ALGENIEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6499. Dinsdag 27 Februari 1917. f 7e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIfiNL/ j Bekendmaking. Bekendmaking. Zaai-plan 1957. TE KOOP: Telefoon 25. Bit Blafl versshijat Maandag^, Woensdag- an Yrijdagavond, uitgezonilard op Feestdagen, hij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neazen. aankondiginges van den Provincialen Stoomhootdienst op de Wester'Schelde, Vordering Notenhout ten dienste van het Leger, Zaai-plan 1997. kostelooze vaccinatie en revaccinatie, STRAATVUILte ZAAMSLAG BINNENLAN 0. Zes (zeven) Nederlandsche Stoomschepen getorpedeerd Fer 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. f$£j vooruitbetalingvoor Belgie /1.40,voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzdn ook bi] alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40; Voor elktn regel meer 0.10, Bi] directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt dc prijs slechts tweem il berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUl* op den dag der uitgave. van 1 Maart 1917 tot nadere aankondiging. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat gelegenheid tot inen- ting en herinenting zal worden ge- geven op Woensdag 28 Februari 5S17, tusschen een en twee ure, des namiddags voor hen, die wonen in de kom, Haajesstraat, Mauritsfort en omstreben. Op Dcnderdag i Maart £957, op denzelfden tijd voor hen, die wonen in het Paradijs, Boeregat en Knol en omstreken, beide dagen ten huize van den geneesheer. Hoek, 19 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. De Burgemeester van HOEK maakt aan de landbouwers aan wien vergunnings- bewijzen voor den verbouw van suikerbeeten, vlas, mosterdzaad, karwijzaad, blauwmaan- zaad, kanariezaad, spinaziezaad en zaai-uien zijn uitger^ikt. bekend dat deze bewijzen vervaiien zijnen vodr 20 Maart a. s. ter gemeente-seeretarie moeten worden ingelewerd, waarna zij door een nieuw bewijs zullen worden vervangen. Hoek, 26 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. WOLFERT. De Burgemeester der gemeente HOEK brengt ter openbare kennis, dat by beschikking van Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 16 Februari 1917 Directie van den Landbouw, No. 4045, Afd. 6B, is bepaald dat voor den verbouw in het oogstjaar 1917 van een of meer der gewassen Cichorei, Wester- woldsch raygraszaad, radijszaad, sluitkool- en bloemkoolzaad, koolrapen- en knollen- zaad, peen, koolrapen, knollen, kool, spinazie, snyboonen en spersieboonen een vergun- ningsbewijs moet worden aangevraagd aan den Burgemeester van de woonplaats van den verbouwer v6or 1 Maart 1917 Land- en tuinbouwers, wier landerijen in twee of meer gemeenten liggen, dienen kunne aanvrage om een vergunningsbewijs in te dienen- bij den Burgemeester der gemeente, waarin de bedrijfsgebouwen zijn gelegen. Aanvraagformulieren zijn van af heden ter gemeente-seeretarie verbrijgbaar, waar tevens nadere inlichtingen zjjn t,e bekomen emtrent de beperkende voorwaarden voor den verbouw van genoemde gewassen. Hoek, den 26 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, A. WOLFERT. De Burgemeester der gemeente ZAAMSLAG, brengt ter openbare kennis dat bij beschikking van Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 16 Februari 1917 Directie van den Landbouw, No. 4045, Afd. 6B, is bepaald dat voor den verbouw in het oogstjaar 1917 van een j of meer der gewassen Cichorei, Wester- woldscb raygraszaad, radijszaad, sluitkooi- en bloemkoolzaad, koolrapen- en knollen- zaad, peen, koolrapen, knollen, kool, spinazie, snyboonen en sperzieboonen een vergun ningsbewijs moet