PREDIKBETJRTEN. a^nd of in begin Februari zeker 45 at voor terug te ontvangen, dus een hoorlijke verdienste te hebben. De prijzen begonnen echter terug te pen, en voor dit vlas is tegenwoordig jogstens 27 c. te bedingen. De kooper eeft dus een aardigen strop aan deze partij, als hij nu moet vefkoopen; hij is al geruimen tijd zijn geld kwijt, verliest db 30 op het gewicht, en schiet er daarenboven het arbeidsloon bij in. Dewijl er dit jaar betrekkelijk zeer weinig vlas mag worden gezaaid, is na- tuurlijk de verwachting zeer gegrond, dat de prijzen weer belangrijk zullen stij- gen, zoodat degenen, die hun geroot vlas kunnen opslaan, er hoogstwaarschijnlijk niet alleen zonder broekscheuren zullen afkomen, maar daarbij nog een zoeter winstje zullen maken, dan zij eerst nieen- den te behalen. Spuit thans uw vruchtboanieo. Engeland laat weer veevoeder en kunstmest door. Het Landbouw Export Bureau deelt ons mede, bericht uit Engeland te heb ben ontvangen, dat de door de Engel- -che Regeering vastgehouden schepen net veevoeder en kunstmeststoffen zul len worden vrijgelaten, de laatste onder gekere beperkende voorwaarden. Zondag 18 IHaart 1917. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Be Rijkstuinbouwieeraar voor Zeeland te Middelburg, de heer D. Bloemsma nieldt ons liet volgende: Waai- reeds onlangs in de Middelburgsehe Courant de aandacht door mij gevestigd werd op hel gebruik van carbolineum, kan ik het niet nalalen nogmaals uitdrukke- lijk te wijzen op het belong van het gebruik carboiineuni, Bordeausche- en Califomische pap tegen ziekten in de fruitteelt, lemcer vvji- thans het droge weer benut moot wor- *E!tn door minder mestende ziekten tegen «tlig meer en meer in omvang toenemen. zijn vooral de bloedluis en kanker 2legen opgetreden moet worden. De eer ie bestrijden met een 10 °'o oplossing; eede met een 8 °/o van vruchtboomen- r "lineum. B hel gebruik van oplosbare carbolineum ver. Senge men eerst die 10 of 8 L. carb. met wat warm water en vulle dan verder bij met koud water tot 100 L. onder sterk roeren Bit bespaart eventueele schade en de kans op een slechte oplossing. Verder wende men1 ook eon 8 o/o oplossing aan tegen luizen en roode spin die thans op de takken in de eitjestoestand voorkomen de roode knopworm in de framhozen; de spruitkever in de roode bessen en ook legen Amerikaansche kruisbessenmeeldauw. Men zij met het bessen bespuiten echter voor- zichtig, indien de knoppen reeds beginnen open te gaan. Bordeausche pap (een opl. van lfa K.G. kopervitriool en 1 KG. zuivere kluitkalk in 100 L. water) wende men aan vooral tegen pere- en appelschurft (vlekken op vruchten bind). Manilla etc. Bij appelschurft is ook gebruik te maken van een Californiache papopl. Van 1 op o. E{r is dan geen afval van blad te duchten, wat soms wel voorkomt, bij het gebruik van Bordeausche pap. Ten slotte is de Californische pap (be- staande uit zwavel d: kalk) een zeer goed middel tegen de meer en meer optredende appelmeeldauw ongeveer 14 dagen voor den bloei der appelen aan te wenden. Voorschriften omtrent de bereidingswijzen der verschillende besproeiing'smiddelen zijn tegen betalbig Van 2 ceo ten verkrijgbaar aan bed Insliluut voor Phytopalhologie te Wage- n ingen. Hervormde Kerk. Per Neuzen. 9i u. en 2 u., D9. A. Timmeriran. 31r'#kil. 94 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. E. Raams en 2 u., r>8. E. Raams, Bediening van den H. Doop. baamslag. 9 u. en 2 n., Ds. van Dis. Axel. 91 n. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Saa van Gent. 91 n., Ds. H. Akersloot van Hon ten Roos Inlst. 