Ter Ueusensche Courant De Oorlog. Zaterdag 7 April 1917. No. 6516. IDIEIRJDim JBXi-A.X3„ PEEDIKBEUBTE?;. Zondjg 8 April (lste Paasclidag.) ffiaandag- 9 April (2^ Paaschdag), GEMENGDE BERICHTEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De eerste beslissing is gevallen. De Senaat der Vereenigde Staten lieeft met 82 tegen 6 stemmen de resolutie aan- genomen, verklarende, dat de Vereenigde Staten in.staat van oorlog zijn met Duitsch land. Daarbij komt zich straks schrijft het Alg. Hbl. de resolutie van het Represen- tantenhuis voegen, ieder der Huizen be raadslaagt en besluit over de gelijkluidende ingediende resolutie en dan heeft de pre sident de niachtiging, die hij volgens de Grondwet behoeft, om' de aansluiting van Amerika bij de Entente te kunnen afkon- digen. De toestand, die reeds zoo ontzaggelijk ingewikkeld geworden is, wordt daardoor nog mdeilijker, nog minder ontwarbaar. De Vereenigde Staten willen oorlog voeren tegen Duitschland, niet tegen het Duitsche volk maar tegen de Duitsche regeering, tegen de autocratie in Pruisen, die Wilson noernde „den riatuurliiken vijand van de vrij- heid". Maar het volk, dat bestreden wordt en dat lijden moet onder de kvvalen en kwel- lingen van den ernstigen tijd, ondergaat de gevolgen van deze nieuwe oorlogsverkla- ring. Afgesloten van de geheele wereld, ge- brek lijdende aan het allernoodigste, moet het de rampen en het leed verdragen, die de toestand het oplegt. En de tegenstander, die beschikt over alle hulpbronnen van de ge heele wereld, juicht, nu opnieuw een land en volk zich aansluit, om dat daardoor de middelen voor de voortzetting van den strijd van alien tegen een zullen toenemen. Tegen een! Want het merkwaardige in de redevoe- ring, in de politick van Wilson blijft, dat deze den oorlog slechts verklaren wil aan Duitschland, niet aan de bondgenooten en medestanders van Duitschland, zelfs niet aan Oostenrijk, dat in een breedvoerige nota in antwoord op de vraag der Veree nigde Staten, zich volkomen solidair ver- klaarde met de Duitsche opvatting omtrent den duikboot-oorlog. Wilson zeide, dat het hem om de houding van Oostenrijk niet mogelijk was geweest den nieuwen gezant, Tarnowski te ontvangen, doch dat hij, wijl Oostenrijk niet metterdaad oorlog ter zee voert tegen de burgers der Vetecnigde Sta ten, voorloopig de betrekkingen met de re geering te Weenen buiten beschouwing laat. Over Turkije en Bulgarije, de beide andere bondgenooten van Duitschland, wordt niet gesproken; die worden als „quantite negli- geable" beschouwd. De strijd gaat dus alleen tegen Duitsch land, of nog bete?, slechts tegen de Duit sche regeering, tegen de onverantwoorde- lijke machthebbers, die, zooals Wilson dat uitdrukte: ,,den wereldvrede en de vrijheid der volkeren' bedreigen met een autocra- tisch georganiseerde macht, die zij zelven controleeren en niet de volken." Het middel om dien strijd te doen eindi- gen is de invoering in Duitschland van den door alien behalve dan door de Oost-Elbi- sche conservatieven gewenschten nieuwen toestand, de invoering van den werkelijk constitutioneelem en parlementairen regee- ringsvorm, geschoeid op Engelsche leest Dan kan Duitschland de plaats innemen, die Wilson het wil aanwijzen, in den volkeren- bond, die voor de toekomst den vrede zal moeten handhaven. Maar hoe dat gebeuren zal, dat is de groo- te moeilijkheid, die door deze oorlogsver- klaring niet verminderd, eer vergroot wordt. Wat de plannen van Wilson zijn over de wijze waarop de oorlog gevoerd zal worden, blijkt uit de berichten nog maar zeer ondui- delijk. Wilson zelf zeide: „Wij zullen aan den oorlog slechts deelnemen, voor zoover wij daartoe duidelijk