GEMENGUE BERICHTEN. laatst® Barictitsn. Hoogwatergetij te Ter Neuzen vernietiging van het vonnis van dem kaa- tonrechter, verwezen naar den krjjgsiaad te 's Hertogenbosck. D. A. P., oud 34 j., ve'darbfider te St. Jansteen, is wegens mishandei ng vtr- oordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. Door de Kechtbanb te Middelburg is rechtsingang verleend met iast tot gevangen- houding en verwijzing naar de terechtzit- tiog tegen J. C. W., oud 20 j., bakker, verblijvende te OlingeJ. D., oud 32 j. J. LX, oud 30 j.A. P., oud 37 j., werk- lieden te Axel, alien gedetineerd ter zake van poging tot uitvoer. Rechtsingang werd verleend met ge- vaugenhouding en insfcructie tegen P. G., oud 38 j., winkelier te Ter Neuzen, ter zake van het verkoopen van ten uitvoer verboden artikelen aan smokkelaars. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 27 Maa*t 1917, des voormiddags IO1/2 uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burgemeester. Tegenwoordig de heeren: L. Lamailre. A. K. C. Kruijsse. F. van Driel, F. Dekker, V." Diel-eman, *J. Smies, J. de Feijter en M. Woll'ert, benevens de Secretaris. Afwezig de heeren J. M. Oggel en P. Dekker. lien vacaiure. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor, het vastslellen der notulen van de vergadering van Maart 11. aan te houden, daar deze nog riiei in het bezit der led-en zijn. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sLoten. Alsnu komt aan de orde: 1. Mededeeling ingekomen slukken. De wijze waarop diat mo-el gescbieden vereischt een nauwkeurig en oinvangrijk on derzoek hetgeen meer onkosten met zich brengt dan anders in normale omstandig- heden een comite, h-etwelk voor ee-nig district onderzoek do-et vo-or den aanleg en de ex- plotatie eener waterleiding, noodig heeft. Dewijl echter het Rijk buitengewo-on be- lang in deze zaak st-elt en o-o-k de Provincie regelmatig steun vo-or dergelijk voorberei- d-end -onderzoek geeift, kunnen idje kostcn door een niet te ho-oge bijdrage der Gemeenten worden gevonden. De negel is, dat voor de kosten van voor- berei-ding door het Rijk evenveel wordt bij- gedhagen als door de Provincie en de Ge meenten in dier vo-ege, dat 1/4 dier kosten komt voor die Gemeenten, 1/4 voor de Provin cie en 1/2 vo-or het Rijk. In overleg met het Rijksbureau meent het Comite dat, wanneer door de Gemeenten 10 cent per inwon-er als subsidie gegeven' wordt, -een voldo-end be drag bij elkander zal kunnen worden ge- bracht om de vo-orbereidende onderzoekin- gen -en werkzaamhedien en finantieele voor- bereiding te betalen, terwijl, wanneer onver- hoopt eh onverwachts dat bedrag no-g meer moest zijn, in uitzicht is gesteld, dat het Rijk -de extrakbsten door extramaatregel-en hier no-odig, boven zijn gewo-ne deel, zoude betalen. Voor Uwe gemeente zou dat gerekend met hel bcvolkingscijfer op 1 Januari 1916 dus zijn 5228 maal J 0,10 is 522,80. Dal is een subsidie in eens. Met gerust- heid kan d-e Commissi© verklaren, dat geen hooger bedrag van U zal worden geeisclit of gevraagd en dat zelfs, wanneer het geen te verwachten is de waterleiding op cbeze wijze tol stand komt, 00-k dan geen finantieele offers m-eer van die gemeente zullen noodig zijn. Het zij oncLerge teek end en vergund om van meet af L1 hierop te wijzen en van meet af den gebeel-en gang van- w-erkzaamheden aan a. Een schniven van J. M. Oggel, dat hij - - 1,I U mede te deelen, waarvoor wij u ook een tie raadsvergadering van heden waarschijn- p lijik niet zal kunnen bijwonen. Aangenomen vo-or kennisgeving. b. Een schrijven van P. de