Landbouwberichten, GEMNGDE BER1CHTEN. vistenbonden al tot daden overgegaan en hebben ze, om elke mogelijkheid, dat nog meer troepen naar den Peloponnesus wor- den gezonden, dus vera ere uitvoering aan de Enlente-eisclien gegeven wore!I, af tc snijden, de spoorbrug ten zuiden van La- rissa opgeblazen. Aan de zijde der Entente lieeft men nog te kampen met de moeilijkheden door bet met meegaan van Ialie met de andere En- tenle-mogendheden. Italic vreest voor zijn eigen aspiraties op den Balkan te veel van een te groote macht van Venizelos. Naar de Zeil meldt, j!ou Italie, zoo lieeft Sonni- no verldaard, zicli aan deze tactiek hou- den. Tenzij de groote krijgsraad in Rome waaraan Lloyd George en Brrand deelne- nien, een andere oplossing vindl. KEIZER WIL1IELM OVER DE VOORTZET- TING VAN DEN OORLOG. Keizer Wilhelm heeft in bet groote boofd- kwartier de volgende legerorder uitgegeven. Aan mijn Leger en Vloot! In overleg met de met mij verbonden heenscliers bad ik onzen vijanden voorgesla- gen zoo iSpoedig mogelijk vredesonderbandie- lingen te begiimen. De vijand lieeft rpijn voorstel geweigerd.- Zijn machtshonger wil Duitscbland's ver- nietrging.. De oorlog wordt voortgezet. Voor God en de mensebbeid .treft den vijandelijken regee- rin.en alleen <le zware verantwoordelijkheid voor alle verdere vreeselijke offers, wvelke 5k u besparen wilde. In gerechten loom over's vijands aanmati- genden moedwil, en met den wil onze liei- ligste goedereb te verdedigen en "bet vader- land een gelukkige toekomst te verzekeren, zull gij als staal word en. Onze vijanden hebben de door mij aange- boden overeenkomsf niet gevvikl met God's liulp zullen onze wapenen hen daartoe dwingen. TER NEUZEN, 8 Jan. 1916. Het weerbericht van het meteorolo- giscb iustituut te De Bildt van heden luidt ais volgt Hoogste barometerstand boven 755.0 Oost- Duitschland. Laagste barometerstand 734.4 Vlissingen. Verwaehting tot den avond van 9 Jan. Stormachtige tot krachtige, later tijdelrjk afnemende westelijk tot zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt met tijdeiijke opklaring waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijkzach- ter. Verbod tot het verleenen van „verguimingen" in nieuwe wijken. Naar men ons mededeelt, is aan den gemeenteraad het volgende adres inge- zonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Afdeeling Ter Neuzen van den Nederlandschen Bond van Koffie- huis-, Restauranthouders en Slijters, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit, dat dd. 4 December j.l. aan Burge- ^heester en Wethouders dezer gemeente J door adressante een verzoekschrift is ge zonden, waarin het volgende werd ge- zegd: „dat in Uw handen is gesteld een praeadvies een adres van den Volksbond tegen Drankmisbruik, Afdeeling Ter Neuzen, waarin verzocht wordt, op de nieuw aangelegde wijken dezer Gemeen te art. 7, le lid, sub 1 of 2 der Drank- wet toe te passen en wel dermate, dat in deze wijken geen vergunningen zullen kunnen worden geexploiteerd dat adressante Uw College beleefd verzoekt, een ongunstig advies op dit verzoek te willen uitbrengen; en dat hiervoor, naar de stellige meening van adressante, ook alleszins aanleiding be- staati dat de overplaatsing van vergunnin gen van het eene pand naar het andere, in de Drankwet van 1904 mogelijk is ge= maakt, juist om verspreiding van ver gunningen in gemeenten, waar zij eigen- liik te dicht op elkaar staan, in de hand te weiken dat het groote voordeel hiervan ook hierin gezocht werd, dat in nieuwe wij ken, waar geen enkele vergunning tot dusverre kon worden verleend, in ge meenten, waar het maximum reeds was bereikt of overschreden, de clandestiene verkoop beter