Landi)ouwb8rsc»tbn. GEMtNtiDi 8ERICHTEN. land afgekondigden oubeperkten duikbool- oorlog te spreken. ..Holland. zoo zeide dc Nederlandsche poiiticus. zander eon oordeel over dekwes- lie op zichxelail te .s pre ken. „moet in elk geval ziju ver binding met zijn eigen kolonien open kunnen liouuen. Hat moet het van Duitschland. votstrekt verlangen, want het is .een ievenskweslie voor ons land. Huilsch- land heeii echter over die kwesiie zip) goe- <len wil get no ad. Ouzo weg naar Java was afgesloten. Het gesloben gebied van Duitscli- land slak over iiet Engelsche mijiiveld ait Zelfs dc weg uaar lieL Nnorden oni Schot- land heeii was voor ons versperd. toen tieefl het bij ons een uitslekenden indrukge- maakt, da! Duitschland op onze vertoogen dadelijk de grens van zijn gesloteri gebieu in diei' voege verplaatste, dat list pad voor ons gebaand was. Dat was voor ons de Loels sfceen voor de .Hemming van Duitschland jegens Holland. Want Duitschland hadkun- 11,en zeggenWendt u lot Engeland, opdatliet zijn mijnveld verplaatst. Dat heeft Duitsch- land nict gedaan, en omdat het ons bij het eerste verzdek daar toe, zoo vriendschappe- 1 jjk tegemoet kwani, heeft men bij ons in zichzelf gezegd: Duitschland is eerlijkvan zin<s, om een conflict met Holland te ver- mijden.' De Duitsche journalist kwam daarna nog eens op hei denkbeeld temg, dat Engelaiicl Holland tot den oorlog zou kunneu dwin- gen, door het dreigement, dat het zijn kolo nien zou afnemen. Engeland," antwoordde de Hollander, „zal onze kolonien nieL aiuitasien. De bescher- ining van onze kolonien bestaat hierin, dat er zoo velen zijn, die ze graag zouden lieb- ben. Niemand zal toelalen, dat de ander ze neeml. Japan ligt op de loei* fegen Engeland, Amerika tegen Japan. Dat is onze grootste vedligheid." In het verdere verloop van het gesprek zeide de Hollandsclie poliiicus nog: ,,\Vat zou Holland bij' een oorlog met Duitschland winnen? Als het werkelijk zoo was, dat Holland met zijn leger en vloot nu den doorslag zou geven, dat het Duitsch land nu deri genadeslag zou kminen geven, dan is Holland toch veel te practisch en te •verstandig, om zich door zulk een daad zijn •grooten buurman voor altijd tot doodsvijand te maken. oiok voor den tijd. als de tegen- woordige bondgenootschappen en combina- lies al tang; uiieen gevallea zullen zijn. Over tien jaar zal van de Entente niets meer over zijn; de combinatie is te onnatuurlijk. dan dat zij van langeii duur zou kunneu zijn. Dan zou echter Engeland. „de beschermer der kleine naties", niet meer bij de hand zijn, om ons te beisehermen. Als dan de kater van dezen oorlog voor de groote oor- logvoerendea van nu al lang voorbij zou zijn, zou de ellende voor ons pas beginneu, want dim zou Duitschland wraak op ons nemen. Wat zouden wij dus door een deelneming aan den oorlog tegen Duitschland winnen? Men moet zich toch'af vragen: cui bono, en wij, voorzichtige Hollanders, vragen ons, dat lieel degelijk at. Wij hebben een groot ver- leden, wij hebben onze kolonien, wij zijn ge- acht in de geheele wereld. Moaten wij (lit alles op goed geluk op het spel zetten? Wij zijn bijna het eenige vredesland, wij zijn in den ITaag de hoeders van het vuur op het vredesaltaar. de eenige wijkplaats voor alien die opgejaagd zijn. Dat willen wij blijven. ENGELAN11 GEBLOKKEERD. Volgens D nits die bladen doet de duik- boolbtokkade in Engeland zich reeds duch- lig rdelen. Tea