De Oorlog. f tenis a an, dat het aantal overtredingen zeer groot is. waar door de straf eerst over eeni- gen tijd kan worden opgelegd. Maar als die straf nog zoo lang uitblijft, die.nl ze in dien tu/sschentijd niet als afschrikwekkend voorbeeld. Bij arlikel 2. helwelk bepaalt, dat de voor- loopige heclitenis kan worden ten uitvoer gelegd in strafgevangenissen of andere door den Minister van Jualilie aan te wijzen plaat- sen, dringt de heer van Hamel (unie-lib.) er op aan, dat de Minister zich in deze zal houden aan de beginselettwet van het strafwezcn van 1886, in welken geesl Mi nister Ort een toezegging doet, verklarende, dat bij de regeling der straf-ten-nilvoce-k legging zal bekend maken. Bij artikel 4, bepalende, dat bij veroor- deeling ook de voorwerpen, waarmee het misdrijf is gepleegd, kunnen worden ver- beurd verldaard dringt de heer van Hamel (unie-lib. er op aan, dat aan deze bepaling worde toegevoegd: „v.o-or zoover deze voor werpen aan den veroordeelde behooren'. Zooals de bepaling nu luidt, worden er ook andere mansciien dan de schuldigen door benadeeld. De heer van Doom (unie-lib.) bestrijdt derer redeneeriiig. Het is wel een krasse maatregel, maar het is poik een kras misdrijf, dat orizedelijk werkt. Dan moeten de men- schen maar oppassen, dat hun kruiwagens en paarden niet in handen der smokkelaars vallen. Verder geeft spreker in overweging, het mogelijk te maken, dat den smokkelaars het geld, dat zij met hun misdrijf hebben vere diend, wordt afgenomen. Dan verliest de smokkelhandel veel van het begeeiiijke. Minister Ort kan de bepaling, door den heer van Hamel gewenscht, niet opijemen, daar de wel dan oiivoldoende zou wer'ken. De verdere arlikelen en de wet worden goedgekeurd. Bijzcndere maatregel en inzake de liehling 1918. Aan de orde is het wetsontwerp bijzon- dere maatregelen met betrekking tot de lich- ting 1918. Rede van den heer Duymaer van Twist. De heer Duymaer van Twist (anti-rev.) jgispt dat de Minister geen motieven heeft aangevoerd voor den algemeeDsen dienistplicht, dien dez? wet voor de lichting 1918 brengt. Waarom wordt de splitsing in militie en landweer voor deze licliting afgeschaft? De Minister behoudt lietzelfde contingent, ook bij splitsing. Als er geen splitsing komt, wat doet de Minister dan met de lichting in haar geheel na de mobilisatie Geheel onder de wapenen houden zal niet noodig en moge lijk zijn. Dan moet er dus een Schifting plaats tielibcu tusschen de deelen die heen- gaan en blijven, en die scliifting zal met groote onbillijklieden gepaard gaan. Er heb- be een splitsing plaats voor de inlijving, en niet daarna. De opkomst onder de wapenen van de lichting 1918 moet 6 niaanden eerder plaats hebben. Daar tegen bestaan groote beden- kingen. De jongens moeten niet te vroeg ingelijfd -worden. Zij komen dan tegenover wdelijke en geestelijke gevaren te staan, waariegen zij op dien onervaren Leeftijd niet zijn opgewassen. Grool is de yerlei- ding voor de lSjarigen, die nog verkecren in den overgang van jongeling tot man. Een incident. Het komt vaak voor, dat gemobiliseerden, die volgens hun levensopvattingen daar niet behooren, hetzij direct of indirect, verplicht worden, de nicest walgelijkc vertooningen bij te wonen en de nicest schunnige liedjes aan te liooren. De Minister van Oorlog, de heer Bosboom, slaat met de vuist op tafel, is blijkbaar zeer vers too rd en driftig, en roept uit: ,,Dat is volkonien onjuist. De afgevaardigde moest zulke ongegronde beschuldigingen tegen een Minister niet zeggen". De voorzitter verzoekt