taatste Bericimtein. 7 FEEBIKBEURTElT" GEMENGDE BERlCHfEN. er slechts een klein gedeelte van het vlas, dat er groeide, ter geheele of gedeeltelijke bewerking in deze streek, maar ging bijna geheel naar den vreemde, bijna uitsiuitend naar Belgie. Maar seder! is de toestand geheel veran- derd, en word! nu hier en daar weer de gansche oogst gebookt, geroot en gezwin- geld, zoodat er in verschillende gemeenten een of meer vlasfabrieken zijn gebouwd, ongerekencf de Industrie in schuren en schuurtjes, die belangrijk is uitgebreid. Hoeveel duizenden guldens er in de af- geloopen twee jaar aan arbeidsloon hier- door in di! gewest is gebleven, is niet te schatten, en dat er tevens met den vlashan- del enorme sonnnen zijn verdiend, is be- kend. Ongetwijfeld- zal ook na den oorlog de vlasserij op denzelfden voet worden voort- gezet, en is de oorlog oorzaak, dat er een bron van inkomsten buitengewoon over- vloedig is gaanfvloeien, zoowel voor werk- gever als werknemer. IJZENDIjKE. Zaterdag jl. kwam de gemeenteraad van ljzendijke in spoedeischende vergadering bijeen ter bespreking van de bezuiniging der kolen van de electrische centrale. Na ampele bespreking werd besloten, ofschoon er geen gebrek aan kolen is, oni tot bespa- ring over te gaa,n en sleehts stroom te leve- ren van namiddag ongeveer 5 tot 11 uur. Hiermede zal een bezuiniging van ongeveer 40 K.G. kolen per dag plaats hebben en niemand wordt in zijn bedrijf gehinderd en staan neringdoenden en particulieren gelijk. (M. Crt.) Zondag 25 Februasfi 1987. Hervormde Kerk. Ter Neuaen. 9| n. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sic'skil. 9fc n. en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 n. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u. en 2 n., Ds. van Dis. Axel. u. en 2 u., Ds. J. B. Th. Hugenholtz. Sas van Gent. .91 u., Ds. H. Akersloot vaD Hou- ten Roos Hnlst. 10 n., Ds. De Boer. Kloosterzande. 10 u., Ds. W. J. van Liudonk. Gereformeerde Ker ken. Ter Neuzen. 91 u., en 2 u., Ds. S. Groeneveld. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. v. d. Wall. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente Vlooswijkstraat Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., Ds. D. van Overduin. Oud- Gereformeerde Gem een te. (Vlooswjjkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 n., Ds. Hubregtse van 's Gravenpolder. Lokaal Bethel" (Kandeelstraatl. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., EvangeHsatie. R. K. Kerkdiensten te Ter ffeuzcn. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7,81 en 10 uur. 's Namiddags om half drie Lcf. J* iTcITt S Z K E IS. Arrondissements-Keehtb. te Middelburg. De recbtbauk beeft iu hare zitting van 23 Febr. de volgende vonnisseu uitge- sproken J. C. C., oud 25 jaar, landbouwer, A. J. C., oud' 20 jaar, landbouwer, en G. M., oud 43 jaar, veldarbeider, alien te St. Jansteen, zijn wegeds vernieling veroordeeld, ieder tot 10 boete of 10 dagen hecht. Verder is deze zaak de civiele vordering toegewezen tot een bedrag van 6, Ook werd nog behandeld de zaak tegen P. F. d. D., oud 32 jaar, werkman te Axel, gedetineerd, die ten laste werd ge- legd dat hi) op 4 Febr. 1917 te Axel is teruggekeerd, niettegenstaande hem het ver- blijf in het bezette gebied van Zeeland was ontzegd. De beklaagde gaf op dat hij teruggekeerd was omdat hij geen werk kon vinden en >dus zonder middelen van bestaan was. De Officier eischte 14 dagen gevangenis- straf met aftrek der preventieve hechtenis met b<-k!aagdes invrijheidstelliDg. Dienovereenkomatig wees de rechtbank vonnis en stelde beklaagde in vrijheid. Bij bescbikking der bovengenoemde rechtbank is in vr.jjheid gesteld P. d. B., oud 28 j., vlaskoopman te St. Jansteen, gedetineerd