bewijze lialen ze uit de Ti- gedurende de blokkade aangekomen is, niet aan zijn bestemming is afgeleverd, inaar door de geallieerdcn in beslag genomen en aan hei comite te Saloniki opgezonden. Nog komt daarbij, dat tengevolge van de wille- keurige inbeslagneming door Engeland en zijn bondgenoolen vim de Grieksche han- delsvloot, de aanvoer van de zoo lioog noodige levensmiddelen geheel gestremdzal blijven. Niettegeastaande alle moeilijkheden, waarv'oor zij geplaatst is, blijft de Grieksche bevolking echier kalm, met moed en zelf- verloodiening het verdere verloop der gebeurtenissen afwachten. mes de volgende marktberichteu aan: De mark I voor Amerikaansch spek was zeei- vast in verband met de te wachten stijgendc mpeitijikhedeii, om voorrraad van den overkant van den Oceaan te krijgen. De ruwe suiker blijft zeer vast In prijs op grond van den sehaarschen aanvoer. Tengc\olge van de onzekerheid, die de crisis hcefl veroorzaakt zijn de noieeringen op de rnarkt voor koloniale waren in t algemeen slecbts nominaal en in die gevallen waarin die noteeringen niet warden tciug- getrokken, is het moeilijk matige prijzen te bedinaen. Op de thcemarkt is een zoo sterke stijging in prijs voorgekomen, als in lang niet is ge- oonstateerd. Tengevolge van bet niet-vers-chepen van boter uil Denemarken worden de voorra- den hierentegen optieprijzen opgehouden, terwijl goederen uit Nieuw Zeeland diemten- gevolge omhoog loopen. MET SCHIETEN VAN EEN DUIKBOO'l. Von Forstner, een kapitein van een Duit sche duikboot. geeft in Velbagen nnd 'Kia- sbigs Monatsheften ©en beschrijving van het leven aan boord van zoo n boot. ..Bizonder mbeilijk". zoo schx*ijft bij, „is het scbieten van het lage bean en weer slingerendc dek van een duikboot. Groote zeecn kletsen over het dek, op kanon en kanopbiers. Veelal stooten zij alle man- nen van liet kanon weg, languit op het dek, ja, mecrsnalcn worden ze buifcen boordin bet kbele nat geslingerd. Maar de bedie- nmgsmanschappen zijn zoo wijs zich-vast te knoopen ine; touwen, waaraan zij z'.cli naar boven liijschen. Was het oogemblik itiet te eni'siig. dan zou men moetenlachen om die rondspartelende manscliappen, die telkens weer vol vuur opkrabbelen naar him kanon, om "bet volgende sch.ot te iossen". tSRIEKENL AND. Men rueldt uil Lausanne iaan de N. R. Crt. 'Ook in Griekeniand odet zich de schaarsch- te der levensmiddelen, tengevolge van de maatregelen die de geallieerden tegen dat land genomen hebben, terdege gevoelen. De bevolking van Griekeniand gaat al meer en meer gebukt onder de gevolgen van de blokkade. Reeds zijn in verschillende dis- tricten gevallen van hongersnood voorge komen, o.a. 5 personen in bet district Cala- niata. 7 in het district Preveza en 6 in het district Janina. De slechte hoedanigheid van het meel, waarmede men bij gebrek aan ander, het brood wcl moet bakken, veroorzaakt vooral onder ouden van dagen en kinderen vele gevallen van buikloop en vergiftigingsver- schijnselen, dikwijls met doodelijken a Hoop. Zelfs te Athene hebben zich dergelijke ge vallen voorgedaan. Ongelukkigerwijze zal deze epidemic zelfs wanneer de blokkade opgeheveu wordl nog ve-er^erm, aancezien het nieel en graan, dat in Amerika gekoclit ein V oedingsvraagstukken. Zoo Engeland van de neutralen vracht- ruirnte vraagt in ruil voor steenkool, dan doet het dat, omdat het een strijd op leven en dood voert. Het vraagstuk der voedsel- voorziening