Landbouwberichten. Laatste Berictitefg. 8UBGERLIJKE STAflP. der vergadering. Dit heeft echter niet nieer geholpen. De Uoema besloot bijeen te blij ven en er vo-rmdb zidi uit haar een vootr- loopig bewind, dal den bijval van het volk en. het 1 eger heeft verkregen. Hoe het zal aflooperi. kan men nu nog moeilijk voorzien. De voorloopige regeering zal moeilijke dagen beteven. Want met liet wegzendan der b ude regeering beeft men nog •geen voedsel-voorraden voor het volk. Dit zal, als- liet niet bevredigd wordt, ook weer in oppositie komen tegen zijne nieuwe be- .lu orders. Zoouls te begrijpen is, is er ook nti reeda een partij, die niet mtet den staat van zaken is ingenomeig omdat de regeering niet vooruitstrevend genoeg zal zijn terwijl men ook aamiemen mag, dat de aanliangers van het oude regime zich thans wel zuilen islilhouden, maar toch op den uitkijk znllen blijven staan om de eerste de beste gelegen- heid aan te grijpen. teneinde de maelil, die lien thans. pntgaan is, weer te ihtervvinnen. Over bet algemeen leek de revolulie niet tegen de dynastic gerieht en het zou ook niet onmogelijk zijn, dat de troonsafstand an den Czaar een noodsclioit is geweest,- om de voorloopige regeering te dwarsboo- nien, daar liet van algemeene bekendheid is, dat op het platteland de mensdhen zeer Irouwe aanhangiers zijn van vaderlje Czaar. Dil sehijnl wel vast te staan, dat er thans ten oorlogspartij aan liet roer staat, en dat doze er met alle beschikbare middelen op wil aansturen, deu dor log tot een voor bet land zegevierend eind te brengen. Wij la ten hier nog volgen de verscliillcnde proelamalies die zijn Uitgevaardigd: Manifest van den Czaar Een manifest van den Keizer luidtaldus: Wij, Nikolaas II, bij de genade Gods Kei- rer van alle Ruslanden, Tsaar van Polen, Groolvorst van Finland enz. doen te we ten al onze getrouwen onder- danen: in de dagen van den grooten slrijd tegen den buftienlaiidschen vijand, die zich drie faren lang iiispant om ons va der land te knechten, heeft God Rusland. een nieuwe Kware beproeving willen zendeii. Binnenlandsche troebe'.en dreigen een nood- lottlgen vrugslag op den verderen loop van deu hardnekkigen oorlog te "hebben. Het lot van RusLand, de eer van ons held- haltig leger, het geluk van ons volk, heel het Verleden van ons dierbaar vaderland eischen dat de oorlog tot elken prijs. tot een zege- zegevierend rinde wordt gebracht. De wreede vijand spant zijn uiterste krach- ten in en hel oogenblik is nabij, dat ons'dap- pere Jegers samen met onze rifemrijke bond- genooten den vijand voor goed zal verslaan. In deze beslissende dagen in bet leven van Rusland achtten wij het omzen plicht, dat ons volk mnig vereenigd blijft en al zijn krachten inspant 0111 een snelle overwinning fee behalen. Daarom is het dat wij in overstemming met de Ilijksdoema het goed hebben geacht, dje kroon van den Russischen staat en het opperste geZag neer te leggen. Ons niet willende scheiden van onzen be- minden zoon, dragen wij onze erfenis over op onzen breeder grootvorst Michael Alexan- drowitsj en zegencn hem bij zijn komst op tden Iroon van den Russischen staat. Wij dragen onzen breeder op te regeeren in volledige eendracht met de vertegenwoor- digers van liet volk, die zetelen in de wet- gevende instellingen en hun een onscliend- baren eed te zweren uit naam van ons wel- bem indie vaderland. Wij doen ©en beroep op alle trouwe zonen in liet vaderlgnd, om hun heiligen vader- landsehen plicht te doen, in deze liaehe- Lijke ure vran nationale beproeving gehoor- fcamende aan den Tsaar, en hem te hel pen, samen met de vertegenwoordigers van liet •nolle, den Russischen staat te geleiden op den weg van voorspoed en roem. God behoede