De Ooriog, De krrgsTje&rijven. Amerika is een land, dat nog ruim voor zien is van ijzer en staal, van steenkool, graan, vet en alle verdere levensmiddelen. Amerika grenst niet aan de oorlogvoerende lar.den; het is, integendeel, door een breeden Oceaan daarvan gescheiden, voor de centra- len bijna onbereikbaar. In de Amerikaan- sche havens liggen tallooze Duitsche sche- pen, waaronder van de grootste en prach- tigste, die de Duitsche vloot telt. Deze alle zouden, ingeval van ooriog, ten bate van Amerika verbeurd verklaard worden. Stel nu daartegenover ons land. Niette- genstaande de betrekkelijke welvaart, die tot nu toe ook onder den ooriog heeft voort- geduurd is ons land op het oogenblik vrif- wel uitgeput. Al, waarover Amerika uit zich zelf beschikt, moeten wij verkrijgen van overzee, of uit Duitschland. Maar onze overzeesche aanvoeren zijn tengevolge van de politick der entente tot een minimum be- - perkt geworden. En Duitschland levert wei- nig of niets meer. Men heeft ons verhinderd eenigerlei voorraad voor moeilijke tijden aan te leggen. Er heerscht hier steenkolen- nood, gebrek aan graan, gebrek aan de meest noodige voedingsproducten, ook aan vet. Ijzer en staal hebben wij nagenoeg niet. Wij zijn naburen van het Duitsche rijk, waariegenover president Wilson ons het hooge spel mee zou wilien laten spelen, dat Amerika zonder veel risico voeren kan. Onze Oostgrenzen liggen vrijwel open. Dit zijn nu slechts enkele verschilpunten, waaruit blijkt, dat onze internationale po- sitie nog wel iets anders is, dan die van Amerika en dat wij dus bij de beslissing, die onze regeering te nemen heeft, nog wel enkele elementen meer in rekening moeten worden gebracht, dan die zich vdor Amerika opdoen. We schrijven dit natuurlijk niet om in- vloed uit te oefenen op onze regeering. Daartoe missen wij voldoende gegevens. Onze regeering heeft in de afgeloopen week niet stil gezeten; zij zal mogelijk reeds met andere neutralen in voeling geweest zijn, wier positie meer dan die van Amerika, met de onze overeenstemt. Ook kan zij met de oorlogvoerende rijken in besprek zijn ge weest, om voor ons land eene uitredding uit de moeilijkheid, waarin het door de ver- scherping van den durkbootoorlog geraakt is, te vinden. Men zou ook van dat alles kennis moeten hebben, om aandraftg in deze of gene richting te kunnen uitoefenen al zafhet daaraan van onverantwoorde- lijke zijde in deze dagen wel niet ontbre- ken. Wij onthouden ons daar echter met angstvalligheid van. Waar wij slechts op wijzen wilien, is de mogelijkheid, dat de beslissing van onze verantwoordelijke regeering anders zou uitvallen, dan president Wilson haar zoo gemakkelijk heeft' uitgebakend. President Wilson's rede heeft hier te lande vanzelf beroering teweeg gebracht. Er zijn er ongetwijfeld, die haar zullen hebben be- - groet met hoop, zooals men een nieuwen dageraad tegemoet gaat. Er zijn er ongetwij feld ook zeer velen, die over het risico, om door een niet voldoend in alle consequen ces overdachten stap in den ooriog betrok- ken te v/orden, niet lucht denken. Er zijn er ten slotte en dit zullen wel de meesten wezen die, gelijk wij, van oordeel zijn, dat de eer en de belangen van ons land tot nu toe bleken, bij de tegen- woordige Regeering in goede handen te zijn, en dus ook in deze aangelegenheid haar handelingen blijven tegemoet zien, in het volstrekte verfrouwen, dat onze regeering bij hetgeen zij te doen en te laten heeft, slechts uitsluitend Nederlandsche overwe- gingen den doorslag zal laten geven, en zich niet van buitenaf zich haar houding zal laten suggereeren. Die houden voorloopig het hoofd koel. De steenkolenschaarschte. Naar aan de N. R. Crt. gemeld wordt is Duitschland bereid, in den vervolge elke maand 320.000 