No. 6536. Zaterdag 26 Mei 1917. 57e Jaargang. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Landweer-vergoedmg. Vordering van Wol De Oorlog. I ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN BINNENLAND. Telefoon 25. Dit Blad yerscbUnt Maandag-, Woensdag- en Trijdagayond, uitgezonderd eg Feestdagen, til de Firma P. J. VAH DE SABRE te Ter Henzen. bXlA.13- Wegens het Pinksterfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. Per 3 rnaanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. BI| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10, Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUT op den dag der uitgave. ten behoeve van het leger. SELK5T Tweede Kamerverkiezing-Helder. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor de Tweede Kamer, in het kiesdistrict Den Helder, zijn uitgebracht 6089 geldige stem men. Hiervan verkregen de heeren P. J. Oud (v.-d.) 3341 en (J. Thomassen (s. d. a. p.) 2748, zoodat gekozen is de keer Oud. De Koningin en de Prins in Drente. De Koningin en de Prins zijn Woensdag- avond te 10 u. 13 miD. met den gewonen sneltrein, waaraan de hofrijtuigen waren vastgehaakt te Meppel aangekomen, waar de hofrijtuigen op dood spoor werden ge- bracht. H. M. bleef in Haar rijtuig. De Pries en eenige heeren van bet gevolg werden op het perron begroet door den waarnemenden burgemeester, wetbouder Schuurman. Het Koninkljjk echtpaar bracht den nacht in het hofrjjtuig doorenkele heeren van het gevolg overnachten in een hotel. Donderdagmorgen halfzeven werden de hofrijtuigen aangehaakt aan een gewonen personentrein naar Assen. Van daar gingen de Koningin en de Prins de veenstreek bezoeken. H. M. en Z. K. H. kwamen te halfnegen per auto te Valthermond aan. De Koningin en de Prins zijn hedenna- middag ongeveer 1 uur uit Assen naar Den Haag teruggekeerd. Schadevergoeding. (Officieel.) Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede, dat de Duitsche regeering schadevergoeding heeftaangeboden voor de vernietiging van den Nederlandschen stoomtreiler Derika IJM 265 op 8 Februari j.l. en van bet Nederiandsche zeilloggerschip Marian SCH 235 op 9 Februari j.l. Beide vaartuigen waren in den morgen van den 31sten Jauuari derhalve voor de afkon- diging van den verscherpten duikbootoorlog alhier bekend was uitgevaren en op het tijdstip van bun aanhouding binnen het onveilige gebied onbekend met de nieuwe Duitsche maatregelen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Times zegt, dater geen fffundamenteel" verschil is tnsschen de oorlogsoogmetken van de Westersche bondgenooten en het revolutionaire Rusland. Nu is inderdaad al gebleken, dat de woorden »vrede zonder verovering en oorlogsschatting" voor zeer verschillende uitlegging vatbaar zijn. Met name hebben Cecil en Asquith dezer dagen cog betoogd, dat ook het oorlogsdoel van de entente in de Dekende formuleering (met de verbrokkeling van Oostenrijk enz. erbij) zich wel in bovengenoemde leuze ODder dak laat brengen. Het komt er maar op aan, wat degenen, die de leuze laten hooren, er onder verstaan en het lijdt geen twjjfel, dat zij van Russische zijde het eerst is uitgesproken in volstrekte tegenstelling met de oorlogsoogmerken van de entente voor het Oosten, zooals die door de regee ring van den Czaar waren uitgedrukt in denota van de entente aan president Wilson en zooals zij later door Miljoekof waren overgenomen. Ook nu nog gaat het nieuwe kabinet Lwof, dat de voormannen van den Raad van Arbeiders en Soldaten in zich beeft opgenomen, niet met bet imperialis- tisch