alleen is reeds enonn, zooals uit het volgende artikel in de Westminster Ga zette blijkt; „Zoo Engeland in staat ware om in zijn eigen behoefte aan levensmiddelen te voor- zien, dan zou het vraagstuk betrekkelijk een voudig zijn. Maar wanneer men bedenkt, dat vier vijf- den van de voor onze voeding benoodigde levensmiddelen over zee moet worden aan- gevoerd van plaatsen, die dikwijls duizen- den mijlen ver zijn gelegen en waarvan er velen en daarbij ook sommige der belang- rijkste zelf bij den oorlog betrokken zijn of zwaar daaronder lijden, dan begrijpt men, dat het vraagstuk zeer moeilijk en ingewik- keld is. Zelfs in vredestijd, als het er.orme, inge- wikkelde raderwerk van den internationalen handel schijnbaar zoo gemakkelijk werkt als een goed geregeld uurwerk, is de voorzie ning in de levensbehoeften van onze tien- tallen millioenen een geweldige taak, die al leen met behulp van een irierkwaardig or- ganisatie-stelsel kan uitgevoerd worden. Om zich een denkbeeld te kunnen vormen van den geweldigen omvang en van de in- gewikkeldheid van het probleem, is het noo dig zich goed voor oogen te stellen, in welke mate Engeland van zijn overzeesche leve- ranciers afhankelijk is. Het is gemakkelijk na te gaan, waar de thee, koffie of cacao respectievelijk vandaan komen: Indie, China, Brazilie of West-Indie. Met brood gaat het steeds moeilijker, want het gouden graan, waaruit het bereid wordt, kan gerijpt zijn door de zon die de onmetelijke tarvvevelden van Canada, de Vereenigde Staten, Argentinie, Chili, Austra lie, Indie, Rusland, Roemenie of de overige graanverbouwende landen der vvereld, be- schijnt. En vanwaar komt de boter? Tengevolge van de seizoenwisseling in het noordelijk en zuidelijk halfrond en de toepassing van het bevriezingsstelsel, kan Engeland boter aan- voeren uit Denemarken, Frankrijk, Zweden, Nederland, Rusland, de Vereenigde Staten en Canada in het eepe seizoen en uit Austra lie, Nieuw-Zeeland, Argentinie in het andere. De rationale provisiekelder wordt hoofd- zakelijk door Denemarken, de Vereenigde Staten, Canada, Nederland, Rusland, Zwe den en Servie van spek voorzien. Dan eieren. Deze komen in normale tijden uit ver van elkander liggende landen, als: Denemarken, Nederland, Frankrijk, Duitsch- larid, Spanje, Oostenrijk, Italie, Rusland, Aziatisch Turkije, Egypte en Marokko. Vleesch, bevroren en in bussen, ham, var- kensvleesch, gevogelte, wild, konijnen, visch> kaas, margarine, suiker, jams, specerijen, groenten, fruit, dit alles moet uit alle wereld- deelen worden aangevoerd om ten slotte op de tafels van het Engelsche volk te verschij- ne'n. Uit de statistieken alleen-kan men zich geen juiste denkbeelden maken, maar het zal den lezer misschien belang inboezemen dat de totale invoer in het Vereenigd Ko- ninkrijk in 1913 bedroeg: tarwe 105.678.000 cwt., boter 4.139.000 cwt., spek 4.857.000 cwt. en eieren 1.589.594.000 stuks. Deze cijfers zullen wel voldoende zijn om te bewijzen, dat de voeding van 45.000.000 menschen een tpoeilijk gevai is en dat iedere storing van den aanvoer onmiddellijk een zeer merkbaren invloed heeft op de prijzen. scherpschutters, de vereeniging „de Bata- vieren" alle stoere kereLs, de jongedochters- vereeniging „Jacoba van Beieren", de meisjesvereeniging „Ada van Holland'.', dc jongelingsvereeniging ..Concordia", we zien ook nog voor onzen geesl de voile gC'tuigdc boolen, die in den Stoet