ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIlBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Wijziging Zaaiplan. No. 6500. Donderdag 1 Maart 1917 7e jaargang. Bekendmaking. ABONNEMENT ADYERTENTIEN Zass-pSsss 1917. De Oorlog. Bit Blad versohijiit Elaandag^, Woensdag- en Yrpagafond, nitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Vordering Notenhout ten dienste van het Leger, BINNEN LAN 0. SPer 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bi] vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoosi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer O.lt. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar' plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor i IS 111" op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter kennis van be- langhebbenden lo. dat de verbonw van een of meer der gewassen, geel mosterdzaad, bruin mosterdzaad, karwijzaad, kana- riezaad, blauw maanzaad, spinaziezaad en zaaiuien bij beschikking van Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den 17 Februari 1917, No. 4192, 6e Afdeeling B. wordt be- perkt tot hoogstens 70 pCt. van het ge3 middelde der oppervlakte welke in de jaren 1913, 1914 en 1915 in het bedrijf met deze gewassen zijn beteeld en de verbouw van suikerbieten wordt be- perkt tot hoogstens 80 pCt. van het gemiddelde der oppervlakte welke in de jaren 1913, 1914 en 1915 in het bedrijf met dit gewas is beteeld; 2o. dat alle afgegeven vergunnings- bewijzen tot den verbouw van een of meer der bovengenoemde gewassen zijn vervallen en voor 5 Maart a.s. ter Gemeente-Secretarie moeten worden in- geleverd tot het verkrijgen van een nieuw vergunningsbewijs. Ter Neuzen, den 26 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester der gemeente ZAAMSLAG, brengt ter openbare kennis dat bp beschikking van Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 16 Februari 1917 Directie van den Landbouw, No. 4045, Afd. 6B, is bepaald dat voor den verbouw in het oogstjaar 1917 van een of meer der gewassen Cichorei, Wester- woldseh vaygraszaad, radijszaad, sluitkool- en bloemkoolzaad, koolrapen- en knollen- zaad, peen, koolrapen, knollen, kool, spinazie, snjjboonen en sperzieboonen een werfjutn- ninosbewijs moet worden aangevraagd aan den Burgemeester van de woonplaats vau den verbouwer v66r 1 Maart 1917. Land- en tuinbonwers, wier landerijen in twee of meer gemeenten iiggen, dienen hunne aanvrage om een vergunningsbewijs in te dienen bp den Burgemeester der gemeente, waarin de bedrijfsgebouwen zijn gelegen. Aanvraagformulieren zijn van af heden ter gemeente-secretarie verkrpgbaar, waar tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen omirent de beperkende voorwaarden voor den verbouw van genoemde gewassen. Zaamslag, den 24 Februari 1917. De "Burgemeester voornoemd, JOB. DE FEIJTER. De Burgemeester van ZAAMSLAG maakt aan de landbouwers aan wien vergunningsbewijzeri voor den verbouw van suikerbieten, vlas, mosterdzaad, karwijzaad, blauwmaanzaad, kanarie- zaad, spinaziezaad en zaai-uien zijn uit- gereikt, bekend dat deze bewijzen ver vallen zijn en voor 10 Maart a.s. ter gemeente-secretarie moeten worden in- geleverd, waarna zij door een nieuw be- wijs zullen worden vervangen. Zaamslag, 26 Februari-1917. De Burgemeester voornoemd, JOH. DE FEIJTER. De Burgemeester der gemeente ZAAMSLAG brengt ter openbare ken nis, dat een ieder die in het bezit is van Notenhoomen, met een dikte van min- stehs 1 Meter omtrek, gemeten op manshoogte, daarvan voor 4 Maart a. s. opgave moet doen ter Gemeente-Secre tarie. Zaamslag, 26 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, JOH. DE FEIJTER. Tweede Kamerverkiezing-Emmen. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer (vacature-Bor- gesius) zijn uitgebracht 5082 geldige stemmen. Hiervan, verkregen de heeren Bergmeyer (S. D. A. P.) 1896 en Si- binge Mulder (U.-L.) 3186 stemmen. Gekozen is dus de heer Sibinge Mulder. Kon. commissaris bij de Ned. Bank. Bij Kon. besluit van 26 dezer is, met ingang van dien datum, aan den heer Mr. M. W. F. Treub, ten gevolge van zijne benoeming tot Minister van Finan- cien, eervol ontslag verleend als Kon. commissaris bij de Nederlandsche Bank en is benoemd als zoodanig de heer Mr. Dr. A. van Gijn, oud-Minister van Fi nancier Dr. Kuyper. Vermoedelijk nog deze week, of an- dei*s in de komende, zal Dr. Kuyper naar het instituut van Bronovo, te's Graven- hage, worden overgebracht, ten einde aldaar eene operatie te ondergaan. Daar deze, zoo ze slagen mag, een 5 a zes weken in beslag zal nemen, zal hij niet voor half April zijn gewonen journa- listieken arbeid kunrien hervatten. (Stand.) Normaalmargarine. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft: I. met intrekkiWg Van het ter zake bepaalde in zijne beschikking, dd. 22 Ja- nuari 1917, den maximumkleinhandel- prijs van normaalmargarine vastgesteld op 50 cents per '/o K.G. en den maxi- mumtusschenhandelprijs op 44 cents per V2 K.G. II. met intrekking van het ter zake bepaalde in zijne beschikking, dd. 22 Ja- nuari 1917, als inkoopsprijs voor de ger meenten voor normaalmargarine vast gesteld een bedrag van f 0,44 per :l/2 K.G. en als verkoopsprijs aan de ge meenten in overweging gegeven een be drag van f 0,44 per 1/2 K.G. (St.ct.) De 7 getorpedeerde schepen. In verband met het torpedeeren van de Nederlandsche flotille bij de Scilly- eilanden, schrijft het Hbl. o.a. De verscherpte duikbootoorlog is hier wel ten uitvoer gebracht met zulk een volstrekte geringschatting van de rech- ten en belangen van het Nederlandsche volk, dat de overtuiging wel bij' ieder wakker moet worden: op een dergelijke wijze zou niet een volk behandeld wor- den7 welks verontwaardiging gemakke- lijk gewekt kon worden en eenige betee- kenis kon hebben. Natuurlijk niet de Amerikaansche republiek. Ieder voelt, dat een torpedeering onder zulke om- standigheden van Amerikaansche sche pen, van schepen voor de afkondiging van den verscherpten duikbootoorlog in Engeland aanwezig na waarschuwing van de Duitsche regeering vertrokken, in den dienst uitsluitend van de voe- ding van het Amerikaansche volk, uitgesloten is. Maar wij gelooven zelfs, dat zulk een handeling onrnd- gelijk zou zijn geweest tegenover een land dat getoond had, dien duik bootoorlog niet te kunnen dulden, goed- keuren of verontschuldigen. Gemeld werd Zaterdag, dat het Ame rikaansche stoomschip Philadelphia de gevaarlijke zone passeerde „zonder een duikboot te zien". Wat niet beteekent „zonder door een duikboot gezien te worden". De duikbootoorlog brengt 'plijkbaar in de eerste plaats gevaar voor ongewa- pende en niet-Amerikaansche schepen. De N. Crt. zegt: Men zal er zich aan Duitsche zijde re- kenschap van dienen te geven, dat niets in staat is de verontwaardiging van het Nederlandsche volk over de Duitsche methode meer gaanjde te maken, de stemming meer tot het uiterste te prik- kelen, dan een vernielingsdaad als deze. En voor de houding van onze Regee ring is het feit stellig van beteekenis, dat met de Duitsche autoriteiten over de reis der betrokken schepen een over- eenkoinst was aangegaan, die door de(n) duikbootcommandant(en) eenvoudig als niet bestaand werd beschouwd. Of zal men ons komen verzekeren, dat alleen betrekkelijke veiligiieid was toegezegd? Zal men zeggen, dat men, naar immers reeds vroeger is medegedeeld, zelf geen zekerheid heeft, dat de draadloos uitge- zonden orders door de duikbooten ook inderdaad zijn ontvangen? Hoe dit zij, voor den indruk dien het gruwelijke feit hier te lande