tandbouwberichten. GEMENGPE BERICHTEN. KOLENPRODUCTIE IN ENGELAND. De Kolnische Volkszeitung wijst crop, dat men Engeland een zijner grootste troeven, namelijk de kolenproductie, uit de hand kan slaan, door het den aanvoer vad mijnhout af te snijden. Zonder mijn- hout toch kan het zijn kolenmijnen. on- mcgelijk in gelijke mate ontginnen, want de Engelsche bosschen zijn lang niet groot genoeg om in de geweldige be- hoefte aan mijnhout te voorzien. In 1914, toen in Augustus Rusland aan de Oost- zee werd afgesloten, voerde^ Engeland aan mijnhout in 3.497,226 MB., tegen 4.883,910 M3. in het vorige-jaar. Het gevolg was, dat de Engelsche uitvoer van steenkolen 18 millioen ton achteruit ging. In. 1915 kwam Engeland nog den toevoer van 469,098 M3. mijnhout tekort. Het geVolg was, dat Engeland het steen- kolenverbrnik van Italie niet kon dek- ken, zoodat Italie zich genoopt zag, kolen voor driedubbele prijzen uit Amerika te betrekken. Onze duikbooten, vervolgt de K. Vztg., ktttmen ervoor zorgen, dat En geland zijn mijnhout mettertijd uit de eigen bosschen moet halen. Maar al of- ferde het ook zijn bosschen geheel op, het zou tocli zijn kolenproductie aanmer- kelijk moeten inkrimpen. En zonder voldoende kolenproductie zouden duizen- den Engelsche geschut- en munitiefa- brieken, werven, ijzersmelterij en en staalfabrieken lamgeslagen zijn. Zonder kolen ligt de Fransche en de Italiaansche munitieindustrie, die het van Engelsche kolen moeten hebben, stil of zij moeten zich tot een minimum van productie be- perken. EEN COMPLOT TEGEN WILSON? Te Hcboken heeft naar Reuter uit New-York seint de politie zekeren Fritz Kolb gearresteerd. Deze heeft be- kend, betrokken te zijn in een complot om president Wilson door een bomont- ploffing om het leven te brengen, en ver- der te hebben saamgezworen om haven- pakhuizen in New-York „op te blazen". In zijn hotel, dat gelegen is tegenover een pier waar een Duitsch stoomschip gemeerd ligt, zijn twee complete bom- men gevonden. Die hadden Maandag- avond (bij de inanguratie van Wilson's tweeden termijn als president) aan Wil son moeten worden gezonden. De inlichtingen door Kolb gegeven hebben tot gevolg gehad, dat twee an dere personen zijn in hechtenis genomen, wier namen vooralsnog worden geheim gehouden. De politie speurt de vertakkingen van het complot na. Het heet dat ook het plan was gesmeed de, petroleum- installa- ties van Tampico (Mexico) te vernielen, evenals de munitiefabrieken in de Ver- eenigde Staten. i'ER NEUZfcN, 7 Ittaart 1917. Ontslag als lid van den gemeenteraad. Naar wij vernemen heeft de heer Dr. H. B. van Nes aan het gemeentebestuur bericht, dat hij ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. Naar vernomen wordt hebben zijne steeds drukker wor- dende bezigheden,' die hem beletten vol doende aandacht te wij den aan de zaken der gemeente, hem tot dit besluit geleid. Het concert van „De Volharding". De j.l. Maandag door de muziekver- eeniging „De Volharding" gegeven soi ree trok veel bezoekers. De bovenzaal van het „Hotel des Pays-Bas" was ge heel bezet. Het programma bood thans groote verscheidenheid. Het bevatte een viertal muziekstukken voor het orkest, welke dit accuraat en flink uitvoerde, terwijl voorts sopraan-solo's werden ge- zongen door mevr. Arthur Himschoot, bariton solo's door den heer Armand Say en liederen door den tenor, den heer Fr, Verschoor, die daarmede veel succes in- oogstten. Dit was ook het geval met mej. Marguerite de Vree voor de mees- terlijke wijze waarop zij op de piano „Martha" fantaisie