!f t 1 De geheimzinnige Stem. fkiogwatergetij te Ter Neuzen Do Laaidt)Quwbar8chteii TeMENGDE 8ERICHTEN7 8UB6ERUJKE. STAND." JC L het oolc een toestej lnid om mijnen le Leggen. De kaper had den groot aantal reserve-oou- lissen oni naar gelieven den aanblik van het dek te kunnen venmderen, verder scliijn- schoorsteenen. Men gelooft verder, dat de „M6we' herhaaldelijk .anders geverfd is. Onder de laatsle laag verf zijn sporen ont- dekt van de Dcensehe vlag, die op "de romp geschilderd was. Naar aanleiding van het feit, dat de Hudson Maro©' te Pernqmburo is aange- komen onder bevel van Duitsche officie ren, heeft de minister van Marine gezegd, dat de ..Hudson Maroe" niet te I'ernambuco geinterneerd zal worden, maar als Duitschen oorlogsprijs onder de j urisdiclie van den Duitschen gezant zal blijven. De Brazi- liaansche inarine-autorileilen zouden de ..Hudson Maroe" als een Duitscli jscliip be- sehouweo. De „Times verneemt nit Pernambueo, d.d. 38 dezer: Het sloomschip ..Dramatist kreeg den kaper den 18en December in liet ge- zicht. op een afstand van 7 mijlen. Het setup kwam tangs zijde. lieesch de Duitsche rti,aritie-vlag en seinde dat de ..Dramatist dadelijk moest stoppen. Een stuk van de verschansing aaiv het voorschip werd neer- gelalen en daaroi) kwamen twee kanonnen van 6:5 c.M. voor den dag. die op de „Dra- ih.ati.st" gericlit werden. Jleze stoplct en gaf zieh over. Gewapende mamschappen kwa men aan boord van de ..Dramatist", van welke de officieren en ©an gedeelte van de bemarmiiig naar den kaper overgebracht werden. Andere leden van de bem aiming bleven to! 's avonds aan boord, toen het stooinschip door middel van ontplofbare stoffen lot zinken werd "gebracht. Later werd de bem a lining van de ..Dramatist", op 27 Indisrhe stokers na, op de ..Hudson Ma roe" overgebracht met 237 anderen van in den grond geboorde schepen. Zoodra er een scliip in het gezicht kwam, werden alien, die aan dek waren naar beneden gejaagd, de waterdiehte schotten gesloten en werd een gewapende warli! Iiij het kleine luik ge- plaatst. De manschappen hoorden, dat als men een Engelschen kruiser moclit ontmoe- ten, zij geen kans zouden krijgeft, om zich te redden. Over het eten werd geklaagd. Men kreeg dagelijkis ©en ons vleesch. De gezondheirfsmaatre >;e!en waren onvoldoende. Als het verblijf aan boord een beetje langer geduurd liad, zou het vermoedelijk tot een epidemie zijii gekomen. TWEE KAPERS. Aan de Progres de Lyon wordt uit Rio de Janeiro geseind, dat dwDuitsche kaper het prijsgemaakfe s.s. Theodore hceft be- mand en van wapenen voorzien, zoodat er nu twee kapers zijn. GEMEBNTERAAD van TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 25 Januari 1917, des voormiadags 10 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: A. Visser, D. J. Dees, J. J. dq Jager, R. Scheele, J. de Bruij- ne, M. Eijke, D. Scheele, Hi B. van Nes, R. G. E. Nolson en L. T. van Hasselt; later ook de heer L. J. Geelhoedt. Afwezig de lieer E. H. T. van Borssum Waalkes. Een vacature. De voorzitter open! de vergadering en vslelt nan de orde 1. Beeediging van het nieuwbenueiwte raadsiid den heer L. J. Geelhoedt. Be voorzitter verzoekt den secretaris, den heer L. J. Geelhoedt, nieuw benoemd lid van den ,gemeeuleraad. de vergadering bin- nen U leiden. Nadat de secretaris aan deze opdracht heeft voldaahi en tie liecr Geelhoedt ter ver gadering gekomen is, legt hij, overeenkom- slig de gem.eehtewet, in handen van den voorzitter de vereischte eede af. De voorzitter roept den heer Geelhoedt het welkom toe in deze vergadering en hoopl, dat hij kracht en lust zal mogen vinden, oin de betrekking naar behooren waar te nehien lot welzijn van de gemeente. De heer Geelhoedt dankt voor dezewoor- den en neeml zilting. De voorzitter herinnert, dat het gebruike- lijk is, een woord le sprekSn in de eerste bijeenkomst in het jaar, gewijd aan den jaarsovergang. 