den liCcr Duymaer zich te matigen. De leden roepeti: „Herhaal wat gij gczegd hebll". De lieer Duymaer doet zulks. Dan klinkt een langgerekt ,,0i" in de beteekenis van ,,i.s 't andere niet?" Minister Bosboom interrumpeert opnie-uw, noemt 's heeren Duymaer's woorden een oil- ware besc huldiging en betoogt, dat een der gelijke v&rplichting- tot bijwoning van ver tooningen niet bestaat. De heer Duymaer van Twist (anti-rev.) betoogt, dat dii wel het geval is, en noemt als voorbeeld een vertooning in den circus „Caire". Geroep van: „Och komt" Spreker herinnert er aan, dat de Minis ter niets doet tegen liet v lock ecu. en voor Zondagsheiliging en dat hij geen kerkelijke instellingen voor de militairen sleuni, maar wel de Soldatencourartt, die niemand's be- langstelling heeft. Spreker kan glleen zijn stein aan de wet geven, als de Minister afdoende waarborgen geeft, dat de 18jarige ingelijfden voldoende zedelijk beschermd zulleii worden. De vervroegde inlijving brengt moeilijk- heden mee voor de studeerenden. Krijgen de jongens der le klasse H. B. S. uitstel lot na afloop van bet eindexamen. De Minister moet voorts voorrechten geven aan de vrij- willige landslormeri, die 'reeds twee jaar geoefend hebben en niet zulk een tangen oefeningstijd behoeven. Wat doet de Minister jIs deze lichting is opgeroepen? Hoe gaal liet dan met den landslorm? Men passe op, dat het stel- sel niet hoki. De beer -J an sen (B.-K.) verklaart in ver- band met de door den lieer Duymaer van Twist aangevoerde .bedenkingen tegen de wet te zullen stemmen. De lieer Engels (R.-K.) vraagt van den Mi nister de toezegging, dat de lichting 1918 zal voorafgaan aan de landstormjaarklassen '09 en '08. Voor deze landstormers bepleit bij legering in of nabij de plaats liunner in- woning, een gocd geregeld zakenverlof an een boogere vergoeding in verband met him gevorderden leeftijd. De heer Scheurer (anti-rev.) zegt, dat we eerst goed moeten organiseeren wat we be- zitten en dan een nieuwen toevoer van man- nen kujulen bewerkstelligeii. Van een goede organisatie van liet bestaande is spreker niet overtuigd. Ook meenl liij, dat dc lich ting 1918 onder de huidige omstandigheden niet zal strekken tot yermeerdering der krachl van ons leger. Daarom onthoudt spreker zijn stem aan de wet. Itede van den heer K. ter I aan. De heer Iv. ter Laan (soc.-dem.) steltitis- gelijks de vraag, waarom de Minister voor de lichting 1918 geen splitsing nicer wenscht in militie en landstorin, daar het voor de jongelui zelf1 lang niet onverscliillig is, tot wclke van beide zij behooren. Ook deze spreker oppert bezwaren, wat de studeeren den betreft. Als de scliifting gehandhaafd blijft, kan speaker's fractie liaar stem niet aan de wet geven. Rede van den heer Merchant. De heer Merchant (vrijz.-dem.) lieeft geen bezwaar tegen de vervroegde opkomst der lichting 1918, maar wel tegen het vervallen der splitsing en bet verder gaan dan de exceptioneele omstandigheden noodig maken. Ilel komt spreker het beste voor, bet wets ontwerp le verwerpen, opdal de Regeering kan komen met een voorstel waaraan de door de Kamer geoji}ierde bezwaren niet kleven. Ook kan men de beraadslagingeai over het ontwerp schorsen, om der Regee ring gelegenheid le geven het te verbeteren. Rede van den heer Ruys de Beerenbrouek. De beer Ruys de Reerenbrouck (R.