ton steenkool te leveren, in- dien Nederland zelf voor het vervoer zorg wil dragen. Deze op zichzelf zeer te waardeeren be- reidverklaring van Duitschland brengt in den oogenbiikkelijken moeiiijken toestand geen wijziging. Immers, zoolang het scheepvaart- verkeer op den Rijn gestremd blijft, is een eenigszins omvangrijke aanvoer van kolen uit Duitschland uitgesloten. Men heeft zich er mitsdien op voor te bereiden, dat zoowel door de stremming van het scheepvaartver- keer in het bijzonder als door de verminde- ring van de toch reeds zeer geringe voorra- den in het algemeen de kolenvoorziening nog gedurende langen tijd zeer moeihjk zal blijven. Duitsche versterkingen langs de grens, Men meldt van de Duitsch-Geldersche grens aan de N. R. Crt., dat de Duitsche mi litaire versterkingen langs onze grens ver meerderen. In het Reichswald bij Kleef in het z.g.n. Himmelsthal moeten zelfs Zeppe- linloodsen verdekt zijn gebouwd. Volgens Duitschers, die juist Kleef en Kranenburg gepasseerd zijn, vertoeven in de Duitsche grensplaatsen duizenden soldaten, alien zwaar bewapend. Vele grensbewoners heb ben den laatsten tijd hun kostbaarste voor- werpen ingepakt om op het eerste sein te kunnen vluchten. Men kan den Duitschen grensbewoners die groot gebrek lijden, de Engelsche invals- vrees maar niet uit het hoofd praten. De onrust en het gebrek nemen toe. kaansche menschenlevens en eigendommen niet wordt voldaan, hebben schrijft het Alg. Hbl. in Duitschland wel grooten in- druk gemaakt, een indruk dien men kan lezen tusschen de regels door der artikelen, waarin wordt gezegd, dat het Duitschland onverschillig kan zijn of er bij de tien mo- gendheden, die tegen de Centralen strijden, zich nog een elfde voegt. Op eenigszins smalenden toon wordt daarin gesproken over het Amerikaansche leger, dat nu in den strijd tegen Mexico gebleken is niet zoo heel schitterend te zijn. Maar men vergeet daar- bij het voorbeeld van Engeland, dat in twee jaren van zijn klein leger een millioenen- leger heeft gemaakt, dat den eerbied moet afdwingen zelfs van de militaire leiders der Centralen. Grooter echter dan de militaire en de zeker niet te verwerpen economische steun, dien Amerika aan zijn bondgenooten zou kunnen verleenen, is de moreele beteekenis van de door Wilson aangenomen houding. Hier staat de idealistische en voor den wereldvrede werkende president der Ver- eenigde Staten tegenover een wijze van oor- logvoeren, die hij afkeurt. Niet, omdat Duitschland, na 2i/2 jaar de hongerkuur te hebben ondergaan die de staatkunde van Engeland het oplegde, zich thans Wil ver- dedigen, door ook voor Engeland de blok- kade, de afsnijding der aanvoeren, de hon gerkuur dus, af te kondigen. Maar door de methode van den duikboot- oorlog, door de mededeeling, dat zonder onderzoek en zonder waarschuwing, ieder schip, dat in de door Duitschland als ge vaarlijk aangegeven zone komt, zal worden in den ^tond geboord. Er is verschil in methoden, een verschil, dat teveel over het hoofd wordt gezien door de Duitsche bladen, die in de blokkade-af- kondiging van Duitschland niets anders zien, dan een antwobrd op de blokkade, door En geland afgekondigd. Zeker, het aanhouden onderzoeken en somstijds vasthouden van neutrale sche- pen door Engeland, was onaangenaam weliicht zelfs in strijd met het zeerecht, dat steeds bepaalde: -„dat de neutrale vlag de lading dekt";de dwang om een N. O. T op te richten of een S. S. S., de vexaties waaraan Noorwegen en Zweden bloot ston- den, waren hinderlijk. Maar dat geeft nog niet aan anderen het recbt, dag in, dag uit schepen te vernietigen, ook als zij geen contrabande vervoeren, ook als de ladingen geconsigneerd zijn aan een neutrale regee ring, zonder te zorgen voor het leven van de