E ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6515. Donderdag 5 April 1917. 57e faarpang. Levensmiddelenbureau M1EJ4 De Oorlog. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiN AfdeeHng ZEEP. Bekendmaking. Telefoon 25. Dit Blad verschynt Maandag^, Woensdag^ en Vrydagavond, uitgezrmderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Wegens het Paaschfeest zal a.s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. Uitbetaiing MiIifievergoedingesi 1 EDIll.aXOK.~ 8IN1NENLANP. L en fkila <1© w le m o Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. @i$ vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland /2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.1 Qt Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. Burgemeester ea Wethouders §P$1S van TER NEUZEN rnaken be- kend, dat volgens ingekomen opgaven ■ommige personen in het bezit zijn van een dubbel stel broodkaarten inplaats van 1 stel. Degenen, die meer kaarten ontvingen, dan waarop zij recht hadden, worden ver- aocht, deze aisnog binnen 24 uur na iagteekening dezes in te leveren ten kantore van het Levenstniddelenbedrijf. Het niet nakomen hunner verplichtingen is sirafbaar volgens de bepalingen der Distribui ewet 1916. Tet Neuzen, 4 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZ1NG V, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. TES WEUZEU. De Kieinhandelaars worden opmerkzaam gemaakt, dat zij telkens voor den lOen van iedere vnaand opgaaf doen van «le Zeep welke zij wenschen te betrekken, (Art. 8 Zeepreglement), met vermelding van den naam van den Grossier. Ter Neuzen, 4 April 1917. LEVENSMIDDELEN BUREAU. Burgemeester en Wethouders van HOEK wiaken bekend, dat ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen op 1 Mei a. s. op de openbare lagere school wenschen te zien toegelaten, hiervan v66r of op 30 dezer bij het hoofd der school aan- gifte behooren te doen. Hoek, 3 April 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. DOOR H. RIDER HAGGARD. 8) Zij bracht den dolk te voorschijn, wreef hem af met stof uit een der schietgaten, en poetste hem weer op met een stuk huid. Opeens vernam ha>ar scherp oor een ge- luid. „Houd u doodstil," fluisterde zij, bracht haar oor aan een barst in den cementvloer en. luisterde. Beneden waren drie soldaten aan het zee- ken naar haar en haar meesteres. ,.De oude man verzekerde, dat hij een Lybiesche vrouw zag, die een dame door deze straat droeg," zeide een hunner, „en er was maar een bruine bij den troep. Als zij hier niet zijn, dan weet ik niet, waar zij kunnen wezen." „Wel," bromde een der anderen, „hier is niemand te zien, wij kunnen gerust heen- gaan. Er zullen genoeg pretjes zijn, die ik niet graag zou willen rnissen." „Was het niet die donkere vrouw, die onzen vriend Rufus in het theater dood- stak?" vroeg de derde. „Dal zegt men; maar daar hij heelemaal platgetrapt was, en hij aan stukken en brok- ken werd opgenomen, is dit moeilijk na te gaan. Maar in ieder geval will en zijn karno- raden graag de vrouw hebben en als zij haar krijgen, en haar meesteres erbij, zou ik lieifet Kamerverkiezing Amsterdam IV. Bij de Dinsdag gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Ea rner in het district Amsterdam IV (vaca- ture wijlen prof. Mr. G. A. v. Hamel) is gekozen prof. Mr. J. A. v. Hamel (U. L.) met 1343 stemmen. De heer Jos. Loopuit (S. D. A. P.) ver- kreeg 924, en de heer D. Wijnkoop (S. D. P.) 74 stemmen. Ministerieele crisis op til? Onder dit opschrift vermeldt *De Tijd" het volgende //Zijn wij wel ingelicht, dan zullen wij spoedig een ministerieele crisis beleven. r/Die komt trouwens niet zoo geheel onverwacht. »Toen de heer Treub het Kabinet weer binnenstapte, wist de Minister van Laud- bouw, dat zijn tijd gekomen was. ffDe heer Postbuma heett blijkbaar eerst den loop van zaken eens willen afwacbten en het jongsle le*'ensmiddelen-debat in de Tweede Kam.r heeft hem in de meening kunnen b niren, dat de Kamer zijn heen- gaan ni wenschte. M orer komt binnenkort wat