gedwongen worden. Het zal voor ons gemakkelijker zijn ons als o'or- logvoerenden te gedragen naar de voor- schriften van recht en billijkheid, omdat wij niet door animositeit of vijandige gevoelens jegens het Duitsche volk bezield zijn, noch het schade of nadeel wenschen te berokke- nen, doch ons slechts met de v/apenen wil len verzetten tegen de ontoerekenbare re geering, die alle overwegingen van men- schelijkheid en recht op zijde geschoven heeft." Hieruit zou men opmaken, dat Wilson slechts de koopvaarders wil bewapenen of doen convoyeeren, en de Duitsche duikboo- ten bestrijden, zoo die den handel der Ver Staten belemmeren. Maar de andere berichten spreken van het vormen van een groote legermacht, die naar Frankrijk zal worden gezonden, opdat de ■vlag van de Ver. Staten op het Fransche oorlogsveld kan worden ontplooid. Er schijnen nog andere plannen te zijn, maar hoofdzakelijk draaien die toch om hulp te verleenen aan de Entente door geld en ammunitie te zenden. Op welke wijze Wilson echter zijn plan zal uitvoeren, om te strijden niet voor verovering of uitbreD ding van bezit, voor materieele of andere vergoeding, doch alleen voor de rechten van de menschheid, dat is een zeer moeilijke quaestie. Vooral omdat de rechten dei menschheid niet steeds uitsluitend aan de eene zijde zijn geschonden, maar de tegen- partij waarlijk niet onschuldig uitgaat, wanneer de schending dier rechten in t ge- ding wordt gebracht. Daarover kunnen alle neutralen meespreken! Op het Westelijk front wordt, ondanks sneeuwstorm en regen, de strijd krachtig voortgezet. Een Fransch bericht zegt, dat zich een groote slag ontwikkelt bij St. Quentin, over een front van 22 kilometers. De Engelsche troepen belegeren die stad, en door een omtrekkende beweging nade- ren de Franschen haar van drie zijden. Dat de stad door de Duitschers zou worden vastgehouden wordt niet verwacht, maar waarschijnlijk zal het Duitsche leger de ge- legenheid, om in den omtrek der stad een grooteri slag te leveren, niet laten voorbij- gaan. Op de overige fronten is tie strijd niet be- langrijk, en zijn de veranderingen in den toestand onbeteekenend. DUITSCHE TROEPEN BEWEGING IN VLAANDEREN. Van de Belgische grens wordt, dd. 3 dezer gemeld, dat de Duitschers in Vlaan- deren een ongewone bedrijvigheid toonen, welke op zeer bijzondere operatie-plannen gericht moet zijn. Geheel Viaanderen, maar vooral de grensdistrikten, wordt van troe pen ontdaan. De soldaten worden naar het Zuiden vervoerd en naar het Zuid-Oosten, waarvoor speciale treinen zijn ingelegd. Artillerie blijft slechts in zwak getal achter en van Oostende tot Rousselaere over een breedte tot de Nederlandsche grens is wel- haast geen enkele soldaat overgebleven, tenzij voor de bewaking op de posten langs de grens, kust en Yser-linie. De militaire bureaux in de onderscheidene dorpen zijn opgeheven; in de centra bleven deze behouden. De bestemming van de ver- trokken troepen is niet bekend. NIEUWE ENGELSCHE TROEPEN NAAR FRANKRIJK. Uit Londen wordt gemeld dat men aan het Engelsche front in Noord-Frankrijk geen vrees heeft voor de zoogezegde afsluiting van de Noordzee en den meedoogenloozen' duikboot-oorlog. Hoe weinig de maatregeien doeitreffend zijn, blijkt allereerst uit het feit, dat voort- durend nieuwe troepen in Noord-Frankrijk uit Engeland aankomen en in de afgeloo- pen week alleen reeds 5000 manschapjmn. EEN BESPREKING MET DUITSCHE WERKLIEDEN. Naar de Vorwarts meldt, heeft Dr. Michaelis, directeur van het Pruisische Voe- dingsdepartement, te Dortmund ook met vertegenwoordigers der arbeiders, die in de zware industrie werkzaam zijn, een bespre- king gehouden, die drie uren