-K.) hell er toe over, de Regeering te volgen, om- dat de Kamer in deze tijden in bet alge- meen bereid is, liet gouvernement te volgen, in alles wat ae mobilisatiehouding aangaat. Indien hij zijn stem aan de wel geeft, wil dat niet zeggen, dat hij in dezen Minister van Oorlog de meest gescliikte persoon ziet, om in dezen tijd bet roer in handen te hebben,- In 'talgemeen gevoelt spreker er voor, de stoffelijke bclangen der ouderen van de land stormjaarklassen, te bevorderen boven de belangen der 18jarigen. Van deze laatsten betreft het echter zedelijke belangen, die niet mogen worden ondcrsclia't, maarwaar- van de behartiging bij de oorlogsbegroo- ting nader kan worden besproken. Minister Bosboom aan 'i woord. Minister Bosboom merkt op, dat deze wet is een voortzetting der landstormwel- de ten, welker doe'l voor oen Minister zoo- wel de aflossing als de legerversterking be- trof. De Minister heeft steeds getrachteen marge te maken tusschen de beschikbare en de opgeroepen manscliappen. Deze mar ge Wordt nu gevormd door de jaarklassen 1907 en 1906, die in geval van oorlog zullen worden opgeroepen. Voortgaande met het aflossen van onder- de wapenen zijnde dienstplichtigen, zal de Regeeripg zich in den loop van 1917 ge- plaatst zien Voor het feit, dat het voor oproeping beschikbare 'deel van den land- storm grootendeels zal zijn uitgeput. Er zou dan -een oogenblik aanbreken; waarna de aflossing slechts zou kunnen worden voortgezet, voor zooveel de inlijving van nieuwe lichtingen militie daartoe de ge legenheid zal bieden. Hel ligt voor de hand, dat alsdan het tempo van aflossing in be- langrijke mate zou moeten worden ver- traagd. althans indien geenbijzondere maat regelen worden getroffen. De gevoigen, die voor 't gros der dienstplichtigen voortsprui- ten uit langdurige afwezigheid uit de bur- germaatschappij, maken liet hoogst wensclie- lijk, zoo niet noodzakelijk, om elke igroep van onder .de wapenen zijnde dienstplichtigen ook de in en na Augustus 1914 opgekome- nen zoodra mogelijk voor aflossing aan. de beurt te doeu komen. Men doet onjuist te spreken van de 18ja- rige mannen. -De jongemannen, die worden ingelijfd zijn 19i/2 a 20 jaar. Dat is een leeftijd om op eigen beenen de wereld in te gaan. De Minister was 15 jaar toen hij de wereld in ging! Men kan van den Mi nister niet eischen, dat hij waakt ,over Jiet geestelijk en zedelijk belang van aile jon gemannen in liet leger. Zijn eerste plicht jis de verdediging des lands, niet het op peil houden van de geestelijke gesteldheid der jongelui. Hoe 'tbij demobilisatie zal gaan, is riioei- lijk te "voorrs[K'llen, maar zeker is, dat de oudere landstormers dan zoo spoedig moge lijk naar liuis moeten gaan. Voor de lich tingen '17, '18 en '19 zal alsdan een nadere regeling moeten worden getroffen. Ook de lichting '19 zal vervroegd moeten worden opgeroepen. Aan studieverloven zal de Minister aan- dacht wijden. Wat betreft den aandrang naar een be- tere vei'lofregeling voor de landstormers, merkt de Minister op, dat de oefening 0111 een goed soldaat te worden, den geheelen mail eiischt en dat de man zijn kracht niet tusschen zijn zaak en het leger verdeelen kan. v Hoe kan de vereeniging van landstorm- plichtigen allerlei facaliteiten vragen, waar de jaargenooien harer leden nu twee jaar onder de wapenen staan, op 1 Aug 1914 plotseling uit hun gezin weggerukt, terwijl. de landstormplichtigen nog geen opoffering zich hebben getroost, en een behoorlijken tijd vooruit welen wanneer ze worden inge- lijfd Wat zou er bij behoud der splitsing ge- beuren met hen, die nu volgens de Militie- wet reden tot vrijstelling hebben en daar om bij den landstorm zouden komen? De jongelui zouden als militie en landstorm stamen opkomen, maar na den oorlog zou