Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Regeeringszeep. No. 6504. Zaterdag 10 Maart 1917. 57e Jaargang. XRJ A 8INNENLAN 0. T"W Hi DEI 13X^.AJD De Winkellers van Ter Nemen wordan verzoeht. hunna opgaven van he- ■oodigde hoeveelheid regeeringszeep voor de maand April, scknfteiijk in te dienen v66r of op H Maart a s. ten kautore van het Levensmiddeleubureau tot des naiddag* 12 uur. Ter Neuzen, 9 Maart 1917. De Hoofdeontroleur-Boekhouder, L. W. RUN BERG De Sindoro gestrand. De directie van den Rotterdamschen Lloyd heeft een telegram ontvangen, ge- dateerd op gisteren, meldende, dat het stoomschip Sindoro bij zwaar storm- weer op de rotsen van Gibraltar, waar het schip lag, is geloopen; dat er geen menschenlevens verloren zijn gegaan, en dat er water staat in de ruimen 1, 2 en 3. Vermoed wordt, dat de Sindoro van zjjn ankers is losgeslagen. Het schip is 5471 bruto registerton. De Beukelsdijk gestrand. De directie van de HollandAmerika Lijn heeft heden een telegram ontvan gen, waarin gemeld wordt, dat het stoomschip Beukelsdijk tijdens den storm van zijn ankers is geslagen en in de baai van Halifax gestrand is. De Beukelsdijk is een schip van 6749 bruto registerton. Ingetrokken zilverbons. De Minister van Financien brengt ter algemeene kennis, dat de ingetrokken zilverbons van 1, van f 2,50 (beide ouden vorm) en van f 5, alsnog tot en met 31 December 1917 ter inwisseling kunnen worden aangeboden bij 't agent- schap van het Ministerie van Financien te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg) No. 3). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezon- den, met duidelijke opgave van naam en adres van den i'nzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen bij de bons te voe- gen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelven geadresseerd formulier van een postwissel ten beloope van het be- drag der door hen, ingezonden zilver bons. (Stct.) De Jaarbeurs te Utrecht. Het succes van de Jaarbeurs is zoo groot gebleken, dat het bestuur heeft be- gloten, het volgende jaar opnieuw te Utrecht en Jaarbeurs te houden. Met de voorbereiding wordt onmiddellijk na af- loop van deze Jaarbeurs begonnen. Tegen hedenmiddag werd het bezoek van H. M. de Koningin verwacht. Paaschoefening kader-landstorm. De Inspecteur van den Landstorm heeft aan de commandanten van land- stormkorpsen, compagnieen enz. ter ken nis gebracht, dat de Minister van Oorlog goedkeuring heeft gehecht aan het hou den van oefeningen van den kader-land storm in de omstreken van Nijmegen van 9 tot 14 April 1917. De vrijwilligers, welke aan de oefenin gen deelnemen, zullen ondergebracht worden in de kazerne der koloniale re serve, en beschouwd worden als te zijn gedetacheerd bij een legeronderdeel te Nijmegen. Behalve de vrijwilligers van den ka der-landstorm, die verplicht zijn aan be- doelde oefeningen deel te nemen kunnen ook gewone vrijwilligers van alle rangen, tot een beperkt aantal worden toege- laten. Het geheele aantal deelnemers zal on- geveer 800 bedragen. Met de algemeene leiding en het alge meen toezicht is belast de Inspecteur van den Landstorm. Met het commando wordt belast de kapitein J. W. Klein. Verder zal worden aangegeven op welk tij dstip de deelnemers zich op 9 April 1917 te Nijmegen moeten bevin- den. Voor hen, die op dien datum uit gcds- dienstige overwegingen niet wenschen te reizen, zal een nader uur op 10 April 1917 vastgesteld worden. TER NEUZEN, 9 Maart 1917. Het weerbericht