duurde. De leiders der vakvereenigingen zetten den staatscommissaris op besliste wijze den ernst van den toestand uiteen en berispten op scherpe wijze de levenswijze der perso- nen, die in goeden doen verkeeren en slechts dp eigc-n vvelzijn bedacht zijn. Zij verlangden o.a. gelijke rantsoenen voor officieren en manschappen in het leger, opheffing der bezwaren, die bestaan tegen het vergad'eren van vakvereenigingen. Er zouden stakingen uitbreken, wanneer niet spoedig een opiossing gevonden werd. NA BEN OORLOG. Men deelt aan de N. R. Crt. mede: Onder de Belgen, die vro.eger in grooten getale naar Amerika uitge weken zijn, schijnt zich een groote trek naar het vader- land voor te bereiden. Nu de overbevolking in Beigie niet zoo zwaar meer wegen zal en er ook meer gelegenheid zal wezen om zich op te werken, neemt men reeds maat regeien voor den terugkeer. Hieromtrent rerklaarde M. Lejdlich, eigenaar van een der groote stoombootagentschappen, o.nr.: „Zij, die terugkeeren naar hun land, zullen er gunstiger omstandigheden vinden dan vddr ten oorlog en hebben een natuurlijke voor- liefde om te leven in hun land. Ik heb ver- nomen, dat vele stoombootagenten, vooral deze die zich uitsluitend met vreemdeiingen inlaten, reeds borgsommen krijgen voor stoomboot- en spoorwegbiljetten". Omtrent het reizen naar slagvelden ver- klaarde hij: ,,Duizenden Amerikanen zullen de slagvelden van Europa bezoeken, inzon- derheid de boorden van de Yser. Er zijn reeds maatschappijen tot stand gekomen om zulke reizen in te richten. Speciale treinen en booten, die voorzien zullen zijn van goe- de restauraties, worden van nu af aange- maakt. Het is best mogelijk, dat voor de menschen van de Yser, die zoo wreed leden, nog een gulden tijd komt." TER NEUZEN, 6 April 1917. Paaschverlof jaarklasse 1G09 landstorm. Het lid van de Tweede Kamer de heer Marchant heeft den 3den dezer de volgen- de vragen ingezonden: Is de Minister bereid, de gunstige rege- ng, getroffen voor het Paaschverlof der dienstplichtigen, ook te doen gelden voor de jaarklasse 1909 van den landstorm, die aarvan is uitgezonderd, ofschoon zij eerst enkele weken onder de wapenen is en dus voor de weerbaarheid geen beteekenis heeft? Zoo neen, welke gronden gelden voor de ontkennende beantwoording dezer vraag? De Minister van Oorlog heeft daarop gisteren geantwoord: Als gevolg van een nader door den op- mbevelhebber van land- en zeemacht ge ;aakte bepaling, geldt de regeling, getrof fen voor het Paaschverlof der dienstplich- igen, onder meer ook voor de jaarklasse 909 van den landstorm. Aardappelen, rijst, gort en havermout. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de burgemeesters de vol- gende circulaire gericht: Ten vervolge op een circulaire van 12 Fe- bruari, heb ik de e'er u te berichten, dat in /erband met den vrij aanmerkelijken voor- raad minder duurzame aardappelen, die in elk geval voor 15 Mei verbruikt moeten zijn, en de noodzakelijkheid om elk voedingsmid- del op de meest economische wijze te bezi- gen, door mij het rantsoen van aardappelen verhoogd wordt van 12 K.G. tot 20 K.G. per hoofd en per vier weken over de periode in- gaande 10 dezer en eindigende 14 Mei. In verband daarmede wordt het rantsoen voor rijst, gort en havermout voor de periode van 16 dezer tot 14 Mei bepaald op 0.7 K.G. rijst en 0.3 K.G. gort en havermout per hoofd der bevolking. (St.ct.) Petroleum, gasolie en benzine. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft: 1. ingesteld drie Toewijzingscommissies onderscheidenlijk voor petroleum, gasolie en benzine. Benoemd tot lid en voorzitter dezer com- missies: den heer C. L. van der Bilt, c.