anders. z/Overwogen wordt een zeer sterk door- gevoerde concentratie op het gebied van levensmiddelen-voorzieDing, waarbij men desnoods niet zal terugschrikken voor ont- eigening op groote schaal. »Eerlang heeft te Utrecht een vergade- ring piaats van landbouw-deskundigen, waar de zaak ter sprake gebracht wordt. ,/Men spreekt reeds van een voorstel, om alle granen en voedergewassen te onteigenen en op te vorderen ^Minister Posthuma is echter vierkant tegen dit voorstel gestemd. Blijft hij on- willig. dan ligt een motie reeds zoo goed als klaar en krijgt hij het verzoek om heen te gaan. i,Als een dergelijke motie wordt aange- nomen. »Want het Parlement is al eenigszins gewaarschuwd voor de staats-socialistische neigirigen van den heer Treub." De Hollandsche tankboot „Hestia" getor- pedeerd. Dertien slachtoffers. De directie van de Nederiandsch-Indi- sche Tank Stoomboot-Maatschappij, doch- ter-maatschappij van de Bataafsche Petro leum Maatschappij, deelt ons het torpe- deeren van het motor-tankschip „Hestia' mede. Volgens rapport van den kapitein ver- trok de „Hestia" j.l. Vrijdag, omtrent 9 uur 's avonds van Rotterdam, en was om 11 uur 15 buitengaats. Omstreeks 4 uur 's nachts werd plotseiing een kanonschot gelost van een Duitsche duikboot, waar- van het projectiel nabij de kommandobrug sprong. De daardoor verwekte luchtdruk was zoo groot, dat de kapitein en de met hem op de brug staande stuurman beiden tegen den grond werden geworpen. De ka pitein gaf onmiddellijk het sein naar de machinekamer om te stoppen. Toen even- met in haar plaats willen zijn. Zij mogen haar afmaken op welke manier zij maar willen." „Zouden wij maar niet heengaan?" vroeg de eerste soldaat, die blijkbaar een af&praak had. „Wacht even!" riep de tweede, „daar is een trap, laat ons even boven kijken." „N,iet noodig," meende de ander. ,,Die oude dief Amram, de graanhandelaar, heeft hier een pakhuis, en bet is niets voor hem, om de deur open te laten. Maar ga maar even kijken." Er kwam iemand de trap op, die traehtte de deur te openen. Rachel sloot de oogen en bad; met haar dolk in de hand krioop Nehushta naar den drempel en liield deri stok vast, dien zij tusschen deur en drempel had gcsloken. En dat was maar goed ook, want nu gaf dte soldaat, zulk een harden bons tegen de deur, dat het hout best op den cementvloer had kunnen uitglijden. Nu meende iiij da't de deur werkelijk gesloten was en ging de trap weer af. Met een zucht van verlichting bracht Ne hushta haar oor weer aan de splee'. „De deur is stevig gesloten," berichtte de man, „maar wij zouden bij Amram den sleutel kunnen vragen en eens even kijken." „Man," zeide de ander, ,,ik gleloof dat gij verliefd zijt op die zwarte juffer; of is uw keus soms op haar meesteres gevallcn? Ik zal u bij de cohorte aanbevelen voor den post van Christenjager. Wij zullen nu nog even in het hoekhuis kijken, en als zij daar niet zijn, ga ik naar het paleis om te vragen hoe het staat met de maagpijn van den wel met vuren werd voortgegaan, en meer- dere projectieien over het schip heenscheer- den, gaf de kapitein order de beide sloepen te strpken. In de bakboordsloep begaven zich, behalve de kapitein van 't Hoen zelf, 7 Europeanen en 5 Chineezen, dus het ge heel 12 man. In de stuurboordsloep namen plaats de le stuurman K. F. Lefevre met 5 andere Europeanen en eenige Chineezen. Toen de sloepen gestreken werden, hield het vuren op, maar onmiddellijk daarna werd, toen de sloepeu juist te water waren, het schip ac'nteruit, van stuurboordzijdege- torpedeerd. Deze torpedo trof zoowel het schip als de laogszijde liggende stuurboord sloep. Tengevolge van de ontploffing van de torpedo werd deze sloep met de inzit- tenden opgeheven, gedeelteljjk verbrijzeld en omgekanteld, zoodat alle inzittenden te water geraakten. Tegelijkertijd begon het achterschip snel te zinken en stond het schip spoedig met het voorschip boven water, als 't ware na- genoeg rechtstandig. Teneinde het schip tot zinken te breugen, werd het granaat- vuur door de duikboot