van het meteorologisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt: Hoogste barometerstand 774.1, Hapa- randa. Laagste barometerstand onder 750 Noord-Duitschland. Verwachting tot den avond van 10 Maart Matige Westelijke tot Zuidelijke, wel- licht Zuid-Oostelijke wind, tijdelijk op- klarend, later toenemende bewoiking, aanvankelijk weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. V/eder naar ons land uitwijkenden. Gisteren namiddag arriveerden hier weder uit Gent een 150tal personen, die, na 4 weken te Gent in afzondering te zijn gehouden, vergunning hadden gekregen naar ons land te vertrekken. Het waren ditmaal Belgen. Behalve twee heeren boven de 56 jaren, waren de overigen vrouwen en kinderen van in ons land ge- interneerden, die naar hier kwamen om zich bij of nabij hunne mannen en vaders te vestigen. Zij waren, naar enkelen ons verhaal- den, zeer tevreden over het voedsel dat hun van wege de stad Gent gedurende den tijd van hunne afzondering was ver- strekt. Des nachts te 3 uur waren zij aan het interneeringsgebouw door gen darmes afgehaald en naar het station ge- voerd, terwijhzij herder onder bewaking naar Selzaete werden gebracht, zoodat het hun te eenemale onmogelijk is ge- weest ook maar met iemand op Belgisch gebied connectie te krijgen. Zij waren uit verschillende plaatsen van Belgie af- komstig. Te Sas van Gent werden zij onder grooten toeloop der bevolking bij aan- komst van den trein opgewacht. Zij wer den in het gymnastieklokaal der open- bare school onthaald op brood, kaas en koffie. Zij vertrokken -vervolgens per trein naar Ter Neuzen, vanwaar zij verder werden voortgeholpen om met de prov, boot hunne bestemming te vervolgen Kolendistributie. In overleg met de Electrische Centrale alhier is door het Rijkskolenbureau bij genoemde maatschappij beslag gelegd op 10 ton grove anthraciet. De heer Van der Lubbe verstrekt thans aan degenen, die werkelijk zonder kolen zijn of wier voorraad van dien aard is, dat binnen enkele dagen de kolenkist den bodem zou laten zien, voor een ge- ringen prijs grove anthraciet. Streng wordt er op gelet, dat geen anthraciet wordt verstrekt aan degenen, die dit aanvragen met het doel zich een voorraad te verschaffen. Een nieuw bank-kantoor. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de Nationale Bankvereeniging alhier op 15 Maart a.s. haar kantoor openen. Tot directeur is benoemd de heer A. M. Nieulande en tot procuratiehouder de heer C. Koch, terwijl als adviseur op- treedt de heer J. A. J. Rottier te Hulst. De Nationale Bankvereeniging werd in den loop van 1916 met medewerking van de Rotterdamsche Bankvereeniging opgericht, met het doel om een provin- ciaal bankbedrijf te vestigen, waartoe zij reeds verschillende oude en bekende bankiersbedrijven overnam. Op tal van plaatsen in Nederland (en ook in Zee- land) zijn kantoren gevestigd. Het kapitaal en de reserven bedragen f 5.500.000. Naast de reeds bestaande banken in onze streek, kan deze organisatie ook van veel belang zijn voor onze streek. Aangehouden gerst. Bij de Tweede Xa: .er is een adres in- gekomen van A. Jeronimus, koopman in granen te Middelburg, betreffende de inbezitneming van aan adressant toe'oe- hoorende gerst door den burgemeester van Ter Neuzen en houdende verzoek om schadevergoeding. Uitslag aanbesteding. Het bestuur der waterkeering van de Calamiteuze „Hoofdplaat- en Thomaes- polders", heeft gisteren, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten van Zee- land aanbesteed: Het herstel, de vernieuwing en het on- derhoud tot 30 April 1917 van de aar- den-, kram-, rijs-, gewapend beton-glooi- ing, steenglooiing en padwerken aan de waterkeering van genoemde polders. Ingeschreven werd als volgtJ.Corne- lis, Hoofdplaat, f 14.992Th. Cambier, Breskens, f 15.960; J. v. Drongelen, Hoek, 16.700. Opheffing der vervoerbeperking. De beperking van het vervoer over alle kunstwegen in de geheele provincie is opgeheven, te beginnen met midder- nacht tusschen 7 en 8 Maart 1917. I U I L b 0 DOOR II. RIDEK HAGGARD. Nehushta zweeg, tandenknarsend van machtelo-oze woede. Opeens b-oog zij zich over haar meesteres heen, kuste haar woest op de wang, en begon lievig te snikkcn. „Luisterzeide Rachel, „hoe de leeuwen in hun hokken brullen." Nehushta hief het hoofd op en luisterde zooals een jager in de woestijn luisterl. Dicht bij den grooleni toren aan liet eind van den zuidelijken muur van het amphi theater klonken korte, hikkende tonen en woest gekreun, gevolgd door een gebvul, waaraan alle leeuwen deelnamen, toldat de lucht trilde. „Aha!" riep een man bij de poort niet de Romeinsche soldaat, die onverschillig heen en weer liep, maar een gevangenbe- waarder, Rufus genaamd, in een gevoerd gewaad en gewapend met een mes. „Alia! Hoor die lieve poesjes eens! Wees maar zoet, kieintjes heb geduld. Vamavond slaapt gij meL een volte maag." „Negen,' fluisterde Nehushta, die de stem- men geleld had, ualtemaal oude, vorslelijke dieren. Als ik hen hoor, voel ik mij weer jong. Ja, ja, ik ruik de woestijn en zie den rook opstijgen uit de lemten van mijn vader. Toen ik een kind was, maakte ik jacht op hen, nu ben ik hun wild. Nu is het hun beurt. „Help mijt Ik val flauw!" kreunde Ra chel, tegen haar aanvallend. Met een gesmoordem uitroep van mede- lijden bukte Nehushta. Als een kind tilde zij haar meesteres op, en droeg haar naar het midden'van het plein, waar een fontein stond, want vroeger was de gevangenis een paleis geweest. Hier zette zij haar op den grond met den rug tegen het metselwerk, en besprenkelde haar gelaat met water, tot- dat zij weer tot zichzelf kwam. Terwijl Rachel daar za't, werd er een poorlje geopdhd, en verst-hcidene personen, mannen, vrouwen en kinderen, werden naar binnen geduwd. „Gasten, die in groote haast uit Tvrus komen, om het leeuwenfeest bij te wonen," riep de grappige poortwachter. „Gaat bin- Lichting 1918. De Minister van Oorlog heeft ten aan- zien van de lichting 1918 het volgende bepaald Bij de keuringsra id kunnen de inge- scnrevenen, die zich voor de zeemilitie aanmelden, ook opgeven, wanneer zij het liefst zouden vorden ingelijfd, in het tijdvak van 3- 5 September of in het tijdvak van 1012 December. De gelegenheid voor militieplichtigen, die hun beroep maken van de buiten- landsche zeevaart of van de zeevissche- rij buitenslands, om het geneeskundig onderzoek omtrent hun geschiktheid voor den dienst bij de militie voor een garnizoenscommandant of den comman dant der Marine te Rotterdam te onder- gaan, staat slechts open tot 12 Maart. De vrijstelling van geestelijken enz., en die wegens persoonlijke onmisbaar- heid moet, voorzoover de grond tot vrij stelling op 21 Maart aanwezig is, op den gewonen tijd, d.w.z. tusschen 21 Maart en 1 April, worden aangevraagd. Ont- staat de grond tot vrijstelling na 21 Maart, dan is het gewenscht, dat de aan- vraag terstond geschiedt. De ingeschrevenen, die hun wenschen betreffende voorkeur van