geweest ter zake v&n zware mishandeling. Tegen H. B. P., oud 18 j. en H. B. P., oud 23 j., veekooplieden te Clinge, gedeti neerd, werd de gevangenhouding, ter zake van mishandeling 7an een ambtenaar met 30 dagen yerlengd. Eveneens tegen E. R., oud 41 j arbeider te Koewacbt, gedetineerd ter zake van, schaking. Heden werden de navolgende zaken be handeld: J. v. R. oud 52 j., landbouwer te Ossenisse, werd beklaagd dat Hij op 15 Januari 1917 te Hulst, opzettelijk aan Philomena Aerts, vrouw van A. v. d. Veiden, 3 K.G. boter en aan Bertha Alefs 6 K.G. boter heeft ver- kocht voor den prijs van /2.15, niettegen staande de maximumprijs toen 1 per 1/2 K.G. was Eiscb 30 boete of 20 dagen hechtenis. J. B. C'., oud 27 j., arbeider te Oostburg, werd ten laste gelegd dat bij op 15 Januari 1917 te Scboondijke, des avonds G1/^ uur niet aan het bevel van de marechaussee beeft voldaan om zijn rijwiel, dat geen licht brandde, sti! te houden, maar is doorgereden. Eisch 20 boete of 10 dagen hechtenis. O. F. v. T., oud 20 j., werkman te Westdorpe, was gedagvaard ter zake dat hij op 1 Januari 1917 te Westdorpe, op- zettelijk en wederrechtelijk een glasruit, toebehoorende aan T. lngels, heeft iDge- gooid en toen ook opzettelijk gewelddadig gemelden lngels bij de keel heeft gegrepen. Eisch f 40 boete of 20 dagen hechtenis. V. M. W, oud 27 j vrouw van A. G wonende te Ewle, had op 6 Jan. jl. te Eede ongeveer 4 KG. tarwebloem vervoerd en toen bjj bekeuring door de Irommiezen, dezen een rijksdaalder geboden als ze het er bij lieten. Eisch een week gevangenisstraf. A. v. U., oud 28 j., directeur der ere- dietbank te Oostburg was in hooger beroep gedagvaard omdat hij op 20 September 1910 beeft geweigerd voiledig te voidoen aan een vordering tot inkwartiering van 2 soldaten zonder voeding. Beklaagde bad hen een plaats in de schuur aangewezen doch de militairen bedankten daarvoor. Te dier zake was hij door den kantonrechter te Oost burg veroordeeld toe 50 boete of 25 dagen hechtenis. Beklaagde was in hooger beroep gekomen. De Officier eischte bevestigiug van het vonnis. Verdronken. Maandagavond is een machinist van een der sleepbooten, liggende voor de Kanaal- straat te Vlissingen, van de loopplank ge- vallen en hoewel oogenblikkelijk uit het water gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. Nekkramp. In de infanterie-kazerne te Amersfoort heeft zich een nieuw geval van nekkramp geopenbaard. Ook is in die stad een tweejarig kind aangetast. Bij een jonge vrouw te Lijnden, gemeen te Elst, is eveneens nekkramp geconsta- teerd. Diefachtige militairen. Te Hoek van Holland is bij de verwer- king der Engelsche pakketpost voor de krijgsgevangenen in Duitschland, een dief- stal op groote schaal ontdekt, gepleegd door eenige militairen, die bij deze verwer- king hulp verleenden. Een hunner is op hoeterdaad betrapt en in hechtenis geno- men, een ander is voortvluchtig; vermoe- delijk zullen meer arrestaties volgen. Kattevelletjes worden in Purmerend goed betaald! Een eigenaardig geval met een kattevel had iemand onlangs: Poes, een mooi zwart dier, werd oud en sukkelend. Nu lag ze hier, dan daar, maar steeds op plaatsen waar ze niet moest zijn. Men maakfe een einde aan poesjes leven. Het vei werd afgestroopt, het overige stoffelijk overschot begraven. Het vei moest dro'gen en het was het beste dit maar in den schoorsteen te doen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Dinsdagmorgen ging de man naar Pur merend. Het vei werd uit den schoorsteen gehaald. Spijkerhard natuurlijk. Even in elkaar trappen, in een papier wikkelen en in den trein gestapt. In Purmerend dadelijk naar de markt. Koopers in overvloed. Prijs: twee gulden voor een gerookt-gedroogd huidje. Daarvoor