LandSiouwberichten. PREDIKBEURTEN. Zoo bleek b.v. herhaaldelijk, hoe men aan de rechterzijde de behandeling van de oudersaomswet op de lange baan trachtte te schuiven. Spreker noemde in verband hiermede enkele citaten van Lohman, Visser, Nolens, Brummelkamp en Rutgers en gaat er trotsch op, dat hij steeds als voorstander van staatspen- sionneering deze heeren heeft kunnen terechtwijzen en zijn meening heeft kun- aen verdedigen, waar bet bleek dat bo- vengenoemde bestrijders inconsequent waren. Zooals bekend, is het wetsontwerp aangenomen en bij de Eerste Kamer in- gediend. De beer De Muralt komt nu tot de waarde van deze wet voor de arbeiders en stelt de voordeelen hiervan tegenover de bezwaren van de premie-wet van Talma. Spreker vergelijkt de beide stelsels, ouderdomsverzekering en staatspen sioen. Beide kosten evenveel geld, maar bij premiestelsel betalen de middenstan- den, die reeds te zwaar gedrukt worden, terwijl de kosten voor staatspensioen worden betaald door diegenen, die het missen kunnen. Met voorbeelden licht spreker dit toe. De andere bezwaren door de Chr. par ty en geofferd tegen staatspensioen, acht spreker van geen belang. Het eenige bezwaar, dat spreker nog tegen de ouderaornswet-Treub heeft, is dat de uitkeering nog te laag en de leef- tijdsgrens te hoog is. Spreker zou willen 3 gulden pensioen op 65jarigen leeftijd. Ook de Bond van Staatspensionnee- ring streeft hiernaar en daarom houdt spreker tot slot zijner rede een warm pleidooi tot aansluiting bij de afdeeling Axel. De vergarfering, die druk bezocht was, toohde met applaus hare instemming met het gesprokene. Een 23tal leden treden toe. BOSCHKAPELLE. Verleden week was het zes maanden geleden, dat de werkliedenbond „St. Deus Dedit" hier was opgericht, en kon hij toen ook beginnen met uitkeeringen te doen aan zijne werklooze leden. Voor die week konden 13 leden van deze zeer nuttige, men mag tegenwoor- dig wel zeggen onmisbare uitkeering profiteeren: 11 gehuwden ontvingen 65 ct. daags en 2 ongehuwden 50 ct. daags. KLOOSTERZANDE. De Boerenleenbank „Kloosterzande" hield hare jaarvergadering op de boven- zaal bij den beer Weemaes. De notulen der vonge werden goed- gekeurd; ook werd goedgekeurd de Re- kening en Balans over 1916. De heeren P. Verschueren qn P. J. v. Waterschoot werden herkozen, respec- tievelijk als lid van het Bestuur en lid van den Raad van Toezicbt. Uit het voorgelezen rapport der In- spectie bleek, dat de Administratie ge- heel in orde was bevonden. Het salaris van den kassier werd met j 100 verhoogd en gebracht op f 450, terwijl de rentevoet voor spaargeiden en voorschotten bleef bepaald op respectie- velijk 314 en 44 Het jaarverslag vermeldde, dat in 1916 het aantal leden klom van 159 tot 160; het aantal uitgegeven spaarboek- jes vermeerderde met 24, terwijl 8 boek- jes werden ingetrokken; op 31 Dec. 1915 bedroeg het saldo der spaargeiden f 156457.98 en op '31 Dec. 1916 beliep bet f 174413.28, alzoo eene vermeerde- ring met f 17955.30: Het saldo der voorschotten, dat op 31 Dec. 1915 f 74306.28 beliep, vermeer derde in den loop des jaars met f 17755, doch verminderde door aflossing met f 11627.73, zoodat-het op 31 Dec. 1916 beliep f 80433.55. De leden, die met de Bank in rekening- eourant staan, hadden bij het begin des jaars een credit-saldo van f 7067.92 en een debet-saldo van f 22097er werd hun in den loop des jaars verstrekt f 93377,91, terwijl zij f 74068,25 stort- tenop 31 Dec. 1916 bedroeg hun credit- saldo dus f 9669,53 en hun debet-saldo f 44008.27. Op 31 Dec. 1915 had „Kloosterzande" 1 65342,50 gedeponeerd bij de Centrale te Utredlt; op 31 Dec. 1916 beliep dit deposito f 58895.89. KOEWACHT. Tot groote vreugde van vele vlashan- delaars, die hier met aanzienlijke boe- veelheden bewerkt en onbewerkt vlas zitten, begint er toch wat meer vraag te komen naar blauw en wit vlas. Voor- al naar betere soorten, terwijl middel- en mindere soorten weinig gevraagd wor den! De prijzen blijven echter gedrukt. Zaailijnzaad werd deze week te Rotter dam verhandeld tegen 62 a 64 gulden per 100 kilogram. ST. JANSTEEN. Woensdag zijn van hier en uit de buurt circa 30 personen over den plas gebracht, om een geruimen tijd aan hunne „verslaafde bezigheden" onttrok- ken te worden. Het onderwijs aan de R.