f j j; r fi LandliosiwbRrjohteii G£M£ft»G0£ BtHiCHTEN. voor Belgie? Het lnvam er op aan over Vlaanderen been Duinkerken en Calais te bemachligen om aid us Engeland klein le krijgen Men won ons land vergroolen pm hetbeter le verknerh (en en voor gesclienken als de zoogezegde leruggave van Franseh-Vlaande ren kunnen wij best (be-dan ken. Maar evenmin als Frausch-Vlaanderen gel- den onzc begeei'ten Zeeuwsch-Vlaandercn. Wat /ouden wij liebben aan een paar honderdduizend Nederlandsch-sprekenien meer, indien wij zelf mpegerukt word en in een stel el van verbonden. waarvan hot ge lled zou neerkonien op een Vlaamsrh-doo- dend systeem? Hoe zou het Vlaamsriie-Volk zidi normaal kunnen onlwikkelen indien zijn Noorderburen ten gevolge van nieuw-e pulitieke geschillen en economische verwij- dering. als door een Chineeschen muur van het Vlaamsehe volksleven gescheiden werden, waarop de NcdeiT.mds.che hesdiaving moet kunnen inwerken indien het Vlaamsehe volk zijn hooigere roeping volbrengen wil? Ik begrijp. waarom Ylaainschhaters van ..diverse plumage" zich op het gebied der annexaties onhnoeten. Zij handelen op vol- komen logisdie wijze. Zij weten, dat Vlaan deren kau getroffen worden door twist en tweedra hi tusschen Nederland en Belgiei Maar ook onze logiek is even strong;even taai-en even onverbiddelijk. Dat men zulks w-ete waar men het weten moet, bij land- en bpndgenoot. NA DiEN OORLOG. Het emigres der Engelsche arbeidspartij heeft zich evenals de Fransche socia- 1 is ten erklaard tegen een -economischen oorlog na bet lotslandkomen van vrede en als zijn oordcel te kennen gegeven, dal de werlejnde stand in alle landen der entente zidi inoet verzetten tegen de p-olitiek, dienaanguande ter economische couferen- tie te Parijs overwogen. Het con gees luidt deze motie, die voorgesteld werd door Snowdeik verder vertangt een poliliek van vrijen handel voor alle landen, met waarborgen voor de handhaving van in- ternafionale arbeidsvoorwaarden, vastgestcld door internationale overeenkomslen der vak- vereenigingen. Voorts heeft het congres zich uitgespro- ken tegen den invoer van kleurlingen als arbeidskrachten in Engeland. VET VOOR D E Ml IN I1IEARBEIDERS. Graaf Sdivverin-Lowitz, voorzitter van de commissie voor de ,,Hindenburgspende" door Duitsdie landhouwers, heeft den Keizer ge- seind, dat dengevolge van Hindenburg's op~ wekking aan de boeren in den korten tijd van zes welcen tot dusver reeds meer dan 1 Va millioeu kilo reuzel, spek en vleesch- W'aren voor de inunitiearbeiders der Dui- sclie Industrie zijn geschonken. I "Kit SKUZlSN, 31 Jan. 1917. Het weerbericht van het meteorolo- g;reh instituut te !)e Bildt van heden luidt ab nlyt Hoogste barometerstand boven 760 Oost- Duitsehiand Laagste barometerstand onder 755 Zuid- Duitschlacd. Verwae.hting tot den avond van 1 Febr. Zwakke tot matige Oost-liike tot Noor- delijke wind, zwaar tot. half bewolkt, weinig of 'geen sneeuw met matige vorst in bet Noorden in het Zuiden meer kans op sneenw met matige tot strenge vorst. De beer Jac. van de Ree. f Bij de familie alhier werd gisteren bericht ontvangen dat de beer J. van de Ree, vroe- ger arts en lid van den gemeenteraad al hier, is overleden. De heer Van de Ree was na zijn vertrek uit deze gemeente arts te Bolnes, tot hij voor enkele jaren door eene smartelijke ziekte werd aangetast. Colleete voor alleenstaande blinden. De coilecte ten bate van het Tehuis