waren, en welker stuurlui liet bij den heerschenden wind wat te kwaad kregen met hunne zeilen, zoo, dat ,ze er een „rif" in moesten leggen. Zeer velen die dat feest meevierden, be- hooren zeker niet meer tot den tegenwoordi- gen kriiig, velen, toen jongeren vertrokken inmiddels naar elders, maar ook zeer velen kennen we nog als inwoners onzer stad. We dachten: 'tkon zijn goede zijde hebben, de herinnerirag aan die voor vNen aangename dagen van voorbereiding en uitvoering nog even in 'tgeheugen terug te roepen. Bond van Staatspensionneering. Vrijdag j.l. werd alhier in het Hotel de Commerce eene vergadering gehouden van de afdeeling Ter Neuzen van den Bond voor Staatspensionneering, die door vele leden werd bijgewoond. Tot afgevaardigde naar de in Augustus te houden algemeene vergadering werd be- noemd de heer L. j. de Vries en tot plaats- vervanger de heer F. van den Broeke. De rekening en verantwoording van den penningmeester v/erd nagezien en accoord bevonden. Ais bestuursleden werden herkozen de heeren A. G. I. F. Schagen v. Leeuwen, J. de Feijter en F. van den Broeke, en gekozen de heer J. Bakker. Voor eene vacature in het hoofdbestuur werd gecandideerd de heer |hr. R. R. de Muralt. Het concert van Flandria. Vrijdag 23 dezer belooft voor het muziek- leven in onze stad een avond van beteekenis te zullen worden. Immers', op de jaarlijksche uitvoering van de Zangvereeniging Flandria freedt op de bekende Haagsche zangeres, freule Repelaer van Driel. Toen de laatste winters, als onverwacht gevolg van de roerige tijden, zich hier goede muzikale krachten deden hooren, die anders nu niet zoo vaak naar deze streken afdwa- len (wij noemen slechts dhr. Van de Sande) toen is Wel voldoende gebleken, hoe groot de belangstelling voor goede muziek hier is. Het is. daarom; dat wij ook voor deze soliste op eene niet mindere belangstelling kunnen hopen. Immers, wie in de laatste jaren de muziekbeschouwingen in de bladen gevolgd heeft, weet hoe haar warme voor- dracht en fijn muzikaa! gevoel haar tot een onzer eerste zangeressen stempelen. En dat is geen kleinigheid. Het wordt hier te lande misschien niet zoo vaak uitgesproken, maar wie over de grenzen komt, kan het overal- hooren: de Nederlandschc zangeressen en zangers behooren tot de allerbesten. Een zoo diep muzikaal vo.eien, een zoo innige expressie, vindt men nergens elders. En on der deze Nederlandsche zangeressen be- hoort Jacoba Repelffer tot de allervoor- naamsten. Naast freule Repelaer treedt als accorn- pagnateur en solist op de heer Hans Gqe- mans, al evenmin een onbekende. Wij be- hoeven er slechts aan te herinneren hoe hij meermalen op de concerten van het Resi- dentie-orkest de solisten begeleidt. Hem een Impromptu van Chopin te hooren spelen is iets dat geen muzikaal mensch zal willen verzuimen. kozen en werd op 6 September d.a.v. als zpodanig gei'nstalleerd. Sedert maakte hij onafgebroken dee! van dat college, en ver- vulde van 1890 tot 1908 ook de functie van wethouder. Eene lichamelijke ongesteldheid was oorzaak, dat hij voor eenige jaren ont- slag vroeg en verkreeg als notaris, waar- na hij het genoegen smaakte, dat zijn zoon als zijn opvolger v/erd benoemd. Zijn gezondheidstoestand werd steeds minder en dit was dan ook oorzaak, dat zijn raadszetel bij de vergaderingen in de laatste 2 jaren voortdurend onbezet bleef. De overiedene was een steun voor vele vereenigingen, vervulde ook