worden aangevraagd aan den Burgemeester van de woonplaats van den verbouwer voor 1 Maart 1917. Land- en tuinbouwers, wier landerijen in twee of meer gemeenten liggen, dienen hunne aanvrage om een vergunningsbewijs in te dienen by den Burgemeester der gemeente, waarin de bedryfsgebouwen zijn gelegen. Aanvraagformulieren zijn van af heden ter gemeente-seeretarie verkrygbaar, waar tevens nadere inlicbtingen zijn te bekomen omlrent de beperkende voorwaarden voor den verbouw van genoemde gewassen. Zaamslag, den 24 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, JOfl. DE FE1JTER. Burgemeester en Wethouders der gemeenteZ AAMSLAGmaken bekend dat op Woensdag 7 en 14 Msart a. s.. telkeos des namiddags le 2 uren, ten Raadhuize de gelegenheid zal zijn opengesteld tot van de ingezetenen die zich daartoe ten gemeentehuize kunnen aanrnelden, met medebrenging van de z. g. trouwboekjes. Zaamslag, 20 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLE Lz., Secretaris. het op het daarvoor bestemde terrein Uggende verzamelde alssoede do op de haven liggende gronden Inschrijvingen worden ter Secretarie in- gewacbt voor of op 27 Februari a. s. Zaamslag, 20 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders van Zaamslag, JOB. DE FEIJTER, Burgemeester J. STOLE Lzn., Secretaris. Mr. Van Gijn. Naar wij vernemen is eerlang te ver- wachten, dat de afgetreden Minister van Financien Mr. Van Gijn weder zal worden benoemd tot Koninklijk Com- missaris der Nederlandsche Bank in de plaats van Minister Treub. Men zal zich herinneren, dat toen Mr. Van Gijn als Minister optrad, hij deze functie; welke hij als thesaurier-gene- raal vervulde, nederlegde en dat Mr. Treub toen in zijn plaats hiertoe werd benoemd. (Hbl.) Alle opvarenden zijn gered. Zaterdag werden door ons verschillen- de telegrammen ontvangen en aan ons bureau gepubliceerd, die de tijding brachten van een ernstige ramp die on- ze handelsvloot en daarmede onze voed- selvoorziening getroffen heeft, en die, welke ophelderingen daaromtrent ook gegeven worden, op de meest overtui- gende wijze in het licht stelt de gevol- gen van den onbeperkten duikbootoor- log voor geheel onschuldigen en de uiterst hachelijke positie waarin ons land, door zijne ligging, daardoor ge- bracht wordt. Wij laten hieronder volgen den inhoud der door ons ontvangen berichten en wat verschillende bladen verder melden. Door den Minister van Buitenland- sche Zaken is een telegram ontvangen van Hr. Ms. gezant te Londen, melden- de dat deze een telegram had ontvan gen van de Scilly-eilanden van kapitein De Koning van het Nederlandsche schip Noorderdijk, dat de schepen Noorder- dijk, Zaandijk (Holl.Amerika-lijn) Jacatra, Bandoeng (Rott. Lloyd)Eem- land en Gaasterland (Kon. Holl. Lloyd), die 22 dezer te Falmouth te zamen wa- ren vertrokken, te 5 u. 's namiddags van den 22n door een Duitsche duikboot zijn getorpedeerd. De Minister heeft dadelijk telegra- fisch inlichtingen gevraagd omtrent het lot der bemanningen. Wij vememen dat bij de Holland Amerika-lijn bericht is ingekomen dat de bemanningen Van de Noorderdijk en de Zaandijk gered zijn en geland te St. Mary op de Scilly- nlanden. De schepen waren van Falmouth ver trokken, gedeeltelJk naar Amerika, ge- deeltelijk ter voorlzetting van hun reis op weg naar Holland. De Zaandijk, Noorderdijk en Jacatra waren met tarwe geladen, de Bandoeng met stukgoederen uit Ned.