Rusland. Freclamatie van den Groolvorst Michael De prorlamatie van den grootvorst Michael AlexandrowiLsj luidl: „Een zware taak is mij opgelegd door den wil van mijn breeder, die mij den kei- zerlijken iroon overdroeg lijdens een oorlog zonder weerga en binnenlandsche onlusten. Bezield door dezelfde gedachte als het ge- heele yolk, dat het welzijn van het vader land voor alles gaat, heb ik liet vaste besluit genomen de iioogste macht lalleen te aanvaar- denindieu dat de wil is van ons gnoote volk, dat bij plebisciet en doO(r de stem zijner vcr lege 11 '.v o ryi'tl i ge rs in de conslitueerende •vergadering zicli nioet uitspraken over den regr rings vo'nn en de nieuwe grondwet voor den Russischen slaat. „Dicntengevolge verzoek ik, den zegenGods afsmeekend. alien Russischen burgers zich te onderwerpen aan de voorloopige regee ring, opI iniliatief van de Doema gevo'rmd en met die geheele macht bekleed, totdat binnen den korlst mogelijken tijd het mogelijk zal zijn, op den grondslag van geheim, recht- stj'oeks, gelijk en algemeen kiesrecht een con- stitueerende vergadering samen te roepen, die door haar bdslissing aangaande den re- geei-ingsinrm den wiensch des volks zai uit- ISpreken. I te; regeeringsprogram. De voorloopige regeering puliliceerl den volgenden oproep aan de Russische bevol- king: Burgers'!: Het Voorloopig Uitvoerend Goitiite van d© Doema heeft'met liulp en steun van het garnizoen en de inwoners der hoofdstad thans in di'er mate getriompheerd over de troepen van het oude regime, dat het kan overgaan lot een nieer stabiele regeling van de uitvoerende macht. Te dien einde heeft het voorloopige co- mite in lie! eerste nationale kabinet man- nen ppgenomen, wier poliiieke en open- bare werkzaamlieid en verleden hun hei verlrou wen van het land verzekerl. (Volgt de reeds gemelde lijst van Ministers.) In zijn poliliek zal het nieuwe kabinet zich jd oor de volgende beginselen laten lei- den: le. Onmiddellijke en algemeene amnes- tie voor alle politieke misdrijven en over- tredirg^n van godsdienstige voorsckriften, met inbegrip van daden van terroristen, opstandelingen en militairen en misdaden op agrarisch gebied. 2e. Vrpheid van het woord en van de pers, van vereeniging en verbonden alsme- de van staking, met uitbreiding van deze vryheden tot ambtenaren en militairen, binnen de grenzen, welke door omstandig- heden van militairen en technischen aard worden gesteld. Be. Opheffing van alle sociale, religieuze en nationale beperkingen. 4e. Onmiddellpke voorbereidingsmaat- regelen tot bijeenroeping van een constitu- eereude vergadering, die. op den grondslag van algemeen kiesrecht, bet regeerings- regime en de constitute van het land zal vaststtllen. 5e Vervanging van de politie door na tionale militie met verkiesbare chefs. 6e. De gemeenteraads-verkiezingenmoeten plaars vinden op de basis van algemeen kiesrecht. 7e. Troepen, die aan een revolutionnaire beweging hebben deelgenomeo, zullen niet ontwapend worden, maar te Petrograd wor den geconsigneerd. 8e. Hoewel de krggstucht in den actieven dienst streng gehandbaafd blijft, moeten voor de soldaten alle beperkingen opgeheTen wor den ten opzichte van de sociale recbten, welke aan andere burgers verleend zijn. De voorloopige regeering stelt er prijs op, hieraan toe te voegen, dat bet niet in haar voornemen ligt, van de oorlogsomstan- digbeden party te trekken om de ver- wezenlijki. g van de bovengenoemde her- vormings-maatregelen uit te stellen. (T elegraaf- agentschap.) TER NEUZEN, 19 Maart 1917. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luid als volgt: Hoogste barometerstand boven 770 Zuid-Duitschland. Laagste barometerstand 749.7 Wisby. Verwachting tot den avond van 20 Maart Krachtige tot stormachtige, later tij- delijk afnemende Zuidwestelijke tot Westelijke wind, betrokken met kans op regen, later tijdelijk opklarend, zelfde temperatuur. Het „Groene Kruis". Door de vereeniging „Het Groene Kruis" te Ter Neuzen werd Woensdag 14 Maart jl. de eerste halfjaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Op een daartoe gedaan verzoek werd besloten, de Diaconie der Geref. kerk tot wederopzegging als lid op te nemen, ter wijl medegedeeld werd, dat indien meer- dere aanvragen door instellingen moch- ten geschieden, elk geval opnieuw zal be- oordeeld worden. Uit het verslag bleek, dat de vereeni ging zich thans reeds mocht verheugen in een ledental van 341 personen, doch werd opgemerkt, dat het vreemd is, dat er weinig personen met groote inkomens lid der vereeniging zijn. Hoewel dezen kapitaalkrachtig genoeg zijn om in ge val van ziekten het noodige te kunnen aanschaffen, zoo ware het juist nu, in het begin der oprichting, in het alge meen belang gewenscht, dat deze perso nen een zoo nuttige vereeniging steun- den. Verder bleek nog, dat het bestuur over het algemeen tevreden is (behou- dens een enkele uitzondering) over de behandeling der materialen door de ge- bruikers. De voorzitter sloot de vergadering met een opwekkend woord tot de aanwe- zigen, dat ieder in eigen kring propa ganda zou maken, er op wijzende, dat het lidmaatschap slechts een gulden als minimum bedraagt. Provinciale Staten. Verschenen is het voorstel van Gedep. Staten van Zeeland tot calamiteus ver- klaring van de polders Onrust en Jacoba op Noord-Beveland, welk voorstel zal worden behandeld in de buitengewone zitting van de Provinciale Staten op 30 Maart a.s. In bun verslag omtrent de desbetref- fende verzoeken wijzen Gedep. Staten er op, dat er geen reden is om de verzoe ken van de besturen der beide polders tot calamiteus verklaring niet in te wil- ligen. Mede uit het rapport van den Hoofd-Ingenieur van den Provincialen Waterstaat blijkt dat de polders steeds hun verplichtingen zijn nagekomen, maar dat hun oevers noodzakelijk voor- ziening vereischen, zoowel voor die pol ders zelf als voor de achterliggende AnnaFriso, Rip en Heer-Jansz. pol ders en ook voor den noordelijken hoek van Walcheren, die bij de opruiming van de oevers der beide polders aan een zeer sterken stroomaanval zou worden bloot- gesteld, met al de calamiteiten, die daar- van het gevolg kunnen zijn. Indien de polders zelf de verbeterin- gen zouden moeten aanbrengen, zou het dijkgeschot tot ongekend hooge bedra- gen moeten worden opgevoerd en de pol ders dus veel te zwaar worden belast. Ofschoon het bestuur van den Anna Frisopolder hiertegen bezwaar heeft ge- maakt stellen Gedep. Staten toch voor een waterschap op te richten voor het besturen beheer<!n en bekostigen van de zeewering en verdediging van de cala- miteuze Onrust, Jacoba en AnnaFriso, dat bestaat uit de calamiteuze polders en uit de daaraan grenzende polders HeerJansz., Rip en Maria. Lezing over Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrijdagavond hield de heer Pattist, hervormd predikant te Aardenburg, te Axel een zeer interessante lezing over Zeeuwsch-Vlaanderen. Voornamelijk had deze lezing, welke de heer Pattist ook in de voornaamste plaatsen van ons land wenscht te houden, ten doel om te be- toogen, dat de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen Nederlandsch was, is, - en Nederlandsch wil blijven. En dit te meer, waar sinds het ontbranden van den grootsten en verschrikkelijksten aller oorlogen in het buitenland meer dan gewone belangstelling wordt ge- koesterd voor ons strookje grond, dat ten Zuiden van de Schelde ligt. Hoewel geographisch dit gebied dan ook niet als Nederlandsch