-i., hoog- leeraar aan de Technische Hoogeschool, te 's Gravenhage; tot leden: a. der Toewijzingscommissie voor pe troleum: de heerep W. van Dijk, J. van Hoylonk en W. T. Klaare, alien te Rotter dam, en F. H. Fentener van Vlissingen, te Utrecht; b. der Toewijzingscommissie voor gas olie: de heeren Mr. Dr. H. j. von Brucken Fock, te 's Gravenhage, F. J. E. Hcu^st- mann, te Wassenaar, en F. H. FentenePvan. Vlissingen, te Utredit; c. der Toewijzingscommissie voor ben zine: de heeren Mr. Dr. H. J. von Brucken Fock, te 's Gravenhage, en F. J. E. Horst- mann, te Wassenaar. III. Genoemde commissie gerpachtigd onderscheidenlijk voor petroleum, gasolie en benzine ontheffing te verleenen van het verbod om te vervoeren, te verkoopen of af te leveren. IV. Ontheffing verleend van bovenver- meld verbod: a. voor het vervoer van petroleum, gas olie en benzine, afgezonden door of be- steind voor militaire autoriteiten ten ge- bruike voor den dienst van het leger of Koninklijke marine; b. voor het vervoer over de spoorwegen van petroleum uit de magazijnen der spoor- wegondernemingen, ter voorziening in de behoeften van haar bedrijf; c. voor het vervoer-van benzine en pe troleum in voer- en vaartuigen, mits onmid- dellijk dienende voor hun beweegkracht of verlichting. (St.ct.) Superphosphaat. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft he! volgende bepaald: Het is verboden superphosphaat af te leveren, te verhandelen, ten geschenke te geven, of op eenigerlei wijze te vervreem- tien, tenzij in opdracht of met goedkeuring van de commissie belast met de -zorg voor den aanvoer en de distributie van kunst- meststoffen, korter genoemd Kunstmest- commissie. (St.ct.) HULST. In een der bovenzalen van het gebouw der Ambachtsschool had Dinsdagmiddag ten 2/2 ure, in tegenwoordigheid van het Be- stuur, de ouders der vertrekkende leerlin- gen, het onderwijzend personeel en de leer- lingen der 2e klasse, de uitreikirig plaats van getuigschriften en diploma's aan de leeriingen, die met goed gevolg den 3jarigen cursus der Ambachtsschool en den 4jarigen cursus der Avond-Vakteekenschool hebben doorloopen. Nadat de voorzitter, de heer F. van Waes- berghe, de vergadering had geopend, hield hij eene rede, waarin hij wees op het groote voorrecht, dat genoten werd door de leer iingen eener Ambachtsschool boven hen, die niet in staat gesteld waren van deze ge legenheid om degelijk vakonderwijs te ge- nieten, te profiteeren. In het kort herdacht hij het tienfarig bestaan der beide scholen, die in korten tijd tot grooten bloei zijn ge komen. Hij wekte de aanwezigen op om, ook met het oog op de voorgenomen uitbrei- ding van de afdeeling metaalbewerking der Ambachtsschool, die natuurlijk met groote onkosten gepaard gaat, zooveel mogelijk te trachten het ledental der vereeniging uit te breiden, 0111 daardoor indirect de inkomsten te helpen vermeerderen. Wanneer n.l. de particuliere inkomsten 'olijkbaar toenemen, zullen ook de subsidi- eerende lichamcn des te gemakkelijker aan- leiding vinden hunne bijdragen te vergroo- ten. Zonder financieelen steun van Rijk, Provincie en gemeenten toch, kan genoemde uitbreiding onmogelijk tot stand worden ge bracht. Spreker vestigde hierbij de aan- dacht op een regelmatig toenemende sta ging van het nadeelig saldo op de rekenin- gen der Jaatste jaren, tengevolge van abnor- male materiaalprijzen er d. en deelde alsnog mede, dat de kosten voor uitbreiding en ver- bouwing voorloopig geraamd waren op rond f 10.000. Vervolgens het woord richtend tot de ver trekkende leeriingen in het bizonder, wenschte hij hen geluk met het behaalde succes en gaf hun eenige behartigingswaar- dige wenken voor de nu voor hen intredende