10 u., Ds. De Boer. 'Joosterzande. 10 u., D9. VV. J. van Lindonk. Oereformeerde Kerken, 'en. 91 n. en 2 u., leeskerk. 9 n., Ds. H. v. d. Wall, Openbare Belijdenis en 2 u., Ds. H. v. d. Wall, Voorbereiding H. Avondmaal. Chr. Oereformeerde Kerk. ziaamslag. 9 n. eu 2 u., Ds. L. de Bruijne. Oereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraatl Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5{ u., Ds. D. G van Overduin. Oud-Oereformeerde Gemeente. (Vlooswiikstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Bethel(Kandeelstraat). Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. okaal Eheh- JTaPzer" (Kerfehoflaati) <«r Neuzen. 51 u., Evanirelisatie. JS. K. Kerkdiensten te Ter Xenzen. mdag zijn de H. H. liensten om 7,81 en 10 uur. Namiddags om half drie Lcf. •gadering van Dinsdag 13 Maart 1917. des voormiddags 10',G uur. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Burgemeester. Tegenwoordig de ledenL. Lamaitre, A. E. C. Kruijsse, F. van Driel, J. M. Oggel, W. Dieleman, J. Smies, J. de Feijter en M. Wolfert, benevens de Secretaris. Afwezig de heer en F. Dekker en P. -Bekker. Een va nature. Nadat de Voorzitter de vergadering heefi pend, worden de notulen der vergadering 30 Januari 11. met algemeane stemmen eranderd vastgesteld. C Voorzitter stelt aan de orde: t. Mededeeling higekomeh stukken. a. Fen schrijven van J. A. Dregmans, waarin deze mede namens zijne familie medcdeeling doet, dat zijn vader, de heer P. Dregmans. lid van den gemeente,raad, op 22 Februari 11. is overleden. Be Voorzitter stelt voor, dit schrijven met eeu brier van rouwbeklag te beantwoorden. "'Met algeroeene stemmen word! aldus be st o ten. b. Het raadsbesluit van 30 Januari 1917 tot wijziging der begrooting voor 1916, voor zien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 30 Januari 1917, tot hel aan gaan eener geldleening ad /3050, voor uiibreiding der gasfabriek enz., voor zien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 30 Januari 1917, tot hel aangaan eener leaning ad 7000, ler voorziening in de behoefte aan kasgeld, voorzien vaji iiel bewijs der goedkeuriilg door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Eene missive v;m Gedeputeerde Staten van Zeeland. dd..9 Maart 1917, waarbij wor den toegezonden. lo. een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 9 Februari 11., waarbij, mel wijziging van hun besluit van 28 Decem ber 1915, no. 194, te rekenen van 1 Januari 1917 de jaarwedde van den burgemeester der gemeente Axel met 150 wordt ver- hoogd en bepaald op 1550 en behoudens goedkeuring van de bovengenoemde jaar wedde den pensioengrondslag voorloopig op helzelfde bedrag wordt vastgesteld; 2o. een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 9 Februari 11., waarbij -net wijziging van hnn besluit van 19 Jul 1907, de jaarwedde van den ontvanger der jemeente Axel, te rekenen van 1 Januari 191,7, met 100 wordt verhoogd, en bepaald op 650, behoudens goedkepring van de bovengenoemde jaarwedde de pensioen- grondslag voorloopig op hetzelfde bedrag wordt vastgesteld. Beide besluiten zijn door Gedeputeerde Staten genomen naar aanleiding van dedoor den Raad uitgeSproken wen sell en. j Aangenomen voor kennisgeving. f. Fen schrijven van A. J. Schieinan, be- noemd onderwijzer der openbare school te Axel, waarin deze bericht, dat hem tegen 1 April as. ontslag is verleend uit zijaie tegen woordige. betrekking te Graauw. Aangenomen voor kennisgeving. g. De Voorzitter deelt mede, dat, in ver- band met .het vertrek