Ter Neusensclie Courant De Ooriog. Zaterdag IP Februari 1917. No. 6492 T~W nJ - ID HJ BL.AX B1NNENLAN 0. Landbouwberichten. van Uitvoerverbod van schepen. Naar wij vernemen, is door den chef van den marinestaf de volgende order uitgevaar- digd: Stoomschepen, voor buitenlandsche reke- ning in Nederland gebouwd, waarvoor een uitvoerconsent is verleend op voorwaarde, dat zij gedurende een bepaalden tijd voor Nederlandsche belangen zullen blijven varen, mogen zoomin naar Engeland vertrekken als Engelsche havens aandoen. (Tel.) Mijnen. In de maand Januari jl. zijn niet minder dan 237 mijnen op de Nederlandsche kust en'i's bii* den Raad van State in onderzoek. I aangetroffen. Daarvan waren er 230 van Buitengewoon crediet voor oorlog. Naar wij vernemen, heeft het ontwerp van wet voor een buitengewoon crediet voor 1917 het departement vaif oorlog verlaten Juiste gegevens omtrent het bedrag ontbre ken nog. Gebrek aan brandstof. Ter besparing van steenkolen worden te Vlaardingen de straatlantaarns op een en- kele uitzondering na, voorloopig niet meer ontstoken. De meening van den oud-Minister Treub. Aan een onderhoud, dat de redactie der H. Crt. had met Mr. Treub, ontleenen wij het volgende: Duitschland's houding beschouw ik als een indirecte erkenning van eigen zwak- heid van Duitschland's positie. Voor Duitschland's regeering zal het tegenover het volk gemakkelijker zijn om in te gaan op vredesvobrwaarden, die voor Duitsch- land anders weinig aannemelijk zouden wezen, wanneer blijkt ten eerste, dat het wapen, waarover althans een deel der mili- taire partij nog meende te kunnen beschik- ken, het directe gevolg heeft, dat men zich er bij op den hals haalt, een nieuwen, groo- ten vijand, die wel op militair maritiem ge- bied de beslissing niet zou kunnen geven maar waarvan de vijandschap, uit econo- mische overwegingen, ook v00£jJe toekoms, des lands hoogst bedenkelijk Wzen kan. Inderdaad beschouw ik den laatsten Duitschen maatregel als het begin van hei einde, dat hiermede wordt ingeluid. Wat de positie van ons land betreft, ves- tigde Mr. Treub er de aandacht op dat, wanneer men aarineemt dat er geen da- den gebeuren waardoor Amerika tot oor log gedwongen wordt, het niet denkbaar is, dat Duitschland den maatregel tegen over Amerika niet zou doorvoeren en te genover de andere neutrale staten wel. Mr. Treub verklaarde zich overtuigd, dat men in dit geval den graanaanvoer niet meer moeilijkheden zal in den weg leggen dan hij nu reeds ondervindt door den duikboot- tenoorlog, zooals die tot dusver wordt ge- voerd. In het tweede geval dus wanneer er we! oorlog met Amerika komt kunnen de le- vensmiddelen, die wij van daar betrekken beschouwd worden als contrabande ko- mende uit een vijandelijk land, maar het is niet waarschijnlijk, dat Duitschland prin cipled wat het practisch zal doen blijve in het midden zulke schepen met graan, geconsigneerd aan de Nederlandsche Regee ring, stelselmatig in den grond zal boren, ten eerste omdat het provisie betreft voor Nederland en dit geldt ook voor andere neutralen en het een uitlokken van de mogelijkheid van conflicten met de Euro- peesche neutralen zou beteeken&n; ten twee de acht ik het niet waarschijnlifk, omdat uit een zuiver economise!) politiek oogpunt al- leen nadeel voor Duitschland het gevolg er- van kunnen" zijn. Want hoe minder graan er inkomt, hoe meer men het broodverbruik moet verminderen, hoe meer men het brood moet vervangen door al wat men an ders ter beschikking voor uitvoer naar Duitschland zou kunnen houden. Zulk op- treden zou voor Duitschland nooit eenig belang hebben en ik geloof niet, dat het zal geschieden. De Gamma. Een