-K. bijzon- dere jongensschool alhier is thans ook wegens gebrek aan steenkolen moeten gestaakt worden. v Zondag 91 Maart 1917. schil van inzicht omtrent dezen post den Minister dan toch tot heengaan noopte. Verder repliceerden de heeren Van der Tempel, Schaper, Visser van IJzen- doorn en Patijn. De heer Van der Tempel zegt daarbij te vreezen, dat de zelf genoegzaamheid van de regeering slecht zal werken op hare vele medewerkers, die hun plicht niet doen of althans slechte resultaat berei- ken, terwijl de heer Schaper tot de orde werd geroepen, orndat hij den Minister handigheid van het slechtste allooi ver- weet. De heer Patijn had het plan, den Mi nister Treub te interpelleeren over zijn optreden, doch zal de interpellate waar- schijnlijk niet meer aanvragen. Ook hij be'grijpt het heengaan van Minister Van Gijn nog niet. Hij dient eene motie in, de wenschelijkheid uitsprekende van in- perking van de bevoegdheid der gemeen- tebesturen om de prijzen lager te stel- len dan de regeeringsprijs. De landbouwers mogen wel letten, in zake verbouw, op het volgende a. De teelt van peen, koolrapen, knol- len, kool, spinazie, snijboonen en sper- sieboonen, welke als tusschen- of na- gewas Van bloembollen en vroege aard- appelen, of als nagewas van graansoor- ten worden verbouwd, is vrij. Men lette er dus goed op, dat de ver bouw van bovengenoemde gewassen na erwten, koolzaad enz. slechts is toege- staan na verkregen vergunningsbewijs van den burgemeester en onder voor- waarde, dat niet meer wordt beteeld dan gemiddeld in 1913, 1914 en 1915 was verbouwd. De bedoeling toch is, dat bedoelde stoppels zooveel mogelijk vrij blijven voor den verbouw van wintergranen. b. Koebieten (peen) als tusschen- gewas van erwten verbouwd, worden be- schouwd als nagewas. EERSTE KAMER. Blijkens het vooiioopig verslag betref- fende de huurcommissie-wet meenden verscheidenen leden dat de regeering in gebreke was gebleven te bewijzen, dat er op groote schaal onredelijke opdrijvingen van huurprijzen van woningen van la- gere huurwaarde hebben plaats gehad. Zij hadden daarom onoverkomelijke be zwaren tegen het ontwerp. Voor verscheidene dezer leden was de wet ook daarom onaannemelijk, omdat zij er geheel averrechtsche gevolgen ten aanzien van den woningnood van ver- wachtten. Een ander bezwaar was, dat het ontwerp, werd het wet, tweeerlei recht zou scheppen, wegens het stellen van een grens voor de huurwaarde waar- op zij van toepassing is. Andere leden meenden zich met deze beschouwingen niet te kunnen vereeni- gen en zeer enkele leden juiehten in het algemeen de wet toe. TWEEDE KAMER. Heden werd gerepliceerd naar aanlei- ding van de rede van den Minister over het beschikbaarstellen van levensmidde- len. Gerepliceerd werd door de heeren Van Doom, Sannes, Van Beerensteijn en De Wijckersloot. Den heer Van Vuuren is het aftreden van den heer Van Gijn, na de verklaring van den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad, een volslagen raadsel ge- worden, en hij vraagt daarom, welk ver- GEMEENTERAAD van TER NEUZEN. KANTONGERECHT le TER NEUZEN. Zitling van 2 Maart 1917. Veroordeeld zijn ter zake van: Velllgheldswetovert edlng. P. I?.. vlashandelaar to Axel, tot eene boete van 10 X 15, subs. 10 X 10 dagen hechtenis. J. d. K., zagerijbestuorder te Axel, tot eene boete van 5 X 4, subs. 5X4 dagen