t De Oorlog. de Engelsche regeering wijst op een ern- stig pogen om bij de vele harde en on- rechtvaardige-maatregelen, die deze oor log noodzakelijk maakt, opnieuw met onze belangen rekening te houden. Wij meenden te constateeren, dat de ver- sehijning van Sir Edward Carson aan het^hoofd van de Engelsche admirali- teit, samen met het overgeven van het departement van buitenlandsche zaken aan den bejaarden oud-premier Arthur Balfour een groote verandering in de Engelsche politiek had gebracht. De wensch naar een, ja, wij zullen het be- kende Duitsche woord maar geb^uiken, „riicksichtslose" bestrijding van den aanvoer van voedingsmiddelen naar Duitschland, een bestrijding die geen rekening moest houden met neutrale belangen en neutrale rechten, was steeds van het Engelsche marine-depar- tement uitgegaan, was steeds tegenge- houden door den gematigden Sir Ed ward Grey, in wien nog steeds leefde de oude liefde voor Internationale rechts- vormenS Wij gelooven, dat eerst lang na den oorlog begrepen zal worden, welk een invloed ten goede Sir Edward Grey heeft geoefend. Het weggaan van Sir Edward Grey, de koiftst van Sid Edward Carson, deed het ergste vreezeneen Engelschen admiraal Tirpitz. En wij gelooven dat veel van de wilde maatregelen tegen onze scheepvaart, die, zelfs uitsluitend gezien van het standpunt der Engelsche oorlogsbelangen, nauwelijks te verdedi- gen waren, inderdaad aan Sir Edward Carson's nieuwe regime te TVijten is. Een zwaluw, zelfs twee zwaluwen brengen nog geen lente. Maar wij zien nu toch een anderen geest in de Engel sche maritieme politiek. En in dezen tijd is er niet veel noodig om ons te ver- heugen. Het maakt zoo eenigszins den indruk, alsof Engeland begrijpt, dat de dollemans-politiek, die thans in Duitsch land gevoerd wordt, een veel ernstiger indruk op de neutralen gehad zou heb- ben, indien ook de Engelsche Yon Tir pitz niet zooveel bitterheid en wrok bij de neutralen had gewekt. En juist nu de laatste haast -ongeloofelijke onhan- digheid der Duitsche diplomaten aan het licht is gekomen, nu de Amerikanen tot werkelijke vijanden gemaakt zijn, door het openbaar maken van het plan om drie Amerikaansche staten aan de Mexi- caansche roovers en plunderaars af te staan, lijkt het tijdstip voor Engeland niet slecht gekozen om althans de als oorlogsmaatregel tegen Duitschland vol- komen nuttelooze, maar als uithonge- -ringsmaatregel tegen Nederland zoo krachtige bepaling omtrent het aandoen van een Engelsche haven door Neder- landsche schepen te doen vervallen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Over het naastbijliggende oogmerk van de ter ug trekkende 1) ewe gin g van de Duitschers aan de Ancre heerscht nu schrijftde N. R. Grt. weinig vtrschil van. meening meer. Zeer alge- ineen neenil Stien aan. dat het oogmerlc is, het Britsche offensiex op dit punt te ver- U-agen door terug te trekken op het oogen- blik, dat verondersleld werd, dat de Engel schen alios in gereedheid h add en om daar ter plaatse toe te slaan. Maar de fantasie snelt de gebeurtenissen vooruit. Op een br.eedte van sen 20 kilo- me'.er zijn de Duitschers teruggelrokken, maar men ziet deze taktiek in de ver heel ding reeds op een uitgestrekt gedeelte van1 liet front (al dan niet aaneengeslolen in ioepassing ge bracht. Men ziet de Duitschers al veel ver- der lerug e.i min of meer los van hun vijanden. Men ziet reeds de Duitsche gemeraals de bewe- gingsoorlog hervatten en (lit begin van een .terugtrekkende beweging met een groolen