beschouwd kan worden, toonde de spreker in een schoone rede aan, dat toch steeds de volksaard der bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderqn zoo'n gi'oote overeenkomst heeft met de Nederlandsche en die in zoo groote mate van de Belgische zeden en gewoonten afwijkt, dat geen enkele Nederlander er aan zal twijfelen, dat bij nog in Nederland is, zoolang de grens niet is bereikt. In grove trekken ging spreker vervol- gens de wording van Zeeuwsch-Vlaande ren na en verrassend was het vooral voor hen, die niet in deze streek onder- wijs hadden genoten, hier te vernemen, hoe belangwekkend de geschiedenis was van plaatsen als Sluis, Aardenburg, Axel en Hulst. Hierna werd gewezen op de beteeke- nis van Zeeuwsch-Vlaanderen voor Ne derland wat betreft handel en nijver- heid; hoe Oostdljjk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen twee korenschu- ren vormen, en welk een som van hieruit in de schatkist stroomt als directe en indirecte belastint;. Vooral in verbatid hiermede verheelde de spreker ook niet, dat onze streek in sommige zaken, als onderwijs en ver- keersmiddelen, vaak stiefmoederlijk be- deeld is geworden en dat het plicht is van de Nederlandsche Regeering ook met onze menschen rekening te houden. Een serie lichtbeelden, voorstellende •kiekjes van verschillende streken en stadjes van Zeeuwsch-Vlaanderen, was het slot dezer vergadering. Verblijf ontzegd. Door den commandant in Zeeland is wederom aan drie Nederlanders, afkom- stig uit Westdorpe, Zuiddorpe en Koe- wacht, die verdacht worden betrokken te zijn bij den smokkelhandel, het ver blijf in zijn gezagsgebied ontzegd. Overtreding distributieregeling. Bij een ingezetene van Vlissingen zijn door de politie in beslag genomen vier broodkaarten en vier bonboekjes die deze heer had aangevraagd voor zijn katjes. Aanstaande vermindering van het broodrantsoen. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Zeker zal door velen in den lande met genoegen vernomen zijn, dat heden van Rotterdam en Amsterdam uit, schepen zijn gaan varen, om het voor ons land benoodigde broodgraan uit Amerika te halen en het is ongetwijfeld een klein liclitstraaltje in deze donkere dagen, maar veel meer dan een klein licht- straaltje is het ook niet. De uitgevaren schepen moeten namelijk gaan naar de haven Halifax en ofschoon zij niets 'in hebben 't zijn schepen in ballast moeten zij daar door Engelsche ambte naren worden onderzocht en kunnen eerst daarna doorvaren naar de haven waar zij graan moeten laden. Hebben zij dan tarwe, zoo broodnoodig voor de voeding, voor het Nederlandsche volk ingenomen, dan moeten ze weer naar Halifax terugvaren, om opnieuw te wor den onderzocht en krijgen dan misschien toestemming om naar Nederland dooi; te varen. De groote vragen zijn nu: Hoelang zullen de onderzoekingen te Halifax duren en zal Engeland toestemming geven aan de met graan geladen schepen om naar Nederland door te varen? Deze laatste vraag klemt te meer om dat op het oogenblik reeds eenige weken een 6tal booten met tarwe voor Neder land bestemd te Halifax worden vastge- houden en tot nu toe nog absoluut onbe- kend is, wanneer deze mogen doorvaren. Natuurlijk blijft dan nog het gevaar op zee bestaan en ook hiermede moet de Nederlandsche Regeering voortdurend rekening houden. Het is dan ook niet aan twijfel onderhevig of er wordt ern- stig overwogen om het broodrantsoen te verminderen. Zijn wij echter wel in- gelicht, dan zal dit op deze wijze ge schieden, dat die deelen der bevolking, die de minste draagkracht hebben, zoo- veel mogelijk hun rantsoen brood zullen behouden. De ramp aan boord van de Gelderland. In het ziekenhuis te Vlissingen is heden het vierde slaChtoffer der ramp aan boord van de Gelderland, de stoker Breedijk, overleden. Tarwe, rogge en mats. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zegt in een circulaire aan de burgemeesters Ik heb de eer n mede te deelen, dat met ingang van heden het verwerken. van tarwe en rogge tot veevoeder, alsmede het gebruik daarvan als zoodanig, ingevolge art. 6 der Distributiewet 1916 is verboden. In verband hiermede verzoek ik n inge volge art. 9, lid 1, der Distributiewet 1916 bij schriftelijke vordering van de landbou- wers in uw gemeente te vragen, welke hoeveelbeden tarwe en ro.gge zij onder zich hebben, waarna alle tarwe Cn rogge, met uitzondering van de zaaitarwe en de hoe- veelheden tarwe en rogge, die den land- bouwers voor eigen broodvoorziening zijn gelaten, dient te worden opgevorderd en onverwijld geleverd aan de Provinciale Brood-Com missie. Bij onwil der landbouwers machtig ik u ingevolge art. 9, lid 2, der Distributiewet tot inbezitneming van de tarwe en rogge over te gaan en tot benoeming van schatters, het laatste in overeenstemming met de wen- schen van de Provinciale Br'ood-Commissie. Teneinde tegemoet te komen aan de be- hoefte aan veevoeder van die landbouwers, aan wien bij ontstentenis van gerst, haver of andere voedermiddelen tarwe als vee voeder was gelaten, is door mij besloten hun, voor zoover dit naar uw oordeel en dat der Provinciale Brood-Commissie nood zakelijk mocht zijn, de gelegenheid te geven l uilmais van de regeering te betrekken. Ik verzoek u beleefd ook aan de ait- voering van dezen maatregal uw mede- werking, bereidwillig verleend bjj de ver- strekking van mais in ruil voor rogge, niet te willen onthouden. In verband met het feit, dat tarwe niet in die wate een gebruikelijk veevoeder is als rogge, en waar de hoeveel- heid beschikbare mais zeer beperkt is, zullen echter te dezen aanzien de volgende voorschriften in acht moeten worden ge nomen De landbouwers zullen huane aanvragen om mais, onder opgave van de hoeveelheid sedert heden ingeleverde tarwe, van de hoe veelheid gerst en haver of andere voeder middelen die zij bezitten, en van de grootte van hun veestapel bij u hebben in te dienen. Met den meesten klem verzoek ik u een nauwkeurige controle in bet leven te roepen, opdat geen aanvragen worden goedgekeurd lo. indien de hoeveelheid aangevraagde mais grooter is dan strikt noodzakelijk voor de voedering van den veestapel gedurende den termijn loopende van heden tot 31 September eerstkomend, waarbjj rekening moet worden gehouden met de hoeveel- heden gerst en haver en andere voedermid delen, die de landbouwers bezitten 2o. indien meer mais wordt gevraagd dan tarwe is geleverd 3o. indien vaD de betrokken landbouwers geen of onvoldoende medewerking tsrzake wordt ondervonden of indien onjuiste op- gaven worden verstrekt. Goedgekeurde aan vragen zullsn door u moeten worden ge- zonden aan de Provinciale Brood-Commissie onder vermelding van de door de land bouwers bij de aanvrage verstrekte gegevens, welke commissie ua goedkeuring de mais zal leveren tegen een prjjs van ten hoogste 14.50 per 100 K.G. Teneinde in de onmiddellpke beboefte aan mais te kunnen Voorzien is door mg opdracbt gegeven dat onverwijld een voor- raad mais maar de opslagplaatsen der Brood- Commissies ?al worden gezonden. Wijders verzoek ik u, tegelijk met de bovenbedoelde schriftelijke vordering, even- eens ingevolge art. 9, lid 1, der Distributie wet 1916 te vragen aan de landbouwers en handelaren in uwe gemeente welke hoe- veelheden bruine boouen, kleine groene erwten, schokkererwten, kroonerwten en ELaapsche groene erwten zij gedorscht of ongedorscht en, voorzoover gedorscht, ma- chinaal of met de hand geschoond, onder zich hebben, waarna ik u verzoek