PREDIKBE0KTEH. Goeds Yrpag 6 April. OEiENOOE BERIGHTEN. den van opwinding. Ons doel zal niet zijn wraak te nemen of de fysieke kracht der natie te bewijzen, maar enkel de rechten dcr menschheid te veraedigen, van welke w'i slechts de individueele kampioen zijn. foen ik in Februari 1.1. tot het Congres bet woord voerde, meende ik, dat het vol- c! ende zou wezen, onze rechten door ge wapende neutraliteit te bevestigen; maar op het oogenbiik schijnt gewapende neutra- i e eit nutteloos. Het is onmogelijk om schepen te verdedi- g:n tegen de aanvallen van Duitsche duik- booten; het is een gewone voorzichtigheid om die te vernietigen voor zij hun vijande- i e oogmerken toonen. Duitschland ontkent het recht der neu- i len om, op welke wijze ook, wapenen te gcbruiken in de versperde zone, ter verde- d ging van rechten, die geen enkele moder ns publicist ooit heeft betwist. Duitschland aakt bekend, dat verdedigings-detache- mcnten op die schepen er aan zullen bloot- sf ;an, te worden behandeld als zeeroovers. Tegenover zuike pretenties is gewapende neutraliteit erger dan nutteloos. Het is ons imogeliik erin te berusten en toe te staan, i onze heiligste rechten worden geschon- .11. Zonder aarzenng gehoor gevende aan i etgeen ik acht inijn grondwettelijke plicht te wezen, raad ik het Congres aan, dat de r .cente actie van de Duitsche regeering fei- telijk niets minder is dan oorlog tegen de regeering en het -volk van de Vereenigde bmten, en formeel den status van oorlog- 'voerende te aanvaarden, die er bestond; het land in volledigen staat van tegenweer te brengen, maar eveneens zijn hulpmidde- 1 n te gebruiken om Duitschland te dwingen tot de aanvaarding van voorwaarden, die aan den oorlog een einde maken. De oorlogstoestand zou een nauwe sa- menwerking met de andere regeeringen, die met Duitschland in oorlog zijn, meebren- gen, doordat wij hun nieuwe credieten ver- leenen, en ook doordat wij alle stoffelijke hulpmiddelen van het land organiseeren en mobiliseeren, om oorlogsmateriaal te leve- ren en in andere behoeften van die naties niet alleen in ruimere mate, maar ook op oeconomischer wijze en zoo afdoende mo- gelijk te voorzien. Dit zou ook de onmid- delijke en volledige uitrusting meebrengen van de jnarine, met name met middelen om de duikbooten te bestrijden, en verder de onmiddellijke versterking van het leger met ten minste 500,000 man, die naar mijn mee- ning gekozen zoucien moeten worden vol- gens het beginsel van algemeenen dienst- plicht. Machtiging zou verleend moeten worden om zoo noodig het leger nog met een even groot aantal manschappen te ver- meerderen. Men kan dus nu wel zeggen, dat het oor log is, tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland. Een verzoek, zooals Wilson dat tot het Congres gericht heeft, doet hij niet, zonder vooraf zeker te zijn, dat het zal worden ingewilligd. Dat het tot een oorlog tusschen die twee mogendheden komen zou was al vanaf Februari.na te gaan, toen de diplomatieke betrekkingen werden afgebro- ken. De president gaf toen te kennen, dat dit een stap was in het belang van den vre- de en hij noodigde de andere neutralen uit, zijn voorbeeld te volgen, ook in het belang van den vrede. Nu, ieder der oorlogvoeren- de partijen voert nu al sedert ruim twee jaren oorlog in het belang van een duur- zamen vrede, zooals ze dat noemen. Reeds dadelijk was te zien, zegt de N. R. Crt., dat deze heele vredesvertooning op oorlog zou uitloopen, en de neutralen heb ben er dan ook, met uitzondering van China niet aan deelgenomen. Deze opvatting is nu bewaarheid. De Amerikaansche oorlogsindustrie had het vooruitzicht, naarmate de ententelanden meer en meer in hun