vele jaren de betrekking van ontvanger-griffier van ver schillende polders en was een voorstander van en ijveraar voor de anti-revolutionnaire beginselen. OVERSLAG. In den laajsten tijd worden hier,bijna da- gelijks smokkelaars gesnapt. De mooiste aan- baling had plsats in den nacht vanZaterdag op Zondag j.l., door 2 soldaat-kommiezen. "Deze verrasten 3 smokkelaars, elk bcluden met een zak, samen inlioudende 68 K.G.bar- de zeep en 8 K.G. kwatta. De vorige week zagen soldalen-kominiezen een harmonicas-peler in de rich ting naar de grens loopen. Zij verzO'Chien hem een stukje voor hen te spelen. De man verklaardc ©Fil ter. dat zijn instrument stuk was. Een der ambtenaren vroeg hem liet instrument te overhandigen, daar hij dan zou beproeven het te repareei-en. Noode gat de man den harmonica over aan den commies, wiens aandaelit terstond getrokken werd door de ongewone zwaarte van den harmonica. Bij onderzoek bleek, het te zijn opgevuld ipet harde zeep. TEB NEUZEN, 19 Febr. 1917. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt ais voigt Hoogste barometerstand boven 770 Oost- Duitsehland. Laagste barometerstand 760.7 Hernosand. Verwachting tot den avond van 20 Febr. zwakke tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aanrankelijk weinig regen, iets zachter. Een gedenkdag. 'tWas heden den gedenkdag van de ge- boorte van wijlen Z. M. Willem III, voor 100 jaren. Voor ons knoopen zich hieraan herinne- ringen vast aan de vierbig van een entliou- siast feest, nu 30 jaren geleden, toen op luisterrijlce wijze den 70sten jaardag van den Koning werd gevierd. Er was dien dag meer zon dan heden, en die bescheen des namiddags op de Markt een kleurig tafereel, toen de seberpsch utters ver eeniging ,,Voor Yaderland en Koning", voor het eerst in uniform, aldaar parade hield. Dien dag werden de heeren M. Eijke (thans eere-voorzitter der vereeniging) en de heer J. A. van Rompu (thans voorzitter) beeedigd als officier bij dat corps. De heer J. F: de Cooker, adjudant, sedert 6 ►Sept. 1886 vice- voorzitler der vereeniging, vervult nog steeds die betrekking. Er woei een licht briesje, dat de pluimen op de hoeden der scbuttei-s vroolijk deed wappcren. We kunnen ons nog voorstellen, onze ver- sierde, in vlaggentooi geliulde stad. Mre herinneren ons nog den stoet die onze stralen doorlrolc, waarvan deel maakten de IIOEK. J.l. Vrijdag werd alhier eetie openbare ver gadering geliouden, met het doel eene veree niging op te riehten voor onderstemiing bij werkeloosheid. De vergadering, die werd bijgewoond door hei dagelijksch bestuurder gemeente, was malig bezocht. Door den heer A. Wolfert, burgemeester, werd het doel en de s trekking der vei-zeke- ring tegen werkeloosheid uileengezet. Ver schillende vragen, werden door hem beant- woord. Beslolen werd, voorloopig tot de oprieh- ting eener vereeniging over te gaan. Een re- glement, zooveel mogelijk aanpassend aan de plaalselijke omstandigheden werd vast- gesteld. Bit zal ler goedkem-ing worden op gezonden aan den directeur der werkeloo- zen kassen te 's Gravenhage. Nadat hierom- trent ad vies is ingekomen zal opnieuw wor den vergaderd, om na te gaan of al dan niet tot de ciefinitieve stichting eener vereeni ging zal kunnen worden overgegaan. Bij de Zaterdag door deurwaarder Huineman gehouden executoriale verkoo- ping op de hofstede van den heer De Feij ter te Philippine was de belangstelling groot. Minder