,1 PREDIKBETJBTEN, GEMEN6DE BERICHTEN. Totaal. Aanta! kiezers 871 255 465 1591 Uitgebracht 571 141 263 975 Van onwaarde 29 9 17 55 Geldige stemmen 542 132 246 920 P. de Bakker. 194 85 72 351 J. de Feijter Jacz. 348 47 173 568 Zondag 15 April 1917. GEMEENTERAAD VAN AXEL. TER NEUZEN, 13 April 1917. U1TSLAG der stemming voor een lid van den Gemeenteraad te Ter Neuzen, ter voorziening in de vacature ontstaan door ontslagname van den heer Dr. H B. van Nes, op Vrijdag 13 April 1917. Aantal stemmen in district. "5 s M "C 03 1—1 x' X—1 "3 C3 u -If} Alzoo gekozen de heer J. de Feijter Jacz. Weerbericht. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand nabij 760.0 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand 743.4 Haparanda. Verwaehting tot den avond van 14 April Matige tot krachtige zuid lijke tot weste- lijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen of sneeuwbuien, zelfde temperatuur. Veiling woonhuizen. Gisteren werd alhier door de notarissen Van der Moer en Dregmans ten verzoeke van de erven van M.evr. de Wed. G. Wie- land- -Weijkman, in het //Hotel de Com merce" in het openbaar verkocht 1. Een Woonhuis met toebehooren aan de Heerengracht, groot 3 aren 61 centiaren. Hiervan werd kooper de heer A. Wieland voor 12000. 2 Een woonhuis met toebehooren aan de De Jongestraat, groot 1 are 13 centiaren. Hiervan werd kooper de heer C.'t Gilde voor 6000. 3. Een woonhuis (thans gebruikt als kantoor) met toebehooren, op den hoek van de Heerengracht en de De Jongestraat, groot 1 are 27 centiaren. Hiervan werd kooper de heer J. A. van Rompu voor 4000. Rijksarchief in Zeeland. De Minister van Binneniandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dai het Rijks archief in Zeeland te Middelburg van Don- derdag 12 dezer af, tot nadere aankondiging voor het publiek zal zijn gesloten. Verblijf ontzegd. Door den commandant van de steliingen van de monden der Miaas en der Schelde is het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd aan Eduard Dominicus van Damme, gebo- ren 21 Januari 1892 te Hontenisse, wonende te Nieuw-Namen, Nederlander van nationa- liteit, zuiks wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel. Bijzandere inuairegeien met1 belrekking lot de lichling 1918, Ingekomen is een wetsomtwerp tot wijzi- ziging van de \yet betreffende bijzondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1918. In de vergadering dec Tweed® Kanier van 13 Februari 1.1. heeft de Minister van oortlog toegezegd, te zuLIen overwegen, vvelke maat- regeien alsnog zouden kunnexi 'worden ge- nomen, om de dienstplichtigen van de lich ting 1918, die naar de gewone bepalingen landstormplichbg zouden zijn geworden zon- der bij de militie dienstplich.Lig le zijn ge weest, bij of na demobilisatie van de militie naar den landstorm te doen overgaan. Het overleg, dat hij daaromtrent met zijn bij deze zaak mede betrokken amblgenoolen heeft gehouden, heeft geieid tot de indiening van bet thans aangeboden ontwerp. De leidende gedachte bij de samenstelling van het ontwerp is geweest deze: het beoog- de doel te bex-eilcen op ©en wijze, waarbij de normale gang van zaken zooveel mogelijk wordt gevolgd. Vandaar de strekking van lxet ontwerp om de vrij steliingen, die zouden vervallen, "wed le verleenen en het recht op vrijstelling, voor zooveel volgens de Militie- wet de iriililieraden daaromtrent uitspraak doen, ook nu te doen beooxxleelen door die raden, een en ander melt deze afwijking alleen, dat de rnaeste vrijstefllingen later dan gewoonlijk zxxleu worden verleend en dat zij niet dadeiijk zullen ingaaw. Van ae bevoegdheid tot het inbrengen van bezwareri en het instellen van beroep tegen gedane uitspraken