opvarenden. Dat is het verschil. En dat wordt door de Duitsche bladen over het hoofd gezien De redeneering, dat de neutralen dan maar niet moeten varen, gaat niet op. De' vrijheid der zeeen, waarvoor president Wil son opkomt, is op dit oogenblik een chimere. De zee is niet vrij; zij wordt door de oorlog- voerenden onvrij gemaakt, ten nadeeie der neutralen, in het belang van de belligeren- ten. Maar nog steeds geldt de oude spreuk: „Navigare necesse" vooral voor koloniale neutrale mogendheden, en voor hen, die voor de voorziening hunner levens- behoeften afhankelijk zijn van de aanvoe ren uit de landen van overzee. En voor dezen is de Duitsche blokkade ook al laat zij een vaargeul open, een nog grooter ge- vaar, dan het tot dusver voor hen door de blokkade-afkondigingen kon ontstaan. Het gaat toch niet om onzen handel en het scheepsverkeer met de Entente gedurende een paar maanden te staken", zooals de Kreuz. Ztg. dat noemt, het gaat om onze verbinding met onze kolonien en het aanvoe ren van wat voor ons levensonderhoud en voor onze industrie noodig is. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besluiten, door president Wilson ge- nomen betreffende de toekomstige verhou- ding tot Duitschland, zoo aan den Ameri- kaanschen eisch tot het ontzien van Ameri- Van de slagvelden op de verschillende fronten valt niets bijzonders te melden. De patrouiile- en verkenningsgevechten, die hier en daar worden geleverd, zijn nergens van belangrijken aard. DE BREUK TUSSCHEN AMERIKA EN DUITSCHLAND. Zaterdag sprak president Wilson het Con gres toe. De zaal was overvol en de ge- zanten van alle neutrale staten waren aan- wezig. De parlementsleden ontvingen Wil son met toejuichingen. President Wilson herlnnerde aan de Ame rikaansche nota van 8 April en de torpe- deering van de Sussex (passagiersboot) en Duitschland's antwoord daarop van 4 Mei, benevens aan Amerika's antwoord van 8 Mei, waarbij de Duitsche verzeke- ringen werden aanvaard. Vervolgens maak- te de president melding van het Duitsche memorandum van 31 Januari en zei: In verband met deze verklaring, waarbij plotseling en zonder voorafgaande mede deeling, opzettelijk de plechtige belofte ge- geven in de Duitsche nota van 4 Mei, werd teniet gedaan, blijft de regeering van de Vereenigde Staten geen andere keuze welke vereenigbaar is met de waardigheid en eer van Amerika, dan den maatregel te nemen, voorzien bij haar nota's van 8 April, voor het geval Duitschland zijn duik- boot-oorlogvoering niet zou opgeven. Daarom heb ik minister Lansing opge- dragen den gezant Bernstorff mee te deelen, dat de diplomatieke betrekkingen met Duitschland zijn afgebroken en de Ameri kaansche gezant te Berlijn onmiddellijk zal worden teruggeroepen en dientengevolge Bernstorff diens passen te overhandigen. Niettegenstaande deze onverwachte han- deling van de Duitsche regeering en dit plotselinge en diep betreurenswaardige af- wijken van haar belofte aan de Amerikaan sche regeering op een oogenblik van uiterst- kritieke spanning in de betrekkingen tus schen beide regeeringen, weiger ik te ge looven, dat de Duitsche regeerders werke- lijk van plan zijn te doen, hetgeen zij, naar zij ons meedeelden, niet gerechtigd achten te doen. Ik kan me niet voorstellen, zij zich niet de oude vriendschap tusschen beide naties zullen herinneren en niet zul len denken aan hun plechtige belofte, doch Amerikaansche schepen en levens zullen vernietigen in halsstarrige doorvoering van hun wreede oorlogvoering ter zee. Alleen bepaalde en openlijke daden van hun kant kunnen mij dit doen gelooven. Indien mijn diep geworteld vertrouwen in Tuin- ernst en voorzichtig overleg niet gegrond mocht blijken; indien Amerikaan sche schepen en levens worden vernietigd in onverschillige