'Hij neemt 'deze gelegenlieid te baal. om alien in het nieuw aangevangen jaar, een harbelijk weltvom toe te roepen op deze plaats, en spreekt de hoop uit, dat het alien wel moge gaan, zoowel in hun werkkring als in hun h niseiijken kring.dat zogen en voorspoed hun deel moge zijn bij alles wat zij in hun leven ondernemen. Het is gewoonte om bij de jaarswisseling een terugblik Le werpen op wat voorbij is. Wij droegen zegt spreker in het laalst des jaai's iemand uit ons midden grafwaurts. cn nog voor het jaar verscheiden was ging ook een man die vroeger tot dezen kring behoorde. een oud-raadslid, den weg van alle vleesch. Er werden in het afgeloopeh jaar vele belangrijke besluiten gefnonien, met verstrek- kehde .gevolgen en vyaaruit belangrijke maat- regelen voortvioeiden. Wij mogen ons ge- lukk'g achlen, dat dc vooruitzichten, die in den aanvang van het jaar voor velenniet rooskleurig waren. zi h voor een belrekke- lijlv grool. aantal ingezelenen hebben her- steld, dal zedr velen een beslaan ge von den hebben en dat zelfs aan het eind van het jaar bleek bij een bepaalden kring welvaart le beers:iien, daar weelde-uitingen niet ge- heei a eh tarb leven, wat be wees, dal die in gezelenen inderdaad een goed jaar h idden gehad. -In het nieuwe jaar wachten ons wcyr vele werkzaambeden, om met name te noe- men eene verordening tot beperking vail bet snel rijden met auto's, een uitbreidings- plan van de, gemeente, voorbereiding van gas- en waterieiding het splilsen van de klassen aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs e.a., wat alles in de toe- komst zal moeten worden geregeld. Ilelaas is in den aanvang van 1917 de oorlogsloesland nog gebleven. Die toestand moet ons tot ernst dringen, en zij is niet rooskleurig. Niet ongewettigd is. de vrees dat ook ons land ten slot! niet buiten den strijd zal kunnen blijven. Ais we lezen van de beschouwingert der leidende staatslieden in neuh'ale lap den. dan blijkl voorspeld dat, dat de neuh ale xijken gaandeweg meer en meer moeilijkheden krijgen en de maatrege- len die ook in ons land worden genomen, wijzen er op ,dat wij in een ernstigen loe- sland verkeeren, dat het een eisc.h is zorg- zaam ie zijn met voedsel, spaarzaam te zijn met geld. U, mijne heeren, zult belioeven wijslveid, gemaiigdheid, goed belcid en trouwe plichts- betrachting bij het bezoeken dezer vergade ring Ik hoop, dat ge met lust bczield zult voorwaarts gaan en dat ge, waar ge den tilik' voorwaarls wendt, met lust en zelfver- trouwen, zult voortgaan. Dat we onbevan- gen zullen kunnen voortwerken, verlrouwen- de op den Zegen van God, die al onzen arbeid lean doen gelukken. 2. Vaststelling natnlen. De notulen der vergadering van 22 Decem ber 1916 worden met algemeenc stemmen vastgesleld. De heer Nolson wienscht omtrent de notulen eene inlichting, er istaat, op bladzijde 6, dal de voorzitter op de door spreker ge- slelde vraag, of onderwijzers- ook gemeente- ambtenaren zijn, ontkennend lieeft geant- woord. De voorzitter slemt toe, dat dit zoo is, onderwijzers zijn ook wel gemeenteambte- naar, docii hij heeft de vraag beschouwt in verban'd met de toen aan de 'orde zijnde verordening, en dan waren de onderwijzers niet begrepen onder de in die verordening bedoelde gemeenteambtenaren, daar lmnne posilie, zooals hij toen ook zeide, reeds hij de wet gei-egeld is. De heer Nolson verklaart zich met deze toelichling voldaan. 