brillante uitvoerde. Een groot deel van den avond werd ook ingenomen door de uitvoering van fantaisie's op „Faust", „Carmen" en „La Tosca" door een strijkensemble met begeleiding van piano en harmonium. Het applaus dat de hierin medewerkende dame en heeren ten deel viel, was zeker wel verdiend, evenals het woord van dank, dat aan het slot door den voor- zitter, den heer Geelhoedt, tot directeur en alien die aan het welslagen van de- zen avond medewerking hadden verleend werd gericht. Na afloop hield een bal velen der aan- wezig'en nog eenigen tijd bij een. De tijd daarvoor was thans bepei"kt, evenals de verlichting van de zaal. Veiling van een woonhuis. Maandag werd door notaris Le Nobel, ten verzoeke van de familie M. Michiel- sen, in de herberg van H. Wagenaar te Hoek (Knol) in het openbaar geveild: een woon- en winkelhuis met aanhoorig- heden, staande op het Boeregat, groot 11 are 50 eentiaren, thans bewoo'nd door de wed. M. Michielsen. Hiervan werd kooper de heer H. Wa genaar voor f1460. Aanbesteding maken trambaan. Heden werd alhier in het „Hotel des Pays-Bas" van wege de Zeeuwsch-Vl. Tramwegmaatschappij aanbesteedhet maken van de aardebaan en van de kunstwerken en het leggen der sporen en wissels met alle bijkomende werken van de lijn Hoofdplaat-Pyramide. Hiervoor werd ingeschreven door de heerenFirma Goris Co. te Zeist voor f 123,700, D. Stuij en II. A. van der Leur te Utrecht voor f 108.000, E. Wienhoven te Utrecht voor f 102,215, C. B. Hack te Oud-Gastel voor /102.000, H. J. te Siepe te Winterswijk voor f 99,600, G. J. Balkenstein A. van der Straate te Ter Neuzen voor f 98.900, Stuij Van der Vlies te Utrecht voor f 95.500, A. van Hees te Heenvliet voor f 92.96,5, C. P. Stuij te Nijmegen en H. P. C. Stuij te Alkmaar voor f 91.086 en Gebroeders Aernoudts te IJzendijke voor f 86.700. Acte-examens. Tot deskundigen voor de te Middel- burg af te nemen acte-examens lager onderyijs zijn benoemd: voor Nederland- sche taal en lezen de heeren W. H. Has- selbach en C. Weeda te Middelburg, P. Landsman te Vlissingen en C. de Kok te Oosterland. Voor rekenen de heeren H. Jongepier en R. van de Welle te Mid delburg en als plaatsvervanger de heer K. Dekker te Middelburg. Voor teeke- nen en schrijven de heeren H. R. Karstel te Zuiddorpe en J. Vreeken te Middel burg. Voor aardrijkskunde de heeren C. Hack te Middelburg en H. Koelmans te Ter Neuzen. Voor geschiedenis mej. M. M. Jungius en de heer P. W. van Milaan te Middelburg en als plaatsver vanger de heer P. van der Have te Zie- rikzee. Voor kennis der natuur de hee ren D. G. Coucheret te Rotterdam, F. Maijs te Wilhelminadorp, J. de Meijer te Schoondijke en A. de Smidt te Middel burg. Voor onderwijs en opvoeding de heeren J. G. Nijk te Middelburg in J. E. van der Slikke te Vlissingen. Voor zang de heeren A. Lijsen te Middelburg en G. ten Brink te Koudekerke. Voor vak J (vrije- en ordeoefeningen) mej. A. S. Beugel en de heer W. de Graaf, beiden te Middelburg. Voor vak Iv (nuttige handwerken) de dames W. P. Bal te Tho- len en M. J. de Haan te Middelburg. De examen-commissie bestaat uit den schoolopziener in het district Middelburg als voorzitter en de schoolopzieners in het district Goes en de arrondissemen- ten Amsterdam III, Middelburg, Tholen en Vlissingen als leden. Het sShriftelijk examen heeft plaats op Dinsdag 4 April, terwijl het mondeling examen aanvangt op Vrijdag 13 April a.s. Er hebben zich voor het examen aan- gemeld 89 mannelijke en 67 vrouwelijke candidaten, Uenevens 6 tevens voor vrije en ordeoefeningen