TPB ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Lan&storm-Keuring. Aardappelen. AANBE8TEDING. No. 6534. Dinsdag 22 Mei 1917. 57e Jaargang. Hooivordering. EEKEHDMAKING. ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN i F E U11> L X 0 N. M1IJ JL BINNENLAND. BUITENLAND. Telefoon 25. Dit BM versGhtjnt Maanflag-, Woensdag- en Vrpagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAK DE SANDE ts Ter Nenzen. aan te besteden: Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Hij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland /2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bi] alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. Jaarklasse 1004 en 1905. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter kennis van beiang- hebbenden, dat de kapitein Intendant, belast met de hooivordering, hem bericht, dat ook in dit jaar wederom een gedeelte van den hooioogst zal moeten worden afgestaan, om te voorzien in de behoefte van het leger. De hoeveelheid hooi, welke door elken land- bouwer moet worden geleverd, zal NIET worden bepaald naar de HOEVEEL HEID, die op het oogenblik der vordering in zijn bezit is, doch worden afgeleid uit a. de oppervlakte aan wei- en klaverland, welke hij in 1917 heeft of gehad heeft b. de hoeveelheid, bijvoer (stroo, voeder- bieten, pulp, enz.) C. de grootte van den veestapel. Hieruit volgt onmiddellijk, dat geen reke- ning zal worden gehouden met voorgenomen verkoopen van veevoeder en, meer in het bijzonder, niet met den voorgenomen ver- koop van hooi. Ter Neuzen, 21 Mei 1917. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. DOOR H. RIDER HAGGARD. 20) „Ongetwijfeld. Gij schiet zelden mis. Gij hebt een goed oog en een vaste hand. Nu op dien eenen pijl zal het niet aankomen, want ik zag, dat hij andere veeren droeg dan de overigen, en wel een dubbele rij; een echte Romeinsche pijl, zooals zij hier niet gemaakt worden. Als de een of ander het gewonde dier vindt, krijgt gij de huid niet, want men weet, dat gij zulke pijlen niet ge- bruikt." Met een veelzeggenden glimlach keerde Nehushta zich om en ging naar binnen, terwijl hij haar aanstaarde, half toornig,half verbaasd over haar scherp verstand. ,,Wat bedoelt zij?" vroeg hij aan Mirjani, doch op een toon alsof hij tot zichzelf sprak. „Zij denkt dat gij een mensch hebt dood- geschoten en geen dier," antwoordde Mir- jam, „maar ik weet wel, dat gij dit niet kunt gedaan hebben, want het zou in strijd zijn met de wetten van de Esseeers." „Zelfs de wetten der Esseeers veroorloven een man, zichzelf en zijn eigendom tegen dieven te verdedigen," antwoordde hij wre- Dragen van militaire kleeding en uitrustingstukken bij verlof, De Burgemeester van TER NEUZEN, verzoekt gegadigden naar eene partij aardappelen %600 E.G., geschikt voor veevoederschriftelijk voor of op Woenselag 23 E9@i den hoog- sten prijs op te geven, dien zij hiervoor wenschen te bosteden. Aaubiedingen in te zenden ten kantore van het Levensmiddelenbureau. Ter Neuzen, 21 Mei 1917. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG zullen op Qmsdacg 22 Kiel 1917, des voorm. 9 ureten Raadhuize dier gemeente trachfen De onderhoudswerken, lier- stellingen en vernienwingen, aan de gemeentegebomven, ge durende het dienstjaar 1917, Bestek en voorwaarden liggen bi] den Gemeente-Architect en ter secretarie ter inzage. Burgemeester en Wethouders voomoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. Bommen op Zierikzee. De Duitsche berichteridienst meldt, dat z/volgens ambtelijke mededeeling van het Duitsche marine-corps in den nacht van 29 op 30 April j.l. door vjjandelijke vlieg- tuigen zes bommen op Blankenberge en vier bommen op Zeebrugge zijn geworpen, alzoo in totaal tien bommen". velig. „Ja, zich te verdedigen, als hij wordt aan- gevallen, en zijn eigendom als hij iets bezit. Maar noch dat geloof, noch het mijne geeft verlof, zich te wreken over een slag." „Ik stond alleen