Russisch oorlogsdoel accoord. Dat blijkt ook uit de omstandigbeid, dat er ver- anderingen op til zijn in de diplomatieke vertegenwoordiging van Rusland in het buitenland, met name bij de andere entente- landen, schrijft de N. R. Crt. Met dat al moet men, dunkt ons, bij de verklaringen, die van de nieuwe mannen in Rusland in de laatste dagen zijn bekend gewordeD, den indruk krijgen, dat zij, ook al behouden zij de leuze ,/geen verovering en geen schadeloosstelling" er meer en meer den nadruk op gaan leggen, dat het tocb vooral een algemeepp vrede moet wezen, op de samenwerking met de bond' genooten, die tot verkrjjging van dien alge- meenen vrede noodig is en vooral op het actief voortzetten van den oorlog, ook door Rusland. Zou bet waar zijn, dat Oostenrijk en Duitschland aan de nieuwe Russische regeering voorstellen zullen voorleggen, die een goeden grondslag zouden kunnen vor- men voor besprekingen tusscben Rusland en de andere ententemogendheden, bespre kingen, die een vredescongres zouden kunnen voorbereiden Het is zeer wel mogelijk, maar als men daar eenige verwachting van wil koesteren, moet men aannemen, dat de andere ententemogendheden, Rusland als bemiddelaar in dezen welkom zouden beeten en dat is een optimistische veronderstelling. De verwachting in Duitschland is, dat bet van den zomer wel uit zal zijn, maar deze verwachting houdt er vermoede- lijk geen rekening genoeg mee, dat er voor het sluiten van vrede twee noodig zijn. Oostenrijk beeft den aanval der Italianen weerstaan, op het Westelijk front hebben de Duitscbers weten te verbinderen, dat de geallieerden een definitief succes behaalden. Maar zou dit de entente nopen den oorlog te staken De kracbt van de centralen is wel geenszins gebroken, maar van een offen- sief hunnerzijds schjjnt geen gevaar te dnchten, bet succes van bun verdediging zal voor een belangrijk deel aan de werke loosheid van Rusland toe te schrjjven zijn. Die werkeloosheid van Rusland heeft nu kans op den duur te eindigen, Amerika kan zijn kracht eerst langzamerhand laten gelden, omstandigheden, die voor de entente als redenen om vol te houden zullen geldeD, ook al duurt bet nog een jaar. Met een snelle beslissing door den duikbootoorlog valt niet te rekenen, al veroorzaakt hij groote schade en ongemak. Aan het Isonzofront is, na een allerhevigste infanterieslag van zeven dagen, een rustpoos ingetredeD, die den algemeenen toestand daar niet gewijzigd ziet. De Italianen blij- ven meldiog maken van afleidende acties van de Qostenrijkers aan het front in Tren- tino, waarover Weenen blijft zwijgen. HET FRANSCHE BEVOLK1NGSVRAAGSTUK. In het Journal de Paris wijst, de beken- de geneeskundige, professor Pinard, op het feit, dat Frankrijk bij een langeren duur van den oorlog een wissen ondergang tegemoet gaat. Volgens de wekeljjksche statistieken der stad Parijs bedroeg bet geboortecijfer gedurende de laatste vier maaDden van 1914 71 a 72 op iedere hon- derd sterfgevaller.in 1915 daalde dit cij- fer tot 65in 1916 viel een verdere ver- mindering tot 42 aan te wijzen, terwijl in het eerste kwartaal -.an 1917 slechts 30 geboorten op iedere honderd sterfgevallen werden aangegeven. Deze cijfers zijn over- eenkomstig de gemiddolde statistieken voor het overige Frankrijk. Professor Pinard wijst er op, dat tengevolge van de zeer groote verliezen, die bet jongste oflensief met zich bracht, de komende statistieken nog aan- merkelijker ongunstiger cijfers zullen ver- toonen en spreekt de meening uit, dat het toekomstige Fransche geslacht voor een