-Indie op weg naar ons land; de Eemland en de Gaas terland op weg naar Noord-Amerika om graan voor de Regeering te halen. Naar wij vememen is het stoomschip Menado, dat op denzelfden dag als de thans getorpedeerde schepen uit Fal mouth vertrok, aan het gevaar ontko- men, doordat dit schip wegens averij aan de machine uit zee naar de haven- had moeten terugkeeren. Verder wordt gemeld, dat de Menado te Falmouth is binnengesleept. De Eemland, de Bandoeng en de Zaandijk moeten nog drijvende zijn. Van de bemanningen zijn 200 man op Penzance geland. Ook de rest van de bemanningen me- n in veiligheid.ziin, Bij de directie van den Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam is telegrafisch be richt ontvangen, dat haar stoomschepen Gaasterland en Eemland getorpedeerd zijn en dat de bemanningen op de Scilly- eilanden geland zijn. De Eemland meet 8770 ton, de Gaas terland 3900 ton, de Zaandijk 4188 ton, de Noorderdijk 7166 ton, de Jacatra 5373 ton en de Bandoeng 5851 ton. De directie van den Rotterd. Lloyd meldt, dat de bemanning van de Ban doeng eveneens op de Scilly-eilanden geland is. De HollandAmerika-lijn heeft be richt ontvangen, dat de opvarenden van de Noorderdijk en de Zaandijk gered zijn en geland te St. Mary, een van de Scilly-eilanden. De directie van den Rotterdamschen Lloyd heeft van den gezagvoerder van de Menado een telegram ontvangen, mel dende, dat de Menado naar Falmouth gesleept werd en dat de bemanning op de Scilly-eilanden geland is. Uit dit telegram zou dus zijn af te leiden, meent de N. R. Crt., dat ook de Menado getorpedeerd is. Officieele Nederlandsche ntededeeling. Toen de onbeperkte duikbootoorlog werd afgekondigd heeft de Nederland sche Regeering niet alleen haar bereids openbaar gemaakt protest daartegen doen hooren, maar er tevens bij de Duitsche regeering op aangedrongen, dat zou worden zorg gedragen dat geen op dat oogenblik van of naar Neder landsche havens onderweg zijnde sche pen, van den nieuwen maatregel het slachtoffer zouden worden. De Duit sche regeering verklaai'de zich bereid aan dat verlangen tegemoet te komen onder toevoeging evenwel, dat het haar onmogelijk was absolute veiligheid te garandeeren. Van de te Falmouth liggende Neder landsche schepen waren de Jacatra, de Menado, de Bandoeng, de Noorderdijk, de Zaandijk, de Eemland en de Gaaster land in staat gebruik te maken van een gelegenheid, die hun van Duitsche zijde werd geboden om op 22 Februari de haven te verlaten. Zij moesten zich daartoe, te zamen blijvende, westwaarts uit het onveilige gebied verwijderen, en verder, buiten dat gebied blijvende, lum weg vervolgen. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Londen zijn de schepen den 22en Fe bruari te zamen Vertrokken, doch moest de Menado, met machineschade de reis reeds spoedig opgeven en gesleept naar een Engelsche haven terugkeeren. Een nader telegram van den gezant meldt thans, dat de zes overgebleven schepen des namiddags te 5 uur door 'n duikboot zijn getorpedeerd zonder dat de scheepspapieren werden inge- zien. Meedeeling van het Duitsche gezant- schap. Om verkeerde indrukken naar aan- leiding van het torpedeeren van de zes bovengenoemde Nederlandsche stoom schepen door een Duitsche duikboot te voorkomen, stelt het Duitsche gezant- schap het volgende vast: Met het oog op den toestand der En gelsche schepen in Engelsche havens, werd de termijn om uit te varen, die op 5 Februari was afgeloopen, tot op 9 Fe bruari, des middags verlengd. Nadat deze termijn door de Nederlandsche schepen nieUhad kunnen worden benut, werd hun als laatste mogelijkheid om Engelsche havens met zekerheid te ver laten en naar het westen uit het ver- sperde gebied te stoomen, voor tijdstip niet later dan middernacht van 10 op 11 Februari gegeven. Daar om redenen, die aan Engeland waren te wij ten, ook deze termijn niet kon worden benut, doch