den be- trokkenen mede te deelen, dat deze voor- raden bij dezen geheel door mij in bezit werden genomen ingevolge art* 9, lid 2, der Distributiewet 1916. Ik verzoek u de betrokkenen er met nadruk op te wijzen, dat van hede* af al bovenbsdoelde boonen en erwten Rjjkseigen- dom zijn en dat vervreemding of gebruik hen bloot stelt aan een strafrechterljjke ver- volging. Koper-vitriool. Het bestuur van het Landbouw-Ex- port-Bureau deelt aan het Landbouw- weekblad mede, dat de Nederlandsche Overzee-Trustmaatschappij voor alle door de Kunstmest-Commissie ingezon- den aanvragen voor koper-vitriool con- senten tot invoer in Nederland heeft verstrekt. TER NEUZEN. Missie Ned. officieren. De Missie van Ned. officieren die door de Duitsche regeering werd uit- genoodigd een bezoek te brengen aan de Duitsche gevechtsfronten zal bestaan uit de commandant van het 9e infante- rie regiment, majoor Ten Bosch, van den Etappendienst en P. van Essen, ka- pitein der genie. Indische Commissie „Indie Weer haar", Wij vernemen dat de Indische Com missie „Indie Weerbaar" morgen een audientie zal worden verleend door H. M. de Koningin, terwijl de oud-Gouverneur, de heer Idenburg de Commissie aan H. M. zal voorstellen. Nekkramp. Te 's Hertogenbosch zijn 6 gevallen van nekkramp geconstateerd. Aangekomen stoomschepen. In den Nieuwen Waterweg zijn heden binnengekomen de stoomschepen Dar- danus met een lading lijnkoeken en de, Rijndijk met een lading mais. Beide schepen hadden op eigen risico de reis van Engeland door de gevaarlijke zone ondernomen. Nederlanders te Petrogad. Blijkens een bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken alhier ontvangen telegram van den 16 Maart waren de Nederlanders in Petrograd in goeden ge- zOndheid. Propaganda-optocht. De door het Socialistisch Comite en het Socialistisch Vrouwencomite uitge- schreven propaganda-optocht tegen den oorlog en dreigenden hongersnood, op den herdenkingsdag van de Parijsche Commune, had gister te 's Cravenhage plaats, waaraan door eenige honderden werd deelgenomen en nog door meer- dere nieuwsgierigen werd gadegeslagen, Door de politie waren uitgebreide maatregelen .getroffen. Alles liep in de beste orde af. LONDEN. Drie Amerikaansche stoomschepen, de Illinois, de Vagelan- cia, en de City of Memphis, zijn getor- pedeerd. PETROGRAD. Onze voorposten heb ben Wan bezet. PARIJS. Het geheele Ministerie heeft zijn ontslag gevraagd. NEW-YORK. De dreigende spoor- wegstaking is voorkomen. PARIJS. Ten Noorden van de Ancre is onze cavalerie Nestle binnengerukt het meer noordelijke Noyon is door ons bezet. Tusschen Oise en Soignon is de ge heele Duitsche lime vermeesterd en zijn 3 dorpen in ons bezit gekomen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 13 Maart 1917, des voormiddags IO1/2 uur. Yoorzilter de heer L. J. den Hollander, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: L. Lamaitre, A. E. C. Kruijsse, F. van Driel, J. M. Oggel, W. Eieleman, J. Smies, J. de Feijter en M. Wolfert, benevenis de Secretaris. Afwezig de heeren F. Dekker en P. Dekker. (Vervol g.) 9. Benoeming wijkmeester. De Voorzitter stelt aan de orde de benoe ming van een wijkmeester; hij deelt mede, dat hot de bedoeling van Burgemeester en Wethouders is, die functie te combineereffl met die van gemeente-veldwachler, aange- zien het sataris niet hoog getnoeg is, om daar- over iemand afzonderlijk aan te stellen em zijn ook geen sollicitanten opgeroepen Hij noodigt de heeren Van Driel en Oggel uit met hem het stemtmreau te vormen. Met algemeene stemmen Wordt benoemd de heer Joosting. 