niet onaanzienlijk deel Arabiscb bloed door de aderen zal rloeien. DE DUIKBOOTOORLOG. De bekende maritieme medewerker van het Berliner Tageblatt, de kapitein ter zee Persius wijdt een artikel aan de uitwerking van den duikbootoorlog op de bandelsvloten der verschillende staten, waaraan bet na- volgende ontleend wordtDe totale tonnen- maat van de wereldhandelsvloot bedroeg in 1913 46.970.113 ton, verdeeld over 23.897 stoomschepen, met een inhoud van 43.070.177 bruto-registerton en 26,517.029 netto- registerton, en 6694 zeilschepen, metende 3.890.936 netto registerton. In de afge- loopen vier jaren hebben deze cijfers zich tengevolge van nieuwbouw en door verliezen, die aan de wederzijdsche vloten werden toegebracht, gewijzigd. Volgens de officieele opgave werden vanaf den aanvang van den oorlog tot 31 Maart jl. 5.711.000 vijande- lijke bruto-registerton vernietigd, waarvan 4.370.500 Engelsch eigendom was. Gedu rende de maand April werd van de vijan- delijke bandelsvloten door Duitschland eene schade van meer dan een millioen ton toegebracht. Hoe vele schepen der centrale mogendheden vernietigd werden, is niet bekend. Wel weet men, dat 630 schepen met een totaal-inhoud van 2.116.000 ton door den vijand werden opgebracht, doch deze Bchepen kunnen oogenblikkelijk nog niet als verloren worden beschouwd. Ook omtrent de verliezen der neutralen ontbreken nauwkeurige gegevens. Ten aanzien van den scheepsbouw beschikt men evenmin over betrouwbare cijfers. Onder deze omstan digheden kan de wereld-tonnenmaat oogen blikkelijk slechts zeer opp,ervlakkig worden geraamd, doch op grond van de reeds gepubliceerde feiten, mag worden aange nomen, dat over bet geheel genomen de wereldtonnenmaat aan bet verminderen is, en, waar deze in 1915 op circa 47 millioen werd gescbat, mag thans wel worden aan genomen, dat dit cijfer op 43 millioen toD terug is gegaan. RUSLAND VREDESBEMIDDELAAR Een correspondent van de Tijd in Duitschland schrijft o.a.: Wanneer men in Duitschland denkende en verantwoordelijke menschen spreekt, dan bezien deze den toestand aldus: Van de krijgsverrichtingen verwacht niemand een oplossing meer, noch in Duitschland, noch bij de tegenstanders van Duitschland, en als dezen die overtuiging nog niet heb ben, dan zijn ze er toch niet ver meer van verwijdend. De Centralen zijn de eersten geweest, om uit dit feit de noodzakelijke conclusie te trekken, en daaraan hun oor logsdoel, dat anders ongetwijfeld verder zou hebben gereikt, aan te passen. Dit oor logsdoel is wat wij nu maar zullen noemen den eervollen vrede zonder annexaties enz. De correspondent meent verder, dat bij de Entente een „onmiskenbaar sterker wor- dende neiging tot vrede" heerscht en zwaait Keizer Karl lof toe voor zijn vergaande vredesaanbieding aan Rusland. Die vredesvoorwaarden zouden naar de correspondent meldt zonder het be kende Entente-doel over de verbrokkeling der volkeren van de Oostenrijk-Hongaar- j sche monarchie te vervullen, toch aan an dere wenschen van Rusland men denkt ook aan een integrate herstelling van het zelfstandige Polen en de vrije Dardanellen- doorvaart cum annexis zeer ruim tege moet komen. Deze vredesvoorstellen, waar aan z e 1 f s g e 1 d 1 e e n i n g e n, tot oogen- blikkelijke hulp van Rusland, niet vreemd zijn, hebben onderwerpen van beraadsla- ging uitgemaakt in de bijeenkomsten, welke graaf Czernin, dien Keizer Karl dezer dagen opzettelijk onderscheidde als zijn vertrouwensman en de Duitsche rijks- kanselier te Weenen en in het Duitsche hoofdkwartier hebben gehad. Dat