kon een fijne sigaar in rook op- gaan. (Tijd.) Geen plaats in de gevangenissen. Dagelijks worden eenige Duitsche man- nen en vrouwen te Zevenaar aangebracht, ondanks dat het bekend begint te worden, dat het aanhouden bij herhaling hier ge- straft wordt met minstens een paar maan- den opsluiting. Nu blijkt echter, dat de gevangenissen en huizen van bewaring overal hier te lan- de tjokvol zitten, zoodat er plaats te kort schiet. Het schijnt voor te komen, dat een opge- gebracht transport gevangen genomen Duitschers slechts gedeeltelijk wordt opge- sloten; de overigen worden dan maar een- voudigweg weer teruggebracht vanwaar zij gekomen zijn, d.i. over de grens. (H. Crt.) Een brutale roover. Een zeldzaam brutaal stukje is Maandag avond te Hoogkarspel uitgehaald. In het hoist van den nacht is daar een man, die zijn gelaat onherkenbaar had gemaakt, de woning van den landbouwer Berepoot bin- nengedrongen. Met een mes dreigende kwam hij voor het bed van B. en eischte het aanwezige geld. Toen het niet snel ge- noeg gegeven werd gaf de indringer den boer een snee over de hand. Deze heeft daarop 600 afgegeven. Aldus het verhaal van den mishandelden en beroofden landbouwer. Arend geschoten. De onbezoldigde rijksveldwachter A. Lau- wers, te De Steeg, heeft een grooten arend aangeschoten. Toen hij den roofvogel trachtte te be- machtigen, werd hij door het dier aange- vallen en moesten anderen hem te hulp komen om den arend levend in handen te kunnen krijgen. (R. N.) Belgische grens gesloten. De Belgisch-Nederlandsche grens is streng voor alle verkeer gesloten. Men zegt: voor een zestal weken. Dat was ook de oorzaak, dat een 160tal Belgische kin- deren, welke hier werden verwacht, om bij Nederlandsche families verpleegd te wor den, niet aankwamen. Eien heerlijk lliuis. Men ischrijft uit SchellingwoudeZondag- morgen onts tond hier een familieruzie, \va,ar- van het gevolg was. dat de vader door eem 2pjarigen zoo.ti op straat gegooid werd. De poli lie werd op order van moeder gehaald en deze moest dan vader maar eens vertel- ien, dat hij niet brutaaltegen zijn kinderen mocht wezen, want anders mocht hij niet meer in huis. De poli tie slaagde er in de gemoederen tot kalinte te brengeu, en zoo werd vader dan 'weei- iu de familie kring op- genomen. Ilare Tabriicantca. Maandag moest voor he! Leidschc kajjt- tongerecht venschijnen een tweetal jongeliii: Dirk Corn. en> Corn. Dirk van den Vijver resp 19 en 20 jaar, omdat zij humne fabriek te Rijnsburg, een groenlenzouterij en mossel- kokerij voor export, niet volgens deragelen der ArbeidisweL hadden ingericht. Er war den hini' niet minder dan miegen ovei'Ire- din gen dienaangaande ten laste gelegd. Er waren tijdens de verbalisecring niet minder dan 71 werldieden werkzaam en er was o.a. een electrische motor van 25 paardekracht in working gesteld. Beklaagden waren niet verschenen, 'docli de kantonrechter Mr. Klein, die blijkbaar ■een onderzoek in loco had ingestcld, deed er een leelijk boekje van open. De beer en die zelf bontjasseni droegen en autotochten maken, maken volgens hem van koolstron- ken en under groentenafval vafgroenten en van de gekookte mo'sselen hcerlijke niarme- lades, die zij in Duitschland tegen goede prijzen van de band doen. Bit geeft hun echter volgens dea waar-. nerticnden ambtenaar van het O. M. Mr. A. I. Fokker geen vrijbnef om met de wet ten dei- volksgezondheid ook de Arbeidswet met do voeten te treden en daarom vroeg bij hij een totaal bedrag aan boeten van 900. Gened. Zondagmiddag omstceeks 3 uur vaagden-zich een groepje kinderen lop het ij>s van den „zee- kant" te Bergen op Zoom. Ongeveer ter hoog- te van het K uril a us hadden ze hun tochl aangevangen, vertelt de „Maasb.", met de