hecht Arbcidswetove.trcding. P. B., vlasfabrikant te -txel, tot eene boete van 6 X 10, subs. 6 X 10 dagen lieeht. P. B vlasfabrikant te Axel, tot eene boete van f 10. subs. 10 dagen hecht. P. B., vlasfabrikant te Axel, tot eene boete van IS X f 10, subs. Is - 10 dagen hecht. G W, vlashandelaar te /uiddorpe. tot eene boete van 3 X 3, subs. 3X3 dagen hecht. Zeepover trading. J. C. W., zonder beroep te Ter Neuzen, tot eene boete van f 30, subs. Ill dagen hecht. S. G., winUelier te Ter Neuzen, tot eene boete van f 10, subs. 10 dagen hecht., met bevel tot teruggave der zeep. J. K., winkelier te Hoek. tot eene boete van f 10, subs. 10 dagen hecht., met bevel tot teruggave der zeep. M. C. L., winkelier te Ter Neuzen, tot eene boete van 10, subs. 10 dagen hecht. Grensover trading. V. d. K., werkman, zwervende, tot eene boete van 50, subs. 20 dagen hecht. E. v. d. F.. werkman te Sas van Gent, tot eene boete van 15. subs. 10 dagen hecht. R. v. d. V., fabrieksarbeider te Sas van Gent, tot eene boete van 10, subs. 10 dagen hecht. J. R,C. v. d. H.; P B., fabrieksarbeider te Sas van Gent, en L. d. M., arbeider te Westdorpe, elk tot eene brete van f 5, subs. 5 dagen hecht. C. v. H., werkman te Sas van Gent tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. In droukeuschap do orde verstoren. J. 0., landh.knecht te Philippine, tot eene boe van 10, subs. 6 dagen hecht. Openbare tiro ikenschap. 0. M. G., zonder beroep te Sluiskil, tot eene boete van J 10, subs. 10 dagen hecht. H. v. K., landh.knecht te Biervliet, tot eene boete van f 4, subs 4 dagen hecht. D. d. W., landbouwer te Sas van Gent, tot eene boete an 4, subs 4 dagen hecht. J. M. S., knecht te Axel, tot eene boete van 3 subs. 3 dagen hecht. A. C., koopmati te Philippine, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. Straatsehenderij. C. J. J. W., letterzetter te Axel, tot eene boete van f I, subs. 1 dag hecht. C. S., timmerman te Cadzand, tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. W. J., schipnerskneeht te Ter Neuzen, tot eene boete van 0,50 subs. 1 dag hecht. J. C. v. D., timmerman te Axel, tot eene boete van f 0,50 subs. 1 week tuchtschool. Rijwielen zonder licht. J. v. F., arbeider te Zaamslag; C. H., koopman te Oostzaan en Fr. d. M zondei beroep te Philippine, alien tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. K. d. J., knecht te Zaamslag: E. v. d. F., vverk man te Sas van GentP. J., werkman te Hoek M. lb. landbouwer te Axel en L. J. v. d. B smidsknecht te Zaamslag, alien tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. L. D. N., arheider te Hoek, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtschool. Fieisen zonder bel. 1. A. S., monteur te Sas van Gent, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. Een op den openbaren weg gegraven pui niel behoorlijk ve.lichten. W. A. N., metselaar te liuek, tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. Tramwegloopen. I. v. d. H., vlaswerker te" St. Jansteen, tot eene boete van f 2, -subs. 2 dagen hecht. P. F. A. V., werkman te Ter Neuzen, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. R. A. A., werkman te Ter Neuzen, tot eene boete van f 2, subs. 1 week tuchtschool. J v. A., coinmissionnair te Hoek; A. F. koop man en leurder te Kruiningen P. v. Jl., vlaswerker te St. Jansteen J. v. H., vlaswerker te St. Jansteen A. P., werkman te Hoek E. 0. d. V., koopman te Philippine en R. C., vlaswerker aldaar alien tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. M. F., kermisreiziger te Ter Neuzen, tot eene boete van 0,50 subs. 1 dag hecht. Te Ter Neuzen zich zonder noodzaak op- houden in de gangen en waelitkamers van hel spoorwegstaEon. P. F. A. V., zonder beroep te Ter Neuzen, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. t J. R. A. A-, zonder beroep, te Ter