Putter, ge- meente-ontvanger en bo-ekhouder der gas- labriek, waarbij -deze zijn dank betuigt voor de Ivem in zijn beide betrekkingen toegekende verhooging van jaarwedde. Aangenomen vo-or kennisgeving. c. Vers lag, in gevolge de woningwet, van hetgeen in het afgeloopen jaar tot verbete- afsclirifl der notulen geven van de vergade ring, waarop 021s Comite is ben-o-emd, ter wijl -de Commissie in liet breede Comite van de Burgemeesters gaarne ter raadpleging op- genomen zag uit elke gemeente een Raads- lid, hetzij lid van het dagelijiksch bestuur, hetzij niet, overeenkomstig Uw keuze. De gang van zak-en, waar van Gij het vo-or- beeld zi-et pp Zuid-Beveland, in het Ikprt mee- gedeeld, is dan alzoo: Het vo-or den aanleg. en het in exploitatie paling -dat aan Gedeputeerd-e Stalen van Zee- land -en het Rijk -overeenkomstig de door deze organen te slellen r-egelen rekening en verantwoording der do-o-r het Comite gedane uitgav-en worde afgelegd. Het nut eener waterleiding t-c betoogen lijkt die Commissie voor omtwikkelde Ce- m-eenteraden als in Zeeuwsc.h V-aande-en niet noodzukelijk te zijn. De Provincie Zeeland b-etoog-de het .nut o.a. op hygienische gron- den vo-or men^pb, di-er en d-e belang-en voor -den v-eeteelt. Hierbij komen zeker nog de steeds ho-o-ger wordend-e eis-chen voor die openbar-e mid'delcn van vervoer en d-e nijver- heid. On-d-ergeteekenden verlrouwen, dat allege- m-eenteraden in Zeeuwsch-Vlaandenen zul len medewerken door te b-esluiten de ge- vraagde subsidie le verleenen en icmand uit zijn midden te benoemen in de breede com missie ter behartiging -dezer belangen. Moge -do-or eendracht Zeeuwseh-Vlaanderen vooruitgaan. D-e Vo-orzilter stelt namen Burg-emeester en W-ethouders v-oor, over te gaan tot het benoemen van een lid, uit den Gemeente- raad, om zitting te nemen in het Comite van Aclie Het is niet tegen te spreken, d,at de tijds- omstandigheden voor liet aanlegg-en eener waterleiding niet zo-o gunstig zijn, daar het aanschaffen van de no-odige buizen thans, ofschoon missehien nog mogelijk, to-ch zeer gro-ote uitgavea zou vergen. Het Comite is echter overtuigd, dat met de voorbereiding nog wet een paar j-aren zil heengaan, en op de verbindingsweg tussclien Oostelijk en Westelijk Zeeuwseh-Vlaan-deren. Zoo-als meer and-ere gemeenten heeft Axel daar vo-or vo-1- ledig de g-evraagde bij-drage toeg-ezegd, terwijl de naastbijgeiegen, en dus de meest betang- hebbend-e gemeenten, dit niet d-eden. Het w-erk zal nu toch worden uitgevoerd en Axel zal -de bijdrage moeten v-erl-een-en, terwijl meer belanghebben-d-en g-emeenten da.araan nu ontkomen. Zo-o ieLs zou hij nu willen vo-orkomen. D-e Vo-orzilter beaamt dat ten voile. Hij blijft er -echter bij. daL het mo-eilijk bhjft,om in dit opzicht een bindende voorwaard-e te stellen. Er wordt west altijd eene eenigszins ruime raining gemaakt, maar hij v-ermoedt, dat, als er maar 75 van het g-evraagde bedrag 'werd toegeslaap, -er van d-e zaak ni-ets zou kunnen k-om-en. De beer Kruijsse meent, -dat er dan o-o-k g-een bezwaar is, om aldus te bes.luiten; als er dan toch niets van komen kan, kan liet 0.0k niet m-eer de schuld zijn van Axels ge- me-enteraad, dal hij door -de gestelde voor- waarde de zaak heeft doen mislukken, want wordt er minstens 75 0/0 gegeven, dan ver- 1-eent 00k Ax-el de bijdrage. De Voorzitter wil zich wel met de door den heer Kruijsse aangeg-ev-en voorwaarde vereenigen; wanneer later bl-eek, dat liet moeilijkheden ppleverde, als er misischi-en maar 65 o/o werd toegestaan, dan kan men allij-a (nog met een nieuw verzo-ek