den de landstorm jongelui geheel ongemoti- veerd naar huis mogen gaan en moet de militie blijven De Minister ziet de bezwa- zwaren van de afschaffing der splilsingniet in, maar wil een splitsing na de inlijving overwegen. Echter mod hij een sterkc mili- tielichting na den oorlog behouden. De porlefeullie-kwestie gesleld! Als deze wet niet wordt aangenomen kan de Minister de verantwoordelijkheid voor zijn portefeuille niet langer dragen, daai- de zaseii dan niet langer geregeld kunnen gaan. (Beweging. Men groept samen. DruK geconfereer.) Bij dcs replieken verklaart de heer Duy maer van Twist (anti-rev.) tegen de wet te zullen stemmen. Hij noemt het beleid dcs ministers zwak, niet alleen in deze zaak, maar van af Augustus 1914. Spreker herin nert aaii de walgelijkc vertooningen Le Til- burg, die de militairen gedwongen werden bij te wonen. De heer Marchant (vrijz.-dem.) meent.dat de zaak te veel wordt opgeblazen, zoowel van de zijde der Kamer "als van die des ministers. Laat de Minister de toezegging geven na de inlijving tot splitsing over te gaan. Praktisch verschtl met de spliLsing voor d- inlijving is er niet want de jongelui moeten tocli gelijk opkomen. De Minister kan niet vergen, dat wij nu reeds noodrege- lingen maken voor demobilisatie. Als de Minister bewilligt in een splitsing 11a de In lijving, loopt alles goed en spreker's be zwaren legen de wet vervallen. De heer ter Laan (soc.-dem.^ begrijpt niet, waarom de Minister de Kamer in dit lultele onderwerp haar zin niet geeft. 's Ministers bezwaren zijn alle bureaukratis-cb. Het is de zuiverste bureaukratie, die spreker ooit gezieti lieeft. Het slellen der portefeuillekwestie vindt de Kamer onlogiscb en onnoodig. De zaak is geen crisis waard. (Geroep: „Juist!") De heer Eiand (unie-lib.) bepleit een ischei- ding in militie en landstorm na dc inlijving. Minister Bosboom zegt, het blad „de Mid- demaclitzendeling" waarin 't Tilburgscbe ge val werd besproken, niet le kennen, maar het stukje gaf. hem aanleiding te zeggen: „Wat een schunnig blad is dat!" De redac- leur heeft zijn excuses aangeboden. De crisis bezivttren. De Minister stemt, 11a overleg met de leden der Regeering, in met liet denkbeeld der heeren Marchant en Eland en zal een wettelijke splitsing uitvoeren bij of na demo bilisatie. De heer van der Voort van Zijp (anti-rev.): Door 011s zal geen stemming over het ont werp worden gevraagd. Indien er stemming plaats heeft, zullen wij tegenstemmen. Minister Bosboom kbmt nog eens op de vertooning van het stuk ,,'sNachts tusschen 12 en 1 uur" in Carr<5. Het is ook hier in de stad opgevoerd. De Minister kon bet niet gaan zien. (Gelach.) Hij sluurde er een officier been, een eer- zaam man, die opgaat in zijn werk en in zijn gezin. Die officier zeide: „Excellentie, ik heb voor '11 maand gelachen". De Minis ter vroeg: „Is dat stuk onzedelijk?" en de officier antwoordde: „7Tavoor wie onzede lijk d e 11 k t en onzedelijk is!" (Daveren'd gelach.) De wet aangenomen. Het ontwerp wordt met 46 tegen 24 stem- men aangenomen. Tegen slemden de recli- terzijde, liebalve de heeren de Savornin Loli- man, Snoeck Henkemans, Bichon van IJssel- monde en de Visser. De Times over Ncderland. De correspondent v^n de N. R. Crt. te Londen seint De Times besluit een hoofdartikel, waarin zij eerst opmerkingen maakt bij Balfour's brief van dankbetuiging aan de Amerikaan- sche vertegenwoordigers voor hv.tgeen die ten behoeve ran de Engelscbe belangen gedaan hebben, als volgt De regeering der Nederlanden is zoo vriendelijk geweest, om de