slag in het open veld eindigen Verleidelijke veronderstellhigen Hier vol gen e'euige overwegingen, die aan die veronderstelling steun geven. Er wordt een beslissing gezocht door beide partijen en wel een spocdige beslissing. f en beslissing met de wapenen kan alLeen wor den bev ochten op een van de hoofdfronten. Dus in het Westen of in het Oosten. ilet Engelsche millioenenLeger is gedurendeden oorlog ge.ichapen. Het officierskader van de Britten i.s gevormd in de praktijk. maar in een zeer esnzijdige oorlogspraktijkde de stellingoorlog. Door groote energie, door een ge'improviseerde, maar machtige orga- nisaiie hebben de Engelschen op dat ge- bied wonderen gewroclit en zij Zijn op het stuk van de malcrieele hulpmiddelen die bij den stellingoorlog den door slag geven (met mime de mannen en de kanonnen) op het gedeelte van het front, dal voor hun rekening komt. in de meerderheid gekomen. Het is echter dc vraag. hoe (lit zoo machtige, in den stellingoorlog geschapen millioenen leger, li'ie deze organisatie, die uitsluitend op de stellingoorlog is gericht geweest, zich zal houden, als het er op aamkomt in het open veld een mauoeuvreslag te lever en tegen beproefde vechtgeneraals, waarbij nog zooveel anderc el em en ten den doorslag ge ven. Hindenburg is de man die de leiding heeft, en het is ten voile bekend, hoe deze den stellingoorlog als een noodzakelijk kwaad verafschuwl. Zoo komt men dan lot de veronders telling, dat hij tot el ken prijs den hewegingsoorlog zal willen beginnen, ten eindc in het open veld een beslissing le verKrijgen, en kan dit niet door vooruit te gaan, dan eerst maar achteruit. De vijand komt dan wel zonder moeite in het terrain, waarvoor hij anders veel voor zou hebben moeten vechten., maar dat is de hoofdkwes- tie niet. De Britten zullen zich dan hebben voorbereid op lets, wat in bet geheel niet geschieden zal, op ©em overwinning in den stellingoorlog, die ^r niet meer wezen zal; maar voor een strijd in het open veld zul len zij in de voorl\ereiding op zijn minst hij hun vijanden ten achter zijn. Als men dit aanneemt, neemt. men als vaststaande aan, dat de Duitscliers de be slissing in het Westen zullen zoeken'. Indien zij echter de beslissing in het Oos- ten gaan zoeken, dan you de terugtrekkende bew eging in het Westen voorloopig niet meer beoogen, dal de boijdgenootcn te dwingen hun aanvalsplan te verdagen, om tijd te win- nen en toch voorloopig defensief te blijven. Het is niet waarschijniijk, daL de.oentralen de Russen langer met rust zullen laten "dan strikt noodzakelijk is, en wel daarom niet, omdat zij bij e'en vroegere geiegenheid daar- mede zeer' sdLeclite ondervindingen hebben opgedaan. Na den grOoten terugtoclil van de Russen in den zomer van 1915 hebben de central en de Russen den tijd gegeven zich tc herstellen, hetgeeui hun den Russi- schen zomerveldtocht van 1916 en, als gevolg daarvan dc deelneming van Roemenie - op den hals heeft gehaald. Het is daarom te verwachten, dat de centralen zich thans in het Oosten zullen gaan roeren,. zoodra dat mogelijk zal wezen en inderdaad seint Wolff, dat op het Ooslelijk gevechtsterrein waar odlx. de Russen, nia.een pauzc van hun in- spanning gedurende een pefiode, waafin ver- moedelijk de voortzetting' het grootste effekt zou hebben gehad, namelijk gedurende den Roemeenscben vckUocb 1, zich weer hebben vers ter kt alles in het teeken staat van de groote operaties van het voorpiar en1 den zo mer. Even wel in het Oosten sta.o.t het klim.ci'fit de