inlijving bij een bepaald korps of bij de zeemilitie niet bij den keuringsraad kenbaar heb- ben gemaakt, kunnen hun wenschen als nog voor 10 Mei bij den burgemeester opgeven. De aanmelding voor den Riikspostdui- vendienst en voor den motordienst moet geschieden voor 15 April, onderscheiden- lijk bij den directeur van den Rijkspost- duivendienst en den commandant van de motorafdeeling te Delft. Zitting Keuringsraad. De zittingsdagen van den eersten Keu ringsraad in onze Provincie voor de lich- ting 1918 zijn voor wat betreft Zeeuwsch-Vlaanderen als volgt vastge steld Te Ter Neuzen, in het stadhuis, Dins- dag 27 Maart, te 1,30 voor alle nummers der gemeente Hoek. Te Ter Neuzen op Woensdag 28 Maart nem, Chris ten vrienden, gaat binnen, en ge- bruikt uw laatste avondmaal, zooals het bij u gewoonte is. Er is van] alios genoeg, brood en wijtn. Eet, hongerige vricnden, eet ©er gij zelf wordt opgegeten en in den heme;! komt of in de magen der leeuwen. Een oude vrouw, de laatste van de groep, want zij kon niet hard loopen, keerde iiica om en wees met haar stok naar den grappen- maker. j.Laster niet, heidensche bond!" zeide. zij, „of liever, laster maar voort, en wacht uw belaoning. Ik, Anna, die de gave der profe- tie bezil, zeg u, afvallige, die Christen geweest, en daarom dubbel schuldig zijt, dat gij uw laatsten maaltijd hier op aarde hebt ge- noteir." De man, een 'halfbloed Syrier, die om zijln voordeei zijn geloof had verlaten, en nu zijn vroegere broeders kwelde, uitte een geweldigen vloek. en trok een mes uit zijln g or del. „Gij trekt het mes? Zoo zij het, door het mes zull gij omkomen!" zeide Anna. Zonder verder acht op hem- te slaan, volgde de oude vrouw haar makkers. Bieek van schrik bleef Rufus slaan. Hij was Chris ten geweest, en kendc Anna en haar „gave te 9.30 voor de nummers 130 der ge meente Ter Neuzen, te 1,30 voor dfe num mers 3150Donderdag 29 Maart te 9.30 voor de nummers 5180; te 1.30 voor de nummers 81100 en Vrijdag 30 Maart te 9.30 voor de nummers 101 110, alles van de gemeente Ter Neuzen. Te Ter Neuzen Vrijdag 30 Maart te 9.30, bovendien te 9.30 voor de nummers 120 der gemeente Zaamslag en te 1.30 voor de nummers 2141 dier gemeente. Te Hulst in het stadhuis, Dinsdag 3 April, te 9.30, voor alle nummers der ge meente Bosehkapellete 10.30 voor de nummers 115 der gemeente Clinge en te 1.30 voor de nummers 1636 dier ge meente; Woensdag 4 April te 9.30 voor alle nummers der gemeente Hulst en te 1.30 voor al de nummers der gemeente GraauwDonderdag 5 April te 9.30 voor alle nummers uit de gemeente St. Jan- steen. Te Siuis in de school, op Donderdag 12 April, te 9.30, voor alle nummers uit de gemeente Sluis; te 1.30 voor al de nummers uit de gemeente Oostburg; Vrijdag 13 April te 9.30 voor alle num mers der gemeente Eede en St. Kruis, te 11 u. voor die uit de gemeente Zuid- zande, te 1.30 voor die uit de gemeente Cadzand en Retranchement en Zaterdag 14 April te 9.30 voor alle nummers uit de gemeente Aardenburg. Te Axel, in de school, op Dinsdag 24 April, te 2.30, voor de nummers 120 der gemeente Axel; Woensdag 25 April te 9.30 voor de nummers 2145 der ge meente Axel, te 1.30 voor de overige nummers der gemeente Axel en voor alle nummers der gemeente Overslag; Donderdag 26 April te 9.30 voor de ge meente Koewacht en te 1.30 voor de ge meente Zuiddorpe, beiden alle nummers. Te Sas van Gent, in de school, op Vrij dag 27 April, te-10 uur, voor de gemeen te Sas van Gent, 11 uur voor de gemeen