lid van de bemanning van de Gamma heeft in een interview gezegd: Den lsten dezer, tegen half negen 's avonds, floten er drie schoten van een duikboot over ons heen. Wij draaiden terstond bij en stuur- den een boot naar de duikboot, waarop geen nummer te zien was. Een jong offi- cier ging in de boot en werd naar de Gam ma terug geroeid. Wij moesten haastig in onze twee booten overgaan. De Duitsche officier had 2 bommen voor en 2 ach- ter in het schip geplaatst en was in groote haast om weg te komen. Wij zagen een groot stoomschip dicht bij ons voorbij ko men. Het nam geen notitie van onze blauwe lichten. Nadat wij zoowat vier uur in de booten gezeten hadden, kwam er een Neder landsche mailboot langs, die ons oppikte. Duitsche versterkingen langs de grens. Reuter meldt uit Londen aan de N. R. Crt. De militaire medewerker van de Times (kolonel Repington) bespreekt in zijn blad de berichten nopens concentratie van Duit sche troepen aan de Nederlandsche grens. „De integriteit en de onafhankelijkheid van Nederland en zijn overzeesche bezittin- gen", zoo schrijft hij, blijven, gelijk altijd het geval is geweest, voor ons een levens- belang. In zeer moeilijke omstandigheden zijn onze wederzijdsche betrekkingen ge- handhaafd, dank zij de wijsheid van de re- geeringen. „Maar het punt van het grootste vertrou- wen blijft voor ons het feit, dat de Neder- landers 500.000 man in het veld kunnen brengen, binnen den noodigen termijn hun inundatie kunnen voltooien en vast zijn be- sloten elken indringer te bevechten, van welke zijde hij ook moge verschijnen Wissels onderschept. Uit brieven, door Duitsche klanten ter be- taling aan de bloembollenhandelaars in de omgeving van Haarlem afgezonden, houdt de censuur de wissels terug. Alle betaling van gedane of toekomstige leverantien mag eerst 6 maanden na den vrede geschieden. (N. v. d. D.) Engelschen, 1 van Duitschen en 6 van onbe- kenden oorsprong. Deze opgave brengt het totaal der sedert het begin van den oorlog op de kust aange troffen mijnen op 1877, onderverdeeld als olgt: Engefsche 1229, Fransche 64, Duit- che 258, onbekende oorsprong 326. TER XEUZEN, 9 Febr. 19J6. Lichtbesparing. Door Ged. Staten van Zeeland is aan alle colleges van Burgemeester en Wethouders in de provincie een circulaire gericht, waar- bij zij doen toekomen een ontwerp-verorde- ning betreffende de besparing van gas en electriciteit, welke zij tenzij door den raad reeds eene verordening op dat onder- werp is vastgesteld of reeds andere maatre- gelen in de gemeente zijn genomen ter be waring van gas en electriciteit in over- veging geven aan de dagelijksche besturen >m bij de gemeenteraden ter tafel te bren- De concept-verordening is algemeen ge- steld. Daarbij zal rekening kunnen worden ?ehouden met plaatselijke omstandigheden, velke wellicht hier en daar aanvullingen of rfwijkingen van het model noodzakelijk ma- ken. Voor zooveel noodig deelen Ged. Sta ten mede, dat zij geenszins op de overne- ming van het model aandringen, doch dat het alleen in de bedoeling ligt, de gemeen- ten bij het bewerken van dit onderwerp be- hulpzaam te zijn en, voor zoover mogelijk, te komen tot eenige eenvormigheid. De concept-verordening, zooals die wordt ivergelegd, luidt als volgt: Artikel 1. I. Onder winkels wordt door deze verordening o.m. verstaan: 1. Winkels, kramen en andere plaatsen, vaar goederen ten verkoop of bestemd voor den verkoop zijrr opgesteld of waar ver- k£op van goederen als regelmatige brood- winning plaats grijpt, met uitzondering van apotheken; 2. kapperssalons en barbierszaken. II. Onder plaatsen van vermaak wordt door deze verordening o.m. verstaan: 