I I GEMENGDE BERICHTEN. ft B rw. uit te leven, onder de gemeenschappelijke bescherming. Het denltbeeld van president Wilson is prachtig en is 111 staat, werkelijk een duur- zamen vnede te doen onl-staan, mils het dan ook door alien wordt aanvaard. Eenige opofferihgen zullen- alien zich moeten ge- trooisten, en zeker zullen alle particularisti- sche' meeningteii en plannen moeten worden opgegeven. Maar als het denkbeeld van Pre sident Wilson zou kunnen worden verwezen- lijkl zou de eerst-e groote slap zijn gezet op den weg naar de opheffing der verschil- len die nu volken en stalen verdeelen, en te komen tot de erkenning van de univer- seele brocderschap die alle volken en men- schen. met gelijke plichten en gelijke rech- ten vereenig-en zal. Een ideaal dat nu echter voor 't eerst door een istaatsman, als een politick doel wordt ultgesproken, en vooropgesteld. Een ideaal, dat sinds vele geslaehten door de besten en edelsten werd gekoesterd, en door een. idealist, als president Wilson is, thans wordt uilgesproken, als het doel van de V-ereenigde Staten. als de prijs voor den vrede, als een onderpand voor de to-ek-omst. Maar Wat zal van dat ideaal overblijvcn, als het in botsing komt met de ruvve werke- lijkbeid? Wij vreezen zeer De strijd op dc fronten beteekcnt weinig. Sneeuw, en koude beletten groote onderne- mingen, zoodat de aetie bepaald blijft tot pa trouble-to dh ten en verkeniiingsgevechteh. Zelfs in Roemenie staat de strijd. De ver- overing van het dorpjs Nanesti, het eenige belangrijkc feit nil de laatste* dagen, wijl dat dorpje deel uitmaafct van de bruggc- lvoofdstehing van Foendeni aan de Serelh, wordt in Duitsche berichlen als een grool succes aangegeven, niet om het feit zelf, maar om de beteekenis voor de verloren offensieve kracht der Serethlini-e, die daar- door zooal niet .gebroken dan toch zeer be- lemmerd is, wijl de centralen de rivier-over- gangen van het bruggehoofd Foendeni thans van drie "zijden beheersichen. EEN ZEEGEVECHT. Gisteren bracht de telegraaf ons de tij- ding van de aankomst te IJmuiden van een Duitsche torpedoboot met dooden en ge- vvonden en enkele meerdere bijzonderheden, die er op duidden, dat bewesten onze kust op de Noordzee een zeegevecht tusschen Duitsche en Engelsche oorlogsschepen heeft plaats gehad. Officieele berichten van de zijde der oor- logvoerenden zelf, zijn nu op het tijdstip, dat wij dit schrijven nog niet ter onzer ken- nis gekomen. Wat men er van weet is dus bekend geworden uit de verklaringen van gewonde Duitsche zeelieden. Wij ontleenen omtrent bovenstaande het volgende aan het Hbl.: Men meldt uit IJmuiden Dinsdagmorgen: Door de als stoomtrawler ingerichte IJmuider sleepboot „Eems", die zero juist hier binnenkwam, werd een tiental zeer zwaar gewonde schepelingen van de Duit sche marine aangebracht. Een der opvarenden van de „Eems" deel- de mede, dat zij hedenmorgen te ongeveer 9 uur door een Duitschen torpedojager wer- den aangehouden, die verzocht een tiental zwaar gewonde schepelingen over te nemen en te IJmuiden te landen. Onmiddellijk gaf de schipper van de „Eems" aan dit verzoek gevolg en stoomde dadelijk naar IJmuiden. De verschrikkelijk gewonde Duitschers zijn in de Witte en Roode-Kruisgebouwen on- dergebracht. Doctoren en verpleegsters zijn direct geroepen om hulp te bieden. Een aantal brancards staat bij de haven gereed, daar de bemanning van de ,,Eems" mede- deelde, dat de Duitsche torpedojager, waar- van men de gewonden overnam, assistentie verlangde en vermoedelijk hier wel binnen- komen zal. Het schip- was zwaar beschadigd, de schoorsteen was weggeschoten. Eenig- merk of naam heeft men niet kunnen ont- dekken. Het is niet mogelijk heden de zwaar ge wonden te interviewen. Wij zullen echter spoedig meer kunnen mededeelen. Een sleepboot in dienst van de regeering is uit- gestoomd om naar het beschadigde schip _om te zien. Vanmorgen om half negen zag men van de Eems nog een Duitschen torpedojager, die in voile vaart naar het noorden stoom de en naar alle waarschijnlijkheid niet be schadigd was. Naar wij vernemen zijn nog een twintigtal inin of meer zwaar gewonden aan boord van den eersten torpedojager, welk schip op ongeveer vijf mijlen afstand van IJmuiden zich bevindt. Volgens mededeelingen zou een slag gele- verd zijn tusschen een flottielje Duitsche oorlogsschepen en eenige Engelsche jagers. Aan weerszijden moeten ongeveer elf sche- pen aan den strijd hebben deelgenomen. De slag had plaats bij de Vlaamsche kust. Een Duitsche jager moet gezonken zijn-en eenige zwaar beschadigd. De sleepboot Billiton heeft den voorgaats van IJmuiden ronddrijvenden Duitschen tor pedojager opgepikt en'met behulp van twee andere sleeptx -<uen in de haven binnenge- bracht. Het schip is van een oudere klasse en heeft twee schoorsteenen, waarvan de achterste is weggeschoten en op het dek ligt. Volgens de visscherlieden is de boot gemerkt V. 69. Uit IJmuiden wordt aan de N. R. Crt. ge- rneld: Voor de sluis alhier ligt de Duitsche tor pedoboot V. 69, een oorlogsbodem van on geveer 900 ton, die zwaar gehavend is. De schoorsteen is in eikaar geschoten. De be manning maakt den indruk van veel te hebben meegemaakt. Aan boord liggen de deerlijk verminkte lijken van een achttal Duitsche zeelieden, waaronder dat van den flottielje-commandant. Volgens inlichtingen, terloops opgevan- gen van enkele leden der bemanning, rnoet de V. 69, ter hoogte van Zeebrugge, plot- seling door een Engelsche torpedoboot-flot- tielje zijn overvallen. Geruchten gewagen van een overrompe- ling van een gedeelte der Duitsche vloot, hoofdzakelijk samengesteld uit torpedoboo- ten en kruisers, door eenige torpedo-flot- tieljes. Eenige Duitsche kruisers, men spreekt van zes, zouden in den grond zijn geboord. De bevestiging hiervan ontbreekt echter, aangezien de toestand van de in het gebouw van het Roode Kruis liggende gewonden van dien aard is, dat zij niet ge- hoord konden worden. In het gebouw van het Roode Kruis zijn ondergebracht 5 zwaar gewonden, vier min der zwaar- en zes licht gewonden. Negen gewonden zijn om tien uur binnengebracht door den stoomtrawler Eems, terwijl, zoo- als reeds vermeld is, de lijken zich bevin- den aan boord van de gehavende torpedo- boot. De kade voor de groote sluis is door de militairen afgezet, terwijl de positie-com- mafidant van IJmuiden het rapport in ont- vangst neemt van de Hollandsche schepen, die de torpedoboot hebben binnengebracht. De toestand, waarin zich de V. 69 bevindt, duidt er op, dat het schip geducht onder vuur is geweest. Marine-deskundigen meetien, dat het vier treffers heeft gehad. Het dek vertoont een ware ru'ine. Den flottielje-commandant waren beide beenen afgeschoten. Hij leefde nog toen het schip te IJmuiden werd binnengebracht, doch is een uur na aankomst