ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. No. 6527. Zaterdag 5 Mei 1917 G7e Jaargang. Aankondiging. De Oorlog. ABONNEMENT Telefooa 25. ADVERTENTIEN: Bit Blafl verschUnt laaifef, Womdag- n VrijdagaTong, uiteezoiiierd op Faastgagen, by de Firma P. J. YAH DE SANDE te Tor Heozen. BEBSTH wegen en voetpaden met de kunstwerken. B I N H N L A N D. Per 3 maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland 1.10. Bi| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65., overig Buitenland 2. Men abonneert zich bi] de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10, Bi] directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt d@ prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 M&ir op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG brengen ter algemeene kennis, flat te beginnen op Dinsdag 15 Mai 1917, vanwege de gemeente eene algemeene op- neming zal worden gehouden van de- Zaamslag, 1 Mei 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. DE F,EIJ'TER, Voorzitter. J. STOLK Lz., Secretaris. Onze Scheepvaart. s De schepen, die thans binnen zgn geko- men uit Engeland, hoewel te Falmouth geweest zgnde, waren alle reeds op eigen risico van 'daar naar de Duins vertrokken, zoodat zij vrij gemakkelijk na de toezeggicg van Duitachland de reis naar het vaderland konden voortzetten. Er liggen echter, naar aan het Hbl. gemeld wordt, nog verschei- dene schepen te Falmouth, die, naar het schijnt, met door het Kncaa! naar hier zuilen komen, doch orn de Noord zullen gaan. Zij zullen dan evenwel eerst hun kolenvoorraad moeten aanvullen, en daar dit in Engeiand niet wordt toegelaten, is er sprake van, dat zij met dit doel eerst naar Vigo zuilen gaan, om vervolgeus van daaruit de Noordelijke route te nemeu. Het zal dus nog heel lang duren alvorens dez® schepen hier zijn. Wat de reden is dat de betrokken reeders na het verkregen vrijgeleide hun schepen met door het Kanaal zenden, is niet bekend. Ontmoeting met een Duitsche duikboot. De bemanning van een te IJmuiden bin neDgekomen stoomtreiler heeft, zoo wordt aan het Hbl. gemeld, gerapporteerd, nauwe- ljjks aau een vernietiging van haar schip te zijn ontkomen. Het vaartuig bevond zich op 56 gr. 9 min. N.B. en 5 gr. O.L (dit is even benoorden Doggersbank-Iichtschip), toen een Duitsche duikboot den treiler tot stoppen sommeerde. Onmiddellijk- werd aan dit bevel yoldaan en werd geroeid naar de duikboot, om den commandant de scheepspapieren ter inzage te geven. Bij aankomst op de duikboot werden de papieren doorgekeken en deelde de com mandant dec schipper mede, dat zijn sch'ip zich 20 mijlen Westelijk van de Westgrens van het vrijgelaten gebied ophield en dus tot zinken moest worden gebracht. De schipper protesteerde daartegen, omdat hij juist eenige oogenblikken voor de aanhou- ding peilicg genomen had en precies leDg- te en breedte kon opgeven. De door den duikbootcommandant opgegeven peilingver- scbilde nogal aanmerkelijk met die van de visscberlieden, zoodat de commandant maar niet kon aannemen, dat de treiler zich op de plaats bevond, door den schipper voor de juiste gehouden. Na verschillende be- sprekiBgen gaf de commandant toe, dat het mogelijk kon zgn, dat zijn peiling, wat de Oosterlengte hetrof niet precies met die der visschers overeenstemde en nam hij het door den schipper opgegeven bestek alsbetwer- kelijke aan. De treiler had 7 mijlen Z.Z.O gestoomd, toen men bij het Doggersbank- vuurschip aankwam, hetgeen de juiste pei ling van den schipper bewees. Zeppelin boven ons land. Dohderdagmorgen halfnegen passeerde te Scheemda, komende