zal op de gewene wijze gelxruik kunnen worden gemaakt. De bedoeling bestaat om, nadat de provin- cialc adjudanten en de bui'gemeesters het voor de indeeling en de oproeping noodige gebruik hebben gemaakt van de registers, waarin de keuringsraad zijn uitspraken heeft verme'd, deze registers (aan' jde militieraden !t» doen toekomen en alsdan de zitting dier raden te doen aanvangen, vermoedelijk in die maand Augustus, ten tijde of ongeveer ten tijde, waarop de militieraden gewoonlijk liun tweede zitting openen. De overgang naar den landstorm behoeft in de voorgestelde wet niet te worden ge-, regeld, omdat de vrijs telling reeds zal mede- brengen ontslag uit den dienst bij de militie en dit ontslag lengevolge zal hebben dienst- pliclit bij den landstorm. Ten aanzien van diegenexi, die op het tijd- stip, waarop de vrijstelling ingaat, nog niet bij de militie mochten zijn ingelijfd, is een bijzondere voox-ziening voor hufn opneming in den landstorm evenmin noodig. -Ook bun landstormpliclitigheid vloeit dan reeds uit de Landstorm wet voort. Voorgesteld wordt de wet van 22 Februari 1917 (Stsbl. no. 224) te wijzigen als volgt: Art 2 wordt gelezen als volgt: „De vrijstelling van den dienst verleend wegens: eigen vrijwilligen dienst, broeder- rlienst, aanwezigheid van in hetzclfde jaar geboren brooders of halfbroeders, kestwin- ixerschap, of toekomstige woonplaats in de kolonien of bezittingen der rijks in andere werelddeelen, gaat in op een door ons te bepalen tijdstip, echter niet later dan het tijdstip, waarop de in: tart. 11 bedoelde werke- lijke dienst eindigt. Het bepaalde in het vorig-lid geldt niet ten aanzien van vrijstelling, verfieend na bet eerste der in dat lid bedoelde. tijdstippen." Dit laatste lid is opgenomen, omdat het anders zou zijn alsof vrijstellingen, veiTeend na het in dit lid bedoelde tijdstip, terugwei"- kende kracht zouden hebben. Art. 4 wordt gelezen als volgt: „De militieraad doet alleen uitspraak om- trent vrijstelling van den dienst." SAS VAN GENT. In do gisteren gehouden raadszitting, waarvan het versiag in het volgend num- mer volgt, is o.rn. afwijzend beschikt op een verzoek van den heer E. C. Dumo- lepn en anderen, om het raadsbesluit tot het verleenen van eene garantie ten be- drage van 55,000 uit de gemeentekas voor het bouwen van woningen, door de bouwvereeniging alhier, in tstrekken. Bij de discussie bleek, dat het plan is, voor- loopig 8 a 9 woningen te bouwen. HULST. In de algemeene vergadering van den R.-K. Boerenbond Z.-Vl. O. D. bleek uit de verslagen, dat het aantal leden klom tot 1293, dat door de Aankoopcommissie werd aarigekocht voor 190891,38 aan mest- en voederstoffen, dat de Ongevallenverzekering werkte, in 9 afdeelingen, waarin 149 werk- gevers 600 personen hadden v'erzekerd voor een loon van 193115, en dat de Dienst- bodenverzekering werkte in 8 afdeelingen, waarin 72 werkgevers 183 personen ver- zekerden. Met algemeene stemmen werd besloten tot aansluiting bij het Nederlandsch Land- bouwcomite. De heer Deelen, directeur der Handels- vereeniging van den Noord-Brabantschen Boerenbond hield eene leerrijke voordracht over cooperatie, terwijl de heer Bonants, directeur der Ongevallenverzekering van den Bond, de groote voordeelen van de Bondsverzekering in een helder licht stelde. Door onze soldaten werd een Duitsch soldaat hier binnengebracht, die te Clinge een gat had weten te graven onder den electrischen draad, en zoo op Hollandsch gebied kwam. De man at in een cafe 12 boterham- men op met een enbrme brok kaas, en verklaarde, dat het langer dan een jaar was geleden, dat hij eens flink en degelijk had gegeten. Volgens zijn zeggen kwijnden talrijke Belgen weg van