overleden. De trawler Eems, die twintig gewonden meebracht, moest die wegens gebrek aan ruimte, boven op het dek laten liggen, wat in dezen tijd van het jaar een ware marte- ling was. Bij het gevecht, ter hoogte van Zeebrug ge gevaerd, moeten volgens een later be- richt tien uitgeloopen Duitsche torpedoboo- ten en enkele Duitsche kruisers betrokken zijn geweest. Men meldt uit IJmuiden van gisteravond: Behalve het tiental personen, die aan boord van den torpedojager achterbleven, is de geheeie bemanning, ongeveer 70 man, aan land ondergebracht. Het schip ligt nu onder be-waking van Nederlandsche marine- schepelingen. De lijken zijn hedenavond ge- kist en aan land gebracht. Omtrent de be- grafenis is nog niets vastgesteld. Van de zwaargewonden is gisteravond om 10 uur een overleden en men vreest dat hedennacht nog een ander zal sterven. LONDEN, 23 Januari. (Reuter.) De ad- miraliteit deelt mede: Vannacht ontmoette een marine-patroelje een divisie vijandelijke torpedojagers nabij de Nederlandsche kust. Een kort gevecht volgde. Een vijandelijke torpedojager is in den grond geboord, de overige zijn verstrooid, na aanmerkelijk ge havend te zijn. Door de duisternis konden de uitkomsten van het gevecht niet goed worden waarge- nomen.- Denzelfden nacht is in de nabijheid van de Schouwenbank een kort, scherp gevecht geleverd tusschen vijandelijke torpedojagers en Engelsche torpedojagers. Een onzer tor pedojagers is door een torpedo getroffen, waarvan de ontploffing 3 officieren en 44 man doodde. De torpedojager is later door onze eigen schepen tot zinken gebracht. Onze schepen hebben geen andere verliezen geleden. AMERIKANEN IN DUHSCI1E "KRIJGSGEVANGENSCILVP. De correspondent van de Daily Express" te New-York seiiit, dat ambtenaren van het departement van builenlandsche zaken ver- klaren. dat het aan Duiischland niet kan worden toegestaan Amerilcanen krijgsgevan- gen te houden. die op handelsschepen der geallieerden zijn aangehouden en nu aan boord van de Yarrowdal naar Duitschland zijn gebracht. Indien Duiischland ineent hiertoe reclit le hebben, omdal de handels- schepen bewapend waren, zal de toestand kritiek worden, daar Amerika vastbeslo'ten [is de vrijlaling van zijn burgers te verkrijgen, waLdaar ook de gevolgen van zullen zijn. SUIKERK V AUTEN. Gelijk men weet, zal in alle deparlementen van Frankrijk de suikerkaart worden inge- voerd en moeten de banketbakkers elken Dinsdag en Wocnsdag linn deuren gesloten houden i eestdagen ihaken op dat verbod een Hitzondering. Op eerstbedoelde dagen is ook de verkoop Van gebak in de hotels, kpflieliuizen cn theeschenkei-ijen verboden. Het suikerverbruik bij bet maken van stroop, limonade, likeureu, mou scrende wijnen, gelei en gebak wordt tot bet strikt noodigc be- perkl De regeering beoogt .met deze be- sluilen vermindering van bet vervoer over zee, van aankOopcn in den vreemde en den gouduitvoer. -TERNEUZEN, 24 Jan. 1917. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bildt van heden luidt als volgt Hoogste barometerstand 775 4 Skagen. Laagste barometerstand 764.2 Haparaoda. Verwaehting tot den avond van 25 Jan. matige Oostelijke tot Noordoostelijke wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer, lichte tot matige vorst. Posterijen en telegrafie. Verplaatst van Ter Neuzen naar Zeven- bergen de adjunct-commies der posterijen en telegrafie H. Bossinga. De melkkwestie. De melkkwestie alhier is weer opgelost, nadat enkele dagen tal van melkleurders niet waren verschenen en vele ingezetenen in mindere of meerdere mate gebrek aan meik hadden. Zooals wij in ons vorig nummer aanstip- ten, besloten Burg, en Weth. de melkdistri- Joutie op kaarten, die voor de maand De cember gegolden heeft, Jie duur uitkwam, zeer omslachtig was en eigenlijk niemand voldeed, stop te zetten, oordeelde het ge- meentebestuur, dat de ingezetenen den toen geldenden prijs maar ter, voile moesten be- talen. Daartegen maakte echter de Minister be- zwaar, die 11 cent per liter als maximum- prijs had gesteld. Daarmede namen de leurders geen ge- noegen, die voor den prijs van 8 cent per liter geen melk van de boeren konden be- komen, een prijs, die naar algemeen betoogd wordt, in verband met de prijzen van de voederartikelen ook te iaag is. Gevolg: een groot deel der ingezetenen geen melk! Ingrijpen was noodzakelijk, en dit is ook spoedig geschied. Door het gemeentebestuur werd, met de commissie van bijstand, een eenvoudiger re- geling bedacht, en per omroeper werden gisteravond de melkslijters door den burge- meester ten stadliuize genoodigd, om die regeling met hen te bespreken. Natuurlijk vonden dezen het over het al gemeen gemakkelijker, dat het publiek den gewonen prijs bleef betalen, doch, daar dit nu eenmaal niet kan, werd met de voorge- stelde regeling genoegen genomen. In die regeling is bepaald, dat de prijs, dien de ingezetenen voor melk voor gewoon gebruik van de melkleurders koopen, blijft bepaald op 11 cent per liter. Voorts zul len voor de ingezetenen verkrijgbaar zijn boekjes met bons. Voor elken halven liter melk dien men koopt, zal aan den melkver- kooper een bon moeten worden overhan- digd. Op die wijze zullen de melkverkoo- pers door inlevering van de bons bij het ge meentebestuur kunnen beschikken o-ver den toegekenden bijslag van 2 cent per liter, in welken bijslag door het rijk negen tien- den wordt betaald, terwijl het resteerende een tiende door de gemeente rnoet worden gedragen. x Schuttevaer. Gisteravond werd de jaarvergadering van de afd. Ter Neuzen der Schippersvereeni- ging „Schuttevaer" alhier, die op 28 Dec. 1.1. wegens het gering aantal aanwezigen gesehorst was, voortgezet. Zij was nu druk bezocht, en meerdere nieuwe leden traden toe. In de vacature van voorzitter, ndg open zijnde wegens het bedanken als zoodanig door den heer Joos Tollenaar, wegens ziek- te, werd benoemd de heer Jan Tollenaar. In diens plaats werd gekozen tot bestuurs- lid de heer P. Vaal, terwijl de aftredende secretaris, de heer N. J. Harte met ongeveer algemeene stemmen werd herbenoemd. Ook nu werden nog verschillende wen- schen geuit, die door het bestuur ter ken- nis van de autoriteiten zullen worden ge bracht, terwijl aan het eind der vergadering uitvoerige besprekingen werden gehouden, naar aanleiding van irtt in 1011 ingediend verzoek tot invoering van toezicht op de binnenvaart. Bij de behandeling bleek, dat de schippers weinig voelen voor reglemen- teering van hun bedrijf en huiverig zijn iets te verzoeken, dat ook maar op eenigerlei wijze in hun bedrijf zou kunnen ingrijpen of dat belemmeren, al moest men ook de goede zijde van verschillende zaken, die destijds gevraagd zijn, erkennen. Voor het overgroote deel werden dan ook de ver schillende punten betreffende het desbetref- fend preadvies verworpen. Subsidies lager onderwijs. Bij Kon. besluit van 19 October zijn aan de navolgende gemeenten subsidies toege- kend, bedoeld bij art. 48 der wet tot rege ling van het lager onderwijs: Hengstdijk f750, Ossenisse 675. HENGSTDIJK. Door den heer A. van -Gijsel, gemeente- veldwachter alhier, is tegen 1 April eervo! ontslag gevraagd. De smokkelarij. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens sehrijft men aan het Vaderland: Dagelijks ziet men nog steeds vele vrou- wen wandeltochten maken in de richting van de grens, terwijl ondanks streng toe zicht ook hier en daar opslagplaatsen wor den aangetroffen. Onlangs werd een be- rucht smokkelaar van zijn bed gehaald; hij was reeds uitgezet, doch wist weer heime- lijk terug te komen. Een collega-smokke- laar, eveneens tegen verbod na uitzetting teruggekeerd, liep toen hij door de poli tic ontdekt werd en gesommeerd 0111 zich te laten arresteeren tot'aan den hals in het water; evenwel kon hij het blijkbaar daarin niet lang uithouden, zoodat hij zich moest overgeven. Thans is het geheeie gezin, dat- naar men zegt met smokkelarij zich bezig hield, naar Bergen op Zoom verhuisd. Een derde aanhouding had plaats met een werkman, die ofschoon met kiein verlof thuis, zoo nu en dan zijn uniform aantrok, om uit smokkelen te gaan. De exploitant van een huurauto uit Ter Neuzen schijnt ook al goede zaken te ma ken. Vaak gebeurt het, dat deze auto zes a zeven maal in een nacht de grenswacht passeert. Bij aanhouding is natuurlijk nooit iets verdacht te bespeuren. Het zijn enkel pleiziertochtjes die daar's nachts onderno- men worden! KOEWACHT. Onlangs miste een Belg die in ge^lschaj) van een paar Hollanders was uitgeweest, de som van f 500. Hij deed daarvan aangifLe en het gevolg was, dat zekere G. alhier als verdacht van diePslal in hech ten is werd genomen. Maa'n- dagnamiddag kwam de justilic uit Miridel- burg hier eene huiszoeking doen hij B., die mede verdacht werd. G werd gehoeid tusschen twee m'arechaussees mede gebracht 0111 met B. geconfronleerd te worden en hij de huiszoeking tegenwoordig te zijn. Na af- loop werd G. weer gevankelijk meegevoerd. De uitslag van liel onderzoek is nog niet bekend. Deserleurs. In Zee uw,s ch-VI a a n deren zjjn tal van Duit sche deserleurs gevesligd, die daar de grens waren overgekomen en zich bij boeren had den gevesligd. Hicrdoor ontstond, sehrijft meii aan de VI. Crt., een ongewenschte toe stand Innners het is moeilijk 11a te gaan of men met werkelijke deserteurs heeft ic doen. Duitschers, die over de grens jgekomen zijn kunnen gemakkelijk voortdurend in voe- 11 ng zijn met dc Duitsche grensposten. l it Sluis werden verleden week enkele deser teurs over de S-chelde gebracht en nu is er voorgeschreven, deserteurs, die over de grens komen onmiddellijk verder dan Zceuwsch- Vlaanderen te sturen. ST. JANSTEEN. Zondagavond, na een voorafgaande kort- stondige woordentwist, heeft te St. Jan- steen-Heikant zekere De B. met een mes den 27jarigen De L. een steek in het lichaam toegebracht, tengevolge waarvan laatstge- noemde levensgevaarlijk gewond neerzeeg. De B. is door de marechaussee gearresteerd ter beschikking der justitie. Maandagavond is het slachtoffer aan de verwondingen overleden. (VI. Crt.) Prlnses Juliana cp schaaLsau. Prinses Juliana had Maandag reeds de schaalsen oiidengebonden. Na de lesuren in het Huis ten Bosch, h.egaf zij zich leg-en half -twaalf vergezeld