levensperiode. Daarna werd het getuigschrift uitgereikt aan de volgende leeriingen der Ambachts school: P. Bastink, F. Koster, Zaamslag; F. Aloer- dijk, Zuiddorpe; A. v. d. Poel, Lamswaarde; J. Tolhoek, Ter.Neuzen. Van de leeriingen der Avond-Vakteeken- school ontvingen het diploma: P. Bastink, Zaamslag; A. v. d. Poel, Lamswaarde; j. Tolhoek, Ter Neuzen. De directeur, daarna het woord verkrij- gend, wenschte, mede namens het overjg onderwijzend personeel, de vertrekkende leeriingen geluk met de verkregen onder- scheidingen. Hij onderhield hen over de plichten, die zij bij hun intrede in de werkplaats hadden in acht te nemen, vermaande hen om he theoretisch gedeelte van hun vak vooral niet te verwaarloozen, waarschuwde hen tegen de gevaren aan het gebruik van sterken drank verbonden in en buiten de werkplaats, als oorzaak veelal van de meeste bedrijfs- ongevallen, vooral op fabrieken, en spoorde hen ,aan om, zoo mogelijk, de lessen der Avond-Vakteekenschool nog te blijven vol gen. Daarna hield hij voorlezing van de vol gende namen der leeriingen, die naar een hoogere klasse zijn overgeplaatst, t. w. Van le naar 2e klasse: T i m m e r e n. A. Dekker, Zaamslag; R. Freijser, Hulst; Th. Goossen, Kapellebrug; P. le Feber, Axel; E. Vaal, Kuitaart; R. Ver- straeten, Hulst; J. Wisse, Zaamslag; L. Wie- land, Ter Neuzen. Smeden. E. Begijn (voorw.), Hulst; J. Claessens, Lamswaarde; J. Feijen, West- dorpe; M.de Feijter, Ter Neuzen; F.Hertogh, Stoppeldijk; J. v. d. Hooft, Ter Neuzen; E. Kaas, Sas van Gent; A. Mattele, Axel; A. de Theije, Terhole; P. Willemsen, Zaamslag; W. Wouters, Axel. 1 leerling niet over. S c h i 1 d e r e n. W. Antheunis, Axel. Van 2e naar 3e klasse: Timmeren. P. Biesbroeck, Hulst; j. de Block, id.; W. Duininck, St. Jansteen; J. de Fouw, Hoek; D. Heijens, Graauw; P. Jansen v. Rosendaal, Axel; L. Josiasen, Hulst; P. de Klerk, Graauw^ J. Kost, Hulst; J. v. Luijck, Axel; C. de Maat, Groenendijk; L. Rombout, Terhole; E. v. d. Waeter, Bier- vliet. Smeden. E. de Boij, Hulst; P. Daalman, Graauw; P. Deij (voorw.), Axel; F. -Fas- saert, Hulst; R. v. d. Heijden, Nieuw Namen; A. Jesoirens, Hulst; J. de Koning, Stoppel dijk; A. Lansu, Cllnge; A. v. Nieuwlande, Zuiddorpe; E. Noorts, Hulst; G. Scherpe- nisse, id.; J. Willemsen, Zaamslag. 1 leer- ling niet over. Schilderen. A,. Antheunis, Axel; P. Knie'riem, id. Avondvakteekenschool. Van klasse A1 naar klasse A2: E. Blommaert, Hulst. Van klasse A2 naar klasse A3: A. Dekker, Zaamslag; R. Freijser, Hulst; P. le Feber, Axel; R. Verstraeten, Hulst;' J V/isse, Zaamslag; L. Wieland, Ter Neuzen. 1 leerling niet over. Van klasse A3 naar klasse A4: J. de Block, Hulst; G. Buijsse, id.; W. Dui ninck, St. Jansteen; J. de Fouw (voorw.), Hoek; H. v. 't Hoff, Axel; L. Josiasen, Hulst; J. v. Luijck, Axel; M. Millenaar, Hulst; P. Schopman, id.; E. v. d. Waeter, BiervlietD. Heijens, Graauw. 1 leerling niet over. Van klasse Bl naar klasse B2: A. Cattoir, Hulst; L. la Court, id.; F. Heijn- dericks, id.; G. Josiassen, id.; J. Rottier, id. Van klasse B2 naar klasse B3: E. Begijn, Hulst; J. Claessens, Lamswaar de; J. Feijen, Westdorpe; M. de Feijter, Ter Neuzen; F. Hertogh (voor#.), Stoppeldijk; J. v. d. Hooft, Ter Neuzen; E. Kaas, Sas van Gent; A. Mattele, Axel; A. de Theije, Ter hole; P. Willemse, "Zaamslag; W. Wouters, Axel. 1 leerling niet over. Van klasse B3 naar klasse B4: E. de Boij, Hulst; P. Deij, Axel; F. Fas- saert, Hulst; A. Jesoirens, id.; J. de Koning, Stoppeldijk; A. Lansu, Clinge; A. v. Nieuw lande, Zuiddorpe; E. Noorts, Hulst; G. Scherpenisse, id.; J. Willemse, Zaamslag. Van klasse C2 naar klasse C3: XV. Antheunis, Axel* Van klasse C3 naar klasse C4: A. Antheunis, Axel; P. de Gucht, Hulst; P. Knieriem, Axel; L. Verstraeten, Hulst. 