Land&ouwberichten. 1 ken, waartegen de bondgenooten den manoeuvre-oorlog zouden moeten voe- ran. Als de Duitschers echter zelf het i.iitiatief tot cien terugtocht nemen, zul len de bondgenooten tegen nog onge- sehokte vijandelijke strydkrachten den strijd in het open veld moeten strijden. Dat is een groot verschil. Van dat ver schil hopen ongetwijfeld de Duitschers, dat het den doorslag zal geven. Immers, het Eogelsehe leger is uit een kleine kern gevormd gedurende den stelling- c or log; het heeft zich in den stelling- oorlog duchtig geweerd, maar de heels af rich ting van de officieren is op den stellingoorlog gericht geweest, en het is zeer zeker de vraag, hoe zich dat leger zal houden in een veldtoeht, waarin naast den moed der soldaten en de vol- maaktheid der 'technische middelen, het inzicht van de leiders den doorslag zal geven. Zoolang de terugtocht duurt, zoolang zal men ook van de zijde der bondgenoo ten den nadruk leggen op die eene zijde van den staat van zaken, die wij boven het eerst hebben geschetst, op de betrek- helijk gemakkelijke vermeestering van hetgeen, waarvoor men had gemeend veel moeite te moeten doen, op het voor- uitloopen, dat de Duitschers als het ware doen op hun nederlaag in den stelling- oorlog. Van Duitsche zijde zal men voor den anderen kant van de zaak de meeste aandacht hebben en zijn verwachting op de toekomst bouwen, op den strijd, die nog komen moet. De groote terugtocht is begormen! Dat zeggen ons al dadelijk de namen Ba- paume, Peronne en Noyon onder de plaatsen, die de Duitschers hebben prijs- gegeven. Bapaume en Peronne, dat waren de voornaamste, de eerste groote objecten van het groote Somme-offensief van de bondgenooten in het vorig jaar. Zij na- derden die plaatsen met kleine schok- kende bewegingen telkens meer. Maar in November kwam hun offensief toch vrijwei tot staan, zonder dat, na drie en een halve maand vechtens, deze plaat sen nog binnen hun linie waren geko- men. Echter bestond aan den kant van de geallieerden de hoop, en die hoop was naar alle waarschijnlijkheid gegrond, dat bij hervatting van het offensief Ba paume en Peronne spoedig in hun bezit zouden komen. En nu zijn zij al in hun bezit gekomen, zonder dat andere strijd dan achterhoedegevechten heeft plaats gehad. Want de Duitschers hebben hun aanval nfet afgewacht, zij hebben van te voren de consequentie emit getrokken, dat die aanval slagen zoude. En Noyon? „En de Duitschers staan nog steeds te Noyon", dat was het tel kens terugkeerende refrein van de kri- tieken, die de oude Clemenceau op de Franscheregeering oefende. Hij zal het niet meer kunnen herhalen. Dit is vol doende om te zien hoe groot het moreele succes van de geallieerden is. Trouwens, de Franschen zijn niet alleen in Noyon, zij zijn reeds voorbij Ham. Op het grootste deel van het front, waarop de Duitschers zijn teruggetrok- ken, is in den laatsten tijd in het geheel niet van beteekenis gevochten. Er zijn ook bij de achterhoedegevechten geen kanonnen genomen. De heele toestand van het oogenblik vertoont twee zij den. Voor de geallieerden is er aan den 6enen kant reden tot groote voldoening te bespeuren, indien men, behalve het succes van het heroveren van Franschen bodem, den terugtocht van de Duit schers als een erkentenis eh een gevolg beschouwt van hun overweging, dat zij bij een voortzetting van den stellingoor- log het onderspit zouden moeten delven Maar bij deze voldoening moet aan den anderen kant voorbehoud worden gemaakt. De Duitschers