van alleenstaande blinden van alle gezindten, te Wolfhezen, heeft te Hoek opgebracht de som van 82,50. De priksieden wedstrijd. Omtrent den goed geslaagden priksieden wedstrijd van ji. Maandag op de Othenesche kreek, kunnen wij nog meiden, dat voor de ongeveer 80 deelnemers, waaronder er wa- ren die zeer handig waren in het snel rijden met de prikslede, door de commissie 23 prij- zen werden beschikbaar gesteld, voorname- lijk bestaande in eetwaren en kleedingstuk- ken. De gelden daarvoor waren verkregen uit biidragen van de commissie en van be- langstellenden en van een kleine inlage der deelnemers. De prijzen vielen zeer in den smaak van hen die ze ontvingen. Des avonds was voor de deelnemers aan bet feest een bal georganiseerd in het lokaal van den heer M. J. Adriaansen, waar het zeer gezeflig toeging. De prijswinners zijn: le prijs, een paar schaatsen, P. Stnalle- gange; 2e pr., een stuk gezouten spek, Chr. de Meester; 3e pr., een broek, A. Oppeneer; 4e p.r., een broek, Jacs. Hoffman Az.; 5e pr., een stuk spek, Van der Est; 6e pr., een boe- zeroen en pet, C. van der Klooster; 7e pr., een ham en twee pakken tabak, H. Machiel- sen; 8e pr., een stuk spek, J. van der Velden; 9e pr., een bus cacao, Ten Hoeve Jr.; lJDe pr., een beste tabakspijp, P. den Tenter; lie pr., een boezeroeji, T. van Gremberghen; 12e pr., 2'/2 pond koffie, Arie Hoek; 13e pr., een krentenbrood met worst, B. van Kolk; 14e pr., twee rol worst, Jansen Pz. Jr.; 15e pr., een krentenbrood, Schot; 16e pr., een kistje sigaren, J. ten Hoeve Sr.; 17e pr., een das bouffant, D. de Pooter; 18e pr., twee worsten, C. de Witte; 19e pr., een kistje sigaren en twee pakken tabak, Jac. Hoffman Mz.; 20e pr., 4 pakken tabak, B. Bos; 21e pr., een ham met worst, Fokke de Goede; 22e pr., een beste pet, P. Harms, en 23e pr., een pet, Joh. van Putte. Schaatsenwedstrijden te Ter Neuzen. t 1 ons vorig nummer meenden we, op gimid van het aanhoudend vaste weer, voorloopig nog de beste vooruitzichten voor de ijssport en wat daarmede verband houdt te kunnen voorspellen. inmiddels hebben we kunnen ondervinden, dat er, al blijft het ook vriezen, nog andere factoren zijn, die daarop belemmerend kunnen wer- ken en het genot Diet onverdeeld doen zijn. Wei staat de thermometer nog voortdurend onder nul en toont de barometer thans weer neiging tot vooruitgang, doch we hebben nu bij het ijs ook sneenw gekregen. Sneeuw op het ijs is hinderlijk voor de schaatsen- rijder enhet vallen van sneeuw, bij guren wind, is ook niet aangenaam, als men tijdens een ijsfeest op het- ijs vertoeft, al- lerminst voor de kijkers en voor de con- troleerende commissies en jury's. De rijders, al verkiezen die natuurliik ook mooi weer, kunnen zich althans verwarmen. Het door de IJsclub ,,Ter Neuzen" uitge- schreven feest, dreigde dan ook te misluk- ken. Tegen den middag klaarde het ech- ter wat op en kwam ook af en toe de zon er door, 't Duurde niet lang, en de sneeuw- vlokken begohnen weer naar beneden te dwarrelen. Toch waren er op de baan veel bezoekers, terwijl men ook zeer tevreden kan zijn over het aantal deelnemers aan de verschiilende wedstrijden. Slechts voor 1 uitgeschreven wedstrijd, die voor hardrij- den voor dames, bleek te weinig deelname, waarom besloten werd die niet te laten doorgaan. De uitslag van de wedstrijden is als volgt: Ringrijden voor kinderen. Deelnemers 51. le pr. D. de Bruijne, 2e pr. L. Hasse, 3e pr. A. Peters, 4e pr. J. de Feijter, 5e pr. H. Hamelink en 6e pr. Jac. Klaassen. Ringrijden voor dames. Deelnemers 24. ■le pr. H. Hasse, 2e pr. J. de Smidt en 3e pr. Adr. de Feijter. Schoonrijden voor dames. 