De Oorlog. De krijgstedrijven. PREDXKBKPRTEH. Loop der Devolving van Ter fieuzeo. GEMENG0E BERIGHTEN. Prof. Mr. G. A. van Hamel. Donderdagriacht is te Amsterdam overleden Prof. Mr. G. A. van Hamel, oud-hoogleeraar aan de Amsterdamsche universiteit en lid van de Tweede Ea rner voor het district Amsterdam IV. Hij werd in 1842 geboren, was een rechtsgeleerde van grooten naam en was in de Tweede Earner een man van invloed. In de zitting van gisteren bracht de voorzitter der Tweede Earner hulde aan den grooten ijver en bijzondere werk- kracht van den overiedene, wiens ad- viezen vooral op juridisch gebied van groote beteekenis waren. Namens de Regeering sloot de Minis ter van Eqlonien, de heer Pleyte, zich bij die hulde aan. Nederlandseh schip getoi pedeerd. n. Bij de reederij van het te Groningen thuisbehoorende tjalkschip Maria Adria na", kapitein Elugkist, dat 24 Februari in ballast is vertrokken van Havre naar Tynemouth, om daar pijpaarde te laden voor Rotterdam, is door bemiddeling van den Nederlandschen vice-consul te Havre een bericht ontvangen, luidende: De bemanning der Maria Adriana is ge- red en aan wal gebracht. Vermoedelijk is dus het schip in het Engelsche Eanaal getorpedeerd. Nederlandsche Cooperatieve Bond. De Nederlandsche Cooperatieve Bond heeft besloten dat dit jaar het nationaal cooperatief congres te Rotterdam zal plaats hebben, vermoedelijk in den loop van April. Behandeld zal worden de vraag: Wat heeft de oorlogscrisis ons cooperatoren geleerd? Het ligt in de bedoeling, het vraag- punt te laten inleiden door twee deskun- digen uit de cooperatieve practijk, die het vraagpunt van verschillend stand- punt zullen bezien. Vervolgens zal in het bijzonder aan vertegenwoordigers van cooperatieve vereenigingen, zooveel mogeljjk uit alle deelen des lands, gele- genheid worden geschonken, van hun ervaringen mededeelingen te doen. Een Hollandsche blazer beschoten. Donderdagmorgen kwam te Rotter dam de Goereesche blazer G. 0. 24 (schipper Cornelis Lokker), welk vaar- tuig Woensdagochtend in de Noordzee door een Duitschen onderzeeer is be schoten. In een onderhoud met den schipper Lokker werd ons medegedeeld, dat hij Maandag van Goeree ter vischvangst was vertrokken. Woensdagmorgen, on- geveer half twaalf, bevond hij zich op ongeveer 10 mijl W.N.W. van het vuur- schip Maas, toen men in de verte een onderzeeer zag, die geheel boven water voer. Men vermoedde niets kwaads, daar men meende buiten de gevaarlijke zone te zijn. Men vischte dus rustig voort, toen plotseling; ll^Pfds^T dfe voor den boeg neerkwamen. De bedoe ling was blijkbaar, dat een boot zou worden uitgezet, doch daaraan kon niet worden voldaan, daar men geen boot aan dek had, Aan boord van den blazer verkeerde. men dus in groote angst en wist men niet, wat te doen. De duikboot kwam steeds nader en loste intusschen weder- om een tweetal sch'oten voor den boeg. Toen men aan boord van de duikboot zag, dat aan het bevel om een boot uit te zetten geen gevolg werd gegeven, los te zij een schot over het dek, dat langs de mast ging en gelukkig niemand raak- te. Intusschen was dev duikboot gena- derd en lag op eenigen afstand aan bak- boord van den blazer, zoodat men met elkaar kon spreken. De gezagvoerder van de duikboot ge- lastte een boot uit te zetten, doch van de blazer werd geantwoord, dat er geen boot was. Door teekens gaf men van de duikboot af te kennen, dat de blazer zich te ver uit den wal bevond. Aan boord van de blazer werden toen de netten bin- nengehaald en de zeilen opgezet. Men koerste naar de kust, waarop de duik boot verdween, zoiider onder te duiken. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het is onmiskenbaar schrijft de N. R. Crt. dat er meer teekening komt in krijgsbedrijf op het Westelijk front. Wij brengen even in herinnering, wat wij gisteren ter toelichting van de te- rugtrekkende beweging der Duitschers schreven „Het behoort zeker niet tot de onmo- gelijkheden, dat de Engelscnen tegen het gedeelte van het front, dat nu in langzame beweging is geraakt, een ge- weldigen aanval voorbereidden en dat de Duitschers een terugtrekkende bewe ging, waarvoor zij zelf natuurlijk van te voren alles in gereedheid hadden ge bracht, het zekerste middel hebben ge- acht, om deze voorbereiding in de war te brengen. Een plotselinge onverwach- te verschuiving van het front naar vo ren, over een door den vijand zoo on- bruikbaar mogelijk gemaakt terrein, moet noodzakelijk aan het werk van voorbereiding het een en ander toevoe- gen, moet tijdverlies meebrengen. De vijand echter, die met zijn eigen plan na tuurlijk rekening heeft gehouden, heeft geen tijdverlies en kan dus op deze wijze beoogen ten opzichte van de voorberei ding een voorsprong te krijgen". Naar een telegram uit Londen ons meldt, heeft de Times en de Daily News hedenochtend ongeveer dezelfde gedach- te ontwikkeld. Hij wijst op de groote be teekenis van den Duitschen terugtocht en schrijft: „Deze terugtocht kan tijde- lijk op eenige vakkeir onze plannen voor den voorjaarsveldtocht in de war stu- ren, aangezien onze voorbereidingen wa ren genomen in de verwachting, dat wij den vijand op een bepaalde linie zouden vinden. Maar als nu die voorbereidingen zoov,er zijn gekomen, dat de tijd om toe te slaan daar zal zijn, dan is hij ver- scheiden mijlen achter die linie. Uitstel is nu onvermijdelijk geworden en de Duitsche staf, wiens besluit om terug te trekken natuurlijk niet van vandaag of gisteren is, heeft stellig op deze over- wegingen gesteund". Deze veronderstelling ligt ook inder- daad voor de hand. Naar men uit de verdere Engelsche telegrammen kan op- maken, hebben de Duitschers niets on- gedaan gelaten om den opmarsch van de bondgenooten te vertragen en de be- schrijvingen, die men daarover leest, stemmen zoowat overeen, met hetgeen vroeger werd gemeld, toen de Duit schers in Polen voor de Russen terug- gingen van voor Warschau tot in de na- bijheid van de grens van Silezie. De bondgenooten moeten de Duitschers vol- gen.'Het is voor hen zaak, dat zelfs zoo snel mogelijk en van zoo nabij mogelijk te doen, en de strijd, die men op het oogenblik in het vak van den terugtocht aanschouwt, gaat dan ook voornamelijk om het tempo van het volgen, dat de eene partij wil vertragen, de andere ver- snellen. Herinnert men zich nog wat Hinden- burg in een interview over den Roe- meenschen veldtocht heeft gezegd? Hij was in zeker opzicht blij met den inval van de Roemeniers in Zevenbergen „Eindelijk dan eens iets anders dan die eeuwige stellingoorlog". lets van beweging begint er nu ook op het Westelijk front te komen, de be weging, die ten slotte onontbeerlijk is, indien er ooit een beslissing zal vallen. Door operaties op de vleugels kon deze beweging op het Westelijk front, inge- sloten tusschen de zee en een neutralen staat, niet meer komen. Een doorbraak was een tweede manier, dikwfjls genoeg bepro'efd, maar telkens mislukt. Een doorbraak geeft de beweging, de ver- plaatsing van het front, door een stoot naar voren, die vrijwel onuitvoerbaar bleek. Nu komt wellicht de beweging toch, maar de partij, die er het initiatief toe neemt, begint met, om bovenge- noemde redenen, achteruit te gaan. De aanval varnde Engelschen bij Sail- ly behoort nog tot de gewone overrom- pelingen, maar de bezetting van Gom- mecourt is kenschetsend voor de nieuwe soort van gevechten, die zich nu ontwik- kelen. 