taak, die Gerard en andere leden van het Amerikaansche gezantschap te Berlijn gedwongen waren op te geven, over te nemen. Wij zouden niet kunnen wenschen, dat zij aan bekwamere of vriendelijker handen werd t evertrouwd. Baron Gevers, de Nederlandsche gezant te Berlijn, is goed bekend als een bekwaam dipiomaat en zal bij alle pogiogen oni den toestand van onze gevaugen soldaten en medeburgers te ver- lichten, door de gevoelens van zijn land- genooten hartelijk gesteund worden. Dat de Nederlandsche regeering zich met de zorg voor onze belangen belast heeft, be- wijst hoe volkomen de wolk is voorbjjge- trokken, die onze onde vriendschap teD tyde van den Znid-Afrikaanscbe oorlog rerduis- terd heeft. Die vriendschap dagteekent, zooals wij dikwjjls in het Iicht hebben kun nen stellen, van den tijd, toen Brandenburg nog maar een klein vorstendom was en heeft diepe worteUn in de geschiedenis en beechaving. Zij heeft zich in veie opzichten volgens dezelfde aigemeene lijnen ontwikkeld in niet weinige overeeokomsten in karakter en gemeenschappelijke en levensbelangen. Zij is verstoord geworden door verwoede twisten, maar is steeds weer herleefd en thans, nu een Botha en ecu Smuts zich bij de ver dediging van het rijk met roeui bedekt hebben, is zij geheel bersteld. Niets heeft er meer toe bijgedragen, om haar hier te lande te versterken dan de ruime en aigemeene edelmoedigheid, die de Hollanders in den oorlog getoond hebben. De menigte vluchtelingen uit Belgie, de geinterneerde Engelschen uit Antwerpen en de gewonden, die door Nederlaud op hun weg naar huis zijn gekomen, hebben alien hun barmhartigheid ondervonden, die even teeder en sympathiek ais grootmoedig was. Onder de hoede van zulk een volk zullen onze belangen in Duit-schland en in het bij— zonder de zorg voor onze gevangen medebur gers veilig zijn. Wi] danken de Nederlandsche regeering en het Nederlandsche volk voor de bereidwtlligheid, waarmee zij de taak aanvaard hebben. DE IN DEN GROND GEBOORDE „SCH. 235". Zaterdagavond te 10 uur werd te Nieuwe- diep aangebracht de bemanning van den in den grand geboorden zeelogger SCH. 235 „Marianna Naar de opvarenden, blijkens 't „Hbl. mededeelden, was de logger Vrijdagmorgen ongeveer op 70 mijl N.W. van Zandvoort visschende, toen omstreeks 11 uur eenschot voor het vaartuig overging. Het bleek af- komslig te zijn van een Duitschen duikbool. De schipper en de stuurman begaven zich onmiddellijk met de papieren naar den 011- derzeeer. Nadat de kommandant die had ingezien, gaf hij te kennen dat de loggea- tot zinken moest worden gebracht. De schip per jen de stuurman stelden alle pogmgen in het werk om hun schiji voor den onder- gang le bewarenzij wezen er op dat de logger 28 Januari was uitgevaren en dus onbekend was met den toestand en deelden mede dat de logger een flinke vangst aan boord bad en zij het plan hadden om 12 uur dc kor te lichLen en huis waar ts te kee- ren. Dit nioclit cehLer niet baten; de duik- bootkommandant besloot evenwel te trach ten het vliip naar Duitschland op te bren gen, daar de onderzeeboot tocli op dc thuis- reis was. Na den logger een paar uur gesleept te hebben, hrak evenwel de sleeptros. Nu be- val de duikboot-kommandant het schip te vernietigen. Door middel van twee bommen, een voor- en een achterin, werd de logger tot zinken gebracht. Dc duikboot-komman dant liet de bemanning alien tijd 0111 liun klceren en wat zij verder wenschten, mode le nemen. De uit 8 konpen bestaande equi page werd aan boord genomen van den on- derzeeer, die hen voor liet lichtschip