hebben nu den strijd ontweken, maar niet voor goed. Zij beoogcn stellig hem te her.vatten in omstandigheden, waarin zij betere kan- sen hopen te hebben. Waar dat gebeu ren zal ligt evenzeer in het duister, als de uitslag van den nieuwen, eerlang te hervatten strijd. Van Duitsche zijde anticipeert men natuurlijk van te voren op een gunstigen afloop van den ma- noeuvreslag, waartoe de Duitschers het initiatief willen nemen. Maar van de zijde van de geallieerden is men natuur lijk evenzeer op zijn hoede en zal men trachten de gelegenheid, die de Duit schers door dezen terugtocht hopen te verkrijgen, niet aan de hand te doen. Zoodat er op het oogenblik nog niet uit te maken is, aan welke partij de bewe gingen van deze dagen (afgezien van het moreele voordeel voor de Entente) de beslissing zullen brengen. Kindenburg heeft tot nu toe in alle veldtochten, die hij heeft geleid, ge vochten met de vleugels vooruit en het centrum ingetrokken. Om zulUs in Roe menie te doen, is zelfs bijna geheel Ze- venburgen ontruimd; aan de zijkanten werd evenwel hardnekkig vastgehouden. Misschien heeft hij voor het Westen een dergelijk plan en zal allereerst het heele centrum, dat met een groote bocht voor uit staat, zoo worden ingetrokken, dat de bocht juist andersorp staat, waarop de groote slag zou kunnen beginnen. Om samen te vatten: de Duitschers hebben den aanval van de bondgenooten willen ontwijken ter plaatse, waar hun de om standigheden niet gunstig toeschenen, maar zij zullen hem stellig aanvaarden als zij meenen, die omstandigheden te hebben verbeterd. Wij beleven nu een periode van manoeuvreeren, waarin bei- de partij en er op uit zijn de voorwaarden voor him partij zoo goed mogelijk te ma ken, het is de inleiding van den beslis- senden slag, over den uitslag waarvan nog niets tezeggen valt. Hij is in zijn eerste voorbereidend stadium. Van Bapaume is al gemeld, dat het verwoest is. Waarschijnlijk zullen de Duitschers op hun terugtocht niets over- eind laten en niets achterlaten, waar de vijand eenig voordeel van zou kunnen trekken. Zoo hebben ook de Russen ge- daan, toen zij door Polen terugtrokken. Dit werd hun toen ter tijde van Duit sche zijde als een bewijs van hun bar- caarsehheid aangewreven, terwijl hun bondgenooten het als wijze taktiek pre- zen. Nu doen de Duitschers hetzelfde en krijgen nu van hun tegenstanders het zelfde verwijt te hooren, dat zij indertijd tegen de Russen hebben gebruikt. Overigens is het altijd het streven ge weest van de terugtrekkende groep, den vijand het vol gen zooveel mogelijk te belemmeren, zoo mogelijk het contact kwijt te raken. Ook de Duitschers zijn een's door Polen teruggegaan en zij heb ben toen dezelfde taktiek toegepast. AANVAL VAN DUITSCHE OORLOGS SCHEPEN IN HET KANAAL. De chef van den Duitschen marinestaf deelt mee: In den nacht van 17 op 18 Maart drongen deelen van onze strijd- macht ter zee opnieuw door in het Nauw van Calais en de Theems-mon- ding. Door de zuidelijke aanvalsgroep werd een vijandelijke torpedojager van de Ka- naalwacht in een gevecht op korten af- stand tot zinken gebracht. Een tweede torpedojager werd zwaar beschadigd. De noordelijke groep vernielde bij N.