1 k 4 1 N JlMfiENS' JURCENI' PtacaVEKlVE'if Veevoeder! April-Mei a.s. Ivl. DE DUTJIJUE-DEIJ, Kriebeling i Onrust Hoofdpijn H.H. Paardenfokkers II koopt GEMSNSDE BERICHTEN. GELUK NATUURB 1 l$i& 'mm mm !"n- IS. ADRIAANSENS, DE GR0NINGER BRANDWAARB0RG MAATSCHAPPIJ Si GEEN DINERS VOOR HEX RAAM. De Boheemscbe autonteiLm hebbem er tie aandacht ran de restaurateurs te Praag ©p gevestigd. dat vfelgestelde burgers door bun copieuse diners, welke zij voor de ra te an van de restaurants liouden, de verbit- kerihg van' denoodlijdemde bevolking- wek- kem. Men verzoekt daarom den restaura teurs. hun gasten op bet onbetamelijke hier- van te wijzen en maatregetem tc nenien. OP LEVENSM1DDELEN UIT. Duizenden Berlijners omtvluchten, vooral *es Zondags, de hoofdstad, ddeh niet om in meer landelijke omgeving uit te rusten ran 't s lad.sge week maar 0111 levetismiddelen ke#en builengewoom hooge prijzen iuee te •naokkelen. I)e aardappeJ is he I meest geiiefde souve nir. dat men van "net plait el and mede brengt. Teneinde daar- een eind aan te matoen, zal de plezierganger voortaan aan de stations •I in de Ireinerr onderzocht worden. Wan- Beer hij in bet bezit van levemsmiddelen is, worden deze niet alleen in beslag genomen, ■naar zal 00k Tie betrokken persmonj zijn straf niet ontloopen. BE STAKING BIJ KRUPP. Daar 0111 tfenl Verhaalde een Nederlander, die leem jaar Le Essen heeft gewoond en een week eeleden Duitseliland verliet aan de Tel.: De oorzaak, mijnheer? Behoef ik u een bes-chrijring te geven van de voprgeschiedenis? Ik gel oof niet, dat liet noodig is. Dit is geen gescliil, geen •rbeiders-conflict. Er is in bet geheelgeen gescliil geweest. Geld verdienem de men- schen genoeg. Ziet u mij eens aan; 00k ik rerdiende geld in overvloed, al was het niet met het maken van moordwerktuigen er eenig overblijfsel van spirit, van werk- Icracht jlxi mijn oog te lezen Drie maanden fang heb ik geleefd van koolrapen, kool- rapen in allerlei vorm, en ©en beetje brood. Van het vet walg ik nog, wanneer ik er «an denk. Van overa I komen berichten, dat kinderen in de school ineenzinken van «wakte en een vroegen dood sterven. Met eigen oogen heb ilc vroeger krachtige mail men aan de machine zien staan met gebogen gestalle. met- trillende leden, met dof oog, waaromheen de kringen brandden. Vraagt u waarom ze staken hij Krupp? De menschen kunnen niet meer, ze zijn *otaal op, ze zijn door '©11 door verhongerd. Een jaar geleden was er geen kwestie van staken. Het gebeurde wel een enkelenlccer, dat een opstandige het werk liet liggen. Men kon hem dan later terugvinden aan het front en zijn voo'rbeeld (werd nietgevolgd uit vrees. Thans verlangen ze naar het front, de verliongerden, en een dreigement is het niet ineer. Bij duizenden en duizenden staken ze, maar niet met geestdrift. Ze wankelen naar huhne huizen en hiertegenover staan de auloritciten macliteloos, absoluut zonder raad. De burgemeesters van Dusseldorfen Essen zijn te zamen met Krupp naar von Batocki getogen om eten; eten dat er niet is. Be voorraden, die voor de kritieke maan den voor den nieuwen oogst worden be- waard, zijn aamgesprdken en toch heeft het maar zoo bitter weinig gehplpeni. Deman- neu Ij'iijveil staken. Ze werkenniet meer. Naar het front? Goed, liever eten en een snelle dood, dan langzaam verhongcren Opstootjes hadden er nog niet plaats. Daarvoor is men te uilgeput en de stemming is tc gedrukt. De rnassa is zonder wil en hel gezag heeft zijn kracht verloren. Maar als ik hier en daar met de mlen- schen sprak. dan lichtte er iets van vuur in hun oog en hun verzwakt Iichaam trilde van iragehouden opstandigheid. Het is geen liefde meer