Duitschland, met het oog op den toestand van Ne derland en van zijn scheepvaart bereid was het verlaten van Engelsche havens naar mogelijkheid te ondersteunen, werd op 14 Februari den reeders de vol gende verdere concessie gedaan. De Nederlandsche schepen te Dar- mouth en Falmouth kunnen uitvaren: hetzij op den 22 Februari of op 17 Maart. Op 22 Februari kan hun slechts betrekkelijke veiligheid gewaarborgd worden; eerst op 17 Maart kan vol- strekte zekerheid worden segeven* da ar voor dien datum niet alle Duitsche strijdkrachten desbetreffende instruc- ties met voile zekerheid konden hebben ontvangen. De schepen varen gezamenlijk in de vbor het Amerikaansch passagiersver- keer aangeboden vaargeul naar het wes ten uit het versperde gebied en daar- buiten daaromheen. Tegen mijnen-ge- vaar kan, geen waarborg gegeven worden. Reeds op 6 Februari was de reeders vertrouwelijk medegedeeld, dat het ver sperde gebied in grooten omvang met mijnen was bezaaid, Aan de reeders der uitgevaren en door een uiterst betreurenswaardig sa- menwerken van ongelukkige doch bui ten onze macht liggende omstandighe- den te grond gegane schepen was mits- dien bekend, dat zij op 22 Februari slechts op betrekkelijke, d. w. z. van ge- lukkige of toevallige omstandigheden afhankelijke veiligheid konden rekenen. Hetzelfde begrip van betrekkelijke veiligheid geldt ook thans nog voor de vrije vaargeul in de Noordzee, welke Duitschland evenzeer, om aan Neder landsche behoeften tegemoet te komen, door verandering der grenzen van het versperde gebied heeft ingesteld, terwijl een zoodanige of een dergelijke tege- moetkoming van Engelschen kant tot heden nog in geen enkel opzicht heeft plaats gehad. Op 3 Februari werd n.l. den reeders bekend gemaakt, dat het nieuwe vrij gegeven gebied in de Noord zee, na drie dagen betrekkelijk veilig was, maar dat volstrekte zekerheid te gen aanvallen zonder waarschuwing eerst na 30 dagen dus ongeveer op 5 Maart, zou bestaan. Dezelfde bepaling geldt ook voor de te Port-Said liggende Nederlandsche schepen, die door bijzondere tegemoet- koming van Duitschen kant, na her- haaldelijke verschuiving van den ter mijn, onlangs een nieuwen termijn voor uitvaren hebben toegestaan gekregen. Vanwege /le Duitsche legatie wordt nog opgemerkt, dat waar in het door haar gegeven communique gesproken wordt van de torpedeering van de zes Nederlandsche schepen door een Duit sche duikboot, dit slechts onderstellen- derwijs bedoeld is, voor het geval dat zulks inderdaad mocht blijken het geval te zijn geweest. Bij de Duitsche legatie was hieromtrent tot hedenmiddag ech- ter nog niets bekend. De indruk in reederskringen. Men meldt ons uit Amsterdam: Bij onze informatie in reederskringen werd de toestand, waarin onze scheepvaart in ons land, tengevolge van den onbeperk ten duikbootoorlog zich bevindt, zeer onrustbarend geacht. Er waren tenge volge van gehouden conferences met de Regeering plannen bera#md om in den loop der volgende week een twintig- tal schepen van onze groote zeevaart uit Rotterdam en Amsterdam naar Ameri ka te laten vertrekken. Tot de uitvoe- ring daarvan zou het zeker zijn geko- men, indien deze ernstige ramp niet door de duikbootactie was veroorzaakt. Teneinde te bespreken wat nu zal wor den gedaan heeft de Nederlandsche ree- dersvereeniging de directies der groote overzeesche stoomvaartlijnen heden- morgen opgeroepen tot een spoed- eischende vergadering hedenmiddag te half drie in 't hotel „de Twee Steden" alhier. Daar zal de vraag overwogen worden of de uitvaartplannen zullen doorgaan. Bij de meeste reeders bestaat het voornemen daarvan thans af te zien en in elk