3. Ingekomeu slukken. a. Kenniisgeviiig van A. J. Tazelaar dat hij de benoeming tot secretaris en penningm©es ter van bet burgerlijk armbestunr aanneemt met dank voor het in hem gestelde verlrou- wen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Kennisgeving van A. Kooinan, L. Moes en A. Moggrd, dat zij hunne benoeming lot lid van het burgerlijk armbestuur aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. c. Kennisgevingeu van A. Spruitenburg en C. le Nobel, dat zij hunne benoemingen tot iicl van de commission van toezicht op bel lager en middelbaar onderwijs aannemen. Aangenomen voor kennisgeving. d. Kennisgeving van Paulus de Bakker, daL hij de benoeming tot lid van de commis- sie tot wering van schoolverzuim te Ter Ter Neuzen, kom, aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. e. Pro ces-verb aal van de door burge- meester en welhouders op 28 December 1916 •gehouden bpneming der boeken en kas van den gemeente-pntvanger. Daaruit blijkt, dat over het jaar 1915 is oiitvangen HS.lOSJli/o en over het jaar 1916 J 128.042,85, samen j 306.151.56i/2- dat over bet jaar 1915 is ait- gegeven j 143.098,68 en over liet jaar 1916 j 136.863,39. samen 279.962,07, zoodat meer is ontvangen dan uilgegeven 26.189,49G, wellc bedrag in kas moest aanwezig zijn, en wat ook overeenkwam met de vertoonde gelden en getdswaardige papieren. Aangenomen. voor kennisgeving. f._ Eene missive van gedeputeerde stalen r van Zeeland, d.d. 16 December 1916,. waarbij wordt loegezonden een uittreksel uit Harer Majesteils besiuit van 20 Novemlier 1.1. no. 103, houdende goedkeuring van de door den raad bepaalde beffing van schoolgelden voor bet openbaar middelbaar onderwijs tot 1 September 1921. De voorzitter herinnert, dat dit feitelijk betreft eene verlenging van de bestaandte verordening, die met 1 September 1.1. ver- vallen was. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het verelag der commissie tot wering vran schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, over 1915. Daaruil blijkt het volgende: De commissie liield in dat jaar 14 ver- gadei-iogen en legde 7 huisbezoeken af. Opgeroepen voor de commissie werden 10 personal, n.l. 8 vodr betrekkelijk en 2 voor vols trek t schoolverzuim, Sleehts 3 pei-sonen verschenen voor baar. De redenen van volstrekt schoolverzuim waren Een kind had Sluiskil verLatcn en was gaan wonen* in Eeckeren, Belgie. Het andere kind, een meisje, kon de school niel bezoeken wegens lichametijke gebreken en ziekte, waarvan de geneesheer een bewijs had afgegeven. De redenen van betrekkelijk schoolverzuim Waren meestal veldarbeid, grool gezin, dure tijden. "'Dc ouders Verklaarden aan de commissie, dat "zij do verdienslen der kinderen met konden missen. De financieele toestand van vele ouders was na onderzoek dan ook slecht, Een geval deed zich voor, dal de ouders best bun kind naar school hadden kunnen zenden. Een twaalfjarige jongeu was als koehoeder verb nurd. Nog deed zich een geval van schoolver zuim voor van een meisje wegens ziekte, maar waarvan aan den onderwijzer geen kennis was gegeven Het oordeel der oommissie over de school- verzuimen was, dal in de meeste 'gevallen dure tijden. groote