1 leerling niet over. In zijn sluitingrede drukte de voorzitter den leeriingen op het gemoed, dat zij in alles en overal zich hadden te gedragen als waar- dige leeriingen van de Ambachtsschool te Hulst. Hij wenschte hun alle goeds voor hun volgend leven en hoopte dat zij zouden zijn a. h. w. een levende reclame voor het am- bachtsonderwijs. Hij dankte ook den directeur en de leeraren voor den ijver en de toewijding, die zij gedurende den afgeloopen cursus hebben betoond in de opleiding hunner leer iingen en na het uitspreken van de beste wenschen voor den bloei der school sloot hij de bijeenkomst. (Vlooswijkstraat. Lokaal Bethel" (Randeelstraatk Ter Neuzen. 9 n., 2 n. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Eben- Ha'extr" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5| u., Evangelisatie. Ernstige spionnage-zaak. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt.: Het is de Amsterdamsche recherche na ijverig speuren gelukt een uitgebreiden spionnage-dienst te ontdekken, waarbij o.m. betrokken zijn een telegrafist uit Den Haag, twee telegrafisten en een dame-telegrafiste uit Amsterdam. Gebleken is, dat geheele rollen telegrammen en afzonderlijke te- legrammen sedert October j.l. gesto- len werden voor een buitenstaander, die deze telegrammen ontcijferde en van den inhoud gebruik maakte ten dienste Van een der oorlogvoerende mogendheden. Alle vier de telegrafisten ontvingen van dien datum af een hoog vast safaris. De gearresteerden hebben alien bekend en zijn voor den offi- cier van justitie geleid. Het onderzoek is nog in volien gang, omdat men vermoedt, dat meer personen in deze zaak betrokken zijn. Ontmaskerd. Te Zevenaar is van gemeentewege beslag gelegd op een waggon steenkolen, bestemd voor een landbouwer, tevens raadslid in die gemeente. De man had zich gedurende den kolennood als steenkoolhandelaar opgewor- pen, zoogenaamd om de minderbedeelde bevolking te helpen. In werkelijkheid ech ter maakte hij er-een goed zaakje van, door prijzen van soms f 3 per H.L. te vragan. (H. Crt.) Toekomende eu niet-toe-komende. Een getrouwd paar de man ambte- naar met beperkt inkomen komt een be- kende tegen met diens verloofde. De be- kende stelt voor: „Mijn toekomende vrouw". De ambtenaar met beperkt inkomen stelt voor: „Mijn niet to e-komende vrouw". Ze lachten gelukkig toch nog alle vier. (Hbl.) Van dezen duren tijd. In een stad waar geen aardappelen te verkrijgen zijn, was de vorige week een dame jarig. Het meest welkome en zeker eigenaardig- ste cadeau, dat ze op haar feest ontving, was een pakje van een harer kennissen uit het polderland, inhoudende zooveel aard appelen als ze jaren telde, begeleid van" een aardig toepasselijk versje. De olifant Jumbo, die aan den circus-directeur Stosch-Sara- sani behoorde, is aan het slachthuis te Dres den ter siachting afgeleverd. Deze olifant had zich in den laatsten tijd voortdurend kwaadaardig gctoond. Het dier, dat gedood .verd met twee goed gerichte schoten tus- schen het oor en het achterhoofd, had een levend gewicht van 2750 kilo's. De huid woog alleen 300 kilo's; ze zal gelooid wor den en is voor 600 gulden verkocht. De hersenen hadden een gewicht van 9 pond. Bij de keuring bleek, dat het dier gezond en het vleesch goed was. De geslachte kolos zal ongeveer 14 dagen op hef abattoir in de lcoelkamers blijven, om daarna in het bezit van de Barenschenke over te gaan, dte den olifant voor 5400 gul den gekocht heeft. Het' vleesch is voor meuschelijk voedsel bestemd. Dierttn als rijwMkuasteamakcrs. Reeds voor de algemeene invoering van het lage rijwiel, zooals