voor het vaderland en het is geen enllrbusi a sine Tneer voor den Sieg, maar het is haat, erikel haat, gehorom hit het onnoemelijk lijden. Er is reeds lang gesprokem over revolutie *11 Duitseliland. Reeds een jaar geleden hoor- de tarn er van. Maar men was verkeerd ingelirht. Dat was een jaar geleden. Maar thans hrandt er een in wen dig vuur in Duitseliland. dat weinig meer zal noodig hebben. en dan zal het verschrikkelijk zijn! Aldus verhaalde ons eep Hollander, die 10 jaar te Essen had gewoond, en een week geleden Duitseliland had verlaten. Opbergen van smokkelaars. Te Yeenhuizen wordt het eerste ge- sticht gereed gemaakt om smokkelaars, die veroordeeld zijn en voor wie in de gevangenissen geen plaats is, hun straf te laten ondergaan, Rijk gezegend. Te Lekkerkerk is, 97 jaar en 7 maan den oud, overleden de wed. P. Gouwens- De Jager, nalatende 14 kinderen en be- huwdkinderen, 52 kleinkinderen, 37 behnwd-kleinkinderen, 131 achterklein- kinderen en 7 achterachterkleinkinde- ren, totaal 241 nakomelingen. Sinokkelen. Men schrijft uit Limburg aan het Hbl. Een korten tijd is er stagnatie ge weest. Maar nu floreeren de zaken al- weer.Men heeft eerst de kat eens uit den boom-gekeken en toen 't bleek, dat 't met het opbergen in de gevangenissen door plaatsgebrek zoo'n vaart niet liep, ging het weer met frisschen moed aan den slag. En nog^ steeds prijken trouw in de plaatselijke couranten de adver- tenties der registratie-ontvangers be- treffende den verkoop van inbeslag geno men goederen. 1700 K.G. meel, 1200 K.G. rijst, 750 K.G. koffie, men zou niet zeggen, dat we brood-, meel- en rijstbons hadden. De oude meelvoorra- den worden opgebakken, zegt men. Van- daar, dat de buitenaf wonenden nog steeds de Duitsche vrouwen en kinderen zien sjouwen met groote Limburgsche mikken. Waar die geheimzinnige voorraden toch zitten? De fraudeurs weten't wel, maar ze houden het voor zich. En ter- wijl de niet-smokkelende grensbewoner slechts mondjesmaat zijn boter en meel en rijst kan veroveren, evenals de stede- ling in Holland, "daar draagt de smokke- laar met vijfkilo's pakken boter en heele en halve baaltjes meel en rijst. Een feit is het, dat men uit Holland gaarne de koopwaren levert naar de grensplaatsen. Om de eenvoudige reden, dat 't publiek in Holland niet verkiest te koopen boven den maximumprijs en men er hier wel een extraatj e voor over heeft, omdat de winst toch ruim genoeg wordt. Deserteur-moordenaar. In den nacht van 25 op 26 Februari, ongeveer te 10 uur's avonds, 'heeft een individu getracht de echtelieden H. Drurnmen, wonende te Nieuwenhof-Re- tersbeek, te vermoorden. Beiden wer- den verwond, de man in 't gelaat, de vrouw aan de polsen. Verdacht wordt de knecht van den heer Drurnmen, die sedert dien nacht verdwenen is. De veldwachter, die't eer ste onderzoek ter plaatse instelde, vond in 't slaapvertrek der echtelieden, de pet, de sjaal en het mes van den ver- dachte. Waarschijnlijk heeft deze zich door het kelderraam toegang verschaft tot het huis van zijn meester. De ver- dachte, een Duitsch deserteur, destijds door den heer D. als knecht aangeno- men, wist, dat er geld in huis was. De man stond bij zijn meester hoog aangeschreven en had nooit oneenig- heid met hem gehad. Nader vernemen wij nog, dat de ver- dachte dienzelfden nacht nog bij den I vader van den heer Drurnmen is ge weest te Kerkrade, onder voorwendsel, dat hij door de kommiezen achtervolgd werd. Daar zag hij nog kans, om een hoop kleeren van een der knechts te grij pen en te verdwijnen. Een eerbiedwaardige grijsaard. In een der bladen werd dezer dagen onder de advertenties een merkwaar- dig deurwaarders-exploit