honger." BOSCHKAPELLE. De gemeenteraad besloot tot het plaatsen van eene openbare spreekcel in het hulp- kantoor der posterijen, en 10 ct. per inwoner bij te dragen in de kosten van onderzoek in zake de drinkwaterleiding voor Zeeuwsch- Vlaanderen. KLOOSTERZANDE. Deze week is men begonnen met het doortrekken van de tramlijn Sas van Gent- Walsoorden van uit de Noordstraat in de richting van de Provinciale weg. Voor de reizigers op deze lijn voor rich- ting Walsoorden zal het een groot gemak zijn, als zij naar Walsoorden doorloopt, ook omdat de aansluiting op de lijn Hulst- Walsoorden nog al eens gemist worden. LAMSWAARDE. De jonge heer K. v. d. Ende is geslaagd voor het toelatingsexamen voor de R.-K. Kweekschool te Oudenbosch. GOES. De centi-ale vrijzinnige kicsveieeniging in dit district lieefl besloten den idoor hetover- lijden van het antirev. Statenlid S. Duvekot opengekoinen zetel bij de verkiezing op 18 dezer zonder slrijd aandeantirevolutionairen te la ten. EECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtb. te Middelburg. Zitting van 10 April 1917. V. A. d. L., oud 26 jaar, werkman te Koe- wacht, gedetineard, is wegens terugkeer na uitwijzing veroordeeld tot 2 maanden ge- vang., met aflrek prev. hechtenis. H. S., oud 21 jaar, werkman1 t© Eede, gedetineerd, is wegens poging tot uilvoer veroordeeld lot 1" maand gevang. E. V., oud 53 jaar, liandbouwen te Eede^ gedetineerd, is wegens alsvoien veroordeeld tot 3 maanden gevang. D. V., oud 40 jaar, werkman t» Koewacht, gedetineerd, js wegens alsvoren veroordeeld tot 3 maanden gevang. H. L. T., oud 21 jaar, werkman te Wach tebeke, gedetineerd, is wegens alsvoren ver oordeeld toit 3 maanden gevang., alien met aftrek prev. hechtenis. C. D., oud 18 jaar, rijwielhersteller te Hoek, is wegens diefstal veroordeeld lot 2 maan den gevang. V. v. A/, oud 44 jaar. koopman te Sas van Gent, is wegens alsvoren vrijgesproken. J. 't G., oud 19 jaar, zonder beroep, te Ter Keuzen, is wegens over'.ceding Disli'ibu- tiewet vrijgesproken. R. G., oud 51 jaar, zonder beroep, te Graauw, is wegens alsvoren, veroordeeld tot f 10 boete of 50 dagen hecht. B. v. d R., oud 33 jaar, landbouwer te Scboondijke, is wegens alsvoren vrijgesproken. E. A. v. d. E., oud 31 jaar, slager te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hecht. N. P., oud 39 jaar, zonder beroep, huisvr. van M. v. d. W., te Hoek, is wegens alsvoren vrijgcrproken. D. L., oud 34 jaar, zonder beroep, huisvr. van A. Ch. W., te Breskens, is wegens een- voudige beleediging veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hecht, G. d. G., oud 50 jaar, scbarenslijper te Sluiskil is wegens wederspannigheid ver oordeeld tot J10 boete of 10 dagen hecht. R. v. L.. oud 51 jaar, landbouwster, huisvr. van A. H., te Wachtebeke is wegens poging tot uitvoer en wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevang. Yerourdeeld wegens paging tot' uitvoer, vervcer of verbxntlen nederlage. J. A. Dh., 41 jaar te Philippine, tot 14 dagen gevang. C. M.fl 62 jaar, te St. Laureijns, tot eene boete van 10, subs. 10 djageu hecht. M. S. K., 32 jaar, V. iv., 31 jatir, L. K., 11 jaar, D. T. de B., 27 jaar, B. K., 50 jaar, alien Le Westdorpe, ieder tot 1 week gevang A. S., 29 jaar, T. S., 18 jaar, te St. Jansleen, ieder tot 2 maanden gevang. Y. v. 11., 33 jaar, M. v. H., 32 jaar te Philippine, ieder tot eene boete van f 10 subs. 10 dagen hecht. M. L. R., 34 jaar te Philippine, tot.eene boete van 10, subs. 1 dag liecht. J. R., 37 jaar, te Westdorpe, tot eene boete van J 15, subs. 15 dagen hecht. B. lb, 22 jaar, le Koewacht, tot eene boete van f 30, subs. 30 dagen hecht. B. J. B., 32 jaar, te Zuidjdorpe, lot eene boete van J 25, subs. 