wij het thans kenmen, hebben de variee-kunstenmakcrs de fists voor hun kunststukjes gebruikt; en niet al leen de menseh, doch oolc verschillende die- ren werden tot kunstrijders op dit vehikel opgeleid. Nu vertelt ons het weekblad De Kam- pioen, dat van alle dieren de aap zonder twijfel de beste wielrijder is; hij brengt bet tot een vaardiglieid, die vele menschen niet bereiklen. Daar heeft men o.a. de bekende chim- pansee „Little Nap", de eenige aap, die met schoenen aan fietsl, terwijl de meeslen met hun bloote „voetem" de pedalen om- klemmen; hij berijdt een miniatuur-dames- rijwiel. Met groote zckerheid en gratie ba- lanceert „Littie Nap" zijn rijwiel tusschen opgezetle flesschen door, stijgt tijdens den rit af en op en rijdt staande op het zadcl; nu eens rijdt hij langzaam, dan weer met een rennersgangetje, onderwijl een gevuide flesch van eeni tafel nemend en deze, na haar geledigd te hebben, wegwea-pend. Zijn trainer wilde hem reeds lot motor- rijder opleiden, maar kon tot heden nog geen miniatuur-motorfiets krijgen. ,.Nap" lcoml uit den Franschen Congo en was nog geen vijf jaar oud, torn hij voor het eerst als kunstwielrijder optrad hij weegt ongeveer 50 pond en groeit snel uit zijn kleeren'. Lets moeilijker dan het dresseeren van een aap, moet het zijn, van een „'domme- kip" een wielrijdster te maken, en toch is dit kunststuk volkomen geslaagd. Dat de kippen werkelijk dom zijn, zooals algemeen gezegd wordt, mag in hoofdzaak waar zijn, maar alien zijn niet gelijk, zooals de eigenaar van cen wielrijdende kip mede- deelt. ..Coco, niijn clown-kip bij v., is een der beste leden van mij-n troep," zeide mr. Torcat de trainer, vmaar wieirijden wil ze niet; rnisschien wil ze een motorfiets heb ben. Alle kippen zijn zeven jaar oud, wan- VAN Hervormde Kerk. Per Neuzen. 9i u., Ds. A. Tim mem an en 2 u., l's. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop. Sic'ekil. 9J u., dkr. L. Dek en 2 u., dhr. L. Iiek, Vooi-bereiding van hetH. Avond- maal. tloek. 9 h., Ds. E Raams, Bediening It. Avondmaal en 2 u., Ds. E. Raams, DankzeggiDg, Bediening van den H. Doop. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis, Bediening H. Avondmaal en 2 n., Ds. (V. van Dis, ^iel. 9f u. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenkoltz. Philippine. 2 u., Ds. H. Akeisloot van Uouten Roos. Sae van Gent. 9£ v., Ds. H. Akersloot van Hou- ten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Kloostei-zande. 10 n., Ds. W. J. van Lindonk. Gere for meerde Kerk.en. Per Neuzen. 9^ u. en 2 u., Ds. S. Groeneveld. tioek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wall. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 n. en 2 u., Ds. L. de Bruijn?. Here form eei d> G e meen te (VI oosw (i k st raa t Per Neuzen. 9 u.; 2 u. en 5j u., Ds. D. G. van Overduin Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9§. u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 91 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9£ u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen. 9i u., Ds. S. Groeneveld Qu d- Geref ormeevdt Gem een te. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5£ n., leeskerk. It. K. Kerkdiensten te Ter Nenzt n. Zondag zijn de H. H. IHensten om 7, 81 en 10 urn 's Namiddags om half drie Lcf. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u., leeskerk. Axel (Kjjkuit.) Dinsdag 10 April, 's avonds 6 u.. Ds. L. Boone van St. Philipsland. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat-) ler Neuzen. 9 u., Ds. D. C. van Overduin. Oud-Gereformeerde gemeente (Ylooswjjkstraat.) Ter Neuzen. 9 u., leeskerk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 9