schending van het volken-, recht en de voorschriften der menschelijk- heid, dan zal ik't congres machtiging ver- zoeken de noodige maatregelen te treffen, cm onze zeelleden en ons volk te bescher- men bij hun vreedzaam en wettig verkeer op de zee. (Deze woorden lokten krachtige toejui chingen uit.) Ik kan niet anders handelen. Ik houd 't voor uitgemaakt, dat alle neutrale regee ringen hetzelfde zullen doen. Wij wen- schen geen conflict met de Duitsche regee ring. Wij zijn oprechte vrienden van het Duitsche volk en verlangen emstig in vrede te blijven met de regeering, die voor dat volk optreedt. Wij zullen niet gelooven, dat zij ons vijandig gezinjj, is, tenzij en totdat wij gedwongen worden dit aan te nemen; wij streven naar niets anders dan naar een billijke bescherming van de ontwijfelbare rechten van ons volk. Wij wilien geen zeli- zuchtige doeleinden nastreven. Maar wij wilien alleen handhaven de aloude begin- selen van ons volk en ons recht op vrijheid, rechtvaardigheid en ongestocrd leven. Dit zijn de grondslagen- van vrede, niet van ooriog. Geve God, dat wij niet worden gedwon gen ze te verdedigen tengevolge van daden van opzettelijk onrecht van de zijde van de Duitsche regeering. De rede van den president maakte een diepen indruk ook op de diplomaten, onder wie alle gezanten van de Zuid-Amerikaan- sche republieken en andere neutrale staten. De ernst van het oogenblik bleek uit de aanwezigheid van de leden van het hoogste gerechtshof, de ministers en andere hooge ambtenaren. Als gewoonlijk begeleidde een commissie uit beide Huizen den president naar het spreekgestoelte. De aanwezigen rezen bij zijn binnentreden op en barstten in gejuich en applaus uit, toen de presi dent, met strak en effen gelaat, boog en uiterst langzaam zijn rede begon voor te lezen. Diepe stilte heerschte in de grootc zaal, toen Wilson de onderhandelingen met Duitschland schetste; de vergadering ap- plaudisseerde, toen hij verklaarde aan den minister van buitenlandsche zaken te heb ben opgedragen den Duitschen ambassadeur niede te deelen, dat de diplomatieke betrek kingen waren afgebroken. Het Congres en het publiek op de tribu nes juichte, toen president Wilson verzeker- de, niet te kunnen gelooven, dat Duitsch land zijn beloften over het hoofd zou zien en Amerikaansche schepen en levens van Amerikaansche burgers zou vernietigen. Luider nog en meer algemeen werd het ge juich bij zijn mededeeling, dat hij opnieuw voor het Congres zou verschijnen, om machtiging te vragen de noodige maatrege len te treffen voor een bescherming van Amerikaansche zeelieden en het Amerikaan sche volk. Aan het einde stond het Congres op, juichte hem toe en wachtte staande totdat hij de zaal verlaten had. Een Amerikaansch stoomschip getorpe- deerd. Het Amerikaansche stoomschip Housato- nic is in den grond geboord. De Housatonic (3143 ton) was gebouwd in 1891, behoorde aan de Housatonic S. S. Co., te New-York. Volgens een bericht, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Washington van den Amerikaanschen consul te Ply mouth ontving, kreeg het stoomschip Hou satonic, alvorens het door een Duitschen onderzeeer tot zinken werd gebracht, de waarschuwing de bemanning te redden. Lloyds meldt, dat de kapitein en de be manning van de Housatonic ontscheept zijn. Amerika stelt een eisch aan Duitschland. Uit Washington wordt, d.d. 3 Februari, gemeld: Amerika heeft aan Duitschland den eisch gesteld tot onmiddellijke invrijheids- stelling van de A.merikanen, die door het kaperschip in den Atlantischen Oceaan ge- vangen zijn genomen. Dit betreft de Ariierikanen, die door de Yarrowdale te Swinemiinde zijn aange- bracht. Er zouden 60 Amerikaansche zeelieden in het geinterneerdenkamp Diilmen, in West- falen, zijn