25 dagen hecht. A. B., 23 jaar, R. v. d. W., 22 jaar, B. v. d. W.. 22 jaar, B. v. d. W., 21 jaax-, alien te St. Laureijns, ieder tot 4 maanden gevang. J. V., 37 jaar, T. X. d'H.., 31 jaar, te St. Jansteen, ieder tot eene boele van 25, subs. 25 dagen hecht. Ni. Af- D., 25 jaar, huisvr. van G. E. M., R. M. M.. 27 jaar, wed. van P. D., te Zuid- dorpe, ieder tot eene boete van /20, subs. 20 dagen liecht. A. v. G., 36 jaar, te Clinge, tot eene boete van J 20, subs. 20 dagen lxechl. F. V., 44 jaar, te Clinge, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen liecht. M. E., 40 jaar, huisvr. van I. B., te Philip pine, tot eene boete van jf 10, subs. 1 dag hecht. F. A. M., 29 jaar, te Aardenburg, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen liecht. A. d. W., 40 jaar, te Clinge, tot 14 dagen gevang. A. L., 38 jaar, H. de lb, 21 jaar, A. de B., 21 jaar, le IJzendijke, ieder tot 1 weekgcv. C. C. Gr., 18 jaar, te Zuiddorpe, lot eene boete van f 20, subs. 20 dagen hecht. lb N., 50 jaar, te Pliilippine, tot eene boete van /25, subs. 25 dagen hecht. P. de L., 43 jaar, vrouw van Tli. R., le te Philippine, tot eene boete van f 15, subs. 15 dagen liecht. C. A W., 18 jaar, D. G., 30 jaar, te St. Jansteen, tot eene boete van 15, subs. 15 dagen hecht. J. B., 17 jaax* te St. Jansteen, tot eene boete van f 15, subs. 1 maand tuchtschool: P. M., 22 jaar te St. Jan'steen, tot 3 maan den gevang, F. v. d. B., 43 jaar te St. Jansteen, tot 3 maanden gevang. S. S 18 jaar te Koewacht, tot 3 maanden gevang. Tli. C. v. C., 25 jaar te St. Jansteen, tot 3 maanden gevan. S. df. R., 32 jaar te St. Jansteen, tot 3 maanuen gevang. L. J. C., 20 jaar te Kapellebrug, tot 3 maanden gevang. J. C., 20 jaar te Retrachement, tot eene boete van ,f 10, subs. 10 dagen liecht. P. M., 20 jaar te Selzaete, gedetiueerd 6 wekien gevang. P. P., 20 jaar te Selzaete. gedetineex-d,, -6 wekeri gevang. P. L.. 27 jaar t e Ter Neuzen, tot eene boete van subs. 2 dagen hecht. C. L. v. d. B., 54 jaar te St. Jansteen, vxdj gesjiroken. F. B., 35 jaar te Koewacht, tot 5 dagen gevang C. B. d. K., 21 jaar te Biervliet, tot 10 dagen gevaiig. F. A., 32 jaar te Tex- Neuzen, gedetineerd, tot 2 maanden gevang. E. v. L.. 32 jaar te Philippine, gedetineerd, tot 1 maand gevang. Sluiskil. Hoek. Zaamslag. Axel. Hervorm.de Kerk. Ter Neuzen. 9£ u., dtir. L. Dek en 2 u., Ds. A. Timmerinan. u., Ds. A. Timmerman, Bedie- ning van het H. Avondmaai en 1 u., dhr. L. Dek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raaxns. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 94 u. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Sas van Gent. 94 u., Ds. H. Akersloot van Hou- ten Roos. Hulst. 10 n., Ds. De Boer. Kioosterzande. 10 u., Ds. W. J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken, Ter Neuzen. 94 u. en 2 u., leesdienst. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wall. Vhr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. eu 2 u., Ds. L. de Bi-uijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 n., 2 u. en 54 u., Ds. D. van Overduin O ud-Ger c for meet de Gemeente. (Vlooswijkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 n. eD 54 n., leeskerk. Lokaul ..Bethel" (Kandoelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 54 u., leeskerk. Lokaal. „Kben~Ha?.zer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 11., Evarigetisatie. JR. K. Kerkdiensten te Ter Keuzen. Zondag zijn de H. II. Diensten om 7,84 en 10 uur 's Namiddags om half drie Lcf. Kolennood. De kolennood is td Enschede, tnaar vooral in de gemeente Lonneker, zoo groot, dat er gezinnen zijn, die gedurende drie weken geen warm middagmaal konden bereiden. De eigenaren