weder hervat, en moest de sloep van bakboord, die nog on- kundig was van het lot, dat de stuurboord sloep getroffen had, zich eenigszins van het schip verwijderen. Toen het inmiddels licht geworden was en het vuren had opge- houden naderde de bakboordsloep weder meer de plaats des onheils en outdekte in de onmiddelljjke nabijheid van de duik boot de om grkantelde stuurboordsloep waaraan een Chinees zich had vastge- klemd. Hoewet d; duikboot zich in de onmiddellijke nabijheid van dezen man bevond, had men geen vinger uitgestoken om hem nit zpn benarde positie te redden. De sloep met geredden bleef nog eenigen tijd rondroeien om Daar anderen te zoe- ken, maar er was niets meer te zien, ook niet op de ronddrijvende reddiDgvlotten. len tot de duikboot gericht verzoek om de ov«rgebleven sloep een eiadweegs naar de Hollandsche kust te sleepeu, werd op zeer onwelwillende wijze geweigerd. Roei- end en nu en dan zeilend, moest men dus verder zieh zelf helpen tot het gelukte Zaterdagmiddag om half 4 in de nabijheid te komen van den logger ,/IJmuiden 210", schipper D. Verbaan, aan boord van wel- ken logger de schipbreukelingen op de meest lofwaardige wijze werden verzorgd. Gered zijn kapitein van 't Hoen, H. J. Roorda, A. W. Dienlefit, C. Heidweiler, F. Schaafsma, J. Weber, B. Boogaard, A. Antonijsen en 5 Chineezen. Omgekomen zijn K. F Lefevre, P. J. Waard, K. F. W. Minderhoud, J. J. Cupi- do, J. J. van Rees, H. G. Karstens en 7 Chineezen. De „Hestia" was in ballast op weg naar Engeland en werd gebruikt om benzine aan te voeren van Engeland naar Nederland. Het schip mat 958 ton bruto. Knoeierijen met regeeringsartikelen. Ten gemeentehuize te Wamel hebben' ernstige knoeierijen met regeeringsartike len plaats gehad. Een streng onderzoek is nieuwen God, en of hij ons (nu misscliien ons achterslallig Irak lenient laat uitbelalen. Zoo niet, dan zeg ik ronduit, dat ik inijzelf wel zal weten te lielpen, evenals al mijn kame- raden, want zij zijn woedend omdat de speten niet doorgaan." „Hel zou veel beter zijn, als wij dien sleutel bij Amram gingen Fallen en een kijkje namen naarboven", meende de tweede sol daat. „Ga voor mijn part naar Amram, of naar Pluto, en vraag om den sleutel van ddn Iiadies!" was het driflige antwoord. „Hij woont aan het andere eind van de stad." „Iik ben niet zoozeer op di(e wandeling gesteld", zeide de nauwgezette soldaat, „maai* daar wij die ontvluchte Christenen moeten opzoeken, komt het mij, met uw welnemen, veel beter voor, dat wij den sleutel bij Am ram gaan halen. en even in het vertrek daarboven kijken." Nu kon de ander zich niet meer bedwin- gen, en hij vertrok vloekend tegen de Chris tenen, Amram en zijn sleutel, zijn kame- raden en zelfs tegen koning Agrippa. Nehushta. richtte zich fweer op. „God zij gedankt! Zij zijn wteg", zeide zij. „Maar, Nou, zouden zij niet terugkonren? O! daar ben ik zoo bang voor!" „Ik denk htet niet. Die slimme rot heeft de anderen boos gemaakt, en ik. denk dat hij wel wat anders te den zal krijgen, dan bij Amram een sleutel te vragen. Maar wij loopen altijd gevaar, dat Amram zelf naar zijn pakhuis komt, want bij die feesten wieet hij zeker dat hij koren aan de bakkers zal verkoopen." door de justitie ingesteld, waarbij aan het licht moet zijn gekomen, dat de staten met opgaven omtrent de levering van Regee- ringsvarkens vervalscht waren. Als ver- dacht van valschheid in geschrifte en op- lichting zal dientengevolge de gemeente- secretaris W. E. v. O zich binnenkort voor de rechtbank van Tiel hebben te verant- woorden. Het havergebrek. Aan de legerpaarden zal met ingang van 1 April a.s. het ration haver met 1 K.G. worden verminderd en het ration hooi met i K.G. worden verhoogd. Distributieregeling van huiden en leder. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de volgende circulaire aan de gemeentebesturen gezonden: Ik heb de e^r u hierbij te doen toeko- men afdruk van een distributieregeling voor huiden en leder, waafVan de datum van inwerkingtreding zal worden vastge- steld, zoodra de nog vereischte voorberei- dende werkzaamheden zullen zijn afgeloo- pen. Laatstbedoelde datum zal te zijner tijd te uwer kennis worden gebracht. Ik zal het op prijs stellen, indien intus- schen reeds van uwentwege wordt over- wogen, in hoeverre uitvoeringsvoorschrif- ten voor uw gemeente noodig zijn en met het oog op art. 4 en 5 en met het oog op art. 11 en volgende; ik meen aanvankelijk, dat, voor zoover zoodanige voorschriften u noodig zullen voorkomen, deze een zui- ver administratief karakter zullen dragen en als zoodanig niet aan mijn goedkeuring ingevolge art. 8, 4e lid der Distributiewet 1916, behoeven te worden onderworpen. Ten einde de hoeveelheid reparatieleder te bepalen, welke door mij ingevolge art. 11, 2e lid, ter beschikking zal kunnen wor den gesteld, is het voor mij noodzakelijk te beschikken over gegevens omtrent de totale hoeveelheid reparatieleder, welke per jaar in iedere gemeente wordt verwerkt. Ik heb mitsdien de eer u te verzoeken, die totale hoeveelheid, zoo nauwkeurig mo- gelijk berekend, aan het Rijksdistributie- kantoor voor huiden en leder, hetwelk tot -nadere aankondiging zal zijn gevestigd Kneuterdijk 8 te 's Gravenhage te doen toekomen, zulks in elk geval voor 30 April. Door de inzending van zoodanige opga- ve, zal, indien zij aan de eischen van nauw- keurigheid zal blijken te voldoen, welke daaraan mogen worden gesteld, uw ge meente geacht worden een verzoek, als be- doeld in het lste lid van art. 11, te heb ben gedaan. Gemeentebesturen, welke 30 April een opgave niet hebben gedaan, zul len geacht worden te wenschen niet voor de verstrekking van reparatieleder, over- eenkomstig de distributieregeling in aan- merking te komen. DE VEREENIGDE STATEN EN DUITSCH- LAND IN OORLOG. Wilson heeft Dinsdagavond aan het Con- gres gevraagd, te verklaren, dat tusschen Nanwelijks had zij dit gezegd, of een sleu tel werd in lijet slot gestoken, er werd hard tegen die deur geduwd, en het stuk hout gleed weg en vieS. De schamieren knars ten, en Amram zelf kwam hitmen, deed de deur achter zich dich't, draaide het slot om, en liet den sleutel erin zitten. Amram was een Phenicier van mid'dcl- baren leeftijd. met een sluw gexicht. Hij was een goed koopinari en handelde, he- halve in graari, in nog verschillende andere dingen. Hij. droeg een kleed en muts van een s Lille kleur en was naar alle waarschijn- lijkheid ongewapend. Het eersl ging hij naar een tafeltje, waar- o.nder een kistje sLond met zijn schrijfgereed- schap, waarop hij de hoeveelheid koren aan- teekende die hij kocht en verkocht. Opeens stond hij tegenover Nehushta, die zich dacLe- lijk tusschen hem en die dejur plaatsle. „Wie zijt gij, in naam van Moloch?" vroeg hij verbaasdr Tegelijk ontdekte hij Rachel, die op een hoop zakken zat. „En gij?' vervolgdfc hij. „Zijt gij gees- ten, dieven', vrouwen, die een naclitverblijf zoeken, of misscliien wel de twee Christe nen, die de soldaten in dat huis daarginds hopen te vinden?" ..Die twee Christenen zijn wij," zeide Ra chel wanhopig. „Wij zijn gevlucht uit het amphitheater, en hebben hier een schuil- plaats gevonden; zij hadden ons bijna ont- dekt „Dat komt ervan," zeide Amram plech- tig, „als men zijn pakhuis niet sluit. Het was mijn schuld niet. Een van mijn leerlin- de Vereenigde Staten en Duitschland een oorlogtoestand bestaat. Verder verklaarde Wilson, dat de oorlog tegen Duitschland een krachtdadige sa- menwerking met de regeeringen, die thans met Duitschland in oorlog zijn, mede zal brengen. Deze samenwerking zal ook het verlee- nen van groote credieten omvatten. Wilson vroeg 500,000 man door middel van algemeenen dienstplicht te lichten. Hij zette duidelijk uiteen, dat de Ver eenigde Staten niet tegen Oostenrijk en dfe andere bondgenooten van Duitschland zou den optreden. Wilson zeide in zijn Boodschap: Ik heb het Congres in buitengewone zitting bijeen- geroepen, omdat er onverwijld een ernstige keuze van politiek moet worden gedaan, waaromtrent ik noch het recht, noch de grondwettelijke