Boramen geworpen te Zierikzee. Zeeland, in Vlaanclerra, in 't N.-W. van Frat krjjk, Puidelijk is het nog heden ten dage zichtbaar aan de Zdkusi der Wadden- eilanden soms vindi, men ket aan afgeronde stukken op ket strand aan de Noordzij dier eilanden met 'een dan laagje klei er om keen afgtzet. Natuurlyk zijn dit krokje door de krackt der golven elders afgeslagen. Waar 't nu nog een aaneengesioten stuk \ormt, rust, er een kieilaag op, soms -door een !aag zeezand voorafgegaan. Gewooniijk is de derrielaag uit rietgewassen epgebouwd. Na v«t zand bevat ze een vrij groot ijzergekalte. Wisselen in 'r. N. vaak 2 of 3 lageu veen met klei-en zandlagen af, in Zeeland en V!;; taderen is meestal slechts een veenlaag nan wezig, schoon bij 't uitgraven van de koui der Nieuwe Schutsluis te Ter Neuzen de tweede laag duideiijkAvaar te nemen viel, In polders, die een tijdlang /;drijvende" geweest zijn, is meestal de derne-laag wetrgeslagen of altkaus verbrokkeid. Waar dijken werden opgeworpen op gronden met derrie in de onderlaag, werd ket veen niet zelden door den zwaren druk naar kuiten geperst, wat vaak verzakking van den dijk tengevolge keeft gekad. Gedroogde derrie was en is een goede br<indstof. Yeelal eckter is de rook sckerper dan die van onze hoogveen-turf, kg doet de oogen aan en werkt op koperen vaat- werk in. Als we ten slotte nog meedeelen, dat in i de Herri e-lagen af en toe boomstammen voorkomen naast overblijfselen van menseh eu dier en ata we daarbij in aanmerking nemen; dat deze vaak 5 M. onder de eb- wnterlgn liggen, dan ligt de veronderstelling niet verre, dat de bodem, waarop ze werden gevormd, in den loop der tijden aanmerkelgk iiifld gedaald zijn. Dit wordt o. a, bevestigd door het feit, dat oudere polders meestal lager liggen dan de nieuwere. W. W. Oprichting Ambachtsschool. Maandagavond had in het „Hotel de Commerce" alhier de aangekondigde verga- dering plaats van de vereeniging „De Am bachtsschool voor Ter Neuzen en Omstre- ken", welke op uitnoodiging van het be- stuur werd bijgewoond door den heer De Groot, inspecteur over het Ambach'tsonder- wijs teneinde eenige mededeeling te doen, omtrent de inrichting van het ambachts onderwijs en de oprichting eener ambachts school alhier. De voorzitter, de heer Huizinga, opende de vergadering met een wodrd van welkom en deed verschillende mededeelingen om trent hetgeen door het bestuur tot hiertoe ter bevordering van het voorgenoemd doel heeft verricht. Hij achtte thans de tijd ge- komen om meer in het bijzonder te wor- den ingelicht omtrent al datgene wat noo- dig is, om tot stichting en inrichting eener ambachtsschool alhier te geraken en heeft daarom den inspecteur voor het ambachts onderwijs, den heer De Groot, uitgenoo- digd, met het bestuur te confereeren. Be- reidwillig heeft deze daaraan voldaan, en zich vprder ook bereid .verklaard, in meer ruimen kring een en ander over deze zaak mede te deelen. Hij verleende alsnu het woord aan den heer De Groot. Op zeer boeiende en onderhoudende wijze deed deze daarna verschillende mede deelingen omtrent de inrichting van het am- bachtsonderwijs in de verschillende tijdper- ken, verhaalde hoe dit geregeld was in den tijd der gilden, - die men voor verbetering van het ambachtsonderwijs niet meer moet terugwenschen, hoe er na de opheffing der gilden een tijd was dat de opleiding eigen- lijk niet geregeld was en alleen in de werk plaats de verschillende vakken werden aan- geleerd. Door de veranderde verjioudingen bij het Uitvoeren van werken, het ontstaan der aannemers, waarbij alien die van nut kunnen zijn meegaan naar fiet werk, of wel 'door de fabriekmatige productie van ver schillende voorwerpen, waarbij de werkli^- den slechts een zeker onderdeel vervaardi- gen, kon