eigen behoefte aan oorlogstuig begonnen te voorzien, het wat minder druk zullen krijgen dan tevoren Dat zal nu weer anders worden. (Bethlehem's en Steels liepen al op.) De Vereenigde Sta ten krijgen medezeggenschap op de vredes- eonferentie. Voor de neutralen is uit den nieuwen oorlog niets goeds te verwachten. De eenige groote mogendheid onder hen heeft nu ook partij gekozen en dat zulks den duur van den oorlog zal bekorten, het ziet er oppervlakkig niet naar uit. NIEUWE VREDESPOGINGEN VAN DE CENTRALEN. De duur van den oorlog verkorten, daar- voor is men bij de centralen opnieuw doen- de. Wat de Duitsche rijkskanselier in den Rijksdag gezegd heeft, wat Czernin, de Oostenrijksche Minister van Buitenlandsche Zaken in het Fremdenblatt heeft laten schrijven, het is alles een herhaling van de Duitsche vredespoging in December. Er is nu reeds gebleken, dat het niet bij de ver- klaring in den Rijksdag en een dagbladar- tikel zal blijven. De Duitsche en Oosten rijksche Keizersparen zullen, blijkens een bericht uit Weenen, in het Duitsche hoofd- kwartier bijeenkomen. Ook de Duitsche rijkskanselier en de Oostenrijksche Minister zullen meekomen, zoodat er daar ook wel over politiek zal worden gesproken. Het is op deze samenkomst, dat de Lokal- Anzeiger doelt, waar dit blad in een van hooger hand ingeblazen artikel zegt, dat door het bezoek van een hooggeplaatst per- soon uit de Donau-monarchie de overeen- komst in opvatting aangaande den vrede opnieuw aan het licht zal treden. Men mag hieruit opmaken, dat het voorstel tot het houden van een conferentie der oorlogvoe- renden, terwijl de oorlog voorloopig door- gaat, weldra vasten vorm zal aannemen. Het voorstel van December ging uit van den toestand op het gevechtsterrein. De veldtocht in Roemenie had toen juist tot de verovering van Boekarest geleid en bij het aanbod tot het beginnen van vredesonder- handelingen konden de centralen op dit suc- ces wijzen, ten einde een uitlegging van militaire zwakte te weerleggen. Thans kan dat niet weer gebeuren. Trekt men op dit oogenbiik onder de geschiedenis der krijgsverrichtingen een streep, dan ziet de militaire toestand er voor de centralen aanmerkelijk slechter uit dan in December. Zoo juist hebben de Turken groote neder- lagen geleden in Mesopotamia en als de conferentie mocht bijeenkomen, voordat de Duitschers door feiten zouden hebben kun- nen aantoonen, dat zij uit hun terugtocht in het Westen ten slotte eenig voordeel zou den kunnen trekken, zal deze terugtocht als een zware slag voor hun moeten worden aangemerkt. De terugtocht is intusschen voortgegaan. De geallieerden staan nu op geen half uur gaans van St. Quentin. De ontruiining daar- van is spoedig te verwachten. De Fran- schen echter melden, dat de Duitschers, vlak voor deze stad, eenige stellingen nog sterk bezet houden. Ook in het vlak bezuiden Atrecht tot aan den weg van Bapaume naar Cambrai (Ka- merijk) is krachtig gevochten. De Engel- schen spreken nu in hun officieele bericht, in verband met deze gevechten, van een ,,vooruitgeschoven verdedigingslinie" van de Duitschers. Deze gebruiken zelf nog im- mer den term „op bevel terugtrekken". NIEUW VREDESAANBOD. De „Lokal Anzeiger" deelt mede, dat door den Vierbond een nieuw vredesaanbod zal gedaan worden. Tot dit vredesaanbod is besloten op de aat&te conferentie van vertegenwoordigers Jer Centrale mogendheden. Het initiatief schijnt te zijn uitgegaan van Dostenrijk. EEN REVOLUTIONN AIRE STEM IN DUITSCHLAND. Bij de bespreking van de begrooting van le rijkskanselier in den Duitschen Rijksdag s ook het woord gevoerd door Ledebour, tie naar men weet aan den uitersten lin- kervleugel van de soc.