ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6483. Zaterdag 20 Januari 1917. 57e Jaargang. Schoolg eld. RE KEN IN GEN IIIBllflJE 01SVAPT. De Oorlog. •I ABONNEMENT: ADVERTENT!EN BINNENLAND. TT©Iefoon 35. Dit Blad verscliljnt Haandag', Woensdag- en Yrijdagayond, nitgezonder op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8AHDE te Ter Menzen. BSRSTB SXiA.X3- ten laste der gemeente. Gemeente CLINGE. Aanbesteden: Het verbouwen der drie Open' bare Scholen en hetleveren en plaatsen van 96 Schoolbanken. 1? TJ I L L jl 0 E. Per 3 maanden binnen de stad 1*.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bi| vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bi] directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier No. 2 van bet schoolgeld voor het middelbaar onderwijs in deze ge- meente, over het tijdvak van 1 September—31 De cember 1916, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. T»r Neuzen, 17 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG noodigen een ieder uit, om de vorderir.gen, welke zij ten laste van de ge meente moehten heb'oen, zoo spoedig moge lijk in te dienen en daartoe den uitersten termijn niet af te waehten. Zaamslag, 5 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FELJTER, Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. Burgemeester en Wethouders van CLINGE zullen op Woensdag 24 JanuaH 1917. des namiddags om 3 urenten Gemeentehuize in vier perceelen Bestek met 3 teekeningen voor de School- gebouwen verkrijgbaar a f 2.00 en het bestek met teekening der Schoolbanken verkrijgbaar a f 1.00 ten Gemeentehuize van Clinge. Inlichtingen te bekomen bij Camiel Bleijenbergh te St. Jansteen. Clinge, 27 December 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VERCOUTEREN. De Secretaris, O, K1EBOOM. De broodvoorziening. Naar wij vernemen is binnen enkele dagen een nadere regeling te waehten inzaKe de vers trekking van brood (na 5 Febr.) aan De woorden van den Frans'chman klonken zoo dwaas, na alles. wat er gebeurd was, dat alien het luid uitschaterden. Dit nu nam monsieur Perroquet ten hoogste kwa- lijk. Hij trok, zooals zijn gewoonte was, zijn recti ter voet jomhootg, wreef daarmee langs zijn linkerkuit, en zei: Het was toch zeker bet verstandigste, wat ik kon doen, dat ik hier op my lord wachtte! Zonder hier op te antwoorden, wees lord Alvor op het gele koffertje. En ge hebt niet alleen uzelf, maar ook dezen koffer uit de lianden van de r bo vers gered Perroquet zette de borst vooruit. Zeker mylord, dat recht mocht ik mij toch wel aanmatigen, als trouw, scherp zinnig kamerdienaar, als Franschman! Maar hoe wist ge, dat wij gelukkig uit de lianden der roovers ontkomen zouden? Mylord, hoe zou dit anders mogelijk zijn! antwoordde Perroquet bijna verwijtend Wij bebbien wel sterker stukjes uit "eh a aid, dat hebben wij. En buitendren ate monsieur Geeren er bij is, dan behoeft men er in het geheel niet aan te twijfejen of alles goed afioopt. Dilmaal la elite lord Alvor niet, doch schud de zijn kamerdienaar hartelijk de hand. militairen, die met verlof builen de kazerne vertoeven. Ook zal een nadere regeling worden ge- troffen ten aanzien van het- hotel- en restau- ratiebedrijf. (Tel.) Inlijving militielichting 1917. In de hierna genoemde tijdvakken zullen van de militielichting 1917 worden inge- lijfd: 1. in het tijdvak van 15 Maart 1917; a. de dienstplichtigen toegewezen aan de regimenten vesting-art. en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte; b. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps pantserfort-artillerie; c. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps torpedisten; d. de dienstplichtigen, toegewezen aan de cavalerie, die bestemd zijn hetzij om te worden opgeleid tot officierspaarden-op- passer, hetzij om bij het remonte-depot te worden belast met de paardenverzorging; 2. in het tijdvak van 1216 Maart 1917: de dienstplichtigen, toegewezen aan het 3e bat. van een der reg. grenadiers en ja- gers of van een der overige reg. inf., met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het in art. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voorgeoefendheid. Deze laatsten zullen twee maanden later worden ingelijfd. Voor den verderen duur van de tegen- woordige tijdsomstandigheden zal uitstel of verienging van uitstel van eerste oefe- ning slechts in zeer beperkte mate worden verleend en alleen om zeer gewichtige stu- die- of andere redenen. Schapenvleesch-uitvoer. Tot 31 dezer kunnen consenten worden afgegeven voor den uitvoer van schapen- vleesch, tot een hoeveelheid van 1.500.000 K. G. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het geschrijf over de vredesvoorwaarden van de Entente, in bladen en officieele stukken, brengt schrijft het Hbl. de zaak van den vrede niet verder. De com- mentaar van den Engelschen Minister Bal four is een verdediging der verschillende eischen, in de nota aan president Wilson gesteld, om die voor de Amerikaansche ge- voelens wat aannemelijk te maken. Fransche bladen gaan nog veel verder, dan de tekst der nota. Clemenceau schrijft in zijn blad: „Mijn instemming is Zoo volkomen, dat ik niet aarzel, tegen de meening van en kele vrienden, die gewenscht hadden, dat Elzas-Lotharingen uitdrukkelijk genoemd werd, voor den opsteller der nota partij te kiezen. Het gevaar was juist, te nauw- keurige bepalingen te - maken. Nu men slechts van de „aan de geallieerden met geweld of tegen den wil der bevolking ont- Ge hebt op onze be is door de wereld vele ldeine en groote dwaas beden begaan, Richard, maar ze zijn u alle ter wille van hetgeen ge nu hebt gedaan, verge veil. Op welke wijze ge aan de lianden van de Tsjer- kessen ontkomen zijt, dat kunt ge ons later weleens \ertellen; maar liet feit, dat ge ont- snapt zijt en dat ge mijn koffer met zijn m- houd liebi gered, za! ik nooit vergeten! Perroquet's roncte gezicht straalde van vreugde. Ik zou u wel een verzoek willen doen, mylord, zei hij een weinig schuchter en diep geroerd. Nu, wat is dat? Dat wij nu eiridelijk eens met dal el- lericlige gereis ophouden, mylord. Die zaak- jes met de roovers en die andere ellendige kerels, Nieuw-Pommeranen, Chineezen, Af- ghanen en Tsjerkessen brengt u altijd ate .liet ware spelend in orde, Idat igaal mij -dan ook eigenlijk niet aan. Maar de slechte ver- zorging en het ongelukkige I even en liet ge- brhk aan een ordentelijken kapper, aat alles lioud ik niet langer uit. Gaan wij nu eindelijk naar Ajuis., mvloi*d, ate het mij ten minste veroorloofd is dit te vragen? .Ta, Richard, nu (ran ik het u va?t en zeker beloven, morgen schepen wij ons in naar Europa. Wij zijn nu aan liet eind van onze rei«L XVIII. De inhraak in de Ollomaanselie bank. -Scliitterend werd |die Bosporus d|oor de zon beschenen, Onze vrienden hadden een voorspoedig'e nomen gebieden" spreeict, hebben wij alles I gezegd, wat gezegd moet worden, opdat men zich later niet op onze uitingen kan be- roepen". Renaude! komt hiertegen in de „Huma- nite" op. Hij zegt: „De woorden over de „teruggave van vroeger ontnomen gebieden", hadden zon der gevaar wat nauwkeuriger kunnen wor den omschreven. Het ware beter geweest te zeggen, dat wij niets willen verwerven of afnemen. Slechts had Elzas-Lotharingen uitdrukkelijk moeten worden genoemd. Daardoor was voorkomen, dat in de „Rap- pel" over de teruggave van den geheelen linker Rijnoever wordt gesproken, alsof dat de bedoeling van de nota der geallieerden was geweest". Het bedoelde artikel in de „Rappel" han- delt over een brochure van Milhaud, waar- in de afstand van den geheelen linker Rijn oever aan Frankrijk wordt geeischt. Wanneer het een font van Bismarck ge weest is, in 1870, de vroeger door Lodewijk XIV aan Duitschland ontnomen provincies weder te hebben teruggevraagd dan zou het thans een dubbele fout zijn den linker Rijnoever, met een uitsluitend Duitsche be volking, en echt-Duitscbe steden als Keulen, Bonn en Coblenz, bij Frankrijk te willen voegen. Daardoor zou zeker niet de vaste