1. koffiehuizen, herbergen, tapperijen en dergelijke inrichtingen, in het algemeen alle plaatsen, waar bier, koffie, sterke drank en likeuren aan het publiek verkoeht of uit— geschonken worden of ten verkoop in voor- raad aanwezig zijn, met uitzondering van de lokalen en terreinen van volgens de wet erkende societeiten; 2. inrichtingen voor openbare vermake- lijkheden, als: bioscopen, schouwburgen, feestlokalen en localiteiten voor voordrach- ten bestemd, met uitzondering van de aan het slot van II. 1. van dit artikel uitgezon- derde plaatsen. Artikel 2. Het is, behoudens vergunning /an den burgemeester, verboden in winkels if voor reclame-doeleinden gas of electrici ieit te gebruiken: 1. op Zondagen niet onder 2. van dit ar tikel genoemd; 2. des Zaterdags en op den 4den, 5den, 6den en 24sten December voor 7 uur en na 10 uur n.m.; 3. op alle werkdagen, niet genoemd on der 2. van dit artikel, v66r 7 uur v.m. en na 8 uur n.m. Artikel 3. Het is, behoudens vergunning van den burgemeester, verboden op plaat sen van vermaak, gas of electriciteit te ge bruiken: 1. op alle dagen niet onder 2 van dit ar tikel genoemd, vo6r 7 uur v.m. en na 10,30 n.m. 2. op Zaterdagen voor 7 uur v.m. en na 11 uur n.m. Artikel 4. De burgemeester brengt iedere door hem ingevolge de artikelen 2 en 3 ver- leende vergunning, benevens de voorwaar- den, welke hij eventueel aan haar verbindt,, ter algemeene kennis. Artikel 5. Overtreding van eene der bepa- lingen dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geld- boete van ten hoogste 25. De voorwer- oen, waarmede de overtreding is gepleegd, kunnen voor zoover zij den veroordeelde toebehooren, worden verbeurd verklaard. Vrijstelling militiedienst. Bij Kon. besluit is o. m. vrijstelling van Jen militiedienst verleend aan C. J. Steyaert, te Hontenisse, en J. de Kind, te St. Jansteen, beiden wegens Belgisch onderdaanschap. Verblljf ontzegd. Door den commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde (com mando Zeeland) is aan de volgende perso- nen het verblijf in zijn gezagsgebied ontzegd wegens het betrokkert zijn bij den smokkel- handel: Augustus Josephus de Letter, gebo- ren den 3den Maart 1867 te Koewacht (Ne- derlander)Arthur de Letter, geboren den 25 Maart 1892 te Koewacht (Nederlander) Victor August de Letter, geboren den 6 De- :ember 1890 te Hollange Auspierres (Belg); Emiel Wouters, geboren 21 October 1897 e Ledenberg (Nederlander); Joseph d'Hoo- •he, geboren 22 Maart 1887 te Stekene Belg'); Theodoor de Bouvie, geboren 23 \ugustus 1893 te Koewacht (Nederlander); Aloysius van Rumste, geboren 17 Septem ber 1881 te Lokeren (Belg); Petrus Augus- tinus van Peele, geboren 14 Augustus 1892 te Koewacht (Nederlander) en Asyl de Wil de, geboren den 8 Augustus 1890 te Lokeren (Belg). Allen zijn arbeider van beroep en wonen te Koewacht of houden althans daar verblijf. Kolen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Men meldt uit het v.m. 4e district aan de Midd. Crt.: Aan het kolengebrek in Zeeuwsch-Vlaan deren zal voorloopig een einde komen. Te Breskens zijn reeds twee schepen kolen aan- gekomen, terwijl nog een paar geladen lichters zullen volgen. Steenkolen. Naar de Tel. meldt, wordt eene poging aangewend om van de Duitsche autoriteiten gedaan te krijgen,dat steenkolen uit Limburg door Belgie naar Zeeuwsch-Vlaanderen mo gen worden gezonden. Als dit wordt toege- staan, dan zal dit voor Zeeuwsch-Vlaande ren een ware uitkonrst zijn, want er heerscht daar ontzettend gebrek aan brandstof. In beslag genomen. De VI. Crt. verneemt, dat gistermiddag op last van den burgemeester van Vlissingen, ingevolge de bepalingen der Onteigenings- wet door