- Foreland een handelsvaartuig van onge- veer 1500 ton door een torpedoschot en twee voorpostschepen door artillerie- vuur. Hierop beschoot zij de versterkte haven van Margate van korten afstand met goede uitwerking. De vijandelijke landbatterijen antwoordden zonder re- sultaat. Onze zeestrijdmacht is voltal- lig, zonder averij en zonder verliezen aan menschenlevens teruggekeerd. DE BREMEN. Naar het Hbl. uit zeer vertrouwbare bron verneemt, is de Bremen, het zus- terschip van de handelsduikboot Deutschland, door de Engelschen buit gemaakt en ligt in den mond van de Avon, de voorhaven van Bristol. Hoe kwam dat schip daar? Op de reis naar Amerika, in de twee de helft van het vorige jaar, is de Bre men, uitvarende, in een duikbootval ge- loopen. Daarin was een mijn aange- bracht, die een gat in de Bremen sloeg, waardoor het water het schip kon bin- nendringen. De opvarend.en zijn daarbij alien omgekomen. Daar de Bremen echter in het net van -den duikbootval was vastgeloopen, zonk de boot niet, doeh werd, met de val, op- gehaald. De Engelschen hebben de Bremen naar den mond van de Avon gesleept, hersteld en bewaken deze duikboot met groote angstvalligheid. Berichten over de lotgevallen van de Bremen werden door de censuur onderschept; in de bla- den mocht er geen melding van worden gemaakt en telegrammen erover werden aangehouden. DE TERUGTOCHT DER DUITSCHERS IN FRANKRIJK. In een officieele nota wordt door een ooggetuige een beschrijving gegeven van het heroverde Fransche gebied. Ilij zegt: Al de dorpen zijn geplunderd, zoo dat er enkel kale muren overblijven. De Fransche cavalerie is vanochtend Nesle binnengetrokken te midden van de geest driftige toejuichingen van de 2000 be- woners, die uitgelaten blijde waren. Een Fransche vlieger had de eer het eerst Nesle te betreden. Toen hij omstreeks 8 uur over de plaats heen vloog zag hij een man een Fransche vlag zwaaien boven het dak van een huis. Hij daalde onmiddellijk neer; de laatste Duitschers waren juist vertrokken. Te Roye zijn tafelzilver, linn en, schilderijen, zelfs de kleinste voorwerpen van waarde bijeen- gepakt en naar plaatsen in Duitschland gezonden. Het huisraad is verbrand of meSgenomen naar de loopgraven. De bevolking van deze streek is meestal in eenige dorpen bijeengebrac.ht. Zoo is er thans te Noysencourt een bevolking van ongeveer 1100 menschen. De inwoners van Roye hebben de bevrijders gewaar- schuwd niet aan de bronnen te komen, daar zij de Duitschers rond hadden zien zwermen den dag voor zij wegtrokken. DUITSCHE BESCHOUWING OYER DEN TERUGTOCHT. Majoor Moraht schrijft in het Berl. Tagebl. over den terugtocht der Duit schers, dien hij een succes voor hen noemt Het legerbericht van 13 Maart zegt zoo duidelijk en eenvoudig, dat Bapau me, Peronne, Roye en Noyon ontruimd zijn en is toch van een zoo ver strekken- de beteekenis, welke in het verloop van den oorlog nog veel grooter zal worden. Een koen besluit is genomen en de ver- metelheid van den veldheer die dit durf- de uitvoeren is geweldig en slechts een persoonlijkheid als Hindenburg kon vol- komen rustig en zeker een dergelijk be wijs van een initiatief op groote schaal geven. Dat in het hoofdkwartier het plan van een strategische frontverkor- ting bestond, weet ieder Duitscher en tegelijkertijd zal ieder zich met grimmi- ge vreugde voorbereiden om den vijand nog aanmerkelijker schade toe te bren gen, als hij zich de vijandelijke oorlogs- doeleinden maar voor oogen houdt. De Duitschers hopen den vijand thans meer te kunnen benadeelen dan bij een bloe- dig offensief. DE HOUDING VAN WILSON. Hoewel er Zondag weer 3 Amerikaansche schepen tot zinken zijn gebracht, betoogen de bladen nadrukkelijk,- dat dit geen open- lijke daad i» en zij erkennen tbans de juist- beid van Wilson's standpunt, die zijn tijd wit afwachten. De //Daily Chronicle" schryft, dat Ame rika geen baast behoeft te maken om ten behoeve van de beschaving zich in den oor log te menger, doeh dat alien Amerika's deelnemiDg verwachten, tenzij er een ver- andering in de stemming in het westen der Ver^enigde Staten zou komen. TER NEUZEN, 21 Maart 1917. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand755.8 Stock holm. Laagste barometerstand: boven 745 Zuid-Oost-Duitschland. Verwachting tot den avond van 22 Maart: Zwakke tot"matige, later wel- licht toenemende noordelijke tot weste- lijke wind; meest zwaar bewolkt, later wellicht weer regen of sneeuw, aanvan- kelijk zachter. Benoeming kerkvoogd. In de heden gehouden vergadering van notabelen der Ned. Herv. kerk al- hier, is tot kerkvoogd gekozen de heer D. Tholens Az. Diefstal in de kazerne. Meerdere malen werden, gedurende de laatste weken, goederen uit de infanterie kazerne alhier vermist, zonder dat men kon nagaan op welke wijze dat gebeurde. Ten slotte werd van die diefstallen aangifte gedaan aan de gemeente-politie Deze stelde een onderzoek in, en wist de vermiste goederen op te sporen te Goes en te Hansweert, waar zij door een Mid- delburger, een zekeren K., kooprnan, wa ren verkocht. K. is, onder verdenking van heling der gestolen voorwerpen, ge- vangen genomen en ter beschikking van de justitie gesteld, terwijl voorts, in ver- band met verkregen aanwijzingen, een drietal militairen in arrest zijn gesteld, onder verdenking de goederen te hebben ontvreemd. Een drinkwaterleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit verschillende berichten in ons blad is onzen lezers bekend, dat weder op krachtige wijze pogingen worded aange- wend, voor* het verkrijgen eener drink waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen, en werden door ons mededeelingen ge daan omtrent de samenstelling van dat comite en voorloopige werkzaamheden om tot dat doel te geraken. Het comite van actie heeft daartoe reeds vergaderingen belegd: 9 Maart te Axel, waar gemeentehesturen en raads leden uit Ter Neuzen, Axel, Koewacht, Zuiddorpe, Westdorpe, Overslag, Sas van Gent, Philippine en Zaamslag tegenwoor- dig waren, 12 Maart te Hulst, waar ver- tegenwooraigd waren de besturen van Clinge, Hulst, St. Jansteen, Graauw, Os- senisse, Honteniss^, Stoppeldijk, Hengst- dijk en Boschkapelle, 15 Maart te Oost- burg, waar de vergadering werd bijge- woond door de gemeentehesturen van Oostburg, Aardenburg, Sluis, Ede, St. Kruis, Retranchement, Cadsand, Zuid- zande, Nieuwvliet, Groede en Breskens, 16 Maart te IJzendijke, waar op de ver gadering aanwezig waren gemeentehe sturen van IJzendijke, Hoofdplaat, Bier- vliet, Waterlandkerkje en Schoondijke. Op die vergaderingen is duidelijk uit- eengezet, wat eene drinkwaterleiding voor eene streek betqekent, zoowel voor bevordering van de gezondheid en rein- heid, als voor de bevordering van indu- strie. Aan de hand van statisti^ken werd door den voorzitter van het comite van actie, den heer F. Hombach, aangetoond, dat, dank zij de drinkwaterleiding, de sterfte in de steden een lager percentage aanwijst dan op het platteland. Voorts werd ook met nadruk gewezen op het voordeel van het voorhanden zijn van goed water voor bevordering van de in- dustrie. Over het algemeeb is het gemis aan zuiver water een belfepimering voor het vestigen van industrten in onze streek, daar het gebruik van water met hoog zoutgehalte zeer nadeelig is voor de stoomketels. Nu j.l. Maandag waren door het co mite van