opgenomen, waarin namens iemand, die door de rechtbank is aangesteld tot waarneming der belangen van een afwezige, deze laatste, die, naar in dat stuk wordt ge- meld, als ingezetene van Amsterdam in het jaar 1794 van daar naar Oost-Indie is vertrokken, zonder orde op z'n zaken te stellen, en die sedert niets meer van zich heeft laten hooren, opgeroepen wordt om op Dinsdag 29 Mei 1917, te half twaalf, voor de rechtbank te ver- schijnen, ten einde van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan, zoo- als hem in datzelfde stuk wordt aange- zegd, geconcludeerd zal worden, dat hij „vermoedelijk" is overleden. Dat de plichtgetrouwe waarnemer van de belangen van den hoogbejaarde afwezige langzamerhand bezorgdheid voor diens lot is gaan gevoelen, en tot dezen maatregel meende te moeten over- gaan, laat zich alleszins verklaren. Aan- genomen, dat deze bij zijn vertrek even in de twintig was, dan hpeft hij thans den eerbiedwaardigen leeftijd van 150 jaar welhaast bereikt! Niet zonder spanning zal de terecht- zitting van 29 Mei a.s. worden tegemoet gezien. Geeft de grijsaard aan de roep- stem van zijn bewindvoerder gehoor en zal het hem gelukt zijn, de tegenwoor- dige moeilijkheden van het verkeer ter zee ten spijt, veilig de terugreis uit In die te volbrengen, ,,om van zijn aan wezen te doen blijken", dan wacht hem zonder twijfel een blijde ontvangst op de zitting. En wij hopen, dat hij dan voortaan, als hij weer naar Oost-Indie vaart, niet meer zal verxuimen, orde op zijn zaken te stellen, merkt de Tel. ondeugend op. Onaangenaam avontuur. Een minder aangenaam avontuur had dezer 4a£en de heer v. d. G. te Heuke- lum. Per rijwiel zich naar Herwijnen willende begeven, werd hij ter hoogte van de buurtschap Leuven staande ge- houden door drie personen, twee man- nen en een vrouw, of een in vrouwen- kleeren gestoken man. Dezen eischten, dat hij geld zou geven. Zich bekend ma- kende als onbezoldigd Rijksveldwachter zeiden de aanranders zich daaraan niet te storen en terwijl een zijn rijwiel vast- hield en de ander hem bij de schouders greep, wilde de vrouw reeds tot fouil- leeren overgaan. Gelukkig was de aangevallene gewa- pend en zijn revolver voor den dag ha- lende, sommeerde hij hen hem vrij te laten. De bandieten zeiden geen respect voor dat vuurwapen te hebben, daar het mogelijk toch niet geladen was, waar- op de aangerande een schot in de lucht loste, terwijl hij er bijvoegde, dat wan neer z'n weg niet onmiddellijk werd vrij- gelaten, hij hen zou neerschieten. Daar- op verwijderden zich de aanranders, Luchtaetie. Maandaginiddag omstreeks half twee: groo te belangs telling op verschillende pun ten van Den Haag, op bruggen, pleinen, en hoe- ken. Gerekte lialzenj, omhoog geheven ge- laten; tal van oogen, die de zonnig-blau- we luchl inturen. Daar drijven, lieel hoog, een, twee wazige witachtige dingen. Wat mag dat zijn? Er worden zelfs kijkers op gericht! Er kiinkt, telkens weer dof kanongedreun, dichtbij, wat lichtelijk enerveert in deze ban- ge tijden. ,,'11 Vliegmachine?" vraagt een bleekejuf- frouw, een tikje angstig bij de gedachteaan bommen. ,,Ik denk eer: een luchtschip", meenteen jonge tweede luitenant met deskundigheid. ,,'t Zijn de ijsschotsen, die afkomen met de dooi", lacht een vroolijke workman, die niet zenuwachlig wordt v6or de bommen in zijn1 schotel met Regeeringsaardappelen ploffen. ,,Hij gaat naar de maan' grinnekt een geestig jongmeniscli, als het eerste wit wa zige ding regelrecht afzeilt op het bleeke maansikkeltje. 