tegenover velen," ant woordde hij. „Mijn leven stond op het spel: het was niet de handeling van een lafaard." „Waren er dan meer hyena's?" vroeg Mirjam onschuldig. „Ik meende u te hooren zeggen, dat het maar een beest was, dat de schapen weghaalde." „Het was een heele troep beesten, die den wijn weghaalden en de bewakers sloegen als honden." „Hyena's die wijn dronken, als de tamme aap, dien de jongens laatst dronken maak- ten „Waarom drijft gij den spot met mij?" viel Caleb in, ",,gij weet immers de waar- heid. Of zoo gij die niet weet, zal ik ze u mededeelen. Die dief sloeg mij met zijn stok en noemde mij den zoon van een hond, en ik zwoer, dat ik het hem zou betaald zetten. En dat heb ik gedaan, want de pijl, dien Nehushta onder de anderen opmerkte, steekt in zijn nek. Zij zagen niet, wie hem afschoot, zij zagen mij heelemaal niet; zij dachten eerst, dat de man van zijn paard was gevallen. Toen zij zagen wat er was gebeurd, was ik zoover weg, dat zij mij niet Deze mededeeling voegt de Duitsche dienst aan dit ambtelijke bericht toe is van beteekenis, met het oog op de officieele Engelsche verklaring, waarin het heet, dat de beide vliegtuigen, die voor den nood- lottigen aanval in aanmerking zouien kun nen worden gebracht, in totaal zestien bommen met zich voerden. In dit ver- band ve'rdient eveneens het, bereids door de Nieuwe Rott. Crt. naar voren gebraehte feit de aaadaeht, dat de bewering in de Engelsche verklaring, dat 15 bommen op Zeebrugge zouden zijn geworpen, niet steunt op een officieel Duitsch comm-imique, doch op een in het dagblad De Telegraaf ver- schenen bericht (dat betrekking had op een aanval op Zeebrugge van voor den 29sten ApriJ, Red. N. R. C.) Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mede Op verzoek van de Britsche Regeering is aan den kapitein-iuitenant t. z. Craig de gelegenheid geboden een onderzoek in te stelien naar de scherven der bommeD, welke in den nacht van 29 op 30 April j 1. op Zierikzee werden geworpen. De beer Craig is te 's Gravenhage aan- gekomen. Lichting 1918. Van de lichticg 1918 zullen aan de com- pagnieen wielrijders worden toegewezen, bjj voorkeur zij die goed fietsen, tenminste 1.64 M. lang zijn en bedrevenheid bezitten als motorwielrijdeV of rij wielhersteller. Voor de indeeling bij de cavalerie wor den zoo mogeiijk uic^xuitend bestemd per sonen, niet kleiner dan 1.70 M. en niet larger dan 1.80 M., voorts niet lichter dan 65- en niet zwaarder dan 75 E.G. Is het getal van hen, die zich voor indeeling bjj de cavalerie of in het algemeen voor in deeling bij de bereden wapens hebben aan- gemeld te klein, dan wordt de rest bij voor keur uit de meest ontwikkelden gekozen. Geschikt voor officiersopleiding. De Minister vaD Oorlog heeft bepaald dat ten aanzien van de ingeschreven per sonen der lichting 1918, die bestemd zijn voor de infanterie of voor de vesting- artillerie en geschikt zijn te achten voor de officieren-opleiding, door de provinciale adjudanten in de Jijsten van de in te lijven ingeschrevenen eene duidelijke aanwijzing moet worden gegeven. De scheepvaart. De 5 schepen, uit Engeland verwacht, zijn naar de N. R. Crt. meldt Zaterdag binnengekomen en wel te IJmuiden de Grotius, en te Rotterdam de Menado, de Maasdijk, de Ameland en de Themisto. Deze uit Falmouth aangekomen schepen voeren de volgende ladingen aan de Grotius van de Mij. Nederland stuk- goederen uit Ned.