van den heer Maris en het nog niet vervuld zijn dar daardoor onlstane vacature aaii de openbare school,' ierwijl de onderwijzeres mej. van Spiunder reeds gerhimen tijd ziek is, als tijdelijk on derwijzeres vooi- de handwerken is benoemd de vrocgcj'e onderwijzeres in dat vak, mej. van Yessem, die zich daarvoor had bereid verklaara. De heer Oggel vraagt, of dit gcen bezwarem ondervond, in verband met de pensionnee- ring. De Voorzitter antwoordt ontkennenddat heefl er niets mee uitstaande, daai- het een tijdelijke benoeming betreft. h. De Voorzitter deelt mede,. dat door den Commissaris der Koningin met ingang van 16 Maart 1917 heeft benoemd tot twee- den gemeenLe-veldwachter te Axel de heer Joosting en dat deze bericht heeft gtezon- den, dat liij op dien datum in functie kan treden. Aangenomen voor kennisgeving. i. De Voorzitter deelt mede, dat naar aan leiding van het raadsbesluit, waarbij de kos-1 ten van de distributie van levensmiddelen niet ten laste der begrooting werden ge- bracht, doch in verband met het reeds zoo sterk geslegen bedrag van den hoofdelijken omslag werd best o ten die kos ten te dekken door eene leening, onder dd. 2 Maart 1917 van Gedeputeerde SLaten van Zeeland' epn schrijven is ontvangen, waarin dit college te kennen geeft, zich met de aan "haar rnede- gedeelde op vat ting van' den Ilaad niet te kunnen vei-eenigen. Niet alleen behoort niet te veel gewicht te worden gehecht aan de omstandigheid, dat de bestaande verordening tot heffing van hoofdelijken omslag niet toelaat, het voile in 1915 genoien inkomen tot grondslag te nemen; dewijl immers dit bezwaar door eene eenvoudige wijziging dier verordening is le ondervangen. doch ook zonder zooda- nige wijziging kan naar het inzien van Gede puteerde Staten het gewenschte bedrag ver- kregen worden, zonder dat van* ean te zwa- ren belastingdruk nog spraak behoeft te zijn. Voor 1917 moet als het gunstigste ge- val aanremende. dat nagenoeg alle inkomens lot de wisselvallige be.hooren wordenvge- heven naar het gemiddelde van lietgeen in de jaren 1914. 1915 en 1916 werd genOten. Nu beliep, volgens'de governs voor deRijks- inkoms'tenbelasting, het inkomen over 1914 f 1.010.423, en dat over 1915, blijkens "eene verbeterde opgaaf. 1.753.285; stelt men hel inkomen over 1916. om een rood totaal te verkrijgai op ,f 1.436.292, dan krijgt men over genoemde 3 jaren te zame.n 4.200.000 of gemiddeld per jaar f 1.400.000. Van dit bedrag zou, niaar slechts 3 o/o. reeds 42.000 hoofdelijke omslag kunnen verkreeen worden. waarmede tevens de dis- tributiekosten voor 1917 zouden zijn gedekt. Onder deze omstandicrheden moeten Gede- nuleerde Staten er bezwaar legen maken, de dislribulienitgaven voor 1917 goeddeels ten laste van volgende begrqotingein te brengen. dewijl het onzeker is, of deze dien last zul len kunnen dragen. Zij verzoeken daarom alsnog eene wijzi ging der begrooting in den door hen aange- geven zin le bevorderen. De Vdorzitter merkt op, dat wijziging van de begrooting wel niet als punt van behan- deling op de agenda voorkomt, doch dat het aanbeveling verdient, dat thans reeds te behandelen, daiar het anders nog longer moet duren eer de begi-ooting kan goedgekeurd worden en daardoor stagnatie kan ontstaan. Burgemeester en Wethouders zijn er voor, op het schrijven van Gedeputeerde Staten in te gaan, daar er weinig tegen te doen zal zijn. De heer Dieleman bespreekt de door Ge deputeerde Staten aangegeven cijfers van het helastbaar inkomen. De Voorzitter merkt naar aanleiding daar- van op, dat voor het jaiar 1916 een