De Oorlog. GEMENGDE BERICHTEN. PREDIKBEUBTEN. Goede Yrijdag 6 April. i ts door dczx1 verliezen een plotseiinge pe- troleumno-od ontstaan, oak op vcrderen aan- v> er is voorloopig niet te rekienen. Het stoomschip La Caiiipine, 10 dezer van Rotterdam vertrokken, om eea lading petro leum in Amerika te gaan halen, weed bij Loggersbank door een Duitsche duikboot lot zinken gebracht; bet sLoomschip Ameri can, met een voile lading petroleum en ben zine; 2 Maart uit Halifax naar Noderland vrrtrokken, moest wegens opge'.oopen schade r. ar New-York terugkeerea; omtrent bet sioomschip New-York, op weg van Amster dam naar, Amerika, is nog volstrekt niet acker of het Amerika zal kunnen verlaten; bat stoomschip Ocean, met een voile lading >solie voor Nederland van Amerika koinen- de, te Vigo (Spanje) liggende, kan niet van daar verlrekken, omdat Engeland er opstaat, cut clit schip voor onderzoek een Engelsche 1; -oven aanloopl en de reederij het daaraan erbonden Duitsche duikbootgevaar niet venscht te loopen. In Amerika liggen buitendien nog de tank- looten „Mijdrecht" en ,,Wieldrecht" die van Lngielaqd geen vergunning ontvingen voor l et onderzoek barer scheep6papierenTlali?ax te mogen aanloopen en evenmin het risico, rbonden a an het Duitsche duikboot-ge- ar vnlien doopen, om voor het onderzoek o r scheepspapieren een haven in Enge land aan tc Tioen. Uil het bovenslaande blijkt, dat wij ten opzichle van petroleum en gasalie er zeer s'echl voarstuan. Uit den aard der zaalc z,al in de allereerste plaats zooveel mogelijk in de behoeflen van ieger, spoorwegen en publieke diensten zijn te voorzien. vender in die der Industrie, zoo- tiat het lioogst twijtelachlig is, oif er voor oor verlichtingsdoeleinden ten minste voor jparticuheren, wel iets over zal blijven. DE ALGEMEENE TOESTAND. Niet-officieele berichten van Engelsche correspondenten zeggen, schrijft de N. R. Crt., dat de Engelsche troepen nu ,,de nieu- we Duit,sche linie" vrijwel bereikt hebben. ,,De Engelsche infanterie is met het nieuwe Duitsche front als geheel beschouwd van Atrecht' af tot zeven mijl ten Zuid-Westen van St. Quentin in voeling", zoo seint Reu- ter's bijzondere correspondent in het Brit- sche hoofdkwartier. De heer Gihbs geeft Zelfs van die nieuwe Duitsche linie een be- schrijving. Hij zegt, dat de Engelschen er in kunnen kijken. Ongelukkigerwijze komt de mededeeling, dat de Engelschen „nu" zoo'n uitstekend gezicht op de Duitsche stellingen hebben, zoo uiterst dikwijls in de telegrammen van den heer Gibbs voor, dat zij door de veelvuldige herhaling veel van Iiaar indruk verliest. Het feit, dat de Engel schen „de nieuwe Duitsche linie" hebben bereikt, zou van veel belang zijn, indien het waar was. Men zou op grond van dat feit geneigd zijn te gaan vermoeden, dat de heeie terugtocht van de Duitschers slechts een zuiver defensieve maatregel is geweest, een vermoeden, dat dan stenn zou« vinden in het lang uitblijven van een offensieve te- genbeweging van Duitsche zijde. Maar al kan men natuurlijk het tegendeel niet bewij- zen, het is toch voorzichtig, de mededee ling over het bereiken van „de nieuwe Duitsche linie" (cjat zou dan toch moeten zijn de hoofdstelling, waarop zich de heele macht der Duitschers had teruggetrokken en niet een tusschenlinie of achterhoede- stelling) onder groot voorbehoud te aan- vaarden. Allereerst is dat daarom voorzich tig, omdat het zonderling is, dat de o f f i- c i e e 1 e berichten der gealiieerden over zoo'n belangrijke omstandigheid het stil- zwijgen zouden bewaren. De Duitschers zeggen in een officieus coinmentaar: „het betreft hier krijgsverrichtingen, die op zijn lioogst den naarri van gevechten verdienen", van welke krijgsverrichtingen dan verder gezegd wordt, dat zij zich