5 deelnemers. le pr., zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin, mej. J. Elzinga, 2e pr., een zilveren medaille, mej. Greta Prins, van Sas van Gent, 3e pr. mevr. Middelberg-Van Assendelft de Koning. Schoonrijden voor heeren. 10 deelnemers. le pr., zilveren medaille, de heer L. J. van der Lubbe, 2e pr., een bronzen medail le, de heer Fr. Dooms Jac.z., 3e pr. de heer H. Prins te Sas van Gent en 4e pr. de heer A. L. de Jong. Schoonrijden voor paren. 9 deelnemende paren. le pr., twee zilveren medailles, de heer H. Prins en mej. Greta Prins, 2e pr., twee bronzen medailles, de heer A. L. de Jong en mej. J. Elzinga, 3e pr., de heer en mevr. Van der Lubbe en 4e pr., de heer en mevr. Middelberg. Men deelt ons mede, dat de heer en mevr. Van der Lubbe voor de hen toegekende prijzen hebben bedankt. Hardrijden voor heeren van 15 tot 20 jaar. Deelnemers 16. Eerst werd twee aan twee gereden, met uitvallen van den laatst aangekomene. De bij de tweede ronde overgebleven 4 over- winnaars reden voor de toekenning der prijzen op tijd. De baan was pi. m. 150 M. le pr., de bronzen medaille van H. M. de Koningin, de heer P. Nieuwelink in 15/2 sec., 2e pr., een bronzen medaille, jongeh. M. Klaassen A.Jz. in 19 sec., 3e pr., de heer J. Laurens in 19^ sec. en 4e pr., jongeh. j. de Feijter Pz. in 21 sec. Hardrijden voor paren. 8 deelnemende paren. Ook hier werd voor de 'toekenning der 3 prijzen door het bij de eerste ronde eerst- aangekomen viertal paren, voor de eind- beslissing op tijd gereden. le pr., twee zilveren medailles de heer A. L. de Jong en mej. J. Elzinga in 18y2 sec., 2e pr., de heer en mevr. Duizendstra in 19'/2 sec., 3e pr., de heer H. en mej. Greta Prins in 20y2 sec. Het vierde paar, dat buiten de prijzen viel, de heer Th. van Pienbroek en mej. Cath. van der Hooft reed de baan in 22 sec. Voor zoover bij de prijzen geen medail les als prijs zijn vermeld, bestaan deze uit kunstvoorwerpen. De uitreiking zal op een nader te bepalen tijdstip plaats hebben. Zooals we reeds aanstipten, was er on- dank§ het" gure weer, veel belangstelling, De duisternis viel reeds in, toen de laatste nummers van het programma verreden waren. h'oewel het grootste dael der be zoekers toen huiswaarts trok, bleven toch nog geruimen tijd vele liefhebbers, ondanks de sneeuw over de ijsvlakte zwieren. Ijsfeest te Sas van Gent. Ook te Sas van Gent heeft men, uitgelokt door de toekenning van medailles door H. M. de Koningin, een commissie gevormd, gelden ingezameld en een ijsfeest georga niseerd, dat j.l. Zondag, bij mooi weer ge- houden is. Wij ontleenen daaromtrent aan de Z.'K. het volgende: Al vroeg was het Zondagmiddag op de Canisvlietkreek een levendige drukte. En steeds meer liefhebbers van de gezonde eclit-Hollandsche ijssport kwamen aanzet- ten. Toen te twee uur met de wedstrijden zou worden begonnen, krioelde een bonte menigte over het gladde ijsvlak. Het programma bevatte twee nummers: de korte baan (180 Meter), de iange baan (2000 Meter). Voor de korte baan waren 8 prijzen, n.l.le pr., zilveren medaille van H. M. -f 7,50; 2e pr., bronzen medaille van H. M. -j- 53e pr., f 5; 4e pr., 4; 5e pr., 3; 6e pr., 2,50; 7e pr., /2; 8e pr., fi. Aantal