scliatting is geanaakl en dat die belangrijk lager is dan de uitkomsten over 1915, docli dat dit volgens algemeeue overluiging ook veei mm- der zijn zal, daar de landbouwers minder goede uitkomsten verkregen. De heer Dieleman opperl het denkbeeld, dat, Wat de landbouwers minder als winst maaklen, wellicht wordt goedgemaakl door den vlashandel. Dc lieer Oggel merkt op, dat het jaai* 1914 wat de' inkomsten betreft reeds een goed jaar xyas, Hij is er ook voior, deze zaak thans te be handelen, opdal de briefjfcs van den hoofde iijken omslag ook tijdig zullen kunnen uiL- gaan. De Voorzitter wijst er nog op, dat de hoofdelijke omslag wel reeds een groote sprong heeft gemaakt, van 24.000 naar 35.000, en dat er dan nu nog ./7000 bij moet, maar het uitstellen zal ook niet hel- pen. Er zou rcden kunnen zijn in de af~ wezigheid van enkele raadsledea, als men kon vermoeden dat een hunner wellicht een nieuw gezichlspunt zoude kuimen aan- geven, doch. waar hier de feilen vast staan, is dat ook niet te, vei-wachten. Hij bfengt in stemming het voorstel van Burgemeester en Wethouders om in te gaan op het schrijven vah Gedepuleerde Staten en dc begroolinjg in den door hen aangege ven zin/ te wijzigen, door nl. de hoofdelijke omslag J 7000 hooger te ramea eni onder de uitgaven een post uit *te trekkeu ad 7000 voor bestrijding dei- uitgaven Avegens de dis tributie van levensmiddelen. Dit voorslel wordt aangenomen met 7 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Lamaitre, Wolfert, Smies, Dieleman, Kruijsse, Vah Driel en De Feijter; legen stemt deheer Oggel. De heer Dieleman uit zijne bevreemding, dat de heer- Oggel, die zooeveu zeide, dat het zaak was dat de briefjes van den hoofde lijken omslag tijdig konden uilgaan, nu legen dit voorslel stemt. De heer Oggel verklaart, dat hij er voor was, dat de zaak werd afgehandeld, maar daaruit vloeide nog niet voort, dat hij ook voor he! voorslel van Burgemeester en Wet houders was. Er fvas ook nog een andere oplossing, nl. niet aan het verlangen van Gedeputeerde Staten voldoen en in hooger beroep gaan. De Voorzitter meent, dat een dergelijk voorslel dan had moeten komen voordat het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming kwam, omdat dit dan van ver- dere strekking zou gevveest zijn. Verwerping van bet voorstel van Burgemeeslei- en Wet houders, zonder dat er een tegenvoorstel was, zou geen practisch resultant hebben gehad. In verband met het genomen besluit stel- ien Burgemeester en Wetliouders voor arti- kel 1 der verordening op de lieffing van den hoofdelijken omslag te wijzigen, door het daarin aangegeven maximum ad 35.000 te verboogen tot 42.000 en daarop de goed keuring van de Kroon te vragen. Met algenieene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. r 2. Af- en ^oversehHjving in de gemeenle- begrcoling v&ur 19f4». Burgemeester en Wefnouders stellen voor, in de begrooting voor 1916 af- en over te' schrijven Van de volgende posten de uit gaven: jaarwedde van de ambtenaren ler secre taire 325, onderhoud, schoonhouden, meu- bileeren en brandwaarborg van het ge- meeniehuis /50, licht en brandstoffen 10, archief 20, kiezerslijsten, uitoefenen der kiesverrichlingen, kos ten van stembureaux 100, kadastrale stukken 15, nationale mi- li tie /25, vervolgingskosten van belasting- schuldigen J 25, jaarvvedden en vergoedingen (brandweer) 150, jaarwedden van beamb- ten (slraalverlichting) /275, kosten van het nemen van noodzakelijke poliliemaalrege- len 25, onderhoud van straten, pleinen, markten cnz. 300, onderhoud van