opgesloten. Convoyeeren van Amerikaansche schepen. De kwestie van het convoyeeren der Ame rikaansche schepen op de vaart door het blokkadegebied wordt door de Amerikaan sche regeering overwogen. Zullen de Duitsche schepen in beslag wor den genomen? Het eerste gevolg, dat men van de breuk verwacht, is de inbeslagneming der prach- tige Duitsche handelsschepen, die in Ame rikaansche havens geinterneerd liggen. Er zijn reeds berichten dat het Duitsche stoomschip Kronprinzessin Cecilie (19.500 ton), van de Nordd. Lloyd, te Boston is in beslag genomen. Evenzoo zouden vier stoomschepen van de HamburgAmerika- lijn te Panama zijn in beslag genomen. In een nader bericht wordt echter ge zegd, dat de Amerikaansche regeering niet van plan is de Duitsche handelsschepen, die in de Amerikaansche havens opgelegd zijn, in beslag te nemen, daar zuiks een oorlogs- daad zou zijn. Anderzijds stonden oorlogsschepen als de Prinz Wilhelm en de Prinz Eitel Friedrich, die tijdelijk geinterneerd waren, reeds on der bewaring van de Vereenigde Staten. De Appam en de Kronprinzessin Cecilie, die door de Amerikaansche justitie onder bewaring zijn genomen, stonden technisch reeds onder toezicht van de gerechtshoven. De ambtenaren verklaren, dat de maatregel van de autoriteiten van het Panamakanaal om vier Duitsche "koopvaarders in beslag te nemen, ongetwijfeld een maatregel is van tijdelijken aard en genomen met het doel om te beietten, dat de bemanningen de schepen in de lucht zullen" laten vliegen en daardoor het kanaal in gevaar brengen. DE AMERIKAANSCHE GEZANT TE BRUSSEL BLIJFT VOORLOOPIG. De Belgische gezant Havenith, werd Zon- dag naar uit Washington gemeld wordt uitgenoodigd op het ministerie van bui tenlandsche zaken te komen, waar hem werd medegedeeld, dat de Vereenigde Sta ten hun diplomatieke vertegenwoordigers uit Belgie niet zouden terugroepen, alvorens de handelingen der bezettende macht het voor hen onmogelijk zouden maken, hun werkzaamheden voort te zetten. Het honderdtal Amerikanen, die het on- dersteuningswerk in Belgie leiden, zullen op hun post blijven totdat de Duitschers hen dwingen, de grens over te ©aan. De Amerikaansche gezant Whitlock zal te Brussel blijven totdat hij gedwongen wordt, de Belgische regeering naar Le Havre te vol- EEN VELDSLAG OP HET IJS. De Duitschers zijn naar uit Petrograd gemeld wordt druk in de weer, verster kingen aan te leggen in de streek van Kovel, in weerwil van hej ruwe winterweer; ter vergemakkelijking hunner operaties en con- centraties hebben zij hier een militaire hulp- lijn aangelegd van Kovel naar Pinsk. Het vaste voornemen schijnt nog steeds bij de Duitschers te bestaan, de hier doorgedron- gen Russen terug te werpen in hun vroegere stellingen bij Baranowitsji. Het belangrijk- ste gevecht van de laatste dagen, hier ge leverd, had plaats op het ijs van de bevroren rivier Schara, ten zuiden van de stad Ba ranowitsji. De Duitschers zetten 's nachts den aanval in bij heftige koude, hopende aldus de Russen te verrassen. Toen echter de Duitsche aanvalscolonnes in gesloten fot- matie over het ijs naderden, openden de Rus sen hun concentrische artillerie- en mitfail- leurvuur. In verwarring trachtten de aan- vallers terug te trekken op hun eigen oeven van de Schara. Doch op dit oogenblik lie- ten de Russen de mijnen springen, welke zij onder het ijs hadden geplaatst. De ver- woesting onder de Duitschers was ontzet- tend, en geheele afdeelingen verdwenen in de in het bevroren oppervlak geslagen gaten. S300 SCHOENFABRIEKEN STOPGEZET. De toonaangevenden onder de Duitsche schoenfabrieken achten een combtnatie van alle fjibrieken in linn branche noodzakelijk. Van de 1500 in Duitschland blijven er hoog- stens 200 aan den arheid om de burgerlijke bevolking