-dem. arbeidersge- neenschap staat. Ledebour herinnerde in zijn rede aan de mededeeling van den rijks kanselier, dat Keizer Wilhelm destijds den Tsaar den raad heeft gegeven zich niet te /erzetten tegen het rechtmatige verlangen naar hervormingen van zijn volk. De kan- selier heeft den Keizer om dien raad ge- prezen, maar waarom heeft? hij zelf den Keizer dan niet denzelfden raad gegeven? Wij ging spr. voort streven naar de republiek als doel en wij zullen binnenkort slagen. (Groote vroolijkheid en tegen- spraak.) Met het koningschap heeft het Duitsche volk inderdaad buitengewoon veel geduld. Geroep: Ongehoord! Hoogverraad. Nadat de voorzitter Ledebour tot de orde had geroepen en deze het program zijner partij had voorgedragen en gezegd, dat de tijd van 1848 moet herleven, werd het de- bat gesloten. Naar men zich herinnert, is in diezelfde vergadering een commissie benoemd tot on- derzoek van staatsrechtelijke vraagstukken, wat den eersten stap beteekent op den weg tot het zuivere parlementaire stelsel. De „Vorwarts" vermaant nu die commissie om haar tijd niet met nutteloos gepraat te slijten, opdat later geen satiricus kan zeggen: ,,Toen de wereld drie jaar lang in vuur had gestaan en Rusland tot vrijheid was ontwaakt, benoemden de Duitsohers een commissie, maar die richtte niets uit. Nu de Rijksdag op dit gebied de leiding heeft genomen geldt ook van hem het woord ,,wee de volksvertegenwoordiging, die de teekenen des tijds niet begrijpt". TER NEUZEN, 4 April 1917. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 760.0 Haparanda. Laagste barometerstand 749.4 Helder. Verwachting tot den avond van 5 April: Meest matige Zuidwestelijke tot Zuide- lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Bruinkolenbriquetten in beslag genomen. We leven in een tijd, dat de brandstof ons niet zoo royaal wordt toegemeten. Toch waren een drietal onzer ingezetenen op een gegeven oogenbiik ruim voorzien van bruinkoolbriquetten. Als iemand er royaal inzit het is dikwijls bewezen kan hij niet altijd z'n mond houden. Zoo schijnt het ook hier te zijn gegaan. De ruime brandstofvoorziening kwam daarom ook ter oore van onze gemeentepolitie. Die wilde er wel wat meer van weten en stel- de een onderzoek in. Daaruit bleek, dat een drietal ingezetenen een voorraad bruin koolbriquetten hadden, gekocht van iemand van de bemanning van het Rijnschip R. G. S. 16. Onder vermoeden dat dei bruinkool briquetten door dengene die deze presen- teerde niet mochten worden verkocht en dat de betrokkenen daarvan ook op de hoogte zouden kunnen zijn, zijn in de eerste plaats de bruinkoolbriquetten in beslag ge nomen, terwijl degenen bij wie die briquet- ten in beslag genomen zijn, gevaar loopen, wegens heling te worden vervolgd. Wegnemen van fietsen. Het voor het wegnemen zetten van rij- wielen voor een cafe heeft toch nog dikwijls zijn onaangenamen kant. Naar ons ter oore komt worden zoowel voor een cafe ten oosten als voor een ten westen van Ter Neuzen, bij herhaling fietsen weggenomen. Centrale keuring op Woensdag 18 April 1917 te Middelburg. Naar we vernemen zal de centrale keu ring te Middelburg worden gehouden op Woensdag 18 April, aanvangende des voor- middags 10 uur, te Middelburg. De centrale keuring is dit jaar zoolang uitgesteld, uit vrees voor de besmettelijke borstziekte, doch de commissie was van oordeel, dat het gevaar nu als geweken mag worden beschouwd. Echter werd ge- meend, dat het verstandiger was, om, in afwijking van de gewone regeling, uit hy- gienisch oogpunt, dit jaar de keuring te Middelburg in plaats van te Goes te houden. Benzine. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het volger.de bepaald: Het is verboden benzine te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, tenzij door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel daartoe vergunning is verleend. De voorwaarden, onder welke vergun ning zal worden verleend, zullen nader worden vastgesteld. (St.ct.) Leder. Naar het Nederl. Correspondentie-bureau in Den h'aag verneemt, is er eerstdaags te wachten een distributieregeling van leder ten behoeve van de kleinere schoenmakers. American Relief Commission. Het Centrum meldt, dat het lid van de Tweede Kamer, jhr. Mr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck benoemd is, op uitnoodiging van de Nederlandsche en Spaansche regeering. tot hoofd van de American Relief Commis sion voor Belgie en Noord-Frankrijk. April-grap Zondag ontving een hotelhouder, tevens lid van den gemeenteraad te Sluis, telefo- nisch bericht, dat de voor eenige dagen nieuw benoemde burgerneester op reis naar Sluis, zich te Vlissingen bevond, en dat hij hoopte, per tram van 6 uur te Sluis te ar- riveeren. Genoemden hotelhouder werd ver- zocht, of hij wilde zorgen, dat de leden van den raad en de gemeente-secretaris op dat uur in zijn hotel aanwezig zouden zijn, op dat daar een ontmoeting tusschen Z.Ed. Achtbare en de raadsleden kon plaats heb ben. Tevens werd, om een eenigszins fees- telijk karakter aan deze eerste ontmoeting te geven, een souper voor het gezelschap besteld. Het telefonisch bericht meldde ech ter uitdrukkelijk: „maar vooral geen mu- ziek bij mijn aankomst". Nu, de hotelhouder in zijn schik! Alles wordt voor de ontvangst geregeld. De gemeente-bode in allerijl de raads leden waarschuwen, waarvan er twee een half uur en een een heel uur buiten de kom van Sluis wonen! Buii'g weer! Toch komen de heeren, tot er ten slotte vijf (waarbij die van 1 uur ver en een van /2 uur ver) van de zeven vroede vaderen bijeen zijn. De toebereidselen voor 't souper zijn in vollen gang! Een paar der heeren raads leden, waarbij de geiukkige hotelier, gaan Z.Ed.Achtbare aan „tram van zes" afhalen. Zijn te vroeg. Wachten. Loopen wat op en neerEindelijk gefluitgebel tram in aantochtTram houdt stil. Uit- kijken! Reizigers stappen uit... Geen bur gerneester 1 April (Midd. Crt.) HOEK. Dinsdag werd alhier aanbesteed de leve ring van 375 M3. grind voor den Loven- en Willemskerkepolder. Hiervoor werd ingeschreven door: J. A. H. Aarnoudse te Sas van Gent voor f 2,95; F. de Nijs te Ter Neuzen voor f 3,70; P. Meeusen te Dordrecht voor f 3,2 L; R. Meeusen te Dordrecht voor f 3,68. Gegund aan den laagsten inschrijver. Voor de levering van 190 M3. grind op heden aanbesteed door den Goessche- polder werd ingeschreven door: F. de Nijs te Ter Neuzen voor /3,35; F. Kieboom te Sas van Gent voor /3,40; L. Meeusen te Dordrecht voor 2,94J. A. H. Aarnoudse te Sas van Gent voor f 2,80. Gegund aan den laagsten inschrijver. Voor de levering van 460 M3. grind heden aanbesteed door den Koudepolder schreven in': F. de Nijs te Ter Neuzen voor 3,65; J A. H. Aarnoudse te Sas van Gent voor 2,93. Gegund aan den laagsten inschrijver. AARDENBURG Den heer J. N. Pattist is door het Bel gisch V:omite aangeboden een boekwerk (Ruben's Leven en Werken door Max Roo- ses) als erkentelijkheid voor de hun bewe zen diensten in zijn hoedanigheid als afge- vaardigd regeerings-commissaris voor ui\- gewekenen in Zeeuwsch-Vlaanderen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtb. te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 April de volgende zaken behandeld Den 22 Jan. 1917 was de bulpcommies bij 's Rijksbelastingen P. A. Neve, terwijl hij surveilleerende was te Westdorpe, door eenige personen allerlei leelyke beleedigende woorden