be- doeling om eenigen tijd op het ijs spelende door te brengen en dan terug te keeren. De kinderen "waren al spelend een heel eind weggesukkeld en hadden er geen erg in, dat de miist hun het uitzichl ging benemen en zij hun uitgangspunt, d. w. z. den wal, niet meer konden terugvinden. Die mist hleef h.angen, de avond viel en het water begonop te komen, Hulpgeroep Werd aangegevenDit geroep bereikte het oor vran Ii. W. L., die zich toevallig op den dijk nabij het conlre- escarpe hevond. Onmiddellijk loog hij naar plaats, waar de kinderen in nood verkeer- den. Niettegenstaande het gevaar. waarin hij zelf meermalen verkeerde, moclit hij hetge- noicgen smaken om d'e 9 kinderen te berei- ken en ongedeerd aan den wal te brengen. Liever een worst dan een Hollander! Dat ondervonden een 4-taI hceren uit Bor- ger (Rrente), toen ze verleden week een groolen schaatstochl ondemamen. Met langen street ging het verder en ver der op voor hun totaal onbekend gebied, tot hun ope ens.een donderend ,.halt, werda!" werd toegeroepen en voor ze zich konden orienteeren, was een hunner door twee Duitsche soldaten gegrepen. Goede raaa was duur. Gelukkig had een der heeren, voor hij 's morgens het huis had verlalen, ©en paar dit-'ke worst-en in zijn zak gestopt, voor een harlelijken beet dhderweg. In zijn hetelig? positie, schoot een ge- dachte door zijn brein. waar direct zijn handen op reageerdon: Hij stak zijn wore leu in Qe hoogtewaarop de Duitschers hun gevangene lieten gaan, in ruil voor de Divntsche worsten met de aanmaning, ,,zoo spoedig mogelijk rechts- omkeer te maken", waaraan ze gaarae vol- deden, blij djat ze er zoo gemakkelijk waren af gekomen. Qiitploffing op de Noordam. Omtrent de ontploffing op bet stoomschip Noordam in de haven van Hoboken (Ame- rika), verneemt de Msb., dat- bij de direc- tie der HollandAmerika-lijn bericht is in- gekomen, dat de ontploffing is ontstaan doordat zich in de kolenbunkers gas had ontwikkeld. Ren sroker. was door den ko- lendamp gestikt, doch dat er nog 4 man zouden gekwetst zijn, was bij de directie niet bekend. Kolennood en een storhle graanaogsl le waditen. Te Boulogna-'Sur-Sei:ne hebben zich Za terdag ermstige incidenten voorgedaan. Meer dan 400 man plunderden een opsiagplaats van kolen en sleep ten. 8000 K.G. kolen weg Yeertig arrestaties hadden plaats. De volksvertegenwoordiger voor P.arijsS, Pe- titjean steit voor de koienkaart in te voeren. die 3 imaanden geldig zal blijvem Pluchel, de voorzitter der Fransehe maat- schappij van Landbouw. toont zich in den Petit Parsien bezorgd voor den komenden graanoogst. 'Hij vertelt eerst, dat Frauikrijk voor den oorlog ongeveer voor 100 a 200 millioen francs graan invoerde, en dat dit bedrag tijdeius der, oorlog lot een milliard is gestagen. Dan vertelt Pluchel, dat wat er in den herfsl uitgezaaid is maar 2/3 hedraagt van het vorige jaar. Als ide vorst |niet al Le groote schade heeft aangerichl, mag men1 hopen, dat de oogst hoogstens 15 millioen cente- naars zal opbrengen. En Frankrijk heeft 90 millioen noodig. In het allergunstigste geval kan dc o.pbrengsl van '-il'en heelen oogst van winter- en zomerkorpn 00 millioen. cente- naars zijn en dus gelijk staan met den mis- lukten oogst van verleden jaar. Het sleehte weer het gebrek aan mes Is toff en1 en aan a r- beidskrachien zijn de odrzaken van den ge- vreesden achteruitgang. Pluchel voeptregee- ring en volk dan ook tot de ui terete zuinig- be-id op bij het graanverbruik. Vveeuwtjes mel een bruidschat. In Duitschland heeft de overheid een maatregel gevonden, die in de toekomst een aardige bezuiniging kan meehrengen. Wedu- wen van militairen, de hertrouwen willen, kunnen in plaats van hun lelkenmale terug- keerend pensioen een