deelnemer 28. Na verschiilende kampstrijden werden de prijzen als volgt behaald: le pr., sergeant I. de Boer; 2e pr., soldaat A. Beetstra; 3e pr., P. de Jonge; 4e pr., H. Arkies, rijks- ambtenaar te Sas van Gent; 5e pr., Honore Coene te Sas van Gent; 6e pr., C. Zaane, opzichter te Axel; 7e pr., S. Meinsma, rijks- ambtenaar te Sas van Gent; 8e pr., Prudent Coene te Sas van Gent. Aan den wedstrijd op de lange baan waren vijf prijzen, alle in geld, verbonden n.l. resp. 5, f 4, f 3, f 2 en fi. Onmid- dfellijk na afloop van de korte baan werd met de lange baan begonnen. Hiervoor waren 28 deelnemers. Het aanvangpunt was het Visschershuisje, het eindpunt ruirri halverwege de Canisvlietbaan. De prijzen werden behaald: le pr. sergeant de Boer, vornoemd; 2e pr., soldaat Beetstra, voor- noernd; 3e pr., soldaat van der Schaaf; 4e pr., rijksambtenaar Meinsma, voornoemd; 5e pr., soldaat Visser. Ongeveer vier uur waren de wedstrijden geeindigd. Het was een gezellige middag. Naar wij vernemen, zullen zoo spoedig mogelijk de medailles van H. M. de Konin gin en de geldprijzen door den burgemees- ter aan de winnaars worden uitgereikt. Dit zal officieel en in het openbaar geschie- den. SAS VAN GENT. De brugknecht C. Vermeulen alhier is met ingang van 1 Februari a.s. overge- plaatst naar de Hoeksche brug te Ter Neu zen. ST. JANSTEEN. 30 Jan. In de heden gehouden raadsver- gadering werd benoemd tot lid van het Bur- gerlijk Armbestuur de heer A. van Gassen. Mede vverd alsnog wijziging in de herberg- verordening gebracht. Een vijftal soldaat-kommiezen hebben alhier heden inkwartiering genomen tenein- de een steeds scherpere waking te kunnen uitoefenen in den smokkelhandel aan de grens. M I D D E L B U R G. Te Middelburg werd Dinsdagmiddag door de ijsvereenigiug een wedstrijd gehouden over 1G0 meter om het kampioen&chap"van Zeeland. Er waren ongeveer 130 deelnemers, waar onder vele Friezen, zijnde miiitainen in Zee- land in dienst. De eersle prijs, f 30 en zilveren medaille van H.M. de Koningin J. Oosterwoud te Oudbeets in 16 sec., tweede M. Zwart te Domburg, derde C. J. de Swart te Zuid zande, na toting daar beide 16 4/5 sec. liad- den, vierde prijs J. Baas te Nijlamer, vijfde L. Deden te Bakhuijzen, zesde S. Siemclink te Vlissingerf na loting, daar alle drie 17 sec. maakten, zevende A. Beetstra te Ak- merijp en achtste J. Heemskerk te Rossen- daal beiden in 17 1/5 isec. Als eerste geboren Zeeuw werd de bronzen medaille van de Koningin behaald door C. J. dc Swart; als. eerste geboren Noord-Hollander kreeg M. Zwart een^speciaal prijs en dit was ook het geval met K Schroor uit Sclierpenzeel als beste Fries (hij viel later af, maar reed de baan in 15 1/5 sec.); aan J. Wondergem als de beste Middelburger en P. C. Adriaanse als het beste lid der vereeniging. De medailles van de Koningin werden uit gereikt door den commissaris der Koningin den heer Mr H. J. Dijckmeester. Aangil'te voor rati an aardappclen, boonon en erwlen. De Minister van Lamlnouw, Ngverheid en Handel brergt ter algemeene kennis, dat. ingevolge art. 5 der Distributiewet 1916, een ieder, die na te rroemen levers- middelen of grondstoffen van levensmiddelen anders dan voor gebruik door hem zelf of zijn gezin in voorraad heeft te weten a. aardappelen (afzonderlijk op te geven klei-aardappelen en zand- of veen-aardap- pelen); b. bruine boonen en groene erwten (af zonderlijk op te geven); c. bak- of