kon worden bestreden; dat tochhet verschijnsel zich voor- deed, dat daar, waar geen vergunning kon worden gevestigd en toch behoefte aan dergelijke inrichtingen bestond, de clandestiene vei'koop door de omstandig- heden als het ware wordt geprovoceerd dat de Afdeeling van den Volksbond blijkbaar een en ander geheel uit het oog heeft verloren en het gevaar niet ziet van hetg-een zij vraagt, ill. dat clandes tiene verkoop zeker zal ontstaan in dc nieuwe wijken, betrekkelijk ver gelegen van het centrum der gemeente, waar thans zooveel vergunningen als het ware opeengepakt zijn dat in de plaatselijke pers nog op an dere bezwaren te dezer zake is gewezen en adressante dus meent, hierover te kunnen zwijgen." dat nu Uw Raad weldra zal krijgen te beschikken over een voorstel, betreffen- de een verordening krachtens art. 7 als in dit adres bedoeld, adressante het haar plicht rekent, alsnog dit adres onder de apndacht van Uw Raad te brengen; redenen waarom zij Uw Raad eerbie- dig verzoekt, zulk een verordening niet aan te nemen, maar alsnog de overplaat sing der vergunningen mogelijk te laten, zijnde dit waarlijk een algeme'en belang. ..Figen Hulp". In fie j.l. Zaiendag ;in Iret logement 'stands Welvaren, alhier gehouden vergadering van „Eigen Hulp," vereeniging tot verzekering van verlies wegens sterile van varkens, bleek uit de rekening van den pennmgmeester, dat gedurende het jaar 1916 was ontvangen f 214,26 en was uitgegeven 151,99i/2, zoo- dat er een batig slot was van 62,26V's- Waar liet ,goed slot der vorige rekening 154,141/2 bedroeg, is er een totaal goed slot van 216,41. Als bestuurslid werd lier- kozen de beer P. Bedet, terwijl in de plaats van Ant. Harle en A. Leijs de heeren P. de Mul en L. Wieland werden gekozen. BAAND1JK. Zaierdagavond bad in het cafe van den [iieer (M. Au.'enaerd alliier, tde jaarxergadaring plaats van de onderlinge varkensverzekering „Draagt elkanders lasten". 1'il bet verslag van aen penningmeester bleek, dal de onlvangslen over 1916 bedroe- gen f 147.16 en de uitgaven f 35,90 alzoo een goed slot van 111,56, makende met bet batig saldo van vorige jaren 672,27) dat de vereeniging op 31 December 1916 be- zat 783,83. Bij monde van den voorzilter werd aan de heeren G Klouwers iQn M. 'tGilde, respec- tievelijk penningmeester en secretaris (beide ongesalarieerd), welverdieijden lof toege- zwaaid voor de nette wijze waarop zij bunne administratie voeren. Er was slechts eene uitkeering 12,over 1916 noodig geweest. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie hcrkozen. 5'oor 1917 werden de uitkeeringen vast- gesteld: voor jonge varkens tot en met 25 KG. 0,60 per KG., voor zwaardere/0,55 per KG. Het broodrantsoen en de nieuwe broodkaarten. Met 5 Februari a.s. zal de nieuwe re- geling betreffende de broodvoorziening in ons land in werking treden, en zoowel wit- als bruinbrood enz. alleen op brood kaarten tot een beperkte h'oeveelheid verkrijgbaar zijn. Naar gemeld wordt is het de bedoeling van den Minister van Landbouw om daardoor te bewerken be- perking van het meelverbruik, waarvan groote hoeveelheden worden gebruikt als veevoeder, dat op 't oogenblik duurder is dan't meel zelf. De directeur van het gemeentelijk dis- tributiebureau te Rotterdam, Dr. A. Lam, heeft Zaterdag voor de pers uiteen- gezet, hoe de aanstaande broodvoorzie- ning voor die gemeente zaJ geschieden. Aangezien die regeling in de verschillen- de gemeenten vrijwel op hetzelfde zal neerkomen, laten wij hier volgen, wat de N. R. Crt. daarvan meldt: Ieder ontvangt persoonlijk een brood- kaart, waarop men of wittebrood of bruinbrood het tegenwoordige regee- ringsbrood of beide kan bekomen. Een broodkaart