som ineens krijgen. Een weduwe vr.an een gewoon soldaat kan op die manier aan een hruidsschat van 1000 mark komen, een weduwe van een onder- officier van 1250 tot 1500 mark, een offi- ciersweduwe van 3000 mark. Gedwongen liet pensioen af te koopen, worden de trouw- lnstige weeuwtjes niet. Zij moeten het zelf verzoeken en mededeelen. waarvoor ze het geld noodig hebben. Dames boven de 55 komen niel in aanmerking, Deze afkoopaom verbreekt niel alle ver- band tusschcn bet rijk en de weduwen. Als later de pensioenen verhoogd moeh ten wor den, vvordt de afkoopsom slechts als een vdorschot beschouwd. De liertrouwde we- duwen ontvangen dan een toeslag op haar hruidsschat. j j j p. persoon p. jaar 285 K.G. 256 Vier ons brood per dag. Nu we ook in ons land op broodrantsoen zijn gesteld, is het niet^oneigenaardig eens na te gaan, hoeveel brood in gewone tijden wordt geconsumeerd. De statiscus Innborg heeft dit voor 1890 berekend en vond de volgende hoeveelheden: Frankrijk Denemarken Belgie 240 Duitschland 211 Zwitserland 205 Nederland 201 Rusland 173 Oostenrijk 155 Portugal 107 Vier ons brood per dag is volgens mees- ter Bartjes 400 X 365 gram per jaar, d.i. 146 K.G. Wij krijgen dus thans, indien de gegevens van Innborg juist zijn (soms laat de juistheid der gegevens, die in het buiten - land omtrent ons land gepubliceerd wor den, wel iets te wenschen over), gemiddeld r.og meer brood dan men in Portugal ge- wend is te eten en bijna zooveel als een Oostenrijker gewoonlijk gebruikt. (Moleschott.) TWEEDE KAMER. Do Voorzitter deell mede, dat de tijdelijke Voorzi tter van den Minislerraad na de pauze eene Regeeringsverldaring zal afleggen om trent den crisis van financien. Land bou wbegrosi Gag. Minister PosLhuma wil ten aanzicn van de exploitatie van de mijnenvelden in De Peel het rapport van den Bij ksopsporingsdienst en het advies van den Mijnraad daarover afwachten. Betreffende dc exploitatie van dc zoutlagen in Overijisel zal dezer dagen een wetsont- werp inkomen. De h©er Duymaer van Twist dringt aan op kracntigc bestrijding van denetvisjscherij. Dc heer Kolkman wenschl geen nieuwe maalregelen tegen die visscherij, in het be- laiig van de visscherij te Yolendam. De Minister merkt op, dat de ad-vdezen zoo uiteen loopen, dat nadere overweging van het waagstuk noodig is. De heer Schaper dringt aan op .spoedige iudienang van het wetsontwerp tot afschaf- fing van hakkcrsmmhtarbeid. Ilejjeeringsverklariag. Minister Cort van der Linden deelt mede, dat de persoonswisseling aan het Departe- menl van Financien noch een wijziging in de tol dusver gevolgde poliiiek, noch een reactie tegen het votum der Kamer, tenge- volge waarvan de tegenwoordige Minister was afgetreden, beteekent. 'De oorzaak van het aftreden van Minister Van Gij/ir is verschil van gevoelen ovei- de uitgaven door de Distrihutiewet. Het ver- schil bctreft niet het bedrag of het uange- nomen stelsel van beschikbaarstelling der levensmiddeLeni, doch Minriter Van Gijnwas echter van meening, dat hem in een doel- matige besieding der toegestahe gelden ovei'- wegenden invloed toekwam, inistede van de overige leden van don Ministe-fraad. L^indbcuvvhcgrooti sag. De heer Alberda vraagt ten spocdigste al- geheele invoering van de wijziging der Vei- ligheidswet. De Minister deelt mede, dat de Bakkerewet dezer dagen maar den Raad van State gaat. De Landbouwbegrootimg wordt hierna zon der hoofdelijke stemming aangenoman. Aan die orde is daarma het wetsontwerp voor tie beschikbaarstelling van Levens- middelen (80 millioen ontwerp. De heer Sairnos betoogt, dat de groote lijn in het beleid van den Minister niet is te bespeuren. De Minister gaai de moeilijkh.ede.ni uit den weg, zonder die te voorkomen. Hij verwijt den Minister geen contact Ec zocken met bet volk en blind te zijn voor wat in bet volk omgaat. ITIIcting Nederl.