uit Westelgke richting, een Zeppelin, die de richting van Veendam koos. Later werd gemeld dat het luchtschip de ffL. 44" was. De „Noordzee'' getorpedeerd. Gistermorgen werden te flellevoetsluis per torpedoboot aangebracht de vier op- varenden van den Ned. zeetjalk Noordzee, kapitein Visser van Groningen, welke eer- gisteren uit den Waterweg was vertrokken met bestemming naar Havre en die gister- middag in de Noordzee door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. Kapitein Visser is eenigszins aan den arm verwond. Stoomtrawler getorpedeerd- Door den stoomtrawle/ //Frohn" Y. M. 98 is te IJmuiden aangebracht de volledige equipage van den nieuwen Nederlandschen stoomtrawler „Westland" Y. M. 182, welke Woensdagavond te 7 uur 30 min. bij Ter- schelling zonder eenige waarschuwing door een Duitsche duikboot in den grond is ge- boord. Onder de bemanning is een ge- wonde. De aardbeving op Bali. Bij het departement van Kolonisn is ontvangen een telegram van den gouverneur generaal van Ned.-Indie, blijkens hetwelk de resident van Bali en Lombok aan de lndische regeering de volgende eindcjjfers heeft gemeld omtrent de in Januari jl. plaats gehad hebbencTe aardbeving op Bali 1358 personen gedood en vermist1060 personen gewond64,000 woningen en 10,000 rijstschuren verwoestgeldelijke schade totaal 1 a l^/2 millioen gulden. Toewijzingscommissie vopr kaar- sen enz. De Minister van Laudbouw. Nijverheid en Handel heeft I. ingesteld een toewijzingscomissie voor kaarsen, schemerlichten en dergelijke II. benoemd tot lid en voorzitter dezer commissie den heer C. L. van der Biit, c.i., hoogleerasr aan de Technische Hooge- school, te VGravenbage tot lid en plaatsvervangend voorzitter den heer W. A. J. van der Hurk, te VGravem hage tot leden, de heeren Mr. Dr. H.J. von Brucken Fock, te 'sGravenhage A. Prins, directeur der Stearine Kaarsenfabriek Apollo, te Schiedam; I. Ussel de Schepper, directeur der Koninkljjke Stearine Kaarsen- fabriek Gouda, te Gouda, eD J. A. E. Ver- kade, directeur der N. V. Waxmelicht- fabriek der firma E. G. Verkade Zoon, te Zaandam III. genoemde commissie gemachtigd ontheffing te verleenen van het verbod in een beschikking van 23 April. .(St.ct.) Jl a ring visscherij. Het is nog twijfeiachtig, sehrijft de H. Crt., of er dit jaar nog iets van de haringvisscherjj zal terecht komen, tengevolga van de on- veilighoid op zee. Vele grondeu, waar anders met succes haring werd gevangeu, zgn thans ook afgesloten. In de laatste jaren waren om dezen tijd reeds enkele schepen ter vroeg-haringvisschetijuitgevaren. Thans is nog geen schip bezig aanstalten voor de visscherij te maken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De strijd tusschen de Aisne en den Che- min-des-Dames wordt sehrijft het Alg. Hbl. nog voortgezet door voortdurende artillerie-beschieting, door partieele aan- vallen en door vliegersactie. Op enkele plaatsen, voornamelrjk in Champagne, in het gebied van den Mont Corniller en den Mont Haut hebben de Franschen eenig terrein gewonnen. Maar de algemeene in- druk, dien de bericbte'n geven is, dat er, ondanks kleine plaatselijke wgzigingen, in den algemeenen loop der- Jinies geen ver- andering meer is gekomen en dus de toe- stand, voor het oogenblik, vast staat. Ook aan het Engelsche front is.de toestand niet noemenswaard veranderd. De krachtige verdediging tegen de herige aanvallen op het westelgke front is in zooverre geslaagd, dat de doorbraak nergens is gelukt, al hebben de Duitsche legers ook op ver schillende plaatsen hun stellicgen moeten acbteruitbrengen, gevangenen