'I War en slechts de rookwolkjes van pro- jeclielen, want aan de kust bij Sell even in gen verden oefeningen gehouden met afweei'- geschut. (R. N Autoriteitenzeep. Er was al veel in het aardige dorpske tusschen Den Haag en Gouda gepraat over de distributie, die op de zeep zou komen. Alle dorpers hadden er het grootste belang bij, want de Holland- sche zindelijkheid wordt er in de hoog- ste eere gehouden. Toen eindelijk de partij vanwege de Distributie kwam, waren de dorpsgemoederen gerust ge- steld en voelde de commissie met de eer- lijke verdeeling belast, zich uiterst ge- wichtig. In hei'berg en societeit werd er veel gepraat over de hoeveelheid, die elke dorpeling in het vervolg zou kunnen krijgen. Maar in een besluit, -bekrach- tigd door den burgervader en geschre- ven door den gemeente-secretaris, voor welks uitvoering de gemeente-veldwach- ter zal waken, heeft men te berusten. Maar dezer dagen was heel't dorp in ren en roer. Want er was uitgelekt, dat de veldwachter op een avond een vaatje zeep, afkomstig van de Distributiepar- tij, had gebracht naar het huis van den burgervader, een naar de woning van den gemeente-secretaris en een naar zijn eigen woning. Dat eischte opheldering en de leden der Distributiecommissie togen op on derzoek uit en hoewel het niet prettig was voor genoemde gemeentelijke auto- riteiten, werden er uit hun resp. wonin- gen een partij zeep van circa 45 K.G. ge- haald, behoorende tot de Distributie- partij. Ieder in het dorp is van meening, dat deze autoriteiten gemeend hebben, dat van een Distributiepartij goederen in de eerste plaats flinke hoeveelheden moeten gereserveerd worden voor bur- gemeester, secretaris en veldwachter. (R. N.) Peging toi brandstichting? Hel onderzoek in de zaak van ,,de Zeven Provincien" te Groniiigen maakt ineer en meer aanncmelijk, dat een aanslag op het Engelscbe consulaat is uitgesloten. Waar op het perceel vier hypotheken rusteni voor een aanzienlijk bedrag, maar tevens bet hotel vrij hoog was verzekerd legen brandscliade, ligt het voor de band, dat de eigenaar van een eveutueel tot den grond afbranden voor- deel zou hebben, omdat hij alsdan uit de premie de hypotheek grootendeels zou kun nen aflossen en de grond nog zijn eigendom bLeef. Bij gei-echtelij,ken verkoop, die aaii- staande was, zou tie opbrengst de liypolheek ternauwernood dekken. Naar vernomen wordt bracht de Hngelsche consul een be- zoek aan het lioofdbureau van politic om dank te zeggen' voor de maatregelen onder leiding van den eommissaris van polilie ge nomen, om liet hotel en liet consulaat eri daannede 00k den consul zelf en zijn ge- zin tegen vetdere aanslagein te beveiligeai. De eommissaris ontviug als blijk van dank voor wal de politie in deze gedaan heeft een sierlijke bewerkte dasspeid. Dat een: zorgvuldige bewaking niet overbodig was, 1111 aan hel Iichl kwam, dat reeds een derde aansiag in voorbereiding wds, welke door de arreslatie van de daders verijdeld werdi blijkt voldoendc. En gros. Dezer dagen vermiste een bewoonster van den Van Leeuwenhoeksingel te Delft, haar gouden horloge. In de dienstbode herkende de recherclie een meisje, waarmede reeds vroeger was kennis gemaakt. Een te harem huize gedaan onderzoek, bracht een ontcl- baar aantal voorwerpen van huishoudelijken aard te voorschijn. Gevonden werd een groot aantal snuisterijen als vaasjes, flacons, etagere stukjes, 4 dozijn luiers, een half do- zijn iakens, 16 paar kousen, een volledige iuiermand, bemden. bprstrokken, rokken, de- kens, doopers, "kleedjes, Jjockeu, doozenzeep, een colleclie vreemde munlen, diverse gou den en zilveren vooi*werpen, zelfs bet ge- wicht eener kiok. Drie handwagens warm noodig om al het gestolene te vervoeiien. De voorwerpen bleketn bet eigendom te zijn van een vijftal berwoniers