braadvet d. rijst (afzonderlijk op te geven Voor loopig Rangoon of Bassein eenerzijds en andere soorten anderzijds) e. gort; gehouden is op 3 Februari a. s. aan den burgemeester der gemeente waar de goe- dereu «ieh bevinden, opgave te doen van de hoeveelheid en den aard der bovenge- noemde goederen, welke hjj in voorraad heeft. (Stct.) l>e koninklijke l'ainilie in Eriaslaiitl. De koninklijke familie is, ;naar Jiet noorden getrokken om het ijsieven mede te maken. Zondag liebben de Koningin en de Prins te Leeuwarden in de Groote Kerk de gods- dienstoefening bijgewoond. In liet gebed aan het einde der godsdienstoeliening sprak de voorganger zijn groote dankbaarheid uit voor bet voorrecht H.M. en Z. K. H. onder zijn gehoor te mogen hebben. De kerk was dicbt bezet. Bij de aankomst zoowel als bij het vertrek der boogie bezoekers island een dicbie menigte buiten liet kerkgebouw geschaard. In tusschen was reeds le half elf Prinses Juliana mel gevolg naar de baan van de IJsclub Leeuwarden gebracht, waar ze in de direcliekamer door hel bestuur werd be- groel en uit de ihanden 'van een der bestuurs- ieden bet insigne der club, een lint in de Leeuwarder kleuren, en een zilveren schaats- je ontving. Mel beide betoonde bet Prinses]e zich bijzonder ingenomeu en gjng loen naar de ijsbaan w.aar naar aanleiding van liet bezoek der hooge gasten een wedsh-ijd van jongens en meisjes, 'kinderen van leden, was uitgeschreven De schaatsen waren spoedig onder en weldra scharrelde Juliaantje, als andere krabbelaars van dien leeftijd, tus schen de kinderen van de leden over het ijs. Om half Uvaalf verschenen de Koningin en de Prims op dc baan. Eerstgenoemde bond weldra de schaalsen aan en bewoog zich spoedig op een voor liaar gereser- veerde baan over de ijsvlakte. De Prins sloeg het toonoel te voet gade. Na de lunch bij den Commissaris der Koningin ontving H. M. de winnaars van den wedstrijd, terwijl vcr- volgens een tochtje per auto in den omtrek van Leemvarden werd gemaakl. Bij een te Rijperkerk georganiseerde hardrijderij vverd eenigen tijd halt gehouden en onderhield de Koningin zich een oogenblik met den burgemeester Mr. -J. Lohman. Ook verder op den locht werd nog meermalen gestopl, ten einde hardrijderijen en Friesche dansen gade te slaan. Daarna koerde bet gezel- scliap naar Leeuwarden terug. Een verschrikkelijke nachl. In den nacbt van Woensdag op Douder- dag is ingebroken in de villa „Bella Vista", van den heer D. P. Srhrikker. Amsleldijk 149a, in de gemeente Nieuwer-Amstel, een eindje voorbij nZorgvlied". Het >,N. v. d. Dag." geeft van deze in- braalw het volgend relaas: Dndiev en schijnen geweten te liebben, dat dien nacbt dc heer des buizes afwezig was en slechts mevrouw Schriklcer met de ge- zeischaps-j uffrouw en de dienstliode thuis waren. Zij hebben de brandkast maar 1 id'st zooals zij treilde en zeilde medegenomen, en om liaar ie vervoeren, een kruiwagen, die in den tuin stond, gebruikt. De kast is den volgenden morgen op een grooten alstand van lie! huis op een weiland teruiggevon- den De ach lerwand was er afgelrokken, en Wat zich in de kast beyondeu had, was mede genomen Dat waren een aantal Oosten- rijk&che biljetten van 1000 en 500 Kronen, lot een gezamenlijk bedrag van 10.000, een twin tig tal aandeelen Credit Foncier de France, een pakket Nederlandsche effecten en Nederlandsch banlqxapier. b'enevens gen aantal zeer koslbare