actie, vertegenwoordigd door den voorzitter, den heer Hombach, en den secretaris, den heer Mr P. Dieleman, de vertegenwoordigers van de Zeeuw- sche pers uitgenoodigd, om dezen eenige mededeelingen te doen over den stand van zaken. We kunnen niets anders zeggen, dan dat die gegeven inlichtingen ten zeerste bevredigend waren, daar het vooruit- zicht bestaat, dat verschillende bezwa- ren, die voor het aanleggen eener drink waterleiding alhier bestaan, en die we reeds kennen uit vroeger ter zake aan- gewende pogingen, zullen worden opge- lost. Het comite kan verklaren dat van rijkswege de toezegging is gedaan, dat men Zeeuwsch-Vlaanderen wil helpen aan eene waterleiding en daarom tus- schenkomst zal verleenen waar dit noo- dig mocht blijken. In deze officieuse toezegging ligt heel wat opgesloten. Evenwelook de ingezetenen van Zeeuwsch-Vlaanderen, vertegenwoor digd door hunne gemeentehesturen, moe ten beginnen. Het zal wel niet meer in het aigemeen noodig zijn, de gemakken en voordeelen eener waterleiding in het breede uiteen te zetten. Trouwens, tegenover de ge- meentebesturen en raadsleden, die het eerste woord zullen te spreken hebben, is dit op de bovengenoemde vergaderin gen op uitstekende wijze gedaan. Men wil de zaak nu op afdoende wijze, aanpakken en ook tot een eindresultaat brengen. Daarvoor is een uitgebreid on derzoek noodig. Om dat onderzoek af- doend te doen zijn, moeten kosten ge maakt worden. Voor het bedrag, dat daarvoor noodig zal zijn, wordt van de gemeentehesturen slechts eene bijdrage gevraagd van 10 cent per inwoner. Er is berekend, dat een bedrag noodig is van 40 cent per inwoner. Als de be- woners van Zeeuwsch-Vlaanderen nu beginnen met belangstelling te toonen, door het toezeggen van dat dubbeltje per inwoner, dan kan het comite toezeg gen, dat ook de provincie Zeeland voor ieder inwoner 10 cent zal bijdragen en de overige twee dubbeltjes, dus de helft van het bedrag, van rijkswege is toe- gezegd. Teneinde dat bij rijk en provincie nog tijdig te kunnen aanvragen, om de be- dragen op de begrooting voor 1918 te krijgen, is aan de gemeentehesturen ver- zocht, voor 8 April a.s. hieromtrent eene gunstige beslissing te nemen. Het is de bedoeling, dat ook de gemeentehesturen die bedragen dan zullen uittrekken op de begrooting voor 1918. Hierbij valt verder op te merken, dat „dat dubbeltje per inwoner" thans van de gemeenten wordt gevraagd zooals wij reeds aanstipten, meer als een blijk van instemming met het plan doeh dat dit bedrag, bij de totstandkoming der waterleiding, weer aan de gemeen ten wordt teruggegeven, daar het be drag, noodig voor het onderzoek en het ontwerpen der plannen, alsdan bij de stichtingskosten wordt ondergebracht. In verband hiermede meende de voor zitter te mogen zeggen, dat er absoluut geen kosten of risico voor de gemeenten aan de zaak verbonden zijn. De totstandkoming is zoo goed als verzekerd, als de gemeentebesturen be ginnen met hunne medewerking te ver leenen. Over het hoe en de verdere oplossing der zaak, deelen we in het volgend num- mer verdere bijzonderheden mede. (Wordt vervolgd.) Landstormplichtigen en van militie- dienst vrijgevstelde kostwinners. Naar wij vernemen zulien tegelijk met het gedeelte der landstormklasse 1908, dat omstreeks Juni van dit jaar vermoe- delijk in dienst zal worden gesteld, moe ten opkomen: a. Zij, die nog niet in werkelijken dienst zijn moeten komen, omdat zij landstormplichtig zijn gewofden tenge- volge van een hun als militieplichtige verleende