volgens het pian van het opperbevel voltrekken, een eenigs- zins duistere uitdrukking, waaronder in de meeste gevallen moet worden verstaan: „We gaan nog verder terug". Veranderingen van beteekenis worden in- tusschen niet gemeld. Interessanl zijn de berichten van het ge vechtsterrein, dat de Turken nog altijd aan- duiden als het gevechtsterrein in Sinai', of- schoon hei krijgsbedrijf zich naar Palestina verschoven heeft. Op dezelfde wijze spre- ken de Turken nog altijd over het Kauka- sisch gevechtsterrein, als zij de gevechten in Armenie (tegen de Russen) bespreken. Het valt op te merken, dat een groote tegen- spraak vait te consjateeren tusschen de be richten uit Londen en uit Konstantiopel over hetgeen dan aan de grensstreek tusschen Sinai en Palestina is voorgevallen. Be'ide partijen hebben een overwinning gemeld. Op zichzelf is dat natuurlijk niets bijzon- ders. Alles wat er gebeurt als een over- winning voor de eigen partij uit te leggen is een kunstje, waarin alle oorlogvoerenden door een tweejarige routine de volmaakt- heid al lang hebben bereikt. Maar er is hier toch nog iets anders, wat het geval pi- kanter maakt. De Engelsche overwinning en de Turksche overwinning zijn op geheel verschillende plaatsen behaald. Tenminste een opmarsch van de Engelschen van Rafa naar de Wadi Hanein kan niets uitstaande hebben met een gevecht bezuiden de stad Gaza, waar de Turken over berichten. In verband met de berichten wagen wij een nieuwe tekstkritische verklaring van het Engelsche telegram. We lezen daarin, dat de Engelschen zijn opgerukt van „Rafa to Wadighuizen". Rekening houdend met de ervaring omtrent de psychologie van de te- legrammenverminking, veronderstellen wij stoutweg, dat hier heeft gestaan: van ,,Rufa to Wadi Ghazze", al zal een degelijk philo- loog deze gissing misschien wat gewaagd vinden. Met deze herstelling wordt alles verklaarbaar. De Engelschen zijn dan van Rufa (bij de grens aan de kust) naar de Wadi Gaza (of Ghazze) opgerukt en heb ben daar een ontmoeting met de Turken gemaakt, waarin zij, zoo is hun lezing, den Turken zware verliezen berokkenden. Deze voorstelling is, gezien dat het strijdende partijen geldt, wel te rijmen met de Turk sche lezing. Die is zoo: de Engelschen zijn over de Wadi Gaza (een rivier, dje een tien kilometer ten Zuiden van Gaza in zee stroomt) gerukt om ons aan te vallen. Zij hebben toen klop gehad en zijn over de Wadi Gaza teruggetrokken. Overigens blijkt nog uit de berichten, dat de Engel schen bezig zijn langs de kust een spoor- weg aan te leggen. Van de gevechtsterreinen verder geen nieu\Vs. De nieuwe Russische regeering laat het aan den geestdriftigen zwier, zooals men die van revolutionaire regeeringen ver- wacht, niet ontbreken. Na de verklaring omtrent het herstel van de constitutie in Finland nu de proclamatie aan de Polen. De nieuwe regeering heeft niet geaarzeld het voor de hand liggende antwoord op de proclamatie van de middenrijken te geven, waartoe de Tsaar maar niet kon besluiten. Zij belooft den Polen de onafhankelijkheid en hereeniging'. De Polen zullen zelf over hun lot mogen beslissen en».door een militaire overeenkotnst met Rusland ver- bonden zijn. Een besluit van groot be lang. Wat boden de Duitschers? Onaf hankelijkheid, maar geen hereeniging. Hun aanbod, als wij dat zoo noemen mogen, ontleende een van zijn voornaamste aan- lokkelijkheden aan de onmacht van den Tsaar van zijn kant het bevrijdende woord te spreken. Nu heeft de nieuwe regeering ^het uitgesproken. Naar men heeft gelezen, is ongetwijfeld met het vooruitzicht op deze gebeurtenis in het Pruisisch Heerenhuis een concessie aan de Polen in Pruisen belooft, maar dat is al wat van Duitsche zijde is gedaan voor de Polen, die tot het Duitsche rijk