de politie beslag is gelegd op een groote hoeveelheid erwten en boonen bij een groothandetaar in zijn phkhuis opgeslagen. Deze erwten en boonen zullen nu over de verschillende winkeliers worden gedistribu- eerd ten bate der ingezetenen. De brooduitvoer naar Belgle. Op 10 Februari a.s. eindigt het consent van brooduitvoer naar Brugge, dat via St. Anna ter Muiden (Sluis) geschiedde. Men vreest, dat er geen toestemming voor ver- deren uitvoer zal plaats hebben. De onge- rustheid te Brugge en omliggende plaatsen is groot. Men weet, hoe ook hier 't brood- rantsoen is ingevoerd en men kent de eco- nomische moeilijkheden, welke door den on- beperkten duikbootoorlog nog stijgen. En 't Hollandsche" brood was zoo welkom bij het hongerlijdende volk. (Tel.) BOSCHKAPELLE. Duur gevogelte. Een landbouwer werd dezer dagen f 60 geboden voor 6 ganzen; hij wilde echter de dieren voor dien prijs niet afstaan. C L I N G E. De bewoners van het Land van Waes mo gen volgens eene nieuwe verordening voor- taan slechts bier betrekken uit Antwerpen, en dan nog maar alleen op flesschen, en niet op fust. Het doel der verordening is het tegen- gaan van het overbrengen van berichten. KAPELLEBRUG. Zooals op vele plaatsen het geval is, kan ook hier bij de thans heerschende koude door het ontbreken van steenkolen geen school worden gehouden. KOEWACHT. De Cooperatieve Boerenleenbank alhier heeft over het jaar 1916 eene zuivere winst gemaakt van 712.50 tegen 634.47 in 1915. Deze winst zal bij het reservefonds gevoegd worden, dat daardoor stijgt tot J 4627.25. Deze week moest wegens gebrek aan kolen de bijzondere meisjesschool, alsmede schonken bronzen medaille en kunstvoor- werpen ter waarde van f 10,2e prijs 10,— den heer Iz. de Hullu te Schoondijke, 3e prijs 7,50 den heer A. Buyk te IJzen- dijke en 4e prijs f 5,door den heer A. Bakker te Breskens. Er was een groote belangstelling. Volgens voorschrift ontvangt de landbou wer voor elke week, dat hij na 1 October j.l. verkoopt, een toeslag van 3 ct. per week en per H.L. graan, dat voor dien toeslag in aanmerking komt, d. i. dus voor den land bouwer, die deze week zou leveren, om- streeks 80 ct. per 100 K.G. De koopman geeft dien toeslag echter niet, wanneer hij de granen in eigen pakhuis ontvangt en er dus niet geleverd wordt aan de stapelplaats. Bij de volgens de tijdsomstandigheden lage prijzen waarvoor de landbouwer zijn graan moet leveren, zou het zeer gewenscht zijn, dat hij dien toeslag ontving, en zou de koopman aanspraak kunnen moeten maken op gelijke bijslag per week, gerekend van af den dag, dat hij de granen ontvangt, tot den dag, dat hij levert aan de Distributie- commissie. Naar wij vernemen, worden er pogingen in het werk gesteld om daartoe te geraken. Om eventueele moeilijkheden voor de landbouwers te voorkomen, is door het Hoofdbestuur van den R.-K. Boerenbond Z.-Vl. O. D. eene circulaire gezonden aan de Directie van den Landbouw en aan de Burgemeesters der gemeenten, waar de Bond eene afdeeling heeft, waarin er op ge- wezen wordt: dat indertijd de landbouwers de ver- moedelijke opbrengst van hun oogst hebben moeten opgeven; b. dat is gebleken en nog voortdurend blijkt, dat die vermoedelijke opbrengst op verre na niet wordt bereikt; c. dat dientengevolge de landbouwers onmogelijk kunnen voldoen aan de verplich- tingen, die in verband staan met de geschat- te en opgegeven hoeveelheden. s-GRAVENIlAGE OF BERN? Men schrijft uit Zurich dd. 4 Februari: Over de keuze van 's Gravenliage of Bern als de slad der toekomstige vredesonder- liandelingen is al veel geschreven. Intiisschen heeft de bekeude vredesman dr. Fried in de Neue Zurcher Ztg. van van- daag den knoop doorgehakt. De vraag. 