teweeg- brengt, maakt dat weinig onderscheid. De Duitsche regeering moge zich er- van verzekerd houden, aldus de Tijd, dat deze gewelddaad er niet weinig toe bijgedragen heeft, de laatste sympa- thieen in ons vaderland heel wat te ver- minderen Tenzij de Duitsche regeering, ver- klarende, dat de duikbootcommandant een vergissing heeft begaan, ten spoe- digste verontschuldigingen en vergoe- ding der geleden schade aanbiede. Maar het regeeringsgraan blijft in elk geval verloren! „Koppen koel", betoogen eenige bla- den met nadruk. Inderdaad, het is vreeselijk, dat wij, klein, vreedzaam, nijver land, dit alles moeten dulden, zegt het Vad. In dezen menschonteerenden oorlog tusschen twee volken is het lot van onze scheep- vaart dat van den ongelukkige die door geweld en overmacht tusschen een in den blinde schietenden schutter en zijn doel wordt geplaatst. De in den blinde schietende schutter is Duitschland; de- gene die ons dwingt ons in het gebied te begeven dat door die niets ontziende schoten wordt bestreken, is Engeland. Het is echter alleszins begrijpelijk dat de ontstemming en verbittering over deze daad zich vooral en uitsluitend richt tegen Duitschland, den recht- streekschen dader van dit schokkende feit. Hopen wij, dat deze bittere stemming ons volk niet zal beletten, zijn oude re- putatie te handhaven, dat het zelden in overijling handelt, en nimmer/iets doet zonder aan de gevolgen te denken. Want het is een kritieke tijd, waarin ons land verkeert. Een onbezonnen han deling kan ons in den oorlog meesleepen, met al de gevolgen van dien. Men stelle vertrouwen in de Regee ring, die tot dusver voor onze belangen zoo uitnemend is opgekomen. Het N. v. d. D. beeindigt een artikel aldus Hoe grievend ook de mishandeling onzer scheepvaart bij de Scilly's moge zijn, hoe gerechtvaardigd de ergernis en de verontwaardiging onder ons volk over het ons telkens weer door de oor- logvoerenden berokkende nadeel, het tijdstip is er nu waarlijk niet naar, het zwaard half uit de scheede te trekken. Niemand mag nu zijn bezinning verlie- zen. Het komt er op aan, het volk voor ge- brek en het land voor nog erger dan ons reeds overkomen is, te behoeden. Wie zich daarbij de weelde veroorlooft een grooten mond op te zetten en daardoor die allereerste belangen in gevaar te brengen wij hopen dat de Regeering hem, wie hij ook zij, onschadelijk maakt voor het kwaad geschied is. De vernietiging van onze scheepsruimte. In de pers is schrijft de H. Crt. de hoop uitgesproken, dat Duitschland tot een bijzondere wijze van schadever- goeding bereid zal worden gevonden nu de duikbootoorlog, moge het dan ook tegen de bedoeling der Duitsche regee ring zijn geweest, aan onze scheepvaart zoo enorme verliezen heeft toegebracht. Geen schadevergoeding in geld zou men wenschen, maar Duitsche schepen. (die thans niet gebruikt worden) in ruil voor de vernielde Nederlandsche. Want wat de ramp vooral zoo grootmaakt, is 't feit, dat wij onze reeds zeer beperkte en gehavende scheepsruimte meer dan dringend noodig hebben voor onze on- misbare aanvoeren. Alleen nieuwe scheepsruimte zou daarom eenigszins als bevredigende vergoeding voor de oude kunnen gelden. Een van de bladen wist al te vertellen, dat onze Regeering een dergelijke com pensate van Duitschland zou vragen. Het zou prachtig zijn als men dat kon bereiken, doch wij moeten tegen opti- misme op dit punt waarschuwen. Niet alleen zal Duitschland zeker al't moge- lijke doen om zijn handelsvloot te bewa- ren tot na den oorlog, maar vooral is de groote vraag: of het tot schadevergoe ding in 't algemeen wel bereid zal zijn. De mededeelingen van het Duitsche gezantschap, het officieele Wolf'f-be- richt daarna hebben duidelijk doen uit- kornen, dat men zich in Duitschland