te Philippine, 1.30 voor de gemeente Westdorpe. Te Hontenisse, in de school, Maandag 30 April, te 11 uur, voor de gemeente Ilengstdijk, 1.30 voor de gemeente Os- senisse, 2.30 voor de gemegpte Stoppel- dijkDinsdag 1 Mei te 9.30 voor de num mers i25 en te 1 uur voor de overige nummers der gemeente Hontenisse. Te IJzendijke, in de school, op Donder dag 3 Mei, te 9.30 voor de gemeenten Waterlandkerkje en IJzendijke, 2 uur voor de gemeente Hoofdplaat; Vrijdag 11 Mei te 9.30 voor de gemeente Bier- vliet, te 2 uur voor de gemeente Schoon- dijke. Te Groede, in de school, op Zaterdag 5 Mei, te 11 uur, voor de gemeenten Nieuwvliet en Groede, te 1 uur voor de gemeente Breskens. Waar bij de gemeenten geen nummers genoemd zijn, moeten alle nummers te gelijk opkomen. Nog zij vermeld, dat te Middelburg op Donderdag 10 Mei, te 9.30, in het Gym nastieklokaal op de Groenmarkt, zitting wordt gehouden voor afdoening van uit- gestelde zaken uit alle gemeenten. Kinderen uit Frankrijk in ons land. Men meldt ons uit Vlissingen Donderdagmiddag kwamen alhier uit Rozendaal 48 Fransche kinderen uit het door de Duitschers bezette gebied aan, die met 200 anderen gedurende minstens een half jaar in ons land zullen vertoe- ven om te bekomen van de ellende en narigheid door hun medegemaakt en die op veler gelaat te lezen stond. Meerderen der kleinen komen uit de oorlogszone en spreken over dooden en gewonden alsoi het iets doodgewoons is. Een verloor bij een bombardement tegelijk vader en moeder, die even later tegelijk begraven werden en dit was slechts een van de staaltjes uit de vele ellende door deze jeugdige slachtoffers van den oorlog mede gemaakt. De kleinen hadden reeds een reis van ongeveer drie weken achter den rug en hebben daarvan 14 dagen in een school in Devain doorgebracht, terwijl zij de laatste drie nachten in een trein door- brachten. In de school sliepen zij op stroo, in den trein kregen ze weinig of geen eten. Van de kinderen worden er 27 in een hotel alhier ondergebracht en de overige 21 in een pension te Zoutelande. Besmettelijke ziekten. In de week van 28 Februari6 Maart zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gekomen Diphteritis: 2 gevallen in Hulst, 2 te Souburg en 1 te Koewacht, Kruiningen en Ter Neuzen. Roodvonk1 geval te lerseke. In dezelfde week zijn ter kennis ge komen van den Centralen Gezondheids raad de volgende gevallen van nek- kramp Barradeel 1, Stad-Vollenhoven 1, Zwolle 1, Groningen 4, Veendam 1, Rijks- werkinrichting Veenhuizen 1, Haarlem 1, Amersfoort 3, Utrecht 2, 's Graven- hage 4, Rotterdam 3, Waddinxveen 1, Budel 1, Oisterwijk 1, Uden 1, Woucl- richem 1, Oldebroeck 1, Voorst 1, Gre- venbicht 1 en Kerkrade 1. Verbod van fabrieksnijverheid in Belgie. Door de Duitsche overheid in Belgie is eene verordening uitgevaardigd, waar- bij 't, aan de Belgen verboden wordt fa- brieken en werkplaatsen met meer dan 12 werkkrachten te doen werken zonder toestemming van de overheid. HOEK. Gisteravond sprak alhier in het hotel „Hoeksch Koffiehuis", de heer Jhr. De Muralt met het onderwerp„evenredige vertegenwoordiging" bij de a.s. Kamer- verkiezingen. Met duidelijke voorbeel- den, hoofdzakelijk aanschouwelijk, zette spreker de werking van deze vertegen woordiging uiteen. Aan het eind van zijn rede wijzende op de hooge noodza- kelijkheid eener kiesvereeniging ver- zocht spfeker het talrijke publiek tijdens deze vergadering zich als lid dier ver- eeniging op te geven. Het resultaat