behooren. Van de zijde van de cen- tralen hoeven de Polen niets van hereeni ging te verwachten. Neemt men nu ook nog in aanmerking, dat in economisch op- zicht, door de ontwikkeling van Polen in de laatste tientallen jaren tot Russisch in- dustriegebied, aansluiting van hgt onafhan- kelijk Polen bij Rusland de ontzettende cri sis zou vermijden, die bij 'n aansluiting naar het Westen noodzakelijk zou moeten wot- den doorgemaakt, dan is het duidelijk, dat de proclamatie van de nieuwe Russische regeering tegenover Duitschland een sterkfe zet is. De omstandigheid, dat Rusland Po len eerst zal moeten heroveren, en, voor zoover het Pruisisch en Oostenrijksch is, nog zal moeteri veroveren, maakt alleen, dat de Russische belofte voor het moment nog wat in de lucht zweeft. Het zal inte- ressant zijn te zien hoe de Polen, aan wien nu door twee partijen tegen elkaar opge- boden wordt, hierop reageeren. In alle ge vallen zal de vrede ons wel een nieuw Polen brengen. Dat willen nu, behalve de Polen zelf, ook beide oorlogvoerende par tijen, en dat kan voor de toekomst van Eu- ropa een zegen zijn. TWEE STOUTE TOCHTEN DER DUITSCHERS NAAR OOST-AFRIKA. Een Wolff-bericht verklapt het geheim van den langdurigen tegenstand der Duit schers in Oost-Afrika. In Februari 1915 is uit een Duitsche haven een schip met millioenen patronen en ander oorlogsmate- riaal uitgevaren (door de Britsche blokkade heen dus) met het doel den kruiser Konigs- berg in Oost-Afrika daarmee te voorzien. Dit kchip werd eerst in de Manasabaai (Duitsch Oost-Afrika) door den Engelschen kruiser Hyacinth beschoten; het zonk, maar de lading werd door de Duitsche troepen geborgen. Begin 1916 deed de hulpkruiser Marie een soortgelijken stouten tocht, met een even belangrijke lading. Dit schip loste na een reis vol merkwaardigheden in de Sudibaai, vanwaar het den 23en April, ondanks een tweemaal herhaalde hevige beschieting door de Engelschen weer uitliep. Het bereikte 14 Mei 1916 Tandjong Priok (Batavia), nadat het in straat Soenda een Engelschen kruiser gepasseerd was, die het blijkbaar te druk had met het doorzoeken van een Hollandsch schip. TER NEUZEN, 2 April 1917. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand boven 755 Zuid- Duitschland. Laagste barometerstand onder 750 Dene- marken. Verwachting tot den avond van 3 April: Matige tot krachtige Zuidelijke tot Weste- lijke wind, toenemende bewolking met veel kans op regen, later tijdelijke opklaring, iets zachter. Een April-grap of „Misbruik van vertrouwen". Een of meer grappenmakers hebben gis- ieren, op den eersten April, misbruik ge maakt van het vertrouwen, dat ons bureau in den loop der jaren heeft weten te verwer- ven. Vooral in de laatste jaren is dit meer- malen gebleken. We ieven in een tijd van aikwerf sensationeele geruchten. Niet altijd worden die geloofd. Toch krijgen de ge ruchten sanctie, als er aan wordt toege- voegd: ,,'t Is bij Van de Sande (de uitgeef- ster dezer courant) aangeplakt". 't Is ons zelfs uit artikels in bladen uit de omgeving gebleken, dat men berichten of geruchten als waar wilde doen doorgaan, door de toe- voeging: „ja hoor, 't staat in Ter Neuzen aangeplakt". In Ter Neuzen aangeplakt, dat is dan, aan ons bureau. Zoo konden de menschen die gisteren morgen vroeg op 't pad waren, op de ge- wonfe plaats waar wij de berichten bulleti- neeren lezen, een bericht, dat in den Nieuw Neuzenpolder, in de weide van den landbou- wer Wolfert, een vliegmachine was ge- daald. Het was een tweedekker met vier in- zittenden, waarvan twee zwaar gewond waren. Men kan er zich geen denkbeeld van vor- men, hoe spoedig zich zoodanig gerucht verspreidde, te meer, waar het stond aange plakt bij „Van de Sande". Een motief, om aan het bericht geloof te