verloren en groote vevliezen aan dooden en gewonden geleden. Over de verliezen heerscht, zooals gewoonlijk, verschil van meening tusschen de beide partijen, veel doet het er niet toe, ten slotte, het resultaat van den strijd kac eenig belang inboezemen. Het resultaat is, de vooruitgang der Franschen tot op sommige p*nten 10 kilo meters diepte, over een frontbreedte van 30 tot 40 K.M., voor de Engelschen eveneens een vooruitgang, vooral in het dal van de Scarpe, en het buiten gevecht stellen, aan beide zijden, van een groot aantal com- bantanten. dediging van de orde in het land en van het volk tegen reactionnaire bandieten", zooals »Poiitiken" dat noemde. In den Rijksdag heeft dit aanleiding ge- geven tot heftige woordenwisseling tusschen den Minister-president Swartz en den sociaal- democratischen afgevaardigde Branting, die tot resultaat leidde, dat Minister Swartz last zal geven de burgerwachten te ont- binden, zoo Branting verzekeren wilde, dat dan de orde niet door de socialisten zou worden verstoord. Het zgn vooral de hooge prijzen, door handelaars en producenten van levensmid- delen voor hunne waren gevraagd, die aan leiding geven tot ongenoegen. In sommige streken hebben de werklieden zelf de maxi- mum-prijzen vasigesteld, en dwingen zij verkoopers daarmede rekening te houdeD. Op tal van andere plaatsen worden betoo- gingen gehouden, hongeroptochten. En de geest in het leger is niet zoo, dat de regee ring op de troepen kan rekenen, om be- toogingen of ongeregeidheden te onder- drukken. Oe onmiddeligke aanleiding tot deze be- toogiogen is slechfts gelegen in de econo- mische toestanden, maar de oorzaak van het verzet in Zweden tegen de Regeering zit dieper. Er heerscht ontevredenheid oyer de slechte regeiing van het kiesrecht, over de mogelijkheid dat partijen, die in het land een minderheid vormen, in bet parlement en -in de gemeenteraden een meerderheid kunnen krijgen. En daartegen heeft Branting reeds iang geleden gewaar- schuwd. De Regeerjng in Zweden eehter heefr, die waarschuwing in den wind geslagen. Nu dringt Branting in de Kamer opnieuw aan op medewerking van de regeering tot invoering van een democratische grondwets- herziening met invoeriDg van algemeen gelijk, en direct geheim kiesrecht voor de Tweede Kamer. De democratische storm, die door Europa gaat, laat ook Zweden niet ongemoeid. ^merikaan&che dokters oassir1 liet front. Duizend doktoren zullen onmiddellijk naar Europa gezonden worden, wordt uit Was hington gemeld. Zrj zullen Amerikaansche uniformen (Iragen. Dit is het eerste militaire contingent, dat, gelijk het departement van Oorlog heeft bekend gemaakt, naar Europa zal vertrekken. GEMEENTERAAD van TER NEUZEN. Terwijl de internationale sociaal-demo- cratische partijleiders te Stockholm bgeen- komen om over den vrede te spreken, komen er uit Zweden, uit Stockholm, verontrusten- de berichten over revolutionnaire woelingeD. De politic, die niet tegen de sociaal-demo- craten opkon, had een burgerwacht opge- richt, en daartegenover hebben nu ook de sociaal-democraten zich gewapend, ffter ver- Vergadering van M aandag 30 Apiil 1917, des xlamiddjags 5 uur. Voiorzittei» de heev J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de teden: A. Visser, I). J. Does, R. Scheele, M. Eijke, D. Scheele, R. G. E. Nolson, L. T. van Hasselt, L. J. Geel- hoedt, en Gt. de Ridider; later ook de heer E. II T. vaji Borsum Waaflikes. Afwezig de lieenen, J. J. de Jager, J. de Bruijne en H. B. van Nes. Nad a I de vdorzitter de vergadering heeft geopend koml aan de orde: 1. Nolulen. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter wordt hot vaststellen van de notulen der voorgaande vergadering aangehouden, daar deze nog niet gereed zijn. 2. Ingekoinen stukken. De voorzitter decilt .mede, dat sinds de vorige vergadering nog geen stukken zijn ingekomen. 3. Bchandeling van een ontwerp-besluit lei vastslelling van een bouwplan en In verband daarmede voorloopige goed- keuring van plannMn en teekeningen Sol onteigening van grand in het' belang der voikshuisvesling. Burgemeester en wethoiuders stellen voor: a. goed te keurert een aan dit voorstel gehecht plan ena b. enz. zie vorig raadsverslag. De voorzitter deze voorstellen toelichtcn- de, geeft te kennen dat deze voorloopige be sluilen moeten worden genomen, om te komen tot onleigening van den grond, ten name van de gemeente. Hij lierinnert, dat deraad niet wens elite in te gaan op het voorstel om de onleigening uit te spreken ten name van de bouwvereeniging, doch burgemeester en wethouders uitnoodigde, een informatie in te' stellen of het Domein genegen zoude zijn den bouwgnond aan de gemeente af te staan. Aan dal verzoek van den raad is uit- voering gegeven, van wege den Minister van Financien is te kennen gegeven dat hij de j onleigening ten name der vereeniging wilde bevordenen en thans is de zaalt zoover ge- vorderd, dat de voo»lioopige onteigening be- lioort to wond'en uitgesproken. De publica- tie van dal voomemen kan alsdan gescliie- den, en moet een termijn van 30 dagen wor den afgewacht, waar binnen balanghebben- den tegen die voorgenomen onteigening be- zwaren kunnen irtbrengem. -Het is niet te verwaclilen, dat bezwaren zullen worden in- gebracht, daar de zaak tot dusver in ge- meenschappelijk overleg met de andci-e be trokken partij is geregeld. Het is dfis niet meer dan formaliteit. De beer Goellioedt verklaart overtuigd te zijn, dat en iets dient gedaan .te \yorden tot bevordering van de voilkshuisvesting. Hij wenscht echter enkele vragen te stellen, en be- houdt zich in verband met het antwoord dat hij daarop ontvangen zal, zijne stem omtrent de voorstellen voor. In de eerste plaats wensclit hij te» weten, of de gemeente, wan- neer de raad tot het uitspreken dor ont eigening overgaat, de vrije beschikking over den grond zal verkrijgen, d.w.z. of de ge meente dien grond dan voor het bouwen van volkswoningen mag verkoopen tegen/ien kostenden prijs, perceeisigewijze, en ten twee de, of de gemeente, wanneer ze (den grond zoude krijgen de verplicbtingen heeft om tot bouwen over te gaan, of ze dan gebon- den is ,aan een bouwplan of aan eene bouwvereenging. De voorzitter verklaart zich gaame be- reid tot het geveri van een antwoord op de gestelde vragen. al zal het niet gemakkelijk zijn, ointrenl de laatste vraag een bepaald antwoord te geven. Vooraf wenscht hij op* te merken, dat de raad door het hesluit dat thans genomen moet worden, nog tot niets gebonden is. Het eigenlijke, het definitieve en bindende hesluit kan eerst genomen worden, laat ons zeggen over zes weken, na het verloop van den voorgeschreven termijn voor het in- brengen van eventueele bezwaren tegen de onteigening. Alsdan zal ten principale kun nen worden uilgemaalct: willen we tot ont eigening overgaan, ja dan been. Eerst moet echter de weg geopend worden, om tot liet hem en van dat hesluit te komen. Wanneer de raad nu zonder eenig bezwaar zoude mee gaan met het voorstel, dan zou hij daardoor te kennen geven, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, de zaak te zien loopen. Spreker wenscht hier evenwel nadrukkelijk te verklaren, dat liet te nemen besluit de leden