van bosschen, gelegen in laatstgenoemde gemeente, zijn van hun eigendom niet meer zeker, want geheele scharen liefhebbers komen er met bijlen ge- wapend op af eri vellen wat maar te halen is. Dinsdag werd een geheel dennenbosch van den heer Robers, nabij Glanerbrug, om gekapt en weggehaald! Brabantsche gruwelen! Men meldt uit Steenbergen aan de Avond- ster: De gebroeders Marijn, Lindert en Piet Kr., respectjevelijk oud 30, 28 en 25 jaar, waren Eersten Paa,schdag te Heerien naar het lof geweest. Per rijwiel gingen zij den Wouw- scheweg over naar Bergen op Zoom, waar een der broers woont, en toen over Moei-- straten naar huis terug naar het gehucht „de Krabbe". Zij waren nog slechts eenige minuten van huis, toen zijn van het rijwie! werden ge- haald door eenige personen, die op hen wachtten. Dit waren zekere V. d. K. en de drie gebroeders A. Een worsteling ontstond, waarbij door de aanranders duchtig van messen werd ge bruik gemaakt. De drie gebroeders Kr. werden alle drie zwaar gefAvetst: de eene kreeg een diepe en ernstige hoofdwonde, de andere kreeg een messteek in het bovenbeen en de derde werd zoo ernstig gehavend, dat hij is over- leden. Marijn Kr. kon zijn hoofdwonde in Steen bergen iaten verbinden. Piet en Lindert Kr. werden per automobiel naar het hospitaal te Bergen op Zoom gebracht, waar zij werden verbonden. De drie gebroeders Kr. waren alle drie onder de wapenen. De aanranders zijn des nachts door de marechaussee van hun bed gelicht en naar Breda overgebracht. Nekkramp. Te Apektoorn deed zich een geval van nekkx-amp voor bij een 16jarigen sigaren- maker. In Franekier is een geval van nekkramp geconstaLeeixl bij een lojarigen jongen. Het wegens nekkramp in 't Akademisch Ziekenliuis le Leiden opgenomen 3jarig zoon- tje van den heer W. is Donderdag oveiieden. Van de 12 geVallen van ne.kla-amp, diesinds half Januari te Leidfen zijn vastgesteld, is dit het vierde met doodelijken afloop. In de nieuwe kazerne te Haxxlerwijk heeft zich wederom een geval van nekkramp voioi-- gedaan. Politie aangevallen. Dinsdagnaehl hebben de rijksveldwachter D. van Weel en de gemeenteveldwachtei'' W. de Knegt te Capelle a/d. [J.set twee 011- bekend gebleven personen" aangehouden, die op verdachte wijze rondliepen. Nadat de veldwachters enkelg vragen gesleld liadden, loslen de aangehoudenen revotverschoten op de politie. Terwijl de in het gelaat getroffen gemeenteveldwachter De Knegt door Van Weel werd geholperi, onlkwamen de aange houdenen pp de fietsai der veldwach ters. De rijwielen werden later in het kanaal van den Prins Alexander-polder teruggevonden. De toestand van den veldwachter De Knegt is niet ernstig. Zorg voor de toekomst. De gemeenteraad van Lonneker heeft aan Burg, en Weth. een blanco-krediet verleend voor het aankoopen van pootaardappelen, erwten en boonen, die aan ingezetenen zul len worden verstrekt voor het in cultuur brengen van gemeentegrond en terreinen van particulieren, die voor het doel worden afgestaan. De gronden zullen zooveel moge lijk zonder betaling voor het doel in gebruik worden gegeven. De gemeente zal ook zelf gronden laten bewerken en de opbrengst ervan bestemmen voor de gemeenschap. Weer uitgeleverd. De zeven jonge Duitsche deserteurs, die Woensdag te Oldenzaal over de grens kwa- men, zijn daags daarna op eigen verzoek en met goedvinden van den territorialen bevel- hebber van Overijsel weer aan een Duit- schen wachtpost uitgeleverd. Opgepast voor bankjes van 10 gulden! Bij het opmaken der kas in de manufac- tuurzaak S., te Gorinchem, is gebleken, dat men de helft van een bankbiljet van f 10 in betaling heeft aangenomen! Natuurlijk is het biljet waardeloos. Bij ongeluk zijn vrouw