riolen, slooten, put ten, waterleidingen, pompenenz. f 25, onderhoud van fonleinen, wandelplaat- sen, beplantingen enz. 175, onderhoud van begraafplants en lijkenhuis /50, rioleei-ing Iverkdreef 25 eu ir.standhouding van school- lokalen en onderwijzerswontngen f 100, to taal f 1695; af te schrijven van de volgende posten der uitgaven, waarop te kort komt: schrijf- loonen 100. schrijf- en andere kantoor- behoeften 275 drukwerk. aankoop van ge- drukte stukken en boeken, bindwerk 280, adverteeren, aanplakken of op andere wijze bekend maken der aankondigingen van het bestuur /60, aanschaffen en onderhoud van brandbluschmiddelen 525, kostfn d»r s'raat- verlichling ./50, ontsnietting, verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten; verdere kos ten voortvloeiende uit de ziektewet f 50, onderhoud van wegen en voetpaden ftfX). aanschaffen en onderhouden van school- boekeii. leermiddelen en schoolbehoeften,/ 25. advertentieii beheffende het ondei-wijs 7,50, uitgaven tot geen der voorgaande behooren- de 22.50, verpleging, overbrenging en ge- leide van krankzinnigen en de als hersteld uit genee>kundige gestichten ontslagen per- sonen J100, totaal eveneens 1695. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meeue stemmen. 3. Af- en overschrijving van poslen in de begrooting der gasfabriek voor 1916. De Voorzitter deelt mede, dat nog eene af- en oversehrijying noodig is in de begrooting der gasfabriek voor 1916, daar er nog eene rekening wegews aankoop van gaskolen ad f 2391.42 over dien dienst te betalen is, welke door den directeur niet tijdig ter voldoening was ingezonden. Burgemeester en Wethou ders stellen daarom in ovei'oenstemrning met de gas,commissie voor, de uitgaven met dat bedrag te verhoogen en onder de inkomsten te verhoogen de volgende postengasverkoop aan partirulierenlichtgas /600, krachtgas 600, kookgas 600. gasverkoop aan munt- gasverbruikers 591,42, totaal 2391,12. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 4. Ver/.oek van E- P. van Duren e.a. om disurtctoeslag vonr 1917. Ingekomeni is een verzoek van E. P. var Duren, H. C. van den Hit, A. Moes, T. Seg- hers. A. IJzebout, A. P. Freekenhorst, G. W. Hottinga en. P. C. van Bendegem, alien in dienst der gemeente, die daarin verzoeken, om ook over het jaar 1917 een duurte-toeslag Le mogen ontvangen, aangezien het door de heerschende dure lijden voor hen o.nimogelijk is in liun onderhoud te voorzien. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor, daar de duurte van levensmiddelen enz. nog steeds besfaat, ook voor dit jaar een duurte-toeslag te vericeii.cn. De lieei' Oggel vraagt, of het de bedoeling is die alleen aan de adressanten of we aan alle gemeenteambtenaren le geven.. De Voorzitter deelt mede dat het do be doeling is, die everials liet vorig jaarx.eder aan alle gemeenteambtenaren die nil nieei dan 709 inkomen genie ten toe te^ staan; hi is deze ongehuwd, zoo Ls het do bedoeling den toeslag in afwijking met het vorig jaar ook toe te kennen aan den gasfitter, daar loch ook voor hem de levensomstandig- heden duurder zijn. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen, 5. Verneek van P. I lank belrei'fende lie! aanle /gesi a an besU-aling eu rlaleeriag in hei zoo^esiaamdc Jufferkwarlicr. Ingekomen is een adres van P. Haak, te Aexl, die daarin te kennen gefeft, dat hij voor- nemens is, in verband met den woningnood die hier ter j>laatse lieei scht, en de omstan digheid dat de bouwgrond die hier nog eenigs- zins goed getegem is, bijna niet te verkrijgen is, althans niet voor werkmanswoningen, om van zijn perreel grond, geiegen in het Juffer- kwarLier met' medewerking van den Raad bouwgrond le verkoopen. Daar evenwel de bestaande weg niet aan de vereischte breedte voldoet, is hij gaarne bereid een gedeelte vim zijn grond kosleloos af te staan, om deTi weg op de vereischte breedte te brehgan. Wat de medewerking van den Raad betreft, adros- sunt bedoel! hiermede de vraag, of de Raad genegen zoude zijn de bestrating en ook het hoofdriool voor de rioleering ter plaatse, te leggen voor rekening der gemeente. Adres- sanl meent, hier het algemeen belong op hel oog te hebben. Als er geen publieke weg lag. sou hij niet met dit verzoek bij den Raad komen, docli nu deze er wel ligt, en er slechts aan de zijde door hem bouw grond. kan verko lit worden, meent hij, dat zijn verzoek billijk moet peach' worden. Door oen gemeente-opzichter is een plan gemaakt voor het maken der bes'vating met Iroltoirs ter weerszijden, rioleering enz., van af cie iramlijn aan B. Blankert tot aan de Zeestraa: aansluilend. waardoor ook de Kaai- wai er voor de breedte der outworpem straat in zoude begrepen zijn, en de kosten worden gdraamd op ,f 2969,10 i Dc Voorzitter deelt mede, dat Burgemees ter en Wethouders met belangstelling van dit adres hebben kennis genomen. Zij zijn over- tuigd, dat het een belangrijke verbetering zou tot stand brengen. Evenwel moeten zij. onder de huidige omstandigheden, bezwaar makyn een voorstel te doen om er op in te te gaan. De in het leven geroepen omstan digheden tocli zijn oorzaak, dat zij voorstel; len zullen verschillende posten, geraamd voor hel aanbrengen van verbeteringen, nie' uit te geven. doch de daarin vervalte wer- ken lot later uit te stellen. Hoe goed deze verbetering ook bedoeld is, em in het be- lang der.gemeente zou zijn, blijkt toch, uit de gemaakte begrooting, dat er eem uitgaaf van f 3000 mee gemOeid zou zijm. Zij moeten dus bezwaar maken. daarop thans in te gaan De heer Smies verklaart te kunnen mee- gaan met het denkbeeld van Burgemeester en Wethouders, dat het raadzaam is. de be- slissing op het. verzoek tot latere tijd em aan te houden. De lieer Dieleman merkt op, dat, als op het verzoek niet wordt ingegaan, er van beuwen ter plaatse niets komt. De Voorzitter stemt dat toe, maar wijst er op, dat het ook niet de bedoelirag van Bur gemeester en Wethouders is, afwijzend te be- schikken, zij zouden. de aandacht er op ge vestigd willen houden, om, zoodra de om standigheden het toelaten, er op in te gaan. De heer Oggel zou het ook wel nuttig adit en, als de zaak tot stand kon komen. De lieer Kruijsse zou het ook eene zeer goede verbetering achtem, adressant wil eene nogal van beteekenis zijnde strook grond aan de gemeente cadeau doem. Voor het oogen- blik moe.t hij echter ook bezwaar maken. met liet oog op de uitgaaf die er mede in verband zoude staan. De heer Oggel meent. 'dat er misschien met den eigemaar van den grond ook nog eene overeenkomsl zoude te treffen zijn voor het verleenen van eene bijdrage zijnerzijds in de nil te voeren werken. De hc-v Kruijsse vestigt nog de aandacht op het werkelijk bestaande gebrek aan bouw grond Als eene voorziening ter zake mogelijk is, zal daarop werkelijk behooren le worden gelet. De omstandigheden zijn nu echter niet guns tig. De Voorzitter zou het beste aehten, indien aan adressant werd te kennen gegeven, dat er th'ans op zijn verzoek niet kan worden in- gegaan. do-li dat de Raad genegen is. er op in te gaan. zoodra de toestand het toelaat. Met algemeene stemmen wordt dienover- eenkomstig hesloten. 