in geen enkel opzicht bindt, voor de stem die zij over 6 weken zullen uitbrengen. Hoe die beslissing dan ook zijn zal, d i e hebben we dan te aanvaarden. De vragen zijn naar sprekers meening in verkeerde voigorde gesteld en hij zou ze eenigszins willen omkeeren. Om tot onleige ning te komen, mhet-er een bouwplan aan- ^^'ezig zijn, dat bij bet besluit tot onteige ning moet worden overgelegd, ei- moet een teekening worden overgelegd, waardoor men aantoont, en duidehjk maakt, waarvoor men den grond noodig heeft. Daarom wordl bij het voorstel ook een bouwplan. (er goedkeuring aangeboden. De raad is echter aan dat bouwplan niet gebonden, in dien zin, dat er op dat terrein alleen arbeiderswoningenals bij dat plan zijn ontworpen, zouden moeten worden ge bouwd. Met een paar voorbeelden wil spre ker dit duidelijk maken. Daar we zullen moeten komen tot ovcrname van de If.B.S. door helrijk, is het te voorzien, dat de gemeente alsdan eene -nfeuwe M. 1 L. O. school zal moeten bouwen. Daarvoor kan dan dit terrein ook worden benut, de bedoeling is. dat de Regeering alsdan be/e.id zoude zijn, het begrip volkshuisvesting in dien ruimen zin op te nemen. We zijn door het yanavond te nemen besluit, nog aan geen enkef bouwplan gebonden. r Heeft de gemeente, als ze den grond krijgt, de vrije beschikking over het terrein? aldus vroeg .de heer Gedhoedt. Spreker kan be- grijpen, dal, deze die vraag stelt, omdat hij niet heeft bijgewoond de besprekingen met den inspecteur voor de volksgezonidheid, den heer De Graaff, die daarbij heeft medege- deeld; hoever dit begrip kan gaan. Naluur- lijk kan, zeide deze, b.v. het bouwen van een schouwburg niet als bevordering van volks huisvesting worden- besehouwd, maar wan neer daar liuizen wosden ingericht, al is het dan juist niet voor werklieden, als ze maar strekken tot vcrmiiming van het aantal wo ningen, waardoor er dan misschien voor de acliterste lagen weer woningen vrijkomen, wordt aangenomen dat die bouw streld tot bevordering van de voikshuisvesling. Dit is het, wat spreker op de gestelde vraag kan antwoorden. Het nu gedane voorstel; heeft geen verdere s trekking. De beer Dees wil naar aanleiding van het antwoord van den voorzitter opmerken, diat het wel een wat verstrekkend woord is, om te zeggen, dat de raad zich door het thans te nemen besluit in geen enkel opzicht zal binden voor de later te nemen definitieve beslissing. Aldus redeneerendia komt men op een standpunt, dat naar zijne meening voor een raadslid niet opgaat. De raad weet zeer goed, welke voorwaar- den het rijk voor het overnemen van den grond stelt, en als men nu gaat besluiten om er op in te gaan, weet men ook, wat men te wachten heeft. De raad is daaromtrent vol- ledig ingelicht, als hij er heden avond zijn stem aan g-eefl is hij naar sprekers meening ook voor het vervolg niet meer vrij. Wat nu de vrije beschikking over den grond betreft, aangaande liet daaromtrent door den voorzitter gegeven voorbeald, van het bouwen eener M. U. L. Gt school ver- schilt spreker met dezen wel eenigszins van meening. De heer De Graaff heeft in de conferentie gezegd, dal het ook mogelijk zou zijn er een school of dergelijk gebouw te zet- ten, maar dat de grond die daaiMoor in be- slag genomen werd dan zoude moeten ge- taxeerd worden. Dial er dus een school, zonder meer zoude kunnen gebouwd wor- den, die verzekering kan de voorzitter niet ven. Er wordt aan vastgehouden, dat de grond uilsluitend moet, dienen voor volksiiuisves- ting. Spreker eskent, dat er gebrek is aan wo ningen, maar ten opzichte van de onteige ning van den grond, kan