vrijstelling wegens kostwin- nerschap, voor zoover die vrijstelling voor 1 Juni a.s. voor goed verleend is, uitgezonderd degenen, die uit anderen hoofde niet tot opkomst gehouden zijn; b. Zij, die nog niet in werkelijken dienst zijn moeten komen, omdat.. zij landstormplichtig zijn geworden tenge- volgen van een hun als militieplichtige verleende vrijstelling wegens persoon- lijke onmisbaarheid, desbedoeid in art. 34, le lid, 2 der Militiewet, voor zoover die vrijstelling voor goed is verleend, uitgezonderd degenen die uit anderen hoofde niet tot opkomst zijn gehouden. Regeeringsvarkens. Op 2 April zal weder een aanvang wor den gemaakt met de levering van regee ringsvarkens. Tot dien datum zal uit- sluitend aan de gemeentebesturen ge- zouten varkensvleesch worden verstrekt. Groenteplanten. In verband met de omstandigheid, dat bij meerdere verbouwers het voornemen schijnt te bestaan in het a.s. voor jaar groenteplanten te telen, met de bedoe ling het jonge gewas naar het buiten- land uit te voeren, zij er op gewezen, dat de uitvoer van bedoelde planten niet zal kunnen geschieden, aangezien zij geacht worden te vallen onder het bestaande uitvoerverbod voor versche groenten. Rijst. De Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel heeft: I. den burgemeesters opdracht ver leend, ingevolge art. 9, lste lid der Di- stributiewet 1916, aan houders van rijst opgave te vragen van alle hoeveelheden rijst van alle soorten, welke zij op 20 dezer in voorraad hebben, anders dan voor eigen gebruik of dat van hun ge- zin, met afzonderlijke vermelding van de hoeveelheden regeeringsrijst of rijst, die reeds van wege de regeering in bezit is genomen en van alle andere soorten; II. den burgemeesters opdracht ver leend, de opgegeven voorraden, behou- dens die van regeeringsrijst en de reeds in bezit genomen partij en rijst, ingevol ge art. 9, 2de lid, der Distributiewet 1916, in bezit te nemen en deze bij.eer ste aanvrage ter beschikking te doen stelleri van het Rijk III. bepaald, ingevolge art. 8, lste lid, der Distributiewet 1916, dat, met ingang van 20 dezer, rijst van welke soort ook aan den verbruiker niet mag worden geleverd dan tegen afgifte van bons gel dig voor regeeringsrijst, of, in gemeenten, waar geen bonstelsel is in- gevoerd, met inachtneming van het voot* rijst vastgestelde rantsoen. Melkbrood. De Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel heeft met ingang va» heden, ingetrokken zijn beschikking dd. 1 Februari jl., houdende verbod on melkbestanddeelen of melkproaucten te bezigen bij de bereiding van brood. HOEK. Gisteren had alhier de begrafenia plaats van den overleden wethouder Geelhoedt. In den stoet werden opge- merkt de burgemeester met den secre taris en de raadsleden, benevens kerke- raadsleden, daar de overledene tevena lid was van den kerkeraad der^ Ned. Herv. gemeente. Aan het graf werde* door den burgemeester eenige woordea van waardeering gesproken, bij het scheiden van dezen trouwen ambtenaar en vriend. Dinsdag werd alhier de nieuwe motorbrandspuit, geleverd door de firm® Bikkers Zoon te Rotterdam, beproefd. Bij deze gelegenheid waren ook aanwe zig de burgemeester met de raadsleden. De proef, welke met deze nieuwe spuit werd genomen, bewees maar al te zeer dat de gemeente op dit gebied thans voor geen andere gemeente moet ach- terblijven, zoodat de betrokken firm*, die deze prachtige en doelmatige spuit geleverd heeft, alle eer voor haar werk toekomt. x ZAAMSLAG. Reeds herhaadelijk moesten de