's-Gravenhage of Bern wordt door hem be- antwoord met: 's-Gravenhage en Bern. Dr. Fried is van meening, dat de toe komstige vredesonderhandelingen zich zul •*en isplitsen in twee zeer verscliilleiMlehaude- lingen. Daar zal allereerst zijn de eonfe- rentie lei- eindiging der vijancfelijkhedcn; en ten tweede de conferentie, die door Wil son werd aangeduid, waar de grondslagen voor den blijvenden „Heiligen Vrede" ge legd zullen worden. De eerste conferentie wijst Fried aan Bern, de tweede aan 's-Gra- venhage toe, en hij zegt ook waarom. Zwitserland heeft in dezen wereldoorlog meer dan, eenig ander land de bemiddciaars- rol gespeeld De strijd heeft rondom al zijnc grenzen gewoed. Gewonden en gedeporteer- den trdkken bij lienduizenden door zijn sle- e school voor Belgische kinderen gesloten den en dorpen, vonden er overal hulp en irons Geneve zorsde voor de miefwibse- worden. Wanneer er niet spoedig aanvoer van steenkolen plaats heeft, zal ook in de beide openbare scholen het onderwijs ge- staakt moeten worden. Door het gemeentebestuur zijn maatre- gelen getroffen om de ingezetenen zoo spoe dig mogelijk van de noodige brandstoffen te voorzien. Vrijdag moesten alien, die ge brek aan kolen hadden, zich aanmelden ter gemeente-secretarie. Woensdagmorgen kwamen hier, zoo als wij reeds meldden, twee Duitsche sol- daten aan, die met een stok over den grens- draad gesprongen waren. Beiden waren geboren in Elzas en wareri respectievelijk 36 en 42 jaar. Zij waren nog maar 1 /2 dag op Belgisch Koewacht en moisten Woens- dag gekeurd worden voor het front. Zij vertelden, dat het er in de omliggende ge meenten treurig uitzag met de levensmid- delen. Er waren bijna geen aardappelen meer; wijl al de aardappelen door de Duits'chers in beslag waren genomen, be- halve 50 K.G. voor eigen gebruik. ST, JANSTEEN. Bij L. Huijgens te Kapellebrug ontstond Woensdag brand op zijn slaapkamer. Een bed, gevuld met kapok, was op onbekende oorzaak in brand geraakt. Daar dat goedje geene vlammen teweeg bracht, konden met vereende krachten grootere onheilen voor komen worden. De politie betrapte alhier in de nabij- gelegen bosschen enkele personen, die we gens gebrek aan brandstof, daaruit sparren weghaalden. Gezinnen die hier in barakken leven, heb ben met dezen nood hard te kampen. OOSTBURG. IJswedstrijd. Het Kampioenschap voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is voor de paren be- haald door den heer en mej. A. Mooije te Oostburg. Aan het kampioenschap was ver- bonden de door H. M. de Koningin ge schonken zilveren medaille en f 20,of een kunstvoorwerp van die waarde. De 2e prijs 20,de heer en mej. A. Bakker- Van Vugt te Breskens, 3e prijs f 10, den heer P. J. H. Bronswijk en mej. W. de Clercq te Oostburg, de 4e prijs 5, de heer C. J. de Zwart te Zuidzande met mej. S. van de Sande te Groede. Het kampioenschap voor mannen werd behaald door den heer P. J. H. Bronswijk te Oostburg. Aan het kampioenschap waren verbonden de door H. M. de Koningin ge I coos t. Geneve zorgde voor ting en Bern voor de liefdegaven, die krijgs- gevangenen en hun familie wisselden. Welk neulraal land heert het leere en het lijden van dezen oorlog van zoo dichtbij gezien, en zoo levendig gevoeld? Daarom meent Fried, en om nog tal van redenen meer, die hier niet alien kunnen vermeld worden, „ist die Hauptstadt der Schweiz die historische und psychologiseh bedingte Statte fur den ens ten grossen Akt der ersten Konferenz Be Hollandsche lioofdstad is door de Haagsche vredes-conferenlies, door den zelel van het Haagsche scheidsgerecht, door den zetel ook der nog niet geopende doch