hechtep. Nu, het neerkomen van een vliegmachine, en dan nog al met twee zwaar gekwetsten, biedt voor het publiek voldoende ernotie's om daarvoor een tocht naar den Nieuw Neu zenpolder te wagen. Talrijk waren dan ook zij, die, hetzij te voet, en ook wel per fiets, zich spoedden naar de plaats des onheiis waar zij tot de conclusie kwamen, dat er niets te zien was, en, toen zij zich eens gingen beraden, zich herinnerden, dat het.de eerste April was. Ondertusschen bracht een en ander groo te consternatie. Ook de transportcolonne van het Roode Kruis, was, met het oog op de „zwaar gekwetsten" op haar qui vive. ,,Zoo iets zal- je nu overkomen". Wij verkeerden, na het afwerken van onze weektaak in een stadium van rust. We hadden er totaal geen besef van, dat aan de ruit van ons bureau een papier prijkte, dat een opschudding in onze goede ge- meente had verwektj.' dat velen op een dwaalspoor had gebra£ht. Daarvan kwa men we pas op de hoogte, toen een die- naar van den Heiligen Hermandad, die de lucht van het zaakje gekregen had, het be- wuste papier, waarop het alarmeerende ge- schreven was, en dat met stukjes gegomd- papier, van postzegels afkomstig, op den fouitenkant van onze ruit vast gehecht was, afscheurde, en ons om nadere toelichting verzocht. Kijk eens, we zijn dankbaar, voor het vertrouwen dat men in onze berichten stelt, en er schuilt ook wel eenlge waardeering in, dat men, om een welgeslaagde „grap" te bedenken, ons misbruikte, maar toch ■zouden we liever zien, dat men door zulke „grappen" voortaan een ander adres koos. Men moet wel bedenken, dat een dergelijk gebruik van onze ruite,i niet geoorloofd is, en dat de dader of de daders, indien zij door de politje, die een onderzoek doet, ontdekt worden, nader aan het verstand zal worden gebracht, dat, hetgeen zij de- den, niet door den beugel kan. Er zijn toestanden die te ernstig zijn, om er den draak mee te steken. Het petroleumschip „Charlois" niet vergaan. Er is op het gebied der schepen een raadsel ontstaan, dat nog niet is opgelost. Uit het over tijd uitblijven van berichten omtrent het petroleumschip „CharIois", werd vermeld, dat men vreesde, dat dit schip vergaan was. Troostend was weer een bericht van de American Petroleum Company, dat men reden had te vermoe den, dat het schip niet was vergaan, doch dat het was opgebracht. Dit laatste bericht5-brengt onzen petro- leumnood nog niet tot een betere verhou- ding maar toch schenkt het hoop voor het behoud van de bemanning, waartoe vele Nederlanders behooren. Onder meer be- hoort tot onze bekenden de kapitein, de heer j. Pieters, een voormalig stadgenoot. De Zomertijd. De Tweede Kamer heeft zonder bespre- king en zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de wet- telijke tijd van 16 April tot 17 September met een liur wordt vervroegd. Regeeringsvarkens. De Inkoopcombinatie maakt bekend, dat 10 April a.s. leveringen van regeeringsvar kens wederom zullen plaats vinden. Gemarineerde haring. De distribute van gemarineerde haring is stopgezet. Regeeringsartikelen op schippersboekjes. De Minister van Landbouw, Nijverheiu en Handel heeft de volgende circulaire ge- richt aan de burgemeesters: Onder verwijzing naar mijn circulaire van 17 Febr., heb ik de eer u te berichten, dat door een zeer groot aantal gemeentebestu- ren van de gelegenheid tot het aanvragen van schippersboekjes is gebruik gemaakt, zoodat thans reeds meer dan 31.000 exem- plaren daarvan in omloop zijn. Er bereiken mij echter klachten, dat schippers op die boekjes in vele gemeenten geen regeerings artikelen kunnen bekomen en in andere ge meenten slechts met zeer veel moeite en tijdverlies. Het laatste is natuurlijk voor schippers bijzonder bezwaarlijk. Het vermoeden is uitgesproken, dat de