niet verantwoordelijk acht voor deze ramp omdat gewaarschuwd is, dat op 22 dezer slechts betrekkelijke vei- ligheid kon worden geboden, zoodat de reederijen, die niet tot later datum wil- den wachten met uitvaren, zelf het risi- co op zich namen. De Duitsche pers geeft bovendien duidelijk te kennen, dat Engeland eer dan Duitschland schuld heeft omdat de Engelsche autoriteiten de schepen hebben belet zee te kiezen toen dit zonder angst voor de Duitsche duikbooten nog kon geschieden. Dat alles is een duidelijke aanwijzing, dat men zich omtrent schadevergoeding geen te groote verwachtingen moet ma ken; wij vreezen, dat wij met een betui- ging van diep leedwezen over den loop, die de dingen hebben genomen, wel te- vreden moeten zijn en wij ons in't ver- lies van zooveel scheepsruimte en in de verdere bemoeilijking van onze vaart moeten schikken. Wij hopen van harte, dat onze Regeering de Duitsche zal kun nen overtuigen, dat schadevergoeding, liefst in den vorm van scheepsruimte, in dit geval rechtvaardig is, maar wij vreezen ervoor, en op goede gronden. Intusschen doet de combinatie van de Engelsche blokkade-maatregelen ter zee en de Duitsche duikbootoorlog de toe- komst voor ons land steeds donkerder worden. Men kan daarover droef-inte- ressante mededeelingen lezen op een an- dere plaats in dit blad. De donkere wol- ken pakken zich samen. Waarom dat ontkend Struisvogelpolitiek kan ons niet baten, w^el de krachtige wil om zoo dapper mogelijk te dragen wat het lot voor ons nog heeft weggelegd. De molestverzekering der getorpedeerde schepen. Betreffende de molestverzekering der zeven getorpedeerde Nederlandsche schepen kan worden medegedeeld, dat die alle reeds geassureerd waren voor de verscherpte duikbootoorlog en de ver schillende verzekeringsmaatschappijen, voor zoover daartoe bij machte, de enor me assurantiebedragen, die over vele tientalien millioenen loopen(men spreekt van 40 millioen), zullen moeten uitbeta- len. Zeer hooge sommen dragen de Ver- eenigde Zwitsersche Verzekeringsmaat schappijen, waarvan de vertegenwoordi- ger hier te lande is gevestigd. Dan vol- gen enkele Duitsche maatschappijen, eveneens voor in de milloenen loopende assurantiepehningeneenige Engelsche maatschappijen zijn er ook bij betrok ken en voorts wordt een deel der verze- kering gedragen door kleine Deensche, Noorsche, Zv^eedsche en .Hollandsche verzekei'ingssocieteiten, doch het zal zeer de vraag zijn (een aantal er van is tijdens den oorlog opgericht) of zij aan alle verplichtingen zullen kunnen vol- doen. Het betreft namelijk het veron- gelukken van niet mindei' dan negen groote Kollandsche koopvaarders in een week. Vooral voor de Skandinavische maatschappijen wordt gevreesd. Op het oogenblik wordt niet verzekerd. Zoodra de schepen weer gaan varen, zal het weer geschieden; in dit opzicht hangt alles er van af of de Engelsche regeering genoegen neemt met het aanloopen van Halifax. Dan verzekeren ook de Duit sche maatschappijen weer, die dit niet doen, wanneer de booten moeten gaan door het Duitsche blokkadegeb*ied. (N. R. Crt.) Ondersteuning in Belgie en Noord-Frankrijk. Volgens een Havas-bericht uit Madrid heeft de Nederlandsche Regeering den Spaanschen Koning geseind, dat zij zich onvoorwaardelijk aanbiedt voor het brengen van hulp aan de burgerlijke be- volking in.Belgie en de door de Duit- schers bezette gedeelten van Frankrijk. DE ALGEMEENE TOESTAND. Twee' berichten van bijzondere betee kenis troffen gister samen, nl. het voor- stel van president Wilson aan het Con- gres om hem machtiging te verleenen om de Amerikaansche zeemacht in voile zee te gebruiken, en de torpedeering van de Engelsche passagiersboot Laconia, waarbij enkele passagiers zijn verdron- ken, onder wie twee Amerikanen. De