geldt voor een week. Ieder kan per week als maximum >2,8 K.G. brood krijgen of gemiddeld 400 gram per dag. Deze hoeveelheid is on- geveer gelijk aan het gewicht bruin brood 3 K.G. dat men thans kan verkrijgen en lijkt ruimschoots voldoen- de, omdat het rantsoen geldt voor alle leden van het gezin, behalve voor kin- deren beneden het jaar. Het hoofd van het gezin heeft ten plicht, op te geven hoeveel personen van zijn gezin wit-, hoeveel er bruin- en hoeveel er wit- en bruinbrood eten. Hij ontvangt zooveel wit- en bruinbrood- kaarten, als hij aangevraagd heeft en mag deze geheel willekeurig, overeen- komstig de eischen van het gezin beste- den. De broodkaarten worden afgegeven voor een periode van vier wekenop elke broodkaart is een bepaalde week aange- geven. De kaarten mogen dus niet door elkanaer worden gebruikt. Na elke vier weken zal het mogelijk zijn, wijziging te brengen in de brood kaart. Met het oog op de administratie, vooral wegens den aanvoer van bloem en meel, zal slechts bij uitzondering ver- andering van de broodkaart worden toe- gestaan. De prijs van het bruinbrood blijft voorloopig gehandhaafd op 12 ct. De bruinbroodkaart bevat 7 coupons van 400 gram elk. Een of meer coupons worden den bakker, die ze zelf moet af- scheuren, afgegeven. Losse coupons zijn niet geldig. Voor een der 7 coupons kan men 250 gram tarwemeel bekomen voor huiselijk gebruik. De witbroodkaarten bevatten 10 cou pons van 50 gram elk, 5 coupons a 100 gram, 4 coupons a 200 gram en 4 cou pons van 250 gram elk, te zamen aldus 23 coupons met een totaal gewicht van 2800 gram. 2 coupons van deze kaart kan men be- stemmen voor het bekomen van 2 por- ties bloem, elk wegende 125 gram. Bo- vendien kunnen een of meer coupons die- nen tot het verkrijgen van zoet nogge- brood en onverpakte beschuit. Verpakte beschuit zal buiten de rant- soeneering vallen. De vrije hande.l in bloem zal na 5 Februari worden stop'ge- zet, Voorloopig is het de bedoeling, dat het wittebrood niet gebakken zal worden naar het gewicht van de coupons. Het tegenwoordige gewicht van dit brood zal de eerste tijden althans worden gehand haafd. Nu is het mog'elijk, dat men met het bepaalde broodrantsoen niet1 kan toeko- men; voor dergelijke gevallen zijn er aanvullingskaarten verkrijgbaar, die echter volstrekt persoonlijk zijn en alleen zullen worden afgegeven aan kleine ge- zinnen, waarvan het hoofd voortdurend zwaren arbeid heeft te verrichten. In groote gezinnen is de hoeveelheid brood zoo te verdeelen, dat het hoofd van het gezin meer dan zijn maximum kan be komen. Op deze aanvullingskaarten kan uit- sluitend bruinbrood worden verkregen. Deze kaarten bevatten twee coupons, elk van 400 gram. Per week kan men dus 800 gram brood aanvulling bekomen. Behalve de boven besproken gezins- kaarten, zullen er dagkaarten voor vreemdelingen uitsluitend buiten- landers verkrijgbaar zijn. Op deze kaarten wordt nu alleen wittebrood ver- strekt. Elke hotelhouder ontvangt een aantal van deze dagkaarten ter uitrei- king aan zijn gasten, onder voorwaarde, dat hij elke kaart moet invullen met den naam, voor wien ze bestemd is en alleen ter hand stelt aan diegenen, die in zijn nachtregister zijn ingeschreven. Deze dagkaarten bevatten 2 coupons van 100 gram elk van 4 coupons a 50 gram. Iemand, die buitenshuis brood wil nut- tigen, moet zijn broodkaart medenemen. Logees, handelsreizigers, enz., moeten derhalve steeds hun broodkaart bij hun bagage pakken. Elk hoofd van een gezin of een alleen- wonend persoon of elk persoon die in zekeren zin zelfstandig is de dienst- bode, een kostganger e.d. ontvangt een domiciliekaart. Deze kaart bevat den naam en den voorjiaam en de