-Iiadischr Lecning. Aan het Ministerie van Kolonien is tieaen van de krachtenis de Xederhmrisch-Indische Leeningswel 1915, uitgegevan schuldbewijzen, Uitgeloot serie A, waardoor alle aandeelen dezer serie. vertcgenwoordigende. bet bedrag van 21/2 milloen gulden, met 1 "April liflos- baar zijn. llititsche ender/eeer gestrand. Wij venieineii', dat tusschen Domburg en Wesikapelle de Duitsche ondcrzeeer B30is gestrand. Aan boord waren 14'opvarenden, die onder bewaking zijn gesleld. N Nfilerlindsch il«#mscfeip ..Ambon". Het Depc.ricmcnt van Buiienlandscbe Za ken onlving van den cpnsuHgeneraal teLon- den, het bericht. dat hel Nederlandsch stoomsphip ..Ambon" op de thuisreis is ge- lorpedeeril of op een mijn geloopen. Drie en veertig man van de equipage zijn to Dartmouth geland- De kapitei.n met de officieren lileven aan boord, daai- ge- tracht wordt het -sellin met behulp van een Engelsche patrouillebooi naar Plymouth te sleepen. Neticrland-che schepen cp zee. Medegedeeld wordt, dat de Nedterlandsche schepen Noordijk, Zaandijk. Bandoeng, Me- iiado, Eemland, Gaasterland en Jacatra, die gisleren gezamenlijk uit Falmouth zijn ver- trokken. gitsteren ten !0 uur 30 min. Lizard zijn gepasseerd. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. Vergadering van Donderdag 22 Febr. 1917. Aanwezig: alle leden, behalve de heeren Wauters en Verschaffel. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt als volgt: Aangezien de vergadering van heden de eerste is, die plaats heeft in 1917, wensch ik, alvorens over te gaan tot de behandeling van de agenda. U van harte een zalig Nieuwjaar; geve God, dat het voor U zij een'jaar van vooxspoed in Uwe zaken, van geluk en zegen ook voor Uw gezin; ik uit tevens den wensch, dat de Raad ook dit jaar weder het vertrouiwen stelle in het da- gelijksch bestuur, want vertrouwen en 'sa- menwerken wcdefzijds komt geheel ten goede aan gemeente en inwoners, wier be- langen ik mij voorstel onder Gods zegen, met dezelfde toewijdirig als tot dusverre te behartigen. Wanneer wij terugzien op het afgeloo- pen jaar, dan mag gezegd: dat onze ge meente aan den Raad te danken heeft, de' opridhting eener Kamer van Koophandel en Fabrieken. Dat het betreffende raadsbe- sluit ten zeerste wordt gewaardeerd, toont wel het binnenkomen van talrijke verzoek- schriften van burgers uit eiken rang om op de kiezerslijst te worden gebracht, dat stemt mij tot ware voldoening, want het be- wijst, dat in alle iagen onzer goede stad, men een open oog heeft voor industrie, han- del en scheepvaart, en de ingezetenen wen schen, dat Sas van Gent de plaats inneemt die haar toekomt. Met voldoening mag ik nog een enkel woord over de totstandgekomene bouwver- eeniging „Sas van Gent". Die totstandko- ming, aihoewel geen iutvloeisel van een raadsbesluit, dankt haar bestaan dan toch zeker aan het vertrouwen in de loyale mede werking van den Raad, met eene goed ge- organiseerde bouwvereeniging. Dit voile vertrouwen heeft dan ook aanleiding ge geven, dat niet aileen industrieele en meest ernstige mannen hebben saamgewerkt aan de oprichting, maar ook en Secretaris en Burgemeestex, eenmaai gekozen in het Be stuur, ofschoon met arbeid overladen, nier aarzelden die benoeming te aanvaarden, overtuigd dat beiden daardoor de belangen van de gemeente in de vereeniging dienen. Moge door onmisbare samenwerking menig gezin de schreden zetten naar een goed tehuis. Mijne Heeren, ik zeg U dank voor al het- geen door Uwe medewerking in het afge- loOpen jaar is tot stand gebracht, dat woord van dank mag ik - niet onthouden aan onzen ijverigen Secretaris, die, ofschoon, zooals