toegevoegd. De ambtenaar gevoelde zich beleedigd en bekeurde hen daarvoor. Thans waren daar- voor gedagvaard C. S., oud 36 j., H. S., oud 61 j., veldarbeiaers, H. S., oud 26 j., zonder beroep en J. M. d. B., oud 65 j., vrouw van Ch. L. S., een heele familie. De officier van justitie eischte voor eerst- genoemden beklaagde 15 boete of 30 dagen hechtenis, voor de overige beklaagden 10 boete of 20 dagen hecht. Op 25 Februari 1917 was te Breskens 207 K.G. tarwe ontvreemd bij F. Klaaijssen. De ongewenschte bezoekers hadden de tarwe in drie zakken gedaan terwjjl een van hen op wacht stond. Een onderzoek wees als daders aan W. V., oud 26 j., sehippers- knecht, C. J., oud 33 j., accrobaat, R. A. v. EL, oud 22 j., kolenwerkman en A. d. C., oud 27 j., werkman, alien wonende te Breskens, tegen wie de officier thans eischte voor eerstgenoemden beklaagde 3 maanden gevang.. voor de overige beklaagden eder 3 maanden voorwaardelijk. proeftijd van 3 jaar. P. v. d. B., oud 58 j., slager te Ter Neuzen, was ten lasle gelegd, dat hij op 24 Febr. aldaar 2'/.2 K.G. onge«molten reuzel verkocht voor f 1,40 per K.G., terwjjl de maximumprijs toen slechts was 50 cent per K.G. Eisch 20 boete of 30 dagen hecht. P. G oud 36 j., vrouw van J. P. V., wonende te Ter Neuzen,, had op 5 Maart aldaar, een koo raap van 2 K.G. verkocht voor 12 cent. De maxiinumpi jjs was toen slechts 3y3 cent per K.G Eisch f 10 boete of 20 dagen hecht. K B., oud 25 j., vrouw van M. W, V., winkeiierster te Axel, had aldaar op 22 Febr. 1/3 K.G. Edatnmer kaas (40yer- kocht voor f O.60 terwijl de maximumprijs alsto^n was 5272 cent per 1/2 K.G. Eisch 10 boete of 20 dagen hecht. Kolemiood. Den dag, volgende op dien, waarop in Den Haag bekend was gemaakt, dat aan de gasfabriek wederom bestellingen voor cokes zouden worden aangenomen, werden aan die fabriek des mo^gens ongeveer 13,000 briefkaarten per wagen bezorgd! (Res.) Een ondankbare. Te Beek werd Zondag een zwervende hongerige Duitscher door een bewoner uit medelijden mee naar huis genomen en ruim onthaald op degelijke Hollandsche kost. De guile gastheer, die inmiddels een dutje deed kwam na het ontwaken tot de ontdekking dat de gast en een portefeuille met 2300 mark verdwenen waren. In brand geraakt. Van de 85jarige vrouw Hanraedts te Maasbree, die zich wat dicht bij de kachel gezet had, geraakten de kleeren in brand. Haar 92jarige echtgenoot, die niet meer loopen kan, geraakte eveneens in brand. Toegeschoten buren vonden de vrouw ver- brand en dood. Den man, wiens beenen verbrand zijn, hoopt men nog in het leven te houden. Geraffineerde specerijen-vervalschingen. Onder dit opschrift deelt Dr. Van Hamel Roos in het „Mdbl. t. d. Verv." het volgen de mede: De sluwhetd der bedriegers"ris tegen- woordig groot en de oorlog is hun profeet, in wiens naam de onzuivere winsten bin- nengehaald worden. Dit bleek ons weder uit een dezer dagen uitgevoerde expertise Het gold een partij piment (zoogen. Jamai- ca-peper) van een waarde van niet minder dan 80.000 Mark, welke hieruit naar Duitschland geleverd was, doch bij onder zoek aldaar nagenoeg geheel waardeloos werd. Op het oog was de waar niet van de echte piment-korrels te onderscheiden, doch bij een ingesteld onderzoek bleek ons, dat de vluchtige olie, die de waarde der stof bepaalt en voor niet minder dan ca. /42 per K.G. tegenwoordig verkocht wordt, er nagenoeg geheel aan onttrokken was ge worden. Wij herinneren ons een vroeger dergelijk geval 'waarbij volgens ons onder zoek, aan kruidnagelen de olie was ont trokken, en deze daarna gemengd waren geworden met de echte waar, zoodat een slechts ten deele vervalscht produkt in den handel \yas gebracht. In het