gezinnen en armoedede oorzaak ervan waren en zij dus -om rlemen- tie l)4j den Weledelgestr. heer Arr. Scliool- opziener had gevraagd. h. Een scbrijven van gedeputeerde staien van Zeeland, d.d. 29 December 1916, llouden- de mededeeling van bet besluil van dat college, van dien datum, waarbij deze bunue beslissing omtrent de begrooting van 1917 hebben verdaagd tot 1 April 1917 en waar bij het gemeenlebestuur word! gemachtigd om te beschikken over de helft van de op die begrooling voor gewone uitgaven ge- brachte sommen, voor zoover die uitgaven ook op de begrooting voor het loopende jaar voorkomen en om te ontvangen de goedgekeurde Trehistingen en heffingen, toe- gekendc subsidien en inkomsten uit bezit- tingen. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een adres van J. Bakkeft voor de „Vereenigde ITandwerkslieden", N. J. Acke, voor (}e werkliedenvereeniging „Rom. 13 vers 1", N. Ilamelink, voor den Centralen Bond van. Transport- en Havenarbeiders" afd. Ter N lzen, J. Leunis, voor de afdee- ling Ter f> uzeu van den Chr. Nat. Werk- mansbond m B. Ysebaert, voor de afd. Ter Neuzen van spoor- en tramwegpersoneel „Baphael", van den volgenden inhoud: Geven te kennen ondergefeekenden alien afgevaardigden van in deze gemeente ge- vestigde vereenigingen ter deze zalce domi- cilie kiezende Donze Visserstraat 105: dat reuzel meermaien boven de maximum- -prij'S wordl verkocht, wat volgens de slagars gebeurt met toestemrmng van den Edelacht- baren heer liurgemeester: dal er bun mziens alle gevaar bestaal dal de voor deze gemeente aangevraagde hoe- veelheid van verschijicnde beschikbaar ge stelde artikelen niel voldoende zal blijken te zijn doordat belangrijke hoeveelheden naar buiten de gemeente vervoerd worden (l).v. door op Belgie varenden); dat er bovendien door meer ko'opkracb- tigen groote hoeveelheden in vonrraad kun nen opgekochl worden, waardoor de moge- Iijkheid niet buitengeBloten is, dal juist zij, die bet meest bij de distributie belang heb ben, op een gegeven moment verscbiliende hoognoodige artikelen niet meer zullen kun nen bekomen; dat verder de prijzen van klompen, schoei- isel en sajet van dien aard zijn, dat zulks door de arbeiders niet te betalen. zijn dan ten koisle van de toch reeds zoo sell rale voeding; dal zij om genoemde redenen zoo vrij zijn er bij den g*emeenieraad op aan te dringen: le. maatregclen, te nemen dat in geen ge val de gestelde masiiniiinprijzen worden oversell reddri 2e. een regeling te treffeu zooals b.\r. te Dordrecht, waarbij bet niet meer mogelijk is dat groote hoeveelheden der gedistribueer- de artikelen buiten de gemeente gevoerd worden of door particulieren in voorraad worden dpgesiagen; 3e Zijn Excellenlie den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid te ver- zoeken over te gaan tot het verstrekken van goedkoop schoefsel, klompen en sajet. j. Eene missive van gedeputeerde stalen van Zeel,and. d d. 12 Januari 1917, waarbij wordt bed: ht de goedkeuring van liet raads- besluil van 22 December 1916, betreffende verkoop van bouwgrond aan J. Elfrink. Aangenomen voor kennisgeving. k. Eene, missive van gedepulecrde stalen van Zeeland, d.d. 12 Januari 1917, waarbij wordt bericht de goedkeuring van het raads- besluit van 23 November 1916, betreffende verkoop van bouwgrond aan B. G. E. Nolson. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Het raadsbesluil van 22 December 1916, tot onderhandsche verhuring van het voor- malig kruitmagazijnlje in bastion I, voor zien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde stalen. Aangenomen voor kennisgeving. m. Eene niissive van gedeputeerde stalen van Zeeland. d.d. 5 Januari 1917, waarbij, van het bewijis 'liuimer goedkeuring voor zien, wordl leruggezonden het kohier no. 3 van het sclioolgeid voor het middelbaar onderwijs over 1916. Aangenomen voor kennisgeving. n. Een sehrijven -van A. C. Lensen, d.d. 9 Januari 1917. waarbij deze bericht, door de tijdsomstandighedeu daartoe genoopt, de/ gemeente met der wqon te hebben verlaten, en in verband daarmede ontslag aaubiedt als lid van den gemeenteraad. De voorzitter: Hoewel we vboeger reeds wis ten, dat de lieer Lensen dc gemeente met der woon zou verlaten, zoo kan bet niel anders of door het-lezen'van dezen brief, werden wij herinnerd aan de uitvoering van dit voor nemen. Door dit vertrek verliest de gemeente een zeer gezien en geachl burger, waar hij voor velen een goede raadstnan was en in hulp- betoon nooii achterstond. De raad verliest door het vertrek van den heer Lensen niet Sleehts een gezien en geacht medelid, doch een bekwaam en zuinig medebestuurder, die zich rekenscbap wist te geven van lietgeen bij beoogde, en zonder aanzien des persoons de belangen der ge meente naar zijn besle weten beharligde. En in den omgang verliezen wij een lid, die hoewel seherp in het teekenen der lijnen, nooil naliet. de bekwaamheid in andersden- kenden te waardeeren. Wij betreuren het- alien, dal de omstan- dighedeii het den lieer Lensen noodig maak- ten heen te gaan, ep dat het beengaan van hem le gevoetiger voor ons wordt, nu deze omstandigbeden tot onze zorg vaort blij ven Ijestaan. Wij hopen zeker alien, dat het den heer Lensen en zijn gezin in hunne nieuwe woon- plaats wel moge gaan. (Applaus). c. Een adres van bet bestuur van de Afd Ter Neuzen van het Nederlandsch On derwijzers genootschap van 9 Januari 1917, houdende verzoek verbodsbepalingen In het leven te roepen om bet rooken door kiiide- ren en het verstrekken van tabak aan kinde ren legen le gaan. Bij het adrgs is eene toelichting van den volgenden inhoud: Het is eeni feit dat gedurende dc laatst.c jarcn van alle lianlen klachten vernomen worden over,bet verderfelijice rooken door jeugdige personen. Stelselmatig onderzoek op vele scholen in verscbiliende deelcn van ons land lieeft aan het licht gebracht, dat zelfs kinderen nil de lagere klassen op de een of andere wijze tabak gebruiken, soms met medeweten der ouders. Ook in'de gemeente Ter Neuzen bestaat dit euvel en stellig zijn er in de lioogerc klassen der lagere scholen sleehts weinig jongens die niet rooken. Door de geneeskundigen wordt het gebruik van tabak door kinderen vrij algemeen ten sterkste afgeheurd als nadeelig voor de ge- zondheid. Het veroorzaakl volgens de medici stoornissen in den normalen gang der be- langrijkste levehsvemchtingen b.v. die van 'thart, de spijsvertering, de ademhajing, de zemiwwerking enz. Die stoornissen zijn te gevaarlijker daar het bier kinderen betreft wier organen zoo- veel tcerder en gevoeliger zijn, dan die van een volwassene, welker organen bovendien bij hen nogj m het Lijdperk van groei ver keeren en dus !e eerder op de verderfelijke werking van lie! tabakgif reagecren. In verscbiliende gemeenten als Bussum, Delft, Velzen, Leiden, Baam en Rotterdam zijn dan ook bepalingen gemaakt, die het verkoopen of verstrekken van tabak, sigaren en sigaretten aan kinderen strafbaar stellen. In Bussum is zelfs het rooken vecboden. De afd. Ter