hetvatting van het lcrijgsbedrijf langer in den weg dan in het Westen en zoo sluil het- geen hierboven over het Oosten is gezegd, geenszins uit, dat hetgeen hiet de teruglrek- kende beweging van de Duijschers is in- geleid, reeds voor dat het in het Oosten tot groote opera ties is gekomen,zal blijkem op een vastberaden offensieve poging van de Duitscliers uit te loopen. nit alles is nog speculati-ef, maar hel is goed er zijn gedachten ©ens over le laten gaan, daar er uit blijkt, welk een belangrijke dingen er met de huidige gebeurtenissen op het Westelijk front gemoeid zijn. In verbarfd daarmee is ook hel artikel van de Vossische Zeitung van belang, dat hieronder u; afge- drukt. alsmede een opmerkinig van de Man chester Guardian, die men onder de tele- grammen vindt. Als men den deksel van de geheime diplo- matieke onderhandelingen eens kon oplich- ten, zou er waarschijniijk een weinig wel- riekende geur opstijgen en zouden verschil- lende regeerinigen een pijnlijk figuur slaan. Nu is er een geheime instructie openbaar geworden van de Duitsche regeering aan haar gezant te Mexico, welke instructie op een tot nog toe niet opgehelderde manier ter kenriis is gekomen van de' regeering te Washington. Dit stuk is niet zoo ijselijk builengewoon. Er staat in, dat Duitschland voornemeiis is, den onbeperkten duikbooi- oorlog te beginnen en "dat het boopt, dat Amerika desniettemin onzijdig zal blijven Maar tevens be vat hel een. instruclie, voor het oeval dit niet zal gelukkenr en er toch oorlog koml „Hetzelfde te willen en het- zelfde uiel te willen, dat is de ware vriend- schap", zoo moet volgens Saluslius Catilina hebben gezegd. De Mexicanen kunnen het met de Vereenigde Stalan niet vinderi, dus moet er met hen een bondgenootschap wor den gesloten. zoodra Duitschland in oorlog komt met- de Vereenigde Staten. Dit voor- neinen, waaraan een eenigszins fantaslisch plan, om door bemiddeling van den Mexi- caanschen. president Japan te bewerken, is vastaeknoopt, is nu plotseling bekend ge maakt. De heele verhouding tusschen Ame rika en Duitschland hangt voor een groot deel samen met kwestiealvan binnenlandsche Amerikaansche politiek. Dat lean men ook nu weer goed izien', waar Wilson dit stuk, dat zich zoo bij uitstet tische doeieinden leent (Duitschland van over den Oceaan aanpappend met Mexico), eerst heeft achter gchouden en er nu mee voor den dag komt, nu liet er op aan komt het Congres mee te krijgen. Volgens Reuter heeft het zijn uitwerking dan ook niet ge- rnist. Van Duitsche zijde wordt officieel dc juistheid erkend van de mededeelingen over de poging om een Mexicaanschen aanval op de Vereenigde Staten te organisoeren schrijft hel Hbl. Met doel was, naar de berichten uit Berlijn zeggen; om nadat Amerika den oorlog aan Duitschland zou verklaard heb ben, dus niet voor dien tijd, zooals Irou- xvens uit de mededeelingen van Amerikaan sche' zijde reeds block een bondgenoot te zoeken in Mexico. Nu is liet merkwaar- dige. dat degene, die de ondferhandlelingen daar over met Can-.anza voeren mo.est, zijn geloofsbrieven pf wat het /Ian ook zijn mooh- ten, al heel slecht heeft weten te bewaren, zoodat de Amerikaansche regeering - tegen wie de bondgenoot gezoclit werd in hel bezit kwam van dit merkwaiardige bondge- nooLschapsaantood en van de voorwaarden. die zouden worden besproken, nog vooi dat de Duitsche gezant in Mexico ze ontvamgen had. Over dil pogen om bondgenooten te' zoe ken mag men zich echter niet verbazen, als men zelfs ziet, dal de