officieel gestichte Academic voor het volkenreeht, en vooral door de oude volkenrechtelijke traditie (Grotius!) „der gegebene Sitz der zweitm Konferenz. EEN PROTEST VAN ZWITSERLAND. Volgens de tot heden, via Duitschland, uit Zwitserland ontvangen berichten, zou de Zwitsersche regeering niet voornemens zijn het voorbeeld van Amerika te volgen en de betrekkingen met Duitschland af te breken. Toch zal de "Bondsraad, volgens de Zurcher Post en het Berner Intelligenzblatt, wel bij de Duitsche regeering protesteeren tegen den verscherpten duikbootoorlog, waar schijnlijk in verbinding met andere neutra len. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Amerika's maatregelen. De Ainerikaansche minister van Oorlog heert den aankoop van alle benoodigdheden gela-st tot de grenzen, daaraan door de be- scliikbarc kredieten gesteld. Alle draadloozc stations staan nu onder militair toezicht. Naar de „Frmikf. Ztg." meldt, moet het draadlooze telegrafische verkeer van Duitsch land met Amerika nog niet verbroken zity. Reuter verneemt, dat Bernstorff. de st van het Duitsche gezantschap te Washing ton en alle Duitsche consuls in de Veree- nigde Staten, Maandag te New-York scheep gaan voor de kortste reis over Denemarkert. Naar de „Voss. Ztg." meedeelt, zijn de 72 Amerikanen van de „Yarro\vdale vrijgelaten, daar zij verklaarden dat het hen bij hun aanhouding onbekend was, dat Duitschland bewapende handelsschepen als oorlogssche- pen beschouwde. Amerika had, zooals gemeld, den eisch ge steld lot vrijlating der genoemde zeeliedan Yolgens de „Daily Tel." zal Spanje een nota naar Duitschland zenden, waarin wordt medegedccld dat Spanje zijn rechtmatigen handel zal voortzetten. Spanje is here id t ikt neulraal le blijven maar wenscht van geen enkel reclit van een onzijdigen staat afstand tc doen. Naar nil Kopenhagen wordt ge'meld zijn Noorwegen, Zweden en Denemarken van -lan een protest tegen de Duitsche blok-' :ade le Berlljn in t© dienen. In Frankrijk heerscht geesttlrift over Wil- on's actie. In verschillende deelen van het Land houdl men geestdriftige betoogingen mor Wilson. Te Marseille heesch men zelfs le vlag. Te Londen was gister nog geen berichl 'ekomeri van nadere ontwikkeling van den oestand lusschen Amerika en Duitschland. en der grootste verrassingen is dat paci- istische Amerikanen noch Duitseh-Ameri- canen eenige geneigdheid betoonen te pro- esleeren, tegen welke beslissing ook, die Je president zal nemen. De berichten uit Zuid-Amerika hebben te londen groote voldoening gewekt. Het schijnt, dat Argentiuie, Brazilie en Chili waarscljijnlijk mede de leiding in deze crisis zullen nemen. In bevoegde kringen te Lon den is men van meening, dat een actie van .e :e combinalie natuurlijkerwijze den vorm zal aannemen van een ernstig antwoord op de bedreiging van Duitschland en van be- scherming harer scheepvaart door het in beslag nemen van Duitsche schepen, die zich in haar havens bevinden. Wat Spanje betreft, uit een officieel be- richt blijkt, dat de koriing buitengewoon belang stelt in den toestand en den kabi- nelsraad heefl bijgewoond, waarin het ant woord aan Duitschland werd behandeld en de regeeringen van de SKandinavische rij- ken en van Nederland houden zich thans in hoofdzaak bezig met het nagaan van het bijzondere gevaar, dat uit de jongste Duit sche bedreiging voor haar eigen scheepvaart kan voortvloeien. EEN DUITSCHE DUIKBOOT GEZONKEN. Naar het Hamburger Fremdenblatt mede- deelt, is de geredde bemanning van de aan de Noorsche kust gezonken Duitsche duik boot, Stockholm gepasseerd, op doorreis naar Kiel. De aanval van het Engelsche oorlogsschip op de duikboot heeft's nachts