groot was de kooplust, wat hier- uit blijkt, dat een varken verkocht werd voor vijftig cents. Een slede bracht tien cents op, eenvwindtnolen dertig cents, en gingen ver- der nog verschillendelandbouwgereedschap- pen en andere goederen aan prijzen variee- rende van tien tot dertig cents, van de hand. AXEL. Zaterdagmorgen is te Axel overleden de heer P. Dregmans, oud-notaris,- in den ouderdom van bijna 78 jaren. De heer Dregmans was in onze streek al gemeen bekend en gezien. Wij herinneren ons nog den 29 April, 1883, toen te Ter Neu zen door een bulletin van de Ter Neuzensche Courant het bericht bekend werd, dat de heer Dregmans, destijds als candidaat-nota- ris werkzaam op het kantoor van den no taris Fercken, bij Kon. besluit was benoemd in de te Axel bestaande notaris-vacature. Algemeen was de belangstelling in die benoeming, welke men den stadgenoot van harte gunde. Ook te Axel genoot de heer Dregmans weldra aller achting en vertrouwen, getuige wel de uitgebreide clienteele die zijn kan toor verkreeg. Bij de periodieke verkiezingen voor den gemeenferaad te Axel in 1887 werd de'heer Dregmans aldaar tot lid van den Raad ge- Uilvoer van runderen. De Minister van Landbouw, Nijverheiden Handel, brengl ter kennis van belangheb-, benden, dat in den loop dezer maanddjoor tusschenkomst van de Rundveevereeniging zullen worden uitgevoerd 874 stuks stam- boekr underen. De betrokken buitenbuidscbe commissien zullen ter zake van den aankoop dezer die- ren bier te lande gebruik moeten maken van de diensten van door dc Rijkscommissie van Toezichl op de Rundveevereeniging aan te wijzen commissionmairs. 1 Als commissionnair kunnen in aanmerking komen Nederlandsche veehandelarcn. die ten genoegen van bedoelde Rijkscommissie, aan- toonen, dat zij in de jaren 1910, 1911,1912 en 1913 regelmatig staniboekrunderen uit- vocrden o£ als tusschen per soon bij den han del in stamboekrunderen op het buitenland optraden en zicli voor 18 Februari onder overlegging van de noodige bewijsstukken scbriftelijk bij de Rijkscommissie van Toe- zicht. op de Rundveevereeniging, Buiten- liof 42. te 's Gravenhage aanmcklen. (Stc.t.) Cilzaai r an larwe. In verband met de mogelijkbeid, dat ten gevolge van den vorsl een meer of minder groot percentage dec te velde staande win- tergranen vernietigd kan zijn. of at thans zoodanig beschadigd, dat tot omploeging moet worden overgegaan, en zaaizaad van zqmertarwe slechts in beperkte hoeveelhe- den voorbanden is, brengt de Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel ter alge meene kennis. dat het volgens, het oordeel van vele deskundigen, zeer wel mogelijk is, lot in bet begin der maand Maart som mige sodrten wintertarwe te zaaien met nairte de bekende Wihelminatarwe. De Minister geeft den landbouwcrs in overweging bier- van een zoo ruim mogelijk gebruik te maken. Rcperking verbauw van gawasseu. De Minister van Landbouw, Nijverheiden Handel heeft bepaald: I. dat de oppervlakte door-vlen aanvrager in het gcbeel met geel- mpisterdzaad, bruin mosterdzaad. karwljzaad, kanarle/aaJ, blauw- maanzaad, spinaziezaad en zaaiuien te be- teien, niet groo.ter zij dan 70 pCt. van het gemiddelde der oppervlakten, welke in het bedrijf, Waarover de opgave loopt, in de jaren 1913. 