stappen, die Wilson in het Congres deed, o.a. om de Amerikaansche koop- vaarde'rg te bewapenen, zouden, naar veler meening, den oorlog -met Duitsch land ten gevolge hebben. Wanneer het bevestigd wordt dat er bij de jongste torpedeering Amerikaansche burgers zijn verdronken, dan zal de oorlog tus schen Amerika en Duitschland wel on- afwendbaar zijn. Er heerschte in de vorige weken ten- gevolge van het stopzetten in 't alge meen van de Amerikaansche scheep vaart, 'n groote stagnatie in Amerika's handel en bedrijf. Elken dag langer on- zekerheid deed de malaise en de span ning toenemen. Er moest door 'n open- lijke daad een eind worden gemaakt aan. den onzekeren toestand, waarvan de voornaamste faktoren waren de kwestie van 't uitvaren der Amerikaansche schepen en de tegenwerking, die de re geering van de pacifistische politici on- dervond. Naar gemeld wordt, zullen de pacifisten in het Congres 'n vinnig ver- zet bieden tegen de verdere daden van Wilson. Zij beschouwen elken stap, die op 't afbreken der betrekkingen met Duitschland zal volgen, als gelykstaan- de met 'n oorlogsverklaring. Het lijkt niet twijfelachtig of de meer derheid van het Congres zal Wilson steu nen, zonder echter daarbij alle macht in handen van den president te leggen en zonder van zijn reehten om oorlogs- maatregelen te nemen en den oorlog te verklaren, af stand te doen. De actie van Wilson beteekent, dat de Amerikaansche scheepvaart zal worden hervat en dat de regeering aan de sche pen en het scheepsvolk de noodige be- scherming zal verleenen om hun „wet- tig en vreedzaam bedrijf ter zee" te kun nen uitoefenen. De vraag is nu: Zal het ten langen leste nog oorlog worden tusschen Ame rika en Duitschland? President Wilson verklaarde in zijn Congresrede o.a.: De door mij gevolgde gedragslijn zal niet tot oorlog leiden. De oorlog kan alleen komen door willekeurige daden en aan- vallen van anderen. Wilson zei voorts, dat de „openlijke daad" (tegen Amerikanen) nog niet ge- pleegd is, maar wees er op, dat hij de macht, die hij van 't Congres vroeg, ieder oogenblik kon noodig hebben. Door de torpedeering van de Laconia waarvan president Wilson bij 't uit- spreken zijner rede blijkbaar nog geen kennis droeg schijnt dat gewichtige oogenblik met reuzenschreden naderbij te zijn gekomen. Het Congres werkt on der verhoogden druk. Nadat Wilson zijn verzoek om volmacht had ingediend werd een daartoe strekkend wetsont- ■werp ingediend, benevens een krediet- aanvraag van 250 millioen gulden. De Laconia is Zondagavond half tien aan de zuid-oostkust van Ierland door twee torpedo's gekelderd. Eerst giste ren, Dinsdag, zijn daarover berichten binnengekomen. Duitsche torpedofagei's hebben in den nacht van Zondag op Maandag de En gelsche kust aan 't Kanaal besehoten. Er werd een gevecht geleverd met En gelsche torpedojagers,. dat echter maar kort duui'de. De Engelschen zijn weer eens aan hun eigenjuist overvallen, zon der dat zij er in konden slagen de aan- vallende schepen te vernielen. Van het oorloggterrein hebben dit- maal de Engelschen iets van belang te vertellen. Zij bezetten enkele dorpen aan de Ancre en sehov.en hunne linies vooruit in de richting van Bapaume. Ook hebben zij Koet-el-Amara, in Meso- potamie, weer bezet, waar Townshend zich einde April 1916 aan de Turken moest overgeven". SLACHTOFFEBS DER DUIKBOOTEN. Volgens de chef der Duitsche admirali- teit zijn in Januari 170 vijandelijke koop vaarders met een inhoud van 336.000 ton door de Otorlogsmaatregelen der centrale mogendheden verloren gegaan. Daarvan behoorden 91 vaartuigen van 215,500 ton aan Engeland; bovendien werden 58 neu tral e schepen van 103.500 ton getorpedeerd. Hel verlies in die maand bedraagt dus COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1