plaats gehad in een sneeuwjacht. JAPANNERS IN SIBERIE. Volgens de Pester Lloyd hebben de Ja- panners op een deel van den Oost-Siberi- schen spoorweg den militairen bewakings- dienst overgenomen, omdat door gebrek aan Russisch personael de veiligheid van het vervoer van de Japansche munitie en van het Japansche geschut gevaar Iiep. Even- eens verrichtten de Japanners in noordelijke havens in grooten getale assistentendien- sten. EEN EISCH VAN AMERIKA INGEWILLIGD Naar de Voss. Ztg. mededeelt, zijn de 72 Amerikanen van de Yarrowdale vrijgelaten, daar zij verklaarden dat het hen bij hun aanhouding onbekend was, dat Duitschland bewapende handelsschepen als oorlogssche- pen beschouwde. EEN NIEUW DUIKBOOTJE VAN FORD. De Daily Chronicle verneemt uit New- York, dat de bekende Amerikaansche auto- mobiel-fabrikant Henri Ford, die in geval van oorlog zijn geheele fabriek ter beschik king van de Amerikaansche regeering stel- len wil, verklaard heeft, dat bij dagelijks duizend kleine duikbooten kan bouwen. Deze duikbooten zijn twintig voet lang en kunnen door een man bestuurd worden. VRIJGESPROKEN. In October 11. was de echtgenoote van een Fransch soldaat, die gedeserteerd was, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij haar man huisvesting had ver leend. Zij ging in hooger beroep en is nu vrijgesproken. De vrijspraak was gebaseerd op de overweging, dat geen wet aan een vrouw kan toestaan, toegang en onderko- snen te weigeren aan haar man, terwijl het bov6ndien het eischen zou zijn van een op- offering boven haar kracht, van een vrouw te vergen, haar man te gaan aangeven. ZESDUIZEND VOET BOVEN DE SOMME. In Lloyds News beschrijf't een vlieger zijn gewaarwordingen bij een vlucht over het gevechtsterrein aan'de Somme: „Zesduizend voet onder mij lag de wil- dernis leelijk, bruin en pokdalig die de harmonische afwisseling van groene vel- den en veelkleurige oogstvelden en fantas- tische bosschen schond. Het is de mistroos- tige strook, die de fronten scheidt. Nu vlieg ik boven een streek, waar groote daden verricht worden en velen een helden- dood sterven. Rechts van mij vloeit de ri- vier, waarnaar een groote slag genoemd wordt; zij stroomt kronkelend naar het noor- den, maakt plotseling een scherpe bocht naar het westen toe, ten zuiden van de be- langrijke stad „Presque pris". De vreemde lijnen die van boven af gezien aan het kron kelend spoor van een slang doen denken, zijn de loopgraven der frontlinie, de steun- en de communicatielijnen. De kleine uit- steeksels zijn de sappen. De sombere strook Niemandsland met zijn granaattrechters, lij- ken en draadversperringen is nauwelijks waarneembaar. Het oppervlak van de bruine strook is door ontelbare granaten gescheurd en ge- teisterd. Aan den zoom, tusschen struik- gewas en heuveltjes, staan de kanonnen. Er achter, er voor en er omheen loopen de verbindingsschakels in de oorlogsketen, de telegraaf- en telefoondraden. En door dit alles heen maar verborgen voor de oogen van den waarnemer, zwem- men de slaven van het kanon en het ge- weer. Deze rulnes, die op verlaten afvalhoopen gelijken waren eens dorpen. De wereld kent hun namen uit de officieele verslagen van aanvallen en tegenaanvallen, van verover-ing en herovering. Elk vertelt een verhaal van systematische bombardementen, van ineen- geschoten muren, van woeste gevechten van man tegen man, van plotselinge ontruiming en bezetting. De afstand tusschen de puinhoopen aan den westelijken zoom van de wildernis en die aan de oostelijken zoom geeft den om- vang van het in drie maanden veroverd ter- rein. I I ..ilI 1 1 R iron

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 5