kind«- ren gewaarschuwd worden voor het ge- vaar dat zij liepen, door zich op en nabij de rails te wagen als de tram de koni van het dorp passeert. Die waarschn- wingen worden, zooals dat veelal gaat, in den wind geslagen. Jl. Zaterdagmid- dag vermaakte zich het 6jarig zoontje van J. van L. door met een stokje op de tramwagens te slaan, toen de tram kwam binnenrijden. Hij stootte den arm tegen een in de nabijheid staande tele- foonpaal en kwam daardoor te vallen, met een voet op een der rails, waardoor hem een teentje werd afgereden en eem stuk van den voetzool werd afgescheurd. Een in de nabijheid staande 14jarijr« jongen had de tegenwoordigheid vaa geest het ventje van onder de waggons te trekken, waardoor voorkomen werd, dat hij door de volgende wielen verder werd gekwetst. De redder droeg het jongetje aaa- stonds naar de ouderlijke woning, w-a&r- na geneqskundige hulp werd ingeroepen. AXEL. Door een inwoner dezer gemeente worden proevei* genomen, om uit ee* mengsel van kdolteer en vlasafvsl brandstof te vervaardigen. Bij de eer ste proeven verkreeg men een goed bruikbare brandstof, doeh na afkoeling vielen de vormen uiteen. De proefne- mingen worden inmiddels voortgezet. Mai's. De Minister van Landbouw, Nijveu- heid en Handel maakt bekend, dat vaa Maandag 19 dezer tot en met Zaterdag 24 dezer de prijs van mai's, uitsluitend bestemd om aan de gemeentebesturen t« worden verstrekt voor ruiling tegen rogge van den oogst 1916, bedraagt voor alle soorten f 235 per last van 2000 K.G. of 8.221/2 per 70 K.G., zoowel te Rotterdam als te Amsterdam te ontvan- gen. Suikerbietenpulp. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, brengt ter kennis van belang- hebbenden, dat door hem is vastgesteld de navolgende regeling betrefiende suikerbie tenpulp Art 1. (1) Het is aan ieder verboden te verk<jopen, te vervreemden of af te leve- ren suikerbietenpulp, afkomstig van eene inrichting, ten doel hebbeode het trekken va* suiker uit beetwortels of andere plantaar- dige zelfstaDdigheden, tenzij deze inrichting tot zoodanige(n) verkoop, vervreemding of aflevering vergunning van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft. (2) Aan zoodanige vergunniag kunnen voorwaarden worden verbondenzij kan te alien tijde worden ingetrokken." Art. 2. Hij aan wiens inrichtiDg zooda nige vergunning is verleend (hier nader te noemen //de fabrikant"), is verplicht de door hem nu of in den vervolge bereide of in zijn bezit zijnde suikerbietenpulp (aampagne 1917/T8, zoowel als oudere pulp) uitsluitend af te levertn aan of ten beboeve van zoodanige veehouders, die hem zullen worden aangewezen door de Toewijzings- commissie voor Veevoeder te 's-Gravenhage, ingesteld, of, de veevoederbureau's, bedoeld bij Kon. Besluit van 11 Augustus 1916 no. 6, volgens de regelingen en tegen de prijzem door den Minister van Landbouw vastge- steld, of nader vast te stellen. Art. 3. (1) De fabrikant is evenwel ge- rechtigd suikerbietenpulp af te leveren aan, en zich daartoe te verbinden tegenover de met hem contracteerende producenten van beetwortelen (hier verder te noemen „de biet- contractanten") echter slechts met dien ver- stande a. dat die hoeveelheid, in natte pulp berekend, niet te boven mag gaan 50 pet. van het gewicht der door hen afgeleverde of af te leveren bieten b. dat die hoeveelheid, in natte pulp berpkend, niet meer mag bedragen dan wat zij in de campagne 1916/' 17 voor hun vee hebben betrokken

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2