door freule Van de Poll en hare gouvernante naar de IJshaajr, waar zij zich een half uurtje op het ijs vermaakleen dat het haar goed beviel, hleek, to-en zij gi-slermiddag weer met haar Konhiklijke Moed-er mee naar de IJsbaan ging. Ook Hare Maj-esleit, hegeleid door enkele dames en heeren van het gevolg, heeft toen een uur tje te midden der overige leden van de Baan gereden Omgekomen. Men meldi van Ameland aan de N. R. Crt. Door den Oostenwind zijn de wadden drooggcloopen eu kan de postboo-t sedert eenige dagen niet meer varen. 15 militairen trachten v'an Holwerd naar Ameland over te loopen. waarbij er een. zekere sergeant B. van vermoeienis en koude is omgekomen. Ciei'slal. I11 den laatsten lijd had het de aandachl van de politic te Harderwijk getrokken. dat zendingen uilgesneden zooll-eder uit Harder wijk werden verzonden Het bleek, dat dit le- der alsmede andere lijfgoederen vennist wer den in de nieuwe kazem-e aldaar. Als verdacht van den diefistal zijn Zaterdagavond aange houden de stoker der oentral-e verwarming en de chef schoenmaker poldaal P. held en van de nieuwe kazernc. Geblekon is, did het ontvreernde tcder werd afgeleverd aan den schoenmaker H. le Harderwijk, die daar mede deelszijn klanten bedi-ende en de de rest aan een Am&terdamsehe firnia zond. Dor dgev roren. Maandag is te Almelo de zwerver J. G. doodgevroren gevonden in een schuurtje, staand op den Hofkamp. waar hij in den laatsten tijd verblijf hield. Manneladezieklc. Men schrijtt uil Yenlo aan he I Hbl.: Van het voorkomen van huiduiLslag meerdere mute dan anders het geval hemerkt men hier niet veel. Wel den schrijver dezes enkele gevallen be kend, waarin lichte verwondingen aan de vingers of de handen overgingen tot ver- zweringen, die inderdaad een hardnekkige aard loonden. Intusschen zijn ook hier meermalen stem men opgegaan om tot voorzichtiglieid le ni a turn, waar het de mogelijkheid betreft van het overbrengen van b-esmetting. De grens- plaatsen worden de laatste maanden over- stroomd door vreemd volk uil de laagste klassen van dc maatschappij. In allerlei emballage vervoerden zij de levensmiddelen, die zij hier le lande slechts konden machtig worden En zonder dal de linnen, kato-enen of wollen zakken telken-s eerst eens gewas- schen werden, deden ze direel den volgen- den dag dienst. R-ekent men dan, dal tal van goederen in deze emballage gedragen wor den in da onderkleeren of op het bloiote 1 ijf en dat de stof doortrokken wordt van vetdeelen die lot bederf overgaan, hodem- vuil, zw-eel en regen, dan kan men wel na- gaan, dat zulkc emballage, die bij hel af- wegen der waren. nog van hand tot hand gaal. lenslotlc een kweekp-laats van ziekte- kiemen moei worden. Bij het aanhouden der smokkelaars 'en het vervoeren en verder hanteeren van al die zakken en zakjes, reticules en dichtgenaaide hroekspijpen. smokkelrokken en smokkelcor- sets, harnassen -en rirfen. zakdoeken enoude .petten 'in een eindelooze variatie van soorten en mod-ellen in alle stadia van vcrvuiling en geurverspreiding si nan vporal ook de grens- beambten -aan allerlei besmettingsgevaar Moot. Ter voorkpming van het uitbreken van be- smeU-elijke ziekten waarvoor het gevaar aan gene zijde van de grens door het gebrek aan zeep steeds gipoter wordt zal het zeer toe te juichen zijn. als in de volgende maanden krachlig de hand gehouden wordt aan de maatregelen tot we ring der