Ter- scliellingerbank braclil, waar zij des naclils aankwamen. Zaterdagmorgen vertrok van Nieuwediep de sleepboot ,,Sim&on naar het lichtschip en keerde des avonds 10 uur met de schip- breukelingen terug. Eerst werden deze naar Ilr. Ms. wachtschip overgebracht, waar zij een verhoor ondergingen en hun een warm maal werd verstrekt. Zondagmorgen vertrokken zij naar hun woonplaats Scheveningen. De duiabool was de „U 53", een ohder- zeeer van een zeer grool type. Naar scliat- ting besiond der bemanning uit 30 a 40 man Naar men zich zal herinneren was het de- Duitsche onderzeeer „U 53", die bij de AmeriKaanscbe wateren lieeft gea- gcerd en daarbij ook het met Regeerings- graan geladen stoomschip „Blommersdijk" in den grond lieefl geboord. Sloenkolen. Op een desbetreffende aanvraag vim de directie der Staatsmijnen in Limburg, lieeft mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, medegedeeld dat liet zijnerzijds geen bezwaar ontmoet, indien, zoolang de tegenwoordige noodtoestand voorlduurt in alle kolenmijnen binnen lie! bisdom Roermond dcs Zondags wordt gearbeid. De directies der jnijnen wer den evetiLueel door den bisschop verzocht, op die Zondagen aan de Katholieke arbeiders gelegenlieid te geven tot het vervullen van hun kerkelijke plichlen. Op verlangen van mgr. Schrijnen zullen de pasloors in de mijnparochies bij het be- palen van de uren der ochtendgodsdienst- oefeningen rekening liouden met den nieuwen staat van zaken. De directie der Staatsmijnen was van plan geweest, reeds dezen Zondag" gisteren door euaele ploegen te laten werken, ten einde de kolenproductie te bevorderen. Daar echter liet onverwijld invoeren van dezen maatregel nog op bezwaren stuitte, zal vermoedelijk eerst aanslaanden Zondag in de mijnen wore den gewerki. De Brilsehc belangen in Duitschland. Reuler seint uit Louden, dat Filzalon Hope namems bet departement van buitenlandsche zaken iti bet Lagerliuiis heeft meegedeeld, dat de Nederlandsche regeering welwillend de zorg op zich genomen heeft voor de beliarli- ging van de Britsche belangen in Duitsch land. Hij voegde hierbij, dat de Nederlaud/ scbe regeering ongetwijfeld met bekwamen spoed regclingen heeft getroffen voor laen be- zoek aan de kampen van Britsche kfijgs gevaiigenen in Duitschland. DE VERSCHERPTE DUIKBOOTOORBOG. Die duikbootcnoorlog 111 voile working. In den nachl van 12 op 13 Febr. i-s aldus luidt een officieel bericht uit Berlijn, de tot dusverre niet bekend gemaakte termijn dat nog niet met voile strenglieid zou worden opgetreden in het versperde ge- bied van den Atlantischen Oceaan en het Engelsche Kanaal voor neutralc schepen, die liel bericht omtrent de blokkade-ver- klaring niet tijdig genoeg meer hebben ont- vargen; afgeloopen. In de Noordzee was dat reeds in den naclit van 7 Februari het geval, in de Middellandsche Zee in den liacht van 11 Febr. Nu gcldt alleen de algemeen voor bet ver sperde gebied afgekondigde bepalfng, dat de ischeepvaart op geen afzondarlijke waare schuwing meer behoeft te irekenen. Schepen, die desniettegen-staande hel versperde gebied bevaren, doen dat met volledige. kennis van het hun en de bemanningen liedreigende ge- vaar. Bij deze wordt uitdrukkelijk geeonstateerd, dat alle van vijandelijke zijde verspreide be- richten over het torpedeeren van neutralc schepen. zonder dat ze yooraf aangehouden en de voor de verschillende versperde ge- bieden genoemdc data onjuist zijn. Hetaan- gegeven respijt geldt zelfs ook voor vijande lijke paissagiersschepen, voor zoover zij 011- bewapend varen omdat