daarbij tevens de vredesvoorwaarden voor de grensregeling in het Westen eenigermate zijn afgebakend, ligt voor de hand. De rijkskanselier heeft in zijn jongste rede laten blijken, dat de vredesvoorwaar den aan Rusland zoowel als aan de andere mogendheden, uiterst gematigd zullen zijn, zegt de correspondent verder: Wat echter moeilijk in den Duitschen Rijksdag piompverloren kan worden mee- gedeeld de binnenlandsche toestand en het Duitsche prestige naar buiten verbie- den dit zal echter via Rusland gemak- kelijk aan de vijandige staten te richten zijn. Het is duidelijk, dat Rusland op de aanbieding van afzonderlijke vredesvoor waarden zou antwoorden, daar niet op in te gaan, maar het zal wel de voorwaarden voor een algemeenen vrede wenschen te weten, om daarover de bondgenooten te polsen. Deze geheel natuurlijke en aan Rus- land's nieuwen toestand aanpassende be- middelaarsrol kan niet als incorrect jegens de Entente worden aangemerkt, en mis- schien is haar die wel aangenaam. DRIE ZWEEDSCHE SCHEPEN GETORPEDEERD. Drie Zweedsche schepen, die getracht hebben van Engeland naar een vaderland- sche haven te komen, zijn in het versperde gebied getorpedeerd. Alle drie, de *Vester- land", de ,/Viken" en de Aspen" waren geladen met goederen, voor de Zweedsche volkshuishouding van groot belang. De rAspen" is drijvende gebleven en te Kirk wall op de Schotsche kust biunengesleept. Van de ffVesterland" vonden twee man, van de /,Viken" acht man den dood. Het gebeurde beeft in Zweden groote ontroering en opgewondenheid veroorzaakt. De Zweedsche regeering heeft den gezant in Berlijn opgedragen, bij de Duitsche regeering te protesteeren en een vertoog in te dieneu. Wolff verneemt, van bevoegde zijde", dat men te Berlijn het lot, datdenZweed- schen schepen getroffen heeft, zeer betreurt. Maar het risico kwam heel alleen voor rekening der Zweedsche gezagvoerders. Van Duitschen kant is er herhaaldelijk gewaar- schuwd tegen het varen in het versperde gebied, zonder zich daarover met de Duitsche regeering te verstaan. Er is telkens ruim- schoots gelegenheid gegeven in den laatsten tijd voor sChepen uit Engelsche havens om naar de vaderlandsche havens terug te keeren, laatst nog 1 Mei. Alle Neder iandsche, Spaansche en Deensche schepen, die dien dag uitliepen, zijn behouden aan gekomen. De Zweden, die toen niet konden uitvaren, hebben het ongeluk dus aan Engeland te wijten. Temeer is het te be- treuren, dat de Zweden op eigen risico ge- varen zijn, omdat reeds tusschen Stockholm en Berlijn werd onderhandeld over een nieuwen termijn voor de veilige vaart. Met een weinig geduld der Zweedsche kapiteins ware dit ongeluk dus voorkomen. IN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche departement der Somme is thans geheel bevrijd, schrijft de N. R. Crt. Onder den druk der Engelsche troepen zijn er 40.000 hectaren bebouwbare grond aan het Fransche nationale gebied teruggege- ven. Het is het vruchtbare land van Picar- die, de vette klei van Santerre, waar in hoofdzaak beetwortel en tarwe verbouwd worden. De Matin vertelt van de pogingen, die er gedaan worden om al dit land weer in cultuur te brengen.nu de dorpen er ver- brand, de landbouwwerkfuigen vernietigd, de vruchtboomen omgehakf of doodelijk ge troffen, de waterputten onbruikbaar ge- maakt zijn. Het land van Santerre met de dikke kleilaag is er niet slecht aan toe, maar in Picardie is de vruchtbare laag, die een onvruchtbaren krijtachtigen ondergrond bedekt, slechts betrekkelijk en door het del- ven van loopgraven en door de tallooze