Neuzen zou ook gaame Ter Neuzen opgenomen zien in de rij van ge meenten waar maalregelen genomeu worden, om het steeds voorfwoekerende kwaad, boven bedoeld, zooveel .mogelijk tegen te gaan Oyercenkom-lig het voorstel van dei\voor- zitler wordt dit adres gesleld in lianden van burgemoe^ter en wetliouder; om bericht en raad p. Een adres van F. Elve, d.d. 11 Januari 1917, waar in, deze le kennen geeft, kennis te hebben genomen van het raadsbesluil van 31 Augustus 1916, to! onbewoonbaarverkla- ring van. zijn pereeel, gelegen in de Java- straal no. 18; dat bij, met wat door de gezondheidscom- missie ten aanzien van de gebreken dier wa ning, voor wat de 2 eerste pun ten betreft, gelieel accoord gaal, doch bezwaar maakt tegen een drietal andere punten, die vroor onbewoonbaarverklaring zijn anngevoerd; dat de vloer toch niet slecht is en op liet privaat een luehlververseheri is aangelegd en liet gebouw goed door hem onderboudeu wOfdt, terwijl hij overigens er den raad op meenl te moeten wijzen, dat bij bewoning door een minder zindelijk huurder, een ge bouw er blinder ooglijk uitziet en dat zijn gebouw z. i. nog niel in de termen valt om dnbewoonbaar te worden verklaard; dai het evenwel zijn voornemen is, om, zoodra de toestand daar gewijzigd is en er gi-ond ie koop koml van de Domeinen, grond aan te koopen en de bestaande woning te verbouwen; redenen waarom hij den raad vei-zoekt het daar been te leiden, dat het besluil tot onbe woonbaarverklaring alsnog wordt ingeirok- ken, en zoo de raad moclit oordeelen dal dit niet kan, hem uitslel voor de ontruiming te verleenen daar adressant door overmacht thams niet in staal is verbeteringen aan te brengen, dat liij wel zal doen, zoodra de toestand zich wijzigt. Ova-eenkomstig het voorstel van den voor zitter wordt met algemeene stemmen beslo- ten, dit adres om bericht en raad te stellen in handen van burgemeester en welhouders. q. De rekening der Kamer van "Koophan- del en Fabrieken le 'Ter Neuzen over 1916, met bijlagen. De ontvangsten hebben be- dragen f 173. de uitgaven f 145, bet goed slot /nitsdien f 28. 4. Yoorslel tot het verleenen van ear vol out lag aan den ondcrwijzer J. A. Rijn- berg. Iugekomen is een verzoek van J. A. Rijn- berg, om ontslag uit zijne betrekking als ondcrwijzer aan.school D, met ingang vran 1 Eebruari a.s. wegens zijne benoeming te Herkingen. De voorzitter deelt mede, dat burgemees ter en welhouders den gewonen termijn voor liet verleenen van ontslag in aanmerking wenschen te nemen en daarom voorstelleii adressant eervol onlslag te verleenen met 1 April a.5j. of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. (Zie verder het Tweede Blacj.) Lev ordering van deh verbauw van voedings- gfiwassen. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat het voornemen bestaat aan de maal regelen, genomen ingevolge artikel 7 der Distributiewet 1916, met betrekking tot de beperking van den verbouw van gewas- seD, die voor de volksvoeding geen of weinig waarde hebben, verdere uitbrefding te geven. Bepaalden deze maatregelen zich tot nu toe tot de gewassen vlas, suikerbieten, geel en bruin mosterdzaad, karwijzaad, kanarie- zaad, blauwmaanzaad, spinaziezaad en zaai- uien, thans zijn maatregelen in voorbereiding om ook den verbouw van cichorei, peen, koolrapen, knollen, kool, spinazie, snij boonen, spercieboonen, radijszaad, Westerwoldseh Raygraszaad, sluitkod- en bloemkoolzaad, koolraap- en knollenzaad te beperken. Den land- en tuinbouwers wordt in overwegiDg