van opleiding in de werkplaats in het geheel geen sprake meer zijn en meer en meer begon men in te zien, dat er voor de opleiding van de aanstaande ambachts- lieden iets behoorde te worden gedaan. Zoo is men er toe gekomen om" in Am sterdam eene ambachtsschool op te richten, spoedig gevorgd door Rotterdam en Den Haag. Fel hebben <jeze scholen den hamer der critiek moeten doorstaan, vooral van de zijde der patroons en der werknemers was de critiek het feist. Over het algemeen is in deze de hand aan den ploeg geslagen door degenen die er buiten stonden. Er viel echter bij op te merken, dat de patroons, die voor de oprichting van am- bachtsscholen er erg tegen gekant bleken, later, als zij zoons hadden, die ze voor hun vak wenschten op te leiden, de eersten wa- ren, die er hunne jongens heen zonden. Wat voor- de zoons van patroons nuttrg is, za! dat dus ook wel zijn voor anderen. In Drenthe heeft /nen er iets anders op gevonden; daar heeft men de opleiding in de werkplaats door eene daartoe opgerichte vereeniging gesubsidieerd en dan ook eenigszins onder controle gehouden. De resultaten waren echter toch niet van de besten, want de vader dier inrichting, het bekende Kamerlid Mr. Smeenge, placht steeds, als hij van dit geesteskind van hem spreekt, te zeggen: beter een half ei, dan een leege dop. Hij beschouwt dus die op leiding in Drenthe als een half ei, die op de ambachtsschool als een vol ei. Trouwens, inmiddels zijn in Drenthe reeds 3 ambachts- scholen ook opgericht, nl. te Emmen, Assen en Hoogeveen, terwijl men er nu te Meppel ook over denkt. Eerst werden de ambachtsscholen, die opgericht zijn, geheel uit particuliere kas- sen betaald, later, toen de inkomsten on- voldoende Jbleken, is men gaan aankloppen bij de gemeenten, verder, op grond dat zoo- danige school niet alleen van nut is voor de gemeente waar zij is gevestigd, maar ook voor de geheele omgeving, heeft men subsidie gevraagd en verkregen van de Pro- vinciale Staten en later is ook het Rijk zich dit belang gaan aantrekken. In 1890 heeft de toenmalige Minister van Binneniandsche Zaken, de heer De Savornin Lohman, een bedrag op de begrooting ge- bracht vodr het subsidieeren van' 5 am bachtsscholen, doch door den na hem opge- treden Minister Tack van Poortvliet werd die subsidie weer geschrapt. Onder den drang der Kamer werd hij verplicht den post te herstellen en werd er f 30.000 op de begrooting uitgetrokken. Om te dben zien, welk een omvang het ambachtsonderwijs sedert genonren heeft, stipte spreker aan, dat er thans op de staatsbegrooting 1 millioen 500.000 gulden voor het ambachtsonderwijs is uitgetrok ken! Ware het, dat dit onderwijs geen re- sultaat had, dan zouden de Nederlanders toch verstandig genoeg zijn, om daarmede niet voort te gaan. Jaarlijks maken 10.000 leerlingen er gebruik van. Eveneens, naar hij meent, een bewijs voor de daarvan ver kregen resultaten. Op de ambachtsschool wordt nevens het gekozen vak ook aangeleerd wat men op gebied van taal en rekenen in dat vak noo- dig heeft. Dikwijls heeft spreker in zijn 30jarige, loopbaan, in verschillende functies bij het ambachtsonderwijs, als gtief moeten hoo- ren, dat men er heertjeg kweekt, dat de jongens niet bij het vak blijven. Er wordt nu nagegaan waar de jongens gedurende een paar jaren na het verlaten der school blijven, en ook wat ze verdienen. Uit de verkregen gegevens blijkt, dat slechts 10 der leerlingen het vak niet practisch be- oefent. Een klein getal dus. Maar boven- dien meent hij, dat men het aan geen enkel jongmensch, die energie bezit, ten kwade kan duiden, dat hij tracht in de maatschap- pij vooruit te komen, al heeft hij zijne ken- nis ook verkregen aan eene ambachts school. Nergens staat de vakopleiding dp eene hoogte