grondslag worden geiegd voor den duur- zamen vrede, die de Entente zegt te ver- langen. Van de fronten is niet veel nieuws te vertellen In Roemcnie 'lebben de centralen een tegenslag ondervonden, die toont, dat de strijd thans aan en bij de Sereth met groote kracht door de Russisch-Roemeen- sche troepen zal worden gevoerd. Het dorp Vadeni,-ten Zuiden van de Sereth, tusschen Brai'la en Galatz gelegen, dat-door Turk- sche troepen bezet was, is door de Russen hernomen. Een aanval, om Vadeni weer. te hernemen werd door de Russische bezetting afgeslagen. Trouwens, ook op andere punten in Roe- menie leden de Duitsch-OostenrijkschBul- gaarsche troepen kleine verliezen, die aan den tot dusver geregeld voortgezetten op- marsch een einde deden maken. Tusschen •het Coesino- en het Soesita-dal, in de Kar- pathen, deden Russische en Roemeenschc troepen een aanval op de hoogte-stellingen der Duitsch-Oostenrijksche legers, waarbij een hoogte door de Russen werd bezet. Ook hier werd dus de opmarsch door het ge- bergte naar de vlakte door de Russen belet. Het Russische bericht bevat verder nog het verhaal van een aanval op het door Duit sche troepen bezette dorp Gerlesci, en Z. W. van de monding van de Rinimcoe; dit dorp viel daarbij in Russische handen, doch werd later door de Duitschers hernomen. Belangrijk is het bericht, dat de Russische oud-Minister van Buitenlandsche Zaken, Sasonof, benoemd is,tot gezant van Rus- land te Londen. Sedert jaren was graaf Benckendorf gezant te Londen geweest; hij werd in Engeland zeer gewaardeerd, voor- al wegens zijn aandeel in de totstandko- neis gehad van Batoem naar Constantinopel. Met verrukking staarde Hans naar het too- neel, dat zieli hier voor zijn oogen ontrolde. Ate -een spiegei lag de Zwarte Zee voor hem en vol bewondering liet de jonge man zijn oogen dwalen van den eenen oever naar den arfderen, van Azie naar Europa. En nu naderde men Constantinopel. Brie'ven voor ons? vroeg Francis den portier van het hotel, waar zij hun intrek hadden genomen. "Lord Alvor had uit Ba toem getelegrafeerd, dat men de brieven, die voor een van hun drieen poste-reslante op het postkantoor moehten liggen, naar het liolel moc-st zenden. De portier kwam weldra terug met een groot pak brieven. Ate het u belieft, mylord. Voordat zij de veslibule verlieten, keek Francis de adressen na. Hans beefde van opgewondenheid. Voor u, mijnheer Berger! Lord Alvor overhandigde den commfssa- ris der geheime p'olilie een groot couvert, waaraan men reeds van buiten kon zien, dat het een brief over zaken bevatte. Berger keek niet heel vroolijk en zei: Een brief van inijn geeerde lastgevers ik vrees, dat de inlioud mij niet veel vreugafe zal bereidenT Hier, Hans, hier is ook een brief voor u. Hans juichte van vreugde, en toen hij de hand van zijn mooder herkende, drukte hij den briei aan zijn lippen. En nu zat liij op zijn kamer en las den brief van zijn moeder wel voor den tienden keer over. ming der toenadering tusschen Rusland en Engeland. De benoeming van Sasonof, wiens groote sympathieen voor Engeland bekend zijn en zeer gewaardeerd worden, evenals zijn vriendschappelijke verhouding tot Sir Ro bert Buchanan, den Engelschen gezant te Petrogad, zal in Engeland met groote in- stemming worden ontvangen. Sedert het af- treden van Sasonof als Minister van Bui tenlandsche Zaken, en zijn vervanging door verschillende totaal onbekende personen, was er in Engeland een zekere ontstemming merkbaar, die door de zonaerlinge en her- haalde wijzigingen in het Russische Mini- sterie niet verbeterd is. De benoeming van Sasonof, wiens groote weliswaar geen einde aan, maar brengt een gezant naar Londen, van wien goede ge- zindheid en liefde voor Engeland men over- tuigd is. En dat zal worden opgevat als een bewijs van de neiging, om de betrek- kingen tot Engeland eer aan te halen en te versterken, dan te doen verslappen, wat men van de „duistere machten" achter den troon verwacht. EEN NIEUWE „MoWE" IN HET ZUIDEN VAN DEN ATLANT1SCHEN