gren-s- fraud-e. IJ®. Nauwelijks zijn de singels met een dun ijskorstje bedekt, of bij tientallen wag-en de jongens en meisjes zich er op, sehrijft de Nc R. Crt. Zoo ook op den Schiedamsehcn singel te Rotterdam. Achter dc ruggen van de politieagenten 0111, die -er geposl-eerd Zijn om voor het gevaar le waarscliuwen, liepen de kinderen daar Maandagmiddag omstreeks een uur van den voor h-ot-elbouw braak lig- genden grond het ijs op Op een oogenblik lagen er wel een half dozijn te -gelijk door hel ijs. De chauffeur P Koi, uil de Bo-onig a a r dstr aa tde manu- facturier G. Zwizin-ski uit de D-elistraat en ide heer W. J. Bernard uit de -EenhoornsIraat hegaven zich met levensgevaar te water 0111 hulp te v-erleenen en Yigenten van politic wierpen lum dregg-en naar de drenkelingen. m is, zijn De lljarige L. H. E„, een jongen uit de Nadorstslraat. werd h-ewusteloos opgehaald en naar het Ziekenhuis gedragen op een brancard. Daar konden de geneesheeren, nadat niets onbep-ro-efd was gelaten, ten slotte slechts den dood constateeren. 'De Djarige J dc B., een meisje uit de Z-even- hui-ssteeg. werd den winkel van den heer Hermans op den Scliiedamschen Sing-el bin- nengedragen. Daar verleendd men het kind, dat kopje onder gew-eesi was, alle hulp en is hel van droge klceding voorzian. Zij is met den schrik vrijgekoinen. De andere drenkelingen zijn er zelf uit- gekrop-en en liebben -een go-ed he-enkomen ge- zocht met een paar natte beenen. Siiiokkelen. Terwijl de Duitsche regeering, zooiang het kleine hoeveelhedeu levensmiddelen betrof, die de grensbewoner voor eigen g-ebruik in- vocrde, hel smokkelen o-ogluikend toeliel, he-eft dit euvel allengs zuike afmctingen aangenornen, dat steeds m-eer person-en er hun beroep van maken meermalen per dag been en weer naar Nederland te trekk-enen op die manier groote hoev-eellieden verbo den waren in te voeren en tegen woeker- prijzen te v.erhandelen. Op verzoek van den landraad. le Kl-eef is nu een bijzonder mili- tai-r konunando ingericht, dat in de treinen op de stations en op de wegen alle bagage- en gocderenz-endingen en alle personen visi- teert, Wed-errechtelijk- ingevoerde goederen zonde:- vergoeding verheurd verklaart ch le- gen dc vervoerders vervolging instelt. Op deze wijze werken de Duitsche met de Ne- derlandschef autoriteiten sam-en. om denont- aarden smokkelhandel met-ernst te bestrijden. S leenkolengebrek. Wie tdichts hij de mijnen woont, warmt zich 'tbest. denkt men alllcht in Holland. Maar dan heeit men tmis. In de gemeente Tegelen toch. een plaats van ruim 8000 zie- len. waai men reeds het geheeie najaar door le kampen heeft gehad met schaarschle aan kolen, zijn thans, in 'thartje van den winter, de hergplaatsen der verschillende kolenhan- delaar-s lolaal lecg. In groote bezorgdheid voor dc komende dagen, telegrafeert men naar Departement en mijndirecties, doch 'tis moeite vergeefs. Dag aan dag rijden er kolen treinen aan uit het zuid-en, tientallen wagons per dag. maar ze rTjden door- naar de -groote sleden, naar Holland. En Tegelen, zoo vlak bij de mijnen. warmt zich het olechtsl. Een ongelukkige. Oj> het Fransche consulaat te Vlissingen vervoegde zich -e-en Nederlander, die wei- gerd-e zich te verwijderen zonder pas, daai- hij yoorgaf een schrijven van president Poin- care te hebben ontvangen, om naar lict front te komen. Daar het bl-eek, dat de man in zijn gee-slvermogens was