geval te wachten tot door de Regeering van de Duitsche admiraliteit doorvaart wordt verkregen. De Londensche correspondent van de N. R. Crt. meldt: Alle zeven getorpedeerde schepen voe- ren achter elkaar, toen zij om zes uur 's middags werden aangehouden door een Duitsche duikboot, die den beman ningen vijf minuten tijd gaf. Er was geen paniek hoegenaamd. Van de opvarenden, die alien zijn ge red, zijn vandaag 225 t^Londen aange- komen. Het is lastig hen te herbergen. Zeven tig zijn ergens op de Zuidkust ge land en worden vandaag of morgen te Londen verwacht. De-^EFinland, Zaandijk a B.vndoeng zijn op het strand gezet. De Menado is in de haven teruggekeerd. Onze scheepvaart. Het Nederl. stoomschip Larenberg van de maatschappij Hillegersberg, is Zaterdagmiddag met een lading van on geveer 4600 ton tarwe, geconsigneerd aan de Nederlandsche Regeering, van New-York te IJmuiden binnengeloopen. Aanvankelijk moest dit stoomschip met deze lading naar Rotterdam, doch op het punt van vertrekken werd het naar Am sterdam gedirigeerd. Het schip, dat juist twee maanden uit- en thuisreis heeft, is door het Engelsche Kanaal ge- komen en werd gedurende zes dagen in de Downs opgehouden. Ook was de reis door den dikken mist erg vertraagd ge- worden. Tijdens de vaart van New-York naar IJmuiden had men op zee totaal niets bijzonders ontmoet. De Autenor, met stukgoed van Java, welk schip sedert 1 Februari in de En gelsche wateren werd opgehouden, is eveneens Zaterdagmiddag aangekomen. Dit stoomschip was tegelijk met de La renberg over de Noordzee gekomen, doch door den mist uit den koers ge- raakt. De Dardanus van dezelfde reederjj ligt steeds in de Downs geankerd. (Hbl.) Zeppelins boven ons land. Het Vaderland schrijft over het Zep- pelin-bezoek, waarop wij Zaterdagmor- gen „vergast" zijn geworden: Blijkbaar heeft men hier te doen met een van de Noordzee naar Duitschland koersend Duitsch luchtschip, dat om 5 uur in den morgen de kust bij Scheve- ningen heeft bereikt en binnen 21/2 uur dwars over ons land heen gevlogen is. Wat de kuststreek betreft, kan twijfel bestaan of de, bestuurder wist, boven ons land te zijn, want het was donker en er hing mist. Van 's Hertogenbosch af en verder oostelijk is hqt luchtschip gezien; ja, men kon zelfs den bestuurder waamemen. Het is dus zeker, dat men ook in den Zeppelin heeft gejveten, bo ven ons land te zijn. Naar evenwel te vermoeden valt, heeft men toen, nu men toch reeds halfweg was, aan verder voortgaan boven den neutralen grond de voorkeur gegeven boven terugkeeren. Dit neemt niet weg, dat onze Regee ring, naar te verwachten is, evenals bij vorige gelegenheden, ook nu weer haar protest bij die van Duitschland tegen deze practijken zal doen hooren. De nauwkeurige plaatsbepaling van het punt, waar het luchtschip over de Duit sche grens is gegaan, kan ditmaal wel- licht voor de Duitsche regeering een duidelijke aanwijzing zijn, wie harer Zeppelin-commandanten de schuldige is. TER NEUZENSCHE CO U RANT De Burgemeester van TER NEUZEN trengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere onder- nemers van voor het publir-k toegankelijke bedrijven, dat van af heden op het Gemeentehuis op de gewone kantooi'iiren_GRATIS verkujgbaar zijn Ter Neuzen, den 26 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Be Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis dat een ieder die in het bezit is van Notenboomen, met eeue dikte van ■ainstens 1 Meter omtrek, gemeten op manshoogte, daarvan voor 1 Maart a. s. opgave moet doen ter gemeente-seeretarie. Ter Neuzen. 26 Februari 1917. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1