheusden. Lokaal „BetheV> (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. ft. K. Kerkdlensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 8J en 10 uur 's Namiddags om half drie Lcf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1