doodgeschoten Te Rupcken was een soldaat-kommies bezig zijn geweer schoon te mg^en, toen een schot afging en zijn vrouw in het hoofd trof. Zij was onmiddellijk dood. Koningin Elisabeth. De (Belgische) Legerbode doet de vol- gende mededeeling: Een onzer jonge en dappere onderofficie- ren, Robert C., was onlangs op wacht in de omgeving van de villa, die in vrij Vlaanderen bewoond wordt door onze (de Belgische) Vorsten. Uit tijdverdrijf, en ook uit liefheb- berij voor de muziek, begon hij de occarina te bespelen. Op dat oogenblik kwam de Koningin (der Belgen) voorbij. Zij bleef voor een oogenblik staan, als stelde zij belang in de melodie en naderde dan den muzikant. Ik wensch u geluk, zegde zij, voor uw aangename manier van spelen. De Koningin ondervroeg Robert C. over waar en wanneer hij geleerd had dit instru ment zoo bekwaam te bespelen. De onderofficier antwoordde, dat hij voor den oorlog de klarinet bespeelde, waarvoor hij een groote voorliefde gevoelde. Helaas! Het bevel tot de mabilisatie was plots ge- komen en in de haast van het vertrek had hij vergeten zijn geliefkoosd instrument mede te nemen; het was in zijn koffer te Antwerpen in de kazerne gebleven. Het is waarlijk spijtig, mijn vriend, zegde de Koningin glimiachend. De Vorstin verwijderde zich, na eerst den naam van den braven jongen gevraagd te hebben en eenige bijzonderheden over zijne familie. Eenige dagen later trok de afdeeling terug naar het rustkantonnement aan het front. Op 28 Februari bleef er een prachtige automobiel op het dorpsplein staan. Het was het rijtuig van den Koningin. Zij boog zich over het rijtuig uit en riep een soldaat, die daar voorbij ging, dat hij ser geant Robert C. onmiddellijk bij haar zou doen komen. De Koningin bleef eenigen tijd met den occarinaspeler praten, die terstond geko- men was; daarna gaf zij hem een foudraal en zegde:, Ziehier iets voor u, mijn vriend; het is eene klarinet; zij zal degene vervangen die gij in Belgie gelaten hebt. Elisabeth voegde er bij: „Goede kans, goeden moed!" Daarna drukte zij de hand van den onderofficier, die door zooveel lief- talligheid ontroerd was en de auto vertrok. Zeepmakers. De apothekers en drogisten in Zuid- Duitschland hadden opgemerkt, dat de boe- ren zooveel speksteenpoeder, potasch en dergelijke kochten. Bij nader onderzoek is men tot de slotsom gekomen, dat de boeren dit onder toevoeging van boter of vet bezi- gen voor het vervaardigen van zeep voor eigen gebruik. Hoewei aileszins begrijpe- lijk, is deze handelwijze toch in de tegen- woordige omstandigheden, nu alle vet voor de menschelijke voeding zoo onontbeerlijk is, als grove verkwisting te beschouwen en dan ook strafbaar gesteld. Er wordt nu streng op de overtredingen gelet. Een rijk waar de zon nooit ondergaat. Hertog Ernst Giinther zu Schleswig-Hol- stein zeide dezer dagen in een rede in het Heerenhuis: ,,Nog nooit sedert, en zelfs niet in de tijden van Karel den Groote of Karel V, is Duitschlands positie zoo gfoot geweest als nu, ofschoon het toen reeds heette, dat -de zon in het rijk van Karel V nooit onder- ging". „Men zou deze gedachte met Lichtenberg aldus kunnen uitspinnen: „Het komt er niet op aan of de zon in de staten van een mo narch nooit ondergaat, maar wat zij gedu rende haren loop in die staten te zien krijgt", merkt de Vorwarts op. 1 Spoedeischexide vergadering van Zaterdag 7 April 1917, des voormiddags 11 uur. Voorzitter de lieex- L. J. den Hollander, Burgexnees ter. Tegenwoordjg de leden: L. LamaiLre, A. E. C. Kruijsse, F. van Driel, F: Dekker, W. Dielexnan, J. Sxnies, J. die Feijter en M. Wol- fert, benevens de Seci'etaris. Afwezig de lieeren: J. At. Oggdl en P. Dekker. Een vacatui'e. De Voorzitter