komen. De heer Dieleman merkt op, dat de vpo-r- waarde: 75 0/0 van liet g-evraagde bedrag, nog,zoo erg bezwarend niet is, want als ring der volkhuisvesting in deze gemeente is j brengen der waterleiding benoodigd kap-itaal verricht. Uit h-et verslag blijkt alleen, -dat in dah loop van hek jaar eene woning onbewoon- baar verklaar^ werd. Het verslag wordt ter visie g-elegd. -d. Een schrijven van het bestuur van den N-oondpold-er, waarin dit bericht, d-at in de vergadering van slembevo-egde ingelanden van -den poldier van 19 dezer is b-esl-o-ten over te g-iian tol liet uitvo-eren vap -dfe in de raads- zitting van 30 Janu-ari 1.1. besproken riolee- ringswerken, on-der voorwaarde, dat -de ge meente eene bijdrage daarvoor verleenen zal voor de li-elft der kosten. Overeenkomslig het voo-rstel vail denYooi zitter wordt met algemeene stemmen beslo- ten dit schrijven te slell-en in handen van Burgemeester en Wethoudeas om bericht en raad. 2. Verzoek van J. de Kraker Rz, 0111 aan hem gemeentegrond in koop af le slhan. Ingek-omen is -een schrijven van J. de Kra- jker Rz., waarin deze naar aanleiding van het raadsbesluil van 13 Maart U. te kennen geefl, -dat hij b-ereid is d-elr -d,opr hem in koop gevraagd-en gemeentegrond, g-el-egen naastzijn woning, te aanvaarden voo-s den ptijs van 2,— per c.A. Ingevolge dit schrijven stellen Burgemees ter en Welliouders vo-or, -o-vereenkomstig de wettelijke bepahngen, de bekendmdking te -do-en, d-at lieL vo-ornemen b-estaat d-en in koop gevraagd-en grond aan den publieken dienst te onttrekken. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten 3. Verzoekschrifl van het CoinRe van Ac- lie, le Ter Neuzen. voor d-en aanleg cencr drink water-filing voor geheel Zeeuwsrh-Vlianderen, om eene subsidie ie verleenen aan voornoemd Coniile. Ingekomen is een adres van F. H-ombach, voorzitter, M. A. Bleiker, Iz. Erasmus, .1, Huizinga, A. Ilen-drikse, F. van Waesberghe, H. J. van Waes, IX C. van Zuijen, P. Diele man, le secretaris, en L. J. d-en Hollander, 2e secretaris, vornien-de het breede Comite van Acti-e voor den aanleg eener drinkwater- lei-ding in Zeeuwseh-Vlaanderen, Inidendeals volgt: EdelAchtbare Heeren, Ondergeteekenden, te zamen vonnendi hot C-omite van Aclie tot verkrijging van een drinkwaterleiding voo» geheel Zeeuwseh- Vlaanderen, wen den zich bij dezen tot U met eenige mededeelingen en tevens met een dringend en -ernstig ve»zoek. Op initiatief -van eenige leden der Provin ciate Stalen en eenige Burgemeesters uit Zeeuwseh-Vlaanderen werd d.id. 14 December 1916, te Ter Neuzen een vergadering gehou- den, waartoe alle leden der Siaten vo-or en alle Burgem'eesters van Zeeuw-sch-VJaandewen waren uitgenoodigd en waarop po-k verreweg het gro-otste godeelte der uilgenoodigden ver- schenen war-en, ter bespreking van de tot standbrenging -eener drinkwaterleiding in Zeeuwseh-Vlaanderen. Op deze vergadmring, waar 00k aanwezig was de directeur vali het Rijksbureau vo-or Drinkwatervoorziening werd -een Comite van Actie voor deze zaak gekozen, h'etwelk voorstelt eenige daarvoo# aangewezen heeren in een Comite van Steun daaraan Loe te voegen, Len-einde toch alle invloeden en krachten tot een grool en goed doel te doen samenwerken. Bij de voorloo-pige besp-'ekingen werd me- dedeeling gedaan van -den lieiangrijken ar- hei-d op dil gebied reeds v-erriclit do-or d-e Cezon-dheidscommissies jn 'Zeeuwseh-Vlaan deren, waarvan de resullaten bekend zijn. In overleg met het Rijksbureau moeten de pogingen der G-ezondheidscommiss-ies om deugdelijk water te verkrijgen op meer al