Neuzen J. R. A. A., zonder beroep aldaar en D., idem aldaar, alien tot eene boete van f 2, subs. 1 week tuchtschool. Onbolieerd laten staan van Irekdieren. A. J. N., voerm.knecht te Axel, tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht., J. v. d. B., slager te Ter Neuzen, tot eene boete van I, subs. 1 dag hecht. Mid eon kruiwagen over een biiilenberm rifden van een zeedijk. A. D„ bankwerkerte Ter Neuzen, tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. Vrijgesproken: P. J. v. D., landbouwer te Axel en J. A., timmer man te Sas van Gent, ter zake van Riiwielen zonder licht. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtb. te Middelbuvg. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Maart 1917 de volgende vonnissen uit- gesproken A. K., oud 37 j., melksljjtster, en J. J., (oud 36 j., melksSijtster, beiden te Hoek, 0. M., oud 51 j., melkleurder te Zaamslag, M. A. C. R., oud 27 j huisvrouw van C. v. L melkslijtster en C. S., oud 57 j huisvrouw van L. B. v. K., melkslijtster, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens over- treding der distributiewet, alien veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. M. C. K., oud 48 j., huisvrouw van v. D., te Koewacht, is wegens alsvoren, veroordeeld tot ^10 boete of 10 hechtenis. I. d. H., oud 26 j., boerenknecht te Schoondijke, is wegens mishandeling, ver oordeeld tot 20 boete of 20 dagen hechtenis. Heden werden de navolgende zaken be- handeld J. d. B., oud 26 j., vlasbewerker te St. Jansteen, werd beklaagd dat hij op 21 Jan. jl. te St. Jansteen opzettelijk geweld- dadig A. de Prekel heeft vastgegrepen en met voile kracht tegen den grond duwde, waardoor gemelde De Prekel pijn ondervond. Eisch j 15 boete of 30 dagen hechtenis. Ph. P., oud 29 j., vrouw van A. d. W., te Overslag, werd ten laste gelegd dat zjj op 26 Jan. 1917 te Overslag opzettelijk den soldaat kommies Van Immerseel be- leedigd heeft door hem tie te .voegen dat hij zich had laten omkoopen. Eisch 10 boete of 20 dagen hechtenis. M. M., oud 27 j., vlasbewerker te Koe wacht, werd ten laste gelegd dat hij op 27 Jan. 1917 te Overslag getracht heeft jaarsen en zeep over de grerts te smokkeleD en toen hij daarbij bekeurd werd den ambte- aren een rijksdaalder en daarna 4 gulden getnden heeft, als hij geen proces-verbaal opmaakte. Eisch een week gevangenisstraf. Nog werd bebandeid de zaak tegen A. v. R., oud 35 j werkman te Koewacht, gedetimerd, die ten last.e werd gelegd dat hij op den 3 Febr. 1917 te TerN -uzen is terugifekeerd, nieitegenstaande hem het verbljjf in het bezette gebied van Zeeland was ontzegd. De Officier eischte 10 dagen gevangenis straf met aftrek der prev. hechtenis en invrijheidstelling. De rechtbank besliste overeenkomstig die vordering. Bij bevelsch'ift der bovengenoerade rechtbank is reehtsingang verleend tegen C. H., oud 24 j., handelaar in landbouw producten, woneude te Sas van Gent, ver- dacht van het veroorzaken van lichameljjk letsel door schuld. Hervormde Kevk. Ter Neuzen. 9| u., f)s. A. Timmerman en 2 u., Ds. A. Timmerman, Gebedaure »onr bet gewas en Bediening van den II. Doop. 9j a., dhr. L. Dek en 2 u., dhr. L. Dek, Gebedsure voor het gewas. 9 n.' en 2 u., Ds. E. Roams. Woensdag 14 Maart. 9 u., en 2 u., Ds. E. Raams, Biddag. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Woensdag 14 Maart. 9 u. en 2 uDs G. van Dis, Biddag. Axel. 94 u. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenboltz. Sas van Gent. 94 n., Ds. H. Akersloot vaD Hou ten Roos Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Kloosterzande. 10 u., Ds. W. J. van Lindonk. Slu'gkil. Hoek. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 94 u., en 2 u., Ds. S. Groenevedd. Woensdag 14 Maart, 94 u. en 2 a., Ds. S, Groeneveld, Biddag voor 't Gewas. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. v. d. Wall. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. L. de Bruijne Woensdag 14 Maart. 9 u. en 2 u., Ds. L de Bmijne, Biddag. Axel (Kijkuit.) 's avonds 6 u., Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., Ds. D. G. van Overduin. Oud-Gereformeerdt Gemeente. (Vlooswjikstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 n., leeskerk. Lokual Bethel" (Kandeelstraatl. Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 54 u., leeskerk. Lokual „Ebev.-Uaezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 u., Eyangelisalie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neu&en. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,84 eti 10 uur. 's Namtddags om half drie Lcf. Vergadering van Donderdag 8 Maart 1917, des voormiddags 10 uur. (V e r v 0 1 g). 11. Behandeling van een schrijven van den Minister van Biiuienlamlscha >akan omt.ent het hcrbergbc.,»ek van jeng- tligc persnjien. Van gedeputeerde statau van Zeeland is dd. 5. Januari 1916 eene missive ontvangen waarbij wordt toegezonden een schrijven van den Minister van Staat, Minister van Binneni amdsche Zaken, dd. 23 December 1916, no. 14535, betbeffende herbergbczo-ck door jeugdige personen. Gedeputeerde stalen verzoeken uiterlijk 1 Maart 1917 le willen berirhlen wat in deze door den geineenteraad is of zal worden ge- da,an. Bedoeld schrijven van den Minister luidt als volgt; In den laatsten tijd wordt in tal van streken van o-ns land door jeugdige personen van 13—16 jaar veel geld verdiend, dat zij, naar mij wordt medegedeeld, voor een groot deel in bierluiizen verteren. Dat zulks in velerlei opzieht valt af te keuren, behoeft geen beloog. Ik heb daarom de eer Uw College le ver zoeken de aandadU van de gemeentebestu- ren in Uwe Provincie. op het bedoelde kwaad te vestigen met verzoek om, indien daartoe aanleiding bestaat hunne medewerking te verleenen om door eene verordeuing "krach tens artikel 135 der Gemeenlewel het bezoe- ken van herbergen door jeugdige personen zooveel mdgelijk legen te gaan. Te zijner tijd zoude ik gaarne vernemen, welk gevolg door do Gemeentebesluren aan dit verzoek is gegeven. Bij schrijven van 26 "Pebruari II hebben burgemeester en wethouders aan gedepu teerde staten bericht, dat in de eerstvolgende vergadering van den raad een conseptver- ordening betreffende herbergbezoek door jeugdige persopen* ter tafel zal worden ge bracht. Burgemeester en wethouders stellen thans voor,- vast te stellen, de navolgende VERORDENING, houdeude verbod van herbergbezoek door jeugdige perso nennen in de gemeente. Ter Neuzen. Artikel 1. Het is verboden in eene voor het publiek toegankelijke lokaliteit, waarvoor door burge meester en wethouders eeiie vergunning is verleend voor den verkoop van sterken drank in hel kleiti voor gebruik ter plaatse van verkoop. of een verlof voor den verlioop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank personen beneden 16 jaar, a riders dan in gezelschap van bloed-enaan- verwanten in den tweeden graad inderechte li nie, of den 'derdeti graad in de zijdlinie toe te lalen. Eveneens is het aan personen beneden den leeflijd van 10 jaren verboden zich le be- vinden in eene voor het publiek toeganke lijke localilct, als in het eerste lidoipschre- ven, anders dan in gezelschap van bloed- of aanvcrwanten in den tweeden graad in de rechte linie. of den defden graad in de zijdlinie. Artikel 2. Wanneer in eene lokaliteil als in artikel 1 bedoeld, eene besloten bijeenkomst wordt gehouden. met voorafgaande vergunning van den burgemeester, blijft het verbod van ar tikel 1 voor zooveel die localiteit betreft buiten toepassing van af een half uur voor den aanvang der bijeenkomst tot een half uur na afloop daaTvam Artikel 3 Overtreding dezer verordeuing wordt voor- z00ver daartegeu, niet