opent de vergadering e» stelt voO|T, het vastsLellen van de notulen der 2 voofgaaxide vergaderixigexx aan te houden. Hij stelt aan de orde: Wijziging in de verordening van 27 Maart 1917, helreifende bezuiniging vary gas. De Voorzitter deelt mede, dat hij deze ver- gadering spoedeischend heeft bijeengei'oepen, omdat gebleken is, dat bij de vaststelling der verordening belreiiende bezuiniging van gas, op 27 Maart 11., en waarbij het vei-bod tot het gebruiken van gaslicht op na des avoxids 8 uur, op Zaterdiag na des avonds 9 uur, werdi uitgebreid tot de cafe's, vei'zuimd is te bepalen, evenals zuiks voor de winkels is gescliieu, dat Burgemeester en Wethouders op bepaalde dagen afwijking van bet verbod kuimen toestaan. Dit is echter dringend 'noodig, bij het ontbreken van petroleum, en om bet Burgemeester en Wethouders alsnog mogelijk te maken aan de iicrbei'giers ter geiegenheid van de aanstaande Paaschdagen alsnog^ afwijking van het verbod toe toe te staan, is deze vergadering spoedeischend bij- eengeroepen, terwijl bet de bedoeling is, de voor te slellen wijziging d©r verordening, indien de Baad daaraan. zijne goedkeuring hecht, spoedeischend af le kondigen. Burgemeester en Wethouders stelle 11 voor, iiet volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Axel overwegende de wenschelijkheid tot aanvulling van zijn besluit dd. 13 Maart jl., lxoudende wijziging der verordening. boudende bepalingen, tea- bezuiniging van gas- en steenkolen in de gfe- xueente Axel, van den 7 December 1916, besluit; vast te steilen de volgende VERORDENING tot nadei-e wijziging ter verordening boudende bepalin gen ter bezuiniging van gas en steen kolen in de gemeente Axel van den 7 December 1916. Eenig Artikel. Aan' art. 2 wordt een derde lid loegevoegd, luidende: De in uit artikel genoemde bepalingen zijn ook van toepassing op d'e localiteiten waarvoor krachtens de Drankwet verlof of vergu'nning is verleend. (In artikel 2 wordt bepaald, dat Rxii-ge- meester en Wethouders aan de winkeliers voor bepaahle dagen vergxilining kunnen ver leenen om langer gaslicht te brandien). De beer Kruijsse merkt op, dlat het eene verordening is op de winkels en de nu laatst vastgestelde eene verordening die be trekking heeft op de herbei-gen. Is het wel juist, om de bepalingen tot bet verleenen van ontheffing voor de lierbergen op te ne- nemen jn de verordening betreffende id© winkels. De Voorzitter erkent eerst, dat dit een juiste opmerking is, dioch dat zuiks is te ondervangen. Nader wijst bij er evenwel op, dat zoowel het thans voorgestelde besluit, als dat van 13 Maart 11., eene wijziging beoogt van de verordening van 7 December 1916, zoodat al- les in eene verordening is opgenomen. De beer W. Dieleman merkt op, dat ei- door dc bepei-king van gaslicht toeh nog meer menscben in het moeilijke zitten. De Voorzitter noemt dat onjuist, daar de ingezetenen niet worden beperkt en steeds licht mogen branden, al wordt hun zuinig- heid aanbevolen. De beer Dieleman stemt zuiks toe, maar wijst op den du urdenen prijs dien de inge zetenen moeten betalen voor het verbruik b.oven de 65 o/0 van een vorig tijdvak. - De Voorzitter deelt mede, dat de directeur der gasfabriek bij de bei-ekening van het te betalen bedrag, er i-ekening mede houdt, of een ingezetene door omstandigheden, b.r. door ziekte genioodzaakt is geweest veel gas te verbruiljen. De heer Smies verklaart met het voorstel te zullen meegaan, omdat er petroleumnood is; als de normale tijd weer is teruggekeerd, zou bii het besluit ook weer willen intrekken. De Voorzitler antwoordt, dat dit onnoodig is, aangezien Burgemeester en Wethouders,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6