10. Voorstel van Burgemeesler en Wel ders om nadere bpiinlingen vast le stel len in Mike bezuinifing gasverbruik De Voorzitter deelt mede dat gebleken is dat door de tot hiertoe yoorgesehreven maat regelen de noodige bezumiging op gas nog niet is bereikt, en zij dus gemoodzaakt zijn, vender© bezuiniaingsmaatregelen voor te stel len Er zijn versctiillende plaatsen, waar de winkels reeds na 6 uur geen gas meer mogen branden, in de hotels ook niet. In de plaatsen waar men uitsluitend eleetrisch licht annwendl. schijnt de stroombesparing niet tot beteekenende kolenhesparing te lei- den.. In elk' geval. de besparing van 35 »/o op het verbruik is hier niet verkregen en naar a.anleiding daarvan stellen Burgemees ter en Wethouders, in overleg met de gas- commissie voor, de verordening van 7 De cember 1916. waarbij werd verboden, behal- ve op Zaterdag, ter verlicbting van winkels of voor reclamedoeieinden gas te bezigen. voor 's morgenjs 6 uur len na's tavondfi 8 uur, uit to breiden tot de. cafe's en te bepalendat ook de berbei'.gen niet met gas mogen wor den verlirhl na des avonds 8 uur. des Zater- dags na 9 uur. Het is niet mogelijk dergelijken maalresel na te laten. want al is ©r aan de fabriekeen goeden voorraad kolen, die moet mettertijd ook weer worden aangevuld envdan moet aan het kolenbureau een staat worden over- gelegd. wnaruit blijkt, boeveel er bezuinigd is. De verordening van 7 December 1916 is spoedeischend afgekondigd; dat zal voor deze wijziging niel noodig zijn. Bepaald kan wor den dat de verordening in working treedt 3 dagen na de afkondiging. De gewone weg kan dan wordeen gevolgd en' er Zal 8 a 10 dagen m-ee beengaan. De heer Oggel vraagt, hoe, in verband met bet ontbreken van juiste gegevens, zal moe ten worden aangetoond, wat er bespaard wordt. De Voorzitter stemt toe, dal daarmede wd eenige moeilijkheden zullen worflen onder-1 vonden, maar de directeur zal toch een des- belreffende staat moeten opmaken, die kan worden overgelegd. Trouwens, men staat toch in het algemeen voor moeilijkbeden. Er zijn tal van plaatsen, waar in verband, met de distribuliemaatregelen op de secrelarien laat gewerkl wordt, waar dus meer kiinst- licht noodig is, dan anders. "Er zijn plaatsen waar in 1914 door aanwezighteid van mili tairen en andere omsbandigbeden meer gas dan anders werd gebruikt, en waar nu geen militairen meer zijn, terwijl omgekeerd nu in plaatsen militairen gedetacheerd zijn, die er in 1914 niet waren. Met die omslandigheden houdt bet kolenbureau echter geen rekening: (de leisch Wordt gesleld tot besprfring. Hoe nu hier de directeiir een overzicht van lvetjge- bruik lieeft gemaakt, weet spreker niet, maar de moeilijkheid die nu ondervoinden wordt, kan een iaanstporinjg Zijn, om! voor bet vervolg regelmatig de opneming te doen. De heer Smies acht dat ook zeer noodig; er zullen er nu zijn voor wie een maand van 3 weken is aangeteekend, terwijl weer ande- ren een maand verbruik te liUnUen name zullen hebben dal over 7 weken loopt. De he.ea- Kniijsse stelt in het licht, dat men to-ch niet tot een billijke oplossing kan ko men; er zal hier ,altijd wat (aan haperesnl, want b.v. worden !zij. die reeds in 1915 en 1916 zuinig met het verbruik zijn gc.wec.st en nu bijna niets meer kunnen besparen, dubbel getroffen, terwijl anderen, die voloip gebruik- ten, er bijna geen hinder van zullen onder- vinden. Dd Voorzitter beaamt dit; er zijn men- schen die destijds aan de vluchtelingen ka- Iluwelijks-aangiften. 16 Maart. Johannes de Jonge, oud 30 j., jm. en Adriana de Vries, oud 23 jd. Geboorten. 12 Maart. Jaan Baptiste, z. van Louis Hubert Dewaerheijt en van Johanna Huiberdina Kramers. Overlijden. 11 Maart. Emilius Stockman, oud 52 j., echtg. van Clemence Delemarre. Adriana de Kubber, oud 73 j., echtg. van Leendert Hooglander.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2