geallieerden pogen China in den strijd ie betrekken. De Times verneemt uit Peking dat de gezanten der geallieerden aan dc Chineesrhe regeering een nota ovcrhandigden, waarin zij d? bon ding van China tegenover Duitschland goed- kciiren en de mogelijkheid in t vooruilzicht s tell en, dat gedurende de.n oorlog de be ta! ing van de schadeloosstellingen voor den Boxersopstand zal worden gestaakt en do herziening van het douanetaricf zal worden toegestaan, zoo China de betrekkingen met Duitschland en Oostenrijk zou afbreken. De ..Times" voegt daaraan toe: ,,De af- wezigheid van elke collectieve s,tap der ge allieerden om Chtnia te verstaan le geven, dat het welkom zou zijn onder de geallieer den, deed China aarzelen over de aan te nemen bonding. Hiervan maakten de Duit- schers gebruik om in liet leger een groep te vormen, die tegen de afbreking der betrek kingen was. Die actie der gezanten zal nu wef het gewenschte resultaat hebben." Dit i.s toch even goed wervem van bond genooten. als de poging der Duitschers hij Mexico. En de invloed van Japan, dat sedert de inneming van Kiautsjau liiets anders deed, dan zijn positie in China versterken. zal er wel toe bijdragen, om de actie van oe gezanten tot het' ,,gewenschte resultaat - te. doen leiden. Zoc. wordt van beide zijden gewerkt om den strijd uit te breidem, om de geheele wei-eld in den oorlog te betrekken, om dien nog met nieuwe millioenen te vermeerderen, en om ten langen leste niemand meer neu- traal le doen zijn, niemand te laten buiten den weieldverniedgetKleii oorlog. BtiSTUUUL1JK.E SCHEIDINC, IN BELGIEi. De rijkskanseiier heeit Zatcruagmidclag om 1 uur naar het Wolff-bureau seint de aivaar- diging van den Raad voor Vlaanderen out- vangen, die den Iden Febr. 1.1. in een verga- dering van alle actieve Vlaamsche groepen is gekozen. De afvaardiging bracht de be- sliiiten er. wenschen over, die de Raad voor Vlaanderen aan alie oorlogvoerende en on- zijdige staten-door zijn oproep van 4 Eebr. ter ke.nnis had gebracht. De woordvoerder der afvaardiging deed, mededeeling van het Ylaamscli-aclivistisehe program tol invoering van autonomic voor Vlaanderen, op den grondslag der Neder- landsche taal en beschaving. llij herinnerde aan de rede van den rijkskanseiier van April 1916, aan de lofwaardige maatregelen, die do gouverneur-generaal tot dusver heeft genomen en verzocht verdere uitvoering do zer op grond van de bepalingen van hel vol- kenrecht geitomen maatregel. De rijkskanseiier heeft het volgende geant- woord Mijne heeren: Aan -uw verlangen naar een persoonlijk onder ho,ud lieb ik gaarne vol- daan en ik heet u harlelijk welkom in de hoofdstad van het Duitsche rijk, als vei- tegenwoordigers van hel ons door blocd en taal verwante volk, waarmee in tijden' van den rijksten bloci van Germa.ansche eullunr nauwe helrekkingen "van politieken, econo- mischen en cultureelen aai'd ons vereenig- den. Ik behoof slechts de nam en Augslmng en Antwei'pen, Neurenberg en Brugge le noe- men en in ons alien ontwaakl uit den slaap van vervlogen tijden liel bewustzij.n van ver- wantscluip en inn'erlijke gemeenschap der beide vol ken. De v oorden van vertrouwen, die gij tol mij liebt gericht, vlnden daarom in mij en naar ik gcloof in elk Duitscher harte- lijken weerldank. Het Vlaamsche volk lieefl eeuwenlang wegen moeten gaan, die het steeds verder van ons wegvoerden en waar- omtrenl. de didders van uw volk, die zich hun afstamming bewnst zijn. ons zeggen dat het lijdenswegen zijn"geweest. lhansbehaagt het