gegeven hij het opmaken van hun bouwplan voor 1917 hiermede ernstig rekening te houden. Tevens kan worden opgemerkt, dat in gevallen, waar het niet doeniijk is met behuip van de Distributiewet den verbouw van speciale gewassen te beperken, waar van de verbouw voor de volksvoeding van geen belang is of waarvan belangrijk meer geteeld wordt dan er in 't land zelf noodig is, de uitvoer zoodanig geregeld zal worden dat de teelt van deze z.g. exportgewassen niet winstgevender zij dan die van de voedingsgewassen. (St.ct) Conlraeleeren van suikerbieten voor builenlandsche rekening. De Minister van Landoouw, Nijverheid en Handel vestigt er de aaodacht van verbouwers van suikerbieten op, d.it zij zich hebben te onthouden van het contrac- teeren voor dit product met of voor reke ning van builenlandsche suikerfabrikanten, zoolang daartoe door hem geen toestem- rning is verleend. (St.ct) Mcordaanslag? De rechercheur Luijendi]k te Delft, zich Dinsdagavond naar huis begevend, zag op den Oostsingel, dat iemand van achter een boom een geweer op hem richtte. Het wapen kefste. De man wierp daarua het geweer in het Provinciaal Kanaal en nam de vluchti De man is nog niet ontdekt. Vermonseld. Te Euschede is in de isoleermateriaal- inrichting van M Wooldrijk hedenmorgen de 40jarige gehuwde arbeider W. de Yries van Glanerbrug, vader van vier kinderen, om een as geraakt en vermorseld Heel gebakerd. Dinsdagmiddag kwam ©en bewoner van een der zij.stegen aan de Oude Gracht te Utrecht een strooper van beroep min of meer beschonken thuis. De man had nog een oude veete jegens een buurman, die het bovensle deel van de woning in huur iiad; liij vond bet nu het gewenschte moment om die kwestie uit den weg le. ruimen, pakte een geweer en ging naar boven, met de be- doeling om er maar radicaal een eind aan le maken ener op los te seine ten. Geluk- kig was de deur van de bovenverdieping ge sloten; toen de man op geroep en geklop geen gelioor kreeg, school hij maar bp goed gelulc dwars door de deur been, om te latcn zien, dat hem ernst was. De familie van den buurman nam toen veiligheihshalve de wijk naar liet dak. Maar inlusschen was de polilic gewaarschuwd; de gevaarlijke schut- ter werd door twee agenten overmand, v66r liij enger dingen kon volvoeren en naar het politiebureau gebracht,- ter ontnuchtering en ter kalmeering, Het buurtje van de steeg Was natuurlijk in gewetdige berocring. In vrijbebl gesleld. Uit Roosendaal meldt men Woensdag is de koopman de heer H. Y. alhier, die ongeveer 5 weken geieden te Antwerpen werd gearresteerd en al dies tijd in Duitsche gevangenschap heeft door- gebracht, in vrijheid gesteld. De gevangen- neming berustte op de beschuldiging, ver- moede-lijk van een Duitscher te Rotterdam, dat de beer V. goederen uit Duitschland bad doorgezonden. naar een met Duitschlaud in oorlog zijnd land. Bovendien werd de heer V bescbuidigd van spionnage en het ovevbrengen van brieven. Na te Antwerpen te zjjn gevat, werd de heer V. naar Brussel overgebracht. De behandeling, we'ke hij van de Duitsche autoriteiten tijdens zijn gevangenhouding en het onderzoek ondervond, noemde hij zeer correct. Een poging tot onlvine!) ting. Gisternacbt hebben wederom twee Duit sche officieren, die in Wierickers'nans zijn geinterneerd, een poging tot ontvluchting gedaan. De omstandigheid dat de gracht om het fort en de Rijn zijn dichtgevrdren, moest hen daarbij helpen. Een der offi cieren is inderdaad door een open raana tusschen 1 en 2 uur dien nacht