OCEAAN. De Engeische admiralileii -deeIt medc, dat door berichten uit Fernambuco (Brazilie, be- vesligd wordt, dal de Engeische schepen „Dramalist" (5115 ton), „Radnorshire" .1310 ton); Minieh" (2381 ton); Nelherby Hall" (4461 ton); ^Mounl Temple" (9792 ton); „King George" (3852 ton); „Georgie" (10.077 ton); en Voltaire" (8618 ton), en de Fransche „Nantes"- en „Asnieres" door een DuiLschen kaper in den grond zjjn geboord Dpn 15en Januari is in genoemde Braziliaansche havren het Japansche sloomschip „Hudson Maru" aangekomen met de kapiteins en 237 leden der bemanningen van enkele dier tot zinkeo gebrachte schepen. Voorts is het stoomschip „Sl. Theodore" door bedoelden kaper in beslag genomen, die een prijsbemanning aan boord plaatste. Ook de „Yarrowdale" werd genomen; deze kreeg ongeveer 400 man equipage van de andere gezonken schepen aan boord. Tot dusver zijn nog geen nadere berichten ontvangen. EEN BRIEF LIT BE LOOPGRAVEN. In de Interpreter, het Engeische nationa- Iistische weekblad van Kaapstad, van 16 No vember, is opgenomen een brief uit de loop- graven, waaruit de N. R. Crt. het volgende vertaald Hoe bitter het is, zal ik de waarlijk wijs- geerige opvatting huldigen, dat het maar goed was, dat ik de slagen kreeg met de anderen, die het misschien nog minder ver- dienen dan ik. 0\er weinige weken zullen alien uwer, die genoeg verDeeldingsKracht hebben om de momsterachlige tragedie die wordt vertoona te begrijpen, gelegenheid heb ben voor vrede te pleiten. Wat nu volgl is geschreven in de hoop dat het daartoe kan bijdragen, hoe weinig het zij. ,.Ik lieb letterlijk met duizenden soldaten gesproken, in fdozijnen verschillende regimen ten. Mannen uil Frankrijk en Egypte, van de Dardanellen en Malta. Er is er niet een van de twintig, die wil dat de oorlog za\ doorduren. Als. tie regeeringen konden hoo- ren wat de mannen in khaki met elkaar Ook Albert had geschreven: „Jongen. wat ,benijd ik u! Ja, ik benijd u Ge kunl dat voor mijn pari kwalijk nemen of niet, dat kan mij niets Schelen. Daar zit ik nu thuis en blok op taijn ver- velenden Cesar, mo el- werkwoorden leeren, met x en y rekenen en mag op de kaart de plaats opzoeken waar mijn voorname broeder op hetzelfde oogenblik met kanni- balen veclit, C.hiiieesche zee roovers over- wint, of, op een olifaul g'ezeten, een tijger scliiet. Ge zlet, dal ik uw brieven goed heb gelezen Ik ken ze van buiten! .Vis ge eens wist, kerel, hoe dikwijls wij op school van u gesproken hebben. Niet alleen de jongens uit de klasse, maar ook de leer are nzelfs de strenge rector kwam ieder oogenblik bij mij en vroeg of er geen bericht van den be- roemden wereldreiziger gekomen was. Nu ge kunt u voorstellen hoe J^.olsch ik was als ik hun van al uw avonturen kon vertellen. En hoe zou het ook mogelijk zijn dat ik niet trotsch was op zulk een broer! Wij zijn alien gezond en vroolijk. Hans, Mama zal u wel alles van Ellen verteld heb ben. Zij spreekt al Hollandsch en zij bevalt mij best. Ik speel dikwijls met haar, al ben ik ook ouder, "maar dat komt doordat zij zoo aardig is. Ik dank u nog wel voor ai die mooie postzegets. Alle jongens op school benijden mij. Yerbeelu u, laatst kwam er zelfs een postzegelhandelaar bij ons die gehoord had, dat Albert Geeren van zijn broer zulke zel l- zame postzegels gekregen had. Hij kwam om ze van mij te koopen. Ik heb hem na- luurlijk gezegd, dat hij kon ophoepelen "en spieken en niet wat ze zeggen voor het openbaar, zouden ze uit hun welbehageiijk- heid opschrikken. Alleen de hoop wecr- houdt nog een machtige beweging; liet ijzer brandt diep in. Wel verre van de Duitschers te "haten, spreekt niemand in onvriendelijken geest over hen. Men ziet heel duidelijk in, dat alle, of bijna alle de hloeddorslige men- schen uit de verschillende landen nu dood of gewond zijn; de Duitecher die nu vecht wordt eenvondig ter slachting gedreven. We schijnen alien te zijn gegrepen door een ver- sclirikkelijke machine, die niemand kan of durft regelen. ,.De oorlog die