's Avonas KeK.en ao ppyic Zijn 7.ii du terug Dat wil- ueu 'zrf weten. Neen. Een flink bom- bardement volgt. Den volgenden mor- gen komt de aanval, maar intusschen zijn de Duitschers weg. Gommecourt, dat nog-in de oorspronkelijke Duitsche linie lag, behoort dus ook tot het vak, waarop de terugtocht is beraamd. De breedte van de linie, die in beweging is, bedraagt op het oogenblik een 20 kilo meter. GEBREK AAN VOEDSEL. Te Enschede is volgens de N. R. Crt. een 21jarige Pool, Maja Rokowsky, af- komstig uit Lodz, die den laatsten tijd te Essen in de kolenmijnen had gewerkt, over de grens gekomen, omdat hij niet verkoos dienst te nemen in de Poolsche legioenen. De man vertelde dat er wel een werk- staking te Essen was geweest, die 60.000 mijnwerkers van 34 kolenmijnen en 15.000 arbeiders (7 werkstellen) van Erupp omvatte. De staking had drie dagen geduurd. Geen wanordelijkheden waren voorgevallen. Een groote mili- taire macht was ter plaatse geweest. De oorzaak der staking was in hoofd- zaak gebrek aan voldoend voedsel. DE DUIKBOOT- EN MiJNOORLOG. EERLDN, 1 Maart. (Wolff.). Officicel: In den nacht van 28 Feb(r. tot 1 Maart is de termijn wuarbinnen zeilschepen wer den ontzien, ook in het versperde gebied van den Atlantischen Ooeaan afgeloopen. van dit tijdstip af geldt in alle versperde gebieden nog sleehts de algemeene waar- schuwing, zoodat de scheepvaart voortaam op geen waarschuwing in afzonderlijke ge- vallen meer kan rekenen. BERLIJN, 1 Maart. (Wolff. Officieel: Duitsche duikbooten hebben 17 Februari in bet versperde gebied van de Middelland- sclie Zee bezuiden Malta een vol,oostwaarts stevenend transportschip van ongeveer 9000 ton, 23 Februari een vol transporlschip voor Iroepen van zoo wat 5000 ton, dat door ver- g-ezellende vaartuigen beveiligd werd, op den- zelfden dag eem geladen, eveneens geeskor- teerd transportschip van ongeveer 3000 ton en 24 Februari het bewapende schip voor trrteepnvervoer Dorothy van 4494 ton met ten naasten bij 500 man koloniale troepen artillerie en paarden aan boord in den grond geboord. Een deel van de laatstbedoelde Iroepen is verdronken. BERLI.1N, 1 Maart. (Wolff.) Behalve de aangegeven transportschepen hebben Duit sche duikbooten in de laatste dagen in de Middell arid sche Zee nog 13 vaartuigen, le zamen metende 25.166 ton, tot zinken ge bracht. Daaronder waren het Italiaansche stoomschip Ozeania (4217 ton) met tarwe uit Amerika naar Italie, het verinomd bewa pende Engelsche s.s. Gorso (3264 ton) met 5000 ton mangaanerts, lijnzaad en katoen van Bombay naar Hull; het bewapende Italiaan sche s.s. Prudenza (3307 ton) met mais van Argentinde naar Italie; het Zweedsche s.s. Skogland (al gemeld, Bed.) met kolen van Norfolk naar Napels en het Grieksche s.s. Pr'iconison (3557 ton) op weg van Saloniki naar Algiers. (N. II. Crt.) TERNKUZE.Bg 2 Maart 1»W. _Jirt weerbericht van bet meteorolo- gisch iustituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 774.9 Haparanda Laagste barometerstand onder 765 Zuid- Dui'schland. Verwachting tot den avond .an 3 Maart zwakke tot matige winden uit oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, aan- vankeiijk weinig of geen neerslag, tem- peratuur om het vriespunt 'a nachte, over- dag iets zachter. Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij vernemen is door de R.-E. kiesvereeniging „Ons Recht" alhier voor de op 5 dezer te houden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, ter voor- ziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer A. C. Lensen, can- didaat gesteld de heer P. de Bakker. Liberale kiesvereeniging. In de Woensdagavond gehouden verga- dering van de liberale kiesvereeniging „De Vrijheid" alhier werd met algemee ne stemmen aangenomen het voorstel van het bestuur, om, in verband met de invoering van evenredige vertegenwoor- diging aan te sluiten bij de Liberale Unie. Alleen de drang der noodzakelijk- heid, door de veranderde omstandighe- den in het leven geroepen, en die aan- sluiting bij een der groote groepen noodzakelijk maken, teneinde invloed te kunnen uitoefenen op het stellen van candidaten, leidde tot dit voorstel. Sleehts noode wordt het sedert de op- richting in 1897 ingenomen stand- punt, dat steeds leidde tot concentratie van de vrijzinnigen in dit district, ver- laten. Het Nut. Mej Truus Post van Amsterdam gaf op Woensdag 28 Februari haar Nuts- avond in Ter Neuzen voor een tamelijk groot gehoor. Zij, die afgegaan zijn op den roep, die van haar uitging, vonden misschien de werkelijkheid wel eenigszins beneden de verwachtingover het algemeen viel hare voordracht best in den smaak, vooral in het dramatische gedeelte. De heer Spruitenburg, voorzitter, sprak dan ook als tolk der vergadering een woord van waardeering voor deze declamatrice, die hij hoopte hier nog wel eens te zullen zien optreden. ue aangehoudeher op ae rsasalt Vlli. Voor eenigen tijd werd melding ge maakt van het ontdekken van een aan- tal vluchtelingen uit Gent, aan boord van het Rijnschip Basalt VIII, juist toen het feeds voor de geopende brug te Sel- zaete lag, en dus bijna Nederlandseh ge bied bereikt was. De kapitein en de knecht, zoowel als de vluchtelingen wer den teruggevoerd naar Gent. Naar aan de Tel. gemeld wordt, is thans hun proces, ter zake van die voor- genomen vlueht, afgeloopen en zijn de kapitein en de matroos veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeid. Een Belg, die de zaak geregeld had, kreeg 11 jaar. De aangehouden vluchtelingen, die alien tot de voornaamste families van Gent be- hoorden, werden veroordeeld tot zes we- ken g-evangenisstraf te Gent en daarna deportatie naar Duitschland. Besmettelijke ziekten. Van 21 tot 27 Februari zijn de navol- gende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den' Ceatralen Gezond- heidsraad gekomen: Diphteritis: 1 geval te Groede, Erui- ningen, Philippine, Schore en Vlissin- gen. Roodvonk: een geval te Arnemuiden, Groede, Neuzen, Vlissingen en Ierseke. Typhus: 1 geval te St. Maartensdijk. In de verslag-week kwamen in het ge- heele land 19 gevallen van nekkramp voor, verdeeld over 9 provincien. Allleen Zeeland en Limburg bleven vrij. In Amersfoort alleen waren er 5. Brood van aardappelmeel? Naar de Tel. verneemt, zullen de meelfabrieken over het geheele land deze week maar de helft der hoeveel- heid tarwe ontvangen, die anders ge- distribueerd wordt. Dit staat in verband met een spoedig te verwachten maatre- gel, om