reeds gezegd, overladen met arbeid, niette- min zich altijd gaf, waar iets kon gedaan worden ten nutte van gemeente en inwo ners, Secretaris, ik zeg U mijn diepgevoel- den dank. Ook de ambtenaren ter secretarie hebben getoond, dat zij zich niet gebbnden achtten aan het uur, doch met toewijding wisten fc arbeiden, ook dan wanneer plicht tot arbeid dit niet gebood, en ik voeg er aan toe: dat is geschied en geschiedt nog zonder eenige toezegging van eenige vergoeding. Wat de Politie-beambte betreft, ook aan hem een woord van lof, met ijver, toe wijding en tact volbrengt deze zijn taak, te veel echter wordt van zijne kracht ge- eischt, waarom toevoeging van hulp een punt van ernstige overweging uitmaakt. Op welke wijze Directeur, Controleur en ander personeel van het "distributie-bureau I zich van de hen opgelegde taak kwijten is f U te .goed bekend, dan dat ik daarover in I den breede bchoef uit te wijden, dit aileen: door hun arbeid en toewijding verdienen zij onze waardeering en dank ten voile. Het vertrouwen door mij gesteld in den Raad deed mij, bij het totstandkomen der Distribufiewet, besluiten, om voor toeko- ming van regeeringsartikelen niet aan te sluiten bij een of andere gemeente, doch gehee' zelfstandig die ^aak in handen te nemen: dat mijn vertrouwen niet is be- schaamd, getuige Me breede opvatting va« i den achtbaren Raad, en gesteund door de heeren Wethouders, die ik mijn oprechten dank zeg voor de hartelijke samenwerking, I toewijding en zorg voor alles wat onze in- I woners betreft, en was het mij mogelijk, I de ingezetenen en hier vertoevenden niet I aileen van de bekende regeeringsartikelen I te. voorzien, maar ook die levensmiddeleis te distribueeren, welke geheel vallen bui'teii I de distributie. Mijne Heeren, Burgemeester en Wethou- 1 d.ers hebben gedaan en doen nog met de I grootste liefde voor alien wat maar moge- I lijlc is en reflecteeren niet op dank, doch wanneer nu van zekere zijde het orgaa* der socialisten „Het Volk", in het nummer I van 24 januari 1917, ons komt verkondea, dat van de uitvoering der Distributiewet riiets terecht wordt gebracht, en, als er goedkoope leverismiddelen zijn, hij die het i eerste komt in onbeperkte hoeveelheid kan koopen; als er spek is gekomen, er voor de arb^iders niets overblijft; handhaving der niax'imumprijzen schijnt het gemeentebe- stuur heelemaal gekheid te vinden; regee- ringsvarkens schijnen de slagers nooit te hebben; dat de groote arbeidersbevolking dan ook dag aan dag de grootste schade lijdt dbor dergelijke verregaande nalatig- heid van het gemeentebestuur", kan tegen- over deze grove onwaarheid gesteld wor den, dat het juist de arbeider? en behoef- tige gezinnen zijn, waarop met voorliefdr ononderbroken Onze grootste zorg is gc- concentreerd, en getuige daarvan wel de gevoelvolie woorden yan afschuw voor dergelijk geschrijf, als van warmen dank hunnerzijds. Zoomede dat van zeer geachie zijde. mij herhaaldelijk is verzekerd, dat Sas van Gent, en wat distributie, de wijze van distribueeren en controle betreft, mag ge steld worden tot voorbeeld van Zeeuwsck- Vlaanderen, en verre daar buiten: De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde: 1. fngekomen stukken. a. Missive Ged. Staten, houdende niet- goedkeuring verhooging jaarwedde ambte naar van den Burgerlijken Stand. b. Id. goedkeuring verordening heffi»| H. O. tot een maximum van f 9000, c. Id. afwijzende beschikking op het be- zwaarschrift van L. Chaubet tegen zijn aa*- slag in den H. O. d. Id. goedkeuring raadsbesluit verhoo ging jaarwedde van den Burgemeester ei Secretaris tot /II00,- e. Kennisgeving van den heer Biiijese, ontslagname als raadslid.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 6