6. Verzoek van J. de Kraker om hem grond van de gemeente in koop af le staan. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht en raad gestelde adres van. J. dc Kraker, om hem naast zijn perccel geiegen gemeeniegrond in koop af te staan, tot eem oppervlakte van 80 c.A., tegen den prijs van f 1 per c.A., geven Burgemeester en Wet houders als hunne meening te kennen, dat als tot verkoop zou worden overgegaan. den voor dezen aan den openbaren weg ge iegen grond geboden prijs te laag moet wor den geaclit. Zij meenen, dat een prijs van fl per c.A. billijk mag worden geacht en stellen daarom Voor, alvorens vcrdcrc fonpa liteiten te vervulleni. aan den verzoeker te kennen te geven, dat de Raad genegen is. tegen dien prijs den grond te Verkoopen Neemt liij daarmede genoegen^ dan kan het voornemen om dien grond atm den publie- ken dienst te onlrekken worden gepubli- oeerd. Met algemeene stemmen wordt dienover- eenkomstig besloten. 7. Voorstel lot wijziging van het raads besluit tot ruiling van grond met Ph. J. van Dixhoorn. De Voorzitter stelt voor, dit punt aani le houden tot aan het eind der zitting. Aldus wordt besloten. 8. Verzoek van de vereeniging „NimrodM te Axe! lot het hefi m eener hondenbe. lasting. Naar aanleiding van het in hunne handen om bericht eh raad gestelde adres der jagers- vereeniging „Nimrod" te Axel, waarin deze hi verband met beveiliging van het jacht- veld invoering eener liondenbeiasting ver- zoekl, geven Burgemeesterv en Wethoudei-s te kennen, dat, afgezien van de vraag of de invoering eener liondenbeiasting wensclielijk kail zijn, in het b el a rig der gemeenle, zij van meening zijn, dat die invoering nimmer kan gesihieden op grond Van het door de ver- eeniging. ,Nimrod" aanfevoerde motief, daar bij adressanten als motief voor de invoering dor belasling voorop staat, beperking van het aanlal honden. Er kunnen, ten opzichle van de wensche- lijklreid eener 'liondenbeiasting verschillende moiieven gelden. De vraag kan zijn. of in deze( tijden, waar in alles duur is en er gebrek is aan voedsel voor de inensclien, geen motieven aanwezig zijn, om le trachten vormindering le krijgen in liet aantal honden, die worden gevoedmct voor den mensch geschikt voedsel. Er zijn honden die uitsluitend gehouden worden voor plezier, maar er zijn ook honden, die den houders groole voordeeien bezorgen. Als men echter alleen het oog zou hebben op liet invoeren eener belasling met liet oog op de belangen. van het jaeht- veid, dan moeten Burgemeester en Wethou ders daarop afwijzend adviseeron. De heer Smies verklaart, gaarne deinvoe- voering eener liondenbeiasting te zullen zien. De inwoners oitdervinden veel overlast van de vuiligheid die de lionden van andjeren op de stoepen aciiteifaten. Er is gaen ge meente in de omgeving, of er is een lionden beiasting en liij zou die voor deze gemeente ook zeer nuttig achtem Dat iemand eenhond wil houden vindi spreker heel goed, maar and ere n moet men er geen overlast mede aandoen en als er van die losloo.pende non- den alhier ecus wat wei-den opgeruiind, zou v;eel overlast worden weggenjomeu. De Voorzitter wil er op wijzen, dat alleen liet verzoek der veroeniging ,,Nimrod" moet beliandeld worden. Hij wil buiten bespre- king la ten de vTaag, of de 'Gemeen teraad al of niet .de invoering van .een hondenbelasting wens eh t, maar stelt thans de vraag, of dit dient te gescliieden op de moiieven die daar voor door „Nimrod" worden aangevoiea-d. De heer Smies verklaarl zich voor eene iiond'enbelasthig, omdat deze, naar hij mceiit, den