zich daarop neu tralc passagiers zouden kunnen hevitidcn, die van dc versperring der zee onkundig waren. DE VEREENIGDE STATEN EN DUITSCHLAND. De Berlijnsrbe correspondent van de „As- sodaled Press", die te Kopenhagen is aan- gekomen, seint van daar, dat liij den oorlog tu ischen Amerika en Duitschland ouvermij- delijk acht. De Duitsehe regeering lieeft den kominan- danten liunner onderzeeers bevel gegeven om, voor zoover dat mogelijk is, geene neu- trale schepen. len vooral geen Amerikaan sche, zonder waarschuwing in den grond te boren, dssondanks moeten er gevalien voorkomen waarin een Amerikaansch schip getorpedeerd of Amerikaansche burgers aan boord van neutrale schepen bij zulkeen 1 ramp belrokken zullen zijn. Duitschland is niet van plan af te zien I van de duikbooten-oorlogvoering zooals het die onlangs geproclameerd lieeft. Deskun- digen berekenen, dat zoo er een millioen ton Engelsche scliepen vernield kunnen worden en bovendien drie millioen ton neutrale schepen ervan weerhoudan kan worden voor Engeland te varen, Duitschland Ehgeland zal kunnen dwingen om de wenschelijkheid te overwegen om vrede te sluiten. Dit resudtaat zal dan door twee derden der beschikbare onderzeeers bereikt wor den, want een derde is steeds op de uit- of thuisreis, of in reparatie. DE AMERIKAANSCHE GEZANT TE RERLUN A ERTROKKEN. Over liet vertrek van Gerard meldt de ,,Lok. Anz.dat de gezant en zijn echt- genoote in liet yorslelijk vertrek in het sta'tionsgebouw te Berlijn afscheid namen van hun bckenden. Baron Y011 Waclvenfeld en ittSjoor Von Hadein waren aanwezig, om Gerard lot de grens uitgeleide te doen. Van bet corps diplomatique merkte men de ge- zanten vail Spanje, Griekenland en Neder laud op. Vele bckenden deden den vcrtrekkenden op het perron uitgeleide. De dames ook mevrouw Gerard, droegen alle liouquetten. Door klok.ugiialcn, die overigens niet mora- gebruikelijk zijn, werd hel' teeken tol ins tap- pen gegeven. In den saloKwag-en nam Ge rard met de leden der legatie en hun dames plaats. Voor liet couperaam was hij nog in druk gesprek met dc diplomaten. Nog een isein en de trein zetle zich in bewe ging. Het ...good bye", dat den vertrek- kendeii nageroepen werd, werd overstemd door liet hoera. dat door een groep heeren werd aangeheven. De extra trein gaat tot Zurich, vanwaai- een Franschc trein liet gezelschap ovec-Lyon naar Spanje zal brengen. Onderweg zal liel aantal paissagiers nog belangrijk tfienemen, daar de leden van de consulaten in midden- en een deel van Zuid-Diuitschland de- reis mee zullen maken. Zoo wtorden te Gar- betha de consulaire beambten en consuls nil Dresden en Leipzig afgehaald, Ook te Stuttgart zal liet aantal passagiers grool zijn. De Amerikaansche kolonie te Munchem vertrekl per directen trein naar de grens. Van de in Groot-Berlijn woonachtige Amie- rikanen is slechts een derde vertrokken. DUIKBOOTEN (JORU)G. Admiraal Lacace verklaarde aan den core respondent van de Chicago Daily News", dat hij niet geloofde, dat de DuiCohere 200 onderzeeers bezaten. Het staat vast, dat zij er verscheiden hebben verloren, daar onge veer 100 onderzeeer^ successievelijk zijn aan- ge vallen. Een groot aantal onderzeeers zijn terugge- keerd naar haar basis, daar jhiitsehland blijkbaar van plan was met alle te gelijk de actie te beginnen. Lacace deelde verder mede, dat een gevan gen genomen Duit.sclie ondei'zeeere-comman- danl bad verklaard, dat men zich zeer be- vreesd maakt voor de bewapende handeLs- scliepen, daar d%o de duikbooten noodzakem onder water te blijven. ..Frankrijk