hij niet meegaan met de bewering dat de grond zooi goedkoop is. Hel onderhavige terrein zal nimmer voor een ander doel dan voor volkswoningen kun nen worden benut. Het rijk maakt Jiet ter rein nu in orde, doch het zoude lang duren, eer er wat van terug ontvangen wordt. Gaat de gemeente het nu onteigenen, dan moet de gemeente het ook terstond gtian betalen, en dat is dan de honheur voor het rijk, terwijl de gemeente het misschien over een jaar of 10 nog niet verkocht heeft, doch wel de rente van de koopsiom heeft moeten opbrengen, waardoor Ide gronden in plaats van goedkoop duur geworden zijn, En wanneer de gemeente er zelf zoude gaan bouwen, zou hij het een ruine voor de gemeente achlen, daar de whin in gen alsdan voor een matigen huurpsijs ten opzichte van de tegenwoordige hooge Ijouwl.-.osten aan eventueele bewoners zouden moeten woiMen afgestaan, wat dus op verlies zoude uit- loopen. De heer Waalkes komt ter vergadering. De heer D. Scheele sluit zich aan bij de woorden van den beer Dees; ook hij is van meening, dai de raad zich door het thans te nemen besluit jo ok voor de toekomst bindt. De heer Dees: het zou kinderwerk zijn, later anders te besluiten! De heer D. Scheele zou er zich zelfs niet over verwonderen, als de voorzitter dat later als motief aanhaatde, om de leden te overtui- gen, dat ze alsdan ook behooren voor te stemmen. Hij zou het in het voordeel der gemeente achten, er niet op in te gaan. De heer Waalkes, te kennen gevende, dat hij niet weet, wat voor zijne komst omtrent deze zaak reeds besproken zou enkele pertinente vragen willen stellen. Ten .eerste: wanneer zal de gemeebte den grond moeten betalen, als zij die overneem't? In de tweede plaats: het ligt toeh niet in de bedoeling. aan het overnemen van «Jen grond voor de gemeente een bouwplan Vast te knoopen? Ten derde: hoelang denkt de voorziltej- dat het nog zal duren, eer het Domein met de uitvoering van het plan ge reed is, want het zal toch wel niet in de be doeling liggen, dat Ide gemeente den grond moet betalen alvorens het geheele plan is uitgevoerd De heer Nolson wenscht ook iets te zeg gen, maar zal kort zijn. Er is door enkele leden gesproken over eene zedelijke ver- plichting die de leden later zouden hebben, door thans voor het ingediende voorstel te stemmen^ Wanneer men daaraan zou willen vasthouden, meent hij, dat er heeds eene zedelijke verplichting zou bestaan. want bij de vorige behandeling is mei algemeene stemmen besloten met de onteigening ten name van de gemeente voort te gaan. De heer D. Scheele protesteert daar tegwi. De heer Nolson houdt vol, dat met al gemeene stemmen is besloten, stappen le dben, om t e trachten het bouwterrein voor de gemeente te verkrijgen. De liecren zijn het er altijd over eens, dat ter hierwoning- nood bestaat, maar als het puntje bij bet paaltje komt, en er worden middelen voor- gesleld. om daaraan te gemoet te komen, dan hebben ze bezwaar om er op in tegaan. De bee Dees kan zich niet begrijpen, dat njet algemeene stemmen zou besloten zijn, om deze zaak te beginnen. De heer Nolson verzekert den heer Dees, dat met algemeene, stemmen is goedgevon- den, stappente doen, om te weten te ko men pp welke voorwaarden het Domein genegen zou zijn den bouwgrond aan de gemeente over te geven. De heer, Dees stemt dat toe, er is beslo ten, stappen le doen om te vernemen of de gemeente den grond zou kunnen verkrijgen en op welke v oorwaarden. Als spreker zich niet vergist, was de heer Nolson een der- genen, die dit hebben voorgesteiM, en js ENSCHE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1