van het noodige sehoeisel te voor zien. De stilliggende fabrieken zullen niee- deelen in de winst der fabrieken, die het bedrijf voortzelten. Safr.OOO KOSTELOOZE MIDDAGMALEN PER DAG. Het aantal personen, dat te Berlijn ge- bruik komt maken van de stedelijke voedsel- verstrekking in het groot neemt voortdurend toe. Donderdag was 't aantal liefhebbers niet minder dan 130.000. In de voorste den doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Bekent men de personen er bij, die dage- lijks nog andere liefdadige eetgelegenheden benutten dan zijn er thans rdeds ongeveer 350.000 personen, die van dergclijke open- bare inrichtingen gebruik maken. DE SAMENZWERING TEGEN ILOYD GEORGE. Uit het onderzoek in zake de samenzwe- ring tegen de ministers Lloyd George en Arthur Henderson is aan het licht gekomen, dat de samenzweerders het plan hadden de ministers door vergiflige pijlen te dooden. Mevroirw Wheeldon, de aanstichtster van het oomplot, verklaple het plan aan een be- ambte van de geheime politic, die, voor- gevende diensiweigeraar te zijn, haar ver- trouwen won en hierdoor in de gelegenheid werd gesteld het complot te verijdelen. Het blijkt, dat mevrouw Wheeldon voor- lieen een militant kiesrechtstrijdster was, die schuld heeft aan de brandstichting in de kerk te Breadsall in' Juni 1911. Een zeer gevaarlijk vergif, dat door de Indianen wordt gebruikl, om hun pijlen te vergifligen was door Mason, den schoon- zoon van mevrouw Wheeldon vers trek t, die aan bet laboratorium van de Hartlev-universiteit te Southampton verbon- den was. Vergiflige pijlen zouden op Lloyd George worden afgeschoten, wanneer hij op zijn villa te Walton vertoefde. De publieke aanklager las voor de recht- bank een aantal schandelijke brieven voor. die mevrouw Wheeldon had geschreven, die den aanwezigen op de tribunes kreten van verontwaardiging en gefluit ontlokten. De tenechtzitling wordt aanstaanden Maan dag voortgezet. Naar men meent, is het Russische s.s. Ce- rera (3512 ton) en het Engelsche Wartenfels (4511 ton) tot zinken gebracht. LONDEN, 6 Februari. (Reuter.) De vol- gende schepen zijn vermoedelijk alle in deh grond geboord: het Noorsche stoomschip Regal (892 ton) 22 leden der bemanning zija op zee opgepikt; de bark Wasdale, 19 leden der bemanning zijn op zee opgepikt en de bark Sungdal, waarvan 25 leden der beman ning op zee zijn opgepikt. BERLIJN, 6 Februari. (Wolff.) Een onzer teruggekeerde duikbooten heeft, behalve de reeds vermelde twee Engelsche schepen van tezamen 7400 ton, nog het Italiaansche s.s. Bisagne (2252 ton), het Portugeesche zeil- schip Hinho (500 ton), een bewapende vrachtboot van 3500 ton in den Atlantischen Oceaan in den grond geboord en bovendien in Engelsche wateren bij nacht twee onbe- kende vrachtschepen van ongeveer 2000 en 4000 ton. De duikboot heeft een kanon buit gemaakt en 3 gevangenen meegebracht. KRISTIANIA, 6 Februari. (Wolff.) Vol gens een telegram aan het ministerie van buitenlandsche zaken is het te Bergen thuis- behoorende stoomschip Edin Barry, naar Lissabon onderweg, 2 Februari om vier uur 20 mijlen ten N.-W. van Ouessant zonder waarschuwing in den grond geboord. Een machinist en een stoker, beide uit Bergen, zijn gedood. LONDEN, 6 Februari.N (Reuter.) De ad- miraliteit deelt mede: De gezagvoerder van het Amerikaansche s.s. Westwego (5275 ton) meldt, dat den 31sten Jan. de Duitsche duikboot U 45 vijf schoten op zijn schip af- vuurde. De kapitein stopte en zond een boot met de scheepspapieren. De duikboot vroeg toen, onder bedreiging het schip in den grond te zullen boren, ais 't verzoek werd geweigerd, olie van de Westwego. De be- wering van de Duitschers, dat zij de belan gen der onzijdigen zullen ontzien, wordt niet versterkt door deze verklaring van den ge zagvoerder van een onzijdig schip. TEE NEUZEN, 7 Febr. 1917. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerscand 772 2 Kopen- hagen. Laagste barometerstand 765 Zuid-Dnitscb- land. 1 Verwaebting tot den avond van 8 Febr. Zwakke tot matige wind uit Oostelgke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, strenge vorst. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De heer R. Drost heeft ontslag genomen als lid der Kamer van Koophandel en Fa brieken. Naar vernomen wordt, is de heer Drost voornemens binnenkort deze ge- meente te verlaten en zich te Apeldoorn' te vestigen. Er zijn nu in bovengenoemd college vier vacatures, n.l. 2 zetels wegens periodieke aftreding op 1 Januari a.s., waarin door het niet-aannemen der benoeming door de ge- kozenen nog niet is voorzien, en 2 wegens bedanken. Voor 3 zetels heeft op 27 dezer de stem ming plaats, op 2 verschillende stembriefjes. dat DE DUIKBOOT- EN MIJNOORLOG. Aan de N. R. Crt. wordt geseind: LONDEN, 6 Februari. (Lloyd.) Het En gelsche s.s. Warley Pickering (4196 ton) is in den grond geboord. LONDEN, 6 Februari. (Reuter.) Het En gelsche s.s. Floridian (6930 ton) is in den grond geboord; 16 matrozen zijn gered. LONDEN, 6 Februari. (Lloyd.) Het En gelsche zeilschip Belford (1905 ton) is in den grond geboord en, naar verluidt, ook de Noorsche bark Tamara (453 ton). LONDEN, 6 Februari. (Reuter.) Het Brit- sche s.s. Port Adelaide is tot zinken ge bracht; de stoomtreiler Resolute heeft 96 menschen van de bemanning en de passa giers op zee opgepikt. Wedstrijden op de IJsbaan. Maandag heeft de ijsclub ,Ter J"1 Neuzen" het met de uitgeschreven wed strijden beter getroffen dan de vorige week. Het was nu keurig weer, de zon scheen, een niet merkbare zuidelijke wind en toch flink doorvriezend. Er hadden zich voor de verschillende wed strijden een groot aantal deelnemers laten inschrijven. Voor pijlwerpen door personen beneden de 15 jaar waren 48 deelnemers. De prijzen werden gewonnen door: le prijs Jantje Kuijpers, 2e prijs D. Solleveld, 3e prijs Koosje de Kraker, 4e prijs Jan de Feijter Pz., 5e prijs R. Begheijn, 6e prijs W. Verlinde, 7e prijs George Klaassen, 8e prijs Doortje Tazelaar, 9e prijs A. Koene, lOe prijs Nico Duizendstra, lie prijs G. Kaan, 12e prijs Paula Voerman, terwijl de prijs voor den jongsten deelnemer werd toegekend aan T. No'.son (5 jaar) en die voor de jongste deelneemster aan F. Verlinde (6 jaar). Aan pijlwerpen voor personen boven de 15 jaar werd door 51 dames en heeren deel- genomen. De prijzen werden gewonnen als volgt le prijs (een gouden broche) mevr. Retel- de Witte, 2e prijs een gouden dasspeid de heer G. de Ridder, 3e prijs een byouterie- doosje de heer K. Duizendstra, 4e prijs een dames-taschje, mej. J. de Smidt, 5e prijs een dames zakmesje, mej. Marie de Kraker en 6e prijs een zakmes, de heer L. A. de Jong. Hardrijden voor heeren boven de 20 jaar. Daaraan werd door 24 heeren deelgenomen, enkelen uitgezonderd alien als militair hier in garnizoen. De prijzen werden bij den beslissingswed- strijd gewonnen als volgt: le pr., een zilve- ren medaille en f 5, de heer A. Beetstra van Akmarijp; 2e pr., bronzen medaille en 4, de heer A. »Slachtman van Heerenveen; 3e pr., J 4 de heer J. de Boer van Terns; 4e pr.| f 3,50, de heer J. Riesebos van Kampen, en 5e pr., 2,50, de heer B. Haagsma, van Buitenpost. De prijswinners zijn alien alhier in garni zoen zijnde militairen. Hardrijden voor dames. Deelnemers 5. le pr., mej. G. Prins van Sas van Gent, 2e pr. mevr. Duizendstra en 3e pr. mej. J. Elzinga. Voor zoover geen medailles en geldprijzen zijn vermeld, bestonden de prijzen uit kunst- voorwerpen. Na afloop van de wedstrijden had ook de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2