woon- plaats- van den betrokken persoon; bo- vendien, wat het gezinshoofd aangaat, het aantal personen boven een jaar, dat bij hem inwoont als lid van het gezin. Op de domiciliekaart moet nauwkeu- rig worden ingevuld het aantal personen voor wie men wit-, en voor wie men bruinbrood wenseht te bekomen. Gelijk reeds boven opgemerkt is, ontvangen de dienstboden een afzonderlijke domicilie kaart. De ingevulde domiciliekaarten moeten worden afgegeven aan den bakker. Deze voorziet de kaart van zijn naam en be- zorgt ze op het distributiebureau. Daar krijgt elke domiciliekaart het aantal aan- gevraagde broodkaarten. Op de domi ciliekaarten kan alleen opgegeven wor den het aantal personen, voor welke men een bepaalde soort brood verlangt. Dit aantal wordt op" het distributie bureau vermenigvuldigd met 4 en zoo veel broodkaarten ontvangt men dan. Bestaat dus een gezin uit 5 personen, dan kan men wel aanvragen b.v. voor 3 personen bruinbrood en 2 personen wittebrood en ontvangt men dan voor vier weken 12 bruinbrood- en 8 witte- broodkaarten, doch men kan hiet naar willekeur voor 5 personen b.v. 10 bruin brood- en 10 wittebroodkaarten aanvra gen. De bakker ontvangt de broodkaarten met de domiciliekaart terug en deze be- zoi'gt ze weer aan degenen, voor wie ze bestemd zijn. De broodkaarten behoeven niet aan een bepaalden bakker te worden afge geven; zij, die er tot' dusver twee bak- kers op nahielden, kunnen deze gewoonte blijven volgen. Als de periode van vier weken ten einde loopt, haalt de bakker de domicilie kaart weer af, en wordt deze op het dis tributiebureau van de noodige brood kaarten voor de volgende vier weken voorzien. Dan is er gelegenheid, om zich per soonlijk te vervoegen bij het distributie bureau, teneinde wijziging te verkrijgen in de samenstelling van de broodkaarten. Alleen in hoognoodige gevallen zal het verzoek tot verandering worden toege- staan. Een inilrukwekkende begralenis. Zaterdagmorgen had te Aardenburg de ter- aardebesleiling plaats van den heer Harsveld, in leven 2e stuurman aan boord van bet Nederlandscbe schip „Oklambt". Zooals bekend zal zijn is in 't begin van dit jaar door de Duitsehers beslag opt dit schip gelegtd, daar het contrabande vervocr- de jnaar iEngeland. Door een ongelukkig toeval meldt men aan de M. Crt. is, nadat op de „01dambl" de Duitsche oorlogsvlag was geheschen door een ander Duitsich scliip, op hel schip ge- schoten, waardoor eenige der opvarenden ge- Vond werden. Bij bet overgaan in de s'ioe- pen schijnt de beer Harsveld over boord ge stagen te zijn en is aan de gevolgen daarvan te Brugge overleden. Op verzoek der. familie werd hij gisteren door de Diutsche militaire overheid te Mi-d- delburg (B.) aan de HollundiStche overheid aldaar overgegeven. Dit geschiedde door de Duitscbei-s met veel militaire een Kransen van de Hollandscbe kolonie uil Brugge, van de Duitsche marine, van de benruming van de ..Oldambt" en van Jen Nedierlandschen consul dekten de baar. Gedragen door Ne derlandscbe militairen werd bij Zaterdag morgen ter aarde besteld onder zeer groo te b'elangistelling. De predikant Ds. J. N. Pattist bield daarbij een red©, die op alien een zeer diepen indruk maakte. HOEK.' De heer K. H. Hangelbroek te Graauw heeft voor de benoeming tot bnderwijzer met verplichte hoofdakte aan de open- bare lagere school alhier bedankt. ZAAMSLAG. Door gebrek aan maieriaal scbiet het bie- tenvervoer van af de losptaalsen van den nieuvven tram naar de fabrieken zeer slecht op. Men is nu begonnep met de beeten, die nog aan de losplaats in den Willem III pol der liggen, circa 800.000 KG., ook per as Me brengen naar de hallo Kijkuit van de spoorlijn Mecbelen—Ter