God, dal midden in den bloed.igen oor log Duitschers en Vlamen zich bewust wor den, dat in den strijd tegen hel opdringendte Walen-dom dezelfde wegen ons tot deKelfde do el en moeten leiden. Veel strijd en moeite liggen nog voor ons; dit mag en zal mij ech- ter niet beletten, u llians reeds de hand le reiken tot gemeenschappelijken arbeid. Z M. de Keizer, wien ik uw wensch. om met het rijksbestuur in verbinding te treden lieb overgebracht, heeft vol ongeveinsd mee gevoel met het lot van het Vlaamsche volk zijn wil le kennen gegeven, om tegemoet te komen aan de rechtmatige wenschen, dk gij hebt voorgedragen, voorzoover Tie toe stand van den oorlog en de militairc nood- zaak althans gedoogen. Deze bevelen van Z. M. uilvoerend, moet ik u het volgende blootleggen De gouverneur-generaal (te Brussel heeft sinds lang, in overeenstemming met mij en met de woorden, die ik in April van het vo rig jaar in den Rijksdag sprak, voorbcrci- dende maatregelen overvvogen en met de to© passing daarvan een begin gemaakt. die he oogen voor hel Vlaamsche volk de mogelijk heid te openeu. om zich op beschavings- en oeconomisch gebied onbeleihmerd te ont- wikkelen. welke het tot nu toe ontbouden bleef, en daarmee den hoeksteen le leggen voor die zelfstandigheid, welke het hooptaf te dwingen, maar uit eigen kracht nauwe lijks zal kunnen verwerven. Derhalvc ben ik er zeker van. ook in den voor pnopagandis- I g.eesl van den gouverneur-generaal te spre- ken, als ik u deverzekering geef dat deze politiek, die naar gij zelf hebl herinnerd in overeenstemming is met de heginselen van het volkemrecht, met alien uadruk wordt voortgezet en nog tijdens de bezetting moet worden doorgevocrd. met het doel tot een vo.lkomen s c h e i d i n g van b e s I u u r le komen,. die in beide deelen van Belgie reeds langen tijd wordt verlangd De taal- gi'ens moet zoodra mogelijk de grensschei- ding tusschen de twee bestuursgebieden wor den, die beide onder het bevel van den gou verneur-generaal komen. maar overigens ge- scheiden zijni. Aan de samenwerking dei- Duitsche overheden met de vertegenwoor digers van hel Vlaamsche Volk zal hel geluk- ken, dit doel te bereiken. De moeilijkheden zijn niet gering, maar ik weet dat ze over- wonmen kunnen worden door onzelfzuchtige medewerking van alle Vlaamsche mannen. die met grool plichtsbesef hebben ingezien, welke taak de vaderlandsliefde hun in deze bcslissendc tijden stelt. Dal de Vhnningen uit eigen beweging zich van dezen plichl bewust zijn geworden. blijkt mij uit uw besluit van 1 Febr. Ik heschouw uw eensgezindheid als de beste waarborg voor hel welslagen van ons-werk. Gaarne zullen wij mitsdien ook met den Raad voor Vlaanderen de middelen berame.n, (lie ons naar het beoogde doel kunnen leiden. Het Duitsche rijk zal bij de vredesonder- handelimgen en ook ria den vrede alles doen Wat dienslig kan zijn om de vrije ontwikke- ling van den Vlaamschen statu te bevorderen en te waarhorgeni. Neemt, mijne heeren. deze verzekering mee naar uw schoon vader- land en zegt den zonen van ..Midden-Vlaan deren dal wij Duitschers- besloten zijn, liet onze le doem, opdal uw land nil rood en strijd tot nieuwen bloei gedijen moge. A IN DE BELGISCIIE CHENS. Uit Esschen wordt aan dc Grond wet* ge- meld: Den laatsten tijd is het aantal militairen aan de grens aanmcrkelijk toegenomen en heerscht er onder de Duitsche bezetting heel wat bedrijvigheid. Een nieuwe maat regel is dat Vrijdag al de openbare en bij- zondere s'cholen in