onderhavige geval had men zich evenwel deze moeite bespaard zeker wegens het loonende der knoeierij en het geheel ontoliede artikel verzonden. Het geraffineerde bij deze ver- valsching besfond hierin, dat men, ten einde zoo min mogelijk den uiterlijken vorm te beschadigen, door middel van stoom de vluchtige olie uit de korrels verwijderd had, waardoor de andere stoffen niet in die mate veranderd worden om een argwaan van den kooper bij een oppervlakkig onderzoek te wekken. Er zijn blijkbaar hier te lande fabrieken welke zich speciaal op dergelijke handelin- gen toeleggen, en waar het niet mogelijk is om langs gerechtelijken weg zulke prak- tijken te verbieden, evenmin natuurlijk als het vervaardigen van inbrekerswerktuigen blijft niets anders over, dan het geven van ruime bekendheid aan deze feiten, die belangrijk bij kunnen dragen, om het be- grip te versterken, dat ons land als zon der behoorlijke wetten tegen de verval- schingen de bakermat van knoeierijen genoemd zal kunnen worden. Een Nederlander ter dood veroordeeld. Na beraadslaging met gesloten deuren heeft de tweede krijgsraad te Parijs een- stemmig ter dood veroordeeld een Neder lander, die beschuldigd werd van spion- nage, Bernardu? Hoefnagel, commissionair te Amsterdam. In September 1916 heeft Hoefnagel zich in betrekking gesteld met den Duitschen spionnage-agent te Kleef, en is daarna naar Frankrijk gegaan, in schijn om vertegen vvoordiging te zoeken voor groote firma's, doch in werkelijkheid om te spionneeren. Hij verzamelde inlichtmgen over troepenbe- weging aan de in het Oosten en over juiste tigging der fabrieken van oorlogsbenoeften, die hij overbracht aan den bedoeiden Duitschen spionnage-agent, in brieven, met onzicht- b'are inkt geschreven. Hij werd ter dood veroordeeld op ver- pletterende bewiizen, ondanks zijn betui- gingen van onschuld en liefde voor „lab, belle France". Hoefnagel is vader van een groot gezin. De Fransche bladen zeggen, dat hij te Amsterdam op grooten voet leefde. (Hbl.) GEMEENTERAAD van TER NEUZEN Vergadering van Dinsdag 3 April 1917, des vQormididags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemee- sler. Tegenwoordig de ledien: J. J. de Jager, J. de Bruijne, iVl. Eijkie, E. H. T. van Bors- sum Waalkes, D. Scheele, R. G. E. Nolson en L. J. Geeiiioodt; later ook de heeren G. de Bidder en L. T. van Hasselt. Af'wezig de heeren A. Visser, D. J. Dees., R. Scheeie en H. B. van Nes. Na opening der vergadering deelt de voor zitter mede, dat wegens ziakte afwezig is de 'heer A. Visser, terwijl de inearen Dees, en R. Scheele wegens nitstedigbcid niet aan wezig kunnen zijn. Voorts heeft de heer Van Hasselt medegedeeld, steaks ter ver gadering te zullen komen. De voorzitter stelt aan' de orde: 1. Instatlatie gekozen lid van ilea ge- mecntortaad G. de Kidder. De voorzitter noodigt den seeretaris uil de hear G. de Bidder, gekozen lid van den ge meenteraad in de vacature ontstaan door het ver trek van den heer A. C. Lensen, de raad- zaal hitmen te leiden. De seeretaris voJdoet aan deze opdracht, waarna de heer De Bidder ter vergadering komt en in lianden van den Voorzitter de vereischte eeden afiegt. De Voorzitter wenscht den heer De Ridder geluk met zijne benoeming en dat hij in dit oogenbiik de door de wet gevorderde eeden heeft mogen afleggen. Hij wijst er op, dat hem in de toekomst als lid van den gemeen teraad geen gemakkeiijike taak wacht, daar de ongewone omstandigheden oorzaak zij'n, dat het gemeentebe.duur voor de oplossing van verschillende moeilijlke vraagstukken komt te staan. Toch is de opioissing van die zaken niet onmogelijk en vooral zal het naar hij meant den heer De Bidder gemak- Iseiijk