gemeene schaal worden uitgebreid en rnoet daarbij, omdat vermo-edelijk in Zeeuwseh- Vlaanderen ni-el vol-doende ho-eveelhei-d goed water is te verkrijgen, een ond-erz-oek inge- stel-d word-en naar den toevoer van water uit No-ora,-Brabant. D-e ho-eveelheid water schijnt daar vo-l-do-ende te zijn om 00k geheel Zeeuwseh-Vlaanderen te vo-orzien. wordt bijeengebracht door het nemen van aandoelen in een N.V. besluurd door afg-e- vaardigden der gemeenten of door haar ge kozen personen. Dat kapitaal wordt door de gemeem-en g-el-eend. Evenwel is het slechts een vormkw-estie, want aflossing en rente worden verzeke«d. De gemeenten brengerf burners meteen 00k een reserv-efon-ds bij-e-en van 20 o/0 b.v. van het aandeelenkapitaal. Dit dient om ev.en- tueele kosten in den aanvang te dekken. Men brengt dus bij-een op deze wijze het kapitaal benoodigt voo-r aanleg en in exploi- Lati-ebrenging en 1/5 van diat kapitaal om te dienen voor restwve, wanneer niet dadelijk die exploitatie de koslen goed maakt. Dat altes moel buiten bezwaar der gemcenlekas kunnen gesehieden en nooil leid-en tot belas- "tingverho-oging. Jaarlijks m-o-eten de rente en aflossing van hetgeen de gemeenten heb- ben moeten leenen dm het maatschappelijk kapitaal der intercommunale vennootschap bij elkaar te brengen en het eeservefonds er zijn. Dal moet natuurlijk kunn-en komen uit het b-edrijf, niet uit de gemeenlekas. De vennootschap keert w-erkelijk jaa«lijks aan -d-e gemeenten een dividend uit van het percentage waarvoo* het geld g-el-eend is en het bedrag wat noodig is voo-r aflossing. Men zi-et dat b.v. op Zuid-Beveland. Kali dat in't begin nog niet dad-elijk u-it de resul laten van het bedrijf, dan wordt het reserve- fonds daartoe aang-esproken. Geteidelijk w.eg n-emen de Laansluilingen aan de leiding -echter toe en wordt het verbruik nicer. Ook de bevo-lking n-eemt to-e. De uit gav-en worden dus gedekt en h-et bedrijf gaat zelfs winst afw-erpen. Voor een en an-d'er lieeft men rentabili- beitsberekeningen, die word-en opgemaakt en door de Regeering moeten zijn goedgekeurd. Naar deze berekeningen wordt de h-oegroo-t- heid van bet reserv-efonds b-epaald. Isv zij gunstig, -dan kan b.v. volstaan worden met Vin, 1k, 1'6 °f zoo i-ets, van h-et maatschappe lijk kapitaal. Het Rijksbureau contnolecr.t dat. Maar aan genomen nu -eens, djat d-e rentabilileitsbereke- ning faalt en het rijiksbureau zich vergist en de slreek niet g-enoegzaam aansluit of niet vooruitgaat, dan nog behoevwi d® g«meeni*n geen vrees te hebben, -dat zij zelye zullen mo-eten gaan betalen. Het Rijk en Provincie stellen -daarvo-or wat men noemt een risico- garantie, b€schikbaar, in den vorin van een renteloos vo-o-rsehAt, hetwelk ni-et beho-eft terugjg-egeven te worden, wanneer dal uit het bedrijf niet kan. Uit deze bedragen worden dan in lautste instantie de renten en aflot sihgen van de gelden, die de gemeenten heb ben gieleend vo-o-r de formatie van bet maat schappelijk kapitaal, b-etaal-d. Men ziel, dal dus de gemeenten zonder risico slechts haar iulermediair verleenen om bet kapitaal bijeen te brengen. H-et eeni ge wat het der gemeente kosten kan, is de bijdrage in eens (10 cent per inwoner), die gcvraag.d wordt v-oor de vo-orbereid-ende niaatregelen. Door dat te betalen en dan v-erder later haar lussclienkoms-t voo-r de leening, z0-11 der risico voo-r haar, te verleenen, kount de waterleiding zeker tot stand. Het ligt in de bedioeling, wanneer d-e N.V. tot stand komt. in elk geval o-ok zelfs deze onkoslen terug te geven, zo-o-dal het sl-ecbts een voo-rscho-t