moeilijkh-eden, welke schippers te dezer zake ondervinden, hun oorsprong zouden kunnen hebben in het verrekenen van het 110 der kosten, dat door het gemeentebe- stuur moet worden gedragen. Naar het mij voorkomt, kunnen deze kosten echter slechts van weinig belang zijn; door een gemeente met groot verkeer van schippers is mij dit trouwens door cijfers aange- toond. Ik vind in het bovenstaande aanleiding om bij deze een beroep te doen op alle ge- meentebesturen om bij het verstrekken van regeeringsartikelen op schippersboekjes hun voile medewerking te verleenen, opdat de schipperij, die o.a. ook bij de distributie van levensmiddelen, brandstoffen q.d. een zoo belangrijke rol vervult, bij het verkrijgen van levensmiddelen zoo min mogelijk last en oponthoud ondervinde. Broodkaarten voor militairen met verlof. De Minister van Landbouw heeft een circulaire aan de burgemeesters gezonden, waarin er op wordt gewezen dat aan mili tairen,'aan wie een verlof van minder dan 4 weken is verleend, op de plaats, waar~zij hun verlof doorbrengen, een broodkaart moet worden uitgereikt. In verband met herhaalde klachten, dat militaire verlofgangers in verschillende-ge meenten na het sluitingsuur van 't plaatse- lijk distributiebureau geen gelegenheid meer hebben een broodkaart te verkrijgen, geeft de Minister in overweging, deze voor ver lofgangers zoo mogelijk b.v. op het com- missariaat van politie of 'n politiepost be- schikbaar te stellen. Op den verlofpas zal moeten worden aangeteekend, dat de ver- strekking van een broodkaart heeft plaats gehad. Vervoer aardappelen. Naar gebleken is, zijn in bepaalde geval len door burgemeesters vergunnin^sbewij- zen afgegeven voor het vervoeren van aard appelen. De aandacht zij er op gevestigd, dat voor de afgifte van dergelijke geleidebiljetten al leen bevoegd is de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging en dat bij overtreding van het vervoerverbod de betrokken personen geenszins zullen zijn gevrijwaard door vervoerbev/ijzen, afgege ven door burgemeesters. SLUISKIL. Zondag werd alhigr in het kanaal, bij den kolen-silo van de cokesovens in het kanaal drijvende gezien een in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk. Uit de kleeding werd dit herkend als te zijn, dat van den 39jarigen timmerman Th.'G. van den^erg, uit Axei, die vermist werd, sedert hij in den stormachtigen avond van 21 De cember 1.1. zich per rijwiel van hier naar zijne woonpiaats wilde begeven. Het lijk is voorloopig in het lijkenhuis alhier ge borgen. HOEK. D'oor burgemeester en wethouders alhier is eene kolencommissie saamgesteld, waarin als leden benoemd zijn de heeren F. Kaan en J. Jurrij, wethouders, J. D. de Feijter en J. Poster, raadsleden en J. van der Welie, kolenhandelaar. Cooperatieve Broodbakkerij. Zaterdagavond hield het bestuur der cooperatieve broodbakkerij „Ons Belang" te Ter Neuzen een goed geslaagde openbare vergadering. Voor een talrijk en dankbaar publiek werd op bevattelijke wij ze een oyerzicht gegeven van het werken en streveii der cooperatie in het algemeen. Het resultaat was, dat het grootste deel der aanwezigen voorloopig toetrad en uit hun midden eene commissie van voorberei- ding werd benoemd. Sterkle van den veestapel. Bij de alhier gehouden opneming van de sterkte van den veestapel, is gebleken, dat deze op 1 April bedroeg: 29 springstieren, 331 melkkoeien, 16 mestkoeien, 83 kalve- ren geboren in 1917, 234 stuks jong vee ge- boren in 1916, 209 stuks jong vee geboren vodr 1916, 35 melkschapen, 55 fokvarkens, 34 biggen beneden 6 weken, 325 loopvar- kens en 90 varkens boven 50 Kg. slacht- gewicht. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9£ u., Ds. A. Timmerman, Bedianing van het H. Avonrfmaal, 2 u., Ds. A. Timmerman en 's avonds 5J u., 1)6 A. Timmerman, wegens den nood der tijden, verootmoediging en bidure voor den vrede. Sluiskil. 