Neuzen. ongetwij- feld een duur zaakje; maar als de fabrieken niet geregeld kunnen doorwerkeu, loopt dat nog meer in de papieren. AXEL. Op dp Maandag alhier gehouden markt van Zeeuwsch-Belgiscbe paarden waren a,an- gcvoerd 21 stuks Er weixien vier prijzen v^n vijf gulden loegekend, n.l. aan: Joz. van de' Wege te Axel een prijsj Jacs. Dekker te Boschkapelle 2 prijzen en "J. de Maat te Hontemsse 1 prijs. De handel was zeer gering. Op het post- en telegraafkantoor alhier, werden in 1916 behandelid: verzonden 'aan- geteekende istukken 3548, ontvangen 4009; geslorle postwissels 12446, uitbetaalde 1575; verzonden postpakketten 5637, ontvangen 12663; aangenomen quitantien 712, afgereken- de 7889; inlagen rijksposlspaarbank 750; terugbelalmgen 516; handelingen rijksverze- keringisbank 715; verzonden telegraminen 5283, ontvangen 5809; uitgaande telefonische gesprekken 18697, inkomende 10559; aantal uitkeeringen volgens de invali liteitswel 8120, KOEWACHT. Het smokkelen an allerlei levensmiddelen naar Belgie neemt met de lange avonden meer en meer toe; doch ook de ambtenaren /en ide 'soldalen zijin fop bun post. Menig smok- kelparlijtje wordt verijdeld, en groot aantal artikelen zijn reedis in beslag genomen. Zoo trachlten eenige smokkelaars Zondag- morgen een 5tal runderen op den Heikant al liier o\rer de grens te brengen; toen zij door een paar ambtenaren overvallen werden. F.nkelen wisten ine,l 3 koeien te ontsnappen doch de anderen weroen gevat en genooT- zaakt onder geleide de runderen naar het dorp te brengen, waar ze door den burge- meester in voorloopige bewaring werden ge nomen. s E C li T S 2 ii K E IS. Arroudissemeats-Rechtb. Middelburg. In de Vrijidagmiddag voorlgezette Jilting der rech thank werden eenige betastingzaken bebandeld, sleqhts in een vijftal zaken waren beklaagden verschenen, in de overige werd verstek verleend. De eerste zaak was die tegen A. V., uil Clinge, beklaagd van het niet aangeven van een paard voor de pefisoneele belasting, dat bij behalve voor zijn landbouwbedrijf ook voor bet trekken van een wagen op veeren gebruikt©, volgens de dagvaarding. De commies L. Koning lieeft beklaagde eeri paar imaal ,Maan lagis gezien met lie! wagentje en zegt, in anlwoord op een vraag van den verdediger mr. Adriaanse dat Iiij dan geen boter ©n eieren in de wagen zag. Een getuige a decbarge heeft bekl. her- baalclelijk 's Maandags naar de Markt in Hulisl zien rijdcn en dan werden er aLtijd boler en eieren mede genomen, Ook rijdl bekl. herhaaldelijk inaar zijn land vlak bij het station Hulst om klavers en dergelijke. Bekl. verzekert, dat bij het paard nooit voor zijn pleizier gebruikt en zegt zelfs dat de commies Iiegt, waarop hij door den president gewaarschuwd wordt zich kaim te liouden, daar hij antlers de zaal zal moeten verlaten. De rijk'Sadvocaat, Mr. van Raalte uit Rot terdam, vordert een geldboete van ten hoog ste /100. De verdediger, Mr. Adriaanse meent, dat totaal niet vaststaat, dat bet paard voor pleizier gebruikt is, ook het rijden naar de Markt en naar het land bij Hulst behoort voor bekl. lot zijn beroep. Bekl. A. V., uil Eede zou opj 1 .Juli 1916, des avonds te kwart over twaalf weggeloo- pen zijn toen hij door twee buitengewone commiezen werd aangeroepen. Bekl. ont- kends ter plaatse als door de commiezen genoemd te zijn geweest, doch deze hebben hem beslist herkend. Eisdh boogstens 300. f-.en zelfde straf wegens een zelfde feit werd gevorderd tegen J. F. C. v. C., en zijn zuster M. v. C., uit Axel. Alleen de broer was aanwezig en onlkende. De bioscoophouder de S. uit. Vlissingen stond terecht wegens bet niet aangeven van een dienstbode. Bekl. zeide dat bet hier geldt een