1914 en 1915 met deze gewasscn in het geheel zijn geteeld; II. dat de oppervlakte "door den aanvra ger met vlas en suikerbieten te betelen niet grooter zij voor vlas dan het gemiddelde en voor sifikerbieten dan 80 pCt. van het gemiddelde der oppervlakte, welke in het bedrijt. waarover de opgave loopt, in de jaren 1913, 1914 en 1915 met elk dezer ge- wassen. zijn beteeld. (St.ct.) Twee Rijksamblenaren ernslig inishandeW. Te Gennep heeft een zeer ernstige vechl- partij plaats gehad. Zekere W. had een groot gedealte van den dag in bet cafe van P. G. aan den Rijksweg, het noodige aan Bacchus go of ferd. Omstreeks 4 uur 's middags werd hem door zijn zoon verzocht naar huis tie komen. De vader ontetak 'nierovej' in woe- de, heefi uit een lioek een mestgreep ge nomen en zijn zoon daarinede willen af- ranselen. Intusschen bemoeiden eenige cafe-bezoekers zich met de vechtersbazea, zoodat een formcele vechtpartij ontstond, welke op zichzelf genomen wel geen ver- dere noodlottige gevolgen zou hebben go- had, ware- bet niet, ,dat de Rijksambtena- ren-BL en v. d. I J., die daar juist in den o-mtrek waren, W. aanmaanden rustignaar buis te gaan. De vechtersbazen moeten zicb daarop alien tegen de genoeinde kommiezen hebben gekeerd en deze daarna mishandeid Jiebbeu, met bet treurige gevolg, dat B. aan hoofd en schouder en v. d. IJ. met de meal- greep in den buik werd getroffen. De toe- stand van den laatste is zeer zorgelijk. De vermoedelijke dader W., werd (ioor de marecbauissee in hechtenis genomen. Ongeluk met een revolver. Een der grenskommiezen aan den Voa- dijk, onder de gemeente Ottersum. was be- zig zijn revolver schoon te maken. De xoJ daat-konnnies Zonneveld, die hierbij stoiwl. werd door een afgaand schot uit de re volver zoodanig getroffen, dat hij enkele dogenblikken daarna stierf. JJsongeluk. Op de Leidschevaart bij de Raaksbrug te Haarlem staat het water hoog op het ij«; met stroohulzen worden dan ook de schaat- senrijders gewaarschuwd deze plek te mij- den. Gisteravond kwart voor tienen kwa- men een soldaat en zijn meisje aangereden, zij stoorden. zich aan deze waarschuwing niet, met het gevolg, dat zij door het ijs zak- ten. Het meisje werd dadelijk opgehaald en kon te voet huiswaarts keeren, doch bet duurde een kwartier eer de soldaat, land- stormer van de motor- en rijwielafdeeling, op het droge was gebracht. Twee genees- heeren hielden zich een uur lang met den drenkeling bezig, doch het gelukte niet de levensgeesten weder op te wekken. (Hbl.) Lichtbesparing. De burgemeester van Rotterdam deelt in een openbare kennisgeving aan de ingezete- nen mede, dat de door de regeering noodza- kelijk geoordeelde besparing van 35 op het verbruik van gas en electficiteit, dp verre na niet bereikt wordt. Hij dringt er nu bij de ingez^tenen ten sterkste op_ dan, bij het verbruik van gas en electriciteit de grootst inogelijke zuinigheid te -betrachten. In verband hiermede brengt hij ter kennis, dat van gemeentewege door daartoe aange- stelde ambtenaren ter plaatse aanwijzingen zullen worden gedaan met betrekking tot het licht. Voorts raadt hij aan, aan deze aanwijzin gen onmiddellijk gehoor te geven, op straffe van afsnijding van den toevoer van gas en electriciteit. Ten slotte acht hij zich verplicht, onder de aandacht der 'ingezetenen te brengen, dat velen van hen, o. a. blijkens ingekomen aan- vragen tot het houden van feesten, klaar- blijkelijk nog niet voldoende doordrongen zijn van den nood der tijden, weshalve hij den ingezetenen ernstig in overweging geeft, zoowel in hun openbaar als in hun particu- iiere