nu woedt ia niels dan lief blindelingis dooden van menschen in de hoop, dat een van de partijen zal verzwakken. Be- halve mililaire families en een bevolking, die door vrees is gchypnotiseerd, wal men soms liaat noenil, gelooft niemand dat de oorlog door de wapenen zal eindigen. ,,In liet algemeen is de toestand zoo, dat de oorlog voortduurt, omdat geeji regeering den zedelijken mo-ed heeft om den eers ten stap te doen hetzij voor een wapenstilstand hetzij voor vrede." (Men bedenke, dat de brief al een paar maanden oud is.) „Elke regeering denkt, dat haar goeden naam er - van afliangt wie het langst- h.aat kan uit- seb.reeuwen. Ik weel, dat het puhliek de menshhen die om vrede vragen zal negeren, maar in den grond van het hart zal dankenDe kreet gaal op: Hoe Iang nog? Kan niemand ons helpen?" De Interpreter teekent hierbij aan, dat ka- pitein Simpson, een Nieuw-Zeelander, die, gewond van den oorlog, in Zuid-Afrika was teruggekomen, lietzelfde getuigde als de hrief- ■schrijver en daarmede zeer de verontwaardi- ging opwekte van den burgemeester van Jo- naunestiurg. dezelfde man wien de koningin van de Swazies onlangs vroeg, waarom hij, zoo'n flinke kerel, niet aan het front was, Daarentegen heeft de Anglikaansche bis- schop van Kimherley openlijk verzoenend over de Duitschers durven spreleen. DE PRIJSGELDEN VOOR DE „BLuCHER". Het prijsgerechl te Londen heeft aan de officieren en bemanningen van 47 Engeische oorlogsschepen, die. betrokken waren in den slrijd in de Noordzee op 24 Januari 1915, waarbij- de Duitsche kruiser „Blucherten under ging, een premie van 5250 p. st. toege- gekend, als prijsgeld voor de vemietiging van dat vijandelijke oorlogsschip^ EENE HULDE AAN DE MIMT1E- ARBEIDSTERS. Kellaway, de parlemenlaire secretaris van den minister van munitie, zegt in een sehrij- ven over eene tentoonstelliiig te Londen van 300 fotografieen, welke dienen moet om een denkbeeld te geven van de verscheidienheid en de waarde van het werk der vrouwen in de munitie-fabrieken, o.a.„iin zeker op- zicht is het waar, dat onze legers te velde gered zijn door het werk onzer vrouwen." Kellaway 'zegl voorts: „Op het oogenblik werken er in de nation ale fabrieken en in de gecontroleerde inriehtingeu dag en nacht bijna een half milkmen vrouwen, die even waarachlig de veilighoid van haar teliuis en Engeiands nationale eer "heschermen, als de mannen die met onvergelijkelijken rnoed de Duitsche posities beslormen. Maar—wij kun nen ons nog niet tevreden stellen met wat thans reeds is bereikt. Er is nog veel groo- ter inspanning noodig, willen wij niet den dal ik niets wilde verkoopen. Zeg eens, als ge nu in Constantinopel zijt, kondt ge ook wel Turksche postzegels voor mij koopen. Yergeet dal niet! Ge zult dat wel erg brutaal en onbeslcheiden vinden, maar dat kan mij ook al niets schelen. Mama zegt altijd: „Die vraagt, krijgt niets!" en dan laat ik laarop votgen: „En die mete vraagt, wordt vergeten!" Ik vind juist, dat men wel wat krijgt ate men vraagt. Die lord van U zal wel zoo veel millioe- nen bezitlen de Engeische lords zijn alien millionnaus dal hij zeker voor het liroer- tje van zijn reismakker wel eenige piasters en para's wil uitgeven. Piasters en paras! Ziet ge wel, dat ik door mijn postzegels nog wel wat leer? Ik lien precies op de hoogte van al de muntstukken van alle landen op de wereld, ofsclioon mama mij maar vijftien cen't weekgeld geeft, tot mijn groote ergernis. Kom nu maar.gauw thuis met ecu heele bezending postzegels voor uw broer ALBERT/ Francis Alvor was van plan niet langer dan twee-dagen in Constantinopel te blijven; daarna wilde hij met Hans over Adrianopel. Belgrado, Weenen en door Duitschland naar Holland vertrekken. Ook Berger heslool met hem mee te gaan. Intusschen lieten zij hun lijd niet onge- bruikt. Hans' gedaehten waren echter meer bij zijn moeder dan hij de merkwaardig- hc/en van Conslantinopel. (Wordt rei-volgd.) COURANT isaaaaeMmmWMBumjwi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 1