granaten is deze grond nu dermate omge- woeid, dat volgens den bijzonderen bericht- gever der Matin in deze streken misschien wel voor een eeuw elke hoop op oogst op- gegeven moet worden. De natuur zelf, het onkruid, mos, gras, struikgewas, zal lang- zaam het leven in de 18.000 hectaren ge- teisterde grond moeten herstellen. De. Fransche regeering is er, zoodra de Duitschers weggetrokken waren, op uit ge weest de boeren te helpen hun land weer onder handen te nemen. In het centrum van Santerre, te Nesles, is vanwege het Fran sche departement van Landbouw een sta tion geopend, dat vee, landbouwwerktuigen en -zaden vestrekt. Zij, die van deze voor- schotten gebruik maken, verbinden zich die den staat terug te betalen. Er is reeds heel wat gebruik van dit station gemaakt en particuliere vereenigingen hebben bijdragen geschonken. Zoo reeft de landbouwver- eeniging in Picardie voor het bezaaien van de warmoezerijen te Ham, Nesles, Roye enz. 12.000 frank beschikbaar gesteld. De be- richtgever der Matin spreekt voorts met groote instemming van den steun, die de Engelschen aan den landbouw in dit ge- deelte van Frankrijk verleenen. Niet tevre- den, zoo zegt hij, meter voor meter den grond van ons vaderland te hernemen, wil- len de Engelschen uit overmaat van hoffe- lijkheid ons dien grond zoo teruggeven, dat hij voor bebouwing geschikt is. Engelsche soldaten, die uit de loopgraven komen en in de achterhoede wat rust nemen, werken op het land. Het Engelsche leger stelt paarden, materiaal, vrachtauto's beschikbaar. Door de Duitschers bedorven landbouwwerktui gen worden hersteld in een door de Engel schen in het leven geroepen inrichting. Zelfs hebben zij landbouwmachines uit Engeland laten komen, die zij tegen lagen prijs aan de boeren verhuren,- zij stellen voor hen kolen en benzine beschikbaar, enz. In de laatste drie rnaanden heeft de landbouw- dienst van een Engelsch legerkorps in Pi cardie 12.000 hectaren gronds bebouwd. DE DUIKBOOT- EN MIJNOORLOG. Archibald Hurd, de marine-deskundige van de Daily Telegraph, zegt in een be- schouwing over de jongste opgaaf van de Admiraliteit nopens aangekomen en ver- trokken schepen, dat zij bemoedigend is, alleen reeds hierom omdat de duikbooten Engeland hadden moeten dwingen tegen den 15en dezer om vrede te vragen, naar de Duitschers verzekerd hadden. „De veld- tocht is mislukt en ofschoon onze bestrij- dingsveldtocht nog niet geslaagd is, weten wij toch wel genoeg om te kunnen zeggen dat de zeeroof van den vijand tengevolge van de maatregelen die de Admiraliteit rnaanden geleden inleidde tot betrekkelijk beperkten omvang terug is gebracht. De statistiek over de jongste dertien weken is troostrijk. Het wekelijkscli gemiddelde van de verliezen had tot verleden week toe 29 bedragen, deze week is het 27 geweest, wat ver beneden het maximum is, dat vroe- ger bereikt is. Ongetwijfeld hebben de Duitschers in den laatsten tijd een zwaren prijs moeten betalen voor de schepen, die zij in den grond boorden. De duikbooten kunnen vervangen worden, maar de beman- ningen niet en de gestadige aderlating moet ten slotte haren zedelijken invloed op offi- cieren en manschappen laten gelden". Bo- vendfen is de Engelsche marine in den laatsten tijd gelukkiger dan ooit geweest in het vernielen van mijnen, die de vijand uit- gestrooid had. Men komt dus tot de heuge- lijke slotsom, dat wij den druk kunnen weerstaan. Kunnen de Duitschers hetzelf- de zeggen? Het is onjuist, om te zeggen dat wij geblokkeerd worden. „Wij lijden verliezen aan koopvaardij- schepen