leven, meer soberheid te betrachten. Tegen de (luuHe. Van tijd tot tijd moet de politic te Rot terdam optreden om opslootjes van j on gens te voorkomen tegen de duurte. Aan brandwonden overleden. De wed. K. te Assen viel over een warme stoof, waardoor haar kleeren in brand ge- raakten en zij zulke hevige brandwonden bekwam, dat-zij onmiddellijk^aan de gevol gen overleden is. Stnokkelen. Door de hulpkommiezen werden te Otter- sum, bij poging tot uitvoer, 4 paarden en 2 koeien en 1 vet varken aangehouden, be- nevens een kar, volgeladen met allerlei smokkelwaar. Te Afferden (L.) werden zeven en te Gen nep acht koeien aan de grenzen in beslag genomen. Trim* kinderen! Op den Velperweg te Arnhem heeft naar de „N. R. Crt." vertell, de politic Zaterdag twee knaapjes aangetroffen, die in zeer uitgeputten toestand verkeerden. Op het poliliebureau bleek, dat de kinderen uil armoede door limi vader, een Nederlandea-. die in Hamborn (Duitschland) werkte, wa ren gezonden naar zijn broei- te Amsterdam. De twee kinderen, resp. f4 en 12 jai-en oud, hadden den geheelen weg loopende afge- legd, 's nachts slapende in een schuur of eon stal. Ze waren door Langdurige ontberingen honger thans zoo uitgeput, dat zij niet voi der "konden en zelfs het eten, dat men hun op het politiebureau aanbood, niet weerkon- den gebruiken. De kleinste zakte, toen hij op bet bureau was, ineen. Hij is naar het kinderziekenhuis overgebracht, terwijl de oudste in eett tehuis voor kinderen is op- gpnonien, totdat zij beiden naar him (x>m te Amsterdam zullen kunnen wordea gebracht. Geedkoope rijsl. Bij gem i s aan aardappeten kunnen de Rotterdammers ook profiteeren van goed- koope rijsl ad 10 cent "per pond. Geraamd wordt dat deze maatregel 10,000 per week zal kosjten waarin het rijk voor 9/10 bij- draagt. Ook de Hagenaars genielen dit -/oor deel. Vljfvoudigen in (Mir d. Onitrent den vijfvoudigen moordteBona (bij Sittard) worden nog de volgende bij- zonderheden medegedeeld Vrouw Rwillens Pernot was reeds gerui- men tijd niet normaal, vijf jaar geleden gat reeds een dokler een bewijs van opneming in een krankzinnigengesticht, waaraan men geen gevolg schijnt te hebben gegeven. Vs Nachts om 4 uur slond vtouw Swillens op, en ging naar beneden om een bijl te haten. Haar man, door dit vreemd optreden veil rast, ging haar na en kreeg beneden aan den trap een bijlslag op het hoofd, die hem den srhedel kloofde tot aan liet hersenvlies, een tweede slag verbrijzelde hem de pols, die voor driekwart afgesneden werd, zonder den slagader te raken. Swillens liep hierop naar buitenomhulp te halen. Intusschen ^ing vtouw Swillens naar boven en bracht haar zeven kinderen, die sliepen, verscheidene bijlslagen toe met het gevolg, dat vier gedood werden, en een ander heden overleed. De kinderen waren 10, 8. 6, 4 en 1/2 jaar oud. De twee anderen zijn levensgevaarlijk ge- wond. een ervan zal zeker, de man waar- schijnlijk sterven, terwijl voor het leven van hei laatste kind ook ernstig gevreesd wordt. De vrouw was lijdende aan godsdienst- waarizin. De vrouw wordt heden naar een krankzinnigengesticht overgebrac.ht. Be zeifrichtends torpedo uilgevoindan. Een Amerikaansch uitvinder heeft torpedo uitgevonden, die gevoelig wordt voor een' schip, dat zich op 11/2 mijl af- stands bevindt. zichzelf dan van zijn anker losmaakt, en vervolgens met een snclheid is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2