en 3 voor nuttige handwerken. Imvisseliitg ingetrokken zilverbons. Het Stbl. no. 214 bevat een Kon. be sluit van den 12den Februari, houdende wederopenstelling tot 31 December 1917 van de gelegenheid tot inwisseling van de zilverbons van f 1, van f 2,50 (beide ouden vorm) en van f 5. De nieuwe samenstelling van het brood. Naar het Hbl. verneemt, zal met in- gang van een nader te bepalen datum het wittebrood worden gebakken van een vermenging van 50 inlandsch meel, 30 Amerikaansche bloem en 20 aardappelmeel. Het bruinbrood zal worden samenge- steld uit 60 ongebuilde tarwebloem, 15 ongebuild roggemeel, 20 aard appelmeel en 5 zemelen. De vermenging zal plaats hebben aan de meelfabrieken. Te veel bruinbrood gevraagd. Tengevolge van het groote prijsver- schil.tusschen wit en bruinbrood hebben velen, die de eerste vier weken wit brood gebruikten, voor de volgende brood kaartenperiode kaarten voor bruinbrood gevraagd. Daardoor is de behoefte aan ongebuild meel zoo gestegen, dat de meelfabrikanten niet aan de behoefte kunnen voldoen. Aardappelen. De Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel heeft bepaald, dat in de beschikkingen van 22 Jan. onder no. 3 van „A. Levensmiddelen" in stede van: „Aardappelen van zand- en veengrond (zoowel geel- als witvleezige) zal worden gelezen: „Aardappelen, met uitzondering van eventueel nader bekend te maken soor- ten". (St.ct.) De Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel heeft bepaald, dat onder 3 van zijn besehikking van 9 Sept. jl. in stede van: „aardappelen, t.w. Eigenheimers, Gro- ninger Kronen, Roode Star en daarmede door den Minister gelijk te stellen soor- ten" zal worden gelezen: „aardappelen van zand-, veen- en klei- grond van de soorten, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan te wijzen". (St.ct.) Nederlanders uit Belgie. Naar aan de Midd. Crt. gemeld wordt, zijn j.l. Zaterdag ook aver Watervliet een gezelschap Nederlanders (een 60tal) uit Belgie te IJzendijke aangekornen. Zij waren eerst 14 dagen tot een maand vastgehouden. Een ontmoeting. Toen Dinsdagmiddag met den trein te Middelburg een 50tal Belgische kinderen aankwamen en in denzelfden trein een grooter aantal voor Vlissingen zaten, waren op het perron ook een drietal Bel gische geinterneerden, die te Middelburg werkzaam zijn. Men begrijpt de groote vreugde en de aandoening toen een hunner uit een coupe hoorde roepen: „Mon papa, mon ST. JANSTEEN. Dinsdag jl. had alhier de jaarlijksche veemarkt plaats. De aanvoer van vee was door de huidige omstandigheden karig, doch het bezoek was tamelijk druk, zoodat herbergiers en neringdoen- den een goeden dag hebben gemaakt. Dinsdagavond werd het schuurtje van de landbouwster wed. C. L. van Dorsselaer met inboedel to taal in asch gelegd. Oorzaak onbekend. CLINGE. Het is hier altijd nog met de distribu te van levensmiddelen en steenkolen allertreurigst gesteld. Zoo om de veer- tien dagen of drie weken kunnen de menschen eenige haringen koopen en krijgen dan ook 15 of 20 kilo steenko len, natuurlijk aan zeer hoogen prijs, om den baring te braden. Van de 10 gezin- nen zitten in de gemeente Clinge zeker 9 zonder kolen. KAPELLEBRUG. Er wordt hier weer op groote schaal gesmokkeld. Vee, schoenen, sajet, enz. gaan in groote hoeveelheid over. Zoo werden Dinsdagmorgen omstreeks 4 ure een 15tal stuks hoornvee, de meeste beladen met zakken smokkehvaar, de grens overgebracht. Nu vele smokke- laars weg moeten kan misschien de toe- stand eenigszins verbeteren. papa!" en in den kleinen roeper zijn zoontje