als die in ons land. Er is ook wel eens moeilijkheid voor de ouders, om hunne zoons, nadat zij de lagere school doorloo- pen hebben, nog drie jaar naar school te zenden, daar ze moeilijk de verdiensten kunnen missen. Wordt de voorgestelde wetswijziging aangenomen, dan zullen in'de toekomst de ambachtsschool-vereenigingen een post op huhne begrooting kunnen bren- gen, om, met rijksst'eun, eenige vergoeding uit te keeren aan de Ouders die de verdien sten hunner kinderen niet kunnen ontberen. Voor den bloei van onze vaderlandsche 1 industrie is, naar spreker meent, dringend noodig de vorming van een zoo groot mo- gelijk aantal degelijke vaklieden. 'Thans ziet men reecre hoe in ons land, vooral op het gebied van ijzerverwerken, nieuwe fa- brieken worden opgericht of bestaandd uit- gebreid. Na den oorlog zal er zeer groote vraag naar ambachtslieden komen. Uitge- lokt door hooge loonen, zulleh velen naar Duitschland, Belgie en Frankrijk trekken, om te helpen opbouwen wat zoo gruwzaam door den ooriog werd verwoest. De be- oefenaars van een ambacht gaan naar het oordeel van spreker een goede toekomst tegemoet. Nog wil spreker evenwel waarschuwen voor te hoog gespannen verwachtingen. Men moet niet meenen, dat een ambachts school bekwame vakmenschen aflevert. De school geeft de opleiding voor het vak, daar wordt de grond gelegd, maar eerst na het verlaten der school moeten zij zich in de werkplaats voor de praktijk'bekwa- men en in den aanvang moet men er zich niet over verwonderen, dat hunne handen wat verkeerd staan. Dat duurt echter niet lang en aan de spoedige opklimming is het te bemerken, dat zij goede resultaten1 berei- ken. Algemeen is de stelregel, dat de am bachtsscholen door vereenigingen worden beheerd. Het particulier initiatief wekt meer belarigstelling voor de inrichting en werkt in verschillende gevallen gemakkelijker. Natuurlijk verkrijgt men dusdanige in richting niet zonder offers, er moet ook daadwerkelijke belangstelling van de be- woners der be,trokkem plaats en streek blij- ken en de gemeenten moeten steun verlee- nen, dan steunen ook Rijk en provincie. Het Rijk steunt met de helft der kosten. Voor eene inrichting zooals spreker die zich hier denkt, overeenkomstig die op an- dere plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen acht spreker voor inrichting van het ge- bouw enz. noodig eene annuiteit van f 2700 's jaars. Voor het geven van onderwijs in timmeren, smeden en schilderen, en eene avondvakteekenschool, raamt hij de totale uitgaven op 12,650 's jaars. Om tot dit bedrag aan ontvangsten te geraken wordt o.m. noodig geacht particuliere bijdragen tot een bedrag van f 500 's jaars, eene ge- meentelijke subsidie van 1650 en subsidie van omliggende gemeenten tot een bedrag van 500. Spreker wijst ten slotte op de zegenrijke gevolgen, die dusdanige school voor vele jongelieden kan afwerpen, en voor hen niet alleen, maar voor de bewoners der ge- heele streek, daar deze belang bij het be- staan van een kundigen, goedgeschoolden ambachtsstand. Niet het minst is dit, bij de algemeene uitbreiding van machines op allerlei gebied het geval in het smids- en machinevak. Hij acht, nu Ter Neuzen nog meer dan vroeger goede eommunicaties heeft met de geheele omgeving, eene ambachtsschool alhier zeker op zijn plaats. Velen kunnen en zullen er gebruik van maken. Hij hoopt, dat de pogingen die door het bestuur der vereeniging naar hem is gebleken met ijver zijn- begonnen, met een goed resultaat zul len worden bekroond, het aanvankelijk aantal leden, dat de vereeniging telt, is daarvoor veelbelovend. Met een woord van welverdienden dank aan den spreker, en zich aansluitende bij de door dezen uitgesproken hoop, sloot dp heer Huizinga de vergadering. JEind-exmnen