buiten het fort weten te komen, waarbjj hij door twee rijen prikkeldraad moest en de gracht over. De schildwacht was op zijn qui vive en scboot op den vluchteling. Daardoor attent gemaakt, heeft een (patrouille den officier op den Rijn weten te vatten. De kameraad van den vluchteling had het fort niet kunnen verlaten, had zich daar vevstopt, maar werd weldra gevonden en gepakt. (Nieuwe Ot.) C L1N O E. De' vrouw is voortdurend onderworpen aan organische verschijuselen. Hare gevoe- ligheid doet haar de naderiDg voorzien, maar zij is onvoldoende ingelicht. Op haar twaalfde jaar wordt het kind onverwacht verschrikt door zekere storingen die zich bij haar voordoen Het leven schijnt voor een oogenblik stil te staan, het biped houdt op te straomen en zet zich daarna onstui- miger in beweging. Geheel het gestel Igkt in opstand. Een verborgen gevoel maakt het kind met hare gedaanteverwissding bekeqd. De eerste verscbijnselen maken in- druk; zij wint zich op, hare oogen verkrjjgen eesa ongewonen glans. Zij beklaagt zich over hoofdpijnen; de maag neemt de spiizen slecht op; het hart klopt sneller. De moeders vergissen zich daarover niet. Het is de natuur die om hulp roept, men moet haar ten spoedgiste bpstaan waar zij drt verlangt. Het bloed is verarmd door een overmatigen arbeid het is dus zaak er een nieuwe kracht aan te geven, opdat het, op zijn beurt, de krachten van bet verzwakte gestel kan vernieuwen.- De Pink Pillen nemen dat op zich, want zij zijn bet onovertroffen werk- zaamste middel tot wederherstefiing vaa het oloed en verstei king van het zenuwstelsel. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a 1,75 per doos, en 9,— per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Te Ter Neuzen en omstreken bij de Wed. A. van Overbeeke—Leuuis, Westkolkstraatte Sas van Gent en om streken bij dejr heer Ad. van Loy, en verder bj verschillende apothekers en goedetdrogisten. n'lN jpac belee tussc Mej. geef de t )>5 erva de Ben P adre Axe sens E en I der des hnij I set "S arc die 1st m,' A. Ji va M' hi D A G E N. Voorm. I Nam, Zaterdag 27 Januari 4.22 4 45 Zondag 28 5.6 5 28 Maandag 29 5.50 6.14 Ltinsdag 80 6.40- 7.7 Woensdag 7.86 Donderdag 1 Eebruari 8.52 f "9 3? Vrij dag 1 j ill i P i Huwelijks-aangiften. 4 Jan. TheophiIns Alexander Bolsens, oud -28 j., jm. en Clara van Broeck, oud -5 j-, j4- Hnwelijks-voltrekkingen. 10 Jan. Theophiel Bor- dni (van Heikenszand), oud 22 j.,jm. en Clara Martha Vermont, oud 23 j., jd. Geboorten. 29 Dec. Leoijie Marie, d. van Fran- ciscus Warrens en van Anna Maria Fluron. 30 Dee. Julie, d. van Detrus de Burger en van Emerentia van Goethem. 2 Jan. Ferdinand, z. van Leopoldus de Koning en van Maria Clotilde Boecbling. 7 Jan. Rene, z. van Theophilus Pollet en van Maria Silvia de Rijck. 8 Jan. Maria Rhilomena, d. van August van Vlierberghe en van Prudentia Clementina Wee- maes. 10 Jan. Honord Albert, z. van Franciscus Hooft en van Mathilde Philomena de Vos. Eliza Pbilomena, d. van Gustavus Goossens en van Maria Victoria Kint. 12 Jan. Carolus Ludovicus, z. vaa Joseph Vincke en van Leonie Schuddings. 14 Jan. Magdalena, d. van Josef Verberckmoes en van Maria Clara Franssens. Irma, d. van Leopoldus de Coninck en van Sidonia Nathalia van Broeck. Overlijden. 11 Jan. Joanna Philomena Neve, oud 70 j., weduwe van Johannes Franciscus Bouwens. 15 Jan. Magdalena de Rock, oud 17 j., d. van Theophilis en van Amelia van Dongen. 4T5SS1 31 4t r> 5 1 2

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2