herkende, dat hij in meer dan twee jaar niet gezien had. De kleine, die eigenlijk naar Vlissingen moest, mocht nu te Middelburg blijven. Jammer, dat de vader binnenkort naar het interneeringskamp zal moeten terug- keeren. De Prins van Wurtemburg aan de grens. Uit IJzendijke wordt aan de Middelb, Crt. gemeld: Donderdag j.l. heeft de Prins van Wurtemberg een bezoek gebracht aan de Belgische grens gemeente Waterland- Oudeman. Voor die gelegenheid was bet huis van den in deze omgeving beken- den herbergier P. C. geheel versierd met groen en Duitsche vlaggenzijn doch- ters, gekleed in costuum der Wurtem- bergsche kleuren, boden den prins een bouquet aan. De schoolkinderen zongen Vlaamsche liedjes. Hij heeft ook een oogenblik aan de draadversperring ver- toefd aan Goed Leven, behoorend tot deze gemeente en heeft aan de Hoiland- sche militaire wacht een open briefje met het adres onzer Koningin overhan- digd, bevattend zijn naamkaartje, met verzoek dit op de post te willen bezOr- gen. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat Nederland zoo stipt neutraal bleef. BOSCHKAPELLE. De gemeenteraad benoemde tot admi- nistrateur voor de distributie van levens middelen de heer H. Claeys, gemeente- secretaris. In plaats van het overleden lid den heer H. Geilliet, is door Z. D. H. den Bisschop van Breda benoemd tot lid van het R. K. kerkbestuur de beer J. Heijens. KOEWACHT. Alhier kwam gisteren een Duitsch soldaat in burgerkleeren over de grens. HENGSTDIJK. Met ingang van 1 April is door den Commissaris der Koningin benoemd tot veldwachter te Hengstdijk C. Martinet te St. Jansteen, zulks ter vervanging van A. v. Gijsel, wien met ingang van dien- zelfden datum eervol ontslag is verleend. Stamboek voor het Ned. Trekpaard (Belg. Type). Omtrent de te Breda gehouden ver- gadering van het Stamboek voor bet Ned. Trekpaard (Belg. Type), kan nog worden bericht, dat aangenomen werd eene wijziging in het reglement, bepa- lende, dat voortaan door de eigenaars of houders van stamboekhengsten f 1 per gedekte merrie moet worden afge- dragen vooi1 de vereeniging. Als jury voor de hengsten werden gekozen de heeren G. L. Hinrichs en B. C. Puylaert en tot plaatsvervangers de heeren P. den Ouden, A. F. Reich- man, A. Govaert, C. Goesseels en Frans Hendrickx. De merriekeuringen zullen dit jaar o. m. worden gehouden*te Groede 12 Juni, te Aardenburg 13 Juni, te Qost- burg 14 Juni, te Oostburg en IJzendijke 15 Juni, te IJzendijke 16 Juni, te Kloo- sterzande 18 Juni, te Hulst 19 Juni, te Stoppeldijk en Axel 20 Juni, te Axel 21 Juni en te Ter Neuzen 22 Juni. De wraak van den smokkelaar. Men meldt uit Borne aan de Zw. Crt.: Dezer dagen kwam iemand vrij, hij had 8 maanden gezeten wegens smok- kelen. 't Was indertijd een heele ge schiedenis, maar de man had alle schuld op zich genomen, om geen huishoudens meer ongelukkig te maken. De „baas van't zaakje" zou gedurende de gevan- genschap zijn vrouw en kinderen onder- houden, wat in den beginne goed ging, maar allengs ophield. De vrouw moest hard werken om aan den kost te komen, maar deed dat liever dan ergens om steun aan te kloppen. Dezer dagen nu kreeg de man weer aanzoek om vier paarden over de grens te brengen. Hij haalde de paarden, maar bracht ze bij iemand in den stal. De „eigenaar" kwam en wilde zijn paarden terug hebben. „De paarden zijn van mij", antwoordde de man, „u kunt ze van mij koopen". 