gekrenkt is hij door de politic aangehouden en weder bij zijn -elders wpnende familie teruggebracht. Verdronken. Een paar ischippers, onder den invloed van g-ebruik ten drank verkeerende, hebben Maan- dagnacht omstreeks half een op den Schie- danischen dijk te Rotterdam de ruiljes sluk- geslageii van hulplantaarns, daar hij opgra- vlngeii gepiaatsl. Op ae Komsi van politie agenten zetten zij hel op een loopen. Een h miner, die achtervolgd werd, liep de Wijde Nieuw-steeg door de Leuvehaven op. Vlak aan den walerkant gl-eed hij uit en viel te water. Ongeveer tien minuted later op- gehaald hleken de levensgeesten reeds ge- weken. Het lijk is naar boord van het klipperschip „Vertrouwen". liggende in de Sp-oorweghaven, overgebracht. De verdron- kene i-s de hljarige H. M. van der W., varende bij zijn ouders op dat schip. Teruggevouden. Te Delft wras 18 jaar geleden ecu zoon d-es ltuizes zijn gouden ring kwijt, welken hij 'is avonds le voren op de tafel had gelegd. Alle zoeken naar hel verloren kleinood bleek toen vergeefs. Onlangs brachl dc leeraar H. B. die zoo ongelukkig van zijn ring was afgekomen weer eens een bezoek aan zijn nioeder te Delft, 's Avonds lioorde men ouder gewoon te de muizen achter het be- han-gsel knabbelen. Met de vraag of men steeds, zooals in zijn tijd, nog zoo veel last had van dat gespuis, trok R zijn knipmes en raalrte loevallig een der brutale rakkers. Om liel dier achter hel behangsel vandaan te halen, sneed hij het behang tot de lam- briseering opfen. En tol zijn groote verba- zing -en blijdschap tevens natuurlijk vond hij daar ook zijn gouden ring terug. Hel is hoogst waarschijnlijk dat een muis hem dien nacht heeft wegg-esleept. Smokkelen. Men sehrijft uit Venlo het Hbl.: Nauwelijks hebben de gemeenlebesturen de distribulie van regeeringsverbruiksarti- k-el-en ter hand genomen, of onder de in het veld op de smokkelaars bevonden waren trefl men reeds dadelijk onze regeeringserw- ten en boonen en norinaal-margarine aan. Aan de leans op scliaarschte aan voedingsmid- delen in het eigen laud denkt de Holland sche smokkelaar niet Ook menig handelaar laat het volkomen ko-ud, dat het N-ederland- isdie volk op rants-o-en g-esield wordt. Anders was hel onmogelijk. dat. zooals nog de af- geloopen week voorviel, een grenskommies in een slag elf zakken meet en rijst en de militaire grenswacht le Tegelen tien zakken meet achterhaalden, Intusschen wordt de nieuwe maatregel van het. militail- gezag met kracht to-egepast. Tal van vr-eemdelingen zijn sedert den dag der inweraing treding oor den gnenswachtcom- inaiulanl gebracht eu door dezen over de grens geleid met verbod 0111 terug te keeren in het in -staat van beleg verklaarde gebied. In de af-geloopen week bleek, liet, dat onder de aldus voorgehrachte personen er toch nog vijf waren, die ondanks het verbod wa ren leruggekomen. Dezen zijn dan ook on middellijk overgebracht naar de gevangenis le Roermond. Gevaarlijk iiitstapje. Men meldt uil Winscholen: Te Veelenveen werden -een tweetal Belgi- sche geinlemeerden vermist, die daar bij ontginning van hel Hebrecht waren werk- zaam gesleld. Ilet is nu gebleken, dat beide zich een uitstapje over de grens hebben ver- oorloofd. waarbij zij door de Duitsche grens wacht werden gevangen genomen. Ze zul len nu wel naar .-een krijgsgevangenkamp worden gezonden. I f

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2