zoo vervolgde de admiraal, „is thans bezig de handelsscliepen te bewa- penen en daarop goede kanonniers te plaat- sen. Daardoor zullen de verliezen tengevolge \ran de duikbooten vermindei-d worden, mis- seliien wel geheel en al ophouden. TWEE AMERIKAANSCHE SCHEPEN NAAR DE OORLOGSZoNE, De Amerikaansche vrachtschepen „Orle- ans" en Rochester" zijn met de Amerikaan sche viag in top, Zaterdagmiddag uit New- York naar de oorlogszone verlrokkne. "Het zijn de eerste waaglialzOn, die sedert de publicatie van de Duitsehe nota om trent de onbeperkte d u i klxio t-oorlogvoei'ing- onder Amerikaansche vlag naar de gevaar- zone verlrekken. Geen van beide schepen lieeft op de zijden de strepen, die Duitsch land voorgeschreven lieeft, geschilderd, doch alleen bet opschrift IJ. S. A. (United States of America) in groole letters, - Volgens een mededeeling vail de reedcrs vertrekken deze schepen, in liet vertrouwen op het recht vnn Amerikaansche scliepen om ile Iioog zee te bevaren; zij zullen ook geen kanonnen medeneinen om zich tegen onweftige aanvalleu te beschemien. De„Or- leans" staal onder bevel van een Ameri kaansch kapilein Tucker, en heeft een be manning van 35 koppen, van wie 32 Ameri kaansche burgers zijn. Geen van beide sche pen lieeft contrabahde aan hoord. Reide vertrekken nar Bordeaux. 'De AmdHkaansche stoomvaartlijn te New- York maakt bekend, dat haar schepen den Atlantischen Oceaan niet zullen overs token, indien de regeering geen kanonnen en ka- nonniers ter beschikking stelt. ENGELSCHE OPVORDERING VAN NEU TRALE SCHEEPSRUIMTE. Naar dc Duitsehe liladen melden, heeft de commandant van een dezer dagen te rugkeerde duikboot. hot volgende mede ge- deeld De duikbool had begin Januari een Hol- laiidsche stoomboot, op reis van Buenos Aires over Falmouth naar Amsterdam, aan gehouden. De stoomboot had o.m. ook een voor de Engelsche regeering bestemde lading van 15.000 colli's tomaten en bananen, ter waard e van 500.000 mark (ongeveer 210000) aan boord. Deze lading werd als contrabande op bevel van den duikboot-com- mandanl over boord geworpen. De kapitein van dc stoomboot verklaarde, dat hij deze lading tegen zijn wil in een neutrale haven aan bbord had moeten nemen, omdat hij an ders geen kolcn zou hebben gekregen. Ook Zijn bemanning had gedurende twee dagen geweigerd, de contrabande aan boord te ne men, omdat volgens bun monsterecontract de stoombool geen contrabande nioc.ht ver- voeren. TEH NED ZEN, 14 Febr. 1917. Het weerbericht, van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden-luidt ais volgt Hoogste barometerstand 770.0 Helder en De Biit. Laagste barometerstand 732.6 Haparanda. Verwaekting tot den avond van 15 Febr. Zwakke tot matige Noordelpke tot Noord- oostelijke wind, Develig tot licht of half bewoikt, wa rschgnliik droog weerlichte tot matige vorst 's naehts, overdag om het vriespunt. Del plaatselijk Sleuneomile. Zooals in ons vorig nummer werd ge nie] d, had j.l. Zaterdag alhier van wegehet platselijk steuncomite eene verstrekking van een warm maal en van brandstof plaats. I11 de gisleravond ton stadhuize gehouden aigemeene vergadering van het steuncomite deelde de voorzitter mede, dat bij het Dag Best de vorigc week de meening was go- rezen, dat in verband met den noodtoestand, ontstaan door de aanhoudende strenge vorst, die velen lot werkeloosheid doemde, de noodzakelijbheid was ontstaan. om in een of anderen zin in den onlslanen noiod le gem pet te komen. In eene daArop gehouden vergadering van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2