hier- van was, dat eene kiesvereeniging werd opgericht, met behalve het bestuur 57 personen als leden. Ongetwijfeld zal dit aantal toenemen. AXEL. Woensdagavond werd door de alhier bestaande afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering eene propaganda- vergadering gehuoden, waarbij als spre ker optrad de heer Jhr. R. de Muralt lid van de Tweede Kamer voor het district Oostburg. Voldoende aan den wensch der verga dering, besprak de heer De Muralt het onderwerp Staatspensionneering", on der belofte later te zullen terugkomen op evenredige vertegenwoordiging. Terecht meende het bestuur der af deeling, dat dit onderwerp thuis behoor- de bij de kiesvereeniging. Als inleiding memoreerde de spreker nog even de oprichting van den Bond voor Staatspensionneering, er op wij- zend, dat deze in de eerste jaren geheel buiten de politiek stond. Vele afdeelingen zijn nog neutraal. Spreker meent, dat het tijd is, dat de Bond zich kleur gaat kiezen. Men weet nu uit ervaring waar de Bond steun on- dervindt en waar tegenstand. Ook in de Tweede Kamer is dat gebleken,wooral bij de behandeling van de ouderdomswet- Treub. Spreker toonde hierbij aan, hoe een wetsontwerp in behandeling komt en hoe de leden der Tweede Kamer b.v. bij de behandeling van een zaak in de afdeelingsvergadering elkaars mee- ning veel beter leeren kennen, dan bij de openbare behandeling. der profetie." De wei> der vreemdeliageni voerde hen langs de fontein; Rachel en Nehushta ston- den op, om hen- te begroeten. „Vrede zij ulieden," sprak Rachel. „In den naam van Christus, vrede," ant- woorddcn zij, en begaven zich naar de an- dere gevangenen. Achteraan, op eenigen afstand, kwam de oude vrouw, op haar stok geleund. Bij haar nadering uitte Rachel een lich- ten kreet. „Moeder Anna," zeide zij. „kent gij mij niet, Rachel, de dochter van Benoni?" Rachel! antwoordde zij ontsteld. ,,He'.aas! kind, hoe komt gij hier?" Langs het pad, dat wij, Christenen, moe ten betreden, moeder," zeide Rachel droevig. „Maar ga zitlen, gij zijt vermoeid. Nou, help haar eens." Anna knikte, en liet zich langzaam, want haar Iedematen waren stijf, nederzinkeri op de trede der fontein. „Geef mij iets te drinkem, kind," zeide zij, ,,want ik ben' op een muilezel van Tyrus hierheen gebracht, en ik heb' dorst. In haar hand, want zij had geen. anderen beker, braclit Rachel het water ..nan Anna's lippen. Deze dronk met graagte. ,.God zij gedankt voor deze verfrissching. Wat heb I gij gez-egd? De dochter van Be noni een ciiristin! Ook hiervoor zij de Heer geloofd, zelfs hier en in deze omstandig- heden Vreemd dat ik dit ;nooit heb ver- nomenmaar ik ben de laatste twee jaar in Jeruzalem geweest, en werd verl-eden Zaterdag als gevangene naar Tyrus gebracht." „Ja, moediar, en in dien tijd ben ik ge- huwd en weduwe geworden." „Met wien waart gij gehuwd, kind?" ,.Mel Demas, den koopman. Zes maan- den geleden werd hij te Berytus in het am phitheater gedood." De arme vrouw begon te snikken. „Ik heb gehoord van'zijn dood," ant- woordde Anna. ,.Zijn finde was goed en edel, en zijn ziel is in den liemel. Hij wilde niet tegen de gladiatoren vechlen, en daarom werd hij op last van Agi'ippa onlhoofd. Maar sclirei nu niet meer, kind, en vertel mij uw geschiedenis. Wij hebben weinig tijd voor tranen, misschien zullen wij ze wetdra niet meer noodig hebben. Rachel droogde haar oogen af. (Wordt vervolgd.) TKR NEIZENSCHE (MEANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 5