1, Er zullen wel meer woorden gevallen zijn, dat laat zich denken, maar het ein- de was dat de „eigenaar" zijn paarden liet terugkoopen voor f 1100, plus f 50 stalgeld, terwijl hij een tentwagentje als cadeautje achterliet. Een kippen-visscher. Een twintigjai'ige man, te Amster dam, die zonder werk was geraakt en toch in de behoeften van zijn huisgezin wilde helpen voorzien, trachtte hierin te slagen door den verkoop van kippen. De wijze, waarop hij echter aan dit pluim- vee kwam, verschilde wel van de gebrui- kelijke. Hij toog er op uit, voorzien van een vischlijn, aan welker haakjes stuk- jes brood bevestigd waren, die als aas moesten dienst doen, en wierp zijn lijn uit op de erven van Watergraafsmeer- sche boerderijen. Hapte een der rond- trippelende hoenders begeerig toe, dan werd de lijn binnengehaald, en de kip veranderde van woonplaats. Eenige ma- len was dit spelletje goed gegaan, tot- dat de Watergraafmeersche poiitie een eind aan deze kippenvisscherij kwam maken. Dinsdagmiddag werden door den hoenderliefhebber wederom pogin- gen in het werk gesteld om „beet" te krijgen. De verdachte wijze waarop hij te werk ging, wekte echter de achter- docht der politie, die den man verzoeht eens mede te gaan. De kippenvisscher bekende zijn verboden visscherij en gaf tegelijkertijd op, bij welke boerderijen hij zijn lijntje al eens meer uitgewor- pen had. Een eigenaardige vervalsching. Aan het politiebureau te Rotterdam is een valsche zilverbon gedeponeerd, die zoo goed nagemaakt is, dat alleen door hem tegen het licht te houden, men zien kan, dat hij niet echt is. Het eigenaar dige van dezen zilverbon is, dat hij ge heel met de pen geteekend is, een kunst- stukje, dat het ons den maker niet kwa- lijk doet nemen, dat hij er f 2,50 voor aangenomen heeft. Het is trouwens de vraag, of de zilverbon, door zijn curiosi- teit, niet meer in plaats van minder waarde is. (Tel.) Gezegende leeftijd. Zondag heeft de wed. J. Kleinveld, ge- boren Grietje van der Hoef, te Stouten- berg bij Barneveld, haar lOOen verjaar- dag gevierd. Tot voor ongeveer twee maanden was het oudje nog zeer kras en bijzonder vlug te been. Thans echter moet zij het bed houden. Smokkelaar doodgeschoten. Nabij het landgoed Rathia te Groes- beek werd zekere Ludwig de Pest, uit Kleef, een Duitsch militair, gehuwd en vader van vier kinderen, door Neder landsche hulpkommiezen bij het smok- kelep doodgeschoten. Eenige andere smokkelaars, in wier gezelschap hij was, onder wie de broeder van den getroffe- ne, werden in arrest gesteld. Een merkwaardige ontvluchting. 26 Belgische burgers, onder welke 2 vrouwen, zijn dezer dagen over de grens gekomen, verborgen in een kolenschip. Ze hebben daar 8 dagen in doorge- bracht, zonder door de onderzoekende Duitschers te zijn gevonden. Ze hebben zich al dien tijd gevoed met wat de schipper hun geven kon. In welken toe- stand de menschen van onder de steen kolen te voorschijn kwamen, laat zich denken. Dure ganzen. Voor jonge ganzen, die in het eerste oorlogsjaar in Twente betaald werden met 60 cent tot 1 gulden, betalen opkoo- pers thans naar uit Oldenzaal gemeld wordt den ongehoord hoogen prijs van 6 a 7 gulden. Ze worden opgekocht voor uitvoer naar Duitschland. De schaduwzijde van goed licht. Een huismoeder vraagt ons wat ze moet doen, nu haar lamp, die den eer- sten avond helder brandde nadat zij ge- vuld was met petroleum en sodawater, den tweeden avond niet meer wilde bran den. Wij weten hierop geen beteren raad te geven, dan de pit flink in warm water git,ehc wetgevingj zooals het volkeivreclit vol- sjens de Haagsche Coniventie dut loestaat. Met Duitsche blad herinnert aan de uit- voering der juist voor dem oorlog