van Delft em Rijswijk, waar liet meisje bet laatsfe jaar als dienstbode was geweest. t Het meisje werd aangeboudem en in arrest gesteld. Meleoorsteen. Te Bologna, Modema Reggio, d'Emilia en en Carpi in Italie werd Dinsdagmachl een zich met de grootste suelheid verplaaLsmde roode glans gezien. die de sneeuw op de vel- den en op de daken der huizm met em fan- taslisehen gloed kleurde. Na eenige oogm- blikken verdween deze glans, wparop een geweluige knal volgde aan den donder ge- lijli, die de veristerruiten deed rinkelen m den bodem deed bevm. De bevolking dezer plaatsen geraaktem in de grootste op- windirg; men vrecsde em aardbevipg,meen de, dat een munitiefabriek in de lucht was gevlogen en dacht aan een bezoe.k! van vijandelijke vliegers. Naar de Gorriere della Sera weet mee te deelen, ware deze natuur- verschijnselen het gevolg van em geweldig grooten nicleonsteen, die bij Modana in het vrije veld met groot geraas naar baneden kwam. Door den luchtdruk werd een land- huis, dat eenige honderden metei-s vender stond, beschadigd. Be kolen van de prlnses. Voor de tiende Parijsche steafkamei- heeft dezer dagen de bestuurder van1 em vraeht- wagen, Pierre Brun genaamd, terechtgestaan. Pierre Brun kreeg van em Parijschen kolen- handelaar de opdracbt aan een bepaalde klant van dm handelaar 2100 K.G. kolm af te leveren en 290 francs te ontvangm. Onderweg ecliter liet hij zich door em prin- ses, Wier naam de Parijsche bladen discreet verzwijgm, overlialen, haar de kolen af te staan voor een bedrag van 420 francs. De 130 francs verdientste liet Pierre Brun na- tuurlijk in zijn eigen zak verdwijnen. De sleeper werd aangeklaagd van mis- bruik van verlrouwen en de rechtbank ver oordeeld© hem tot 6 maanden gevangemis- straf. M i Rffl m ^|p| m?,Cj tittup Bestellingen van MAIS en andere Veevoeder-Artikelen voor de levering April en Mei a. s., worden gaarne spoedig ingewacht bij AXEL. Prov. Grossier v. h. Veevoederbureau. P. S. Bcstelbiljetien zijn vanaf lfrijdag 2 IViaai*t verkrijgbaar en worden gaarne op aanvraag toegezonden. in de keel en vastzittend slijm veroorzaken hoesten. Gebruik ANGA-bonbons. In doozen van 30 en 60 cent. overspanning, gejaagdheid, Neem MIJNHARDT's Zenuw- tabletten. Per koker 60 ct. 3 kokers 1.70. en migraine Neem MIJNHARDT's Hoofdpijn- tabletten. Per koker 45 ct. Bovenstaande artikelen ver- krpgbaar bp Apoth. en Drog. Te TerNeuzen J. J. Kense, Marbt 9Wed. A. v. Over- beeke-Leunis J. v. Eysden Hulst Wed. P. Borghstyn; J. C. M. Hertogh-Verwilghen Fa E. Janssens-Steeuwens; Axel C. B. Antheunis; Sas V. Gent A. v. Loy, Polderstr.Koe- wacht J. v. Mossevelde-v. Bou- chaute. Ondergeteekende maakt bekend dat zfjne Hengsten aan de volgende prijzen a coutant zullen dekken BOURGEOIS No. 23 boek B N. Tr. St. a 12,50. CRUZADO No. 432 boek B N. Tr. St. a 12,50. NERO No. 140 boek B N. Tr. St. a 20,-. ERUDIT boek B N. Ti4 St. a 20,-, afstammende van den Kampioen-Hengst 19121916 Opera du Fosteau en ie Kampioen-Merrie Bienfaite de P. B. 1*. 1914 en 1915. EZAU boek B N. Tr. St. a 15,-. Zondags wordt er na een uur niet meer gedekt. IF*. YAE3L, Hengstenhojider, Absdale, St Jansteea. het goedkoopst uwe HorlogesGoud en Zilverwerjeen bij Horlogemaker, Korte Kerkstraat 8> INRUILEH van ond Goud, Zilver en Bloedkoralen tegen hoogete waarde. gevestigd te GRONINGEN WIIDOELBURG. Bijkantoren Amsterdam Rotterdam. M. BROUWER en F. DIJKSTERHUIS, Groningen en Directeuren-- - Mr. P. D1ELEMAN, Middelburg. GARANTIEKAPIT AAL VERZEKERI) KAPITAAL Vraagt soliede Agenten op plaatsen waar niet vertegenwoordigd. Fl. 500000,—. 80.000 000,—. PLANTA AX

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6