-Indie de Menado van de Rotterdamsche Lloyd heeft een gemengde lading De Ameland van dezelfde Mij. een voile lading kunstmest, evenals de Maasdijk van de Holland-Amerika Lijn en de Themisto van Hudig en Veder, welke tevens een ge mengde lading 3an boord heeft. Verder is gisteren te Vlaardingen aan- konden vervolgen. Ga nu de geheele ge- schiedenis maar vertellen, of laat Neshushta, die mij haat; het doen, en lever mij over aan de dienaren van den hoogepriester, die mij zullen folteren, of aan de Romeinen, die mij als een dief zuilen kruisigen." „Nehushta noch ik hebben de daad zien verrichten, wij zullen niet tegen u getuigen, want gij werdt getart door mannen, die tegen de wet handelden. Maar Caleb, gij hebt mij verteld, dat gij kwaamt om ons te waarschuwen, en nu verneem ik met leed- wezen, dat uw werkelijk doel was, een mensch het leven te ontnemen." „Dat is niet waar", riep hij driftig; „ik zeide dat ik kwam om u te waarschuwen, en daarna een hyena dood te schieten. Voor uw veiligheid te zorgen, was mijn eerste ge- dachte, en mijn vijand heb ik pas aange- vallen toen gij in veiligheid waart. Dat weet gij ook wel, Mirjam". „Hoe zou ik dat weten? Ik geloof, Caleb, dat voor u wraak hooger staat dan vriend- schap". „Mi'sschien wel; ik ben een arme wees, uit weldadigheid opgevoed door vreemden, dus heb ik maar weinig vrienden. Maar, Mirjam, wraak staat bij mij niet hooger dan liefde". „Liefde," stamelde zij, terwijl zij vuur rood werd en een stap achteruit ging; „wat gekomen de Pendrecht van de firma Phs. van Ommeren met een volie lading katoen- zaadolie, bestemd voor diverse margarine- fabrieken, Eindelijk zijn nog te Amsterdam aange komen de Batjan van de Mij. Nederland met een lading van 36.000 quarters tarwe en 3903 zakken meel, geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering en de Karimoen van dezefde Mij. met 7800 ton Chilisal- peter. Deze schepen maakten de reis via Halifax. Te Rotterdam zijn aangekomen, eveneens via Halifax de Andijk van de Holland- Amerika Lijn met 99.367 zakken sodani- traat uit Antofagasta in Chili en de Schie- aijk van dezelfde Mij. met 294,920 bushels tarwe en 16.620 zakken meel uit New-York. Het torpedeeren van JSederl. visschersvaartui gen. Niet genoeg kan het betreurd zegt de Standaard dat uu reeds 6 a 7 maal een Duitsche duikboot een Nederlandsch visschersvaartuig op zij kwam eh torpe- deerde. De duikboot-eommandant heeft van een Nederl. visschersboot geen gevaar te duch- ten, en kan zich derhalve, eer hp een schot lost, precies op de hoogte stelien, of hij al dan niet met een Nederl. vaartuig te doen heeft en dit te meer, daar op de hoogte, waarop nu onze schepen zonken, niet veel visschersbooten van andere natio- naliteit te vinden waren. Er had dan ook in elk gevql voor elke torpedeering een onderzoek kuhnen plaats hebben en de duikboot-commandant, die er maar op los schoot, in weerwil van het feit, dat hij de Nederlandsche vlag consta- teeren kon, deed wat hij deed in onberaden onbesuisdheid. Excuus van wat aard ook, bestaat hier niet. Die 6 a 7 schepen hadden niet mogen getorpedeerd worden. Nu staat wel vast, dat men het te Ber- lijn ook niet zoo bedoeld heeft. Men had onze vlag moeten ontzien. Reeds kwam er dan ook ten deele spijtbetuiging en aanbod van vergoeding. En ook heel dit geding zal wel weerop orde komen. Doch hiermede is de zaak nog niet uit- Alle gerechte reden ontbreekt aan Duitsch- lands zijde om Nederland ten deze in moeite te brengen en alleen het feit, dat de duik- bootcommandanten, meest van zeer jonge jaren, als waaghalzen in de geul optreden, baart ons deze ernstige moeilijkheid. Juist daarom nu zou het goed zijn, in- dien men te Berlijn een of twee van die waaghalzen eens een tijdlang op zwart zaad zette. Men mag ons niet tot slachtoffer maken van jeugdige onbezonnenheid. Tot zinken gebracht. De Nederlandsche motorschoener Annet- ta, kapitein E. Hoek, Vrijdagmorgen van IJmuiden vertrokken, volgens officieele op gaaf naar Gothenburg en geladen met stukgoederen, is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Naar men aan de N. R. Crt. meldt, was echter de juiste bestemming Havre en was de lading zeer hoog verzekerd. De 6 opva- bedoe.lt gij, Caleb?" „Wat ik zeg, niets meer of minder," ant woordde hij wrevelig. „Daar ik vandaag reeds een misdaad begaan heb, kan ik er even goed een tweede bijvoegen, en aan Vrouwe Mirjam, de Koningin der Esseeers vertellen, dat ik haar lief heb, al heeft