vluchle- linge, die bet werk vcrricbt voor kost en inwoning en dit verklaarde ook bet meisje zelve als getuige gelioord. De eisch luidde ten hoogste J 100 boete. Ten slottc- was nog de beer Mr. J. J. Heijse verschenen als gemachtigde voor den veehandelaar J. H. te Middelburg, die een paard niet zou hebben aan,gegeven, ofschoon hij er ook meermalen Zondags mede rijdt, De gemachtigde erkende de feiten. De rijksadvocaat vroeg Tioogstens 100. De heei- Mr. Heijse zeide. dat bekl. Zon dags uitrijdt, maar dan 0111 eens te gaan kijken naar zijn vee en zijn paarden, die in zi.jne weide loopen. Pleiter meent, dat bekl. danook voor zijn beroep uit is en wijzende op vonnissen van verschillende rechlelijke colleges in deze materie, meent hij, dat bekl. niet strafschuldig is. In al (deze zaken vorderde de off icier toe- wijzing van dc vordering, van de administra tie en bij1 niet betaliug der boete deze Le vervangen door iiechtems. Uitspraak in al de Vrijdag bebandeld© zaken 12 Januari a.s. Kunstmeststoffen. De kunstraest-commissie te Amster dam heeft in Amerika 33.000 ton kunst meststoffen aangekocht en heeft de be- schikking- gekregen over een flinke scheepsruimte. Naar wij vernemen, zal er eene „Nationale Boeren-Borg-Maatschappij" worden gesticht, die haar zetel zal heb ben te 's Gravenhage, en wier doel zal zijn als borg op te treden voor land- en tuinbouwers, en voor land- en tuinbouw- arbeiders, wanneer deze personen niet voldoende borgstelling kunnen stellen, wanneer zij crediet verlangen. Deze bank zal dus zeer nuttig naast en met de Boerenleenbank kunnen wrerken. Afd. Zeeland Stamboek Ned. Trekpaard. Vrijdagmiddag had in de „Prins van Oranje" een algemeene vergadering plaats van de Afd. Zeeland van het Stam boek van het Ned. Trekpaard (Belgisch type). De voorzitter, de heer H. A. Hankei), opende volgens het verslag der G. Ct. de goed bezochte vergadering, 64 leden waren aanwezig, met het uitspre- ken van de beste wenschen voor het jaar 1917. Hij verklaarde, dat het afgeloopen jaar geen reden tot klagen heeft ge geven en sprak de hoop uit, dat ook het nieuwe jaar moge meevallen, ondanks de vele bezwaren, die nog in de lucht hangen. Hij spoorde de aanwezigen aan, die bezwaren zoo goed mogelijk te dra- gen en steun te verleenen, waar die ver leend kan worden. Medegedeeld werd, dat over 1916 sub- sidie zal worden verleend aan de Ver eeniging voor Walchersche paardenfok- kers. Aan het jaarverslag over 1916, uitge- bracht door den secretaris A. J. Lako, ontleenen we het volgende: Het jaar was bijzonder gunstig; het aantal leden is gestegen van 1013 tot ruim 1300 en nog steeds treden nieuwe toe. De keu- ringen hadden groot succes, op vele plaatsen werden zij gehouden; en nog nieuwe werden ingevoerd, het aantal in geschreven dieren neemt sterk toe, waaruit blijkt, dat de paardenfokkerij op een hoog peil komt. De handel in paarden nam een hooge vlucht, de vraag oversehreed het aanbod, terwijl de ver- koopprijzen alleszins bevredigend waren. Met dezen gunstigen toestand hielden de financien der Afdeeling gelijken tred. De rekening over 1916 sloot met een batig saldo van ongeveer f 1500. Tot afgevaardigden naar de vergade ring van het Hoofdbestuur, te 's jGra- venhage te houden, werden herbenoemd de heeren C. A. Bruijckere, Ph. J. van Dixhoorn en C. J. v. d. Werff en benoemd tot hunne plaatsvervangers de heeren P. Lindenbergh, P. Scheele en G. Luijk. De aftredende bestuursleden, de hee ren J. J. Geluk, H. A. Hanken, S. Janse Sz., H. J. Aernaudts en B. C. Puijlaert, werden bij acclamatie herbenoemd. Tot jury-lid werd benoemd de heer J. C. Q. Kakebeeke te Krabbendijke en tot plaats vervangend-lid de heer