Esschen, Kalmpthout, Eeckeren, Capellen, Wildert op last der mili tairc overheid gesloten zijni De banken en verder meubilair worden er uit verwijderd en al deze gebouweo worden voor Roode-Kruis-diensten ingericht. Ook de bovenverdieping van ons groot stationsge- l>oitw wordt voor het Roode Kruis ingericht Gistermiddag en -nacht zijn drie exlra-trei- nen uit Antwerpen aancekomen met stroo en e^npersoonis ijzeen ledikanten. Vrijdagnacht zijn ook de quarantaine stallen geheel schoougemaakt en daarna zijn een 30tal sold a ten den geheelen nacht bezig ge weest met het aandragem van strod en het plaatsen van ijzeren bedd'en. OqIc een viertal Duitsche verpieegslers zijn hier aangekomen. De Duitschers laten zich hiet uit over deze nieuwe maatregelen, maar Teller vermoedt, dat hel voorzorgsmaatregelen zijn tegen het groote op handen zijnde offensief. i KB NEt 5 Manrt 1917. ri©l w-erbericht van het meteorolo- g>«c|3 siituui te De Bildt van heden luidt a s- olgt Hoogste barometerstand 778 1 Haparanda Laagste barometerstand onder 748T4 Vlissingnn. Verwachtiug >ot den avond van 6 Maart Matige tot krachtige oostelijke tot zuid- oostelpke wind,, meest, zwaar bew.olkt, weinig of geen sneeuw, matige tot lichte vorst in het noorden in het zuiden kans op sneeuw, temperatuur om het vriespunt. Candidaten voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad. In de Vrijdagavond g-ehouden verga- dering van de liberale kiesvereeniging alhier werd voor de op heden te houden verkiezing voor een lid van den ge- meenteraad (vacature A. C. Lensen) candidaat gesteld de heer G. de Ridder. Door terzelfder tijd vergaderde anti- revolutionnaire kiesvereeniging werd besloten den candidaat der R. K. kies vereeniging, den heer P. de Bakker, te steunen. Verkiezing voor den gemeenteraad. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad is als eenige officieele candidaat gekozen verklaard de heer G. de Ridder. Noch van Katholieke, noch van Anti- rev. zijde werd een candidatenlijst inge- leverd. Vergadering van den gemeenteraad. In de op Donderdagj 8 Maart a.s. des voor- middags 10 ure le houden openbare ver- adoring van den gemeentea/aad, komen de volgende punten in hehandeling: 1 Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux voor de verkie zing van een lid van den gemeenteraad. 4. Goedkeuring van de rekening over 1916 van de oommissie lot wcring van schoolver- zuim te Sluiskil 5. Goedkeuring van de rekening over 1916 van de commissie lot wering van schoolver- zuim le Ter Neuzen, kom. 6. Voorstel tot wijziging van een "bestaun ch rooilijn. 7. Voorstel tol hoi verteenen van ver gun ning aan de wed. J. Loof tol aansluiting op een gemeenteriool. 8. Voorstel tol het verleenen van vergun- ning aan A. de Vrieze tot aansluiting op een gemeenteriool 9. Aanvraag om een gedeelte van den toe- gangsweg naar de algemeene begraafplaats te Sluiskil van hel Rijk in belieer. en onder- lioud tc ver krijgen. 10. Voorstel tol het verlengen van den termijn van o.ntruiming van 2 woningen. 11. Behandeliiig van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche zaken omtrent hel herberghezoek Van jeugdige personen. 12. Snbsidie aan hel plaatsclijk Steuni- comite. 13. Benoeming van een lid van de com missie van bijstdnd in zake dc dislribulie van Ieverismiddelen. 14. Verbod van huisarbeid bij hel gar- nalen- en mo-sselenpellen. 15. Adres van verschillende vertenigingen in deze gemecnte in zake de distributie van levensmiddelen enz. 16. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer O. Bakker. 