is. Ofschoon deze zaak er een is van later ma de, meenen wij, gelijk boven gezegd, aan stands U het v-erlo-op der zaak te moeten Umededeel-en. Wij verzoeken U thans dringend op het voetspoor der andere gemeenten in Zeeland (want overal elders in onze Provincie do-el men dit'; te besluiten, conform het rnodel- besluit hiernevens gevoegd, voor de voorbe- reidende werkzaamheden voo-r dien -aanleg en in exploitatiebrenging van een waterleiding vo-or Zeeuwseh-Vlaanderen aan het Comite vo-ornoemd le subsidieeren een so-m van f 522,80, mits door de provincie Zeeland minstens evenveel wordt g-esubsidi-eerd als door -de belangh-ebbende gemeenten te zamen en do-or h-el Rijk -even,veel als door die Pro vincie en Gemeenten te zamen, onder be meent daarom, dal het no-odigis, thans die het dan ld-eine gemeenten zijn, die ni-et zou- vo-orbenei-ding g-oed aan te pakken, daar de waterleiding er missehien anders n-ooit komt. Spreker meent, dat het tegenover deraads- led-en, die in de met hen geliou-d-en vergade ring reeds -een e(n (and-er over d-e zaak bebben gehoord, ni-et n-oo-dig is, om het nut daarvan in het licht te stel-len. Zij zujlen ze.lf wel overtuigd zijn, dat het zeer wenschelijk is, -dat eene waterleiding in deze staeck to t stand komt, zelfs in d-ezen winter zaten op zeker tij-dstip verschill-ende mensclien zo-ndec drink- water. Er zijn vo-orzeker voor het aauleggen-eener waterleiding in Zeeuwseh-Vlaanderen bezwa- ren le overwinnen, doch waar in de gehou- den vergadering de beer Van Oldenburg, ©en deskundlge dus, heeft te ken nen gegeven dal die moeilijkheden te overwinnen zijn, be ho-eft dat v-oior ons geen reden te zijn om de tlians aan ge van gen poging, om tie zaak flink en spoodig -aan te pakken, nie-t zo-oveel moge lijk te steunen. Burgemeester en W-ethoud-ers stellen daar- •m vo-or, de gevraagd-e bijdrage a-d 522, te verleenen, on-der v-oorwaarde: to. dat 'door de Provincie Zeeland ten- minste -evenveel wo-rdt bijg-edragen als do-or alle de g-emeenten in Zeeuwseh-Vlaanderen te zamen en door het Rijk tenminste even veel als door die gemeenten en de Provincie te zamen; 2o. dat van de bijgedragen gelden 16 zijner tij-d belioorlijk verantwoording aan Gedepu- teerde Siaten wordt gedaan; 3o. dal bij de lot stanko-nsing der Zeeuwsch- Vlaamschc Waterteiding-Maalschappij de ver- leende subsidie zal worden beru-gbetaald; lo. dat bij niet lot standkomng der Maal schappij ae *oo-r bet beo-ogde doel nieL ge- bezigd-e gelden naar evenredigbeit! van ieders bijdrage zullen worden teruggegeven. Voorts wil:«n Bur nee -ter en We'houders daaraan als voorwaarde nog toevoegen, dat die subsidie alleen wordt to-egeken-d, als alle gem-eenlen in Z ceil w s ch- V1 a a nd-eren de van lien gevraagde bijdrage zullen toestaan. De heer De Feijter geeft te kennen, dat hij de vergadering met d-e le-d-en van den Raad niet lieeft 'kunnen bijwonen en vraagt, of er ook besproken is de vraag, -of ook de buiteCn mensclien aan de waterleiding zulll-en kunnen aansluiten De Voorzitter antwoordt, dat d-aarop juist de ,aandacht -is gevestigd igewoes.t. D-e- buizen leiding word! zoorlanig gemaakt, -dal zoo goed als alien kunnten aansluiten. Dat er eens een -eiikete buitenbewoner kan zijn. die niel zou kunnen aansluiten, is iets dal zich in -elke gemeente bij ali-e walerleidiiigen op het platleland voordoet. Dat is dan ten slolte een kwestie van geld, waar het kan voorkomen, dat het aanleggen van buizen naar eene bep-aalde hofsted-e bepaald Le veel zou mo-eten kosten, om het water daarbeen te brengen. Dat zal echter een groote