preciosa, tezamen een aanmerkelijke waarde verlegenwoordigende. Deze inbraak legt getuigenis af v»an een driestheid van optreden bij de bedrijvers, als te onzenl nog zeldan vertoond is. De dieven moeten, zooals uit verschiilende gegevens is op te maken, een bends van vier of vijf personen hebben uitgemaakt en z'icli al in den tuin liebben bevonden toen dc ba- Woonsters zich nog niet ter ruste liadden begeveu. Op dal oogenblik hebben zij ge- waclil. Toevallig had mevrouw S. nog laat, lot ongeveer twee uur, zitten lezen. De beide meisjes waren al vroeger" naar bed gegaaii. Toen mevrouw boven was, de eerste ver- dieping, waar ook de beide anderen, elk in liaar eigen kamer, sliepen, boorde zij al dadelijk verdachle geluiden. Weldra bad zij zekerheid, dat er vreemd volk in huis was. Praten of liet geluid van voelslappen hoorde zij ecbter niet, alleen beneden in huis het open- en dichtgaan van deuren, die met behoedzaambeid gehanleerd werden-, ge- nvengd met hel gedempte geraas van kast- laden die in- en uilgeschoven werden. Niet iang daarna was 'tduidelijk, dat de be zoekers op de eerste verdieping bezig waren. Mevrouw Schrikker boorde, dat de inbre- kers den deurknop van de slaapkamer der gezelschapsjuffrouw omdraaiden en deze ge- sloten vindende, naar. hel sl.aapvertrek der dienstbode gingen. Deze deur konden zij openen. Toen zij zagea dal hel meisje sliep, trokken zij de deur weer dicbt, en draaiden den sieulel, die van buiten in 'islot zat, om. De dienslbode was dus alvast opgesloteu. Toen bespeurde zij, dal voorzichtig aan haar eigen deurknop gedraaid werd. Zij had de deur echler van binnen gesloten. Zij hield zich muisstil, en boewel zij duizend angsten uitslond, was zij voomemens, om, als de kerels zouden binnendringen, en liaar le na kwamen, liaar leven duur te verkoo- pen. Daartoe hield zij" een damcsrevolver in de band die al tijd onder haar hoofdkus- sen li'gt. als de hear Schrikker van lniis is. Er gebeurdc ecbter niels. Daarop boorde mevr. S. dal men een deur verder,. in de kamer van haar man, waar de brandkast stond. Was binnengegaan. Een poos later werd dc kast haar deur voorbij gedragen en naar beneden gebracht. Daarop vernam zij over den bevroren kiezelgrond hel 'krakende geluid alsof men er mede wegreed. Mevr. S. was echler zoo beangst, dat zij altijd nog liaar kamerdeur niet durfde openen. Eerst toen bet heelemaal dag was, vond zij daartoe den moed, ging zij de beide andere. vrouwen opzoeken en bes]jeur- de loL haar groote blijdsehap, dat ook liaar geen leed was geschied. Zij hadden zelfs van wat er voorgevallen was niets boego- naamd gemerkt en waren verbaasd dat me vrouw zoo vroeg reeds bij de hand en reeds geheel gekleed was. Men kail zich haar schrik en deernis voor- slellen, toen zij vernamen, dat de armemevr. geheel niet uit de kleeren was geweest en welk een ijzingwekkenden nachl zij (bad door- gemaakl. Toen men verder onderzoeken ging, bleek, dal de inhrekers door de keuken, die in den luin uitkomt, waren binnengedrongen, bet geheele huis hadden do'orzocbl. en dat zij 't zich in deu wijn- en provisiekelder aan niels hadden laten onlbreken. Slachloffer van hel ijs. Tijdens een militaire oefening op schaat sen, is in de rivier de Bern nabij de Zuider zee in een bijt gereden en yerdronken de 19jarige milicien-infanterist Van der Aa, van het garnizoen te .Vmersfoorf. Een Nederlandseh bankier varaardeeld. Door een Fransche