Hoogere Burger- scholen in Zeeland. Door den Comtnissaris der Koningin in Zeeland is, ter vervanging van den heer L. van Bruggen, directeur der R. H. B. S. te Goes, die wegens gezondheidsredeneD als lid en voorzitter der coinmissie vdor het afnemenMer eind-examens van de Doogere Burgerscholen in Zee'and ontslag heeft verzocht, tot .voorzitter benoemd de heer Dr. II. G. ten Bruggencate, directeur der H. B. S. te Ter Neuzen, thans plaatsyer- vangend voorzitter ep tot piaatsvervangend voorzitter, de heer C. D. A. Zimmerman, directeur der R. H B.i S. te Middelburg en tot lid der comtnissie den heer Dr. Chr. F. Haje lqeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg. Exanten vrije- en ordeoefeningen. By het Zaterdag te Middelburg gehouden examen in de vrije- en ordeoefeningen der gjmnastiek is o. m. geslaagd de heer J. 1. Ris«eeuw, van Sluiskil. In den vroegen voormiddag vernamen ingezetenen, die voor zaken per telefoon verbinding kregen met Zierikzee, dat aldaar in den afgeloopen nacht bom men gevalleD waren, met noedlottigen afloop. Later op den voormiddag ontvingen wij hieromtreDt met aanzienlijke vertragipg de volgende telegrammeu ZIERIKZEE. In den afgeloopen nacht zign boven Zierikzee bommen geworpen. Br zgn drie dooden, n. 1. een man, vrouw en kind, tot een gezin behoorend. Br is veel materieele schade. ZIERIKZEE. Hedennacht half drie zgn uit eene vliegmachine, waarvan de nationa- liteit niet is vastgesteld bommen geworpen op Zierikzee. Verscheidene huizen zgn in- gestort en daken afgerukt. Er zijn in een gezin 3 dooden. Tevens ontstond brand, welke echter spoedig werd gebluscht. Militaire autoriteiten en de Commissaris der Koningin in Zeeland zijn naar Zierikzee vertrokken. Nog wordt ons gemeld Hedennacht tegen half drie verseheen boven Zierikzee een vliegmachine van on- bekende nationaliteit, die eerst boven Middel burg was waargenomen. Na met zoeklicht te hebben gewerkt, werden uit de machine bommen geworpen, die een vreeselijke uit- werking hadden. In de buurt van de Zuidhavenpoort, waar de bommen geworpen werden, zijn tal van huizen geheel of ge- deeltelijk verwoest en zijn daken afgerukt. Bij deze materieele schade, die volgens ooggetuigen ontzettend groot i3, komt nog bet diep treurige, dat drie menschen in hun slaap zijn gedood. Namelijk de rijtuig- maker Leijdekkers en zijn vrouw en pleeg- kind, die in de Ohderdunnenstraat wonen, welke straat bijna geheel verwoest werd. De paniek in het anders zoo rustige stadje was ontzettend. Bijna niemand bleef te bed, de kinderen werden uit hun bed geslingerd. Aan boord van de boot van den Prorin- cialen stoombootdienst op de Oosterschelde werd de bemanning door elkaar geschud en ook zij was spoedig op de been om getuige te zgn van de vreeselijke ruine en de paniek. Een dergelgke uitwerking als hier heeft plaats gehad is gedurende den oorlog in ons land nog niet yoorgekomen. De ontzettende slagen volgden elkaar met korte tusschenpoozen. De inwonei s vlucht- ten in nachtgewaad de straat op niet wetende wat er feiteiijk geschied was. Toen de ramp meer en meer kon worden overzien heerschte er groote ontroering, want het (fuheil bleek grooter te zijn dan men aanvankelijk meende. Twee huizen aan de St. Domusstraat zijn totaal vernield, daken werden van vele huizen afgerukt, terwijl in den omtrek vele ruiten vernield zijn. Het huis van den heer Leijdekkers werd getroffen en waardoor het gezin, bestaande uit man, vrouw en pleegkind, op slag gedood werden. Hun misvormde lijken werden op groote afstand govonden. In de Molenstraat zijn twee pakhuizen in brand geraakt, terwijl vele huizen in die straat hebben geleden. De huizen van Mr. Polvliet en notaris Biermasz hebben ook veel geleden. In den tuin van