uitziondering blijven. Nog wijst de Voorzitter -er op, dat het vraagde bedrag pas op de begro-oting vo-or 1918 beho-eft te worden uitgetmkken. De heer Van Driel merkt op, dat liet met die door Burgemeester en Wethouders voorgestelde voorwaarde, zou kunnen voor komen, dal de zaak niet tol stand zo-u ko men, omdal eene enkele gemeente geen bij drage verleent. De Voorzitter acht dat volkomen juist op- gemerkl. De voorgestelde voorwaarde lieeft zijne voile instemming, omdat hij meent, dat h-et iets is, aat van alle gemeenten behoort uit te gaan. Daarent«gen is hejt ook mogelijk, -dat de voorwaarde aanleiding zal geven tot aen meedoen, kan het voorko-men dat meer dan een vierde der gemeenten niet meegaat, doch, als de groote gemeenten subsidie ver leenen, toch nog meer dan 75 °/o van bet b-edrag wirdl toegestaan. H-el v'o.orstel van Burgemeester en Wethou ders, gewijzigd volgens het denkbeeld van den heer Kruijsse, wordt aangenomen met algemeene stemmen. Alsnu no-odigt de Voorzitter den Raa-d uit, over le gaan tot de beno-eming van een lid, dat van wege deze gemeente zitting zal nemen in het Coniile van Ache. Hij verzoekt d-e heeren E. D-ekk-er en Diele man met hem bet slembur-eau le vormen. De uilslag der stemming is, dat met 5 stemmen wordt beiioemd de heer Kruijsse; op de heeren Oggel, F. Dekker en Lamaitn iis 1 stem uitgebracht. De lieer Kruijsse v-erklaart zich, op de desbetreffende vraag vim den Voorzitter, be- reid, de benoeming aan te nemen. 4. Omvraag. Niemand vraagt bet woord. 5. Reclames hoofdielijken omslag, Ter behandeling van reclames teg-e-n den tio-ofdelijken omslag sch-o-rst de Vo-orzitter de openbare vergadering, die over gaat in -eene zitting met gesloten dcunjn. N,a het weder openbaar word-en der ver gadering deell de Voorzitter med-e, dat 0111- trent de ingekomen reclames de volgende besctiikkingen zijn gen-omen Teruggebracht zijn: G. Leaj-n en F. de Poo ler van de lie naar de 8-e klas.se, C. A. Faas van de lie naar d-e 6e klasse, C. M. Stout- hamer van de 12e naar de 5e klasse, N. Bolleman en J. de Krijger van de 12e naar die Sc klasse, E'. J. Steel van de 12e naar die 9-e klasse, L. Vereecken van de lOe n-aar de 5e klasse, C. van Hecke van de lOe naar de le klasse, M. Kaij-ser van de He naar dp 6e klasse, L. Breepoel van de 8e naar die le klasse, terwij-l van het kohier werd afgevoend E. A. van Daele. D-e Voorzitter sluit de vergadering. Nekkramp. Te Heerenveen is een 21 jarig meisje en te Bergumerheide -een 15jarig, meisje aan nekkramp overleden. Noodlottig ongeluk. Het pantserdekschip Gelderland, dat van Ylissingen naar Nieuwediep wordt gesleept door de sleepboot Seine, is Maandagnacht den Nieuwen Waterweg binnengekomen en heeft te Hoek van Holland gemeerd. De 19jarige matroos Jan van Gelder, van de sleepboot Seine, uit Vlissingen, is op reis door het breken van de tros doodgesla- gen- en overboord gevallen. Ongeluk bij't fietsen. Op den Wageningschen berg heeft Zon- dagnacht de 26jarige H. v. d. B» met zijn fiets een voetganger aangereden, als gevolg waarvan hij met het hoofd op den straatweg viel en dood bfeef liggen. In de muil van den leeuw. Twee grondbezitters te Strijp (N.