valten, daaraan te helpen, waar hij als geboren inwoner der gemeente en zich steeds op de hoogte stellende van de publie- ke zaken, voldoende met de behioeflen en be- langen der gemeente bekend is. Hij hoopt d,al het den heer De Bidder niet aan den noodigen moed en lust zal ontbreken en hij in ■gezondiieid zal kunnen medewerken aan de bevordering van dehe angendiergemeenie. De heer De Ridder dankt den voorzitter voor zijn gelukwensch, de verzekering geven de dat net steeds zijn streven zal zijn, naar zijn beste weten werkzaam te zijn in het be lang der gemeente. Hij neeml hierna zitting. 2. Xclulen. Hel vaststelfen der not Ten der vergadering van 8 Maart 11. wordt aangehouden, daar dezie nog niet in het bezit der leden zijn. 3. Ingckumen stukken. a. Het ver,slag en de rekening en ver- antwoording over 1916 der vakavond- school van de vereeniging „De vereenigde handwerkslieden", benevens de begrooting voor 1918. Uit het verslag blijkt, dat deze vak- avondschool op 1 Januari 1916 werd he- zocht door 30 Leerlingen, waarvan de eer ste, tweede en derde klassie ieder 7 en de vierdie klasse 9 leerlingen telde. In den loop van het jaar verlieten 15 van hen de inrichting en in September werden 19 nieuwe leerlingien tot de eerste en 2 tot de tweede toegelaten, zopdat er bij het einde van 1916 36 leerlingen waren, waarvan er 10 werden opgeleid voor timmerrnan, 3 voor meubelmaker, 1 voor smid, 2 voor metse- ,laar, 2 voor schildier en 2 voor kantoorbe- diende, terwijl de overigen nog geen vak gekozen hadden!. Evenals op vorige jaren werd op Hemel- vaartsdag in het Vereenigingsgebouw een tentoonstelling gehouden van door leerlin gen vervaardigde teekeningen. Ook werd den betrokken ouders wodcrom een puntenlijst Jer inzage en ter teekening overgelegd, om hen op de boogLe te stellen met de vorderingen, de vlijt en het gedrag hunner pupillen. Om den lust en den ijver der leerilingen nog meer aan te wakkeren, werden voor elkie klasse weer een paar prijzen beschik- baar gesteld. welke toegekend zijn aan hen, die 't beste work geleverd en 't minst ver- zuimd hadden. Het gedrag der leerlingen was over het algemeen goed te noemen. Uit de rekening blijkt, dat de ontvang- sten hebben bedragen: saldo over 1915 1,21, subsidie van bet rijk1 /550, idem van de provincie 215, idem van de ge meente Ter Neuzen 200, idem van de ge meente Zaamsliag 25, idem van de ge meente Hoek 20, bijdrage van de ver eeniging 180, schoolgeld 20, andere in- komsten 40, totaal 1251,21. Uitgiegeven is: salaris onderwijzers (1205 uur a 0,651 783,25, salaris directeur /25, administeatiekosten /20, prijzen der leerlingen 15, verlichting der lokalen ,/70, verwarming ./70, sclioonhouden 35, lcer- middelen f 51,70. onderhoud van hetschool- gebouw f 36.50, rente en aflos van het hvpotheek-kapitaal 124,50, andere uitga- ven 20,85. totaal 1251,80. Het nadeelig slot is alzioo 0,59. De begrooting voor 1918 bedraagt in eind- cijfer J 1250. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een sehrijven van gedeputeerde sta ten van Zeeland, dd. 16 Maart 1917, waar bij de ontvangst wordt bericht van een af- schrift van de door den gemeenteraad op 8 Maart vastgestelde verordening, houdende iJ, XCL Hervorrmle Kerk. Ter Neuzen. 9| u, Ds. A. Timmerrnan, Beriiening van het H. Avoudmaal, 2 u., Ds. A. Timuierman en 's avonds u., Ds A. Timmerrnan, wetrens den nood der tijden, verootmoediging en bidure voor den vrede. Sluiskil. 2 u., dhr. L. Dek en 's avonds 51 u., dhr. L. Dek, Bidure voor den vrede. Hoek. 's avonds 5J- u., Ds. K. Raams, Be- vestiging van lidmaten, Voorberei- ding H. Avondmaal. i a' Ml. I- 1.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2