2 u., dhr. L. Dek en 's avonds 5£ u., dhr. L. Dek, Bidure voor den vrede. Hoek. 's avonds 5^ u., Ds. E. Raams, Be- vestiging van iidmaten, Voorberei- ding H. Avondmaal. KANTONGERECHT te TER NEUZEN. Zitting van 30 Maart 1917. Veroordieeld zijn ter zake van: Grenseverlreding. E. J. v. H., visscher te Biervliet en P. V., werk- man te Zuiddorpe. elk tot eene boete van f 10, subs. 5 dagen hecht. G. M. V., zonder beroep te Philippine, tot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. A. R., visscher te Philippine, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. F. K., fabrieksarbeider te Sas van Gent, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. R. N. v. W., werkman te Sas van Gent, tot een« boete van 1, subs. 1 dag hecht. H. L. v. W., werkman te Sas van Gent, tot eene bo#te van 1, subs. 1 week tuchtschool. Jaehlweloverl'reding. E. J.O. F. v. d. F., en G. J., alien arbeiders te Westdorpe, ieder tot eene boete van 2, subs. 2 hecht. voor ieder. Drank weloverlretling. A. F. A., winkelier te Philippine, tot eene boete van j 3, subs. 3 dagen hecht. Overtreding beporking vervoer op rijks- wegen. J. F. II., voermanskriecht te Ter Neuzen, tot eene boete- van f 1, subs. 1 dag hecht. Met een kruiwagen langs den berm van een zeedijk rijden. C. d. R., J. S., M. J. R., en M. v. d. B., werklieden te Ter Neuzen, ieder tot eene boete van 1; subs. 1 dag hecht. voor ieder. Schelpdieren rapen zonder consent. D. C. d. R., P. M., J. J. V., arbeiders te Ter Neuzen; P. O., J. M. V., .1. v. C., C. S., en E. S., alien zonder beroep te Zaamslag, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor ieder. W. K., arbeider te Ter Neuzen A. P. v. Z., arbei- der te Zaamslag, ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht., met teruggave van den emmer. A. K., veidarbeidster te Zaamslag en C. d. Z., arbei- der te Ter Neuzen, ieder tot eene boete van f i, subs. 1 week tuchtschool. Rijwielovertreding. P. J. d. E., arbeider te Ter Neuzen, tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. Rijden met een vc*rluig zonder licht'. H. K., vrachtrijdersknecht te Ter Neuzen, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. Sthreeuwen op den openbaren weg te Axel. J. J. S,, werkman te Axel,.tot eene boete van/2, subs. 2 dpgen hecht. Openbare dronkenschap. O. M. G., koopvrouw in een woonwagen te Sluiskil, tot eene boete van 15, subs. 15 dagen heeht. (herhaling). R. v. d. V., werkman te Westdorpe G. d. G., scharenslijper, in een woonwagen te Sluiskil; D. v. G., stoker te Rotterdam en C. J. v. L., fabrieksar beider te Sas van Gent, alien tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. voor ieder. Teruggave bevolen aan (la ouders zonder straf In de zake van: J. d. Z., arbeider te Ter Neuzen. Vrijgesproken: P. H. E., grossier te Axel, ter zake van te veel zeep in voorraad te hebben. E. J. v. II., visscher te Biervliet en E. O. d. V., koopman te Philippine, ter zake van grensovertreding. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtb. te Middelburg. H. S., oud 24 j., werkman te Ede, thane gedetineerd, stond terecht. ter zake dat hg op 12 Maart j.l. gepoogd heeft zeep naar Belgie uit te voer'en. Eiseh een maand gevasgenisstraf. E. V., oud 53 j., landbouwer te Ede, thans gedetineerd, had op 12 Maart j.l. eea groot aantal verboden artikele® gepoogd uit te voeren. Eisch drie aaaanden gevangenisstraf. D. V., oud 40 j., vjer'cnifil:i te Koewacht, gedetineerd, werd ten laste gelegd poging tot uitvoer van harde zeep op 14 Maart j.l. te Zuiddorpe. Eisch drie maanden gevangenisstraf. H. C. T., oud 24 j., te Waehtebeke, gedetineerd, had op 12 Maart 1917 te Overslag