rechtbank is veroor- deeld de lieer M. Wolff, woneude rue La- fitte te Parijs cn directeur van een inslel- ling, waarvan de hoofdzetel is gevesligd le Amsterdam en Den Haag, omdat liij 10.000 dekens bad geleverd aan iiet Duitschfe leger. De heer W. werd veroordeeld to I 6 maan- den gevangeniisstraf en 300 francs bode (Maasbode). LieSdesdrama. Een voorheen te Heerlen gedetaclieerd ge- weost zijnde onderofficier schoot zicli Zon- dagavond dood, doordal bij bemerkte dat zijn meisje hem ontrouw was geworden. Een trouwe kat. Ruim 'n jaar geleden werd tijdens den watersnood van den veehouder T. te Zui- der-woude een kat gered, nadat deze 14 da- gen op zolder had gezeten. 't Beestje werd naar Monnikendam gebracht en aan het gastvrije gezin waar de familie T. onderdak kreeg ten geschenke gegeven. Nu komt er ijs in sloot en vaart enop een morgen van de vorige week vroeg poes om binnengelaten te worden in de oude woning, waar't beestje natuurlijk weer van harte welkom was. D-oodgeschoteii. Zondagavond is te Zevenaar de molenaar B. Roelofsen in een twist met een militair door dezen doodgescholen. De getrofi'ene was gehuwd en vader. Eet: jUer met een houten been is geen zeldzaamheid meer. Dat echter iemand met een houten been schaatsen rijdt, mag werkelijk wel tot de curiosia wor den gerekend. Op den Witten Singel te Lei den kon men Zondagmorgen deze bijzon- derheid waarnemen. Met onder zijn linker- been een schaats, de eenige schaats die hij gebruikte, duwde hij zich met zijn houten rechterbeen, voort. Hij gleed dan op zijn schaats een eind vooruit en liet zijn houten been meesleepen. Teikens als zijn vaart verminderde, plaatste hij zijn houten been stevig op het ijs, stootte dan een of twee- maal af en voort gleed hij weer. Alles ging zeer regelmatig en met een aardig gange- tje. Zooals begrijpelijk is, had de igan zeer veel bekijks. Munitie-KUlpIoifiiiceii. Zaterda.g ontslond in een chemische fa- briek in de buurt van Keulen een brand, waardoor een groote hoeveelheid onlplof- bare sloffen tot ontploffing werden gebraclit. De schade aan gebouwen en malerialen is grool, er zijn 2 personen gedood, 2 zwaar gewond en enkele licht. Daar de ontplof fing in een nevengebouw plaats vond, tieeft het boofdbedrijf geen storing ondervonden. Te Massy, bij Parijs, had jm cen fabrick een meliniet-ontploffing plaats, waardoor een per soon werd gedood en 15 gewond. Smokkelhimrtel een algemeen bsl mg. Een landbouwislfer uit Barwer bij Bent- heim had- voor 1800 Mark aan vet, spek en margarine voor een handclaar uit Heme opgekocht van IlollandscJie smokkelaars. Haar sinokkeibandel v/erd echter ontdekt, nog voor zij de waren aan haar aJnemer had afgeleverd. Deze zaak diende 23 Jan. j.l. voor hel scbepengerecht te Bentheim. De koopster en haar afnemer werden iedei* veroordeeld tot 50 Mark boete. Op hel voor- stel, om de goederen in beslag te nemen, ging liet gerecbt niet in, daar, volgens zijn oordeel, door dezen gelieinien invoer nie- mand was benadeeld, terwijl de gesmokkelde levensmiddelen ten bate kwamen van de bewoners. Dip ontploffing le Dresden. In een den 30en December 1916 gedateer- den brief die op een Duitschen gewonde werd gevonden, staal bet volgende: Hebl ge reeds gehoord, dat het arsenaal te Dresden in de lucht is gevlogen? Het moet verschrikkelijk geweest zijn: onwille- keurig dachl men aan het Irommelvuur aan de Somme. Er zijn een duizendtal