B. C. Puijlaert." De benoemden namen, voor zooverre te- genwoordig, hunne benoeming aan. Op voorstel van het bestuur werd bij acclamatie goedgekeurd een som van f 250 af te staan aan het foncts tot op- richting van een gedenkteeken voor den vorigen secretaris, den heer Vorsterman van Oyen, en zulks uit dankbaarheid voor de vele verdiensten, die de overle- dene asCn de Afdeeling heeft bewezen. Bij de rondvraag werden nog eenige punten van meer huishoudelijken aard besproken en vragen gesteld, die door den voorzitter werden beantwoord. Een bfulaal heer. Bij een bewocmster van den Amstelveeui- sichen v eg, le Amsterdam, vervoegde zicli Donderdag een man, die voorgaf electi'icien te zijn. ©n te komen om |de leiding na te zien, lielgeen dan ook in teg en wo o r d i gl 1 e i d van de vrouw dies lmizes schijnbaar geschieddie. Op een gegeven oogenblik, de pseudo-elec- tricien beyond zicli toen in een der kamers van bet huis, verzocht hij 0111 een trapje, beLgeeu door de eigenares der woning ge- Jiaald werd. De man bracht zijn arbeid ten einde en vertrok. Donderdagavond las de julfrouw, dat men in de Jan Luykenstraat de dupe was gewor- den van een dief, die zich voor electrician bad uitgegeven. Door een angstig voorgevoel gedreven, be- gaf zij jzich naar hel v-ertrek waarin ze enkele uren tevoren den werkman eenige oogen- blikken alleen had gelaten en kvvam daar lot de onaangename ontdekking, dat uit een kast een bedrag van 400 alsmede eenige geldswaardige papieren en sieraden veixlwe- nen waren. Aljeu! Men meldt uit Nieuwstad aan de „Limb. Koerier" Op Oudejaarsavond verlaat een Duitscli deserteur uit Isenbruck die „Heimat", ter wijl hem ais alscheidsgroet een half dozijn blauwe boonen door zijn trouw gebleven. collega's worden nagezonden. Als de man goed en wel op gastvrijen bodem staat en hij voell dat zijn ribbon en knoken nog heel zijn, draait hij zicli verach'telijk om en roepl tie inmiddeiis lot pp lcorten afstand jgenaderde Duitsche grenswacht met verontwaardiging loe: „Beil jullie herds! Iemand zes kogds nasluren zonder hem „kapoet" te schieten! Dat doet geen Pruisisch soldaat. Ik schaam mij over u. Daarom: Atjeu!" Smokkelen. Bij het smokkelen moet men naluurlijk er op bedachl zijn, schrijft de G. Crt., telkens kommiezen le kunnen ontmogten. Koeien smokkelen doet men als volgt: die dieren zijn gebonden aan een touw van ongeveer 10 meter lengte Bij ontmoeling van kommiezen snijdt men bet touw door. Gewoonlijk zijn de drijvers, die op de kommiezert stoolcu, dan ongeveer 40 meter van de dieren af. Een drijver ieiidt deze snel in het bosch. Aan den draad waehten de inmiddels ge- waanschuwde Duitsehers. De smokkelaars winden hel jtouw op en w'erpen net naar den overkant.' Op (sonunige plaatsen, bij de smok kelaars goed bekend, zijn de draden zoo in- gericht; dat ze onndddellijk afgeschakeld kunnen worden. Dit gpbeurt, en de koeien worden over de grens gehaald. De betaliug reigeli men overdag. Met untie jaar uitschielen. Nog bestaat hier en daar de eigenaardige gewoonte ^yrn, zooals men oat noemt, het oude jaar uil te schieten. Deze gewoonte wordt met het volgende in verband gebraclit: Op 3t December sluit de jachl op dc meeste soorten wild. En nu was het een oud jagersgebruik, 0111 op den Oudejaars-dag voor liet Jaatist het harl nog eens op Le halen aan hel jachtvermaak en lustig de laalsle patronen te verschieten. Wanneer er echter weinig wild onder scnot kwam, dan kecrde de jager 'smiddags met leege weitasch, doch den koppel vol patronen naar huis terug. Hel jagersgebruik was dan 's avonds bij liet staan van het miadennachtelijk uur liet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1917 | | pagina 2