het tekort met andere produc- ten aan te vullen. Welke producten dit zijn, staat nog niet vast. Zij verneemt, dat dienaangaande ver- schillende proeven worden genomen. Zoo is er o.a. sprake van het tekort aan te vullen met aardappelmeel. Een der- gelijke maatregel is in Duitschland reeds sedert lang ingevoerd. Het brood zal voor de helft uit tarwe en voor het an der gedeelte uit aardappelmeel zijn sa- mengesteld, waardoor er een laag, plat brood wordt verkregen, waarvan de voe- dingswaarde aanmerkelijk minder is. In een onderhoud met de bakkerspa- troons bleek het, dat deze maatregel weinig instemming in bakkerskringen zal ontmoeten. Ieder mengsel in de tar we maakt het brood minder poreus en minder verteerbaar. Men is eerder voor een verlaging der brcodrantsoenen. Men kan dan zoo werd medege deeld suppleeren op de gewone wijze door ruimere aardappelen- of boonen- verstrekking. AXEL. Door den Commissaris der Eoningin is benoemd tot veldwachter in deze ge- meente de heer Jan Costing, agent van politie te Tilburg. HULST. In de hedennamiddag ten 2% ure in. de Ambachtsschool gehouden algemeene vergadering van donateurs, leden en af- gevaardigden der vereeniging tot op- richting en instandhouding eener Am bachtsschool te Hulst werd o. m. verslag uitgebracht q'ver het afgeloopen jaar. Van dit verslag zal, zooals gebruikelijk een afdruk aan belanghebbenden wor den toegezonden. Blij kens de op deze vergadering goedgekeurde rekening en verantwoording van den penningmee- ster over 1916, bedroegen de uitgaven van de ambachtsschool en de daaradfi verbonden avondvakteekenschool res- pectievelijk f 12546,28 en f 2477,32, de ontvangsten f 11638,85 en 2178,50, zoo dat de rekening van de ambachtsschool sluit met een nadeelig saldo van 907,43 die van de avondvakteekenschool met een id. van f 298,82. Er is de laatste we ken heel wat sprake geweest over het scheploon der molenaars in deze streek. In het Land van Hulst bestaat nog een ander loom, dat in graan wordt betaald, namelijk voor zeker soort varu werk der smeden. In verschillende plaatsen hier wordl bij- voorbeeld het scherpen der ploegenscharen betaald met eene bepaalde hoeveelheid tarwe. BOSCHKAPELLE. De afdeeling ,,Boschkapelle" vain den R. K. Boerenbomd Z. VI. O. D. Iiield hare jaar- vergadering in het lokaal van mej. wed. v. d Veeken. Uit het jaarverslag over 1916 bleek, dat het aantal leden was geklommen van 103 tot 110. Door middel der Aankoop-Commis- sie van den Boerenbond was in 1916 aange- kocht voor f 13583,691/2 aan mesistoffem, en voor 6109,71 aan voedersloffen; de reke ning sloot met een batig saldo van J 67.27. De ongevallenverzekering had 16 leden. Voor 3 ongevallen was in 1916 uitgekeerd 191.41. In.de Ziekte-Verzekering waren 21 dlenst- boden verzekerd; erwerd vooir 2 ziektege- vallen 23,70 uitgekeerd. De P a a rden verzeker i ng, waarin 16 deel- nemers zijn,'had dene uitkeering te doen van 180. Het Bestuur der afdeeling werd bij accla- matie lierkozen. Na ailoop dezer vergadering werd dejaar- vei-gadering gehouden der Boerenleenbank. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden klom van) 95 tot 97, dat de Inleg der spaargelden klom van f 16311,93i/2 tot 50154,691/2, dat op 31 Dec. loopende waren 50 voorschotten tot eem totaal bedr.ag van f 10107,50. ten dat er op het eindc des jaars in 1916 slorlten 32213,91 en aan wie 33220,26 werd uifbetaald. De heer P. de Maat weixl herkozen als lid van den Raad van Toezieht. In plaals van den heer H. Geilleit, over leden, werd tot lid van het bestuur gekozen de heer P. A. StallaertPerdaan. De rentevoel voor spaargeldem en voor schotten bleef onveranderd. Uit het rap port van den Inspeeleur bleek. dat deze de adntinistratie geheel in orde had bevonden. -De heer M.Jansen is benoemd tot lid der commissie tot wering van school- verzuim alhier, in plaats van het over leden lid, den heer H. Geilleit. ST. JANSTEEN. Een groote mijt vlas brandde Woens dag alhier ten nadeele van zekere P. F. C. totaal af. Oorzaak onbekend. RECHTSZAKEN. AiTondissements-Rechtb. te Midfielburg. De reehtbank heeft in hare- zitting van 2 Maart de volgende vonnissen uitgesproken A. v. B., oud 43 jaar, zeeman, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot rt/g jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. J. v. R., oud 52 jaar, landbouwer te Ossenisse, is wegens overtreding Distributie- wet veroordeeld tot /.20 boete of 20 dagen hechtenis. 0. F. v. T„, oud 20 jaar, werkman te Zuiddorpe, is wegens vernieling en mis- handeling veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. B. 0., oud 27 jaar, arbeider te Oost- burg, is wege-as het niet voldoen.aan het beVel van een ambtenaar verpordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. V. M. V., oud 27 jaar, huisvrouw van A, G. te Eede, is wegens verboden uitvoer en poging tot onikooping veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf. Heden werden voor bovengenoemde rerttSank eenige overtredingen van de Distributiewet behandeld. A. K., oud 37 jaar, melkslijter te Hoek, had"*op 20 Jan. j.l. te Ter Neuzen aan de wed. Stoffels 1 liter consumptiemelk ver- kocht voor 0,13, zijode alstoen de maxi- mumprfls 0,10 de Liter. Eisch f 10 boete of 20 dagen hechtenis. J J., oud 36 jaar, huisvrouw van A. K., wonende Jte Hoek, had op dienzelfden dag voor 0,13 een liter melk verkocht aan M. Gauchez, vrouw van F. Buijs. Eisch 10 boete of 20 dagen hechtenis. Op dienzelfden dag was door C. M., oud 51 jaar, melklenrder te Zaamslag, in de gemeente Ter Neuzen, P/g liter melk ver- koeht aan Pieternella de Jong voor 191/, cent. Eisch 10 boete of 20 dagen hechtenis. M. C. A. R., oud 37 jaar, vrouw van G v. L wonen ie te Ter Neuzen, had op 22 Jan. 1917 aan M. L. Verburgh huisvrouw J. F. Hamerlink, een liter melfc verkoeht voor f 0,13. Eisch 10 boete of 20 dagen hechtenis, M. C. K., oud 48 jaar, vrouw van v, D., wonende te Koewacht, had op 15 Jan, 1917 te Hulst 4 K.G. boter verkoeht voor 2,10 per K.G. aan R F. Mussche, vrouw van J. Willems, zijnde alstoen de maxitnum- prijs 1,— per 1/2 K G. Eisch 10 boete of 20 dagen hechtenis. 0. S., oud 57 jaar, vrouw van L. B. v. wonende te Ter Neuzen, had op 22 Jaa. jl. te Ter Neuzen, ook een liter consumptie melk verkocht voor f 0,13 de liter aaa L. Deij. Eisch f 10 boete of 20 dagen hechtenis, Zsndag 4 IVIaari 1917. JEfervorm.de Kerk. Ter Seuzen. 9J u., dhr. L. Dek en 2 u., Ds. A. Timmern an. Donderdag 8 Maart, nam. 23/4 uur, Huwe- lijksinzegening. Slu'skil. 9} u., Ds. A. Timmerman, Bedieninj van den H. Doop en 2 u., dhr. L. Dek Hoek. 9 n. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. It. van Dis. Axel. 9f u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz enSa,, Us. J. B. Th. Hugenholtz, Bedieniaj van den H. Doop. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akerslool van Boa- ten Roos Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Kloosterzande. 