aange- ®omen, nog niet in de praktijk gebraehte schoohvet,die den traders van schoolgaande kinderem de kens laat .tusschen Fransch en Vlaams'.'h als voertaal van het onderwijs. Een twoede stap In deze rich ting is geweest de scheiding in het miuislerie voor kunsten en wetensehafipen in een departeraent voor Vlaanderer, en een voor Waalsch Belgie. lie nieuwste planmen nu bedogen doorvoe- ring dier scheiding in alle takken van he- stuur, Aan 't hoofd blijft de gouvemeur generaal, die een bestuur van Vlaanderen en van Walenland onder zich krijgt Brussel -wordt de lioofdpiaals van Vlaamsch Belgie. Te Namen, wordt het Fransche bestuur ge- vestigd. De politicly? afdeeling, direct onder Von Bissing ressorteereude blijfl zich echter met een aantal vraagstukken voor beide auto nome deelen des lands helasten, zooals met de belrekkiugen tot Holland, de levensmid delen verzorgi ng, de kerken. Financien ech ter, landbouw onderwijs zullen stre.ng ge acheidcn zijn. De' grenslijn is gemakkelijk te trekken, de laatste 100 jaar is dc taal- grens niet verplaatst. De Koln. w'ijst er nog eens uitdrukke lijk op, dat geen zelfstandige Vlaamsche staat in de bedoeling dezer maatregelen ligt, doch slechts bet verleeneau van autonomic. Bindend voor wat later gebeuren kan, dit besluit- echter niet. Het stoelt op den zelfden wortel als de Duitsche maatregel dei" vervlaamsching van de Gentsche univer- *iteit, di thans 50 professoren grootendeels Belgen tell ei? een 100 ingeschreven studen- ien en binnenkort nog met een landbouw en een handelsschoot zal worden ui.tgebreid. Het Berliner Tageblatt en de Lokal An- ueicer, die beiden de door von Bethmann Hotlweg gedane toezegging bespneken in een artikel. dat op verscbeidene punten volko- nien overeenstemming vertoont, wijzen er beiden op dat het maken van de scheiding tusschen Vlaamsch era Fransch sprekenden betrekkelijk gemakkelijk verwezenlijkt zal kunraen worden, oVndnt sedert duizend jaar een alle stormen trotseerende taalgrens de beide rassen scheidt. Alleen in de provincie Brabant z.ai liet toepassera van de scheiding wat moeilijkheden ontmoeten. oindat in dat gedeelte van Belgie de bevolking gemengd is De zetel van het Vlaamsche bestuur zal Brussel zijn, waar de meerderheid der be volking uit Vlamingen bestaat; het Waalsche bestuur zal te Namen zetelen. De Lokal An- zeiger komt er rond voor uit, dat de schei ding van bestuur in Belgie niet slechts in het tic! ang van de Vlaamsche bevolking is, maar ook in dat van Duitschland. Door die scheiding, zoo schrijft het blad, wordt voor den Belgisehen stum „van Duitsche oor- sprongde plaats veroverd, die hem toe- komt. door zijn bevrijdinig van de Waalsche heerschappij wordt bij voorbaat een van de nceele waarborgen in bet leven geroepen, die Duitschland tegen een nieuwen overval zul len besrhermen. De Lok Anzeiger spreekt de meening uit, dat de eenmaal ingevoerde scheiding van bestuur niet onigedaan kan gemaakt worden' Minder to' een burger oorlog te leiden. Wat ons onwaarschijnlifk lijkt. pverigens bren gen wij, in verband met de door den kanse- lier gedane toezegging, in herinnering wat onze correspondent in ons blad van Zater- dagavond heeft geschreven. Het weerbericht van bet meteorolo gisch instituut te De Bildt van beden luid' als volgt Hoogste barometerstand 774 9 Haparanda Laagste barometerstand onder 745 Zuid- Duitschland. Verwachting tot den avond van 8 Maart Aanvankelijk stormachtige Oostelijke wind, zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw met matige tot lichte vorst in