bij eerie wet, eene algemeene maatregel van bestuur of eene provinciate verordeuing voorzien is gestraft me I een hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten lioogste /25 gulden. Als toelichting aani dit voorstel deeil de voorzitter m,edc, dat burgemeester en wet houders he! in deze niet geheel eens zijn; de heer Visser was van een afwijkende mee ning en hij wil hem, zooals hij hem ook heeft toegezegd, gaarne gelegenheid geven, om van die afwijkende meening verklaring te geven. De heer Visser gfeeft te kennen, tegen dit voorstel van burgemeester en wethquders te zijn, omdat hij meent, dat het niet op den weg van burgemeester en wethouders ligt, die jongelieden het bezoeken vim herbergen te beletten, maar dat het meer de laak der buders is, hunne' kinderen daarvan af te houden, als ze daar tegen zijn. Men kan wel alles willen reglementceren, doch vol- gens liem gaat dat niet op en het is zeker voor eene gemeente als Ter Neuzen niet noodig. De beer Nolson verklaart het eens lezijn, met wat door den heer Visser is aangevoerd, en vraagt overigens, of hier wel onderzocht is of dat bezoeken van herbergen van jeug dige personen wel zoo groot is, dat liet noodig is daarlegem maatregel en te lieinen en daardoor aan een groot aantal menschen, die met den maatregel in geenerlei betrek- king staan, overlast le bezorgen. Als er menschen zijn uit de omgeving.dte een kind beneden den leeftijd van 16 jaar naar hier sturen 0111 een boodschap te doen, zullen die, als ze moeten wachten, onver- scbillig welke weersgesteldheid het is, bui- len moeten blijven op straat. Als ze met kinderen beneden de 16 jaar in een cafi vertoeven, zullen ze wel de noodige pupie- ren bij zicli moeten liebben, 0111 te bewij zen, dat ze naaslc familie zijn. Men zal, om de uilzonderingen die er zijn te treffen, over- last bezorgen aan vele menschen. Sj«-eker vraagt daarom, of er geen ander middel is, om het do el datmen beoogt te bereikm, zonder daarmede aan anderen zooveel ova-- last te bezorgen. Moclit deze verordeuing worden aange nomen. dan zou hij, iti elk geval willen be- palen, dai deze niet langer zal gelderi dan tot na de mobilisalie. De beer De lager gelooft. dat de Mi nister terecht de aandacht heeft gevestigd op hel bezoeken van herbergen door jeug dige personen', en dat ontegenzeggelijk veleit hunner daarvan gebruik maken. Of de thans voorgestelde weg de bcsle is, om dit envoi le beteugelcn. weet hij niet. Maar zeker zal het toch verbelering in dien "toestand bren- gen. Wat het door den' heer Nolson aan gevoerde bezwaar betreft, dat personen uit den vrcemde. die met kinderen beneden dien leeftijd hier vertoeven, er overlast van zou- den kunnen ondervinden dit ware 1®*- schien te ondervangen, door te bepalen. dat het verbod niet toepasselijk is op \Toem- delingen die liier dooTtrekken. Als dat lie den Itelrefl die hier eens een half uur ver toeven is hel ook geen bezwaar, dan is dat vertoeven in herbergen geen dagelijks werk De heer Nolson merkt op, dat, als een vreemdeling dan in plaats van een half uur een halven dag hier vertoeven zou, hij met de hem vergezellende jeugdige personen, als het geen maaste bloedverwanten zijn, oj» straat zoude moeten blijven loopen. De voorzitter wil een en ander beantwoor- den. let- verdediging van liet standpunt, dal de meerderheid van burgemee-ster en wet- houder ten dezen opzielite hebben in$c- nomen. Alle leden zullen het wel volkomen eens zijn, met den heer Visser, dat eigenlijk de oiiders hunne kinderen van het bezoeken der herbergen zou'den moeten terughouden Een feit is liet evenwel, dat tat van ouders huu kinderen in deze voorgaan, en at is het dan dat zij daarvan geen overmatig gebruik maken, zoo kan het hun "dan lliet altijd ge- Hiakkelijk vallen, buime kinderen het be zoeken der herbergen