10 n., Ds. W. J. van Lindonk. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9f u., en 2 u., Ds. S. Groeneveld. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. v. d. Wall. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. L. de Bruqac, Gereformeerde Gemeente Mlooswijkstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk, Oud-Gerefovmeerdt Gemeente. (Vlooswjjkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i n., leeskerk. frykoal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Ha&zer(Kerkhoflaaa). Ter Neuzen. 5f u., Evangelisatie. II. K. Kerkdiensten te Ter Keuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,81 en 10 Mr, '8 Namiddags om half drie Lcf. Gedurende de afgeloopen week hebbea zieh in deze gemeente gevestigd: M. M. R. A. Malefason, dienstbode, 0 ong. uit Hulst. J. P. van Steene, landbouwerskneekt, P 102, uit. Axel, J. A. Risseeuw, sehildersknecht, Q 14, uit St.-Kruis. G. J. Willemsen, offioier bjj het Leger dei Heils, Donze- Visserstraat 61, uit Dordreckt. M. Jansen, hoofd-opz. bij de Ind. cultures, 0 79, uit Arnhem. V ertrokken: O. Dukher, CFiidei wijeer, Greuulaan 2T, naar Irnsum. M. S. Grootaert, zonder beroep, F 98, naar Sas van Gent. M. M. de Bruijn, zonder beroep, Kazerne- straat 9, naar Sas van Gent. P. Bartelson, dienstbode, Vlooswijkstraat 24, naar IJzendpke. J. Verberkmoes, dienstbode, Noordstraat 18, naar Hulst. A. Oppeneer, dienstbode, Noordstraat 44, naar Axel. D. Wolfert, landbouwereknecht P 28, naar Hulst. L. H. Malefason, slagersknecht, Q 182, naar Huist. P. W. Hamelink, landbouwerskneckt Tholenstraat, 93, naar Hoek. Een oude misdaad. Hedenmorgen heeft de inspecteur v. d. Berg van de politie van Alkmaar, ver- gezeld van twee agenten in een fabriek aan de Weesperstraat aangehouden den Duitscher H. H. Deze wordt verdacht eenige jaren geleden in den omtrek van Djisseldorp een banklooper beroofd te hebben van een bedrag van 21.500 Mark. Door peper in 't gezicht van den bank looper te gooien maakte hij den man weerloos, H.'s medeplichtige werd gearresteerd en tot twee jaren gevangenisstraf ver oordeeld. De gearresteerde is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zijn uitieve- ring werd gevraagd door de Duitsche regeering. Op de aanhouding stond een belooning van 500 Mark. Ecu leege doodkist. Op d(j algemeene begraafplaats te Ektaflj werd bij de ontruiining van een graf een kist gevonden zonder inhoud. Ongeveer 28 jaar geleden was deze kist in het graf ge- plaatst en men meende dat daarin het stof- fielijk overschot van een inwoner dier stad was gelegd. In aansluiling aan dit bericht meldt mc* nader uit Edam: Werkelijk is hier in de vorige week ee» graf geruimd en toen men de kist uit elkaar had, bleek deze ledig. Volgens het grafboek moet daarin ter aarde zijn besteld (ora- streeks 22 jaar geleden) het lijk van een joiigen man van ongeveer 20 jaar. Zijn wt- duwe, die van hier vertrok, is, zegt men, later met een ander gehuwd, naar Amerika vertrokken en daar gestorven. De overleden* heette. Van Zanen. Slaolie uit sparre/.aad. Professor van Tubeuf uit Munchen wijst i# de ..Naturwissenschaftliche Zeilschrift fur Forst- und Landwirtschaft" op de mogelijk- lieid om slaolie te halen uit sparrezaad. De sparren hebben dit jaar in Duitschland zoo veel zaad gedragen, als sleehts met tusschm- poozen van eenige jaren voorkomt. Depqft- lu JLvlwuiilip IlUnivlcm, 4 i>c>

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2