vrouwen en jon ge meisjes gedood. Men houdt de zaak ech ler absoluul gelieim. Niemand kan dan ook cer. spoorwegkaartje naar Dresden krijgen, dringende gevallen uitgezonderd Alle ruiten tot op een afstand van 18 K.M. zijn gesprongen. Wanneer het vuur de de pots bereikl, zal geheel Dresden in de lucht vliegen. Dag en nacbt hakt men de boornen in het bo-sch van Badebaul noer, om uitbreiding van den brand te voorkomesn. De brand, die eergisteren om 11.30 uur begon, woedl nog steeds voort. Hospital-en, vol zwaar gewonden, zijn reeds in de lucht gevlogen. Negen ganzeti voor 1800 mark. Een merkwaardig geval van handelswoe- ker vertelt het Berliner Tagebl. De rechte bank te Lysk veroordeelde nl. een landbou- wer tot vijf maanden gevangenisstraf en 3000 mark boete, omdat hij aan een Ber- lijnsche firma negen ganzen met een totaa! gewicht van 100 pond, voor 1800 mark te koop had geboden. Duurte in Amerika. De Koln. Ztg. heeft inzage gehad van een particulier schrijven uit New-York ge- dateerd 7 Dec., waarin over de duurte in de Vereenigde Staten steen en been wordt geklaagd. ,,De neutrale Vereenigde Staten zijn den oorlog moe, zegt de briefschrijver; ook zij, die in de oorlogsnijverheid handen vol geld hebben verdiend. Vele fabrieken ontvan gen minder bestellingen en nu en dan hoort men al van werkpiaatsen, waar een hon- derd man ontslagen worden en waar het loon wordt veriaagd. Bovendien beleven we hier een duurte, die zwaar op het volk drukt. De prijs der 'levensmiddelen is door den reusachtigen uitvoer naar Engeland verdubbeld en in het Congres wordt al gesproken over de nood- zakelijkheid van een uitvoerverbod of an dere beschenningsmaatregelen. Aardappelen zijn bijna niet te bekomen. Voor 5 cent 12'/2 cent Hollandsch) krijgt de huisvrouw er 4 of 5. De prijs der eieren stijgt zoo snel, dat de New-Yorksche huis- vrouwen jbesloten hebben, de eierhande- laars te boycotten. Een brood, dat vroeger 5 cents (12i/2 cent Hollandsch) kostte, kost nu 6 en heeft maar 3|4 van het vroegere gewicht. Sui- ker is ontzaglijk duur, vleesch eveneens; in de restaurants zijn de prijzen omhoog geloopen en in de kleinere volks-eetgeie- genheden betaalt men 7 cents voor een broodje, dat vroeger 5 kostte. In Oostelijk New-York, waar de landver- huizers samenklitten, heerscht bittere et- iende. De straatventers vertoonen zich niet meer. De kleine man teert in, wat hij be- zat, de werkman lijdt honger en de kinde ren gaan met een leege maag naar school. Thuis vinden ze geen gezelligheid, de kolen zijn zoo duur, dat het niet doenlijk is om een huis te verwarmen. Hoe duur alles i.s, bewijzen wel feiten als deze: haringen worden in mootjes ver- kocht, brood bij sneden en zure augurken in stukken." Bij dat alles komt nog, dat er geen uit- zicht op betere tijden is. Want al houdt men rekening met het einde van den oorlog, niemand weet, wat dan hier gebeuren zal, als de oorlogsindu- strie ineenstort, honderdduizende arbeiders op straat gezet worden en een financieele kracht tengevolge van de leeningen aan de geallieerden over het land komt, waardoor de munitiekoningen weer schoenmaker, smid of kleermaker worden, wat ze voor den oorlog ook waren. Liever denkt men daaraan maar niet. En dan ten slotte: het volk is door de goede verdiensten verwend en men kan er op rekenen, dat overai de ontevredenheid zal stijgen. heid V, Vt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2