-B.) hadden geschil over een grensscheiding van grond. De een plaatste daarop- een bord met opschrift „verboden toegang". De an dere vernielde het opschrift, rukte den Maastricht en de veldwachter van Oud- Vroenhoven kwamen al vroeg in het huis van E. De bewoners waren pas opgestaan. De vader was eerst nergens te vinden, doch op 't laatst vond men hem in den paardenstal met een geopend scheermes in de iiand. Het paard hield hij bij den kop vast, draaide het om, en liet het achteruit £choppen. Hij dreigde ieder die hem nader- de met het scheermes en zeide zich nog liever den kop te zullen afsnijden dan dat hij zich gevangen gaf. Met veel tact werd toen door de marechaussee en politie alles in het werk gesteld, om ongelukken te voor komen en den man te kalmeeren. Na heel veel moeite wist men hem eindelijk zoover te krijgen dat hij uit den stal kwam. Men zei hem, dat de politie vertrokken was. Na wat gegeten te hebben, heeft hij zich toen zelf naar de justitie begeven. Dicht bij het gerechtsgebouw werd hij vastgegrepen en geboeid voorgeleid. Heden is hij naar het huis van bewaring overgebracht. Ontrouwe brievenbesteller. Te Naarden is in arrest genomen een hulpbesteller der posterijen, die de vorige week was gehuwd en zich had schuldig ge- maakt aan ontvreemding van een aange- teekenden brief, inhoudende 100. De man stond als zeer oppassend bekend, doch had wegens zijn huwelijk schulden moeten maken. Een vliegtuig geland. Tusschen Oosterland en Zijpe is Dinsdag- morgen half 11 een vliegtuig (tweedekker) geland, 't welk bleek te zijn een Neder- landsch vliegtuig, dat door een defect aan den motor genoodzaakt was tot een nood- landing. Luitenant Duinker en zijn mecha- nicien waren des morgens te Soesterberg opgestegen voor een reis naar Vlissingen, Er is onmiddellijk een nieuwe motor ontbo- den. Tot zoolang is het vliegtuig onder be- waking gestetd. paai uit den grond en ging daarmede in moeilijkheden, als soms eene gemeente niet den vailenden avond zijn tegenstander genegen is mede te werken. Als h-et evenwel naar hi: meende te pjf. Deze bleek ech- gebeurde dat er een paar gemeenten achter- bleven, /oucta het Comite van Actie toch altijd nog met een nieuw verzoek kunnen komcu, en zoude het raadsbesluil kunnen worden gewijlziigd. De li-eer Kruijsse verklaarl, na de verga tiering van Burg-emeesleir en Wethouders ook nog eens over die laatst geno-eiude voor waarde te hebben nagedacht, en hij meent, 11a over-denking, dat deze, al-dus gesteld, be- zwaren kan opleveren. Hij m-eent, dat het beter zou zijn die te vervangen -door -eene be- ter de rijksveldwachter te zijn, die wegens drie feiten proces-verbaal opmaakte: ver- nieling, loopen over andermans grond en bedreiging. Arrestatie van een krankzinnige. Ruim zes.jaren geleden werd op de Bil- zerbaan, bij Maastricht, een moord ge- pleegd op zekeren Deckers. De moorde- naar, zekere A. Engelbert, werd krankzinnig verklaard en te Venray in het krankzinni- subsidi-e verleenen zal, ats minstens 75 0/0 van het gevraagde bedrag zal worden toe- gez-egd. Dan kan er een vierde van het ge vraagde bedrag vervallen, dan heeft men eene limiel. De Voorzitter heeft er geen bezwaar in, het voorslel van Burgemeester en Wethouders-al dus te wijzigen, doch meent, dat dan toch nog altijd h-et gevaar blijft bestaan, dat enkele kleine gemeenten het in de hand zoud-en hebben een plan te doen mislukken, waar missehien alle groote gemeenten voor zijn. De heer Kruijsse vo-ert hiertegen aan, dat bij het maken van ramingen als de onder- havige toch altijd op -eenige tegenslagen ge rekend wordl en dat, -ook al wo-rdt het vol- 1-edige bedrag niet toiegestaan, het werk wel liclit toch kan worden uitgevoerd. Hij wijst TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp betreffende het heffen van opcenten op de inkomsten- en ver- mogensbelasting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, na verwerping, met 32 tegen 22 stemmen van het amendement van den heer Ter Laan (Rotterdam) om inkomens beneden de f 1200 vrij te stellen. Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van art. 75 der wet op de oor- logswinstbelasting tot toepassing van lijfs- dwang, zo/ider vergunning van den presi dent der rechtbank, verklaarde de heer Bichpn te zullen tegen stemmen. De heeren Lohman en Nolens zullen vo stemmen, in verband met de verklaring vaitl den Minister Treub, dat de overtredingei der wet zoo erg en ergerlijk zijn, dat de voorgestelde maatregel beslist noodig is. Het amendement van den heer Koolen, om de belastiijgplichtigen meer waarborgfe geven tegenover de administrate, wordt n; bestrijding van den Minister en den heei Loeff verworpen met 31 tegen 25 stemmen De voorgestelde wijziging is daarop met algemeene stemmen aangenomen. Voorts werden verschillende wetsontwer- pen aangenomen, o.m. dat tot bestendiginj van den staat van beleg. Door den heer juten werd geklaagd ovei de censuur op brieven, waarvan z.i. mis- bruik wordt gemaakt. De Minister ontkende, dat er misbruik van gemaakt wordt. De censuur op brie ven moet ook dienen ter beteugeling vands smokkelarij en dient aldus tot beveiliging van de belangen van den Staat. Het voorstel Lohman c.s., tot wijziging van het reglement van orde, wordt met al gemeene stemmen aangenomen. Buitengewoon verlof aan militairen. Bij de interpellate van den heer Snoed Henkemans, betreffende het verleenen van buitengewoon verlof aan militairen in het -voorjaar, stelde deze de volgende vragen: Is de Minister bereid, onder de bijzondere omstandigheden, ^aaronder dit jaar de lahdbouw in deze weken verkeert, door bij zondere maatregelen aan militairen, die landbouwbedrijf uitoefenen, zooveel moge lijk de gelegenheid te openen, deel te nemen aan de bewerking en bezaai'fng van den bodem? Verlof met de Paaschdagen. De opperbevelhebber heeft een Paasch- verlofregeling uitgevaardigd, waardoor de militairen van de landwacht zooveel moge lijk met beide Paaschdagen in het genot worden gesteld en in April 1 dag langer periodiek verlof zullen genieten. Een lading graan gearriveerd. Het Noorsche stoomschip Petra, geladen met graan voor de Regeering, is door de wegens duikbooten ongevaarlijke zone te Rotterdam aangekomen. paling, dal de gemeente Axel d-e. gevraagde gengesticht verpleegd. Na zes jaren aldaa doorgebracht te hebben, werd hij eenigen tijd geleden als genezen ontslagen. Natuur lijk stond hij onder observatie van de poli tie. Een tijdje ging alles goed. Toen begon de man echter lastig te worden. Telkens als hij iets gedronken had, begon hij de per sonen, die toenmaals tegen hem hadden ge- tuigd, lastig te vallen en uitte doodsbedrei- gingen tegen hen. Meestal liep hij met een scheermes en een ander scherp mes in den zak. Somtijds achtervolgde hij de bewoners der Bilzerbaan een heel eind, en uitte dan allerlei bedreigingen. Ten slotte kwam het bevel, den man met een zacht lijntje te ar- resteeren en weer naar Venray terug te voeren. -Eenige marechaussees van de brigade JPositie der Stoomseliep&tu s.s. ELISABETH van Rotterdam naar Sandy Hook voor orders passeerde 22 Maart Doggersbank. s.s. MAGDALENA van Rotterdam naar Sandy Hook voor orders passeerde 22 Maart Doggersbank. s.s. CORNELIS van Rotterdam naar Sandy Hook voor orders passeerde 22 Maar Doggersbank. D A G E N. Voorm. Zaterdag 31 Maart 7.28 Zondag 1 April 9.4 Maandag 2 10.36 Dinsdag 3 u 11.37 Woensdag 4 Donderdag 5 0.38 V rydag 6 1.10 8.14 9.53 11.9 12.- 12.20 12.54 1.24 V H IT 1/

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6