een twaalftal verschillende ver boden artikelen trachten uit te voeren. Y. v. A., oud 44 j., koopman te Sas van Gent, werd ten laste gelegd dat hij in het jaar 1916 te Sas van Gent, een paal, toe- behoorende aan den Staat der Nederlanden, met het oogmerk om zich die paal toe eigenen, aithans die paal in een hooischelf te zetten om dezen voor zich te houden. Eisch f 20 boete of 40 dagen hechtenis. C. D., oud 18 j., rjjwielhersteller, wonende te Oud-Vossemeer, werd ten laste gelegd dat hij op verschillende tijdstippen, tusschen 1 en 3 Febr. j.l. te Hoek, 16 stuks rjjwiel- pedalen en 2 kettingen, toebehoorende aan Gebrs. Kaan, heeft weggenomen, met het oogmerk om zich die pedalen en rijwiel- kettingen wederrecktelijk toe te eigenen. Eisch twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf me!i een proeftijd van 3 jaar. J. C. D., oud 19 j., rjjwielhersteller te Kattendijke, werd beklaagd, dat kg boven- bedoeide 16 rijwielpedaien te Hoek heeft gebracht, wetencfe dat zij van diefsta! af komstig waren. Eisch twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar, J. 't G., oud 19 j., zonder beroep te Ter Neuzen, had op 20 Jan. j.l. te Ter Neuzen 21/g liter melk verkocht aan Leentje Faas voor 13 cent de liter. Eisch 10 boete of 20 dagen hechtenis. R. G., oud 51 j., vrouw van E. M. te Graauw. had op 17 Febr. 1917 te Graauw Ya K.G. suiker Mtlis I, verkocht voor f 0,45. De maximumprijs was slechts 28 cent per 1/3 K.G. Eisch 10 boete of 20 dagen hechtenis. B. v. d. R., oud 33 j., landbouwer te Schoondijke had op 15 Febr. 1917 atdaar in strijd met de distributieregeling 900 K.G. aardappelen vervoerd naar Breskeus. Eisch 10 boete of 20 dagen hechtenis. E. A. v. d. E., oud 31 j., slager te Ter Neuzen, had op 27 Febr. jl. aldaar 1ji K. G. versch spek verkocht voor 32 1/l cent terwiil "de maximumprijs slechts was 50 cent per Ys K.G. Eisch 15 boete of 30 dagen hechtenis. N. P., oud 39 j., vrouw van J. M. v. d W., te Hoek had op 21 Febr. 1917 te Hoek Y, K.G. jonge Goudschekaas voor 55 cent verkocht terwjjl die prijs slechts was 52Ys cent per Ys K. G. Eiseh 10 boete of 20 dagen hechtenis, D. L., oud 34 j., vrouw van A. d. W., te BreskeDS, had op 6 Dec. j.l. aan M. T., vrouw van J. D., beleedigende woorden toegevoegd. Eisch 7 boete of 14 dagen hechtenis. G. d. JG., oud 50 j., scharenslijper te Sluiskil, in een woonwagen, werd beklaagd dat hij op 19 Febr. 1917 te Ter Neuzen, wederspannig is geweest tegen den agent van politie Witte, toen deze hem aanhield. Eisch 15 boete of 30 dagen hechtenis. R. v. L., oud 51 j., vrouw van A. H., te Waehtebeke, had op 3 Maart te Zuid dorpe gepoogd zeep naar Belgie uit te voeren en zich toen zij door de kommiezen naar eene visiteuse werd geleid, zich met geweld tegen die ambteaaren verzet. Eisch een maand gevangenisstraf. Als een bewgs dat dedistributierege- lingen nog al wat overtreders hebben, blijkt wel uit het feit dat Yrijdag 31 zaken werden behandeld. In gewone tijden bedraagt het aantal strafzaken per zitting ongeveer 10. Aardappelen smokkelen. Men meldt ons uit Amsterdam: Steeds bereiken ons van de grensplaat- sen berichten over smokkelhandel en be- trapte smokkelaarA Doch ook in het bin- nenland schijnt de smokkelhandel aardige verdiensten op te leveren. Zoo b.v. het Smokkelen van aardappelen naar de groote steden. Telkens worden groote en kleine partijen aardappelen door de politie in en om Am sterdam inbeslag genomen, die op de meest vernuftige wijze worden vervoerd. Dat de smokkelaars soms een zoet winstje maken blijkt wel uit het feit, dat de aardappelen op het platte land worden gekocht voor 7 a 8 per H.L. en in Amsterdam tegen 18 soms wel /20 per H.L. worden van de hand gedaan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2