laatstgenoemde kwam een bom terecht. Aan de Oude Haven is geen enkel huis onbeschadigd gebleven. Om 12 uur arriveerde de Commissaris der Koningin en de Commandant .van Zeeland met zijn staf. De meeste huizen zijn niet verzekerd. De woning van notaris Biermasz is verzekerd eD outving hij reeds heden van zijn maat- schappij te Zutphen bericht dat de schade zou worden uitbetaald. Met aanstaande kolenrantsoen, 12 H.L. voor een kachel. Ter uitvoering van de circulaire van den Minister van Landbouw van 24 Maart inzake distributie van brandstoffen voor huisbrand en klein-industrie, heeft de Rijkskolendistri- butie aan de brandstoffencommissie regelen van distributie met distributiestelsel toege- zonden. De Rijkskolendistributie vestigt er de aandacht op, dat, voor deze gegevens door haar zijn verwerkt, de rantsoenen niet kunnen worden vastgesteld. Imniddels kan reeds thans worden mee- gedeeld, dat het minimum-rantsoen, waar- over een ieder, dus elke bewoner van een woniug met een haardstede, van af 1 Mei 1917 tot 1 April 1918 zal kunnen beschik- ken, zal bedrag.en 12 H.L. steenkolen (anthra- ciet, eierbriketten of kachelkolen), 1 H.L. steenkool staat gelijk met ll/3 H.L. cokes of 200 stuks bruinkoolbriketten, of 200 stuks turf. Voorts dient de distributie van 't gas door de gasfabrieken zoodanig te worden geregeld, dat een ieder, die op gas kan koken, dit ook gedhrende de zomermaanden kan blijven doen. Voor woningen met 2 haardsteden en meer zullen toeslagen worden verstrekt, echter met dien verstande, dat deze toeslag voor alle haardsteden geleidelijk minder dan 12 H.L. steenkolen zal bedragen, zoodat er in 't algemeeD niet op mag worden gerekeud, dat in het winterseizoen 191718 meer dan twee vertrekken (de keuken inbe- grepen) behoorlijk verwarmd zullen kunnen worden. Voor openbare gebouwen, winkeis, kan- toren, hotels e. d. zullen afzonderlijke rant soenen worden gesteld. Yervoer van turf verboden. De Minister van Landbouw heeft verboden turf uit de 'eene gemeente in de andere af te leveren, of daartoe van de eene gemeente naar de andere te vervoeren. Bijzonderheden vermeldt „St.-Ct." no. 98. Me bemanning van de Elizabeth Men schrijft ons uit Middelburg Zaterdagavond is de bemanning van de //Elizabeth" de Groninger kotter, die in de Noordzee vernietigd is, bij den kantonrechter alhier geweest om eene verklaring af te leggen. Wij hadden gelegenheid de manneu een oogenblik te spreken. De mannen die 15 Januari met hun scheepje van ongeveer 250 ton van Nederland waren vertrokken, kwamen nu zonder hun s6hip, zonder de lading, die zij in Frankrijk hadden inge- nomen, steen en gips in Nederland terug als vluchtelingen. Vier hmnner waren nog gekleed in het pakje waarin.zij dienst deden op het schip toen een Duitsche duikbdot hen zonder waarschuwing haar laatste tor- »pedo toezond, die miste, maar die gevolgd werd door schoten uit machinegeweren. Haddeu de mannen geweten, wat zij later ontdekten, dat het de- laatste torpedo was geweest, zg zouden zeber getracht hebben weg te komen, verklaarde ons een hunner. Van Woensdagmiddag 2 uur,toen de Elizabeth tot zinken was gebracht tot Donderdagmorgen 4 uur hebben de mannen aan boord van de duikboot doorgebracht. Over de behandeling daar en te Brugge waren zij tevreden. Een klacht hoorden wij echter ran hen, maar ditmaal niet van de Duitschers doch over de Nederlanders', en wel te Sluis, waar men hen aankeek en volgde, al begreep men niet hoe dit voor menschen, die er toch reeds droevig aan toe zijn, zoo hinder- Ijjk is. Eu nu ondervonden zij hier het- fcelfde. In de Laugedelft, waar zij zich bevonden in gezelsphap van een agent van politie om naar een hotel te zoekeu, werden zij aangegaapt en omgeven door een nieuws- gierige menigte, als had men nog nooit een zeeman met een oliejas gezien, Zij hoopten dat bjj eventueele volgende bezoeken van menschen, die in dezelfde omstandig- heden verkeeren als zij, deze voor de over- groote nieuwsgierigheid mogen worden bewaard. Vrijstelling van militiedienst. Aan A. L. Lippens en J. Mortier, militie- plichtigen resp. van lichting 1915 en 1917 voor de gemeenten Biervliet en St. Jansteen, is bij Kon. Besluit vrjjstelling voor goed van den militiedienst verleend. Landstorm. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat voor den landstorm moeten worden jngeschreven zij die geboren zijn van 1885 tot 1884 en zgn vrijgesteld wegens broeder- dienst of bij loting een nummer hebben getrokken, dat buiten oproepingis gebleven. Yerjaardag Prinses Juliana. De leerlingen der Belgische school te Middelburg hebben volgend gedicht aan Prinses Juliana gezonden ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Middelburg. 30 April 1917. Mroevig ongeluk. Zondagavoud is op den Nieuwen Vlis- singschen weg een ongeveer 18jarig meisje met haar rgwiel gevallen, toen juist de electrische tram haar achterop reed, zij viel tegen de treeplank van den derden wagen aan en kwam tegen den vierden wagen, waardoor zij een eimd werd mede- gesleept. VerMoedelijk is de ongelukkige reeds direct dood geweest, althan8 Madat zij in eene woning aan den weg was bin- nengedragen, konden de ter hulp geroepen geneesheeren slechts deD dood constateeren. Op heeterdaad betrapt. In den nachtr van Vrijdag op Zaterdag ontmoette de politie op een der Achter- grachtjes te Middelburg twee mannen, waarvan een een zware zak.droeg, hij onder- zoek bleek dezen koper te bevatten. Beide mannen werden naar bet politiebureau ge- leid. Uit het voortgezet onderzoek bleek, dat het koper ontvreemd was op het ter- rein van de gasfabriek °n dat dit reeds de derde meal is, dat dez3 mannen zich aan zulk een diefstal van koper schuldig maakten, zulks in vereeniging met nog twee Zaterdag aangehouaen, jonge mannen. Allen zgn ter beschikking der justitie gesteld. Een on juist beridht. Op gezag van het persbureau Vaz Dias plaatsten wij dezer dagen het bericht, dat door de geheele Nederlandsche pers werd vermeld, dat onlangs bij Cadzand een 500 a 600 Duitsche marinesoldaten en landstorm- plichtigen gezameniijk eene poging tot desertie zoudbn hebben beproefd en het bij de grens tot een treffen ^ou. gekomen zija tusschen de deserteurs en 200 van machine geweren voorziene uhlanen, die ter achter- volging waren uitgezonderi. Het Hbl., dat hiernaar een onderzoek instelde, vernam, dat dit bericht geheel uit de lucht gegrepen was en thans komt ook van Duitsche zjjde eene tegenspraak. IIOEK. 30 April. Door Burgemeester en Wet- liouders dezer gemeente is de verkiezing voor lid van den gemeenteraad, in de vaca- ture Geelhoedt bepaald op 18 Mei a.s., de stemming op 31 Mei en de herstemming op 12 Juni d.a.v. AXEL. Op de Axelsche Sassing, onder deze ge meente is Zondag een kind van vijf jaar van O. te water geraakt en verdronken. Aan de Rijksnormaallesseh alhier zgn bevorderd van de derde paar de vierde klasse J. J. Kaan en C. P. Kolijn te Ter Neuzen, C. J. Overbeeke en M. Vinke te Ossenisse, A. J. M. Serrarens en P. A. de Smet te Stoppeldijk, H. A. J. de Vries te Klooster- zande, F. M. Mangold te Axel, E. E. M. Waelput te Zuiddorpe. Van de tweede naar de de derde klasse P. J. van der Bent en M. J. Vermeulen te Ter Neuzen, G. Lauret te Overslag E. F. Poppe te Graauw, F. G. Jansen Verplanke te Hengstdijk, M. L Dankaart te Terhole, A. F Reinhoud te Hulst, A. E. Vermandel te Sas van Gent. Van de eerste naar de tweede klasse J. M. van Mossevelde te Koewacht, C. P. Oiijslager te Axel, J. A. van.de Velde te Ter Neuzen. Van de eerste afdeeling der voprberei- dende klasse naar de tweede afdeeling P. J. Olgslager te Axel. KAFELLEBRUG. Zondagnacht j.l. zijn alhier van de grens- wacht //de Paal" drie Duitsche soldaten over de grens gekomen. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Veroordeeld zijn ter zake van: Te groote hoeveelheid zeep in voorraad hebben. Grensovertreding. Fietsen zonder licht. Rijden met voertuig zonder licht. Rijden met motorrijtuig zonder nummer. Rijden met een rijwiel zonder bel. Leerplichtwet. Jachtwet. IJkwet. Bevisschen der Zeeuwsche «troomen zonder consent. Spoorwegloopen. Dronkenschap. Om geld spelen. Teruggave aan de ouders zonder straf in de zaak van: Prinsesje lief, een dagje pas Voor 'tMeie-licht geboren, In tijden dat er Vrede was En Lent met zonnegloren Gelief een derde maal den wensch v Van Belgies jeugd te hooren, Geen onheil kome eoit Neerlands grens, Noch Nefirlandsch huis te storen. De jaren brengen, gul en blij, Al wat U kan bekoren. De dagdn weven gouden zij En zingen om Uw ooren. Geen uurken ga, O edel Kind, Voor U in rouw verloren. Oranjes vlag klappe in den wind Yandaag uit raam en toren. Wij wenschen U, o Bloem den dag Voor Bloemen-Mei geboren, Uw kelk vol jonge kleur en lach, Uw kroon vol zonnegloren. Zitting van 27 April 1917. F. v. K. en G. v. W., veddenkooplieden te Middel burg, elk tot eene boete van f 30, subs. 15 dagen heeht. voor ieder, met verbeurdverklaring der zeep. P. W., bierbrouwersknecbt te Sas van Gent, tot eene boete van 10, subs. 10 dagen hecht. E. v. W., schoppenmaker te Westdorpe, tot eeae boete van 5, subs. 5 dagea hecht. E. B., bierbrouwersknecbt, B. P., P. K.. J. S., J. R., H. B., alien fabrieksarbeiders en J. M., landbouwer, alien te Sas van Gent, elk tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. voor ieder. I. II., lundbouwersknecbt te Axel, tot eene baete van 5, subs. 5 dagen hecht. F. d. R., landbouwer te Wacbtebeke, tot eene boete van f 5, subs. 1 week tuchtschool. F. d. S., arbeider te Westdorpe, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. D. v. Hi, landbouwer te A*el, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. M. v. L., bakker te Axel, tot eerie boete van 1, subs. 1 dag hecht. M. G. d. K., knecht te A^el, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. A. J., arts te Axel, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. C. v. D., arbeider te Sas van Gent, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. A. d. K., veldarbeidster te Axel, tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. A. J. J., grondwerker te Sluiskil, tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. met verbeord verklaring en vernieling der strikken. A. K., koopman, zwervende en C. M., koopman te Rotterdam, elk tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor ieder, met verbeurdverklaring der Lengtemaat. H. J. Q., werkman te Sas .van Sent, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. d. M., fabrieksarbeider te Sas van Gent, tot. eene boete van subs. 1 dag hecht. O. M. G., koopvrouw te Sluiskil en J. S., varens- gezel te Ter Neuzen, elk tot drie dagen hecbtenis. D. K., leurder, zwervende en J. B. D., koopman, Axel, beiden tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. voor ieder. 6. A. D., visscher te Ter Neuzen, F. A., koopman, aldaar, M. W., koopman, zwervende en J. v. d. L., liedjeszanger te Rotterdam, alien tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. F., werkman te Axel, tot eene boete van 3, subs. 1 week tuchtschool. P. J. d. L., schipper, zonder woonplaats, tot eene boete van f 15, subs. 7 dagen hecht. A. T., zonder beroep te Axel, terzake van het spelen te Axel op den openbaren weg om geld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2