zij mij nog niet lief." „Dat is krankzinnigheid", stotterde Mir jam. „Misschien wel, maar het is een krank zinnigheid, die begon toen ik u voor het eerst zag en die slechts zal eindigen, wanneer ik u niet meer zie wanneer ik voor altijd*zal zwijgen. Luister, Mirjam, en beschouw mijn woorden niet als die van een dwazen knaap, want ik zal ze bewijzen met mijn geheele leven. Met mijn liefde zult gij rekening moeten houden. Gij hebt mij niet lief daarom, al had ik er de macht toe, zou ik mij niet tegen uw zin aan u willen opdringen; maar ik waarschuw u, hebt geen anderen man lief, want dan zal het slecht afloopen met hem of met mij. Dit zweer ik hierbij," en Caleb trok haar naar zich toe, kuste haar op het voorhoofd, en liet haar toen weer los. „Vrees niets," zeide hij. „Het is voor het eerst en voor het* laatst, tenzij gij het zelf verlangt. Zijt gij echter bevreesd, vertel dan alles aan de Curatoren der Esseeers, en aan Nehush- renden zijn gistermiddag door den logger Holland 6 K.W. 55 te IJmuiden aange- bracht. Nederlandsch schip in den grond geboord. Hier te lande is bericht ontvangen,"dat het Nederl. schip (/Friso" (vermoedelijk de 3-mast-schoener /.Friso" van Groningen) door een onderzeeboot in den grond is boord. De bemanning is gered. Export- Centrale. Naar het Haagsche Correspondentie- bureau uit zeer goede bron verneemt, zal over het wetsontwerp betreffende bijzondere maatregelen ten aanzien van het goederen- verkeer naar het buitenland (Export-Centrale) het voorloopig verslag der Tweede Earner nog verschijnen voor de zitting der Earner zal gesloten zijn. Hequireering neutrale schepen door Engeland. - Reuter seint uit Londen Ten opzichte van de requireering van neutrale schepen, verneemt Reuter's bureau, dat de Engel sche regeering, ten einde de Engelsche belangen te besehermen, zich het recht voorbehoudt om neutrale schepen te requi- reeren in die gevallen, waarin er een be- langrijke hoeveelheid Engelsch kapitaal in die schepen belegd is, daar het onmogelijk is, die belangen te besehermen zoolang zulke schepeD, ongewapend onder neutrale vlag varend, getorpedeerd worden. Een aanval op het stoomschip Batjan. Het Nederlandsche stoomschip Batjan, van de Maatschappij Nederland, Zaterdag- middag van New-York te IJmuiden aan gekomen met een lading tarwe en meel, is Donderdagnacht te 4 uur s morgens door een duikboot in het vrije gebied aangevallen. Er werd een groot aantal schoten op het schip gelost, zonder dat dit getroffen werd, ofscboon de granaten over en langs het schip heenvlogen. Daar het schieten niet ophield, begaf de bemannirig zich in de booten en naar de duikboot. De commandant van de duikboot wei- gerde aanvankelijk de scheepspapieren in te zien, doch eindelijk mocht het den kapitein van de Batjan gelukken den duik- bootcommandant te overtuigen, dat men in het vrije gebied was, zelfs op 12 mijl afstar.a van het versperde gebied. Men kreeg toen vergunning naar de Batjan terug te keeren eu de reis te ver volgen. De Iersche kwestie. De Engelsche eerste-minister Lloyd Geor ge heeft aan den Ierschen leider Redmond een schrijven gezonden, waarin hij zegt be- reid te zijn een wetsontwerp in te dienen, waarbij aan het grootste deel van lerland zelfbestuur wordt gegeven, met uitzonde- ring van dat deel des lands, dat tegen zelf bestuur is. Indien Redmond dat voorstel onaanneme- lijk vindt, stelt de eerste-minister voor een congres van alle Iersche partijen bijeen te ta. Die zal de zaak wel in orde brengen." „Caleb," riep zij, toornig op den grond stampend, „gij zijt slechter, dan ik dacht en grooter!" voegde zij er als tot zich zelf bij. „Ja", antwoordde hij, terwijl hij zich om- keerde om weg te gaan, „ik geloof dat gij gelijk hebt. Ik ben slechter dan gij dacht. En, Mirjam, ik heb u zoo lief, zooals gij nooit weer bemind zult worden. Vaarwel!" Dien avond werden de curatoren in hun gebeden gestoord door den terugkeer van een officier