bet Noorden, in het Zuiden meer kans op sneeuw, tempe- ratuur om het vriespunt. Zwavelzurc ammoniak. Ue Kunstmest-commissie maakt liekend: dat een distributie van zwavelzuren am moniak, ten behoeve van de bemt!sting voor den oogst 1910 1917, zal plaats hebben in de provineien Noord-Holland. Zuid-Holland, Zeeland, Friesland en Noordbrabamt (wesle- iijk deel en wel tot can hoeveelheid van 40 pet. van iedere door tiaar goedgekeurde aan wage dat het, in verband met den beperkten voorraad,' sleehts mogelijk zal zijn de boven- genoemde provineien, welke niet gedceld liebben in de '2de distributie van Lhilisal- peter. te voorzien van zwavelzuren ammo niak; dat de prijs, door beslellers voor deze ter besehikking komende hoeveellieden te betalen, is vaslgesteld op 37 per 100 K.G. bruto \roor ne,tto, in zakken, vrij uit schaal aan de opsiagplaatsen der oommissie of aan de gasfabriek, waar de af levering zal plaats vinden; dat deze prijs sleehts verhoogd mag wor den met de werkelijk beta aide vervoerkosten, daar idle provision en verhoogingen in dezen prijs zijn begrepen; dat een gehalte wordt gewaarborgd van 20.25 pet stikstof; dat de monsterneming zal geschieden dooi" de commissic bij de aflevering uit de opsiag plaatsen of aan de gasfabrieken, terwijl de aldus genomen mo*isters zullen worden on- zoelit door het Rijkslandbouwproefstatiani te Maastricht; dat de uitkom.st van de analyse van het monster van een partij bindend zal zijn ten aanzien van het gehalte der daaruit aan de hestellers. te leveren lioeveelheden; dat de commissie door middel van een briefkaart aan icdei"eu besteller kennis zal geven van de beschikbaarstelling van de voor hem bestelde hoeveelheid. (St.ct.) Uit Ilollerdam. Tot welhouder in de geineente-t>edrijven is door den raad benoemd de heer C. van Dorp, die deze benoeming hemt aangenomen In 1911 was de heer v. Dorp ook welhouder voor enkele maanden. Het voorstel tot het stichten vara een Scheepvaartkundig-Museum werd aangehou- den. Door den heer Z. W. Voder is bij zijn vcr- trek uit R. voor het nieuwe stadhuis aarn ge boden de bekleeding en de versiering van de Burgemeesters-Kanier. Besehikbaarsletiing van zecvisrh. In het afgeloopem jaar weixte.n gedistri- bueerd 32070tal zuiderzeeliaring a 200 stuks, 9 millioen kilo versehe Noordzeevisch, 422000 kilo gerookte schelvisch en Ma bred, (50,200 ton pekelharinig, 101,200 kisten bok- king a 100 stuks, 13200 torn voile baring totaal bijna 24 millioeni kilogram. Een beWijs dat dit voedingsarlikel in trek is. Fen swaar werkje. Op lie I handeisterreini te Rotterdam zijn aangehouderu drie personen, die aldaarbezig waren een ijzeren windas wegenje circa 18(X) kilo op een wag en te laden. De Jaarbeurs. De Nederlandsche jaarbeurs te Utrecht trekt door het goede wedcr nog al bezoekers, circa. 20.000 in de eerste week. H. M. de Konir.gin-Moeder was er veileden Woens dag. Ook de Ministers hebbera er een kijkje genomen De sleelite tijden in aanmerking genomen, gee!t deze Beurs veel vertier in de stad. Gasverslikking. In Hotel Neutral op de Hoogstraat te Rotterdam is zekere G. S. uit Zevcnhuizera en een vrouw bedwclmd gevonden, doordat de gaskraan operastond. Ee.n geneeslieer '.ond beiden dood door vei-stikking. Vet! Ken expediteur te Rotterdam had eera partij vet pp monster gekoeht voor /7000 en dit bedrag reeds beta,aid, toen hij tot de oratdek- king" kwam dat de Vetera voor drie kwart met water en verder met eera andere waardelooze stof gevula waren. (R. N.bl.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2