17 Vaststelling van het kohier der helas- ling op het houden van honden. 18. Vaststelling van hel kohier no. 1 voor 1917 van schoolgeld voor hel lager onder- rerschilleude helas- 19. Ontheffing van tin gen 20. Opnieuw vastslellen van de gemeente- begrooting voor 1917. 21. Adres van J. van Damme inzake ver- pleging van zijn zoon. 22 Voorstei in zake splitting der klassen van de M. U. L. O. school. 23. Voorstel in zake lie! besc.hikbaarstel- len Van een lokaal tot het geven van les in de Bijbelsche- en Kerkgeschiedenis aanleer- lingen der H. B. S. 21. Reclames tegen aanslagen bij den hoof- delijken omslag, suppletoir kohier. Aaidappelen in beslag genomen. Door de gemeentepolitie is alhier de vorige week eene partij aardappelen, groot ongeveer 100 ton, in beslag geno men. De aardappelen waren onder West- dorpe en te Sluiskil in een scheep.je ge- iaden en men vermoedde, dat zij be- stemd waren.om, in strijd met de vast- gestelde distributievoorschriften, naar elders te worden vervoerd. De aardappe len zijn thans opgeslagen in een hangar aan de spoorwegloskade. Uitgewekenen. J.l. Zaterdag arriveerden alhier in den namiddag per trein een 26tal mannen, vrouwen en kinderen van Nederlandsche nationaliteit, die voor en tijdens den oorlog in Belgie woonden, doch wegens den steeds meer en meer ongunstiger toestand hadden getracht ons land te bereiken. Zij waren afkomstig uit ver schillende plaatsen in Belgie. Meerde- ren hunfter waren voor den oorlog wel- gestelde lieden en eigenaar eener flinke zaak. Zij zagen hun bedrijf door den oorlog verlo^pen en moesten van liever- lede al wat zij hadden besteden aan le vensonderhoud. Alvorens zij een pas konden bekomen om Belgie te verlaten moesten zij gedurende eene maand ge- interneerd worden. Zij werden daartoe door de Duitschers in een gebouw te Gent opgesloten en geheel van omgang met de buitenwereld afgesloten gehou den. Het voedsel dat zij gedurende dien tijd kregen was karig toegemeten. Ten slotte was de interneeringstijd van dit gezelschap met een week ver- minderd en hadden zij hun pas verkre- gen om nu j.l. Zaterdag te vertrekken. Door bemiddeling van den Nederland- schen consul te Gent, den heer Van Kuijk, hadden zij naar hier kunnen rei- zen. Zij ontvingen hier na aankomst een middagmaal, dat zij zich zeer goed lie- ten smaken en waarvan men het hun kon aanzien, dat zij er ten zeerste over voidaan waren. Voorts werden hun de middelen ver- schaft om naar verschillende bestem- mingen in ons land te reizen. Volgens de mededeeling van een der heeren van het gezelschap zijn thans te Gent nog ruim 100 personen geinter- neerd, die ook naar ons land willen ko men, doch nog een week geintemeerd moesten blijven en zouden voorts door ongeveer 800 vrouwen wier mannen ia Nederland werken of aldaar geinter- neerd zijn passen naar ons land zijn aangevraagd. Omtrent den toestand der laatste da- gen kon niemand natuurlijk iets mede- deelen, doch voor hunne interneering was te Gent zeer veel gebrek aan voed sel. Verschillende eerste levensbehoef- ten waren in het geheel niet te krijgen. Ook buiten de levensbehoeften is al les zeer duurdaar er verder niets ver- diend wordt, zijn er ook geen koopers en staan de winkels zoo goed als stil. Het stilvallen der zaken en bedrijven, 't daardoor uitblijven van verdiensten en de overheersching door de Duitschers, veroorzaken dat het volk hoe langer hoe meer teneergearukt wordt. Tegen over de Nederlanders wordt door de Duitschers over het algemeen