le verbieden. Er zijn omstandigheden, die den Minister aanleiding liebben 'gegeven de gemeentebe- s.turen le verzoeken in dit opzi dit bescher- mend op te treden en er zijn de laatste jaren ook meerdere gevaren aan te wijzen. waarin de overlieid ook de kinderen zelft tegenover de ouders beschermd, getuige'b.v de leer plicht web Ook de regeering heeft aan personen beneden den leeftijd van 16 jaai verboden hot bezoeken van vergimnings- lokaliteilen. Een feit is het, dat tal van jongens tus schen den leeftijd van 12 tot 16 jaar, die door den ooriogstoestand in de gelegenheid zijn om veel geld te verdienen, dit geld in herbergen verteren; volkomen terecht kan liier dus de gemeentelijke wetgever ingrijpee om de ouders le helpeti iti het beteugelen van Del kwaad, opdat dit onmut geldverteren beperkt worde en het geld ten bate van het gezin waartoe tie perSonen behooren kan worden besleed. Er wordt voorgesteld te bepalen, dat ze in gezelschap van hunne ouders, grootenders eu oom's of tanle's de omsclirevon loka- liteilen mogen bezoeken. Ilil is in afwijking met de drankwet, waarin staat, dat ze niet in _ycrgu 1ningslokaliteiten mogen komen dan in gezelschap van ouderen. Burgemeester en wethouders hebben gemeend de verliou- dbig van de geleiders tot de jeugdige per, sonen meer te moeten omschrijven, aaoge- zi,eu het reeds meei-maleni gebleken is, dat. als zoo'11 jeugdig persoon ten onre T)te in een vergumningslokaliteit aanwezig is, al spoedig een of ander persoon als- zijn be- schermer optreedt. waardoor men er geen vat op krijgen kan De voorgestelde bepaliug zal dus tengevolge hebben, dat ze minder ge- mahketijk door de mazen der wet vallen kunnen. Als de vraag gesteld wordt: is het noodig, dat in deze gemeente ten deze beschermend moet worden opgetrederu, dan moet deze vraag bevestigend worden beantvvoord en de oorzaak daarvan is wel bekend: de ruime verdii'tisfen die een aagtal jongelieden op de visscherij maken. Spreker wil in het midden laten. of die groote verteringen waarover in deze gemeente geklaagd wordt, gemaakt wordt door personen beneden of boven den leeflijd van 16 jaar, nieinand draagt zijn geboorte-acte in den zalt, doch meent. dal er hier aanleiding is om bescher mend tegenover de kinderen op te frcden.. en daardoor te trachten, be week en dat een grootev dee! van bet verdiende geld kan xvor den besteed ten bate der gezinnen, waartoe zij behooren. [•ieti nadeel is bet, pvat de heer Nolson aan- voerde dat de liepaling ook toepasselijk zou zijn op- kinderen uit andere gemeenten, die bier tijdelijk vertoeven, dit moet Avorden er kend. Evenwel, zegt spreker, is er tusschen de letterlijke bewoordingen eener wet ca bare strenge toepassing een midden weg. Als alle bestaande wetten naar de letter wer den loegepast. dan zouden niet velen buiten de strafbepalingen blijven. Dat eene wei wordt voorgesteld, komt dikwijls daaruit voort. dat men de kans wil hebben te kunnen optreden. Men moet bedenken, dal de politie ook menschen' zijn, die een oor- deel hebben en het is niet te verwachtep. dat zij proces-vei'ltaal zouden opmaken wan neer zij in een of ander wachtlokaal een kind flit den vreemde zouden aantreffen, al kon een begeleidcr niet bewijzen dat hij tot de naaste familie behoorde. De heer Nolson wijst er op, dal, waar de voorzitter de jongens van de visscherij noemt, hij van meening is, dat geen enkele daarvan onder de 16 jaar is. Maar ware dit zoo, dat er misschien zijn van 15 jaar, dan zou hij toch zeer erg vinden 0111 zoo'n jongen, die reeds zoo'n gevaarlijk bedrijf uitoefent, te verbieden in een caf6 te komen. Een feit blijft het echter, dat, met de verordenit* in de hand, de politie processen-verbaal Kan uitdeelem. 'De voorzitter betoogt, dat de beginseteai

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6