bevoegdheid had, zelf de verantwoordelijkheid te nemen. Den 3den Februari 1.1. heb ik de verras- sende aankondiging van de Duitsche regee- ring te uwer kennis gebracht, dat zij va* plan was, om, te beginnen met 7 Februari alle beperkingen van wet en menschelijk- heid op zijde te schuiven, en hare duik- booten op te dragen alle schepen in dep grond te boren, die mochten trachten, de vijandelijke havens te naderen. Dat scheen reeds vroeger het doel van den duikbootoorlog der Duitschers te zijn geweest, maar sinds April 1916 had de Duitsche regeering haar duikbootcomman- danten een weinig ingetoomd, in overeen- stemming met de belofte, die zij ons had gegeven. De nieuwe Duitsche politiek bestond in het laten varen van iedere beperking. Sche pen van allerlei soort werden zonder gewe- tenswroeging in den grond geboord, zonder waarschuwing, zonder te denken aan het redden van de opvarenden. Zoowel schepen van bevriende neu- tralen, als die van oorlogvoerenden, zelfs hospitaalschepen met een vrijgeleide van de Duitsche regeering werden met dezelfde onmeedoogendheid en beginselloosheid iu den grond geboord. Het Internationale recht had zich op heel moeilijke wijze en met erg magere resultaten ontwikkeld. De Duitsche regeering heeft dit kleine beetje recht te- niet gedaan, onder het excuus dat zij han delde uit vergeldingsnoodzaak en omdat zij niet over andere wapenen voor den zee- oorlog beschi'kt, dan die welke niet kunnen worden gebruikt zooals Duitschland ze gebruikt -zonder minachting van alle menschelijke gemoedsbezwaren, op welke alle internationaal verkeer op aarde berust. Ik denk nu niet aan stoffelijke verliezen, al zijn die ook nog zoo ernstig, maar enkel aan de algemeene vernietiging van levens van niet combattanten: mannen, vrouwen en kinderen. De huidige oorlog van de Duitschers tegen den handel is een oorlog tegen de menschheid, tegen alle naties. Elke natie moet voor zichzelf beslissen, hoe zij die uitdaging moet keeren. Onze keus moet worden gedaan met een gematigdheid, wel ke passend is voor ons karakter en onze motieven. Als natie moeten wij ons vrijhou- gen heeft die deur opengelalen, en ik zal hem ervoor bestraffen. Dat moest ik maar dadelijk gaan doen." Hij diced een slap naar de deur. „Dat znlt gij niet doen," viel Nehushta in. „En hoe wilt gij mij dat beletten?" „Door u een dplk in het hart te stooten, zooals ik een paar uur geleden met den afvalligen Rufus deed! O! ik zie dat gij het geval reeds vernomen hebt." Amram dacht even na. „En als ik nu ook een mes bij mij heb?" zeide hij. „Haal het dan te voorschijn," zeide Nie- husta; „dan zullen wij zien, wie het wint, de man of de vrouw. Koopman, uw wapen is de pen, tegen mij hebt gij niet veel kans, ik l>en een Arabische vrouw uit Lybie, dat weel gij." „Ja, dat wieet ik," antwoordde Amram; „gij, woestijnbewoners, zij't zoo moedig en sterk. En zooals gij misschien reeds vermoed hebt, ik ben ongewapend. Wat is dus uw voorstel „Ik stel voor, dat gij ons veilig uit Cesa- rea brengt, of als gij dat liever wilt, zullen wij alle drie hier in dit pakhuis sterven. Want, bij elken God, dien gij aanbidt, Phe nicier, eer iemand mijn meesteres of mij aanraakt, doorsteek ik u met mijn dolk. Ik voel niets voor uw landgenooten, die mij, een koningsdiochter, als slavin verkochten, en ik zal met genoegen mijn rekening met een hunner vereffenen. Begrijpt gij mij?" (Wordt vervolgd.) n> i 3 oj h TER NEUZENSCHE COURANT De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kmmis van belanghebbenden -1». dat de uitbetaling over den termijn 26 Maart 5 April 1917 niet zal plaats hebben op Vrijdag 6 April doch op Zaterdag 7 April 1917. 2». dat de uitbetalingen voortaan alleen zullen plaats hebben op de daarvoor gestelde termijnen van des voormiddags 9 tot 10£ uur op het Gemeentehuis. Ter Secretarie zullen geen betalingen meer geschieden. 3Betalingen aan huis zullen slechts bij uit- zondering plaats hebben in geval van ziekte. Ter Neuzen, 29 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1