gelijk het geval was in de oorlogen met Napoleon,- toen de Franschen in elf jaar 5314 koopvaardijschepen vermeester- den. Onze levensverbindingslijn is ongerept gelijk onze economische toestand en de aanwezigheid van onze legers op het con tinent bewijst. Duitschland heeft ten ge- volge van onze blokkade geen zeeverbin- dingen van economische of militaire waar- de, en als de Vereenigde Staten de noorde- lijke neutralen op rantsoen stellen, zal het snoer nog nauwer aangehaald worden. Bovendien heeft onze bestrijding van de duikbooten nu pas hear voile kracht bereikt. Zoodoende kan onze voorspelling van zes weken' geleden, dat de duikbootoorlog tot mislukking veroordeeld was, thans met nog grooter vertrouwen herhaald worden". COURANT De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van Landweerplichtigen die voor een of meer dagen voor herbalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, dat, zoodra door ben een officieele kennisgeving is ontvangen om zich onder de wa penen te begeven, zij zich met die kennisgeving ter gemeente-secretarie moeten aamnelden ten einde tij- dens het verblijf onder de wapenen in het genot van landweervergoeding te worden gesteld. Ter Neuzen, den 22 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN Gezien de artt. 4, 5 en 32 der Inkwartieringswet van 14 September 1866 (Staatsblad no. 138), gewij- zigd bij de wetten van 29 Maart 1877 (Staatsblad no. 53), 15 April 1886 (Staatsblad no. 64), 10 Mei 1890 (Staatsblad no. 83) en 22 Juli 1899 (Staatsblad no. 175) aan de in deze gemeente wonende bonders van schapen, ten behoeve van het leper te leveren alle inlandsche wol, welke bij de scheer van dit jaar is of wordtverkvegen, welke levering moet geschieden op een nader bekend te maken tijdstip en plaats, en zulks tegen de schadeloosstelling, krachtens de wet toegekend. ^oor deze vordering is de vrije handel in inland sche wol uitgesloten. Wordt in strijd hiermede ge- handeld, dan zal niettemin bij het bepalen van de schadeloosstelling geen rekening kunnen worden ge- houden met den prijs, door de opkoopers voor de wol betaald. Bezwaren tegen het bedrag der schadeloosstelling. dat in verband met de kwaliteit der wol wordt be- paald, kunnen worden ingediend bij den Commissaris der Koningin in de provincie. Voor de afgeleverde wol wordt een boil afgegeven. Die eigendunkelijk nalaat of weigert geheel ofge- deeltelijk te voldoen aan de vorderingen, hem krach tens de wet op de inkwartieringen enz. gedaan, of deze voldoening verhindert of belemmert, wordt ge- straft met een geldboete van ten minste vijftig cents, en ten hoogste vijf en zeventig gulden (art. 41 der Inkwartieringswet). Onder belemmering van de vordering wordt ook verstaan het in zoo- danigen toestand ter levering aanbieden van de wol, dat deze niet kan worden aangenomen. Daarom zij men indachtig, dat de wol droog en in goede conditie moet zijn. Houders van slechts enkele schapen, die gewoon zijn de wol zelf te verwerken tot goederen voor eigen gebruik en dit thans ook wenschen te doen, kunnen aan den Burgemeester schriftelijk aanvragen om de wol van ten hoogste twee schapen voor dat doel te behouden. Van den uitslag van het te houden onderzoek zal afhangen, of daartoe vergunning zal worden verleend. Houders van schapen worden verzocht voor 31 Mei 1917 opgave te doen ter Gemeente-Secretarie van het aantal schapen dat door hen wordt gehouden. Ter Neuzen, 24 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd;, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1