overlast die de ingezetenen :ui van de losloopende honden hebben, er door zou ver- mindei-en. Op die houden zou hij belasling weiischen en degenen die met een liond hun bedrijf uitoefenen willen vrijstcllen. De heer De Feijter vraagt, welk motief er kan zijn, om niet in te gaan op het vei'zoek van „Nimrod". De Voorzittei- stelt in het licht, dat „Nim- rod" eene belasling vraagt, ter bescherming van liet jachtveld. D,it kan. voor de invoering eener hondenbelasting geen motief zijn. Het invoeren eener hondenbelasting is vol gens de gcmeentewc-t toegelaten, maar die mag niet met een dergelijk doel in het leven worden geroepen. Eigenlijk wordt er ook verminderinjg van het aantal honden mede beoogd. De heer De Feijter wijst, wat bescherming der jarht betreft, op 'het aantal Vcrgunningen voor liet dooden van schadelijk gediertedie tegenwoordig worden uitgekeard, en De heer Oggel merkt op, dat, als men dat als motief-aanhaalt. dat er teveel schadelijk wild zou zijn, men dim zeker geen maatrege- len mag verlangen om het aantal honden te verminderen. De heer De Feijter erkent, dat, wat hij aanhaalde, daarvoor geen argument is. De Voorzitter meent, dat men wel verm in- gdering van het aantal lionden zon kunnen beoogen, uit een oogpunt van algemeen be- lang, dat er aan de honden zooveel voedsel gegeven wordt, voor menschelijk gebruik ge schikt, terwijl de menschen op rantsoen moe ten worden gesteld. Dit zou als motief kun nen dienen, niet beveiliging van het jacht- vekl. Dc heer Dieleman wijst er ook op, dat er ter beveiliging van het jachtveld bijzondere wetlelijke bepalingeru bestaan: een hond mag b.v. in het veld geen- wild jagen. De heer Kruijsse betoogt, dat en „,Nimrod", cn de beer Smies feitelijk helzelfde beoogen: beiden willen hei aantal honden door het heffen eener belasling zien verminderen. Hij vht dat onjuiste motieven. Als men eene hondehbehisting wil invoeren, moet men dat op grpnd van liet verkrijgen ee.ner bate voor -le gemeentekas en die krijgt man niet, als de honden eeheel of gedeeltelijk worden oo- ceruimd Als er eene belasling w-ordt inge- voerd, zou hij die niet alleen voor losloo- oende honden wens eh en, maar ook op de wnnkhonden enz. De gem een tera ad mag volgens hem door he! invoeren van verord eningen die een zij- dclin.nsche liitwerking hebben, geen nar'iru- liere belangen'dienen, en daarvoor den bur gers een last opleggen; Hij zou. als het er toe komt, een program- sieve belastirig wenschen, waardoor degenen die het goed betalen kunnen wat moer zou den moeten offcrai, doch ook de minder met aardsche goederen gezegenden niet ver- stoken zouden behoeven te zijn van het hou den van een hond. Men kan een arme heb ben, die evenveel van zijn hond houdt als de leden van ..Nimrod". Zoo iemand die de agenda gelezeo had kwam al bij spreker en de tranen schoten den man in de oogen vragen, of de Raad eem besluit zou nemen, dat hem zou noodzakeo zijn hondje weg te doen. Men moet ook die menschen het hou den van een bond niet onmogelijk maken. He heer Smies ziet niet iru, waar het in imicro gemeen'en kan. waanom men ook hier niet een hondenbelasting zou kunnen invoeren. De heer Oggel meent ook. dat on de groni- den van het request er niet toe lean worden overgegaan. maar niets belet. om toch Bur gemeester en Wethouders uit te nondigen. eene belastinqverordening op progressieven grondslag in te dienen. De Voorzitter zou eerst wil lop doen bes'is- een over liet verzoek van „Nimrod". (Zie verder het Tweede Blad.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6