van de Joden, die hen besto- len hadden. De officier diende een klacht in, dat een zijner manschappen door een Esseeer verinoord was. Op de vraag, hoe en wanneer dat gebeurd was, vertelde hij, dat de man met een pijl was doorschoten, in een stroombed bij den weg naar Jericho, door een onbekende. Hij vertoonde den pijl, die van Romeinsch maaksel bleek te zijn. De Esseeers wezen den vreemdeling hier- op, en toornig, omdat zulke slecht befaamde lieden zulk een klacht durfden indienen, joegen zij den officier en zijn geleide weg, zeggende, dat zij dit verhaal maar aan den hoogepriester Ananos moesten overbrengen, tegelijk met de gestolen goederen, en anders aan den nog grooteren dief, den Romein- schen procurator Albinus. (Wordt vervolgd.) TlR NSCHE CO U RANT De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter algemeene kennis, dat de ingeschrevenen voor den landstorm der jaarklasse 1904 en 1905 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den Keuringsraad, die zitting houdt te Ter Xeuieu in lief I.eineeDtehuis. Op Woensdag 13 Juni 1917, v.m. 9.30 uur, de Nos. 125 der jaarklasse 1904. Op Woensdag 13 Juni 1917, n.m. 1.30 uur, de overigen Nos. der jaarklasse 1904. Op Donderdag 14 Juni 1917, v.m. 9.30 uur, de Nos. 125 der jaarklasse 1905. Op Donderdag 14 Juni 1917, n.m. 1.30 uur, de overigen Nos. der jaarklasse 1905. Met welbegrepen eigenbelang van de ingeschrevenen maakt het zeer wen- schelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden, o.a. omdat zij, ingeval zij ongesehikt mocbten blijken, van het inschrijvingsregister worden afgevoerd, wat voor hen van groot belang kan zijn, wanneer tot oproeping van hun jaarklasse mocht worden overgegaan. Wenscht een ingescfirevene bij. een andere keuringsraad het onderzoek te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbedoelden keuringsraad hem daartoe op zijn verzoek toesteniming verleenen. De ingeschrevenedie niet voor den keuringsraad kan verschijnen of bij de keuring niet ongeschikt .is verklaardheeft bovendien de gelegenheid een aanvraag welke niet aan een termijn gebonden is aan den Minister van Oorlog te richten om op grond van ziekte of gebreken van het inschrij- vingsregister te worden afgevoerd. Bij zulk een aanvraag moet worden overgelegd een door twee geneeskundigen afgegeven verklaring ook kunnen worden overgelegd twee afzonderlijke verklaringenelk geteekend door een geneeskundige. De handteekening van den geneeskundige op de verklaring moet gelegaliseerd zijn door den Bur gemeester der gemeente, waar de geneeskundige woonpiaats heeft. Is de ingeschrevene in het buitenland gevestigd, dan mag de verklaring ook zijn afgegeven door twee personen, bevoegd totuit- oefening van de geneeskunde in het Rijkwaar hij gevestigd is. De verklaring moet dan evenzeer behoorlijk gelegaliseerd zijn. Ter Neuzen, 20 Mei 1917. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. Aan niet-beroepsmilitairen, die van Rijkswege van boven- en onderkleeding, schoeisel- en uitrusting- stukken worden voorzien, is, zoo zij in het genot van onbepaald (klein) verlof, dam wel van een der ver- loven, bedoeld bij de sedert gevvijzigde Legerorder 1916 B 131, zijn of worden gesteld, het dragen van die kleeding, dat schoeisel en die uitrustingstukken tijdens dat verlof belialve gedurende de reis van het korps naar de woonplaats en terug verboden. Eveneens is het uitleenen van militaire kleeding, schoeisel en uitrustingstukken, alsmede het gebruik maken van geleende kleeding enz. verboden. Zij, die zich aan overtreding van deze bepalingen schuldig maken zij het ook slechts door het dragen of leenen van een enkel kleeding- of uit- rustingstuk -zullen deswege behooren te worden gestraft en kunnen daartoe, zoo noodig, van het hun verleende verlof worden terug geroepcn, overeen- komstig de bepalingen van Legerorder '1916, B 252. Ter Neuzen, 20 Mei 1917. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1