meer voorkomendheid betracht, doch de Bel- gen zijn tegen de Nederlanders ten zeer ste verbitterd, daar zij nog steeds deze beschouwen als de oorzaak van hun on- geluk, en bij hen de legende' nog voort- leeft dat de Nederlanders de Duitschers hebben doorgelaten, om hun land te ver- pletteren. Dat dit niet zoo zijn zou, valt de massa niet uit het hoofd te praten. Aardappelen. De Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel heeft lo. aangewezen als soorten van aard appelen welke, tot nadere aankondiging, zullen worden verkrijgbaar gesteld voor gemeentebesturen a. zand- en veenaardappelen uit Gro- ningen, Friesland, Drenthe en Overijsel; b. zandaardappelen uit de overige provincieny c. Eigenheimers, Borgers en Indu stries van kleigronden; 2o. den „inkoopprijs gemeente" inge- volge art. 3 der Distributiewet 1916 voor vorenbedoelde aardappelsoorten be paald als volgt: a. zand- en veenaardappelen uit Gro- ningen, Friesland, Drenthe en Overijsel f 615 per 10.000 K.G. b. zandaardappelen uit de overige provincien f 665 per 10.000 K.G. c. Eigenheimers, Borgers en Indu stries van kleigronden f 780 per 10.000 K.G. Varkensvleesch. De Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel heeft bepaald: lo.- dat, zoolang aan de gemeenten niet zullen worden geleverd levende var- kens, noch aan gemeenten machtiging tot zelfaankoop van levende varkens zal worden verstrekt, verkrijgbaar zal wor den gesteld gezouten varkensvleesch; 2o. dat de prijs, waarvoor gezouten varkensvleesch aan de gemeenten zal worden geleverd, is bepaald op f 0,85 per K.G. franco station van bestemming of laatste veer, onder verplichting voor de gemeentebesturen de embailage fran co aan den afzender terug te zenden of te doen zenden; 3o. dat de maximumprijs als bedoeld L in art. 2 der Distributiewet 1916, welke 9 vorengenoemd gezouten varkensvleesch I ten hoogste aan den verbruiker mag 1 woitlen te koop aangeboden of verkocht, I is bepaald op f 0,55 per 1/2 K.G. Spek en gezouten varkensvleesch. Tusschen Minister Posthuma en de varkensfokkers is naar Het Volk meldt een strijd uitgebroken over den prijs der regeeringsvarkens. De fok- kers willen tegen den vastgestelden prijs niet leveren en de Minister wil niet meer betalen. Het gevolg is, zooals uit bovenstaam besluit blijkt, dat deze week geen versch regeeringsvleesch meer kan worden ge- distribueerd en in de plaats daarvan spek en gezouten varkensvleesch be- schikbaar wordt gesteld. Naar Het Volk nader verneemt, heeft de Regeering zich bereid verklaard, den varkensfokkers in zooverre tegemoet te komen, dat zij ook varkens zou afnemen van 90 in plaats van 100 kilo gewicht, echter alleen indien de fokkers willen leveren tegen de door de Regeering vast gestelde prijzen. HOEK. Dorulerdagavond weixi door de muziekver- eeniging ..Elk naar zijn Itrachten", haai' tweede winterconcerl gegeven. De Verschil lende tooneelstukken bleken in goede har den en lie I nioel erkend dat idle spelers zich ten zeerste beijverd haddeni. Eein - herhaalfl upplaus viel hun vani de zijde van het t*© rijke publiek dan ook ruim ten deel. Ookoefi paar voordrachlen tusschendoor ten beste gegeven, verhoogder. de ammo. jammer even wel dat door enkele aanwe- zige rumoermakei-s den indruk veelal ver loren ging We hopen dan ook dat die hee ren voor'taan hun onbetamelijklieden zu)ie« kunnen nalaten wat de gezelligheid zeer tea goede zou komen. Overigens kan de vereeniging met geno«- wijs,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2